Westelijk overleg over de spanningen rond Israel Parijs maakt geen ophef van de Spaanse debacle Mode Amerika dringt bij V.A.R. op zelfbeheersing aan Kroesjtsjev acht vier partners voor topoverleg voldoende Westduitse vlaggen halfstok voor Oostduitse mijnwerkers Blanken zetten zich schrap in Kenya 4 JtdeTma Interparlementaire Beneluxraad bijeen ONDANKS SUKARNO'S AANDRANG Bouwstop in Denemarken Drie doden in het verkeer Aanhanger kantelde, een dode, een zwaargewonde Griep treft Denemarken West-Duitsland krijgt „bases' in Frankrijk neem dan vlug... De negen muzen Andrea Domburg ziek N.Ph.O. met een Mozart-Schubert-programma Koningin woonde toneel voorstelling bij Expositie in „De Ark" ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 LONDEN (UPI) Engeland pleegt op het ogenblik overleg met de Verenigde Staten, Frankrijk en andere leden van de UNO omtrent de huidige spanning in het Nabije-Oosten aldus heeft het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken van daag vrijdag meegedeeld. Een woord- voerde van dit ministerie heeft gezegd, dat de situatie in het Nabije-Oosten en in het bijzonder langs de Israëlisch-Egyp- tische grens „zorgvuldige aandacht" ver eist. „Wij staan in nauw contact met alle betrokken landen en in het bijzonder met de Verenigde Staten en Frankrijk," al dus de woordvoerder. Hij voegde eraan toe dat het ministerie rapporten van zijn buitenlandse vertegen woordigers uit het Nabije-Oosten had ge kregen, maar hij deelde niet mee welke de inhoud van die boodschap was. De Engelse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken John Profumo heeft vrijdag een onderhoud gehad met de Israëlische am bassadeur te Londen, Arthur Louri. Daar na zou hij ook een gesprek hebben met de zaakgelastigde van de V.A.R. in Londen Kamal Khalid. op verzoek van de laatst genoemde. (Reuter) Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft een be roep op Israel en de V.A.R. gedaan om zelfbeheersing te betrachten en zich te houden aan hun verplichtingen voortvloei end uit het handvest van de UNO. Opinies verdeeld De regering van Israel is ervan over tuigd dat er nu geen oorlog komt met de V.A.R.. omdat de Arabische landen Is rael niet durven aanvallen en Israel niet van plan is om welk land dan ook aan te vallen." Dit heeft de Israëlische minis ter van justitie, Pinhas Rosen, vrijdag verklaard op een bijeenkomst van de Ka mer van Koophandel van Tel Aviv. Maar het is een feit dat de Egyptenaren troe pen hebben samengetrokken, zo zei hij. De ambassadeur van Israel in Parijs. Walter Eytan, heeft vrijdag echter ver klaard dat de toestand aan Israels gren zen zodanig is dat „het kleinste vonkje de ontploffing kan veroorzaken". Op het schiereiland van Sinai zijn drie Egyptische divisies, waaronder een tank divisie, samengetrokken en het Syrische leger staat gereed aan de noordgrens van Israel, aldus de ambassadeur. Hij zei dat president Nasser met de dag feller wordt in zijn redevoeringen en dat men in Cairo rondvertelt, dat de V.A.R. deze keer wer kelijk Israel zal aanvallen. De secretaris-generaal van de UNO. Dag Hammarskjoeld, denkt er anders over. Hij verklaarde na aankomst in Stockholm, waar hij zal deelnemen aan de herdenking van het 75-jarig bestaan van de Zweedse toeristenvereniging, dat de toestand aan Israels grenzen niet van dien aard schijnt te zijn, dat het nodig is om de Veiligheidgraad bijeen te roepen. (UPD Uit kringen van de Westelijke inlichtingendiensten wordt gemeld dat be vestiging <is verkregen van het samen trekken van een immense strijdmacht van de Verenigde Arabische Republiek in de buurt van de Israëlische grens. De strijd macht zou een tankdivisie omvatten, die is uitgerust met T-34 en 6-54 tanks van Russische makelij. Deze troepenonderdelen bevinden zich nu in de Sinaïwoestijn en in de strook van Gaza, met inbegrip van de stad Gaza. In hooggeplaatste kringen noemde men de spanning aan de grens de grootste sinds 1956 toen Israel zijn Sinaï- campagne begon. Advertentie maand tampons 0 het vertrouwde merk geen verband - geen gordel. Veilig - hygiënisch. 