KWATTA NIEUW INTERIEUR VOOR KOEDIEFSLAANKERK Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatta-soldaatjes Lente valt dit jaar in Haarlem eerder dan elders... Johnny Kraaykamp deelde prijzen uit Muziekcursus „Vrienden van N.Ph.O." gestart VAS-reserves na zege op VHS kampioen Adjunct-directeur van postdistrict gehuldigd Vier doden in het verkeer Restauratie begroot op f125.000 De zwemcompetitie in de Kring Haarlem KNZB Bloemenmeisjes, in nieuwe toiletjes, morgen bij Voorjaarsbeurs Vijftig arbeiders bij brand in Seoel omgekomen Hoofdcommies op het bureau Culturele Zaken te Haarlem Steradent nm J. P. Griffioen veertig jaar bij gemeente Mej. J. Bakker konink lijk onderscheiden Vooronderzoek tegen de oud-commandant van Westerbork Suriname prepareert zich op ontvangst Eisenhower UIT STAD EN STREEK WOENSDAG 2 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'l Met gemengde gevoelens, maar in het algemeen met instemming, heeft de ge meente van de Gereformeerde Kerk van Heemstede gisteravond in de Koedicfs- laankerk te Heemstede kennis genomen van de plannen tot vernieuwing van dit kerkgebouw. Volgend jaar veertig jaar geleden trok de gemeente uit de Bollen schuur aan de Crayenestersingel in dit be dehuis, waarin zij toen nog moest groeien. Thans krimpt de gemeente in en ver schuift het zwaartepunt naar het zuiden, waar in 1957 de nieuwe Pinksterkerk in gebruik werd genomen. Een belangrijke overweging bij de verbouwing van de oude „kathedraal" is dan ook de verklei ning van de kerkruimte, waardoor het aantal plaatsen met ongeveer honderd, van globaal zeshonderd tot vijfhonderd zal worden verminderd. Het besef dat een be slissing van kerkhistorisch belang aan de orde was, verleende de gemeentevergade ring een ernstige ondertoon. De plannen werden ter vergadering, die werd geopend door dr. Dondorp met de voorlezing van psalm 84 en gebed, toege licht door de heer K. M. Roose, voorzit ter van de Commissie van Beheer, de ar chitect P. Koster en de heer M. Snijder. Op de aanvankelijk bescheiden voorne mens tot restauratie, die minder dan een ton zouden kosten, waren uit de Kerke- raad zovele wensen naar voren gekomen, dat er een geheel nieuw plan ter tafel kwam, waarvan de kosten worden begroot op 125.000. Hiervan is 25.000 aanwezig en kan f 65.000 geleend worden van de Stichting Steun Kerkbouw te Utrecht. Voorwaarde voor het doorgaan van de vernieuwing is echter, dat de gemeente de resterende 35.000 bijeenbrengt, hetgeen neerkomt op driekwart van het totale bedrag der jaarlijkse vrijwillige bijdragen. De onge veer duizend belijdende leden van de kerk zullen door middel van een circulaire wor den verzocht de actie, bij wijze van jubi leumgift, te steunen. Er gingen^ waarschuwende stemmen op tegen deze grote investering en enkele ra dicalen stelden zelfs voor de oude kerk van de hand te doen en elders, meer cen traal, een nieuw gebouw neer te Zetten. Over het algemeen was men het echter wel eens met een „verfrissing" van het oude interieur. Hiervoor kwamen vele ver langens naar voren waarvan de meeste op praktische of esthetische gronden wer den afgewezen, maar andere in beraad worden genomen. Een aantrekkelijk voor stel leek het vervangen van de traditione le banken door gemakkelijker stoelen, al verklaarde de architect zich hiervan een tegenstander. Dr. Dondorp vatte tenslotte, als leider van de bijeenkomst, na een levendige be spreking lof en blaam samen. Hij meende te kunnen vaststellen dat de vergadering niet afwijzend stond tegenover de voorge nomen restauratie en wekte op tot daad werkelijke steun een de geldelijke actie, waarna de samenkomst met gebed werd besloten. De vijfde ontmoeting van