AUTO FINANCIERING RIJPMA JUiys Ce ZWARE LUA VERSLAAT KOUDENHORNKAZERNE Bouw van strandpaviljoens in Zandvoort in volle gang MORINI GIULIETTA Fa. J. VIETS Co. Kieviten keerden terug uit hun winterkwartieren ^Brieven aan de redactie Agenda voor Haarlem en de IJmond WOENSDAG 2 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Haarlems positie sterker Wethouder Happé over toekomst Oud-Schoten Shbwy VcdloWuK. V elsen-lJ muiden Beverwijk K. Groot bij Amster- damsche Bank gehuldigd C.J.M.Y.-korps „Haarlem" viert koperen bestaan Koninklijke onderscheiding voor A. de Koning DE SENSATIE VAN HET JAAR! DE SPORTBROMMER met fantastische prestaties Burgerlijke Stand van Haarlem „Op weg naar Pasen VOOR AL UW REIZEN Faillissementen De schaakcompetitie Rijdende viskeuken Amateurtoneel „Tramlijn begeerte" (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen wordt de 127ste af deling Zware Luchtdoelartillerie, welke in de Koudcnhornkazerne te Haarlem is ge legerd, thans geleidelijk geliquideerd. Dit hangt samen met de ingebruikneming van geleide projectielen. Een en ander betekent, dat de Kouden- hornkazerne binnen afzienbare tijd leeg zal staan. Aanvankelijk ging het gerucht, dat er dan een afdeling Geneeskundige troepen in zou worden ondergebracht, doch dit werd van bevoegde zijde stellig tegengesproken. Het is thans nog niet be kend of men op het ministerie van Oorlog nog zal besluiten aan de Koudcnhornka zerne een andere bestemming te geven. Een en ander hangt uiteraard nauw sa men met de nog steeds niet afgesloten on derhandelingen met de gemeente Haar lem, die eigenaresse van het gebouw is, om de kazerne tot hoofdbureau van poli tie te verbouwen. Deze zaak heeft twee aspecten: de vergoeding welke aanvanke lijk met het ministerie van Oorlog was De heer W. F. Happé, wethouder van stadsontwikkeling en openbare werken der gemeente Haarlem, houdt vrijdag 4 maart op een openbare bijeenkomst van de afde ling 7 van de Partij van de Arbeid een le zing over de woonomstandigheden, ver- keersvraagstukken en recreatiemogelijk heden in het stadsdeel ten noorden van de Jan Gijzenvaart (Oud-Schotën). Ook zal hij een toelichting geven op de uitbrei dingsplannen van de Amsterdamse havens mede met het oog op de situatie van Spaarndam en de plannen tot stichting van het watersportcentrum bij de Mooie Nel. De bijeenkomst wordt gehouden in hét clubgebouw van de speeltuinvereniging Het Vondelkwartier aan de Vergierdeweg in Haarlem-Noord en begint om acht uur. Advertentie IMP. OUD-HAARLEM Concertgebouw: Donderdag 19.30 uur: Heemsteedse Chr. Oratoriumvereniging met de Johannes Passion van Bach. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Zij kwamen naar Condura", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „On the waterfront", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Slaapkamer geheimpjes", 18 jaar Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Rififi onder de vrouwen" 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Stran ding", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur „The Robe", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag en donderdag 20.15 uur: „Een vrouw wist te veel" 18 j. Rembra'ndt Theater: Vandaag en donder dag 14, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Bereden bandieten" 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uqr: „De muis die brulde" alle leeftijden. Theater Monopole" (Zandvoort): Van daag 20 uur: „Liefde zoals een vrouw be geert", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Eiland der liefde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Remonstrantenhuis (Wilhelminastraat 22) Tot 17 maart op zondag, maandag, dinsdag en woensdag van 13 tot 16 uur: Tentoon stelling van werken van Freek Souwer. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland lrd.)Tot 24 maart dagelijks van 9 tot 17 uur: Expositie van werken van Haar lemse schilders. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1 Tot 1 april dagelijks van 1022 uur: Ex positie van grafieken van Henk Huig. DIVERSEN Krelagehuis: Donderdag 1317 en 19— 23 uur: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 26 februari.) WOENSDAG 2 MAART Thalia, 20 uur: „Some like it hot". Re, 20 uur: „Dr. Corda verdacht van moord. Raadhuis, 19.30 uur: Raadsvergadering DONDERDAG 3 MAART Thalia, 20 uur: „Some like it hot". Rex, 20 uur: „Dr. Corda verdacht van moord". WOENSDAG 2 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Te rug uit de hel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De naakte Maja". DONDERDAG 3 MAART Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De naakte Maja". overeengekomen voor de verplaatsings kosten van de afdeling Luchtdoelartillerie en de financiële bijdrage welke het minis terie van Binnenlandse Zaken zou moeten verlenen in die kosten en die van de ver bouwing van de kazerne. De Haarlemse bijdrage in de verplaatsingskosten van de luchtdoelartillerie zou ruim een miljoen gulden moeten bedragen. Nu deze ver plaatsing uit andere overwegingen reeds op initiatief van het ministerie geschiedt, is de onderhandelingspositie van de gemeen te Haarlem aanzienlijk gewijzigd, hetgeen ook het, ministerie van Binnenlandse Za ken, met het oog op de daaruit voort vloeiende financiële consequenties, niet onwelkom zal zijn. Er is dan ook sprake van, dat men daar eveneens wil meewer ken aan een bespoediging van de reeds geruime tijd durende besprekingen. Gisteren herdacht de heer K. Groot, al gemeen procuratiehouder van de Amster damse Bank n.v. te Haarlem, de dag waar op hij veertig jaar geleden bij deze ven nootschap in dienst trad. Des middags werd de jubilaris met zijn zoon en doch ter op het kantoor aan de Grote Hout straat ontvangen, waar hij werd toege sproken door mr. Z. W. Houttuyn Bloe- mendaal, directeur van de Haarlemse ves tiging van de bank, die hem het gebrui kelijke geschenk onder couvert overhan- digde. Namens het personeel voerde de heer W. Duim het woord, die veertig jaar met de jubilaris heeft samengewerkt en hem een Engels klokje aanbood. Notaris J. C. Stuart sprak namens de cliënten kring. Hij prees de persoonlijkheid van de jubilaris, die bij alle cliënten een groot vertrouwen geniet. „U zoudt een goed no taris zijn geweest," aldus de heer Stuart, die een album met handtekeningen, als mede een bijdrage voor een reis naar Ame rika aanbood. Op het strand in Zandvoort en Bloemendaal zijn de iworbereidingen voor het komende seizoen weer in volle gang. Verschillende pachters hebben zich voor genomen hun paviljoens zo spoedig mogelijk gereed te hebben en zij zijn reeds ijverig met de bouw bezig. De bulldozers verschenen weer om het strand op de plaatsen waar de opstallen moeten verrijzen op te hogen en zelfs kon men gisteren hier en daar al weer strandstoelen op het strand zien staan. Men verwacht dat verscheidene pachters in de loop van deze week hun etablissementen