Dramatische strijd der democratie in Italië HEBT U GISTERAVOND DE REDUCTIEBON UITGEKNIPT VOOR UIENSOEP? Nieuwe lap Wereldnieuws De Gaulle verdeelt zijn auteursrechten Latente regeringscrisis door het aftreden vanSegni zveer acuut LE CABANON BUNGALOW-TENT Schouten de Jong raatótosl 3 Toenadering tussen Cuba en de Verenigde Staten Amerikaans succes met Titan: 8000 km afgelegd Studenten schreven „lor" op Vulcan-bommenwerper op ieders lip! 20 stuks f. 1.. &p de DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 (Van onze correspondent in Rome) Italië heeft weer eens een regeringscrisis.' Heel veel komt het er echter niet op aan, want in één ding had de „liberale" leider Malagodi, toen hij zijn steun aan de huidige regering ontzegde, beslist gelijk: „Onze liberale Kamerfractie is te klein om door onthouding van haar steun een crisis te verwekken en het is ook niet nodig, want de crisis is er al lang". Dit is juist en het is een heel ernstige crisis, namelijk die van het democratische bestel, dat in Italië een langzame en uiterst smartelijke dood lijkt te sterven. Eerste minister Antonio Segni, een „gentleman" van de oude stempel, die thans zijn ontslag heeft ingediend, ver bergt achter zijn broos uiterlijk van zie kelijke, broodmagere, oude aristocraat een taaie halsstarrigheid. Hij heeft het waarlijk niet gemakkelijk gehad. De ver deeldheid der christen-democraten ging zo ver, dat er zelfs onder zijn ministers heel wat waren, die gruwden van de fas cistische hulp en het liefst maar weer Fan- fani terug zouden zien, met de sociaal-de mocraat Saragat als tweede man. Even wel is dat bij de huidige getalsterkte der partijen niet mogelijk zonder een verge lijk met de Nenni-socialisten, om zulk een regering althans niet tegen te werken. En het Vatikaan, waarnaar de christen-de mocraten moeten luisteren, willen zij niet hun naam van „goede roomskatholieken" verliezen, wil van Nenni niets en van Sara gat heel weinig weten. Vandaar wat men noemt de „ongewenste noodzaak" om steun te zoeken bij de uiterst rechtse par tijen, en in de eerste plaats bij de fascis ten. Wie zijn nu die „liberalen" van Malago di en waarom weigeren zij verdere steun aan Segni? Wat zich in Italië „liberale partij" noemt, is de rechtervleugel van de vroegere liberale partj. Een jaar of vier geleden zijn tal van kopstukken uit de partij getreden omdat de nieuwe par tijsecretaris, Malagodi naar hun mening een zeker conservatisme op politiek en economisch gebied, dat zeer wel strookt met de oorspaonkelijke liberale gedachte, te veel vereenzelvigde met de belangen van de tien of twaalf grootste industriële monopolies: de elektriciteitsbedrijven van de Edison, het suikermonopolie en derge lijke. De gematigde en linkse liberalen hebben de radicale partij opgericht of wel zich aangesloten bij de republikeinen, de partij van Mazzini. Wat Malagodi over hield zijn zeer conservatieve elementen (grootindustriëlen, grootgrondbezitters) en hun aanhang van rentmeesters en onder horigen. Malagodi weet heel goed. dat de liberale traditie onder andere anti-kleri- caal is en dit maakt dat hij zich op dën duur toch wel een beetje onbehagelijk gaat Voelen in hetgezelschap van de steeds meer onder invloed var. de Katholieke Ac tie en van een kleine groep conservatieve Curiekardinalen gerakende christen-de mocraten. Doorn In het oog De liberalen, al hebben zij in de twinti ger jaren steun verleend aan Mussolini, laten zich er ook op voorstaan, dat zij tussen 1943 en 1945 hebben deelgenomen aan de verzetsbeweging. Zij zijn ten slotte democraten en willen niets weten van to talitarisme. Het feit dat hun stem in het parlement steeds in e e n adem wordt ge noemd met die van de fascisten en wordt