Eenknaap van een ton en Utat „uitgeteld" pius 12 mineralen r f^Pr WERELDNIEUWS «complee t« Labour-onthullingen over de Duitse acties in Spanje Geen akkoord over „Palestijnse regering" in Arabische Liga NEII-MEX Van dag tot dag Geen onverdeeld succes Eisenhower in Santiago Zuidelijke senatoren pogen ontwerp dood te praten Zeeofficier in Biak verongelukt DINSDAG 1 MAART 1960 3 Voorzitter van Italiaanse Senaat afgetreden Vorige week was er weer een missie in Madrid Nog witter... stralend wit... Rechtsbescherming negers Vermiste documenten van Brits schip terecht 20 stuks met menthol 45 50 ct c t Uitbreiding territoriale wateren gericht op Israel bij Akaba? Nasution: strijd om Irian zal worden gewonnen Op de raatótcel van Ceta-Bevcr 10 vitaminen De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f4.20 N. V. PHILIPS-DUPHAR De heer Kroesjtsjev zal waarschijnlijk met gemengde gevoelens uit Indonesië naar huis zijn gegaan. De hulp aan Indo nesië zal aanmerkelijk worden uitgebreid met 900 miljoen gulden maar naar het zich laat aanzien zijn aan deze hulp verlening geen voorwaarden verbonden en dat was nu juist wat de Russische premier wèl had willen bereiken en daarvoor had hij volgens insiders nog wel iets meer over gehad dan thans het geval is. Waarom is het voor de Sovjet-Unie van zo groot belang in Indonesië te penetre ren? Tussen China en de Sovjet-Unie is een stille strijd aan de gang om de invloed in Azië en Afrika uit te breiden. Tijdens het bezoek van Kroesjtsjev aan Peking in de cember van het vorig jaar ter gelegenheid van de viering van het tienjarg bestaan der Chinese Volksrepubliek schijnen de twee communistische machten weliswaar tot een zekere afbakening van invloeds sferen te zijn gekomen, waarbij alles wat ten oosten van India zou liggen aan China zou zijn voorbehouden, wat ten westen van dat land lag aan de Sovjet-Unie; India zelf zou „omstreden"' gebied blijven. Maar de reis van Kroesjtsjev naar Indonesië be wijst, dat deze afspraak door de Sovjet- Unie niet al te serieus wordt genomen, in tegendeel, het is een duidelijke poging om China dat met Indonesië moeilijkheden heeft over de Chinese minderheid aldaar de voet dwars te zetten. Rusland heeft daarbij het voordeel dat er in Indonesië van oudsher een zekere vrees voor de machtige Aziatische buur bestaat en dat mede om die reden de meer derheid van de Indonesische communisti sche partij op Moskou georiënteerd is, nog een gevolg van de invloed van Muso c.s., die destijds zo een belangrijke rol bij de Madoen-opsland speelde. Ook de poging van Kroesjtsjev om in India meer invloed te krijgen is niet alleen tegen het Westen gericht maar ook om een even tuele Chinese invloedsuitbreiding bij voorbaat de pas af te snijden. In zijn streven om Indonesië in de Rus sische invloedssfeer te brengen is de Sov jet-leider maar zeer gedeeltelijk geslaagd. Vooral het leger toonde zich, zoals al meer is gebeurd in andere gevallen, standvas tig tegen de Russische eisen, met name de stafschef en minister van defensie, Na- sution. Ook Sukarno zelf is zeker geen vol bloed communist, maar een overtuigd is lamiet en een typische volksman in die zin, dat hij gelooft in een samenwerking tussen alle groeperingen waaruit het In donesische volk bestaat, dus met inbegrip van de communisten. De Amerikaanse hulp aan Indonesië is altijd nog aanmerkelijk groter dan de Rus sische en China kan voorlopig nog weinig aanbieden, omdat het in eigen land nog alle zeilen bij moet zetten. Dat Indonesië de Russische druk en verlokkingen in be langrijke mate heeft weerstaan en geen politieke voorwaarden voor de Sovjet-hulp