Thans akkoord over alle posten behalve over olie SCHEEPVAART Effecten -en Geldmarkt Winsten en dividenden stegen in 1959 niet onbelangrijk De beurs Pet Saldo yJ Niet tevreden Westl. Hypotheek bank hogere winst en nieuwe emissie Tweemaal zo hoge winst voor Interunie VRIJDAG 4 MAART 196 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 r Obligatielening Gereformeerde Kerk Pleidooi voor toelating van buitenlandse emissies Het buitentarief van de E.E.G. Hoger dividend Friesland- Holland Bank Aflossing Staatslening 1953, 3% A.G.A. maakt vorderingen op nieuw terrein Figée 10 dividend (onv.) Men mag zich door de gunstige cijfers over onze export naar de V.S. in 1959 niet in slaap laten sussen. Deze zijn ten dele te danken aan „toevalligheidsfactoren", zo als de toegenomen uitvoer van walsproduk- ten i.v.m. de Amerikaanse staalstaking, de leverantie van schepen en die van tin en edele metalen. De Nederlandse invoer van Amerikaanse goederen bedroeg in 1959 1.650 miljoen, onze export f 781 miljoen; waardoor dus op onze handelsbalans met de V.S. on danks de stijging van de uitvoer nog altijd een nadelig saldo van 869 miljoen gulden voorkomt. Dit betekent dus een stevig dollartekort, waarin gedeeltelijk voorzien wordt door de opbrengst van de verkoop van onze goede aandelen, een op lossing die voor Nederland niet zo heel erg gelukkig kan zijn. Een tweede mogelijkheid om het deficit te doen verdwijnen is het verlenen van diensten, van oudsher een typisch Neder lands bedrijf. Het onthouden aan de KLM van landingsrechten in Los Angeles door de Amerikaanse regering tonen evenals de Amerikaanse discriminerende prak tijken in de scheepvaart, die tot uiting kwamen in de jongste cijfers van de Maatschappij „Nederland" echter dui delijk aan, dat de mogelijkheden daar voor niet groter worden, integendeel Het blijft echter een verheugend fenomeen dat Nederland ondanks de felle concurren tie op de Amerikaanse markt de uitvoer sterker heeft kunnen doen toenemen dan andere Europese landen. Ons concurrentie vermogen wordt dus groter. Moge dit er niet toe leiden dat het Amerikaanse be drijfsleven om nieuwe maatregelen zal verzoeken ter discriminatie tegen Neder landse belangen. De directie der n.v. Westlandsche Hypo theekbank deelt in haar verslag over het boekjaar 1959 mede, dat het maatschap pelijk kapitaal der Westlandsche van 30.000.000 op 31 december 1959 13.450.250 was gepaatst. Overeenkom stig de statuten is daarop tien percent verplicht volgestort; onverplicht gestort is een bedrag van 774.000. In verband met de voortdurende groei van het concern heeft de directie, onder goedkeuring van commissarissen, besloten om onvoorziene omstandigheden voor behouden binnenkort over te gaan tot vergroting van het geplaatste kapitaal met 25 percent en wel door uitgifte van nieuwe aandelen a pari, met recht van voorkeur voor aandeelhouders. Het daar op betrekking hebbende prospectus zal spoedig na de algemene vergadering van 11 maart 1960 verschijnen. Het boekjaar 1959 is voor het concern zeer gunstig verlopen. Het was in staat aan zijn hypothekenportefeuille een be langrijke uitbreiding te geven. Het uit staande bedrag steeg tot 339,7 miljoen een vooruitgang van 30,7 miljoen in één jaar. Het totaal der afgesloten lenin gen 'bereikte een hoogte als nimmer te voren: f 106,7 miljoen, waartegenover af lossingen stonden tot een bedrag van 76 miljoen. De gemiddelde rente der uit staande leningen was aan het begin van het boekjaar 4,746 percent (vorig jaar 4,565 percent). De resultaten van het afgelopen jaar hebben die van het vorige boekjaar over troffen. Na toevoeging van een bedrag van 1.724.468,37 aan de reserves voor diverse belangen bedraagt de winst 2.214.631,47 1.866.242,17). Voorgesteld wordt bij de Westlandse het dividend te bepalen als volgt: a. per aandeel van 250 waarop 10 percent verplicht is ge stort. op 11,25 (f 10,50); b. per gecombi neerd aandeelbewijs van 1.000 (vier maal 250), waarop 10 percent verplicht is gestort, op 45 (f 42); c. per aandeel van 2.500, waarop 10 percent verplicht is gestort, op 112,50 (f105). Per oprichtersbewijs zal een bedrag van 484.20 (vorig jaar 448.34) worden uit gekeerd. De n.v. Internationale Beleggings Unie Interunie in Den Haag heeft, blijkens het jaarverslag, over 1959 aan dividenden en interest ontvangen 10.398.647 4.978.219). De koerswinst op verkochte effecten beliep 1.809.001 543.162). Na aftrek van onkosten ad 265.442 137.495) en een reservering voor reserve koersverschillen ad 1.550.000 400.000) resteert een saldo winst van 10.392.207 (f 4.963.885). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend van 18 percent (16 per cent). Het kapitaal steeg van 29.516.300 tot 48.906.400 en de agio-reserve van 21.426.851 tot 64.143.181. In de verdeling van de beleggingen over de verschillende landen kwam een wijziging. In Nederland se fondsen werd per 31 december 1959 be legd 51.7 percent (36.2 percent per 31 de cember 1958). Amerika 34.8 percent (48.6 percent), Canada 5,3 percent (8.3%), Enge land 1.5 percent (nihil) en Duitsland 1.3 percent (nihil). Bij de kantoren van de Zuidhollandse Bank n.v., Ingwersen en Co, gebr. Kooy- man en Co en Handels- en Effectenbank n.v. de inschrijving open op 750.000 vijf percent 30-jarige obligaties a pari ten laste van de gereformeerde kerk van 's-Gravenhage-Oost in stukken van J 1.000 en 500. Stortingsdatum 1 april. Blijkens het prospectus is de opbrengst der lening bestemd ter gedeeltelijke financiering van de bouw- en inrichtingskosten van een kerkgebouw met vergaderlokalen, kerke lijk bureau en kosterswoning aan de Laan van Nieuw Oosl-lndië in Den Haag. (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen blijken de laatste weken moeilijk hun richting te kunnen bepalen. Het koerspeil heeft zich na de jongste daling (aandelenindex Amsterdam 372318) weliswaar hersteld (thans circa 337), maar de rechte stemming is nog niet teruggekeerd. De omzetten zijn in februari dan ook kleiner geweest dan in de voor gaande maand, namelijk wat de aandelen betreft, 84,8 miljoen tegen 99,3 miljoen, hoewel het totaal van de eerste twee maanden 184,1 miljoen) nog boven dat van die periode in het vorig jaar 174,6 miljoen) uitgaat. Opmerkelijk is dat ook de omzetten op de obligatiemarkt in januari en februari kleiner zijn geweest dan in 1959 en van omvangrijke ruilingen schijnt dus nog geen sprake te zijn. Ook aan de andere beurzen heeft de fondsenhandel de laatste tijd aan levendigheid ingeboet, met name ook in New York, waar in het koerspeil de laatste dagen weinig ver andering is gekomen en men blijkbaar in een afwachtende houding volhardt. Het probleem, waarmee men zich hier, zowel als in de andere landen van Europa en de V.S. bezighoudt, ligt thans voorna melijk in een gevreesde overschatting van de vooral in 1959 toegenomen welvaart, die tot een inflationistische stijging van de consumptieve bestedingen kan leiden en waartegen de regeringen zich met de hun ten dienste staande middelen trachten te weer te stellen. Van de in 1959 door het be drijfsleven verkregen resultaten gaat blijkbaar een min of meer fascinerende invloed uit. Men leest dat 450 Amerikaanse ondernemingen in dat jaar 22 percent meer winst hebben geboekt dan in 1958 en zowel de president van de Bethlehem Steel, als van de Republic Steel en de Kennecott Copper hebben dezer dagen als hun me ning uitgesproken dat de gunstige gang van zaken zich tenminste in de eerste helft van 1960 zal voortzetten en de Amerikaan se staalindustrie dit jaar mogelijk het re cord van 1955 van 117 miljoen ton zal over schrijden. Ook een enquête onder 1500 Amerikaanse zakenlieden heeft van een merendeels optimistische visie op de naas te toekomst blijk gegeven en het kan dus niet verwonderen dat de werknemers po gen hun aandeel in de nationale welvaart te vergroten. Democratisering van de luxe Men kan dit zowel in de V.S. als in En geland, West-Duitsland, Frankrijk en ook in ons land constateren. President Eisen hower heeft daarom nog eens een klem mend beroep op het bedrijfsleven gedaan de loonsverhogingen te beperken in ver houding tot de vooruitgang van de pro- duktiviteit, welke hij voor de V.S. op 2 a 2'/2 percent per jaar aanneemt. Ten on zent heeft minister De Pous geconsta teerd dat de