de zwemcom petitie Kring Haarlem KNZB werd dins dagavond door HPC in het Sportfondsen- bad in Haarlem gehouden. _A. Warmer (DWT) legde met een tijd van 25,9 sec. beslag op de eerste plaats bij de 331/3 meter rugslag meisjes; N. Neute boom (HPC) moest met 1 sec. verschil de tweede plaats afstaan aan A. v. d. Meer (VZV) die 26 sec. liet noteren. De 66 2/3 meter vrijeslag jongens B gaf in de laatste serie een spannende strijd te zien, waaruit B. Westra (VZV) met 40,2 sec. als overwinnaar te voorschijn kwam, gevolgd door B. de Jong (HPC) 41,4 sec., en M. van Goor (Haarlem) 41,7 sec. De 200 meter schoolslag heren senioren werd wederom een ove rwinning voor DWT: Jan Eichhoorn zegevierde in 2 min. 53,2 sec.; tweede werd J. Vierhout (Njord) 2 min. 57,3 sec. 3. J. Kobes (VZV) 3 min. 3,7 sec. T. Duyff (DWR) legde beslag op de eer ste plaats in de 66 2/3 meter schoolslag meisjes B in 1 min. 2 sec.; L. Schuit (Njord), en G. Leenaarts (HPC) werd winnaar van hun se rie in 1 min. 2,8 sec., waardoor zij de tweede en derde plaats moeten delen. Voor de 5 x 33 1/3 meter vrijeslag esta fette meisjes was de deelname in tegenstel ling met de persoonlijke nummers niet groot. HPC won met 2 min. 56,5 sec.; 2. DWT 3 min. 8,9 sec.; 3. Haarlem 3 min. 44.7 sec. Ruim veertig heren verschenen aan de start voor het zwemmen van de 66 2/3 me ter rugslag heren nieuwelingen; N. van Oosten. (Njord) werd eerste in 44,1 sec.; 2. J. van Hemert (DWR), 44,6 sec.; 3. G. Wild schut (Njord) 48,6 sec. Bij de 4 x 66 2/3 meter wisselslag esta fette meisjes B. werden VZV en HPC ge diskwalificeerd waardoor DWT beslag op de eerste plaats legde in 4 min. 7,3 sec.; 2. Haarlem 4 min. 21,2 sec. 3. DWR 4 min. 27.8 sec. Dc 100 meter vrije slag gaf aanvankelijk een gelijk opgaande strijd te zien tussen Th. Pauw (DWR), A. Koster (HPC), B. Westra (VZV) en F. Dellenbach (NVA). Pauw beschikte over de langste adem en zegevierde in 1 min. 2,9 sec.; Koster volg de met 1 min. 3,2 sec. en F. Dellenbach (NVA) met 1 min. 3,6 sec. Toelichting bij de tekening: Het nieuwe interieur van de kerk, ge zien van de hoofdingang naar het litur gisch centrum, dat geheel nieuw is. Het huidige podium, waarop onder een boog de preekstoel staat, verdwijnt achter een lichte wand met als enige versiering een smeedijzeren rooster, waarachter kana len van de centrale (lucht) verwarming uitmonden. Op het podium komt een vas te Avondmaalstafel en een moderne doop vont. De nieuwe preekstoel staat rechts vooraan en is voorzien van een schelp, uit gehakt in de muur. Het gehele plafond wordt verlaagd en van nieuwe verlich tingsornamenten voorzien. Alle oude ban ken worden vervangen en in een nieuwe indeling opgesteld. De beide middenpaden maken plaats voor een breed middenpad en twee paden langs de zijmuren, die eventueel worden voorzien van een houten lambrizering. De banken aan de linkerzij de worden schuin geplaatst met het oog op het uitzicht naar de predikant. Voor aan rechts is een blok stoelen gedacht, dat kan worden verwijderd bij de driemaan delijkse viering van het Avondmaal. Ouderlingen en diakenen zitten niet meer afgescheiden, maar krijgen een vaste plaats vooraan links in het schip. Op de achterwand is voorzien in een openwerking van het orgelfront, waardoor speeltafel en organist zichtbaar worden en plaats ontstaat voor een koor. De kuip in de vloer, aangeduid als „leeuwenkuil", wordt weggewerkt in een lichte helling naar achteren. Johnny Kraaykamp zorgde dinsdagavond in het Frans Halstheater te Haarlem voor een enigszins ongewone bioscoopvoorstel ling door na het journaal met veel verve de winnaars bekend te maken in de jubi leumwedstrijd, welke door de directie van het