PARIJS TOONT MODE I960 Arbeidsconflict dreigt in bouwbedrijf Ferhat Abbas vraagt meer garanties van De Gaulle Felle aardbeving teisterde Marokkaanse stad Agadir OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Esperanto-avond SCHILDER ZELF MET Boterprijs met 0.88 per kilo omlaag Kind onder trein in Heiloo Vakbonden zullen alle middelen gebruiken om CAO te realiseren Berichten over honderden en over duizenden slachtoffers èee MORRIS èeforeijouêiïij! Zuidwestelijke wind Het woord is aan Overwegsignaal defect? ln de krant van heden: De winter 1959/60 Stakingen verwacht Alsu gaat verhuizen Werkgevers willen loonsverhoging doorberekenen G or ine he m in de wolken met wolkenkrabber Hij stelt hierover onderhandelingen voor 74e JAARGANG No 198 DINSDAG 1 MAART 1960 305e JAARGANG No 46 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- jj II I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Hnl B ff H S Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heüigland 10. Tel. 15295. Bij- I I 1 I I f U S f k 1 Ik I f 1 1 Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapleio. Tel 57755 A A VA A A V^ A A A O JL^ VA VA AbA A VA VA p.p. &15.UksbmU ctPwtgoZ7SW7, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTELJORISSTR' HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (SU KONjNGSPLEISJ AMSTERDAM TEL 273596 NICOSIA (UPI) Engeland en Cyprus hebben overeenstemming bereikt over de omvang van de oefenterreinen voor de Britse troepen, die op het eiland achter blijven nadat Cyprus een- onafhankelijke rpubliek is geworden. Verwachting tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met tij delijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige leerrapporten op pagina twee voor deelnemers cursus Haarlems Dagblad en alle andere belangstellen- Ten op donderdag 3 maart in Gebouw St. Bavo, Smedestr. 23. Aanvang 20 u. Er spreken o.a. een Portugees en een Chinees. - Programma tevens bewijs van toegang 75 cent, 's avonds ver krijgbaar aan de zaal. Naar verluidt is de boterprijs thans met 0,88 per kilo verlaagd. De adviesprijs voor de kleinhandel bedraagt 1,04 per 250 gram; dit is dus de prijs die de consu ment in de winkel ongeveer zal moeten betalen. De marktprijs voor roomboter is van daag gedaald tot het peil van de onlangs door de regering vastgestelde inleverings- prijs. Gezien het feit dat gisteren het leve ringscontract met Duitsland afliep, werd een (forse) verlaging van de boterprijs verwacht. Reeds zeer spoedig zal deze goedkopere roomboter in de winkels voor de consumenten verkrijgbaar zijn. Rekening zal moeten worden gehouden met een voorlopig beperkte voorraad bij de detailhandel. Nagenoeg alle in ons land aanwezige boter is de laatste dagen over onze oostgrens gegaan; op de laatste februaridag beliep deze export circa 1 miljoen kg. Al is de produktie in dit jaar getijde niet zo ruim, men acht haar vol doende om de bevoorrading van de detail zaken in korte tijd weer normaal te doen voortgaan. Stevenson: Wie liefde voelt voor zijn werkkring, af- gezien van succes en roem, is een be nijdenswaardig sterveling. Op de door knipperlichten en een bevei ligde spoorwegovergang bij de Bedevaart plaats Runxputte te Heiloo is vanmorgen het zevenjarig zoontje van de familie Stoop uit Heiloo, toen het per fiets op weg naar school was, onder een trein geraakt en op slag gedood. Het ventje heeft waar schijnlijk door de laagstaande zon het knipperlicht niet gezien. Naar verluidt zou het bclsignaal niet hebben gewerkt. De trein had een kwartier vertraging. De werkgevers kunnen met dit stand punt niet akkoord gaan en hebben het vol gende meegedeeld: Maandag zijn de organisaties van werk gevers en werknemers in het bouwbedrijf door het College van Rijksbemiddelaars