geheel gereed zullen hebben en dat zondag de eerste bezoekers ontvangen kunnen wor den. En daarna is voor zowel de bezoekers van de badplaatsen als voor de pachters het wachten maar weer op een goede zomer met stralende zonneschijn. Op zaterdag 5 en 12 maart hoopt het C.J.M.V. Tamboers- en Pijperskorps „Haarlem" zijn 12'/2-jarig bestaan te vie ren door het houden van twee grote feest avonden in de aula van het Marnix van St. Aldegonde Lyceum. Het programma vermeldt onder meer het optreden van het junioren- en het seniorenkorps. Voorts wordt medewerking verleend door het C.J.M.V. Cabaretgezelschap „De Ijspe gel". De juiste datum van het „koperen" be staan is 10 juli 1960. Aangezien echter de zomermaanden zich niet zozeer lenen voor het houden van feestavonden, wordt het feit nu reeds herdacht. Het korps heeft sinds zijn oprichting ge probeerd een „visitekaartje" te zijn voor het werk van het Christelijk Jongeren Ver bond (het vroegere C.J.M.V.) in Haar lem. In de lijn van het C.J.V. is het dien tengevolge altijd het streven geweest niet in de eerste plaats te letten op de techni sche prestaties, maar dit korps een mu zikale vriendenkring te doen zijn, waarin en waarmee getracht wordt de oude doelstelling: „Voor jongeren door jonge ren: allen tot Christus" waar te maken. Vanuit dit uitgangspunt heeft het korps in de afgelopen jaren aan gebeurtenissen van allerlei aard mee mogen en kunnen doen. Aan vele openbare festiviteiten, stille tochten, bijzondere kerkdiensten, na tionale en provinciale pijpensdagen werd medewerking verleend. In 1948 werd met ongeveer 25 jeugdige leden begonnen. Met de oprichting van het juniorenkorps in 1958 werd dit aantal ver viervoudigd. Dinsdag is de heer A. de Koning uit Heemstede die veertig jaar geleden in dienst trad van de British American To bacco Company in Amsterdam, konink lijk onderscheiden. De laatste twintig jaar is de heer De Koning werkzaam geweest als „branch-accountant," in welke functie hij een zeer grote financiële verantwoor delijkheid draagt. De burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard speldde de jubilaris de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op. Dit moment was het hoogtepunt van een hul diging, waarbij de heer De Koning door verscheidene sprekers lof werd toege zwaaid en geschenken kreeg aangeboden. Advertentie DE TEMPERAMENTVOLLE ITALIAANSE Leverbaar in zes uitvoeringen HEDEN GEËTALEERD Alleenverkoop ZIJLWEG 41 - HAARLEM - TELEFOON 143Q8 BEVALLEN van een zoon: 28 febr.: T. A. Schrama-van der Hulst; 29 febr.: A. M. van Rijn-Platei; 1 maart: E. Wale- veld-den Braber; T. J. van Dam-Wigchert, W. E. Surendonk-Ober. BEVALLEN van een d o c h t e r: 26 febr.: H. M. C. Disseldorp-Heemskerk; 28 febr.: C. A. Ditmeijer-van Kampen; 29 febr.: A. P. Ritskes-van Graas; E. Lammers-Prins, A. N. van Eijk-Garsten; W. Biersteker- Doek; M. J. van Roon-van der Vossen; H. J. de Mes-Mors (2 drs); 1 maart: R. Janzweert-Korsman. OVERLEDEN: 28 febr.: L. W. van Asten- Bicman, 84 j., v. Wassenaerstraat; G. Swaanswijk, 79 j„ Schotersingel; 29 febr.: J. IJ. A. de Graaf-van Dijk, 83 j., Jans straat; W. J. R. Geluk, 52 j., van Eeden straat; A. Fransen-Schilder; 84 j., Mars straat; J. E. K. de Lugt, 77 j„ Vrouwehek- straat; T. A. van Dam, 57 j., Spaarndamse- weg. ONDERTROUWD: 1 maart: A. Haan- schoten en R. Maaskant; A. Cormane en W. E. Coene. GETROUWD: 1 maart: J. Koopman en M. J. Otte; F. L. Hoeboer en