theater ter gelegenheid van het vijfen twintig-jarig bestaan van de bioscoop was uitgeschreven. Voordat echter de heer Kraaykamp aan het bekend maken van de prijswinnaars toe was, had hij een daverende conférence achter de rug, die meermalen grote hilari teit bij de toeschouwers in de zaal ver oorzaakte. Na dit amusante deel, werd het een beetje officiëler toen één voor één de drie prijswinnaars in de hierboven genoemde wedstrijd door Johnny Kraaykamp op het toneel geroepen werden. De heer T. Korzelius, uit Haarlem, was de hoofdprijswinnaar in deze wedstrijd die uit vijf vragen bestond. In vraag vier, de moeilijkste, moest de deelnemer raden hoeveel bezoekers in de maand januari het Frans Halstheater bezocht hadden. Dit waren 21.503 mensen geweest en de heer Korzelius had op drie personen na het juis te aantal geraden. Als beloning hiervoor mocht hij een gratis vliegreis maken naar Majorca. De tweede prijswinnaar, de heer Fr. L. M. Balm uit Bloemendaal, ontving een oliehaard, waarna de heer E. W. J. van Millingen uit Haarlem als derde prijswin naar een draagbaar radiotoestel in ont vangst nam. Na de uitreiking van de prijzen, ging het licht voor de tweede keer uit, waarna de stem van Doris Day in de film „Slaap kamer-geheimpjes" in de plaats van die van Johnny Kraaykamp door de luid sprekers klonk. Burgemeestersambt. Benoemd tot burgemeester van Voorschoten is de heer L. de Kool. thans burgemeester van Zuid- land. De heer De Kool behoort tot de A.R. partij. In de tuinzaal van Brinkmann in Haarlem is maandagavond de eerste van de door het bestuur van de vereniging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" georganiseerde muziekcursussen gehouden. „Ik weet eigenlijk nog niet wat ik tegen u moet zeggen, begon cursusleider J. H. Moolenijzer de avond en om de muziek- kennis van de voor hem nog onbekende aanwezigen te peilen, stelde hij enkele rou- tinevragen. Om de bedoeling van de cursussen dui delijk te maken vertelde hij de ervaring die hij opdeed tijdens een gespi'ek met een dame die naar een uitvoering van de Jo hannes Passie wilde. „Maar wie is de so praan?" vroeg zij de heer Moolenijzer. En toen bleek dat zij deze zangex'es niet kende ging zij maar niet. Neen zei de cux'susleidex-, het is de be doeling op deze avonden een waardering voor de muziek te kweken die een ander uitgangspunt heeft dan de waardex-ing die in de concertzaal aan de dag wordt gelegd. Hoe zit het stuk in elkaar? Hoe benaderen en beluistex-en we de compositie om er op een andex-e manier van te genieten? Daai'op begon de heer Moolenijzer met behulp van een schoolbord te vertellen over sleutels, toonaarden, intervallen, toonladders, kleine terts en grote terts, consonanten en dissonanten. Nu en dan deed hij zijn gehoor een ezelsbi'uggetje aan de hand om bepaalde muziektheore tische begrippen beter te kunnen onthou den. Deze lezing was de eerste van drie in de cursus A (algemene muziekleexj. Volgen de week maandag begint de cui-sus B (analyse en harmonie). De beide cux-sus- sen zijn namelijk om de veertien dagen. Op 14 maart is dus de tweede cursusavond van de serie A en deze handelt over motie ven en melodieën. Advertentie •Kies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 ct). Deze actie is geldig tot 31-12-60. Zes Haarlemse bloemenmeisjes hebben zich dinsdagavond voor het eerst in hun nieuwe toiletjes geloond aan een beperkt publiek, bestaande uit fotografen en journalisten. Het waren zes van de twintig meisjes, die in het seizoen 196<) Haarlems kleuren weer zullen gaan vertegenwoordigen tot ver buiten onze lands grenzen. Zeventien van de twintig meisjes maken dit jaar voor het eerst deel uit van Haarlems