opgeroepen ten einde kennis te nemen van het standpunt van het college ten aan zien van de nieuwe C.A.O. Omtrent de in houd van deze C.A.O., welke onder meer een loonsverhoging van 5 percent en ver betering van een aantal secundaire ar beidsvoorwaarden bevat, bestaat volledige overeenstemming tussen de betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties. Niettemin heeft het College van Rijksbe middelaars geweigerd de door partijen ingediende voorstellen goed te keuren, tenzij de werkgeversorganisaties zich er namens hun leden mee akkoord zouden verklaren dat inbreuk wordt gemaakt op essentiële bepalingen van reeds eerder afgesloten aannemingsovereenkomsten tussen die individuele leden en hun op drachtgevers. Deze eis van het College van Rijksbemiddelaars heeft de tijdige totstandkoming van een nieuw C.A.O. op het laatste moment onmogelijk gemaakt. C.A.O. kan niet ingaan Naar aanleiding van dit communiqué van de gezamenlijke aannemerspatroons bonden kan nog het volgende worden meegedeeld: De contracten tussen aannemers en hun opdrachtgevers plegen een risicoclau sule te bevatten, die het mogelijk maakt verhogingen of verlagingen van Ionen, so- pog. Weerrapporten 1, 2 Mode 1, 7 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 4, 5 Agenda van Haarlem en IJ mond 5 Kunst 7 Amsterdams Allerlei 3 Beeldverhalen 3 Feuilleton 3 Horen en ZienS Boekenhoehje 3 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws0 Beurs 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen drie wintermaanden decem ber, januari en februari zijn alle warmer dan normaal geweest. De gemiddelde tem peratuur van dit tijdvak bedroeg te De Bilt 3,4 graden celsius tegen 2,2 graden normaal. Het was de zachtste winter sedert die van 1956/57 toen de temperatuur gemiddeld 4.7 graden bedroeg. De laatste twee da gen van februari brachten het zachtste weer; 29 februari was daarmede de warm ste schrikkeldag tot dusver in deze eeuw. In De Bilt vroor het op 32 dagen tegen op 42 dagen normaal. Behalve over het algemeen zacht, ivas het weer ook veelal somber. In De Bilt werden 153 uren zon neschijn geregistreerd tegen 175 uren nor maal. ciale lasten en materiaalprijzen, die zich tijdens de uitvoering van het werk voor doen, in de definitieve bouwsom te ver rekenen. Ook de opdrachtgevers, zo ver klaarde men van aannemerszijde tegen over het A.N.P., stellen prijs op die risico clausule, omdat daardoor voorkomen wordt dat aannemers altijd een risicobe drag in hun bouwsom opnemen, ook als er helemaal geen loon- of prijsverhogin gen zijn. Het College van Rijksbemiddelaars wil de de nieuwe C.A.O. voor op het ogenblik aan de gang zijnde werken alleen van kracht doen zijn, als de hogere kosten niet in de bouwprijzen worden berekend, terwijl de aannemers de voor die „over lopende" werken overeengekomen risico clausule willen handhaven en dus wel wil len doorberekenen. Het gistermorgen door de aannemersvertegenwoordigers in de bespreking met Rijksbemiddelaars in genomen standpunt is door een telegra fisch opgeroepen ledenvergadering van de Nederlandse aannemers- en patroons bond unaniem bekrachtigd. Nu de nieuwe C.A.O. niet, zoals de be doeling was, per 1 maart kan ingaan, zul len, ingevolge de desbetreffende richtlijn van het College van Rijksbemiddelaars, de thans geldende lonen en arbeidsvoor waarden ongewijzigd moeten blijven tot dat alsnog overeenstemming wordt be reikt. Communiqué van de vakbonden De bondsbesturen van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond, de Rooms- Katholieke Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in Hout- en Bouw nijverheid hebben zich, naar zij in een communiqué mededelen, beraden over de thans ontstane situatie met betrekking tot de C.A.O. voor de