OVEREENSTEMMING OVER LERARENSALARISSEN VAASA Bonn bezwijkt onder pressie van Amerikanen en Britten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Twee salarisschalen voor onbevoegden foto kioi (rij {ricbjix Strauss geeft bezoek van missie aan Spanje toe Yoetbaltoto in Kamercommissie Euiin TlirillilllS ELEGANTE TASSEN EN BY0UX 74e JAARGANG No 194 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 305e JAARGANG No 42 Kosten van levensonder houd onveranderd In de krant van heden: Onbestendig Troepenbewegingen van VAR bij Israels grenzen Het woord is aan Dat duurviel echt wel mee! Reisfonds Wij komen Eerste emigrantenmoeder vertrekt naar zieke dochter in Australië P" MORRIS I Garage Jan W. du Rieu Arrestaties van Algerijnen Twee FLN-voormannen en een serie medewerkers krokantbrood é$e MORRIS beforeifou ('ui/! Als wassen niet meer helpt Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Oudewater heeft de lente reeds in het hoofd of liever gezegd op de schoor steen van het uit 1588 daterende stad huis. De eerste ooievaar is weer neer gestreken op zijn oude nest. Het was lang geen gemakkelijke opgaaf een foto te maken van vader ooievaar die momenteel nog veel afwezig is zolang het wijfje niet is gearriveerd. De ooie vaar is nog veel in de polder en komt spaarzaam op het nest. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van medio december 1959 tot medio januari 1960 geen wijziging. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bleef onveran derd staan op 126 en het indexcijfer ex clusief A.O.W. op 121. Binnen de afzonderlijke uitgavencatego rieën traden wel veranderingen op. Zo steeg het indexcijfer voor de groep „voe ding" van 126 in december 1959 tot 128 in januari 1960. Dit was voornamelijk het gevolg van een prijsstijging van brood en melk en een stijging van het indexcijfer voor aardappelen en fruit. Tegenover deze stijgingen stonden prijsdalingen voor vlees en vleeswaren en voor eieren, alsmede een daling van het indexcijfer voor groenten. De bijzondere commissie van de Tweede Kamer, die zich bezig houdt met het wets voorstel betreffende de voetbaltoto, heeft vandaag vergaderd ter vaststelling van het voorlopig verslag. Dit verslag, waarin de opvattingen van de verschillende Kamerfracties over de voorgestelde wijzi ging der Loterijwet tot uiting komen, zal dezer dagen verschijnen. Naar men zich zal herinneren, werd het wetsontwerp tot wijziging van de Loterij- wet met een bijbehorend ontwerp van wet op de loterijbelasting) eind november bij de Twede Kamer ingediend. Doel is het legaliseren van de voetbaltoto. De voor naamste, en meest omstreden, bepalingen willen de hoofdprijs beperken tot 25.000 en de wekelijkse inzet tot 1.per deel nemer. Op 9 december benoemde de voorzitter der Tweede Kamer een bijzondere com missie van 13 leden voor <^e schriftelijke voorbereiding van dit wetsontwerp. Voor zitter van deze commissie is mr. H. W. van Doorn (K.V.P.). rx*Z XV eerrapporten 1, 2 Ilit het binnenland 2, 5 Op de Praatstoel3 De Kleine XVereld3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kunst 5 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Uit stad en omgeving7, .9 Feuilleton IS Horen en Zien13 Toch Is Het Zo13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Vooral aanvankelijk veel be wolking met enige regen, later ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde wind, in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. TEL AVIV (AFP/Reuter) Aan de Is raëlische grenzen zijn weer belangrijke Syrische cn Egyptische troepenconcentra ties waargenomen, zo is maandag in ge woonlijk goedingelichte Israëlische krin gen in Tel Aviv verklaard. Uit dorpen in het zuiden van Israel is ge meld, dat Egyptische tanks zijn waargeno men in de Sinai, in de buurt van de. grens, terwijl kiboetzim in het noorden van Israel melden, dat in het grensgebied sterke Sy rische eenheden zijn aangekomen. Van officiële Israëlische zijde heeft men geen commentaar op deze berichten willen leveren. Een woordvoerder van het leger zei alleen maar, dat de generale staf de activiteit aan de grenzen nauwgezet in het oog houdt. JERUZALEM (Reuter) Het Israëli sche parlement heeft