stijging van de bestedingen die van de produktie reeds overtreft en minister Zijlstra heeft dit nog eens onder streept. Het spreekt vanzelf dat hogere inkomens voor de bevolking tot grotere uitgaven lei den. In het jaarverslag over 1959 spreekt de directie van Spanjaard dan ook de ver wachting uit dat de hogere lonen van 1960 een grotere textielconsumptie met zich zullen brengen en vooral ook een zo genaamde „democratisering van de luxe", welke de omzet van merkartikelen van ho ge kwaliteit ten goede moet komen. Ook de effectenbezitter heeft zijn inkomen over 1959 zien stijgen. In de V.S. is het bedrag van de over dat jaar uitgekeerde dividen den niet onbelangrijk groter geweest dan over 1958 en blijkens de statistiek van het Financieel Dagblad hebben bij ons van de 55 ondernemingen, die over 1959 dividend hebben betaald of aangekondigd, 36 het percentage verhoogd, terwijl 14 eenzelf de en slechts 5 een lager dividend uitke ren. Het lijdt dus geen twijfel of het afge lopen jaar is in economisch opzicht een zeer gunstig jaar geweest, zodat zelfs ondernemingen, die lange tijd met verlies werkten (Spanjaard, Gerard Tire) ditmaal weer met een winstcijfer uitkomen. Winststijging orrzeker Het is dus niet de vrees voor een omslag van conjunctuur, maar voor een bo venmatig gebruik van de conjunctuur- winsten, welke thans zorgen baart. Het is duidelijk dat als de lonen en dus de bedrijfskosten overeenkomstig de ge stegen produktiviteit worden verhoogd, de ondernemingen bij een gelijkblijvende om zet, geen grotere winsten kunnen maken, nu de regering zich fel kant tegen een ver hoging van de prijzen. Blijft de productivi teitsverhoging bij de stijging van de be drijfskosten ten achter, dan zullen, bij ge lijkblijvende prijzen, de winsten moeten dalen, hetgeen tot vermindering van de re serveringen, dan wel tot verlaging van de dividenden zal moeten leiden. De vraag hoe dit proces van produktivi- teitsverhoging en loonsverhoging zich hier en elders zal ontwikkelen, vormt een ele ment van grote onzekerheid, dat de aan delenmarkten de pas heeft doen marke ren. De belastingen Daar komt dan nog bij dat ook het vraag stuk van de belastingverlaging aan de or de is. De Nederlandse regering heeft meer dan eens toegegeven dat de belastingdruk in ons land te zwaar is en met name de progressie onevenredig drukt en kapitaal vernietigend werkt. Minister Zijlstra heeft voor 1961 dan ook een belastingverlaging in uitzicht gesteld en staatssecretaris Van den Berge schijnt hierbij allereerst aan de progressie van Inkomstenbelasting en Loonbelasting te denken. Dit is ongetwijfeld een schoon vooruit zicht, maar zulk een verlaging zal alleen dan niet inflatoir werken als tegelijker tijd en in evenredigheid de uitgaven van de Staat worden verminderd. Dit zal ech ter een krachttoer voor de minister van Financiën worden, waarvan het welslagen nog allerminst zeker is. Economisch ge zien zou het daarom de voorkeur verdie nen niet de persoonlijke belastingen te verlagen, maar die op 'de vennootschap pen, teneinde deze in staat te stellen gro tere bedragen voor nieuwe investeringen te besteden, omdat deze tot een vergro ting van de produktie en een verlaging van de kostprijzen kunnen bijdragen en, althans niet in eerste instantie, tot een vergroting van de consumptieve uitgaven leiden. Het gaat er dus om, hier zowel als in het buitenland, de ontwikkeling van de conjunctuur in de hand te houden-, waar bij- het bemoedigend kan worden genoemd dat de nationale besparingen zich tot dus ver op een hoog niveau blijven bewegen. Hier te lande is dat weer gebleken uit de spaarcijfers over februari, welke niet on belangrijk beter zijn dan die van het vo rig jaar en waarin een van de oorzaken is gelegen van het nog altijd vrij ruime aanbod op de kapitaalmarkt. De 41/2 per cent staatslening van 1960 a 98 percent uit gegeven, heeft het al weer tot 99'/» percent kunnen brengen en de Bank voor Neder - landsche Gemeenten maakt van deze ge legenheid dankbaar gebruik door de aan kondiging van een emissie van 100 mil joen 4V2 percent obligaties a 98 percent, nadat zij van 1 december 1959 tot 1 februa