ff Teleurstellend lustrumprogramma van het interscholair Jeugdtoernooi een kijkje achter de schermen MANIFESTATIE van korte films te Oberhausen Beeldjes voor vluchtelingen Fa. A. EVERTS «JSfjgjl Wq De negen Muzen Aan eten en slapen kwamen de filmenthousiasten niet meer toe Herrie om Buffet Poppenhuis van Lizzy Ansingh geveild Werken van Carillon Films naar het buitenland VOORDRACHT, DANS EN TONEEL Nieuwe voorzitter van Dickens Fellowship Alexander Uninsky gastsolist bij N.Ph.Ó. DONDERDAG 3 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze medewerker Jan Koomen) OBERHAUSEN Er zijn landen, die op het. gebied van de speelfilm weinig presterenmaar op dat. van de korte films, waartoe men dan zowel documentaires als teken- en poppenfilms kan rekenen, een eervolle staat van dienst hebben en telkens opnieuw opmerkelijke successen oogsten. Daartoe behoort ons eigen land, daartoe behoort ook Joegoslavië, naar bleek tijdens de. Westduitse Dagen van de Korte Film welke te Oberhausen in het Rijnland werden gehouden. Andere landen, zoals Polen en Tsjechoslowalcye, hebben wel een min of meer belangrijke speelfilmindustriemaar men kon te Oberhausen opnieuw vaststellen, dat ze toch het meest presteren op het gebied van de korte film- en weer andere landen, als Italië, de Sovjetunie en Groot-Brittannië, die toch heel grote cineasten hebben en dikwijls belangrijke speelfilms produceren, lieten het te Oberhausen vrijwel afweten: 'wat er aan korte films uit die landen in vertoning kwam, was vrij zwak. In het algemeen was de kwaliteit der vertoonde films een selectie van onge veer 130 werken uit 22 landen, gekozen uit de 450 films, die 30 landen hadden aange boden duidelijk beter dan in vorige ja ren. We hebben die films gezien in een se rie voorstellingen, die nauwelijks tijd liet voor maaltijden en onvoldoende voor de nachtrust: op sommige dagen werden er gedurende veertien uur films vertoond en bovendien waren er dan overdag discus siebijeenkomsten en 's nachts recepties. Dat is natuurlijk van het goede rijkelijk te veel. Overigens liet de organisatie van dit „festival", in handen van de stad Ober hausen. de volkshogescholen en het Ver bond van Duitse filmproducenten, niets te wensen over. De sfeer was uitstekend, de belangstelling voor de filmvertoningen, ook van de zijde der plaatselijke bevolking, zeer groot, in de vele bijeenkomsten van volkshogescholen, die zich met de film be zighouden, van Duitse en internationale filmorganisaties enz. waren er geanimeer de discussies. Zelfs het feit, dat een deel van de manifestatie samenviel met het carnaval (dat juist in het Rijnland e»n grootse aanleiding tot feestvieren pleegt te zijn!), vermocht de belangstelling geenszins te drukken. Sterke films van Nederland Nederland nam deel met verscheidene films: Prijs de Zee, van Herman van der Horst. De geschiedenis met een baard, van Henk Kabos, van Joop Geesinks Dol- lywood, Os Mundi, van Hattum Hoving, Variations Electroniques, van Gerard Raucamp van Carillon Films. Gouden Lok ken of Lokkend Goud, van Bprge Ring uit Marten Toonders studio's en voorts een serie korte reclamefilms van Marten Toonder. Variations Electroniques was aanzienlijk bekort en is daardoor veel be ter geworden, dan dit werk was bij zijn première in de Filmweek te Arnhem. De vertoning van al deze films werd met veel bijval ontvangen. De Nederlandse voor stelling werd ingeleid door de schrijver van dit artikel, met een uiteenzetting van de rol, die Nederland speelt op het gebied van de korte film. Prijs de Zee kreeg van de internationa le