heeft geaccepteerd, is voor het Westen al leen maar gunstig. Wel zal de Russische invloed toch toenemen, maar het Westen en met name de V.S. zijn in staat daar ze ker het nodige tegenover te stellen. Het: is van het grootste belang dat Indonesië in de „neutrale sfeer" in het conflict tussen Oost en West blijft, als het zich dan niet voor de Westerse politiek wil laten winnen. ROME (Reuter/AFP) - De voorzitter van de Italiaanse Senaat, Cesare Merzagora (onaf hankelijk) had kort na de ontslagaanvra ge van de Italiaanse regering critiek ge oefend op het stelsel van extra-parlemen taire kabinetscrises waardoor het parle ment tot een orgaan zonder stem en ge wicht degradeert op dp belangrijkste ogenblikken van het Italiaanse politieke leven. In dezelfde rede waarschuwde hij dat de Italiaanse politiek op de gevaarlij ke weg is en sprak hij over corruptie in het politieke leven. Merzagora is bijna zeven jaar voorzitter van de Senaat geweest. SANTIAGO (UPI) President Eisen hower heeft maandagavond na zijn aan komst uit Buenos Aires in de Chileense hoofdstad Santiago gezegd dat een van de belangrijkste doelen van zijn reis door Zuid-Amerika het polsen van Latijnsame- rikaanse leiders is omtrent een topconfe rentie die een einde zou kunrten maken aan „de krankzinnige wedloop om ver nietigende kracht". De president zei de hoop te koesteren dat op de voorgestelde topconferentie met premier Kroesjtsjev enkele overeenkomsten zullen worden be reikt die de internationale spanningen zou den verminderen. Kort voor Eisenhower een triomfantelij ke intocht maakte in het met vlaggen ver sierde Santiago, had de politie vijf com munisten gearresteerd wegens het aan brengen van leuzen ten gunste van premier Castro van Cuba. Langs de route die de president aflegde, was van het gebouw van de onder communistische controle staande centrale vakbond een portret van de Cubaanse leider neergehaald. De menigte gaf luidruchtig uiting aan zijn afkeer toen van het gebouw anti-Ame rikaanse, Chileense en Cubaanse papieren vlaggetjes werden neergelaten. Chili is het derde Latijnsamerikaanse land na Brazilië en Argentinië dat Eisenhower bezoekt. Via Uruguay keert hij naar de Verenigde Staten terug. President Alessandri van Chili heeft meegedeeld dat Eisenhower erin reeft toe gestemd zijn plan te bestuderen voor een ontwapeningsconferentie van het Noord en Zuiaamerikaanse blok. (Van onze correspondent in Londen) De socialistische afgevaardigde Robert Edwards, die tijdens de Spaanse burger oorlog kapitein in de Internationale Briga de is geweest, en algemeen doorgaat als iemand die uitstekend is geïnformeerd over wat er in Spanje gebeurt, heeft gis teravond in het Lagerhuis een nieuwe op schudding verwekt door zijn bewering dat geleide projectielen voor het Westduitse leger in Spanje worden vervaardigd en opgeslagen. Vorige week veroorzaakte Ed wards een schok in het Lagerhuis door zijn bewering, dat onderhandelingen voor de bouw van een raketinrichting in Bilbao in een vergevorderd stadium verkeren. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd verklaarde gisteren dat hij zowel van de Westduitse als van de Spaan se regering de categorische verzekering heeft ontvangen, dat dit niet waar is. Edwards sprong toen op voor zijn nieu we onthulling. Hij zei dat een dochteron derneming van I. G. Farben even buiten Bilbao geleide projectielen maakt, deze opslaat voor het Westduitse leger en ze reeds vele maanden aan het Spaanse le ger levert. Edwards voegde er aan toe dat hij Selwyn Lloyd alle bijzonderheden hier over zal verstrekken. I-Iij stelde voorts de vraag of Selwyn