W. E. M. Janssen; J. F. S. Berkhout en E. M. Gigen- gack; W. J. van Oldenmark en A. Weldam; G. J. M. Bakker en M. A. J. van Gelder; A. W. Spruijt en M. C. Semp; J. T. Eg- gink en A. M. S. Doornbosch. Advertentie RIO GRANDELAAN 53 OVERVEEN TELEFOON 52955 In Heemstede hebben de leden van de parochie van de H. Bavo van hun geeste lijkheid 'n brief- ontvangen, waarin zij op niéuwe en frisse wijze worden benaderd voor de juiste beleving van de vandaag be gonnen vastentijd. Onder meer wordt een beroep gedaan op de parochianen, deze komende dagen te doen kenmerken door een christelijke levensstijl. Voorts zullen zij tot Pasen elke week nog een dergelij ke brief ontvangen, waarin telkens nieu we gebeden worden omschreven. Daar naast ontvingen de parochianen nog een kaartje onder de titel „Op weg naar Pa sen", waarin enkele gedachten voor de vastentijd worden meegegeven. In plaats van op zondag, zoals voorheen, zullen de gebruikelijke lijdensmeditaties dit jaar voor het eerst op vrijdag worden gehouden. De predikaties zijn van pater Paternus de Rooy O.F.M., in Heemstede reeds bekend door zijn predikaties tijdens de missieweken. Tevens zal op de nog tot Pasen resterende zondagen een Passie- avondwake worden gehouden. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. bis schop-coadjutor van het bisdom Haarlem zal de goede week met de Bavo-parochia- nen meevieren. Ook de Paaswake, met de daarop volgende plechtige mis, zal mgr. Van Dodewaard in de Bavokerk celebre ren. Advertentie De „zomers" aandoende februaridagen hebben ook de vogelwereld niet onberoerd gelaten. In de Haarlemmer Hout sloegen de vinken als in mei. Terwijl de avondzon de hemel in de verte rood kleurde, deden in de Haarlemmermeerpolder tientallen zanglijsters en merels de dag uitgeleide met hun zang vanaf boerderijnok en boom top. En in de weidestreken rond Haarlem, stegen de leeuweriken zingend omhoog, als kleine stipjes tegen de ijle lucht. Voor de plattelandsbevolking is de len tebode bij uitnemendheid, de kievit, weer gearriveerd. Maandagmorgen werd hij waargenomen op de akkers achter het museum „De Cruquius," tussen de ring vaart van de Haarlemmermeer en de Spie ringweg. De afwezigheid van deze weidevogels is maar van korte duur geweest. Gedurende de laatste maanden van het afgelopen jaar waren er in onze omgeving grote aan tallen kieviten. Deze waren afkomstig uit gebieden in oost- en noord-Europa, waai de koude eerder inviel dan bij ons. De die ren trokken naar het zuiden en bleven „plakken" op onze weilanden. De tempe ratuur was hier toentertijd namelijk nog betrekkelijk hoog en de weiden boden vol op voedsel. In de eerste week van december dreig de hierin verandering te komen. Zelfs van uit Haarlems straten kon men toen de overhaaste trek van honderden kieviten en goudplevieren waarnemen die, groep na groep, naar het zuiden vlogen. Met het weerbericht in de hand kon deze vogel trek worden voorspeld. Vier dagen tevo ren was er gesproken over vorst in Rus land, de dag daarna was de vorstgrens Polen genaderd, nóg een dag later vroor het in Berlijn en op de dag van de trek begon het aan de Nederlandse grens te Advertentie (zaken, vakantie, emigratie) per VLIEGTUIG, SCHIP of TOURINGCAR HAARLEM (PASSAGE-AGENTEN SINDS 1868) Telefoon 20679 - 20680 KRUISSTRAAT 43 (Verkort weergegeven) Verkeer omgeving Papentorenvest. Het is helemaal niet nodig het verkeer dooi de smalle straten Damaststraat en Spaarn- oogstraat te leiden, gezien