10 tampons f. 1.20 Zonder Inbreng systeem t, L- (Van onze correspondent in Brussel) De Belg Antoine Pierson, lid van de Tweede Kamer, werd gisteren tot voorzit ter van de interparlementaire Benelux raad gekozen. Onder-voorzitters worden de heren Roobroek (Nederland) en Lin den (Luxemburg). De Raad heeft zich in een vrij uitgebreide discussie beziggehou den met de resultaten van de jongste mi nisteriële bijeenkomst, betreffende de landbouw. De Belgische minister van Buitenland se Handel Jacques van Offelen, zei dat de conferentie op het kasteel Val Duchesse daarom nuttig was geweest, omdat de mi nisters grondig de vraagstukken hadden onderzocht die rezen in verband met het gelijktijdig naast elkaar bestaan van de verdragen van de Beneluxunie en de ge meenschappelijke markt. Ook de vraagstukken op het gebied van de openbare aanbestedingen in Benelux zullen zoals de landbouwproblemen door aparte besprekingen tussen de bevoegde ministers vooraf worden onderzocht. Twee maal per jaar, in april en oktober, zal het Comité van Beneluxministers op basis van nauwkeurige verslagen de coördinatie van de conjuncturele politiek in de drie lan den onder de loep nemen. Op het gebied van de directe belasting zal de vergelij kende studie tussen de belastingsystemen in de drie landen worden voortgezet. Be slist werd over te gaan tot de verbetering van de overeenkomsten betreffende de dubbele belasting. Het gaat om het vraag stuk van de Nederlandse 15 percent divi dendbelasting welke totnutoe de notering belet van de grote internationale aandelen ter beurze van Brussel. Men is bij de westelijke inlichtingen diensten verdeeld over de motieven, die achter de troepenconcentraties steken. Sommigen nemen aan dat ze alleen maar zijn bedoeld om de veronderstelde druk van Israel aan de Syrische grens te ver minderen. Verder zou het meteen een goe de oefening voor de Egyptenaren zijn in de omgang met de Russische wapens. Aan de andere kant staan Westelijke waarnemers, die menen dat de stap van de V.A.R. erop is berekend om langzamer hand van de politiemacht van de UNO af te komen, die nog steeds in het gebied van Gaza ligt. Deze strijdmacht is louter een politie-eenheid en kan niet interveniëren in een eventuele oorlog. Deze troepen zul len dan ook van het toneel verdwijnen mocht het tot vijandelijkheden komen tus sen Israel en Egypte. Het wordt als vermeldenswaard be schouwd dat de Arabische radiostations het zwijgen hebben toegedaan over de troe penconcentraties. NAIROBI (UPI) Leslie Briggs, de leider van de Kenyase Verenigde Partij, die op de recente Kenya-conferentie in Londen optrad als meest exclusieve ver tegenwoordiger van de blanke kolonisten, heeft bij zijn terugkeer op Afrikaanse bo dem verklaard, dat hij niet van plan is zich voetstoots neer te leggen bij het ak koord dat op deze conferentie werd bereikt. Wij zullen het bestrijden met alle midde len die de wet toelaat, zo zei hij. Er zijn mensen in Londen, zei hij ver der, die het akkoord beschouwen als een overwinning voor de Mau Mau-terroristen. Hij kondigde aan dat de Verenigde Partij nu de Afrikaanse, Aziatische en Arabische minderheden wil organiseren die ontevre den zijn over het akkoord, en dat de, tot dusver exclusief blanke, Verenigde Partij misschien ook open gesteld wordt voor niet-Europeanen. Hij sprak over het ge vaar, dat het in Kenya komt tot een dic tatuur van Afrikanen, „als in Soedan en Ghana", maar waarschuwde de Europea nen tegen overhaast verkopen van hun boerderijen, aangezien de