bouwbedrijven. „De vertegenwoordigers van de werkgeversor ganisaties weigeren hun handtekening te plaatsen onder de concept-C.A.O. welke bij het College van Rijksbemiddelaars is ingediend. Deze weigering houdt verband met de wens van de regering dat de nieu we C.A.O. niet tot hogere prijzen voor lo pende werken mag leiden. De werkne mersorganisaties verlangen van de werk geversorganisaties, dat deze de goedkeu ring van de concept-C.A.O. door het Col lege van Rijksbemiddelaars mogelijk maken door onvoorwaardelijk hun hand tekening onder dit concept te plaatsen, op dat zaterdag aanstaande de nieuw over eengekomen lonen kunnen worden uitbe taald. De formele goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars overeen komstig het advies van de Stichting van de Arbeid zal betrekking dienen te heb ben op alle door partijen overeengekomen arbeidsvoorwaarden met uitzondering van bepalingen inzake de werkingssfeer, de arbeidstijdverkorting en de prestaties beloningsregeling. Laatstgenoemde bepa lingen kunnen hangende een advies van de Stichting van de Arbeid thans nog niet in de C.A.O. worden opgenomen. Uiter lijk L mei zal zulks echter dienen te ge schieden. Met de werkgeversorganisa ties zal over de ontstane situatie dinsdag ochtend aanstaande een bespreking plaatsvinden. Mochten de werkgeversorganisaties on verhoopt niet bereid zijn aan het verlan gen van de werknemersorganisaties te voldoen, dan zullen deze organisaties niet aarzelen met alle hun ten dienste staan de middelen de invoering van deze C.A.O. te realiseren. De drie samenwerkende organisaties van werknemers wijzen er de leden met klem op, dat zij zich strikt dienen te houden aan de instructies van de organisaties", aldus het communiqué van de vakbonden. Tijdens de besprekingen welke van morgen tussen de hoofdbesturen van da vakorganisaties en de in de Raad van be stuur voor het bouwbedrijf verenigde werkgeversverenigingen te Den Haag heeft plaats gevonden is geen oplossing voor de belangentegenstelling gevonden, zo ver neemt onze Haagse redacteur. De werkgevers zijn op het standpunt blijven staan, dat de huidige risicoregeling in de bestekken gehandhaafd dient te wor den. Zij menen dat elke andere regeling een doorbreking vormt van de in de prak tijk waardevol gebleken en ook door de overheid aanvaarde gedragslijn, dat de aanncmingsprijs een voorlopige is. In de na-calculatie worden de gedurende het werk opgetreden wijzigingen in lonen materiaalprijzen en sociale lasten verdis conteerd. De voorzitter van de Raad van bestuur voor het bouwbedrijf verwacht, zo ver namen wij nader, stakingen op vele bouw werken nu de collectieve arbeidsovereen komst niet kan ingaan. „Dit zal van grote invloed zijn op de economie van ons ge hele land", zo verklaarde hij op een pers conferentie. Aan de andere kant zou een loonsverhoging zonder doorberekening in totaal een schadepost van 45 miljoen gul den voor de aannemers en de ondergang van vele bouwbedrijven betekenen. Het bleek ons niet mogelijk vóór het ter perse gaan van dit nummer vertegen woordigers van de vakverenigingen te be reiken. Verwacht werd, dat de drie werk nemersbonden zich vanmiddag nader zul len beraden. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman 1 Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F D A M I A A X S EN ZN. Zülvest 41 Haarlem Tel 12456-14155-5251' DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Advertentie De Parijse mode lanceert de nieuwe modellen. Pierre Balmain bijvoorbeeld het cocktail-ensemble, links. Yves Saint. Laurent de avondjurk van turquoise, midden, en Maggy Rouff de avondjapon wit-geborduurde kant met losse rok van kastanje bruine mousseline. Voor nog meer nouveauié's zie men pag. 7. Advertentie Ook Gorinchem heeft