aangeduid als „de steun van uiterst rechts waarop het kabinet Segni vertrouwen kan is Malagodi es» de zijnen een doorn in het oog. Tussen Ulericalen en fascisten voelen zij zich uitajmate onplezierig. Uit vrees, dat de chriften-democraten, een „partij die zoveel schakeringen en groepen kent, dat zij steeds alle richtingen uit kan. op zeker ogenblik tot een akkoord zouden ko men met Nenni, hebben de liberalen het uitgehouden en gaven zij tot nu toe aan „de rechtse steun" een wat bleek, maar toch aanwezig, democratisch tintje. Maar nu zijn er belangrijke gemeente raadsverkiezingen in zicht en Malagodi acht het wenselijk zich en de zijnen te dis- tanciëren van klericalen en fascisten. Het risico dat de crisis, die hiervan misschien het gevolg zal zijn, wel eens zou kunnen leiden tot de, in zijn oog misdadige, aan vaarding van steun der Nenni-socialisten. acht hij blijkbaar niet zo groot, rekenend op de gehoorzaamheid van de grote meer derheid der christen-democraten aan de kerk. die samenwerking van rooms katholieken en socialisten heeft verboden. Wat Malagodi voor de geest staat, is een Advertentie de snelst op te zetten vanaf 395. met 4-pers. binnentent 200 x 250 cm. ZIET ONZE SHOWROOM Warmoesstraat 21 Tel. 10845 HAVANA (UPD De Cubaanse rege ring heeft besloten een delegatie samen te stellen die naar Washington zal gaan om met de Amerikaanse regering te on derhandelen over het herstel van de „tra ditionele goede betrekkingen". Inmiddels heeft het blad „Revolucion", dat de spreekbuis is van het Castro-regi- me, rijn aanvallen op de Amerikaanse re- gerii<« voortgezet met een bijtend hoofd- artikt*1 over de vanuit Florida tegen de Cut<a*^»se rawing actieve „anti-Castris- ten' Mb^fl (AFP) Ambtenaren van de Amerikaanse federale douanedienst heb ben verklaard, dat de bommenwerper, die zondag een aanval heeft gedaan op een petroleumraffinaderij op Cuba, zijn basis moet hebben gehad op Mexicaans gebied. Een woordvoerder van de Amerikaanse douanedienst zei, dat het vliegtuig onmo gelijk ergens in Florida opgestegen kan zijn. onmogelijkheid. Hij wil terugkeer tot de vierpartiien-regering, zoals we die onder De Gasperi hebben gekend. Maar noch de republikeinen noch de sociaal-democraten van Saragat, twee partijen die ej zich van bewust zijn, dat de tragische levensom standigheden waarin ongeveer de helft der bevolking van Italië verkeert alleen kun nen verbeteren door radicale sociale her vormingen, willen ook maar iets weten van wat zich, naar hun mening geheel ten on rechte, de „liberale partij" noemt. Voor Saragat en voor de republikeinen (en ook voor de linkervleugel der christen democraten) zijn de socialisten van Nen ni wel degelijk democraten, met wie men tot een vergelijk moet komen als men wil voorkomen, dat Italië óf tot een klericaal- fascistische staat naar het Spaans-Portu- gese voorbeeld wordt, of wel (al dan niet na een burgeroorlog) in het communisti sche vaarwater geraakt. De crisis is thans gekomen en de meest voor de hand liggende oplossing is die wel ke Saragat heeft aanbevolen: een regering van christen-democraten, republikeinen en sociaal-democraten met steun van Nen ni. Wel te verstaan: zonder die steun van Nenni zou een dergelijke formatie geen meerderheid achter zich hebben, zoals de huidige regering het niet kan stellen zon der fascisten. Demissionair President Gronchi heeft het ontslag nog niet aanvaard. Hangende het overleg, dat de president vandaag be gint, blijft de regering de lopende zaken waarnemen. Dit is de gebruikelijke gang zan zaken. Politieke waarnemers voor spelden dat de crisis lang zal duren. De christen-democraten komen in de kamer van afgevaardigden op een totaal van 596 stemmen er 26 tekort voor een