woensdag met 58 te gen zestien stemmen, bij dertien onthou dingen, een motie van wantrouwen ver worpen. De motie werd alleen gesteund door de fractie van de nationalistische Heroetpartij, waarvan de leider, Mena- chem Beigin, critiek had geoefend op een rede van premier Ben Goerion, die onder meer had gezegd, dat het slechts „mense lijk en begrijpelijk" zou zijn als Arabieren in het Israëlische grensgebied binnendrin gers onderdak verschaften. Het parlement verwierp ook twee mo ties van de oppositie, waarin om een debat over de defensie en de buitenlandse poli tiek werd gevraagd. TEL AVIV (Reuter en AFP) Volgens berichten van hedenmiddag neemt Israel beveiligingsmaatregelen naar aanleiding van onofficiële berichten over militaire concentraties van de V.A.R. in de Sinaï- woestijn en langs de Israelisch-Syrische grens. In één bericht is gezegd, dat de concentraties in Sinaï de grootste zijn sinds de Suezcrisis van 1956. Orte gay Gasset: Leven is: een taak vervullen. Hoe min der dienstbaar ons bestaan is, des te minder inhoud heeft het. Onder voorzitterschap van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals is een gecom bineerde vergadering gehouden met de bijzondere commissies voor georganiseerd overleg voor V.H.M.O., nijverheidsonder wijs en kweekschoolonderwijs. Op deze vergadering werd omtrent de door de re gering ingediende voorstellen voor herzie ning van de salarissen van de leraren en rectoren en directeuren bij de genoemde takken van onderwijs algehele overeen stemming bereikt. De onderhavige regeringsvoorstellen behelzen in hoofdzaak het volgende. De sa larisschaal voor leraren wordt voor docto randi en bezitters van de b-akte verlengd met twee periodieke verhogingen, waar door het eindsalaris ƒ1131,- per maand wordt (thans 1071,-), te bereiken na twin tig jaar. Voor doctorandi en bezitters van een b-akte, die aangesteld zijn in een vol ledige betrekking aan één school, wordt de schaal daarboven nog met een derde pe riodieke verhoging verlengd, zodat voor deze groep het eindsalaris ƒ1161,- per maand zal bedragen, te bereiken na 21 jaar. Boven deze eindsalarissen wordt aan de doctores nog een extra periodieke verho ging toegekend, zodat voor hen de eindsa larissen ƒ1161,- respectievelijk 1191,- zullen bedragen (thans ƒ1118,-). De salarissen voor de rectoren en direc teuren worden mede verhoogd, de eindsa larissen voor de rectoren en directeuren van de drie groepen van scholen (kleine, middelgrote en grote scholen) bedragen volgens de nieuwe regeling 1276,-, 1338,- en 1399.- per maand (thans 1195,-, 1257,- en 1304,-). In de hier genoemde salarisbedragen zijn niet begrepen de huurcompensatie, de A.O.W.-compensatie en de nieuwe per 1 januari 1960 in werking tredende algeme ne salarisverhoging. In de lijn van de pe riodieke verhogingen wordt een wijziging aangebracht, waardoor de stijging in in komen aan het begin van de loopbaan min der snel zal zijn dan thans het geval is. Voor de urenleraren wordt in de bezoldi ging per lesuur een zekere afvlakking aangebracht, waardoor het verschil in be- Het is een ontdekking die al voel jonge vrouwen deden. Bij Vogelzang vind je exclusieve kleding. Zo'nechteSpaanse suède-mantel b.v. die u elders in dit bladzietafgebeeld. zoldiging tussen de eerste en de laatste uren geringer wordt. Voor de thans in dienst zijnde leraren zullen door omrekening van de salarisan- ciënniteit zodanige inpassingsmaatregelen worden getroffen, dat niemand door de nieuwe regeling in salaris zal achteruit gaan. Het beginsalaris in de volledige be trekking wordt derhalve verhoogd tot 535,- per maand (thans 504,-) en ge lijkgemaakt aan dat van de urenleraar met 29 wekelijkse lesuren. Er worden twee bezoldigingsschalen voor onbevoegden ingesteld. De eerste schaal ligt op 85 percent van de nieuwe be- voegdenschaal, doch heeft een maximum- salarisanciënniteit van 18, de tweede schaal ligt, eveneens met een maximum- salarisanciënniteit van 18, op 72 V» percent van de bevoegdenschaal. De hoogste onbe- voegdenschaal zal gelden voor bezitters van een m.o. a-akte, kandidaten of met dezen {loor de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gelijkgestel- den; de