een wolkenkrab ber! Zestig meter hoog is dit flatge bouw, het telt vijftien etages, waarvan de bovenste als restaurant is ingericht. De aanblik is bepaald onalledaags. Gisteren heeft het College van Rijksbemiddelaars zjjn standpunt bekendgemaakt Inzake de kort geleden ingediende voorstellen tot verbetering der lonen en arbeids voorwaarden in het bouwbedrijf. Geheel overeenkomstig het advies van de Stichting van den Arbeid, heeft het College zich bereid verklaard om de voorgestelde loons verhoging van vijf percent, alsmede een aantal verbeteringen van de secundaire arbeidsvoorwaarden, goed te keuren. De gewijzigde Ionen en arbeidsvoorwaarden zullen van kracht kunnen zijn op de na 1 maart 1960 aan te besteden objecten. Zij kunnen ook op onder handen zijnde werken worden toegepast, indien de aannemer een daartoe strekkend verzoek indient bij het College van Rijksbemiddelaars. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van een nadere overeenkomst tussen de aannemer en de opdrachtgever, waaruit blykt, dat de hogere kosten niet aan de opdrachtgever in rekening worden gebracht. Een collectieve arbeidsovereenkomst, waarbij a&n het bovenstaande is voldaan, kan worden goedgekeurd, aldus het standpunt van bet College. TUNIS (UPI) In een redevoering voor radio-Tunis heeft premier Ferhat Abbas van de Algerijnse rebellenregering presi dent De Gaulle onderhandelingen verzocht over „garanties" voor De Gaulle's Alge rijns vredesplan. Abbas zei geen onder handelingen voor te stellen over de toe komst van Algerije. (Ook De Gaulle heeft reeds herhaaldelijk verklaard dat dit een kwestie is waarover alle Algerijnen (Mos lems en Europeanen) in vrije stemming moeten beslissen.) Alles wat mijn regering nu wil, aldus Abbas, zijn onderhandelingen om tot overeenstemming te komen over maatregelen die garanderen dat de stem ming volkomen vrij zal zijn. Als hierover overeenstemming is bereikt, zo voegde hij hieraan toe, „worden procedurekwesties dingen van secundair belang." Dit naar de achtergrond schuiven van procedurekwesties wordt in rebellenkrin- gen beschouwd als een concessie aan de Fransen Zijn aanbod van nu kan worden gezien als een verzachting van de uitda ging in november, toen hij een onderhande lingsteam benoemde dat geheel bestond uit rebllenleiders die in Frankrijk gevangen worden gehouden, maar het valt nog te betwijfelen, of zijn concessie ver genoeg gaat voor de Fransen, die op het stand punt staan, dat toezicht van de Franse strijdkrachten op de stemming voldoende garantie is voor een vrije stemming. Abbas vraagt duidelijk meer garanties. Ferhat Abbas deed ook een aanval op De Gaulle's plan voor het houden van kantonnale verkiezingen in Algerije dit voorjaar, onder het motief dat zulk een verkiezing van kantonbesturen door Mos lems en Europeanen een nuttige voorbe reiding is voor de grote volksstemming over de toekomst van het land. Volgens Abbas zijn deze kantonnale verkiezingen echter een manier om Algerije te „balka- niseren" in ethnische en godsdienstige ge meenschappen en kunnen zij in genen dele worden uitgelegd als „zelf-bestemming" van het volk. Abbas herhaalt dat hij met dit recht van zelfbestemming instemt en dat daarmee de gehele Algerijnse kwestie voor eens en altijd opgelost kan worden. De eerste semi-officiële reactie in Parijs was pessimistisch. Abbas heeft niets nieuws gezegd, zo wordt hier verklaard. De aan val op het houden van kantonnale verkie zingen wordt in Parijs gezien als een be dekte dreiging, dat de rebellenregring geen medewerking zullen verlenen aan de volksstemming, als dit voorjaar kanton nale verkiezingen worden gehouden. PARIJS (UPI) De Gaulle zal tegen het einde van deze week een bezoek van drie of vier dagen aan Algerije brengen, aldus