absolute meerderheid. Saragat heeft verklaard dat er een coa litie van christen-democraten, sociaal-de- mecraten en republikeinen moet worden gevormd. Nenni gaf een verklaring uit waarin hij zijn bereidheid kenbaar maak te een regering te steunen die niet op rechtse partijen steunt. CAPE CANAVERAL (Reuter) Een in tercontinental tweetrapsraket van het ty pe „Titan" is woensdag met succes van de Amerikaanse basis te Cape Canaveral gelanceerd. Het wapen dat geen ontplof bare lading had, legde een afstand van bij na 8.000 km. af. Voor het eerst werd met succes de apparatuur beproefd met be hulp waarvan men straks een mens van een vlucht door de ruimte naar de aarde wil terugbrengen. Later is de capsule met instrumenten, die in de neuskegel zat, in het zuiden van de Atlantische oceaan te ruggevonden. LONDEN (AFP) Vier duistere figuren met vervaarlijke knevels, flambards, ge huld in regenjassen met opgestoken kraag en in de hand een zwaar cylindervormig pak, stapten dinsdagavond bij het vlieg veld van de Britse A.V.R.O.-fabrieken na bij Woodford uit een lage limousine die ge luidloos was komen aanglijden. Het optre den van de heren was zo mogelijk nog ver dachter dan hun uiterlijk: zij zochten niet de gewone ingang maar verkozen het prikkeldraad van de omheining als entree. Het onheilspellende groepje schreed met vaste tred op de landingsbaan af, waar zich vaag in de duisternis de contouren van een vliegtuig aftekenden: de straalbom- menwerper A.V.R.O.-vulcan met daar naast een nieuwe raket voor dit toestel, Engelands geheimste wapen van het ogen blik. In deze omgeving veranderden de ge stalten van tactiek en slopen behoedzaam nader. Hun omzichtige houding bleek over bodig: de kust was geheel vrij. Na hun euvele daad volbracht te hebben lieten de mannen alle decorum varen en renden wegin de armen van journalisten, die hun wederwaardigheden met graagte vernamen. Het was een stunt van studen ten van Manchester, die met hun grap ter gelegenheid van hun jaarfeest de directie van de A.V.R.O.-fabriek echter in grote verlegenheid brachten. Met de medede ling, dat de Vulcans normaliter 's nachts niet buiten blijven staan, weigerde men verder elk commentaar. Als bewijs voor het gelukken van hun stunt hadden de studenten (die in voor gaande jaren ook reeds onverwachte be zoeken brachten aan een tweetal Engelse atoomcentra en de Russische ambassade in Londen) drie flitsfoto's van de Vulcan genomen en op de cockpit met rode verf het woord „Rag" (lor) geklodderd. Een woordvoerder van de A.V.R.O.-fabrieken deelde later mede dat het geheime wapen, dat de studenten hadden gefotografeerd een nagemaakt model was. Hij zei dat al het geheime materiaal verborgen was en zwaar bewaakt werd. De politie nam ech ter de foto's in beslag en ondervroeg de studenten. Advertentie MAGGI (Van onze correspondent in Parijs) Het derde deel van De Gaulle's me moires, enige maanden geleden versche nen, blijkt een groot succes. Reeds zijn er meer dan 300.000 exemplaren van ver kocht en ook heeft het uitkomen van dit derde deel hernieuwde publieke belang stelling voor de andere twee ten gevolge gehad. De auteursrechten welke de uitge- Advertentie Wh verij Pion aan de schrijver heeft uitbe taald, en nog steeds overmaakt, lopen dan ook in de honderdduizenden nieuwe franc. De Gaulle zelf toucheert daarvan nooit een centime. Hij laat het geld overmaken naar zijn vrouw, die 't gebruikt tot het instand houden van een tehuis voor geestelijk min der volwaardige meisjes. Deze stichting. „Anne De Gaulle", is genoemd naar de overleden dochter van het echtpaar De Gaulle. Voor dat het laatste deel van de herinne ringen verscheen, zijn hoofdstukken eruit gepubliceerd in binnen- en buitenlandse