jury, die geleid werd door een van 's we relds grootste documentaire filmers, dr. John Grierson, een eervolle vermelding. Was deze film niet reeds te Berlijn met de grootste onderscheiding bekroond, dan zou men haar stellig hier een prijs hebben gegeven, want zij was stellig een van de beste documentaires, misschien zelfs ver reweg de beste van alle documentaires, die op deze dagen in vertoning kwamen. Men wilde nu kennelijk andere films een kans geven. De prijzen waren nu voor documentai res uit Frankrijk, Japan en Polen, die stuk voor stuk minder waren dan Prijs de Zee, en voor tekenfilms uit Joegoslavië en de Verenigde Staten. Prijzen, die door in dustrieën uit Oberhausen ter beschikking waren gesteld, vielen ten deel aan twee films uit Tsjechoslowakije en een uit de Verenigde Staten. Eervolle vermeldingen waren er, behalve dus voor Prijs de Zee, voor films uit Duitsland, Frankrijk, Enge land. Italië, Joegoslavië. Polen en de Ver enigde Staten. Vooral de Verenigde Staten werden te royaal onderscheiden; de eer volle vermelding voor Italië was kennelijk een „troostprijs". De jury van de inter nationale organisatie der critici, de Fi- presci, bekroonde een film, die door een Pool in Frankrijk is gemaakt; de jury van de volkshogescholen bekroonde films uit Tsjechoslowakije, de Verenigde Staten, Duitsland, de Sovjetunie en Frankrijk. Prachtige tekenfilms Prachtige tekenfilms kwamen uit Joe goslavië en Tsjechoslowakije, namelijk resp. Piccolo en Een plaats in de zon. De eerste vertelt heel komisch van een ruzie tussen buren, die begint doordat de ene buurman een piccolo koopt en daar de he le dag op speelt. De ander neemt dan een grote mondharmonica, hetgeen weer leidt Jonge Nederlandse dirigent De jonge Nederlandse dirigent Bernard Burger heeft dézer dagen te Innsbruck voor de Oesterreichische Rundfunk, Radio Tirol het Stadtisches Simfonie Orchester van Innsbruck gedirigeerd. Bij deze ge legenheid werd de eerste uitvoering ge geven van de Symfonietta für grosses Orchester van de Innsbrucker componist dr. Karl Scheidie. Burger had zoveel succes dat hij werd uitgenodigd in het najaar wederom te Innsbruck te dirigeren. Dan zal de Nederlandse dirigent, die te Osna- bruck is gevestigd, ook Nederlandse com posities ten gehore brengen, onder meer van Wolfgang Wijdeveld. Ook staat dan de Petite Symphonie Concertante van de in Nederland wonende Zwitserse componist Frank Martin op het programma. Bernard Burger, die nu 28 jaar is, ont ving zijn dirigentenopleiding bij Igor Mar- kevitch en Erich Leinsdorf en leidde onder meer orkesten in Toulouse, Salzburg (radio), Innsbruck, Mexico-City. In Mexico trad hij ook voor de televisie op. De Parijse prefect van politie Maurice Papon heeft het parket in de arm geno men om een onderzoek in te stellen naai de vraat of er gronden zijn voor een ver volging wegens de expositie Les Oiseaux van de Franse schilder Bernard Buffet. Het betreft zeven enorme doeken waar op naakten en vogels worden uitgebeeld. De expositie, die sedert vijf februari in de Galerie David te zien is, heeft talrijke be zoekers geschokt. Zij hebben de prefect daarvan in kennis gesteld. Het wetboek van Strafrecht bepaalt in artikel 283 dat degene die tekeningen, schilderstukken of beelden die in strijd zijn met de goede ze den, tentoonstelt voor het publiek, ge straft zal worden met een gevangenis straf van een maand tot twee jaar (Van onze correspondent in Amsterdam) Het bekende poppenhuis van de overle den schilderes Lizzy Ansingh zal in Neder land blijven. Een Amsterdams verzame laar bemachtigde