ambassadricekorps. Het eerste optreden van de bloemenmeisjes valt dit jaar eerder dan gewoonlijk, namelijk donderdagmorgen bij de opening van de Haarlemse Voorjaarsbeurs „La femme et la fleur", maar daar staat tegen over, dat de meisjes dit jaar niet zullen doorgaan tol in december, zoals zij in 1959 hebben gedaan, omdat vroeg in het voorjaar van 1961 al weer een nieuw evenement staat te wachten: een bezoek aan München, waar zij luister zullen bijzetten aan de „Hollandwoche" in die stad. Deze gebeurtenis ligt echter nog ver in het verschiet. Eerder vragen tal van an dere manifestaties de aandacht van de bloemenmeisjes. Onder deze nemen een belangrijke plaats in het bezoek, dat een twaalftal van hen aan de „Dutch week" in Glasgow brengt en de Rotterdamse Floria- de, waar het eeuwfeest van de in Haarlem gevestigde Koninklijke Maatschappij voor Bloembollencultuur voor het belangrijk ste deel zal worden gevierd. Bovendien zal een groep meisjes dan nog van 12 tot 19 juni naar Scarborough gaan om voor de derde en laatste keer deel te nemen aan de Nederlandweek, die daar zal worden gehouden. Aan dit bezoek zal extra luister worden bijgezet doordat burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en zijn echtgeno te als gasten van het gemeentebestuur van Scarborough de reis zullen meema ken. Bij de historische optocht, die tijdens het eeuwfeest van „Bloembollencultuur" zal worden gehouden, zullen de bloemen meisjes niet op de praalwagens plaats ne men. Wél zullen veertien van hen dit feest in Haarlem en Rotterdam (op 7 mei) mee maken en kwistig voox-jaarsbloemen uit reiken. De dag daarop (8 mei) x-eeds vertrekken twaalf meisjes onder leiding van de heer en mevrouw Van Willige en mejuffrouw Ria Hooij per vliegtuig naar Glasgow, waar van 9 tot 14 mei een „Dutch week" wordt gehouden, die mede is geox-gani- seei-d door de Nederlandse Kamer van Koophandel in Gx-oot Brittannië. De ovei'i- ge acht meisjes zullen in Plaaxdem blijven, waar zij in de stad bloemen zullen uitrei ken. Vele evenementen De andere evenementen, waarvan de Haarlemse voox-jaax-sfeeën luister zul len bijzetten, zijn onder meer de landelij ke manifestatie „Gast en Gastheer" in de Houtx-usthallen in Den Haag, de opening van de Linnaeushof op 5 april, een nader te bepalen dag op de Keukenhof, de ont vangst van viexTionderd vooraanstaande Duitse industriëlen tijdens een lunch in „Treslong", Hillegom op 29 april. In Haarlem zijn de meisjes verder iede re dag actief met het uitx-eiken van bloe men, maar daarboven nog tijdens de ont vangsten van de vijfhonderd deelnemers aan het congres van hotelportiers „De Gouden Sleutels" in stadhuis en Frans Halsmuseum op 29 april, tijdens de elf congressen, die van 15 april tot 19 juni in de Spaarnestad zullen worden gehouden, en bij de aankomst van de bijzondex'e trei nen Roergebied-kuststreek-Alkmaar. De meisjes zullen ook dit jaar opereren vanuit de Hoofdwacht, die weer door de Vereniging „Haexdem" ter beschikking is gesteld. Hier past het iets te zeggen over de nieuwe toiletjes, die de meisjes dit jaar zullen dragen. Zij zijn vex-vaax-digd door een Haarlemse confectieindustrie en zijn ontworpen door William van der Poel, die zijn model C.I.N. heeft genoemd. De uitzet van ieder meisje bestaat uit vier delen:-een vlotte jurk van constx-uc- tieweefsel met een abstx-act bloemenmo- tief, een eenvoudige cocktailjurk, even eens met een bloemenmotief, een zalm kleurige mantel met afneembaar kraag je, die belangrijk dikker is dan in voor gaande jaren het geval was (met het oog op eventuele koude voox'jaarsdagen) en een kort wit jasje voor over de zomer jurk. De uitrusting wordt voltooid door twee paar witte