de goede ver binding langs Papentorenvest en Harmen- jansweg naar de nieuwe Prinsenburg, waar de nodige verbeteringen indertijd voor aangebracht zijn. Ook lijkt het me aanbevelenswaardig om eens plannen te maken voor een goe de busverbinding voor dit gedeelte van de stad (Amsterdamsevaart, Amsterdam straat, Herenvest, Herensingel, Spaarn- wouderstraat en de Harmenjansbuurt). Een suggestie is bij voorbeeld een rou te vanuit deze buurt door de stad naar het station en vervolgens weer terug over de Prinsenbrug. Zo'n busdienst zou natuur lijk rendabel moeten zijn. Misschien zou ook de Waarderpolder ingeschakeld kun nen worden, zodat de bus, die hier rijdt en toch maar een gedeelte van de dag dienst doet in het nieuwe plan verwerkt kan worden. G. M. HAARLEM Vuil land. In uw courant las ik, dat ons land door de buitenlanders als een vuil land wordt beschouwd, aangezien de hon den hun behoeften overal deponeren. Nu heb ik zelf jarenlang een hond ge had en als je dit dier de eerste tijd aan~ de lijn uitlaat en leert zijn behoefte langs de stoeprand in de goot te doen, dan zou den de trottoirs een ander aanzien krij gen. Ook een hond is dit aan te leren. Het is erg gemakkelijk een hond de straat op te sturen en je niet te bekommeren om het feit dat het vuil op je buurmans stoep komt. Van een Amerikaan hoorde ik dat hij niet kon begrijpen, dat zoiets in ons schone land toegelaten werd. EEN LEZERES vriezen. De vogels vluchtten dus juist vóór de vorstgrens uit! De vorst zette echter niet door. De kie viten, die in deze omgeving vertoefden, zijn toen dan ook niet vertrokken. Zij ble ven tot het omstreeks 11 januari ook hier begon te vriezen. Op die datum gingen zij op de wieken om de rest van de winter in warmere streken door te brengen.. Nu is het niet zeker, dat de waargeno men vogels tot de broedvogels van onze streek behoren. Het kan ook zijn, dat ze op hun tocht naar het oosten en noorden hier bleven rusten en voedsel zoeken. Ook is het niet zeker, dat men ze over een poos je weer niet zal zien passeren, maar dan in omgekeerde richting. Soms keren de weidevogels namelijk tè snel naar hun broedgebieden terug. Als ze daar zijn, gaat het vriezen en sneeuwen. De weide, hun voedselgebied, is voor hen afgesloten en daardoor zijn ze gedwongen om maar weer te vertrekken. In jaren waarin het nu eens vriest en dan weer zacht weer is leggen de kieviten honderden, ja misschien zelfs wel duizenden kilometers extra af, omdat ze steeds bij vorst terugkeren en als het weer zacht wordt, het opnieuw proberen of het in hun broedgebied is uit te houden. Vogelkenners verrichten waarnemin gen, teneinde te kunnen constateren, wel ke invloeden het weer op deze voorjaars trek uitoefent. In ons land geschiedt dit door de afdeling klimatologie en land- bouwmeteorologie van het K.N.M.I. in De Bilt, in samenwerking met het Koninklijk Landbouwkundig Genootschap. Over het gehele land worden tellingen verricht, waarbij de kieviten worden ingedeeld in vogels, die overtrekken, vogels die blijven rusten en vogels die kennelijk hun broed gebieden hebben gevonden en dit door baltsvluchten en nestvoorbcreiding bewij zen. Deze gegevens zijn ook internationaal mooi vergelijkingsmateriaal voor wie zich verdiept in het gedrag van de vogels ten opzichte van het weer. Overigens gunnen we de kieviten, die hier op 29 februari weer werden gesigna leerd, van harte, dat zij niet meer tot een retourvlucht worden gedwongen. Want dit betekent dan dat we, zonder noemens waardige vorst en sneeuwval, naar de lente gaan. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij sten is geëindigd het faillissement van de vennootschap onder firma Gebrs. Groeneveld, groenten- en fruithandel, voorheen gevestigd Gierstraat 49 te Haarlem en haar vennoten: F. Groe neveld, Gierstraat 49 te Haarlem en K. Groeneveld, wonende Barteljorisstraat 10 rd, Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Co kart. Curator: mr. J. Spreij, Ged. Oude Gracht 65 te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten is geëindigd het fail lissement van: de Handelsvennootschap o Swift Manufacturing Cy", Zijlweg 72 Haarlem, en haar voor het geheel hoofde lijk aansprakelijke vennoten mr. K. Hu- genholtz, Zijlweg 21, Haarlem en H. J. van Geest, Lorentzkade 224 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. C. Blankevoort, Kruisweg 61 rd, Haarlem. Na de vele successen, die de teams van de Haarlemse schaakclub Het Oosten in de bonds- competitie hebben behaald, is nu ook een aantal minder goede resultaten te melden. Vooral de nederlaag van Het Oosten 2 tegen Zandvoort was een onverwacht resultaat, waarmee de Haarlem mers een mooie kampioenskans verspeelden. De uitslagen zijn ZandvoortHet Oosten 2: J. H. Barens—L. Ken- sen 01, H. LindemanJ. Vlug 10, A. Vasten- liouw—.T. v. d. Moot 1—0, J. Gisker-J. Rothert 0—1, Chr. Janssen L. Beyer 1-0. P. Hermes—A. Herfst remise, L. Gerritsma—H. de Jager 1—0, J. v. d. Brom—W. M. Teeuwen 0—1. Th. Slijkerman H. Boerema 1—0, P. Hogenesch—G. v. d. Haak 0—1. Totaal 5^—4'-,. Halfweg 2—Het Oosten 3: J. D. Unlandt-A. R. dc Kruyf 10. K. van BeemJ. D. Ravensbergen 1—0. G. Arbeek—M. J. v. d. Pas 1—0, W. H. Hey- nert—W. M. Teeuwen remise. D. Blees—Th. Berg man 1—0, W. Hagriep—W. M. Marinissen 0-1, J. C. Stork -G. Slobbé 01. W. van Hou welingen H. J. Bertram 1—0. A. A. J. Spfuyt—J. de Mare remise, J. Sijmons—R. de Kruys 1—0. Totaal 7—3. Vanmorgen hebben de huisvrouwen van Bloemendaal de primeur gehad van een rijdende viskeuken, waarin op aanschou welijke wijze wordt getoond hoe men aan trekkelijke visschotels kan bereiden en hoe diverse soorten vis moeten worden ge bakken, gestoofd of gekookt. Deze rijden de viskeuken van het Produktschap voor vis en visprodukten stond vanmorgen op de Bloemendaalseweg, hoek Potgieter- weg. Een tiental Bloemendaalse dames gaven van hun belangstelling blijk en za gen, hoe mevrouw E. A. Post-Banu uit Den Haag in een moderne keukeneenheid op een flessengasfornuis een aantal ver rukkelijke gerechten bereidde, waarvan de aanwezigen een proefje kregen aange boden. Het demonstratiegedeelte van de wa gen, bestaande uit een trekker met opleg ger, is toegerust met comfortabele ban ken, die amfitheatersgewijs zijn aange bracht. Achter dit demonstratiegedeelte bevindt zich een „werkgedeelte", waar on der meer een koel-diepvrieskast staat. Een speciale apparatuur verschaft 's winters de nodige warmte en 's zomers een aange name koelte. Een ventilator zorgt voor de afvoer van de baklucht- Donderdag komt de viskeuken naar IJmuiden, 7 en 8 maart naar Velsen, 9 en 10 maart naar Santpoort, 11 en 14 maart naar Beverwijk, 15 maart naar Heems kerk en van 28 maart tot en met 1 april naar Haarlem. Aan het einde van de opvoering van Tennessee Williams' toneelspel „Tram lijn begeerte", welke maandagavond in de stadsschouwburg werd gegeven door de Haarlemse toneelvereniging „Vriend