deze curiositeit woens dag toen het als een der laatste stukken werd geveild op de verkoping van de na latenschap van de kunstenares door ma kelaar Paul Brandt in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam. Hoewel de verwachting was dat het poppenhuis minstens 10.000 gulden zou opbrengen is het voor 6600 gul den van de hand gegaan. Het is onderge bracht in een grote glazen vitrine en de kamertjes worden „bewoond" door pop pen die Lizzy Ansingh met zorg en smaak bijeen heeft gezocht. tot tegenmaatregelen. Tenslotte staan vol ledige fanfare-orkesten en zangkoren te genover elkaarDe Tsjechische film levert een bijzonder humoristisch plei dooi voor de „vreedzame coëxistentie". Beide films kregen prijzen. Frankrijk had een heel rijk gevarieerde inzending, met korte speelfilms, documentaires en (niet helemaal geslaagde) tekenfilms. De vooruitgang van de Joegoslaven op het gebied van de tekenfilm is opmerke lijk, maar bij enkele ervan bleek het ver haal moeilijk te volgen, omdat de „anima tion" onvoldoende is, de overgang van de ene naar de volgende scène. Het. lijkt mij, dat men die kinderziekte wel zal overwin nen. Piccolo leed in elk geval niet aan dit euvel. Opvallend was, dat men bij verscheide ne films niet de moeite had genomen, voor een Duitse vertaling in ondertitels of ge sproken tekst te zorgen. Juist bij een „fes tival", dat zoveel belangstelling trekt van de plaatselijke bevolking, is zulk een ver taling noodzakelijk. Het ontbreken ervan treft te sterker, als zo'n film niet meer is dan wat plaatjes bij praatjes, hetgeen bij verscheidene films het geval bleek te zijn. Gelukkig heeft de jury duidelijk die films bekroond, waarbij niet het woord, maar het beeld primair was. Tenslotte gaat het daarom in de filmkunst De noodkreet die uit de vluchtelingen kampen in West-Duitsland opstijgt is ook door de Nederlandse jongeren gehoord en begrepen. Ze hebben 't in de kranten kun nen lezen, door de radio gehoord en op de televisie kunnen zien hoe beschamend-el- lendig daar de mensen leven, terwijl om hen heen weelde en welvaart pronken en pralen. De dringende oproep om hulp te bieden aan deze duizenden mannen, vrou wen en kinderen, die nauwelijks enkele honderden kilometers hier vandaan steeds meer dreigen te verpauperen als paria's zonder vaderland en zonder toekomst, heeft onder de jeugd een sneeuwbal van acties en initiatieven aan het rollen ge bracht. Dagelijks worden nieuwe ideeën in praktijk gebracht ten bate van de Jeugd-actie „Doe Open". Er blijken tal van sleutels op dit slot te passen! De 19-jarige Joke Tjaden en de 16-jari- ge Martha Siersma, beiden leerlingen van de Kennemer Streekschool in Haar lem waar kleuterleidsters worden opge leid, hebben het aardige plan bedacht om boetseerwerk, dat door leerlingen van de ze school is gemaakt, te verkopen en de opbrengst af te staan aan de Jeugdactie „Doe Open". Hun leraar tekenen en boet seren, de Haarlemse beeldende kunste naar Levinus Tollenaar, heeft een keuze gemaakt uit het werk van een vijftigtal leerlingen. De beeldjes staan op voetstuk jes van vengéhout, die belangeloos door de mubelfabriek 't Posthuys in Haarlem zijn geleverd. Het idee van Joke en Mar tha had direct de volle instemming en steun van de directeur der school, de heer J. H. Jansen. Drie weken geleden zijn de leerlingen van alle vier klassen op de boetseerles met het maken van beeldjes begonnen. Ze mochten een vrij onderwerp kiezen. Beeld jes die angst, droefheid of een vluchteling uitbeelden hadden echter de overhand. Joke en Martha hebben nu een aantal