Lloyd wist dat nog vori ge week maandag een Westduitse militai- Advertentie WASHINGTON (Reuter) In de Ame rikaanse senaat is een marathonzitting aan de gang waarop een honderdtal se nators van zuidelijke staten proberen een wetsontwerp over de burgerrechten dood te praten. Het ontwerp wil de federale ge rechtshoven machtigen scheidsrechters aan te stellen, die er op moeten toezien dat alle stemgerechtigden, dus ook ne gers. bij verkiezingen hun stem kunnen uitbrengen. In enkele zuidelijke gebieden van de Verenigde Staten worden negers veelal verhinderd hun stem uit te brengen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat was maandag reeds een debat begonnen over de omstreden kwes tie van de burgerrechten. Het belangrijk ste punt van het door de regering inge diende wetsontwerp is de vraag, of de fe derale regering kan ingrijpen om te ver zekeren, dat. negers van hun grondwettig recht om te stemmen gebruik kunnen ma ken in die gevallen, dat. plaatselijke of staatsautoriteiten hun dat recht hebben ontnomen. In het grootste deel van de Amerikaan se staten kunnen negers vrijelijk stem men, maar in enkele zuidelijke gebieden bestaan allerlei maatregelen om de ne gers van de stembus weg te houden. Se natoren uit deze staten ongeveer 18 van de honderd zijn vastbesloten het ont werp met hand en tand te bestrijden. Men verwacht dat zij zullen trachten in een non- stopdebat. het voorstel „dood te praten". „Christelijke ridders" Intussen heeft een nieuwe Ku Klux Klan groep die 42.000 leden zegt. te hebben, aan gekondigd dat zij tien miljoen nieuwe le den zal werven. Men zou hiervoor echter „geen mensen van de straat opnemen". Naast deze groep, de „ridders van de Ku Klux Klan", bestaan er nog twee derge lijke groepen in de V.S., de „Amerikaan se klan" en „de christelijke ridders van de Ku Klux Klan". Zoals bekend menen deze organisaties dat het blanke ras su perieur is. Voorts zijn zij anti-Joods, anti katholiek en uiterst nationalistisch. re missie, die reeds eerder besprekingen had gevoerd met de Spaanse regering een bespreking heeft gehad met de Spaanse generale staf over de kwestie van West duitse bases in Spanje. Verder vroeg hij nog of het Selwyn Lloyd bekend is dat de vroegere oorlogsmisdadiger Alfried Krupp in december een bezoek heeft gebracht aan Bilbao als gevolg waarvan aan een groot staalconcern te Bilbao een lening is verstrekt van dertig miljoen gulden, waar voor de bondsregering garant staat. Ed wards drong er bij Selwyn Lloyd op aan, een diepgaand onderzoek in te stellen naar hetgeen zich in Spanje afspeelt. Selwyn Lloyd deelde mede dat vorige week een Westduitse missie naar Spanje was gezonden voor besprekingen met Spaanse autoriteiten. Sinds hierover in de bladen berichten zijn verschenen, heeft Lloyd zich opnieuw in verbinding gesteld met de Westduitse regering, waarop hij de volgende drie verzekeringen ontving: 1. Deze besprekingen waren zuiver verken nend van aard en hebben nog niet het sta dium van onderhandelingen bereikt, zoals het geval is met NAVO-regeringen. 2. Er is nooit sprake geweest van enig plan voor de oprichting van militaire bases in Spanje in de zin van gevechtsinstallaties, 3. Zoals dr. Adenauer op 27 februari ver klaard heeft, zal de Westduitse regering niet tot onderhandelingen overgaan en geen verdere stappen nemen zonder de goedkeuring van NAVO. Selwyn Lloyd zei dat hij deze verklaring van dr. Adenauer verwelkomde. De minister herhaalde zijn standpunt dat het verstandiger zou zijn ge weest indien de Westduitse regering de vereiste militaire faciliteiten had gezocht in landen welke lid zijn van NAVO „wat ook het praktische voordeel van terreinen in Spanje moge zijn." Lloyd zei dat de NAVO-landen op hun beurt verplicht zijn West-Duitsland faciliteiten te verschaffen welke buiten de Westduitse grenzen mili tair noodzakelijk worden geacht. Lloyd er kent de noodzaak daarvan en acht de Westduitse wensen op zichzelf volkomen redelijk. Hij herinnerde er aan dat het Westduitse grondgebied ten slotte slechts een breedte van 250 kilometer heeft, te klein voor de moderne snelle jagers en bo vendien te riskant voor manoeuvres. Selwyn Lloyd weigerde rechtstreeks te antwoorden op de vraag van oppositiezij de of de Britse regering, die niets voelt voor Westduitse depots en andere secun daire militaire inrichtingen in Spanje, zich ook daadwerkelijk zal verzetten indien Bonn met een dergelijk verzoek bij NAVO komt. Het hangt volgens Selwyn Lloyd af van de aard van het plan, dat nog steeds niet precies bekend is. Er ontstond gejoel op de Labourbanken toen Llo'. d verklaar de dat de door Edwards genoemde staal fabriek niets te maken heeft met wapen- produktie, maar dat hij een nader onder zoek zou instellen. Selwyn Lloyd zei ietwat verbaasd te zijn dat Edwards precies op de hoogte zou zijn van de vertrouwelijke besprekingen tussen de Westduitsers en Spanjaarden. Deze opmerking lokte pro testen bij de socialisten uit. Selwyn Lloyd ontkende nog dat de Britse ambassadeur in Bonn zou hebben toegestemd in het Westduitse voornemen. Hij zei ook te me nen dat generaal Norstad. de NAVO-op- perbevelhebben in Europa, tegen het West duitse plan heeft geadviseerd. De heersende mening in Londen is en blijft dat het fout is de internationale sfeer zo kort voor de topconferentie te bederven met nieuwe spanningen. Selwyn Lloyd zei het daarmee eens te zijn, maar hij weiger de, zoals sommigen doen, Adenauer en de bondsregering'te vergelijken met het Hit- Ier-regime. In het Hogerhuis verklaarde Lord Landsdowne, onderminister van Buiten landse Zaken, dat de Britse regering geen reden heeft aan te nemen dat de Westduit se bondgenoot iets sinisters in zijn schild voert of iets clandestien en incorrect doet. Bonn: „Volslagen onzin" Het Westduitse ministerie van Defensie, zo meldt onze correspondent te Bonn, heeft de beweringen van Edwards over de eventuele aanleg van een Westduitse ra- ketteninrichting en een rakettenfabriek bij de Spaanse stad Bilbao als „volslagen onzin"' betiteld. Bonn weet niets van deze plannen af en men stelt ook geen enkele prijs op dergelijke afschietplaatsen of fa brieken in Spanje. Ook weet men niets af van een conti-act tussen een Spaanse staal fabriek en het Krupp-concern te Essen. Men acht het te Bonn „voor meer dan onwaarschijnlijk" dat de firma Krupp, die na 1945 steeds weer heeft laten weten dat zij weigert wapenopdrachten uit te voe ren. plotseling fabrieken voor de bouw of de montage van raketten zou willen bou wen. Daarmee zou Krupp koren op de mo len van zijn critici werpen, die hem ver wijten dat hij zijn concern opnieuw tot een der grootste van West-Europa heeft ge maakt. PHILADELPHIA (Reuter) De verze gelde documenten, die in het weekeinde uit de brandkast in de kapiteinshut op het Britse vrachtschip „Wharaniu" werden vermist, zijn, naar te Philadelphia, ver luidt, terecht. Zij werden aan boord ge vonden, maar het geld dat tezelfdertijd uit de brandkast verdween, is nog niet terug gevonden. Het schip kwam maandag uit Newark in Philadelphia aan. Advertentie Hl Uw hoofd is zwaar,. U weet geen raad Maak toch een eind aan die verdraaide verkoudheid! Stop voor alles met die gewoonte om de hele dag door dezelfde zakdoek te gebruiken. Want