periodieken. JQparvoor hegft De Gaulle, na aftrek van dè belastingen, ongeveer hon derdduizend gulden auteursrechten gekre gen. Gisteren is bekend gemaakt dat hij dié heeft verdeeld onder negen verschil lende liefdadige organisaties, onder meer het Franse Rode Kruis, een tehuis voor ouden van dagen in zijn geboortestad Rijssel, de vereniging tot redding van drenkelingen enzovoort Ook de gemeente en de parochie van Colombey-les-deux- églises, het plaatsje waar De Gaulle zijn buitenhuis heeft hebben ieder 5.000 ge kregen. De Haarlemse journalist Ernest Dixon die we een hele tijd op onverklaarbare wijze kwijt waren is plotse ling weer opgedoken en hij blijkt in die ogenschijnlijk verloren periode een merk waardige en verrassende evo lutie te hebben doorgemaakt. Hij heeft drie belangrijke dingen verworven, die vele niét verloren geraakte Haar lemse journalisten hem innig zullen benijden: een echtge note, een baard en een gron dige kennis van het Lappen- volk van Noord-Finland. Dat is nogal wat. Toen hij als prille jongeling nog braaf achter het Haarlemse nieuws aandraafde achter het brave nieuws bovendien, want hij was bij Trouw zou niemand hebben kunnen ver moeden dat hij op een zeker moment zijn vrijgezellenbe staan, zijn gladgeschoren ge zicht en de Haarlemse pappot aan zijn laars zou lappen en zou zeggen: Kom, ik ga eens bij de Lappen kijken. Maar hij heeft nochtans die moed opgebracht en dat siert hem. Iemand die op Haarlem is uitgekeken, zou kunnen ver huizen naar Roermond of naar Drachten. Dat zou al een hele onderneming zijn. Maar Ernest Dixon ging naar Fin land en dan nog niet zo even naar het zuidelijkste randje en gauw terug neen. hij trok frank en moedig door naar het hoge Noorden, nes telde zich tussen het Lappen- volk en werd als het ware een Lap van zichzelf. Wij behoeven ons niet te verdiepen in de vraag, waar om hij nou juist dat koude, lappige plekje van de wereld bol heeft uitgezocht om aan Haarlem te ontkomen. De meesten onzer dromen in hun vluchtfantasie over Majorca. Hawaii of Rio de Janeiro, en een enkele maal. als het heel hoog zit. over de vennen van Oisterwijk. Maar Ernest Dixon verbeeldde zich geen onvruchtbare sproken hij zocht de keiharde werkelijk heid in de verte en waar schijnlijk is hem ook die zegs wijze over verdwijnen met de Noorderzon in gedachten ge schoten. En daarom koos hij Finland. Wij hebben hem laatst op het televisiescherm gezien met alle drie zijn kostbare verworvenheden en toen is ons duidelijk geworden, hoe ook een Haarlemse verslaggever niet hoeft te wanhopen aan de mogelijkheden van het leven, indien hij bereid is een kloek besluit te nemen en de koe bij de horens te vatten. Dixon heeft wel geen koe, maar een rendier bij de horens gevat, doch dat komt op hetzelfde neer. Hij is een levende getuigenis van de waarheid, dat avontuur en romantiek de wereld nog niet uit zijn, mits men de moed heeft om er achterheen te gaan. Als hij in Haarlem was ge bleven, bang om te breken met de ogenschijnlijk zo waar de volle sleur (tien uur politie- persconferentie, daarna recht bank, des middags Huis vrouwenvergadering of de ge meenteraad zonder veel verschil en des avonds naar Brinkmann waar altijd wel iets of iemand vergaderd of verenigd wordt) zou hij nu nog bij Trouw op de Ge dempte Oude Gracht zitten om sappige doch moreel ver antwoordde stadsnieuwtje9 uit te tikken en predikbeurten- lijsten op te stellen. Een vrouw en een baard zou hij desnoods ook hier hebben kunnen gewinnen doch niet zo'n vrouw en niet zo'n baard: een vrouw die zich beter thuisvoelt in een Lappenmand dan in een statiebed, een baard waarin de ijspegels hangen en die de kleur heeft van het boomschors, waarmee de rendieren zich