schoentjes en handschoe nen en een wit hoedje. En degenen, die de meisjes herin hebben gezien, kunnen niet anders zeggen, dan dat het zéér charmant staat. Mét hun bloemen zullen zij ook dit jaar Haarlem weer bekoorlijk en waardig kunnen vertegenwoordigen. Over die bloemen nog een enkel woord je: voordat eind maart de verse bloemen van het veld komen, zullen er tienduizen den nax-cissen beschikbaar zijn, dank zij de samenwex'king tussen de Stichting „Haarlems Bloei", enige bollenhandela- ren, Aalsmeer en de Vereniging „De Iris". Behalve aan de officiële gebeurtenissen zullen de meisjes dit jaar ook weer bezoe ken brengen aan ziekenhuizen en tehuizen voor bejaarden. Er zijn inmiddels i'eeds zoveel aanvragen om bezoeken van bloe menmeisjes binnengekomen, dat „Haar lems Bloei" er onmogelijk aan kan vol doen. Enige reserve bij de aanvragen is dan ook geboden. Dank zij de Haarlemse bloemenmeisjes valt het voorjaar dit jaar in de Spaarne stad eerder dan eldei's in het land. Donder dag wordt in Haarlem de lente ingeluid. Een lente, die voortduurt, totdat het laat ste bloemenmeisjes weer uit het centrum van de stad zal zijn vex'dwenen. SEOEL (AFP) Bij een zware brand in een rubberfabriek te Poesan (Zuid-Kox-ea) zijn woensdagochtend ongeveer 50 arbei ders om het leven gekomen. Twintig arbeidex-s zijn gewond, voornamelijk in het gedrang dat ontstond toen de brand uitbrak en de arbeiders in paniek naar de fabrieksuitgangen drongen. Tweehonderd man konden zich redden door uit de ramen op de eex-ste verdieping te springen. De brand, die vermoedelijk is ontstaan door een weggeworpen eindje sigaret, sloeg in enkele minuten tijds door het gehele pand. Tot hoofdcommies op het bureau Cultu rele Zaken van de Haarlemse Gemeente secretarie is benoemd de heer J. Padt. Ja cobus Padt is 11 januari 1918 te Amster dam geboren en woont thans in Den Haag, Thorbeckelaan 721. Hij is een zoon van ds. Nic. Padt. die van 1926 tot 1930 wethouder van Sociale Zaken en Onderwijs in Zand- voort was, voorzitter van de V.V.V. al daar en een der oprichters van de A.M.V.J., waarvan hij van 1918 tot 1921 voorzitter was. In de advertentie, waarmee de gemeen te Haarlem gegadigden voor de functie opriep, werd gesteld dat van de te benoe men functionaris wordt verwacht dat hij belangstelling heeft voor de kunst in het algemeen en voor de muziek in het bijzon der, mede in verband met het jaarlijks te houden internationale orgelconcours. In eerste instantie zullen de werkzaam heden van de heer Padt dan ook bestaan uit die, welke thans door de onlangs 65 jaar geworden heer P. Koen worden ver richt, die tevens secretaris-penningmees ter van de Commissie Internationaal Or gelconcours is. Na een aanvankelijk zo veelbelovend competitieverloop van de Haarlemse schaakclub VHS is er van de Haarlemse kansen bij het ingaan van de laatste ronde weinig meer overgebleven. In Amsterdam incasseerden de VHS'ers zondag de derde achtereenvolgende nederlaag. Zij zijn door de 5144t4 zege van VAS 2 in een beden kelijke positie gekomen. VAS daarentegen viert feest. Doordat ook de ontmoeting tegen de Haagse Christelijke Schaakver eniging tot een overwinning kwam is het kampioenschap behaald en volgt promotie naar de hoofdklasse van de KNSB. VHS had zondag drie invallers door ziekte. Dat het tegen een vrijwel volledig VAS-team slechts met het kleinst moge lijke vex-schil verloor, mag dan ook nog verdienstelijk heten. De spanning in de laagste regionen is bijzonder gx-oot, temeer "u UD 2 vrijwel zeker de wedstrijd tegen de Residentie Schaakclub gaat winnen. Voor een duidelijk overzicht van de rang lijst hebben wij de ontmoeting dan ook op een 5!