ri jl. reeds f 324 miljoen aan onderhand se lening heeft opgenomen. In verband met het verschil in rente stand tussen ons land en omliggende lan den wordt van bankierszijde dan ook ge pleit voor een beperkte openstelling van onze kapitaalmarkt voor buitenlandse obligaties, omdat deze een deflatoir ef fect hebben en de vermogenspositie van ons land, zomede zijn positie als interna tionaal financieel centrum zou verbeteren. De Franse staatssecretaris voor Financiën, Valéry Giscard d'Estaing, die Frankrijk heeft vertegenwoordigd bij de te Rome gevoerde onderhandelingen over lysl G van het gemeenschappelijke buitentarief der E.E.G., heeft by zijn terugkeer te Parijs verklaard, dat de Europese Economische Gemeenschap thans na het slagen van de onderhandelingen te Rome 'n eenheid vormt voor het voeren van handels- en tariefs besprekingen met de westelijke wereld. Behalve voor olieprodukten is het gemeen schappelijke buitentarief thans gereed en het is nu voor de zes E.E.G.-landen niet nodig op bilaterale basis de internationale samenwerking te bespreken bij de zo genaamde Dillon-onderhandelingen over onderlinge tariefsverlagingen. Een ander resultaat van de te Rome bereikte overeenkomst is, dat de Gemeen schap een nagenoeg uniform tarief kan indienen op de in mei te houden GATT- conferentie. Een derde resultaat is, dat de plannen voor een versnelde uitvoering van het verdrag van Rome thans kunnen worden verwezenlijkt, daar aan een van de voornaamste voorwaarden de vast stelling van een buitenlarief is voldaan. Giscard d'Estaing deelde mede, dat het nieuwe buitentarief lager is dan het ge middelde van de zes nationale tariefstel- sels. Onder de regels van de gemeenschap pelijke markt zullen de lid-staten het over eengekomen peil in drie etappes bereiken, dat wil zeggen de landen met een lager tarief zullen hun tarief telkens met een derde verhogen en de landen met een ho ger tarief zullen hun tarief in iedere etap pe met eenderde verlagen. Landen, die voorheen geen invoerrechten hieven, zul len tariefcontingenten toegewezen krij gen. Onder dergelijke contingenten kan een bepaalde hoeveelheid vrij van rechten worden ingevoerd. Dergelijke regelingen gelden in feite alleen voor België, Neder land en West-Duitsland. Het vaststellen van het buitentarief voor aardolieprodukten is uitgesteld; nog deze maand zullen de ministers van Fi nanciën de beraadslagingen hierover her vatten. Vervolgens zullen oliedeskundigen van de zes landen aanbevelingen opstel len, waarna de betrokken ministers van energie een beslissing zullen nemen, niet alleen aangaande de tarieven, maar ook over de andere kwesties, die betrekking hebben op ruwe olie en olieprodukten. De tarieven Voor de op lijst G voorkomende goede ren zijn tot dusverre o.a. de volgende ge meenschappelijke invoerrechten van de E.E.G.-landen bekendgemaakt: cacao 22 percent, auto-onderdelen 19 percent, alu minium 10 percent, magnesium 10 percent ruwe zijde eveneens 10 percent. Het in voerrecht op ruwe zijde wordt echter krachtens een speciaal protocol voor on bepaalde tijd opgeschort. Alleen voor Ita lië geldt voor de duur van zes jaar een „isolatieperiode" teneinde dit land in staat te stellen zijn zijde-industrie te mo derniseren. Naar verwachting zal de Euro pese Investeringsbank hiervoor financie ringshulp leveren. De landen van de Euromarkt zijn het eens geworden over de volgende gemeen schappelijke invoer-echten voor metalen en dergelijke, voorkomende op de lijst G: aluminium 10 percent, magnesium 10 percent, lood en zink 0,6 Amerikaanse dol larcent per pound, lood- en zinkertsen geen De bedrijfsresultaten over 1959 van de Friesland-Holland Bank n.v. zijn, blijkens het jaarverslag, ook dit jaar gunstig ge weest. Aan interest hypotheken, kredieten, effecten en diversen werd ontvangen 589.960 529.149) en aan provisie 152.392 156.385). De onkosten beliepen 111.261 95.979). Interest schuldbrieven en schuldbekentenissen vergden 315.756 294.371). Na toevoeging van 171.000 aan de reserve voor diverse belangen, voor komende onder het hoofd krediteuren, waaruit ondermeer de belastingen dienen te worden voldaan, bedraagt