situatie mis schien nog gered kan worden voor hen. Briggs werd verwelkomd door een groep Europeanen. Een van hen riep hem door een luidspreker toe: „Het volk van Ke nya eert u wegens de moedige houding die u hebt aangenomen tegen degenen die ons verrieden". DJAKARTA (Reuter/UPLAFP) De Russische premier, Nikita Kroestsjev, heeft slechts voorzichtige zinspelingen ge maakt op communistisch China toen hij vrijdag het Indonesische parlement toe sprak. Waarnemers geloven dat de Rus sische leider trachtte te vermijden be schuldigd te worden van inmenging in het huidige geschil tussen Indonesië en China over de overzeese Chinezen. Hij sprak over „wederzijdse vriendschappelijke steun en samenwerking" tussen Rusland en Aziatische landen, zoals de Chinese volksrepubliek, Vietnam en de Koreaan se volksrepubliek. Ook vroeg hij zich af waarom het China niet is toegestaan aan de komende top conferentie der grote mogendheden deel te nemen, waaraan hij snel toevoegde „de zelfde vraag kan gesteld worden wat In dia, Indonesië en Japan betreft". Niette min, zo zei hij, heeft de Sovjet-Unie inge stemd met de westelijke opvatting, dat de tijd nog niet gekomen is om een meer uitgebreide conferentie te houden. „Wij zijn van mening, dat men kleine vorde ringen niet moet tegenhouden als men gro tere op het oog heeft". Russische hulp Over de Russische hulp aan jonge onaf- haneklijke landen zei de Indonesische lei der, dat de Sovjet-Unie dit jaar 22 landen zou helpen 383 verschillende industriële projecten op te bouwen. Hij stak de draak met het westelijk gebruik om hulp te verschaffen in de vorm van verbruiks- goederen. De Sovjet-Unie draagt recht streeks bij tot de industrialisatie van de landen, die zij helpt. „Alle volken die met vuur spelen, moe ten van de aardbodem worden wegge vaagd", zei de Russische premier. Hij kritiseerde het beveiligingsverdrag dat Japan met de Verenigde Staten geslo ten heeft en waarschuwde de Japanse lei ders tegen een herleving van het milita risme. Het schijnt, zei hij, dat Japan zijn wandaden jegens andere landen in de laat ste wereldoorlog vergeten is. KOPENHAGEN (UPI) De Deense minister van Arbeid en Huisvesting, Kaj Bundvad, heeft gisteravond een volledige stopzetting van nieuwe bouwwerken afge kondigd. Reeds in handen zijnde werken mogen worden afgemaakt, doch met uit zondering van boerderijen, ziekenhuizen en scholen mogen geen nieuwe projecten openbaar of particulier, begonnen worden. De regeringsmaatregel is bedoeld om de overactiviteit in de bouwindustrie af te remmen. Vergeleken bij vorig jaar zijn dertig percent meer bouwwerken begon nen, hoewel het aantal bouwvakarbeiders gelijkgebleven is op tussen de zestig- en zeventigduizend. De bouwstop is gericht tegen de zwarte lonen, die het kenmerk zijn van de hausse in de bouwindustrie. De regering is van oordeel dat middels deze zwarte lonen de arbeiders gedwongen worden tot meer werk dan zij logischerwijs en op rationele basis kunnen verrichten. De bouwstop zal vermoedelijk een maand duren. De regering zal in die tijd maatre gelen treffen om orde op zaken te stellen. Bij een ontvangst op de Russische am bassade zei Kroesjtsjev later dat Rusland blij zou zijn als de Amerikanen nu eens het eerst op de maan zouden zijn. Kroesjtsjev sprak met generaal Nasution de minister van defensie, over de campagne van de anti-communistische opstandelingenregering in Indonesië. Daarna sloeg hij zijn arm rond de minis teriële schouders en zei: „Als wij naar een plaats ver weg zouden kunnen gaan waar wij alléén zouden zijn, zouden wij vrien den kunnen zijn?" De Russische leider riep zijn schoonzoon, streek hem over het hoofd en zei tot Nasution: „Ik had een zoon die gesneuveld is". De premier en de minister spraken on geveer een kwartier terwijl westelijke cor respondenten