voeden. Ik wil de jeugdige Haarlem se nieuwtjesjagers der diverse bladen allerminst aansporen, de voetstappen van Dixon te drukken in sneeuw en ijs van het hoge Finse Noorden; niet iedereen is ook geschikt voor dat Lapwerk. Doch wel is be wezen dat Haarlem niet het enige plekje ter wereld is. waar men zich kan thuis- voelen en waar men mensen aantreft. Dit laatste lijkt wel eens de overtuiging van som mige collega's te zijn, maar Dixon heeft aangetoond dat zij het mis hebben. Als men hem op de film ziet rondstappen door de blokhut met zijn langzame, gezapige en filosofische passen, kan men zich niet voorstellen dat hij in zijn jonkheid heeft ge rend om een NZH-bus te lalen, die hem tijdig naar de openingsplechtigheid van de Keukenhof moest brengen. De Keukenhof lijkt ons, thuisge bleven journalisten, zo on geveer de grootste sensatie van het journalistieke do mein. Doch Dixon glimlacht er nu waarschijnlijk mede lijdend om. Hij heeft al onze belangrijkheden van een grote afstand leren beschou wen en dienovereenkomstig leren waarderen. De ge meenteraad zal hem wellicht ook niet meer zo indrukwek kend belangrijk lijken. Het feit dat hier of daar in Haar lem een halve meter trottoir breedte werd verwijderd om de rijweg wat te verwijden, inspireerde hem indertijd net als ons nu nog tot tweekolomskoppen met vette letter. Hij weet nu echter, dat er volken op aarde leven die geen trottoirs kennen en nau welijks weten wat een rijweg is, doch op hun ski's door de wijde witte wereld glijden zonder hun hand uit te steken als ze bochten maken. En die niet de bus nemen als ze tien minuten ver moeten, doch uren en uren achtereen od sneeuwschoenen voortploete- ren om op kerkbezoek te gaan, honderden kilometers ver. Dat is nog eens Trouw met een hoofdletter, religieus ge zien. En zo heeft Dixon veel van het leven geleerd, dat hem in Haarlem vreemd zou zijn ge bleven. Hij zal het niet ge makkelijk hebben gehad voor dat hij zich tussen de Lappen thuisvoelde, doch hij heeft het hem toch maar gelapt. De malse hamlappen der Haarlemse eethuisjes heeft hij verwisseld voor het gedroog de rendiervlees der Lappen. Het donzen dek van een goed pension heeft hij verzaakt voor de Lappedeken, en tal rijke andere zegeningen van de Haarlemse beschaving heeft hij, met zijn vrouw, moeten missen. Doch hij heeft andere levensvreugden ge wonnen in de verre verten, onder de klare luchten op de witte vlakten, tussen de be- rookte wanden van een blok hut, bij een ,open haardvuur waarboven de waterketel sui zelt of de rendierbout aan een spit ronddraait. Hij woont tussen de Lappen als een Lap. Hij ervaart daar in Noord-Finland nog de ro mantiek van het ruige be staan, dat de lichamen hardt en de zielen lenig maakt. A's in Haarlem een koppel ng van de elektrische geleiding breekt, zodat een wijk der stad een paar uur in het don ker zit, krijgen de Haarlemse journalisten neiging om extra-edities uit te geven. Dixon weet, dat bij de Lapper. geen sprake is van elektrische koppelingen, omdat er geen elektrische stroom is. Men steekt daar een vetkaars aan, of spreekt over de zorgen des levens bij het rode licht van een knetterend houtvuur. E11 men streelt peinzend de luie Lapjeskat, die zich koestert in het schijnsel der vlammen, terwijl in hun mandjes de kleine Lapjes tevreden snur ken in het donker. Er is echter één bescha- vingsgoed, dat men ook bij de Lappen niet kan missen, geen dag: namelijk de krant. Ze hebben daar een krant, die geheel door Lappen wordt samengesteld. Of de Lappen- journalisten de inkt- Lappen, zogezegd wellicht op een bepaald moment de Finse contreien zullen ont vluchten om naar Haarlem te trekken en daar het èenvou- dige bestaan van de Haarlem mers te delen