het winst saldo 138.167 119.664). Voorgesteld wordt een dividend van 11 percent over 't verplicht gestorte kapitaal (10 percent). De minister van Financiën maakt be kend, dat van de 3percent Nederlandse Staatslening 1953 op 1 april 1960 aflosbaar zal worden gesteld een bedrag van 4.968.500. De uitloting zal plaats vinden op 11 maart 1960 te 9.30 uur in het gebouw van het ministerie van Financiën in Den Haag. De minister van Financiën maakt verder bekend, dat van de 3% percent beleggings certificaten op 1 april 1960 aflosbaar zal worden gesteld een bedrag van 145.800. De uitloting zal plaats vinden op 11 maart 1960 te 10.00 uur in het gebouw van het ministerie van Financiën in Den Haag. Voor de Amsterdamse Cultuur Associatie n-v. is 1959, blijkens het verslag, evenals 1958, een goed jaar geweest. Niet alleen wegens het bevredigende resultaat, doch mede omdat vorderingen konden worden gemaakt op nieuw betreden terrein. De winst der samenwerkende maat schappijen was 614.020 (f 512.525) groot. Hieruit werd aan de bijzondere reserves en aan de voorzieningsfondsen (de reserves voor diverse belangen en belastingen) 240.000 toegevoegd. Hierna resteert ter verdeling bij de samenwerkende vennoot schappen 374.020. Uit dit saldo resul teert voor de A.C.A. een verdeelbare winst van 294.042 166.650), waaruit zoals gemeld een dividend van 10 percent (6 percent) wordt voorgesteld. De samenstelling der omzetten over 1959 in Nederland gerekend naar soort, waarde en gewicht week niet onbelang rijk af van die van 1958. Ook wat karakter aangaat is de tegenwoordige omzet van de groep niet vergelijkbaar met die van 1957 en daaraan voorafgaande jaren. De reeds aangekondigde oprichting van de Inter-ACA Investment Company en de Curagao Commercial Corporation, beide gevestigd te Curagao, heeft haar beslag gekregen. In een heden gehouden vergadering van commissarissen der n.v. Haarlemsche Machinefabriek v/h gebr. Figée te Haar lem is besloten aan de algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stelleri het dividend over het boekjaar 1959 op on veranderd tien percent te bepalen. Aagtekerk 3 100 m. z.z.w. Napels n. Genua. Abida 4 el New York verwacht. Achilles 3 850 m. z.w. Azoren n. Curagao. Acila 4 te Melbourne verwacht. Akkrumdijk 3 600 m. n.o. Azoren n. Cristobal. Alamak 4 te Marseille. Aldabi 3 600 in. z.z.w. Las Palmas n. Las Falmas. Algorab 3 v. Montevideo n. Buenos Aires. Alioth 3 375 m. z.o. Kp. Race n. Melilla. Alkmaar 3 te Curagao. Almdijk 4 te Houston. Alpherat 3 te Bremen. Amalie B 3 90 m. n.o. Finisterre n. Ceuta. Amerskerk 3 830 m. o.z.o.. Kp. Leeuwin n. Aden. Amsteldiep 3 60 m. n. Muscat n. Basrah. Amstelkroon 3 100 m. z.o. Mauritius n. Singapore. Amstellaan 3 570 m. n.o. Tarakan n. Tarakan. Amstelland 2 te IJmuiden. Amstelmolen 3 390 m. z.w. D. Garcia n. Singapore. Amstelsluis 3 v. Sydney n. Bandar Shapur. Annenkerk 4 v. Lissabon n. Las Palmas. Area 3 310 m. z.z.w. Kp. Verd. eil. n. Curagao. Arendskerk 3 55 m. o.n.o. Gibraltar n. Antwerpen. Argos 3 te Gibraltar n. Amsterdam. Arkeldijk 2 v. New York n. Tripoli. Artemis 4 te Philadelphia. Asmidiske 4 te Norfolk. Astrid Naess 3 v. Puerto La Cruz n. Fawley. Attis 2 250 m. z.w. Scillys n. Amsterdam. Atys 5 te Wilmington verwacht. Averdijk 3 v. Mangalore n. Aden. Axeldijk 3 v. Antwerpen n. Vera Cruz. Bawean 3 v. Singapore n. Ilo Ho. Bengalen 3 ten anker Abulfus n. Abadan. Beninkust pass. 3 Dakar n. Amsterdam. Bintang 3 315 m. o.n.o. Aden n. Ummsaid. Blitar 3 150 m. w. Ceylon n. Port Swettenham. Boissevain 3 v. Port Louis n. Singapore. Bonita 3 t.e New Orleans v. Puerto Barrios. Borneo 3 v. Bangkok n. Labuan. Boskoop 3 te Amsterdam. Breda 3 te Palua v. Cartagena. Bussum 3 63 m. w. Den Helder n. Gibraltar. Caltex Arnhem 3 300 m. z.w. Fayal n. New York. Caltex Delfzijl 4 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Eindhov. 3 115 m. n.n.w. Perim n. Perz. G. Caltex Pernis 3 100 m. z.o. Abadan n. Mombasa. Calt.-Nederland 3 70 m. z.z.w. Masira n. Abadan. Caltex Rotterdam 4 te Whitegate. Caltex The Hague 3 40 m. n.w. Casquets n. Ceuta. Caltex Utrecht 3 v. Kandia n. Bahrein. Camerounkust 3 v. Capecoast n. Duala. Camitia 11 t.e Curagao verwacht. Camphuys 4 te Hongkong. Casamance 3 120 m. n.o. Villano n. Dakar. Castor 3 v. Lattakia. 