die boos doener draagt de microben, die ef zo warmpjes bijzitten in Uw broekzak, steeds weer terug naar Uw neus En" Uw kou heeft het eeuwige levenWilt U daar van af? Gooi dan na gebruik Uw zakdoek weg. Uw TEMPO zakdoek wel te verstaan! Dan steekt U Uzelf niet meer aan, TEMPO zakdoeken v/orden gemaakt van heel zachte celstof. Omdat ze anti-bacte' risch bestraald zijn, zijn ze bijzonder hygiënisch. Na het gebruik verdwijnt een TEMPO zakdoekjesamen met Uw ver- koudheid. Elk pakje bevat 2x10 doekjes: 10 voor direct gebruik en 10 ais reserve. CAIRO (UPI) De landen van de Arabische Liga hebben de westelijke Grote Drie gewaarschuwd dat buitenland se interventie in het Israelisch-Arabische conflict „de oplossing van de kwestie- Palestina zal bemoeilijken, een aanmoe diging betekent voor de agressieve acti viteit van Israel, en de vrede en veiligheid in dit deel van de wereld in gevaar zal brengen". De waarschuwing is hervat in het slotcommuniqué van de raad van de Arabische Liga. De raad heeft de afge lopen drie weken in Cario vergaderd. Geen overeenstemming werd bereikt over de kwestie van de status der Pales tijnse vluchtelingen en de verdeling van het- water van -.de, Jordaan. Debespreking, van een plan, de Palestijnse vluchtelin gen een „nationale status" te geven, hen door een voorlopige regering te laten vertegenwoordigen en de eventuele op richting van een leger, is uitgesteld tot de volgende zitting. In het bijzonder de Jordaanse afgevaar digde heeft zich met kracht tegen dit plan verzet. Ongeveer de helft van de bevolking van Jordanië bestaat uit vluchtelingen. In de verklaring wordt voorts gezegd dat Palestina „een nationale Arabische zaak" is, en dat alle Arabische regeringen de plicht hebben de Palestijnen te helpen „terug te keren naar hun geboorteland en hun rechten te herwinnen". De organisa tie van de UNO is hiervoor medeverant woordelijk. Elke poging van Israel de loop van de Jordaan te veranderen zal worden be schouwd als „een agressieve actie, die gezamenlijk optreden van alle Arabische landen uit wettige zelfverdediging recht vaardigt". De Arabische staten moeten onderzoeken hoe zij meer en beter ge bruik kunnen maken van het water van de Jordaan en zijrivieren. Grensverleggingen De raad stelt tevens voor dat de Ara bische landen hun territoriale wateren uit breiden tot twaalf mijl buiten de kust. Op Bij een verkeersongeluk in Biak (Ned. Nieuw-Guinea) is de luitenant-ter-zee van de technische dienst der derde klasse, R. E. van der Meer, dodelijk verongelukt. Luitenant-ter-zee Van der Meer was 27 jaar oud en ongehuwd. Hij was afkomstig uit Apeldoorn. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister van nationale veiligheid en chef van de legerstaf, generaal Nasution heeft zaterdag verklaard, dat westelijk Nieuw-Guinea van Nederland zal worden gewonnen, militair, politiek of economisch, aldus meldt Antara. deze wijze zouden de straat van Tiran en het zuidelijk deel van de Golf van Akaba tot Arabische territoriale wateren kunnen worden gerekend. De Golf van Akaba is de enige zeeverbinding tussen Israel en Azië, die kan worden gebruikt zonder dat de schepen het Suezkanaal behoeven te passeren. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO. Hammarskjoeld, heeft de Israëlische premier, Ben Goe- rion, uitgenodigd naar New York te ko men ter bespreking van de toestand in het Nabije Oosten, aldus is maandag te New York bekendgemaakt. Een woordvoerder zei namens de secre- tans-géhéfaaf""dat""Hammarskjoeld ge bruik heeft gerriaakt van de gelegenheid van' Ben bóer56 ns' 'particulier bezoek aan de Verenigde Staten om de premier uit te nodigen. „Dievertje" op zwarte lijst DAMASCUS (UPI) Het bureau voor boycot van Israel van de Arabische Liga heeft de Nederlandse kustvaarder „Die vertje" (499 ton) op de „zwarte lijst" ge plaatst „wegens overtreding van de boy cot-bepalingen". Het is niet bekend van welke aard deze „overteding" is. Het op de „zwarte lijst" plaatsen betekent, dat een schip geen faciliteiten krijgt in Arabi sche havens. Waar zijn zij gebleven? Een van onze geïllustreerde weekbladen heeft een aardig rubriekje onder de naam „Waar zijn zij gebleven?", waarin wordt verteld wat allerlei voormalige groothe den nu zijn, waar zij wonen en waarmee zij bezig zijn. Het zijn voor het grootste deel voormalige sportberoemdheden en vroeger toegejuichte artiesten die De Re vue passeren: wielrenners, voetballers, zwemsters, liedjeszangers en cabaretfe nomenen. Zij staan veelal achter toonban ken of tapkasten en soms zijn zij han delsreiziger geworden. Nooit generaal, groot-industrieel of Commissaris der Ko ningin. Het is allemaal wel een beetje sic- transit-gloria-achtig, al beoefenen zij een eerbaar beroep en verdienen zij, naar mijn indruk, een behoorlijk belegde boterham. Er zijn maar weinigen onder hen, die er na een vrij vlugge en indrukwekkende carrière in geslaagd blijken te zijn een enigszins spectaculair tweede bestaan voe ren. Ik vind daarin een merkwaardig con trast met de waar-zijn-ze-geblevens uit de politieke of grootcommerciële sfeer. Waar is de voormalige staatsman-van-naam, die nu een snoepwinkel drijft? Waar is de oud- directeur van de Koninklijke, de AKU of de Unilever die, met opgestroopte mou wen glaasjes vult uit klokkende flessen? Zelfs al verdienen zij op dit ogenblik een ferme duit, die vèr uitgaat boven de hoog ste salarissen van bank- en andere direc teuren, ik kan mij met niet al te veel moei te en fantasie Toon Hermans in een verre toekomst voorstellen als sigarenwinkelier, Wim Kan als gérant van een winkel in schrijfbehoeften of Sonneveld als drogist. Het is niet heel waarschijnlijk, maar het is gemakkelijk voorstelbaar. Maar de heer Loudon' van de Koninklij ke in een witte jas zakjes zoutedrop afwe gende; professor Oud als ijssalouhouder, of de heer Philips uit Eindhoven in eenfrie- tenkraam of als vertegenwoordiger ener levensverzekeringsmaatschappij, zijn in 't geheel niet voorstelbaar. De politiek levert nog wel eens zo'n rara avis op. Koejemans, de grote man van de na-oorlogse C.P.N., senator en hoofdredac teur van De Waarheid, houdt een kleine uitleenbibliotheek, en zo zijn er nog wel een paar meer. Maar de meeste politieke oud gedienden zitten in een burgemeesters- stoel of bezetten een zeteltje op een of an der ambtelijk kantoor. Het valt niet te ver wachten dat de heer Burger nog eens zet baas in De Grote Slok zal zijn, dat de heer Van Riel een rijiuielbewaarplaats zal be heren, dal de heer Van der Goes van Na- ters zijn politieke loopbaan zal verwisse len voor de professie van pedicuur of rei ziger in jams en limonades. Terwijl het u geenszins zou verbazen een voormalig succesrijk toneelspeler te rug te vinden achter de toonbank van een winkel in schertsartikelen, zoudt ge u niet kunnen voorstellen dat de heer Luns u een feestneus zou opzetten, althans niet uit winstbejag. Het is eigenlijk wel wonderlijk. Er zijn voormalige filmacteurs die nu ijssalonhouder of dameskapper zijn. Maar het lijkt mij bij voorbaat al wel zeker dat de héér Toxopéüs 'nóóit een frietentent zal exploiteren. En de heer De Pous als brom fietsreparateur is onvoorstelbaar. Floris Flaneur Advertentie Transparante kleurlak Ingesneeuwd. De politie