directies van bedrijven in Haarlem en omgeving per brief „offerte" gemaakt van deze werkstukjes en nu hopen ze maar dat ze in een minimum van tijd „neen" moe ten verkopen. Natuurlijk kunnen ook an deren, die de actie „Doe Open" op deze wijze financieel willen steunen, zo'n beeld je bestellen. Men kan er van verzekerd zijn dat het te koop aangeboden werk het aanzien en het bezit ten volle waard is. Bovendien heeft het de charme van han denarbeid dat met een bijzondere intentie is vervaardigd. Met het optimisme van haar jeugd en in het vertrouwen dat het leed van de vluchtelingen voldoende tot de mensen is doorgedrongen heeft Joke Tjaden goede hoop dat zij en Martha Siersma spoedig door hun beeldjes heen zijn en een flink bedrag in de kas van de actie „Doe Open" kunnen storten. Wij wensen hun een schitterende omzet toe. In de studio van Carillon Films te Rijs wijk wordt nu de laatste hand gelegd aan een voor de K.L.M. vervaardigde film, „Passengers., in Person". Dezer dagen zal die film voor vertoning gereed zijn. Zij wordt dan meteen naar de Verenigde Sta ten gezonden, waar ze vertoond zal wor den voor de televisie en in verscheidene voorstellingen. Nadien zullen er van deze film nog vijf andere talenversies worden gemaakt, die over de gehele wereld gedis tribueerd zullen worden, in totaal in 125 co pieën. Een ander werk, dat Carillon Films voor de K.L.M. heeft gemaakt en dat aanvan kelijk Reizigers van nu zou heten, maar dat omgedoopt werd in „De emigrant is niet van gisteren," is inmiddels gereed ge komen. Deze film over het moderne ver voer van emigranten en over het vervoer van honderd jaar geleden, is in Nederland se versie vertoond in New York, voor een Amerikaans publiek, dat de tekst dus niet kon verstaan, maar dat grote belangstel ling toonde voor de wijze, waarop de film de traditionele Nederlandse vaardigheid in het transport behandelt. Op grond van deze Amerikaanse belangstelling heeft men besloten, nu ook buitenlandse versies van deze film te maken, hetgeen volgens de oorspronkelijke plannen niet zou ge beuren. Het succes van nog weer een andert film van Carillon Films, „Recht zo die gaat," over de Nederlandse zeesleepvaart is voor de overheid aanleiding geweest Carillon Films te verzoeken, van dit weri een gecomprimeerde versie te makei voor vertoning in het buitenland. Deze koi te versie, met een vertoningsduur van 1 minuten, is nu gereed gekomen en zal o.; in het buitenland draaien onder auspicië van de Nederlandse ambassades en gc zantschappen, als voorlichtingsfilm, di een beeld geeft van Nederlandse ondernr mingsgeest. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel.12730 SANITAIRE INSTALLATIES Sagan-première. Het eerste toneel stuk van de Franse schrijfster Frangoise Sagan „Kasteel in Zweden" zal op 4 maart a.s. in het Atelier theater te Parijs in première gaan. Sagan zegt van het stuk dat de „hoofd personen gek zijn en een dramatische co- medie doormaken". Het stuk speelt in een afgelegen kasteel in Zweden waarin een vreemde familie woont. Ook de eerste vrouw van de hoofd persoon woont, in het kasteel, waar echter na de aankomst van een jongeman moei lijkheden zich opstapelen. Het stuk bestaat uit drie bedrijven. De regie berust bij André Barsacq en de decors zijn van Jacques Dupont. Subsidie voor balletgroepen. B. en W. van Rotterdam stellen de raad voor de subsidie aan de Rotterdamse Kunststich ting om balletgroepen in Rotterdam te laten optreden, te verhogen van 22.000 tot 64.000. De slichtingen Amsterdams Ballet en Het Nederlands Ballet ontvan gen met ingang