4 te Iskenderun. Celebes 3 te Hamburg v. Bremen. Ceronia 13 te Singapore verwacht. Charis 3 v. Port of Spain n. Georgetown. Cinulia 9 te Curagao verwacht. Clavella 3 v. Ciudad Trujillo n. Curagao. Cleodora 3 te Devonport verwacht. Colytto 3 130 m. z. Fayal n. Curagao. Congokust 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Cradle of Liberty 3 120 m. o.n.o. Massawa naar Bandar Mashur. Crania 15 te Curagao verwacht Cumulus 4 te Rotterdam verwacht. Dahomeykust 3 160 m. n.n.w. Dakar n. Freetown. Daphnis 3 1000 m. n.w. Guadeloupe n. Curagao. Delft 4 te Curagao. Diemerdijk 3 970 m. o. Bermuda n. Cristobal. Diloma 3 1900 m. z.w. Azoren n. Landsend. Dinteldijk 3 te Antwerpen. Diogenes 3 v. Antwerpen n. Amsterdam. Dorestad 2 v. Punta Cardon n. New York. Drente pass. 3 Lisabon n. Rotterdam. Eemland 3 te Hamburg v. Bremen. Eenhoorn 3 66 m. n.w. Bizerta n. Iraklion. Eos 3 v. Rotterdam te Amsterdam. Esso Nederland 3 100 m. z.z.w. Ushant n. P. Said. Esso Rotterdam 3 65 m. o.n.o. Ras Al Kalb naar Rastanura. Friesland KRL 3 v. Aruba n. Kaapstad. Friesland SSM 3 dw. Tyne n. Dunstone. Gaasterkerk 3 v. Hongkong n. Kobe. Gabonkust 4 te Pointe Noire verwacht. Geertje Buisman pass. 3 Gibraltar n. Tunis. Giessenkerk 3 t.e Rotterdam. Gooiland 2 v. Santos n. Buenos Aires. Graveland 3 180 m. w. Kp. Blanco n. Natal. Groote Beer pass. 3 Algiers n. Port Said. Grootekerk pass. 3 Gibraltar n. Port Said. Guineekust 3 v. Dakar n. Freetown. Hathor 4 te Antwerpen. Hecuba 3 300 m. w. Finisterre n. Bremen. Heemskerk 3 te Duinkerken. Helena 3 390 m. w.z.w. Fayal n. Amsterdam. Helicon 3 v. Port of Spain n. Guanta. Hera 4 te Santiago de Cuba. Hersilia 4 v. Amsterdam n. West-Indië. Hilversum 4 v. Brownsville n. Lake Charles. Hydra pass. 3 Trinidad n. Puerto Ordaz. Isis 3 v. Oranjestad n. Guanta. Japara 3 te Le Havre. Johannes Frans 3 v. Balboa n. Valparaiso. Jupiter 2 te Beyrouth n. Lattakia. Kaap Hoorn 4 te Abidjan. Kabylia 3 v. Savannah n. Punta Cardon. Kalinga 3 te Teesport. Kalydon 4 te Turku verwacht. Kamperdijk 3 550 m. n.n.w. Azoren n. Antwerpen. Kara 5 te Mena Al Ahmadi verwacht. Karimata 3 v. Hamburg n. Bremen. Kai'sik 3 v. Port Swettenham n. Singapore. Katelysia 8 te Rotterdam verwacht. Keizerswaard 3 te Curagao. Kermia 3 150 m. z.o. Masawah n. Singapore. Kertosono 3 210 m. z.w. Ceylon n. Aden. Khasiella 8 te Buenos Aires verwacht. Kieldrecht 3 v. Rotterdam n. Calcutta. Kinderdijk 3 .550 m. z.w. Azoren n. Houston. Koningswaard 3 te Curagao. Kopionella 3 200 m. z. Azoren n. Curagao. Koratia 12 te Las Palmas verwacht. Korenia 4 te Puerto La Cruz verwacht. Korovina 3 v. Puerto Miranda n. Buenos Aires. Kcsicia verm. 4 v. Rotterdam n. Thameshaven. Kreon 4 te Kopenhagen. Kryptos verm. 3 v. Oslo n. Rotterdam. Kylix 3 dw. Kharg eiland n. Bari. Langkoeas 3 49 m. n. Kp. Finisterre n. Rotterdam. Larenberg 4 v. Luarney n. Cristobal. Laurenskerk 3 30 m. z. Karachi n. Bombay. Leeuwarden 3 te Laceiba vcrw. v. New Orleans. Leiderkerk 3 180 m. z.z.o. Muscat n. Kuwait. Lekhaven 3 te Antwerpen verwacht. Lekkerkerk 3 te Antwerpen verwacht. Leopoldskerk pass. 3 Perim n. Bandar Abbas. Leto 2 v. Yokohama n. Noord-Amerika. invoerrecht, lood- en zinkafval en -schroot geen invoerrecht, aluminiumschroot geen invoerrecht, aluminiumafval 5 percent. Voor Nederland is overeengekomen, dat ons land 40.000 ton lood en 10.000 ton zink vrij van invoerrechten mag importeren. Deze hoeveelheden zijn gelijk aan de ge raamde Nederlandse consumptie. Voor Bel gië is bepaald, dat dit land 20 percent van zijn lood-behoeften vrij van rechten mag importeren, de Belgische zinkbehoeften mogen geheel vrij van rechten worden in gevoerd. Voor West-Duitsland bedragen de rechtenvrije contingenten 20 percent van de behoeften. Lindekerk 4 te Rotterdam. Loenerkerk 3 13 m. n.w. St. Vincent n. Rotterdam. Loosdrecht 3 op Shat Al Arab n. Basrah. Loppersum 3 v. Amsterdam n. Bremen. Louis Lantz pass. 3 Las Palmas n. Monrovia. Lutterkerk 4 te Malta. Maas 3 100 m. n.w. Malta n. Tanger. Maasdam 