Sovjet-Unie schenkt Indonesië leningen voor zeven jaren OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Shodh Lichte werkloosheid onder Nederlanders in Canada Prinses Margaret en verloofde hadden een rustig weekeinde MORRIS before ijouêiuj! Emigratie-autoriteiten zien echter geen reden tot ongerustheid PRISMA Vijf doden in het verkeer Ben Goerion gaat op bezoek in V.S. 74e JAARGANG No 197 MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 305e JAARGANG No 45 HET SLOTCOMMUNIQUÉ IN DJAKARTA Huurcompensatie zou tenminste ƒ3.50 per week bedragen Tsjoe naar India In de krant van heden: Minder zacht Koop niet „zo maar" een horloge! Dodencijfer van ongeluk op Shannon thans 30 Haarlemmer in Weert dodelijk verongelukt Aanduiding van een komende ontspanning? Speurende helicopter was de enige spelbreker Het woord is aan Algerijnse verklaring vóór zelfbeschikking, tegen kantonale verkiezingen Volledig herstel slechts in een op vijf gevallen? Uw rijbewijs gegarandeerd als u maar bij P O T M A leert CAMEL MONTY COATS Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (8 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BOGOR, (UPI). In het slotcom muniqué dat zondag ter ere van pre mier Kroesjtsjevs bezoek aan Indo nesië werd uitgegeven in Bogor, be looft Indonesië zijn neutraliteitspoli tiek te zullen voortzetten en buiten de bestaande militaire verbonden te zullen blijven. Rusland zegt zijn steun toe bij het opstellen van een program voor vreedzaam gebruik van kern energie. Over dit program zal later nog een speciaal verdrag worden on dertekend. Tegelijk met dit commu niqué werd de totstandkoming be kendgemaakt van een kredietover eenkomst, krachtens welke Indonesië gedurende zeven jaar leningen van Rusland krijgt met een gezamelijke waarde van 250 miljoen dollar. De besteding van dit geld zal worden geregeld in een gemeenschappelijk akkoord nadat Russische specialisten in samenwer king met de Indonesische regering een on derzoek op economisch en technisch gebied hebben ingesteld. Indonesië betaalt het bedrag en de rente van 2,5 percent terug met goederen, in ponden sterling en andere omzetbare valuta. In het communiqué komen nog de volgende punten voor: Rusland „steunt ten volle" de Indonesi sche aanspraken op Nederlands Nieuw- Guinea. Beide landen steunen de strijd tegen het Carnaval is in volle gang. De intocht van prins Wammes de Eerste in Ber gen op Zoom ging met de gebruike lijke vertoning der dwaasheid gepaard. Zoals bekend is, zal ter compensatie van de a.s. huurverhoging een loonbeslag wor den gegeven van 2l/z percent van het basis- loon. Hoewel nog overleg met de Stichting van de Arbeid moet plaats vinden, wordt aangenomen, dat de volgende minima zul len gelden: eerste gemeenteklasse 4. per week, tweede en derde gemeenteklasse 3.75 per week en de vierde en vqfde gc- meenteklasse 3.50 per week. PEKING (AFP-Reuter) De Chinese premier, Tsjoe en Lai, heeft ingestemd met een voorstel van premier Nehroe van India om naar New Delhi te komen voor het bespreken van het geschil over de grens tussen India en China. Hij gaat in april naar New Delhi, maar de preciese datum moet nog langs diplomatieke weg worden vastgesteld. Tsjoe zegt in een brief aan de Indische premier, dat de Chinese regering er steeds naar heeft gestreefd de grenskwes tie op een vriendschappelijke en vreedza me wijze te regelen, ondanks de „tijde lijke meningsverschillen en bepaalde on gelukkige en onverwachte (grens) inciden ten". De premier zegt er grote prijs op te stellen dat de vriendschap tussen bei de landen zal voortduren. NEW DELHI (AFP) Premier Nehroe van India heeft maandagochtend in het parlement in New Delhi verklaard, dat hij ingenomen is met het aangekondigde be zoek van de Chinese