schap Zij Ons Doel", onthulde voorzitter Henk Bruyn, dat Theo Dammiaans bij dit ensemble nu reeds dertig jaar de func tie van regisseur heeft waargenomen. Van daar dat deze te midden van zijn spelers thans een korte toespraak mocht aanho ren, waarin hem duidelijk werd gemaakt, dat zijn activiteiten en enthousiasme bij „V.Z.O.D." op bijzonder hoge prijs wor den gesteld. Een waardering, waar uit drukking aan werd gegeven door het over handigen van een boekenbon, waarbij mevrouw Rie Dammiaans nog een bloem stuk werd aangeboden. In zijn dankwoord voor deze sympathie ke huldebetuiging, verklaarde Theo Dam miaans zijn taak bij deze vereniging al tijd met buitengewoon veel genoegen en ambitie te hebben waargenomen. Even plezierig was het voor hem te kunnen ver zekeren, dat de nu eenmaal onvermijde lijke teleurstellingen in belangrijk minde re mate zijn voorgekomen dan succes en voldoening. Bovendien hoopte spreker in de afgelopen dertig jaar duidelijk te heb ben gemaakt, dat hij zich steeds bijzonder aangetrokken heeft gevoeld tot stukken, waar men gezamenlijk „de tanden in moest zetten". Welnu, Theo Dammiaans zou een derge lijke voorkeur niet duidelijker gedemon streerd kunnen hebben dan door de keuze van het gespeelde „Streetcar Desire", dat waarschijnlijk juist door de bijna onover komelijke moeilijkheden maar hoogst zel den door amateurs wordt opgevoerd. Zelfs in de Nederlandse bewerking van Joop Pollmann, die vermoedelijk heeft getracht het stuk enigszins binnen het be reik van dilettanten te brengen, door enige bijzonder zwaar te spelen scènes te schrappen. Zo miste ik bij voorbeeld aan het slot het aangrijpende tafereel, dat een hysterisch krijsende Blanche bijna van het toneel moet worden afgesleurd. In de gespeelde bewerking gaat Blanche vrij ge willig met de dokter en de verpleegster mee, haar trieste lot tegemoet. Maar zelfs in Pollmanns bewerking moesten nog legio moeilijkheden over blijven; al zou het alleen maar zijn de spe cifiek broeierige en ondefinieerbare sfeer van New Orleans, welke de spelers voor een juiste achtergrond van dit spel moe ten realiseren. Zoals dan ook te verwach ten viel, heeft men bij „V.Z.O.D." zijn koelere nationaliteit niet kunnen ver loochenen en werd het milieu aldus ver plaatst naar een omgeving, die de laatste tijd zo karakteristiek met die van „de walletjes" wordt aangeduid. Wat overi gens de opvoering betreft, kon duidelijk worden waargenomen dat regisseur en spelers zich ter dege van hun zware taak bewust waren getuige de opmerkelijk goe de rolkennis, aan de hand waarvan altijd kan worden vastgesteld, dat men zo wei nig mogelijk aan het toeval wilde over laten. Het beeft daarom weinig zin diep op de individuele prestaties in te gaan. Er zouden dan tekortkomingen moeten worden gesignaleerd, welke automatisch van een dergelijk zware keuze het gevolg zijn. „V.Z.O.D." heeft dit risico welbe wust willen dragen, het nadeel hiervan was een niet geheel vlekkeloze opvoering. Het voordeel een publiek, dat deze voor stelling over het algemeen behoorlijk heeft geapprecieerd. Advertentie tegen pijnen Capsule bevat Acetylsalicylzuur en Sr,eP Getuigen gevraagd. Dinsdagmiddag is op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem, nabij perceel 74, een geparkeerde auto aangereden en vrij ernstig beschadigd. Da politie verzoekt getuigen van deze aan- riid'ng zich met haar in verbinding te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5