als één van hen, valt niet te voorspellen. Doch dat zal wellicht pas gebeuren, als de Lappen ook een ge meenteraad, een Keukenhof en een Kunstgemeenschap hebben verkregen. Tot nu toe is er geen enkele aanwijzing in die richting en de Dixons verheugen zich in de onge reptheid en primitiviteit van het Lapse leven, waarheen zij weer spoedig zullen terug keren. Voor de televisie vertelde hij talrijke markante bijzon derheden van het leven daar. Het verschijnsel „werkster" bijvoorbeeld kent men bij de Lappen niet. Men helpt el kander bijwijze van vriende- dienst bij de schoonmaak van het huis. Men krijgt dus, om zo te zeggen, poets-Lappen op visite zoals wij televisiekijkers. Een aardige gedachte, die na volging verdient. De Lappen zijn uitzonderlijk proper van aard, geen smeer-Lappen dus. „Een schone Lap is het aan zien waard, een mors-Lap heeft een slechte aard", aldus het spreekwoord, dat waar schijnlijk daar in Finland wel enigszins als stoplap wordt gebruikt doch in ieder geval veelbetekenend is. Het echtpaar Dixon haakt ernaar, weer naar zijn ge liefd Lappenland te vertrek ken. Het is begrijpelijk. Hun achterblijvende Haar lemse collega's zullen straks met enige weemoed hun bloc- note's doorbladeren, waarop kleine verkeersongelukj es en het vellen van in de weg staande bomen als ophef makende nieuwtjes zijn ge stenografeerd, en dan denken aan de oneindige verten waar Dixon op zijn ski's tussen de rendieren door slalomt. En op die Haarlemse jour nalistengemoederen, die zo vatbaar zijn voor romantiek, zal iedere foto van een witte Lap op een rendier voortaan werken als een rode lap op een stier. y Hoe doet u dat allemaal? De krant mag ik het in ieder geval niet verwijten, want die doet haar pure plicht wanneer zij alles vertelt wat er in de we reld gebeurt en de wereld mag ik het evenmin verwijten, want die kan er niets aan doen wat al die mensen allemaal aan richten. Ik zou het dus de mensen moeten kwalijk nemen dat zij al het nieuws ma ken, waar ik dag na dag, met beslagen tong uit de mond, achteraan hijg. Maar een mens is maar een mens en daar kan hij ook niets aan doen, een druk bezig nieuwsmakertje, dat nooit een ogenblik stil kan zitten en ieder ogenblik dingen doet, die de kranten dan plichtsgetrouw in lood gieten en afdrukken en ik wil dat alle maal bijhouden. Het is dus eigenlijk mijn eigen schuld, mijn eigen nieuwsgierigheid, die mij zo aemborstig door het leven doet hollen, achter alles aan. Achter geheimzinnige duikboten, achter Kroesjtsjev en Mikojan, wanneer die op reis zijn, achter Amerikaanse presiden tiële kandidaten; ik moet meneer Beer man bijhouden vanwege de vier Bredase schurken en de spijtoptanten, en meneer Korthals om de Lauwerszee; ik moet we ten hoe de alwetende heren van de krant de toneelpremières vinden; wat er met Chessman gebeurt en met de radiotelegra fist in Boston; hoe het allemaal in Afrika gaat; wat meneer De Gaulle met zijn zoet zure bom uithaalt; ik kijk Macmillan, De Quay, Adenauer, Sekou-Touré, Toxopeus, Eisenhower en Tom Mboia op de vingers. Wat gebeurt er bij het Amsterdamse bal let? Krijgt meneer Tobi zijn zuur verdien de vierentwintig mille en hoe gaat dat nou met het verdwenen-toto-biljet? Enfin, dit lijstje kan nog vierentwintig maal zo lang worden en dan bent u er nóg niet. Ik mag de wereldletterkunde niet ver waarlozen voor de wereldpolitiek en ik mag Santpoort niet achterstellen bij Was hington, Parijs en Londen. Ik word dood moe van mijn eigen nieuwsgierigheid en iedere avond valt er weer een krant in de bus, zonder dat ik de energie kan opbren gen hem er niet uit te halen. En dan eist het leven ook nog dat je jezelf in leven houdt door te werken en een mens heeft toch óók recht op