premier, Tsjoe En Lai, aan New Delhi. Nehroe gaat ermee akkoord de besprekingen in april te hou den. PW XVeerrapporten 1, 2 Kunst 2, 4 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Beeldverhalen 4 Economisch nieuws5 Beurs 5 Scheepsberichten 5 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Uit stad en omgeving7 Sport 9, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en oi de meeste plaatsen droog weer Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee OTTAWA (UPI) De heer J. D. van der Vliet, secretaris van de Nederlands- Canadese Emigratieraad, heeft verklaard dat de werkloosheid in Canada geen Ne derlanders mag weerhouden van emigra- ticplannen naar.dit land. Hij zei dat zijn organisatie „elk aantal" nieuwe emigran ten kan opvangen. In een vraaggesprek op zijn bureau in Trenton, Ontario, zei de heer Van der Vliet dat het enige gebied waar Nederlanders thans moeilijk aan de slag komen, Brits Columbia is. Naar schatting wonen daar 20.000 van de 150.000 Nederlanders die sinds het einde van de tweede wereldoor log naar Canada emigreerden. Hij kon geen cijfers geven over het aantal werk lozen onder hen „omdat geen enkele orga nisatie een dergelijke statistiek bijhoudt". „Er bestaat enige werkloosheid onder heer Van der Vliet, „maar het percentage is vrij laag". Volgens de laatste, door de Canadese regering gepubliceerde cijfers, waren er in het midden van januari 504.000 werklo zen in Canada, 8.1 percent van het aantal personen dat normaal in het arbeidspro ces is opgenomen. In maart 1958 was een record bereikt met tien percent. Volgens ir. G. W. J. Pietcrs. landbouw- en emigratieattaché van de Nederlandse ambassade in Ottawa zijn er Nederlanders die er over denken hun plannen tot emi gratie naar Canada op de lange baan te schuiven, vanwege de publiciteit die in het buitenland aan de werkeloosheidscij- L. Bepaal uw keus niet blinde lings - want er zijn horloges en „horloges". Voorkom te leurstelling-laat u adviseren door de vakman...uw eigen horloger. Hij wil u als klant behouden, dat is uw zekerheid! het goede Ankerhorloge SHANNON (Reuter) Het aantal doden als gevolg van het vliegtuigongeluk op Shannon van donderdagnacht is door het overlijden van een gewonde tot dertig ge stegen. De twee vermisten zijn nog steeds niet gevonden. Een ambtenaar van de verkeerstoren op het vliegveld van Shannon heeft verklaard, dat hij kort voor het Italiaanse toestel neerstortte over de radio de piloot had ge waarschuwd, dat hij te laag vloog. Hij had echter geen antwoord gekregen. Italiaanse en Ierse deskundigen onder zoeken nu of de pilool wellicht reeds dood was voor het vliegtuig neerstortte. fers in Canada is gegeven. „De situatie is zodanig", aldus de heer Pieters, „dat geen reden bestaat tot het zich beraden op emigratie naar Canada". Hij voegde hieraan toe dat Nederland graag een „zekere continuïteit" zou aan houden in de emigratie naar Canada. Deze beloopt ongeveer zesduizend personen per jaar. Ir. Pieters verklaarde dat nog geen Ne derlanders om financiële bijstand hebben verzocht bij de bureau's van de ambassa de die over het gehele land verspreid lig gen. Evenals de heer Van der Vliet kon ook de attaché geen cijfers over het aan tal werkeloze Nederlanders geven. Wel hadden zeven van hen op het bureau in Vancouver naar werk geïnformeerd. In deze stad is het gebrek aan werkgelegen heid bedenkelijk. Ook de heer Van der Vliet deelde mee der verschillende Nederlands-Canadese organisaties coördineert, geen werkloze Nederlanders om steun hadden vervoegd. De van regeringswege toegekende werk loosheidsuitkeringen, variërende van zes tot zevenentwintig Canadese dollars per week voor ongehuwden, en van acht- tot zesendertig dollar voor kostwinners, zijn volgens