opdrongen en riepen: „Spreek Engels". Tevoren had Kroesjtsjev tijdens een di ner aan president Sukarno een zilveren model van een Loenik aangeboden. De gasten klapten toen Kroesjtsjev zei: „Dit is een model van de Loenik waarmee wij de maan troffen. De eerste mens op de maan zal de verspreide stukken van het origineel vinden". Op de Westduinweg in Den Haag is de 16-jarige scholiere K. C. A. A. Brink uit de Vreeswijkstraat tengevolge van een aan rijding met een bestelauto om het leven gekomen. Het meisje reed op het fietspad in de richting Duinstraat. De bestelauto, rijdende op de rijweg in dezelfde richting, raakte haar toen zij ter hoogte van de Schokkerweg plotseling van het fietspad dr rijweg opreed. In het Diaconessenhuis in Hilversum is de 75-jarige E. Riemersma bezweken aan de verwondingen die hij kreeg bij een aanrijding op de kruising Schuttersweg- Vaartweg te Hilversum. Hij had, rijdende op een bromfiets een van links genader de personenauto niet gezien. De 55-jarige mevr. C. Schellekens- Willigenburg uit de Gouvernestraat tc Rotterdam is op de Westkruiskade door een tram aangereden, toen ze op haar fiets uit de St. Mariastraat kwam. In het zieken huis Coolsingel moest men constateren, dat zij was overleden. AMSTERDAM Vanochtend is de 57- jarige voorman van de Sterovita Melkfa briek W. H. Meyer uit de Derde Ooster parkstraat te Amsterdam, bij een bedrijfs ongeval op de Oranje Vrijstaatkade te Am sterdam om het leven gekomen. Een mede arbeider, de 45-jarige W. van der Steeg uit Utrecht, kreeg zeer ernstige verwon dingen. De twee mannen wilden een aanhanger, die geheel beladen was met kratten met lege melkflessen, zó manoeuvreren, dat zij aan een even verder gereed staande trek ker kon worden gekoppeld. Waarschijnlijk door het ongelijke wegdek ter plaatse, kan telde de aanhanger plotseling en verplet terde Meyer, die geheel onder het gevaar te kwam. Ook de Utrechtse arbeider kwam er onder, maar zijn hoofd bleef vrij. On middellijk snelde een groot aantal arbei ders uit de fabriek toe, dat er in slaagde de aanhanger zover op te vijzelen, dat de getroffenen bevrijd konden worden. Meyer is vermoedelijk op slag dood geweest. Voor het leven van Van der Steeg wordt ge vreesd. KOPENHAGEN (UPI) In Denemar ken zijn naar schatting van het ministerie van gezondheid zestigduizend mensen we gens griep bedlegerig. Het absentenper centage bij de Kopenhaagse tram was de afgelopen dagen ruim tien percent waar door de diensten moesten worden vermin derd. Ook de P.T.T. en een aantal grote bedrijven ondervindt te Kopenhagen gro te moeilijkheden, ondanks het feit dat de artsen in de Deense hoofdstad naar schat ting vijftigduizend mensen tegen griep hebben gevaccineerd. (Van onze correspondent in Parijs) Frans Joseph Strauss, de Westduitse mi nister van Defensie heeft woensdag wel de ambassadeurs van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten bij zich laten komen om te spreken over „de affaire van de Westduitse bases in Spanje". Niet de Fran se ambassadeur en dat ligt voor de hand. De warme verhouding die tussen gene raal De Gaulle en de heer Adenauer be staat heeft tot gevolg dat het officiële Franse standpunt afwijkt van dat van de twee andere grote westelijke landen. West-Duitsland, zo zegt het Franse minis terie van Defensie, heeft delen van zijn grondgebied ter beschikking gesteld van zijn geallieerden om er te oefenen of om er militaire bases te vestigen. Het zou dus onbillijk zijn thans boos te worden wanneer West-Duitsland hetzelfde elders zou wensen. Daarbij mag worden aangetekend dat Frankrijk aanhanger is van het opnemen van Spanje (waar trouwens ook de Ver enigde Staten bepaalde militaire bases hebben) in de Noordatlantische Verdrags organisatie. Andere NAVO-partners, die weinig op hebben met de