laagste onbevoegdenschaal voor de overige onbevoegden. De datum van in werkingtreding van de nieuwe regeling is gesteld op 1 januari 1960. PRIJS VOOR „PRIJS DE ZEE" Op de van 5 tot 11 februari te Wenen door de Oostenrijkse filmjournalisten georgani seerde filmweek is de film „Prijs de zee", van Herman van der Horst, aangewezen als de beste film, die in 1959 in de Oostenrijkse bioscopen is vertoond. De oproep tot medewerking aan het spaar- en reisfonds „Wij komen", dat ouders van geëmigreerden in de gelegen heid wil stellen, hun kinderen in den vreemde te bezoeken heeft zulk een grote weerklank gevonden dat de eerste emi grantenmoeder zaterdag per K.L.M. naar Australië kan vertrekken om in Sydney haar ernstig zieke dochter te bezoeken. Zoals is bericht heeft de initiatiefnemer naast het spaar- en reisfonds „Wij ko men" een extra noodfonds in het leven geroepen waaruit de volledige reiskosten kunnen worden betaald voor die ouders wier kinderen in den vreemde door een ernstig ongeluk of door ernstige ziekten worden getroffen, doch die zelf niet over de nodige financiële middelen beschikken. Dit fonds is in enkele weken dankzij de offervaardigheid van het Nederlandse volk zo snel gegroeid dat daaruit dit eerste noodgeval kan worden betaald. Het stichtingsbestuur is nu als volgt sa mengesteld: de initiatiefnemer M. Reek- man, Naarden, is voorzitter, G. Vleming directeur Nederlandse Credietbank te Am sterdam is penningmeester, mr. W. G. Wendelaar, directeur van de Amsterdam se Bank te Hilversum is secretaris. Leden zijn mevrouw J. C. Reckman-Gerrits en de heer H. Flier, Amsterdam. Advertentie VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR MINOR 1000 en OXFORD I Olieslagerslaan 36 - Telefoon 10570 Deze imposante bouwwerken in het landschap bij Hagestein nabij Vrees wijk bevatten de bedieningsapparatuur voor de zo genoemde vizier schuiven, die ten behoeve van de kanalisatie in de Rijn worden aangebracht. De bogen dienen voor het geleiden van de kabels, waarmee de schuiven worden opge trokken. Advertentie Geheel nieuwe voorjaarscollectie r.a HOUTSTRAAT 1*^ HAARLEM TELETOON JB4fi (Van onze correspondent in Parijs) Steeds weer opnieuw brengt de Franse veiligheidsdienst gevoelige slagen toe aan de organisatie van het F.L.N., de Algerijn se nationalisten in Frangrijk zelf. Thans heeft hij weer twee voormannen van de beweging gearresteerd: Haddad Hamada die verantwoordelijk was voor de gehele organisatie van het F.L.N. in Frankrijk en Ould Younes Slimane, de drie dagen geleden benoemde chef van de kring Pa rijs 2 van het F.L.N., tot wiens ressort de Parijse voorsteden behoorden, belang rijk omdat er veel Algerijnse arbeiders wonen. Na de arrestatie van deze twee voormannen zijn nog een tiental van hun medewerkers gearresteerd. Daarbij be vinden zich ook een twaalftal Franse man nen en vrouwen en een Amerikaanse schil deres, die te Parijs werkte. Advertentie VAASA Is Uw idealedagelijks brood, voedzaam en licht verteerbaar. Verrukkelijk met ieder beleg op elk uur van de dag. uit Finland Imp. Fa. E. van Vliet Ezn, Amsterdam (Van onze correspondent in Bonn) In de loop van gisteravond kon men er in Bonn niet onderuit om mee te delen dat onlangs wel degelijk Westduits-Spaans militair overleg heeft plaatsgehad Dat werd bekendgemaakt nadat de minister van Defensie Strauss, de Ameri kaanse en Britse ambassadeurs in de Westduitse hoofdstad had meegedeeld dat een uit drie generaals bestaande Duitse militaire commissie de vorige maand een bezoek heeft gebracht aan SpanjeDe ambassadeurs hebben tegenover Strauss verklaard dat hun regeringen het tijdstip van het Westduits-Spaanse contact bijzonder ongelukkig hébben gevonden namelijk vlak voor de top conferentie (op 16 mei te Parijs). Strauss heeft verklaard dat de commissie niets anders heeft gedaan dan het voeren van zeer voorlopige besprekingen, zonder enigerlei toezegging of beslissing. Men kan zeggen dat sprake is van een opeenstapeling van Westduitse misgre pen, die alle neerkomen op de schouders van minister Strauss. Nog gistermiddag ontkende men van regeringszijde te Bonn dat er Spaans-Westduits overleg was ge weest, maar de Amerikanen en Britten wisten