van Illinois heeft bij Thomson aan de Mississippi in een geheel ingesneeuwd huis de lijken ge vonden van een echtpaar en zes kinde ren, die een week geleden allen griep kregen en in hun bedden doodvroren. In de kelder vond men een nog leven de, maar uitgehongerde hond. Gezonder. Engeland beleeft zijn gezondste winter sinds vele jaren. Blijkens statis tieken van het ministerie van gezond heid zijn er in Engeland en Wales in de twee eerste maanden van dit jaar maar tweehonderdzestig sterfgevallen onder griepslachtoffers voorgekomen, tegen 1,903 in hetzelfde tijdvak van 1959. Teruggezonden. De vroegere afgevaardig de Jean-Maurice Demarquet heeft uit protest tegen de Algerije-politiek van de regering generaal De Gaulle zijn onderscheidingen teruggezonden. De marquet zit gevangen wegens zijn aan deel in de opstand der Algerijnse extre- m is ten, vorige maand. Bevrijd. Twintig miljoen vrouwen zijn van hun „huishoudelijke zorgen be vrijd" en in het produktieproces in de provincie Honan ingeschakeld, zo meldt „Nieuw China". Deze vrouwen behoren tot bijna duizend volkscommunes, die over 300 kantines en restaurants, 200 kinderbewaarplaatsen en talrijke in lichtingen voor het herstellen van kle ding beschikken. Advertentie dohyfral s-gO.8 g o rj o S g s O - to >,u: u I -s 8 J, 2 8 Q i> Keuze. Volgens de Londense News Chro nicle dreigt verdeeldheid in het Britse kabinet als gevolg van onenigheid over de financiering van het ruimteonder zoek. Volgens het blad zou de minister van luchtvaart Duncan Sandys, die 150 miljoen pond wil uitgeven aan een ge coördineerd ruimteonderzoek tegen stand ontmoeten van de minister van wetenschappen Lord Hailsham.De mees te leidende geleerden zouden tegen een dergelijke hoge uitgave voor het ruimte onderzoek alleen gekant zijn. Ook daar. Een groep van 150 personen heeft maandag gedemonstreerd bij het militaire centrum voor kernonder zoek in Arpajon nabij Parijs als pro test tegen de Franse kernproef. De de monstranten liepen ordelijk in optocht naar het kleine plaatsje ten zuidwesten van Parijs. Prof. Alfred Kastler en de filosoof Lanza Del Vasto spraken de de monstranten voor de poorten van het atoomcentrum toe. Kastler zei dat hij in naam van meer dan 50 geleerden sprak. Moeilijk werk. Voor de achtste keer in een jaar is een chef van de veiligheids dienst in een Russische republiek ver vangen. De „Pravda van het Oosten" schrijft dat A. P. Bezov, chef van de veiligheidsdienst in Oezbekistan, van zijn functies is ontheven en vervangen is door Naimoetsjine. Zijn opvolger is lid van het centraal comité van de com munistische partij en van het politie ke bureau in Oezbekistan. Rechten. De Argentijnse permanente af gevaardigde naar de UNO, Mario Ama- deo, is met algemene stemmen tot voor zitter benoemd op de conferentie van de commissie voor de rechten van de mens in Genève. De Russische afgevaardig de betreurde het dat er geen wettige vertegenwoordiger van communistisch China aanwezig was. Op de conferen tie, die drie weken zal duren, zullen on der meer maatregelen worden bespro ken om rassenvooroordelen uit te roeien. Doodvonnissen. Acht negers zijn maandag in Nairobi ter dood veroordeeld wegens moord op een 77-jarige blanke boer. De boer John Hutson werd in augus tus vermoord. Goed genoeg. Uit betrouwbare kring in Washington is maandag vernomen dat Rusland een aantal verouderde onder zeeboten aan China heeft afgestaan. Vol gens dezelfde bron is China begonnen met de bouw van eigen onderzeeërs op kleine schaal. Het is niet bekend hoe groot de Russische hulp hierbij is.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3