opvattingen van de heer Franco en consorten beschouwen dat voorlopig eerder als een (als het enigs zins zou kunnen: te vermijden) noodza kelijk kwaad, dan als een nuttige noodza kelijkheid. Frankrijk heeft trouwens aan West- Duitsland reeds bepaalde installaties wel ke het uit het oogpunt van logistiek ver- (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek hangen vandaag de vlaggen op alle openbare gebouwen en op de gebouwen van de mijnen in het Ruhrgebied halfstok. Daarmee wil men in West-Duitsland zijn meeleven betuigen met de ramp in de Karl Marxmijn te Zwickau in Oost-Duitsland. Zowel president Löbke, als het Westduit se algemene vakverbond hebben gisteren uiting gegeven aan hun medeleven met de nabestaanden van de overledenen en de familieleden van de nog vermiste mijn werkers. Van de maandag op een diepte van 1100 meter ingesloten 174 mijnwerkers konden er tot dusver slechts 51 levend gered wor den. Er zijn 49 doden te betreuren en hoop op redding van de overige 74 man is er niet meer. Deze 74 mijnwerkers bevinden zich nu reeds vijf dagen lang achter een muur van branden, gassen en ingestorte gangen, die het de reddingsploegen onmogelijk maken vooruit te komen. Groot is de af stand tussen de reddingsploegen en de in- geslotenen overigens niet: ongeveer 400 meter. Maar bij temperaturen boven de 60 graden Celsius is het onmogelijk verder te gaan met het metselen van nieuwe mu ren die de gassen moeten tegenhouden en de toevoer van frisse lucht kunnen verbe teren. De reddingsploegen hebben nog iedere dag dode mijnwerkers gevonden, maar de grote groep geïsoleerde mannen lijkt onbereikbaar te zijn, ook voor een groep Tsjechische specialisten, die de wanden van de schacht met een oplossing van vloeibare synthetische rubber bespui ten om aldus te pogen het vuur te smoren. Daarbij is het zicht slechts een halve me ter wegens de dichte gassen „Schijnheilige hulp" De Oostduitse regering die voor vandaag een nationale rouwdag heeft uitgeroepen, toont niet veel begrip voor de vele betui gingen van meeleven die uit de Bondsre publiek naar Zwickau worden gezonden. Met veel propaganda en een volslagen ge brek aan menselijke gevoelens heeft men officieel laten verkondigen dat een schijnheilige hulp zoals die uit het Westen komt niet nodig is. Bij ons zijn alle moge lijkheden tot het in standhouden van het leven en het redden van mensenlevens aanwezig". Minister-president Grotewohl gaf de kinderen van de omgekomen mijn werkers de verzekering: „van vandaag af zal de staat der arbeiders en boeren jullie vader zijn" antwoord acht, op Frans grondgebied toe gestaan. Materieel en munitie is op ver scheidene plaatsen in Frankrijk gestatio neerd. De Westduitse bewaking is echter uiterst beperkt, zodat er vrijwel geen Duitse soldaten in uniform op Frans grond gebied zijn gelegerd. De Gaulle heeft trou wens reeds enige tijd geleden, ter gele genheid van een ontmoeting met Adenauer, aan West-Duitsland het gebruik (tegen vergoeding, evenals Nederland voor het gebruik van La Courtine) van Franse mi litaire oefenterreinen aangeboden, met name in de omgeving van Avignon aan de Rhöne. Daar de meeste Franse troepen in Algerije zijn gestationeerd worden die terreinen toch niet door Frankrijk ge bruikt. Vertegenwoordigers van de Fran se en de Westduitse generale staf hebben daarover de laatste weken besprekingen gevoerd. Naar het schijnt is van Franse zijde de suggestie gedaan of West-Duits land zich niet met Franco In verbinding zou kunnen stellen. Advertentie keelpijn? PHIUPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. Rijksbeurzen dansstudie 1960. Ingesteld is een commissie van advies voor de toe kenning van rijksbeurzen voor dansstudie in 1960. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter: Indra Kamadjojo te Amsterdam, tot lid mej. B. Palma te Am sterdam, mej. H. Bouman te 's-Graven- hage, mevrouw S. Gaskell te Amsterdam en mevrouw N. Roos te Amsterdam. Componistenprijzen. Ingesteld is een commissie van advies voor het toekennen van prijzen en opdrachten aan Nederland se componisten in 1960. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter C. L. van Baaren te Oegstgeest. tot lid J. van den Boogert te Blaricum en A. Rieu te Maas tricht en tot secretaris B. P. Wagemans te Voorburg. Raad voor de kunst. De staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mr. Y. Scholten, heeft aan de heren H. Henkemans te Bergen (N.H.) en P. Steenbergen te Voorburg, die enige tijd geleden hebben verzocht ontheven te wor den van het lidmaatschap van de Raad voor de Kunst eervol ontslag verleend uit deze functie. In hun plaats werden be noemd de heren L. Toebosch te Breda en J. B. de Lange in Den Haag, die zitting zullen hebben in respectievelijk de af deling muziek en in de afdeling theater van de raad. Kunstveiling. Op dinsdag 8 maart zal bij Mak van Waay te Amsterdam begon nen worden met het veilen van een col lectie oude en moderne kunstwerken, on der meer uit de nalatenschappen van wij len notaris J. C. Blaupot uit Middelburg, mevr. CramerusSlingenberg te Amster dam en dr. J. van Dam te Enschedé. Tot de collectie behoren schilderijen van Karei Appel, Campigli, Kees van Dongen. Per- meke, Corneille, Gustave de Smet, J. En- sor, Jan Sluyters, T. Toorop en J. D. de Heem; voorts Chinees porselein, antiek glas en antieke meubelen, koper, tin, kro nen, oosterse tapijten, juwelen, goud en zilver. De Vlaamse Opera. De Tsjechische opera „Katja Kabanova" van Leos Jana- cek zal door de Koninklijke Vlaamse Opera worden opgevoerd. De Koninklijke Vlaam se Opera heeft voor maart verder nog zes opera's en balletten op het programma staan, namelijk Tosca, de Troubadour, De macht van het noodlot, De barbier van Se- villa en Faust. Expositie over Lapland. De Zweedse am bassadeur in ons land zal op 9 april in het museum van Land en Volkenkunde te Rot terdam een tentoonstelling openen, die ge wijd zal zijn aan Lapland en zijn bewoners. De te exposeren voorwerpen, ongeveer vijfhonderd stuks, zijn afkomstig van het Nordiska Museum in Stockholm, die ze in bruikleen afstaat. De tentoonstelling zal tot begin september in het museum te zien blijven. Opera. De New Yorkse Metropolitan Opera heeft de Amerikaanse componist Mare Blitzstein verzocht een opera te com poneren over de geschiedenis van Sacco en Vanzetti. Het werk, dat voor het einde van het jaar klaar moet zijn, zal door de Metropolitan Opera worden gebracht. Sacco en Vanzetti zijn in 1927 terechtge steld wegens een overval op de kas van een fabriek, waarbij zij twee mensen neer schoten. Morgenavond kan de voorstelling te Rotterdam van „Twee op de Wip" door Rotterdams Toneel niet doorgaan wegens ziekte van mevrouw Andrea Domburg. Hiervoor in de plaats zal een voorstelling worden gegeven van „Suiker" van Hugo Claus. Zoals men reeds heeft kunnen lezen, moesten wegens ziekte van een groot aantal orkestleden de beide moderne composities op het zevende V-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest vervallen. Hiervoor in de plaats kreeg men nu werken van Mozart en SchuDert te horen, zodat het programma in zijn gewijzigde vorm geheel aan deze twee componisten gewijd was. Henri Arends liet de avond openen met een gedecideerde uitvoering van de Praag se Symfonie (in drie delen) van Mozart waarbij de goede indruk bevestigd werd die ik hiervan onlangs kreeg tijdens een concert voor de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva Theater. Het soepele tempo in het Andante waarborgde een on onderbroken cantabile dat even zoet vloeiend als welluidend was. Iets minder geest bezat de uitvoering