wel beter, zo bleek tijdens het „be zoek in koele sfeer" van de beide ambas sadeurs aan Strauss, die bovendien on langs nog een gesprek heeft gehad met de NAVO-ooperbevelhebber Norstadt. Men zegt in Bonn dat Strauss een politie ke blunder van de eerste rang heeft be gaan die zijn politieke carrière niet ten goede zal komen. Voorts gelooft men dat het Westduitse overleg met Spanje in fei te neerkomt op een soort particuliere bondgenootschapspolitiek van de Bonds republiek, die Bonn in het geheel van de NAVO in aanzien zal doen dalen, getuige het feit dat de beide ambassadeurs Strauss diplomatiek in zijn hemd hebben gezet „Gebrek aan instinct" Het is te verwachten dat de protesten die losbraken na het gerucht, dat West- Duitsland bases in Spanje zou vestigen, ertoe zullen bijdragen dat Bonn, althans de eerste jaren, géén bases in Spanje zal vestigen. Men heeft tot zijn schrik ge merkt dat in Groot-Brittannië, Scandi navië en ook in Frankrijk de Spaanse mi litaire steun aan Hitier tijdens de oorlog en de Duitse militaire steun aan Franco tijdens de Spaanse burgeroorlog nog niet vergeten is. Waar het militair gezien ze ker verantwoord zou zijn Westduitse ba ses in Spanje te vestigen, daar is het dat politiek gezien niet. zo is gebleken, waar het NAVO-lidmaatschap in West-Europa al algemeen als een dwingende noodzaak wordt beschouwd, daar wenst men ter an dere zijde kennelijk een op de achter grond blijven van Duitse initiatieven. Of, zoals de commentator van het blad „Die Welt", Paul Sethe, dezer dagen zei: „De psychologie van de buitenlandse poli tiek is iets anders dan militaire deskun digheid". De socialistische oppositiepartij te Bonn, de S.P.D., sprak van „een ge brek aan politiek instinct" van minister Strauss. Motie in Lagerhuis Onder Lagerhuisleden van alle par tijen, zo meldt onze correspondent uit Londen, heerst hevige beroering over de onthullingen inzake de Westduitse plan nen om in Spanje eigen militaire doelein den na te streven. Een motie, waarin de manoeuvre van de Bondsrepubliek wordt veroordeeld, werd gisteravond door 140 leden van de Labourfractie en een libe raal ondertekend. Hierin wordt verklaard dat de Westduits-Spaanse alliantie de de mocratie onnoemelijke schade zal berok kenen. Ook de Conservatieven zijn in hoge mate ontstemd over het feit dat Britse diplomaten twee maanden nodig hebben gehad om achter de feiten te komen en ze thans trachten te verdoezelen. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenland se Zaken, zou vandaag in het Lagerhuis met een reeks vragen worden bestormd. Verwacht werd dat hij een verklaring zou afleggen. Het Britse kabinet hield In Chateau-Neuf-sur-Loire nabij Or leans in Frankrijk is een hangende tram in gebruik genomen. De tram vervoert negentig personen met een snelheid van honderd kilometer per uur. Er zijn 32 zitplaatsen in het nieuwe vervoermiddel. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONWGSPIEINJ AMSTERDAM TEL 223594 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN een spoedvergadering met de defensie chefs over de crisis. Het officiële Britse standpunt zou zijn dat de kwestie van de aanvoerbases een aangelegenheid is welke de NAVO aan gaat omdat het nieuwe Westduitse leger tot stand is gekomen ter versterking van het NAVO-schild. Indien het Westduitse plan zou doorgaan, zou, volgens de heer sende opvatting in Londen, het West duitse bondgenootschap op losse schroe ven komen te staan, aangezien de geal lieerden de Westduitse bewapening en ook de voorziening van de Bondsrepubliek met raketten slechts hebben aanvaard onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat het Westduitse militaire apparaat een onverbrekelijk onderdeel zou uitmaken van de NAVO en dat de Westduitse macht hebbers onder geen beding zelfstandige initiatieven zouden kunnen nemen. De ge hele westelijke politiek was erop geba seerd dat dr. Adenauer kon worden ver trouwd. Nu hij dat vertrouwen dreigt te verspelen gaan er in Londen reeds stem men op om geen acht meer te slaan op Adenauers bedenkingen inzake de Britse verlangens betreffende een vergelijk tus sen Oost en West Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1