hem „voldoende voor de betrok kenen om de periodieke werkloosheid te boven te komen". Vooral de Nederlanders die in de bouw en wegenbouwvakken zitten, vinden moei lijk werk omdat het koude weer zich hier sterk doet gelden. Hij had geen berichten over werkloosheid op grote schaal onder de Nederlanders in Ontario, waar de helft van het aantal emigranten uit Ne derland woont In bet St. Jansziekenhuis te Weert is overleden de 29-jarige beer J. Maartens uit Haarlem, die enige uren tevoren een ongeluk had gehad. Met zijn personenauto reed hij op de Roermondseweg, even voor bij Weert. Nadat hij een autobus was ge passeerd, begon zijn wagen plotseling te slingeren. Hij botste aan de rechterkant van de weg tegen een boom. De heer M. werd ernstig gewond. Het slachtoffer was gehuwd. De 25-jarige ongehuwde metselaar W. Festen is op de Ravesteinseweg tussen Wychen en Niftrik met zijn motor uit de bocht gevlogen, tegen een telefoonpaal ge reden en daarna in een sloot geslingerd. Hij was op slag dood. Óp de Westduinweg te Den Haag is de 18-jarige wielrijdster Catharina Brink bij het linksafslaan tegen een kleine autobus gebotst en zo ernstig gewond dat zij ter plaatse overleden is. De twintigjarige tekenaar J. C. van IJperen van de Ringvaartweg te Rotter dam is tengevolge van een ongeval op die weg om het leven gekomen. Hij kwam op zijn bromfiets uit de richting van de stad rijden toen hij in een bocht in botsing kwam met een auto. Met een gecompli ceerde beenbreuk en inwendige bloedingen moest hij in 't ziekenhuis worden opgeno men, waar hij later is overleden. In het ziekenhuis te Amersfoort is over leden de 29-jarige L. van den Brink uit Voorthuizen, die zaterdag te Voorthuizen met zijn scooter tegen een boom botste, nadat hij door een windvlaag met zijn scooter van de weg was gedrukt. Het slachtoffer was gehuwd en had een kind. kolonialisme, welke strijd „nu in het bij zonder gaande is in Afrika". Indonesië steunt het Russische voorstel voor volledige, algemene ontwapening. De twee landen zijn het er over eens, dat op toekomstige topconferenties Aziatische en Afrikaanse landen vertegenwoordigd moeten zijn en dat er een serie van top conferenties moet komen ter bevordering van de ontwapening en ter beveiliging van de wereldvrede. Beide landen wijzen gebruik van geweld of bedreiging met geweld af als een „mis daad tegen de vrede, tegen de eer en het geweten van de mensheid". Beide landen zijn van oordeel, dat de ontwikkeling van achtergebleven landen essentieel is voor het verzekeren van de vrede. Van communistisch China werd in het communiqué geen melding gemaakt. (Reuter-AFP) In de gemeenschappe lijke verklaring wordt verder opgemerkt dat beide landen een handelsovereenkomst op lange termijn zullen sluiten, krach tens welke de Sovjet-Unie meer rubber en andere verbruiksartikelen van Indonesië zal afnemen dan zij tot nu toe heeft ge daan. Indonesië zal de kredieten voor de ver schillende projecten afzonderlijk terugbe talen in gelijke jaarlijkse termijnen. Kernreactor en ziekenhuis Rusland zal aan Indonesië een kern reactor schenken voor een van de Indone sische universiteiten, aldus bericht „An- tara". Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken achtte dit geschenk van groot belang voor de vooruitgang van het Indonesische on derwijs. Rusland zal „bij wijze van geschenk" een ziekenhuis van 200 bedden plus poli kliniek in Djakarta laten bouwen, aldus de gemeenschappelijke verklaring. Hierin wordt voorts gezegd dat Kroesjtsjev „bi bliotheken met Russische wetenschappe lijke werken, romans en gedichtenbundels" aan de Indonesische universiteit in Dja karta en de Gadja Mada-uiiversiteit in Djokja heeft geschonken. BOGOR (UPI). President Sukarno heeft een uitnodiging van premier Kroes- tsjev aanvaard een bezoek aan de Sovjet- Unie te brengen, aldus heeft Radio-Indo- nesië medegedeeld. Sukarno heeft reeds in september 1956 en in 1958 bezoeken aan Moskou gebracht. JERUZALEM (Reuter-AFP) De rust waarmee in Israel de groepering van de V.A.R.