van 1 september 1959 elk een subsidie van 25.000 per seizoen on der door B. en W,. de Rotterdamse Kunst stichting gehoord, te bepalen voorwaarden. Vierduizend gulden is bestemd voor de in Rotterdam te geven voorstellingen van het Scapinoballet en 10.000 kan de Rotter damse Kunststichting gebruiken voor het aantrekken van voorstellingen van buiten landse en andere Nederlandse balletgroe peringen, aldus de toelichting. Vondsten in Israel. In Zuid-Israel zijn in holen, die slechts via nauwe openingen binnen te dringen waren, graftomben ont dekt, welke uit de Byzantijnse tijd zouden stammen. Men vond in de in nissen ge plaatste stenen doodkisten kunstig ver sierde kaarsen, ivoren spelden en stukken glaswerk bij de stoffelijke overblijfselen. Advertentie Onzè verbouwing is bijna ten einde. Wij vorderen bard met de inrichting yan de 3000 uitgezochï® toonkamers die ons nieuwe gebouw tellen. Reeds zijn yele van de nieuwe modellen uitgestald. Wie slagen wil kijkt bij yan Reeuwijk. Levering Franco door geheel Nederland. Bij aankoop van F 500.» worden op verfoo(t 2 dagretouri vergoed. Binnenweg Tel. 111670 VOOR DE VIJFTIENDE KEER wordt in Haarlem een interscholair jeugdtoernooi gehouden. Op vrijdag 26 februari en woensdag 2 maart hadden in de Stadsschouw burg de daartoe behorende demonstraties op het gebied van voordracht, dans en toneel plaats. Slechts twee voorstellingen dat betekent een aanzienlijke teruggang in de belangstelling in vergelijking met vorige jaren. Misschien is dat mede een gevolg van de betreurenswaardige omstandigheid, dat er door de commissie van voorselectie zoveel kandidaten voor optreden moesten worden afgewezen. Maar per slot van rekening dient het gebodene, zelfs alleen beoordeeld als resultaat van vrije tijdsbesteding, al ware het slechts ter stimulering van kunstzinnige interesse aan kwalitatieve normen te voldoen. Het is natuurlijk niet plezierig, dat er nu juist bij dit derde lustrum zo'n inzinking moest zijn. Conclusies kan men daar echter niet of nauwelijks aan verbinden. De gunstige indrukken van het verleden worden immers mede bepaald door kwantiteit. Zelden was er bij het artistieke proefwerk van middel bare scholieren uit het zuiden van Kennemerland zo weinig bruikbaar materiaal, dat zo'n gering aantal hoogtepunten opleverde. Doch daarom niet te lang getreurd. Wellicht openbaren zich een volgende keer talenten genoeg om door hun voorbeeldig; uitwerking het geheel als een verrassing te doen slagen. Iets anders zou het zijn, wanneer er in derdaad zoals reeds bij herhaling werd vermoed van de leiding der diverse in stellingen van voortgezet onderwijs geen aanmoediging en in sommige gevallen misschien wel tegenwerking uitgaat. Voor het welslagen van deze aantrekkelijke on derneming is de stimulerende hulp van directeuren en docenten onmisbaar. Ér bestaan gegronde redenen voor de vrees, dat hier en daar de vormende waarde van omgang met de kunst onvoldoende wordt ingezien. Het is niet de taak van de recen sent om hoofden en leraren van scholen de les te lezen. Maar hij mag op zijn beurt niet verzuimen te wijzen op het levensbe lang van een zo royaal mogelijke algeme ne ontwikkeling, zeker in een overgangs tijd als deze. In hernieuwde zin gelden voor de opvoeding van de thans naar vol wassenheid groeiende generatie de gees telijke idealen van de renaissance. Men moet blij zijn met wat in de wandeling de Interscholaire wordt genoemd, niet als krachtmeting of gelegenheid tot publiek vertoon van ijdelheid, hoe bevorderlijk het element van vriendschappelijke concur rentie