van de Serenade in D. K.V. 203, geschreven in 1774 en behorend tot de categorie sere nades met symfonische inslag waarvan de Haffner-serenade de bekendste is. Veel charme hadden echter het derde en het vierde deel, mede dank zij de fraaie hobo- soli van eerste hoboïst Grentzius. De jonge sopraan Jeannette van Dijck oogstte veel succes met het motet „Exsul- tate Jubilate". Haar zeer gevorderde tech niek en de lichtheid van haar geluid in de coloraturen waren opmerkelijk en met het bekende Alleluja wist zij een mooie cli max te bereiken. Hoewel in de bijzonder lastige versieringen enkele kleine on zuiverheden voorkwamen, muntte haar voordracht uit door grote muzikaliteit en vocale beheersing. Na de pauze toonde zij ook aanleg te bezitten voor de stemmingslyriek van Schuberts „Hirt auf dem Felsen", onder steund door de solo-klarinettist Jo Bas die zijn toon goed aanpaste aan het timbre van de zangstem. Na de droefgeestigheid van het derde en vierde couplet bracht het slot. met de aankondiging van de lente, een lichter moment, waarin de soliste zich volledig kon uitzingen. De „Onvoltooide Symfonie" besloot dit programma. Hoewel ik mij de klank voller, intenser had kunnen voorstellen maar ook hier kan men de afwezigheid van een aantal orkestmusici ter verontschuldiging aanvoeren was het als geheel een zeer verzorgde uitvoering. In het tweede deel wist Arends op natuurlijke wijze het tem po iets te vieren, zodat de langdradigheid die hier wel eens dreigt, vermeden kon worden. Over lengte gesproken: de eerste helft van dit concert duurde vijf kwartier, het geen pertinent te veel is. Mijns inziens had men beter gedaan de avond met een ouverture van Mozart te openen en de Serenade die de duur van een symfonie heeft te laten vervallen. Sas Bungs De Koningin heeft gisteravond incogni to de voorstelling door de Haagse Comedie van het toneelstuk Etude voor een hand, onder regie van Paul Steenbergen, bijge woond. De Koningin was vergezeld van haar particuliere secretaresse, jkvr. C. E. B. Roëll. Zeventig jaar getrouwd. In het be jaardentehuis „Irene" te Huisduinen zul len de heer K. Hollenberg, 92 jaar, en me vrouw D. HollenbergJoffer, eveneens 92 jaar, zaterdag 5 maart de dag herdenken waarop zij zeventig jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Beide echtelieden zijn, hoewel ietwat hardhorend en niet zo best meer ter been, nog goed gezond. Het echtpaar kreeg negen kinderen. Daarvan zijn er nu nog vijf in leven. Zij hebben twaalf klein- en elf ach terkleinkinderen. „De Ark" op het Nieuw Heiligland is heropend en men noemt deze expositiege legenheid, met het daarbij gekomen res taurant en gelegenheid tot vergaderen, nu een Kunstcentrum. Daar heeft men wel een glimlach voor over. Mag er dan al van kunst weinig sprake zijn, de groot- ouderlijke sfeer van dit interieur heeft charme. Een kundig en vindingrijk schil der als de bekende decorontwerper Nico- laas Wijnberg zou hier bijzondere teke ningen kunnen maken in de geest van wat hij al eens deed met een met de jaren stijl loos geworden boereninterieur. De expo sitieruimte bevat tot 24 maart werken van ongeveer 40 Haarlemse schilders. Zo'n tentoonstelling kan natuurlijk nooit goed zijn. Want bij deze veertig zijn bij voorbeeld al geen leden van De Groep vertegenwoordigd. Zij en andere figuren van kwaliteit zullen hun werk toch liever zien in een stijlvoller omgeving dan deze. waar het dan best prettig kan zijn een kop koffie of een glas wijn te gebruiken. Ook kan ik me voorstellen dat enig werk van een enkele schilder het hier voldoende doet. Ik denk bij voorbeeld aan dat van H. F. Boot, die deze gelegenheid opende en op de expositie ook vertegenwoordigd is met een voor mij aantrekkelijk schilderij naar een jonge vrouw in interieur. Men lette eens op de van