-strijdkrachten aan de noord-ooste lijke en de midwestelijkc grenzen wordt gadegeslagen bleek zondag toen premier Ben Goerion aankondigde binnenkort naar de V.S. te zullen vertrekken. Op 9 maart zal een universiteit in Boston hem het ere doctoraat in de rechten verlenen. Dit nieuws wordt veelal opgevat als een aanduiding voor een komende ontspan ning. De toestand aan Israels grenzen is de laatste tijd zeer gespannen geweest. In de omgeving van Ben Goerion heeft men te kennen gegeven dat de reis van de premier geen enkel verband houdt met het huidige geschil tussen Israel en de V.A.R. Ben Goerion had de uitnodiging al een maand geleden ontvangen. GAZA (Reuter) Een militaire woord voerder van de V.A.R. heeft zaterdag te Gaza bekendgemaakt, dat vrijdag drie Israëlische vliegtuigen het luchtruim bo ven de strook van Gaza hebben geschon den en dat zich zaterdagochtend nog een dergelijk geval heeft voorgedaan. Hij zei dat de V.A.R. bij de gemengde bestands commissie een protest heeft ingediend. Van Israëlische zijde is verklaard, dat Egyptische infanterie, voor het eerst sinds de Israëliërs in 1957 de strook van Gaza hebben ontruimd, dit gebied is binnenge trokken. Een woordvoerder van secretaris generaal Hammarskjoeld van de UNO heeft echter ontkend, dat er van een Egyp tische militaire concentratie sprake zou zijn. In de kuststrook van Gaza wordt door eenheden van de UNO-troepen gepatrouil leerd. CAïRO (Reuter) Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken van de Verenigde Arabische Republiek heeft zaterdag bekendgemaakt, dat de di plomatieke vertegenwoordigers van Ame rika. de Sovjet-Unie en Engeland zater dag op hun verzoek afzonderlijk met Egyp tische functionarissen besprekingen heb ben gevoerd over de toestand in het Na bije Óósten. (Van onze correspondent in Londen) De buitenwereld heeft gedurende het weekeinde de eerste glimp opgevangen van het nieuwe geluk van prinse Marga ret en haar verloofde Anthony Armstrong- Jones, in de vorm van enige ongedwon gen foto's, welke zaterdag gedurende het ideale voorjaarsweer werden gemaakt in het park van het kasteel Windsor, en welke thans ook het buitenland hebben bereikt. Het fotograferen, waarbij Armstrong- Jones, als meester in het vak, zelf de re gie voerde, had nog al wat voeten in aarde omdat er boven de hoofden van het paar een ongenode gast rondcirkelde, een heli kopter, welke door onbekenden, die wei gerden de intimiteit van het eerste offi ciële samenzijn van het tweetal te ont zien, was gehuurd. Het werk van de spe ciale fotografen werd daardoor een uur vertraagd. Pas toen de helikopter ver dwenen was, kon men aan de slag gaan De prinses droeg haar verlovingsring, een grote robijn, gevat in goud en omge ven door diamanten in de vorm van een bloem. Het jonge paar vertoonde zich al leen in het park voor het maken van de foto's en voor een wandeling met de hon den van de prinses. Armstrong-Jones maakte met behulp van een automatische ontspanner nog een aantal foto's van hun beiden. Zondag hebben de koningin-moeder, prinses Margaret en de heer Armstrong- Jones de ochtenddienst bijgewoond in de koninklijke kapel in Windsor, samen mei prins Philip en prinses Anne. De verwachting is dat het huwelijk in mei of juni zal worden gesloten, vermoe delijk in de Westminster Abbey. In elk ge val zal moeten worden 'gewacht tot de rouw wegens het overlijden van Lady Mountbatten, welke drie maanden zal du ren, voorbij is. Het heeft nogal verwondering