/24V2 zege voor DD afgerond (voor lopige stand is 4143%). 1. VAS 2 6 6 0 0 12 4114—19% 2. HCSV 6 4 0 2 8 31 —29 3. Bussum 6 3 1 2 7 3314—26 4. Dordrecht 6 3 0 3 6 27 —33 5. VHS 6 2 0 4 4 3114—28 V2 6. DD 2 6 2 0 4 4 27 Va—3214 7. Res. SC 6 2 0 4 4 26 —34 8. LSG 6 1 1 4 3 22 —38 Er is nog één ronde (20 maart) te spe len. Het pi-ogramma luidt dan: LSG—DD 2, Res. SC—VAS 2, VHS—Bussum en HSV— Dordrecht. Bij gelijk eindigen beslist het bordgemiddelde. De volledige uitslag van de wedstrijd VAS 2VHS luidt: H. Crabbendamir. A. M. Schneiders 01, H. MolenbroekF. A. Spinhoven 01, P. de Rooidrs. J. P. Ver- hoeff 10, J. H. WilminkJ. Blokker re mise, J. P. C. WichersH. Duisenberg 10, J. H. AddicksL. G. Mostertman 10, J. AberkromG. J. Kool 10, W. J. Plinsin- gaP. A. van Driel 01, A. FrankW. Krijnen 0—1, mr. J. K. Frankx—W. M. Mazee 10. Totaal 5144V4. VHS miste wegens ziekte de eerste bord speler G. B. v. d. Velde, alsmede twee ster ke troeven, J. H. Marwitz en P. Brommer. Zij werden vervangen door G. J. Kool, W. Krijnen en W. Mazee. Het feit echter dat de meeste spelers één of meer plaatsen hoger moesten spelen dan gewoonlijk, heeft beslist een nadelige invloed gehad. Advertentie nu ook in handige tabletten gemakkelijk altijd de juiste dosis jf - - w, jjTABlErTEN V00* HEr ÉNIGEN van y kunstgebit reinigt en desinfecteert Omdat het veertig jaar geleden was dat hij in dienst trad van de P.T.T. is de heer L. W. M. van Beeck, inspecteur bij het staatsbedrijf in de functie van adjunct- dix-ecteur van het postdistrict Haarlem, dinsdagmiddag overladen met hartelijke wooi'den, geschenken en bloemen. Behal ve de dix-ecteur van het postdistrict, de heer P. J. Waale en de directeur van het telefoondistrict, ir. J. M. de Vos, woon den talrijke personeelsleden in het ont spanningslokaal aan de Leidsevaart de huldiging bij. De heer Van Beeck was vergezeld van zijn echtgenote en kindex*en. De heer Waale gaf een overzicht van de carrière van de jubilaris. Op 1 maart 1920 begon hij als leerling-kantoorbediende in Heusden. Na ruim een jaar ging hij naar Helmond, waar hij zeventien jaar werk zaam was, vei'scheidcne vakexamens deed en de x-ang van adjunct-commies be reikte. Van 1939 tot 1947 werkte hij bij de kascontrole en reisde van het ene kan toor naar het andere. In 1949 werd de heer Van Beeck bevoi'derd tot referenda ris tweede klas en een jaar later werd hij overgeplaatst naar het kantoor Tiel, dat hij in 1952 verwisselde voor Venlo. In 1956 volgde zijn promotie tot hoofd van de bin nendienst in het postdistrict Haaxdem en op 1 september van vorig jaar werd de heer Van Beeck in zijn huidige functie benoemd. Namens de centrale directie overhan digde de directeur de jubilax-is de oorkon de voor veertig jaar trouwe dienst, een felicitatietelegram van de hoofddix-ecteur, een gx-atificatie en het jubileuminsigne. De heer B. Heimig bood de heer Van Beeck uit naam van het jubileumfonds een fotolichtmeter 'aan. Mevrouw Van Beeck kreeg bloemen. De heer L. Loos, voorzitter van de af deling Amsterdam van de vereniging van hogere ambtenaren noemde de jubilax-is een positief en meelevend lid van de oi~- ganisatie. Spreker bood een bloemstuk aan. Namens het personeel van het hoofd kantoor in Haarlem zei de heer B. J. Korsman, chef van de afdeling geldzaken dat de adjunct-directeur niet alleen de belangen van het staatsbedrijf in het oog houdt, maar ook van het personeel. Hij overhandigde een toneelkijker. De heer C. A. L. Trommelen zei namens de col lega's van het hoger personeel, alsmede de-directeuren in het district Haarlem: „Uw eenvoud en uw grote belangstelling voor de pex-soon van ieder die met u werkt hebben u tot een zeer gewaardeerd chef en collega gemaakt". Deze spreker schonk de jubilaris enige boekwerken. Ten slotte sprak de heer Van Beeck een dankwoord. Dinsdag was de heer J. P. Gx-iffioen, technisch hoofdambtenaax'-A bij het ge meentelijk energiebedrijf in Haai-lem, veertig jaar in dienst van de gemeente. De heer Gx-iffioen is thans chef van de te kenkamer en ondermeer belast met de planning van de hoog- en laagspannings netten. 