3 v. New York n. Cobh. Maaskerk 3 te La Spezia. Maetsuycker 3 v. Singapore n. Fremantle. Marnelloyd 3 300 m. n.w. Eniwetok n. Balikpapan. Mataram 3 120 m. o. Sicilië n. Port Said. Meerdreeht 3 410 m. z.w. Kp. Race n. Hampt. R. Memnon 4 te Baltimore. Mentor 3 v. Willemstad n. Mobile. Merwelloyd verm. 3 v. Londen n. Antwerpen. Mitra 3 v. Stanlow/Ince n. Stanlow/Lay-By Moordrecht 3 61 m. n. Alexandrië n. Mena. Munttoren 3 630 m. w.n.w. Kp. Blanco n. L. Palm. Naess Tiger 3 v. San Juan n. Amuaybay. Nanusa 3 85 m. z.w. Colombo n. Aden. Navicella verm. 5 v. Curagao n. Cardon. Neder-Eems 3 50 m. z.w. Malaga n. Port Said. Neder-Waal 3 te Djibouti. Nestor 3 200 m. n.w. Aruba n. Maracaibo. Neverita 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Nieuw Amsterdam 3 v. Kingston n. Nassau. Noordwijk 3 v. Monrovia n. Las Palmas. Notos 2 v. Malta n. Piraeus. Nijkerk 3 60 m. z.o. Aden n. Penang. Oberon 3 te Amsterdam n. West-Inaië. Oidekerk 4 v. Genua n. Marseille. Ommenkerk 3 v. Kobe n. HongKong. Oostkerk 3 v. Adelaide n. Melbourne. Oranje 3 v. Colombo n. Penang. Oranje Nassau 2 460 m. o.n.o. Pto. Limon (best.). Osiris 2 260 m. n.o. Fayal n. Curagao. Papendrecht 3 55 m. n.o. Istanbul n. Wismar. Pendrecht 2 100 m. n.w. Lissabon n. Bremen. Philidora 10 in Panamakanaal verwacht. Philine 5 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahmadi. t-hilippia 3 72 m. o.n.o. Port Sudan n. Mena. Poseidon 4 te Georgetown. Prinses Irene 3 te Vera Cruz v. Havana. Prins Alexander pass. 3 Gibraltar n. Antwerpen. Prins Casimir 3 100 m. o.z.o. Gavdo n. Antwerpen. Prins der Nederlanden 3 v. A'dam n. Hamburg. Prins Frederik Henarik 4 te Rotterdam. Prins Frederik Willem 3 te Rotterdam. Prins Willem III 1 te Amsterdam. Prins Willem IV 4 v. Gandia n. Cartagena. Prins Willem George Frederik pass. 3 Ouessant naar Tel Aviv. Radja 3 900 m. w. Ceylon n. Singapore. Kaki 2 te Middlesborough. Randfontein 3 v. Amsterdam n. Southampton. Rempang 3 te Aden. Reza Shah The Great 4 ten anker Port Said. Riouw 3 te Rotterdam. Hondo 3 v. Rotterdam n. Bremen. Rotti 4 te Vancouver. Kijnkérk 3 v. Suez n. Aden. Sabang 3 80 m. z. mond. Mekong n. Pnompenh. Saloum 3 170 m. n.o. Madeira n. Caen. Samarinda 3 v. Songvieuw le Portland verwacht. Sarangan 3 72 m. z.z.w. Mogadiscio n. Djibouti. Sarpedon 3 v. Bachaquero n. Haiti. Scheldeiloyd pass. 3 Puluweh n. Aden. Sioterdijk 4 te Rotterdam. Soestdijk 3 v. Moreheadcity n. New York. Sommelsdijk 3 323 m. w. Scillys n. New York. Stad Breda 3 v. Rotterdam n. Genua. Stad Dordrecht 3 72 m. n.n.w. Ouess. n. Pasajes. Stad Gouda 3 12 m. n. Tanger n. Savona. Stad Maassluis pass. 3 Casquets n. Rotterdam. Stad Rotterdam verm. 3 v. IJmuiden n. Schiedam. Stad Schiedam 3 100 m. w.n.w. Trondh. n. Narvik. Stanvac Adventure 3 dw. Thursday n. Auckland. Stanvac Sunda 3 80 m. o.z.o. Billiton n. Buatan. Statendam 3 v. San Juan n. La Guaira. Statue of Liberty 3 370 m. o.n.o. Mogadiscio naar Philadelphia. Straat Bali 3 160 m. z.o. Diego Garcia n. Maurit. Straat Banka te Cochin. Straat Cook 4 te Brisbane verw. v. Balikpapan. Straat Johore 3 v. Singapore n. Malakka. Straat Lombok 3 te Tanga verwacht. Straat Singaport 3 v. Lor. Marques n. Fremantle. Straat Torres 3 230 m. z.w. Sabang n. P. Elisabeth. Sumatra 1 v. Savannah n. New Orleans. Sunetta 3 200 m. o. Formosa n. Singapore. Tahama 3 80 m. o.z.o. Kreta n. Antwerpen. Tamo 3 v. Rotterdam n. Bremen. Tarakan 3 te Amsterdam. Taria pass. 3 Strat Armoes n. Mombassa. Tawali 3 te Genua. Tegelberg 3 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Teiresias 3 v. Swansea n. Newport. Telamon 3 v. Paramaribo n. Port of Spain. Teucer 5 te Kobe verwacht. Thclidomus 3-v. Puerto Miranda n. Curagao. Tibia 5 te Abadan verwacht. Tjiluwah 3 v. Kobe n. Hongkong. T.imanuk 3 te Gisborne verwacht v Auckland. Tjiwangi 3 v. Surabaja n. Bali. Triton 3 te Mississippi v. Houston. Togokust 3 v. Amsterdam n. West-Afrika. Tomocyclus 5 te Newhaven verwacht. Tweelingen 5 te Pto. Ordaz verw. v. Rotterdam. Van Linschoten 3 te Libito verw. v. Pt. Harcourt. Van Waerwijck 3 v. Newcastle n. Sydney. Vasum 3 50 m. z.w. Kp. Silleiro n. Port Said. Vivipara 4 