is officieel in Parijs medegedeeld. Het bezoek „zal een strikt militair karakter dragen". De generaal reist „van commandopost tot commandopost". Ken nelijk wil De Gaulle de ongerustheid die in het leger heerst over zijn voornemen de Algerijnen onder bepaalde voorwaar den zelfbeschikkingsrecht te verlenen wegnemen. Advertentie De hoeveelheid neerslag bedroeg gemid deld over het gehele land ongeveer 180 mm.., tegen 162 mm. normaal. Aan de kust zijn de grootste hoeveelheden geval len. Het was ongeveer even nat als in de winter van het vorige jaar. In De Bilt heeft, het op 20 dagen ge sneeuwd tegen op 14 dagen normaal. CASABLANCA, (Reuter-UPI- AFP). - Men vreesde hedenmorgen dat honderden mensen het leven hebben verloren bij een felle aard beving, die in de afgelopen nacht Agadir in Marokko teisterde, een havenstad 400 km ten zuiden van Ca sablanca. Volgens berichten van de Marokaanse marine uit Agadir zou het aantal slachtoffers „ontzettend hoog" zijn en in de duizenden lopen. Volgens de jongste berichten is 90 per cent van het Marokkaanse stadsdeel en 70 percent van de nieuwe Europese wijk vernield. In Agadir en omgeving wonen een 50.000 mensen. Een honderdtal gewon den is naar het. vliegveld, op 5 km ten zui den van de stad, overgebracht. Er is daar een groot noodziekenhuis ingericht. Te Las Palmas op de Kanarische eilanden is een radioboodschap opgevangen, waarin drin gend om medische hulp voor de getroffen stad wordt gevraagd. De Marokkaanse autoriteiten hebben vanochtend om vier uur alle steden in het land gealarmeerd met het oog op het red dingswerk. Uit Casablanca, Rabat, Moga- dor en Safi zijn reeds ambulances ver trokken. Voorts is een Frans vliegtuig met verscheidene artsen uit Casablanca naar de luchtbasis van Agadir, vijf km buiten de stad gezonden. Het eerste nieuws van de ramp werd bekendgemaakt door het kuststation van Agadir, dat om hulp vroeg. Volgens de radio werd de stad om 23.39 uur plaatse lijke tijd door een zware aardbeving ge troffen, die lang aanhield. De stad werd onmiddellijk in donker gehuld, doordat de elektriciteitsvoorziening uitviel. Ook de telefoonverbindingen zijn gestoord, aldus de radioberichten, die in Casablanca wer den ontvangen. Een woordvoerder op het Amerikaanse consulaat deelde mee, dat een Amerikaans reddingsteam van de militaire basis van Ben Guerir gaat. Dit team kan beschikken over een voorlopig krediet van 10.000 dol lar. Een Fransman die in een hotel in Aga dir logeerde toen de aardbeving zich voor deed, verklaarde, dat blokken flats als kaartenhuizen ineen zakten. Alle grote hotels aan de zeekant zijn ingestort, hon derden mensen moeten onder het puin be dolven zijn, zei hij. Functionarissen van het seismografisch instituut in Rabat verklaarden, dat de kracht van de aardbeving even groot was als die welke in 1765 in Lissabon aan 15.000 mensen het leven kostte. In Mogador zijn de eerste overlevenden van de ramp aangekomen. Een jonge vrouw verklaarde: „Het was een nachtmerrie. Wij renden ons huis uit toen het begon te kraken en reden met onze auto zo snel als wij konden weg. De straten lagen al vol stenen en puin. Som mige mensen sprongen uit hogere verdie pingen op straat. Velen in nachtkleding. Over ongeveer een half jaar zal het laatste wegvak van rijksweg 4a, van Ypenburg tot Burgerveen, in gebruik worden genomen. In dit wegvak komt het eerste aquaduct van ons land. Dit aquaduct stelt het verkeer in staat de Ringvaart van de Haarlemmermeer te passeren. De schepen zullen over de rijksioeg door een betonnen bak varen. Dank zij dit aquaduct zal het verkeer op de weg als in het water geen be lemmeringen ondervinden. De kosten van deze kruising bedragen vijf mil joen gulden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1