's Morgens heeft de burgemeester, mr. O. P. F. M. Ci-emex-s, hem in het raadhuis ontvangen. De burgemeester heeft de ju- bilai'is zijn gelukwensen aangeboden en de oorkonde van de gemeente ovex-han- digd. 's Middags was er in café-x-estau- rant „Bolwerk" een receptie, die druk werd bezocht. De directeur van het ener giebedrijf, ir. J. H. Kouwenhoven, heeft de jubilaris een geschenk onder couvert aangeboden en in een toespi'aak van zijn waardering blijk gegeven. Voorts overhandigde hij de zilveren leg penning met oox-konde van dc Maatschap pij van Nijverheid en Handel. Namens de tekenkamer spraken de he ren P. Duys en J. de Bi'aal hun chef toe. De heer P. de Maar voerde het woord als chef van de afdeling kabelnetten, de heer C. Spiex-dijk namens het jubileumfonds en de heer G. van Delden namens de admi nistratie. De toespx-aken gingen vex-ge- zeld van geschenken voor de jubilaris en bloemen voor mevrouw Griffioen. De voorzitter van de afdeling Haarlem van de ABVA, de heer C. Dammiaans, huldig de de jubilaris, omdat deze veertig jaar lid van het NVV was. Hij speldde de heer Griffioen het gouden insigne op en bood diens echtgenote een doos met zilvex-en lepeltjes aan. Tot slot sprak de heer P. C. Bouvé, hoofd van de avondschool voor nijvei-heidson- derwijs, aan welke school de heer Grif fioen tekenles geeft. Vanmorgen is mejuffrouw J. Bakker, cheffin van de inpakafdeling van de n.v. Zeepfabriek „Het Klaverblad" te Haai-lem gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat zij veertig jaar bij deze vennootschap in dienst is. Uit naam van de bux-gemeester, die zelf verhinderd wa- aanwezig te zijn, heeft de dix-ecteur van „Het Klavex-blad", de heer Th. C. P. Engel, de jubilaresse de eremedaille in brons, verbonden aan de Ox-de van Oranje-Nassau, die haar bij Koninklijk Besluit is toegekend, opge speld. De heer Engel memoreerde in zijn toespraak de goede kwaliteiten van mejuf- fx-ouw Bakker en overhandigde haar het vererend getuigschrift van de Nederlandse Maatschappij voor Nijvei-heid en Handel, alsmede een geschenk onder couvert. Vervolgens voex-den nog het woox-d de heren P. Aandekerk, die namens het fa- bx-iekspex-soneel een pendule aanbood, Ch. Boeree, die uit naam van het kantoorper soneel een fi-uitmand en bloemen overhan digde en W. van der Kuur, die namens de gepensioneerden spx-ak. Op de Meteorenweg in Amsterdam- Noord is dinsdagavond de elfjarige Rudi Postma ten gevolge van een aanrijding om het leven gekomen. Zijn tienjarig broertje Corrie Postma liep zeer ernstige verwon dingen op. De jongens zaten samen op een fiets, die bestuurd werd door Rudi. Corrie zat achtex-op. Vermoedelijk door on voorzichtig rijden, zo meent de politie, kwamen zij in aanraking met een hen achterop rijdende vrachtauto met aan hangwagen. Beide jongens kwamen onder de auto terecht. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed Rudi. Bij het door de politie ingestelde onderzoek werd de auto, die technisch niet in orde bleek te zijn, in beslag genomen. Een 29-jarige voetganger, J. v. d. Klugt uit Honselerdijk,"is in Den Haag in botsing gekomen met een 17-jarige wieli'ijder K., overleed tijdens zijn vervoer naar een ziekenhuis aan zijn verwondingen. De man was gehuwd. De wielrijder kreeg een ern stige hersenschudding. In Venlo is een personenauto uit Nij megen tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. Van de drie inzittenden der per sonenauto werd de 20-jarige mej A. Orth uit Nijmegen zo ernstig gewond, dat zij overleed. Haar 22-jarige broer, die even eens ernstig gewond werd, is later even eens aan zijn verwondingen bezweken. DORTMUND (Reuter) Het bureau van de openbare aanklager te Dortmund heeft bekendgemaakt, dat er een voorondex-zoek is geopend tegen Konrad Gemmeker, die commandant van het concentratiekamp Westerbork is geweest. Albert Konrad Gemmeker is op 27 sep tember 1907 te Dusseldorp geboren. Óp 20 januari 1949 werd hij door het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftx-ek van het voorarrest. Sedert 1935 was hij in functie bij de Gestapo in zijn ge boortestad. In 1937 tx-ad hij als lid toe tot de N.S.D.A.P. In 1940 kwam hij bij de S.S. waar hij de rang bex-eikte van S.S.- Obersturmführer. In augustus van dat zelfde jaar wex'd hij te werk gesteld op de Abteilung Verwaltung uhd Recht van de Befehlshaber der Sicherheitspolizei in Den Haag. Van juni tot oktober 1942 was hij kampcommandant te St. Michielsges tel, van oktober 1942 tot april 1945 was hij commandtn van het „Judendurchgangs- lagex-" Westerbork. Ben uurtje op Zanderij PARAMARIBO (ANP) In Suriname worden alle benodigde voorbereidingen geti-offen voor de ontvangst van presi dent Eisenhower, die na zijn bezoek aan andere Zuidamex-ikaanse landen ongeveer een uur op het vliegveld „Zanderij" zal verblijven, op weg naar Puerto Rico waar hij enkele dagen rust zal nemen. Onder meer zijn in Paramaribo twee agenten van de Amerikaanse veiligheids dienst aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de situatie van hei vlieg veld. De luchthaven is kort geleden ge moderniseerd. Binnenkort wordt een hypermodern stationsgebouw in gebruik genomen. Er zijn twee koks van de Pan American Airways aangekomen die de maaltijd zul len bei-eiden voor de jounalisten, die met president Eisenhower meereizen in een gecharterde Boeing. Nieuws in het kort Door dragline getroffen. Dinsdag- moi-gen is een 56-jarige grondwerker uit Haarlem tijdens zandafgravingswerkzaam- heden in de duinen nabij het Wethouder van Gelukpark in Bloemendaal door een naar beneden komende bak van een drag line getroffen. De man is met enige ge broken ribben naar het Marinehospitaal in Overveen gebracht. Doe Open-actie. Het comité van de actie „Doe Open" in Haarlem organiseert voor zaterdag 5 maart een feestavond in Het Sterhuis aan de Nieuwe Gracht 100 in Haai-lem. Een groot aantal ax-tiesten zal hieraan belangeloos meewerken. De baten komen ten goede aan het werk voor de vluchtelingen. Moppen. Ten bate van de actie „4 x ZN" zijn in Hillegom ruim achttienhonderd zakken met Hillegomse moppen verkocht. De netto-opbrengst van 1800 zal op don derdag 21 april 's avonds in „Treslong" aan Johan Bodegraven worden aangeboden, hetgeen door de x-adio zal worden uitge zonden. Oliebollen. De verkoop van oliebollen ten bate van een nieuw jeugdhuis in de St. Joseph-pai-ochie in Hillegom heeft ruim 800 opgebracht. Jubileumrevue. „Zo deden wij het' is de titel van een jubileumrevue, die de chr. gymnastiekvereniging „Jahn" ter ge legenheid van haar zilveren jubileum de leden dinsdagavond 8 maart in „Treslong aanbiedt. Raadsvergadering. De eerstvolgende openbare vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad is vastgesteld op dinsdag 29 maart 's avonds te acht uur. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wet houder van Publieke Werken, mr. J. C. C. Hijszeler. zal mox-gen donderdag, geen spreekuur houden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7