gewekt, dat de verloving bekend werd gemaakt ge durende de familierouw voor Lady Mount batten. Koningin Elizabeth vond het ech ter onbillijk tegenover prinses Margaret, die slechts een ver familielid van de Mountbattens is, de aankondiging van het huwelijk nog langer uit te stellen. Vooral omdat het geheim, dat zolang bewaard is gebleven, op den duur toch zou zijn uit gelekt De eerste die de prinses had ingewijd, was haar 42-jarige kamenierster, met wie zij allerlei listige plannen uitdacht voor geheime afspraken met Armstrong-Jones. Dit eiste echter veel geduld en de zenu wen van het tweetal werden ten slotte al te veel op de proef gesteldHet feit dat Armstrong-Jones bekend was als de offi ciële hoffotograaf, vormde evenwel een afdoende reden voor zijn aanwezigheid in de paleizen. Hij nam altijd extra uitrus ting mee om bij het personeel geen ver denking te wekken. Óok zat hij aan ta fel nooit naast de prinses. De „oude-ge- trouwen" uit de vriendenkring van de Otto Wetss: In menige partij trad een splitsing in, omdat twee van haar Leiders hetzelfde wilden. TUNIS (AFP) De „voorlopige regering van de Algerijnse Republiek" heeft maan dag in een korte verklaring, in Tunis uit gegeven, gezegd de zelfbeschikking voor Algerije te aanvaarden, de kantonale ver kiezingen en een verdeling te verwerpen en onderhandelingen over zelfbeschikking te eisen. „Het gaat hier dus niet om onderhande lingen over de toekomst van Algerije. Die toekomst immers zal zijn zoals het Alge rijnse volk wil dat zij zal zijn," aldus de verklaring. Olievergiftiging in Marokko RABAT (Reuter) De medici, die on der auspiciën van de Wereldgezondheids- Organisatie en het internationale Rode Kruis naar Marokko zijn gekomen voor de behandeling van de 10.000 slachtoffers van een olievergiftiging, zijn van oordeel dat de patiënten voor het merendeel slechts gedeeltelijk zullen herstellen. Slechts voor één op de vijf zou volledig herstel moge lijk zijn, maar het zou minstens vijf jaar duren voordat dit herstel is bereikt. Zoals gemeld werd is de vergiftiging een gevolg van het nuttigen van olie die gebruikt was als reinigingsmiddel voor turbinestraalmotoren. Deze olie, die af komstig was uit Amerikaanse overtollige voorraden, was na met andere olie ver mengd te zijn, als spijsolie in de handel gebracht Tot dusver zijn 27 mensen in verband hiermee aangehouden. Alle patiënten vertonen verlammings verschijnselen. Ongeveer een derde van hen moet het bed houden. Er zijn zes cen tra ingericht om de patiënten te helpen. Vooral aan de revalidatie wordt veel aan dacht besteed. Advertentie trotsmrt 6* jaren! zie advertentie op pagina 8 Advertentie RAAMVEST 23 - TELEFOON 14114 prinses, die bij het komplot waren be trokken, zwegen, niet alleen omdat de prinses zulks verzocht had, maar voor al om te voorkomen dat inbreuk zou wor den gemaakt op haar privé-leven, zoals het geval geweest is tijdens haar romance met Peter Townsend. Indien het publiek zich onmiddellijk met haar nieuwe liefde zou hebben bemoeid, zou de natuurlijke rijping daarvan wellicht onmogelijk ge worden zijn en de band tussen het tweetal misschien zelfs in gevaar zijn gebracht, voordat deze sterk genoeg was. Prinses Margaret en haar verloofde zul len door de Nieuwzeelandse regering worden uitgenodigd om na hun huwelijk een bezoek aan Nieuw-Zeeland te bren gen. Prinses Margaret en Tony Armstrong- Jones spelen met een van de lieve lingshonden van de prinses op Royal Lodge te Windsor in Berkshire, waar zij, als gasten van koningin-moeder Eliza beth, het weekeinde doorbrachten. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 UlPSESTRAAI .811 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM HL 223596

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1