ook kan zijn, maar als manifesta tie van welgemanierd gedrag, van het vermogen zich te verplaatsen in andere omstandigheden en van de verworvenhe den bij oriëntatie buiten de onmiddellijke Vandaag viert de beroemde Neder landse kunstcriticus, letterkundige en caricaturistisch tekenaar A. Cornelius Veth te Den Haag zijn tachtigste ver jaardag. gezichtskring. Dit kan bovendien een ac tiverende invloed hebben op wie verrich tingen passief ondergaan. Meer praktisch gesproken: het zal no dig zijn, wil deze Interscholaire een waar devol instituut blijven, dat de gemeente lijke overheid gelden beschikbaar stelt voor het kiezen en verzamelen door des kundigen van bruikbare stof en voor het aantrekken van dito adviseurs op de ter reinen waartoe de leraarsbevoegdheid geen toegang geeft. Het grenst aan onze delijkheid te verlangen dat dergelijke diensten zonder enige vergoeding worden verricht. Neem nu eens alleen het onder deel voordracht van proza en poëzie, waar bij ditkeer zo goed als nergens de grens der middelmatigheid werd overschreden, van hoeveel animo er soms ook sprake was. Men zou de in principe voor deelne ming in aanmerking komenden de onmis bare technische hulp moeten geven om de klaarblijkelijk ondervonden sensatie ook aan anderen duidelijk te kunnen maken. Maar een dergelijk betoog is ook bij vori ge gelegenheden in deze kolommen gehou den. Het heeft niet mogen baten. Moge lijk dwingt de nogal opvallende vermin dering van zaalbevolking eindelijk eens tot bezinning op dit punt. Natuurlijk speelt het toeval een grote rol. Zo heeft de aanwezigheid gedurende deze cursus van een Amerikaanse gastle- raar op het Coornhertlyceum tot een bui tengewoon gelukkige voorstelling van de treffende, zelfs ontroerende éénakter „The Valiant" van Holworthy Hall en Robert Middlemass geleid. In deze korte episode met tragische allure over het laatste uur van een ter dood veroordeelde in een ge vangenis werd met voor minderjarigen bepaald ongewone beheersing van emo tionele kracht toneelgespeeld. Vooral de hoofdpersoon toonde in alle soberheid een indrukwekkend vermogen tot registratie van gevoeligheid. Tevens werd hierdoor weer eens bewezen hoe verstandig men er aan doet stukken te kiezen, die buiten de dagelijkse sfeer en het milieu van de jeugdige executanten liggen: de vereiste inspanning van het zich indenken wat ex- gebeurt brengt ook een afleggen van re kenschap omtrent de manier van voorstel len mee en schakelt de natuurlijke gêne uit. Het „vreemde" van de taal is hier voor uiteraard niet noodzakelijk, maar wel bevordeiiijk. Leerlingen van het Lourens Costerly- :eum hebben vooral waardering weten te vekken voor het collectieve van hun px-es- atie: zij vei-tolklen niet alleen de rollen, naar maakten ook de decox-s en de ge- uidsopnamen voor „Heer Halewijn" van Jartinus Nijhoff, een spel in vele tableaus xaar een Middelnederlandse legende, 'elfs een doorgewintex-de bewonderaar /an het werk van deze dichter zal echter noeten ex-kennen, dat de levensvatbaar- xeid van deze gedramatiseex-de ballade xijzonder gering is. De onervaren krach- en konden in ieder geval niet aantonen, lat er een belangwekkende keerzijde van onvermoede schoonheid en betekenis zou kunnen zijn aan deze schildex-achtige ro mantiek. Het Christelijk Lyceum was nog al wondex-lijk vertegenwoordigd met een fragment uit het blijspel „Een meisje om te stelen" van Jack Popplewell, dat niet zolang geleden op het televisiescherm te zien is geweest in een uiteraard veel ster kere bezetting. Het schrijven over de prestaties op het gebied van