eris een reisje of alleen maar een bioscoopje. Waar of niet? Er ligt een grote stapel tijdschriften in de hoek van mijn kamer. In elk daarvan staat op z'n minst één artikel, dat ik be slist nog moet lezen. Die stapel wordt al maar groter. Zij dateert, wat haar basis betreft, van 1957. Ik denk dat ik nooit de moed zal opbrengen eraan te beginnen; evenmin als aan de 468 boeken in mijn kast waar ik óók nog nooit aan begonnen ben. U moet het aan niemand oververtellen, maar ik moet het héle oeuvre van Vestdijk sinds Meneer Vissers Hellevaart nog le zen, om van Tolstoi, Spinoza, Charles Lamb, Israel Querido, Marcel Proust en Jacob Geel maar te zwijgen. En dan te bedenken dat ik de rubrieken financiën en sport altijd helemaal oversla en dat ik geen radio of televisie bezit, zo dat ik dat allemaal óók niet lees. En alles wat er op autogebied gebeurt interesseert mij niet. De hele RAI kan voor mijn part opvliegen. Hoe doet U dat allemaal?' Of bent u zo verstandig te denken: over tien jaar is het tóch allemaal verouderd en vergeten? Ik ben óók zo verstandig om dat te den ken. Maar ik handel er niet naar. Dat is het ellendige. Elias Echtscheiding. Duncan Sandys, Brits mi nister van luchtvaart en voormalig mi nister van Defensie, heeft een verzoek tot echtscheiding ingediend zijn echt genote is Diana, de oudste dochter van Sir Winston Churchill. Telefoontje. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft verklaard, dat er Amerikaanse raketten onderweg zijn naar zijn land „ik weet niet precies wat voor raketten het zijn, maar ik kreeg een telefoontje uit Washington, dat ze onderweg waren. We zullen ze spoedig krijgen." Rhee wilde niet zeg gen of de raketten onder Amerikaans beheer zouden blijven of dat ze aan het Koreaanse leger zouden worden over gedragen. Grafschenders. Jonge Duitsers hebben op de begraafplaats van Kellinghausen in Sleeswijk-Holstein, dinsdag 34 graven vernield en twintig grafstenen met ha kenkruisen beklad. Het gebeurde werd pas woensdag ontdekt omdat in Kel linghausen een dik pak sneeuw is geval len. Veel omvergehaalde grafstenen waren gebroken, de omheiningen van grotere graven bleken te zijn neerge haald en tien kransen waren bij de muur rondom de begraafplaats neerge smeten. Zilvervloot. De Dalai Lama heeft in Cal cutta totnutoe 18.000 kg. zilver ver kocht, waarvoor hij een bedrag van ruim 2miljoen gulden ontving, zo meldt het Indische blad The Statesman uit New Delhi. Men schat dat de Dalai Lama in Calcutta voorts nog beschikt over een schat aan gouden voorwerpen en baar goud van 12.000 kilo, waard een 100 miljoen gulden. Tien Dakota's wa ren nodig om de schat naar Calcutta over te brengen. Kunstarm. Deskundigen bestuderen een plan om de Donau bij de Langenzersdorf een kunstmatige zij-arm te geven, die bij de oliehaven van Leo-Poldau weer in de rivier zou moeten terugkomen. Dit zou de beste bescherming tegen overstroming van het gebied van We nen vormen en in het vroegere inunda- tiegebied zou een strook land van zes tien bij een halve kilometer aange wonnen kunnen worden. Meeraandacht. Het Oostenrijkse mi nisterie van onderwijs heeft er op aan gedrongen dat op de middelbare zowel als de hogescholen meer aandacht wordt besteed aan de Slavische talen, met name het Russisch. Een twee. De Iraakse minister van Bin nenlandse Zaken heeft een verzoek van Zeki Khairi afgewezen om toe stemming te verlenen tot handhaving van de volksuniepartij, die aanvanke lijk de Iraakse communistische partij heette. De naam van de partij was ge wijzigd, nadat de concurrerende com munistische partij onder leiding van Daud El Savegh toestemming had ge kregen om te blijven voortbestaan.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3