kleurige motieven voorziene rok, een brok plezierige schil derkunst dat een fraaie voortzetting vindt in de achtergrond. Het lijkt overigens te genwoordig Boots taak te zijn nog enige interesse te verwekken voor Slechte ten toonstellingen. Want verder is er maar heel weinig noemenswaardigs. Een lief schilderijtje is het portret van een jonge vrouw van W. A. v.d. Calk. Ik meende el ders W. Rees' „Strobloemen" al opge merkt te hebben. Boot blijft bovendien voor zijn zwakkere collega's altijd een voldoende inspirerend model blijkens ook het hier vertoonde portret van de hand van G. Verdenius-Meursinge Reynders. Dat ik een zwak heb voor de aardige schilderijtjes van J. Giesberts werd me hier weer duidelijk voor een klein winter landschap. Natuurlijk moet ik het vak manschap van C. W. Mandersloot erken nen. Van een wat drukke factuur is een vrouwenportret van J. Santen, maar het ontroert meer dan het naakt van de vori ge. Mogen anderer kwaliteiten te gering zijn, een soms zo naïef geloof in eigen kunstenaarsschap kan weer een glimlach losmaken. Van kunst is er maar heel wei nig sprake hier. Bob Buys (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Het is ieder seizoen weer een nieuwe verrassing te ontdekken, waaruit een mo de-ontwerper deze keer zijn inspiratie heeft geput. Zijn arsenaal is onuitputtelijk en varieert van een bloem of vaas en van de hedendaagse „ligne amphora" tot mathe matische figuren, (denk aan de trapezium- lijn!) toe. Robert Mahieu, de in Haarlem woonachtige ontwerper, die het vorig jaar voor het eerst met een kleine, maar veel belovende, collectie zijn entree maakte, toonde ons vrijdag zijn nieuwe voorjaars- en zomermodellen. Hij noemt zijn nieuwe stijl „Estilo espanol". Verschillende Spaan se namen hadden hem geïnspireerd tot zijn ontwerpen. De kracht van Mahieu bestaat vooral in de eenvoud en de verfijning, die volgens hem het stempel drukken op de echte cou ture. Het behoeven geen ingewikkelde draperieën en buitenissige lijnen te zijn, die een japon tot iets aparts maken, maar het is veeleer de manier waarmee een detail is aangebracht. En daarin toont Mahieu zich van zijn beste zijde. Door bijvoor beeld de zoom van een avondjapon op twee plaatsen op te nemen, ontstaat een soort bloemenmandje, dat hij volschikt met boeketjes. Vervelen de „oprijgjes", dan tornen we de draadjes los en hangt de rok weer in zijn oorspronkelijke staat. Geheel anders is een cocktailjapon in een bontge- bloemde coton satin; de wijduitstaande rok op een ondergewerkte petticoat kan gecompleteerd worden met een, los daar onder gedragen, strakke rok tot op de grond, waarmee een echte avondjapon wordt gevormd. Eén enkel mouwtje en een lange zwarte stola geven daarbij nog de mogelijkheid tot variëren. Zo ook een los „voorpand" met strokenrok, geheel van zwarte kant, over een gekleed strapless japonnetje, waarop de kanten rok het ook als cape aardig doet. Mahieu werkt graag met stroken en vooral in deze voorjaars collectie toont hij een bijzondere voorkeur voor rokken met lagen. De rok was vaak zo ingenieus verwerkt, dat ze de indruk wekte zeer strak te zijn, terwijl de bewe gingsruimte juist zeer ruim was. Vele rokken zijn van een onderrok voor zien die van voren glad liep en naar ach teren de ruimte vertoont. De jasjes, die de japonnen completeren lijken meer op hesjes en vormen steeds een juiste aan vulling. Heeft de japon een laag decolleté dan is het jasje hoog gesloten. In het an dere geval is het jasje naar voren laag weggesneden en door een bandeau of ceintuur hoog in de taille gesloten. Het zijn juist deze originele details, die deze collectie iets aparts gaven. We gelo ven, dat Mahieu met zijn fantasie en mo gelijkheid tot variëren, tot veel in staat is. Katy

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4