dans en ballet is altijd in zo verre een hachelijke aangelegenixeid als men daax-door raakt aan zakelijke belan gen. Er zijn nu eenmaal grote verschillen tussen de professionele leex-krachten on derling en tussen dezen en hun nauwelijks meer dan amateuristische collega's. Bo vendien ti-ekt doorgaans de mate van technisch vermogen onevenx-edig de aan dacht door de in deze leeftijdsklasse nog geringe expressiviteit. Er stonden op bei de programma's ditkeer enkele beslist niet onaantrekkelijke solistische prestaties, een niet onverdienstelijk duet en een over het algemeen fx-aai ensemble in romanti sche stijl. Leerlingen van de Th. M. Ke- telaarschool mochten gisteravond een kort fragment uit hun jubileumrevue la ten zien. Verder was er een leuke proeve van imitatieve uitdrukkingskracht, die van enige vindingrijkheid getuigde. In een toespx-aak tijdens de eerste bij eenkomst heeft wethouder D. J. A. Geluk dank gebracht aan allen, die op enigerlei wijze tot de voorbex-eiding hebben bijge dragen, zich in het bijzonder x-ichtend tot mevrouw M. de Vaal-Muller, dr. J. de Smidt en de heer E. de Kat, die nu al vijftien jaar lang met zorg en enthousias me de organisatie van de onderdelen to neel, muziek en exposities belangeloos voor hun rekening nemen. Het is te ho pen, dat hun toewijding en inspanning het volgend jaar een oogst op betex-e gronden mogen helpen bevorderen. Dcwid, Koning Op een bijeenkomst van de branch Haarlem van „The Dickens Fellowship" in Kraantje Lek heeft Godfried Bomans het presidentsschap va nde afdeling overgedra gen aan dr. E. W. Sachs uit Aerdenhout. Het bestuur heeft als dank voor de bewezen diensten, de heer Bomans de functit Life President of the Branches in the Nether lands aangeboden. De heer Bomans heeft sedert de oprichting van de afdeling Haar lem van het Felloivship, op 8 december 1956, de voorzittershamer gehanteerd. Een hoogtepunt tijdens zijn beleid ivas dat het jaarlijkse congres van Dickens-minnaars in 1959 in Amsterdam werd gehouden. De leden van de „branch" hebben een leeskring gevormd en binnenkort zal er ook in Amstex-dam een „Reading Cir^e" zelfstandig wex-kzaam zijn. Het is op deze leesavonden, die beurte lings bij de leden thuis gehouden worden gewoonte om te lezen uit „Great Expecta tions" van Dickens. De secretaris van de Dickens Fellow ship, John Greaves, brengt eind maart een bezoek aan Nederland, om een aantal voox-dx-achten voor vex-schillende scholen te verzorgen. De heer Gx-eaves zal op 26 maart in het Kurhaus te Scheveningen spreken. Van 20 tot. 23 mei wordt in Southend-on Sea in Engeland de „Annual Conference" van de Fellowship gehouden, waar een vijftiental Nedex-landse Dickensians aan zal deelnemen. De Russische pianist Alexander Unins ky treedt dinsdag 8 maart op met het Noordhollands Philharmonisch Orkest in het Concertgebouw te Haarlem. Het con cert, dat onder leiding staat van Marinus Adam, is het achtste dat gegeven wordt in de sex-ie D. Alexander Uninsky, in Rusland gebo ren, volgde aan het Conservatoire de Pa ris een muziekopleiding. In 1932 behaalde hij de eerste prijs op het Internationale Chopir.-concours, waax-na uitgebx-eide con certreizen volgden door Europa en hei verre Oosten. In de afgelopen wereldoox-log krijgsge vangen gemaakt, hij diende in het Franse legex-, wist Uninsky naar Zuid-Amerika te ontvluchten. Sinds 1945 ti-eedt hij weer re gelmatig in Europa op. Op het program- ma, waaraan hij op 8 maart zijn mede werking verleent, komen werken voor van Wagenaar en Chopin.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4