te Tripoli verwacht. Vlieland 3 50 m. o. Aden n. Ravenna. Vlist 4 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Waikelo pass. 3 Guardafui n. Mogadiscio. Waiwerang 3 510 m. z.o. Hongkong n. Hongkong. W. A. Jones 3 1000 m. w. Gibralt. n. Nedport N. Weltevreden 3 v. Beira n. Dar Es Salaam. Westerdam 3 950 m. w. Landsend n. Rotterdam. Westertoren 3 200 m. z.w. Athene n. Port Said. Willem Ruys 3 490 m. n.w. Finist. n. South.ton. Willemstad 3 v. Madeira n. Point a Pitre. Witmarsum 3 140 m. o. Bermuda n. Hamilton. Woltersum 3 n.n.o. Kp. Canaveral n. Savannah. Wonorato 3 390 m. n.o. Luzon n. Hongkong. Wonosari 3 v. Akaba n. Perzische Golf. IJssel 3 57 m. w. Kreta n. Tripoli. Zonnekerk 3 te Port Elisabeth. Zuiderkerk 3 540 m. n.w. Walvisbaai n. Kaapstad. KLEINE VAART Alcetas 2 te Malta n. Patras. Atlas 2 v. Gibraltar n. Cadiz. Bloemgracht 3 te Antwerpen. Brouwersgracht 3 te Antwerpen. Eljo 3 7 m. z. Dover n. Hamburg. Ilias 2 te Aalborg n. Aarhus. Joost 3 dw. Humber n. Leixous. Kaap St. Vincent 2 te Zaandam v. Karlshamn. Lucas Bols 1 29 v. Requejada te Goole. Marianne 2 te Gothenburg. Nero 2 te Amsterdam n. Le Havre. Pavo 2 te New Ross v. Waterford. Phidias 3 te St. Vincent n. Antwerpen. Quo Vadis 2 v. Par te Calais. Strabo 3 15 m. z.w. Beachyhead n. Savona. Thaletas 2 te Lissabon n. Amsterdam. Tilly 2 v. Bayonne n. Garston. SLEEPVAART Achilles 2 v. Rotterdam n. zee. Atlas 2 v. Rotterdam n. zee. Doggersbank 2 v. Rotterdam n. Terschelling. Friesland 1 ter hoogte van Lissabon n. Burutu. Gele Zee 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Loire pass. 2 Vlissingen naar zee. Maas 2 v. Rotterdam naar zee. INTERNATIONALS FLAUW De stemming voor de internationale waarden was gisteren bepaald flauw te noemen. De handel was, met een uitzon dering voor de Unilever-hoek, uiterst kalm. Het publiek ging eerder tot geringe verkopen over, de beroepshandel ver trouwde de markt niet en de arbitrage kon internationaal niet veel uitrichten. AKU Claims Lindeteves werden op 9 10) geadviseerd. Prolongatie 314 pet. (ANP) Boeke en Huidekoper van 157 op 155, Figée van 175 op 180^, Van Waveren 105. A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U43514—439 Kon. Olie 151 g.b.—152.00 Philips 745—755 Unilever 720727 Hoogovens 769770 VERHANDELDE FONDSEN 2 maart 3 maart Totaal 449 450 Hoger 129 (28.7%) 106 (23.5%) Lager 192 (42.8%) 230 (51.1%) Gelijk 128 (28.5%) 114(25.4%) VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U430 g.b.-436 g.l. 437 Kon. Olie151.00—151.50 151.80 Philips 740—745 74614 Unilever 717—726 726 DE STEMMING BW DE OPENING VAN HEDEN. VALT MEE De nieuwe forse daling in Wall Street van gisteren in aanmerking genomen, is de opening van vanmiddag bijzonder meege vallen. Bij de internationale aandelen ble ven de koersverliezen van beperkte om vang en elders op de markt waren de ver schillen aanvankelijk nog klein. Vanmor gen werd flink ingezet, maar op het ver laagde niveau ontwikkelde zich vraag en mede door baissedekkingen werden de verliezen grotendeels ingehaald. Het pu bliek toonde enig interesse. Het aanbod was vanmiddag uiterst beperkt. Er was Duitse kooplust voor Unilever, waardoor enige verbetering optrad 2%). De West- duitse tendens was overigens gemakkelijk evenals te Londen. AKU vanmorgen op 430 beginnen, opende vanmiddag op 440 (—1). Philips gaf een verlies van 8 punten te zien, maar bood naderhand weerstand. Kon. Olie nagenoeg onveranderd, ondanks koersverlies van 0.50 te New York, het fonds bleef 1.60 boven pari en de ver wachting bestond dat Wall Street vandaag enig herstel te zien zou geven. Scheep vaartwaarden praktisch onveranderd even als cultures, maar Delimij opende zwak. Hoogovens tamelijk gedrukt (—10). Staats fondsen nagenoeg prijshoudend. Vorige Advieskoers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 335 332 Ned. Handel Mij. 254 252 Rotterd. Bank 281 278 Twentsche Bank. 276 275 A.K.U 441 439% Albert Heijn 350 350 511 510 Billiton Mij. II 343 341 Bols 473 473 Bührmann Papier 440 440 Deli-Mii 175.— 174.— Dordtsche Olie 702 703 310 B 312 Heineken's 500 501 Hoogenbosch Sch. 22014 222 Hoogovens 771 764 H.V.A 157% 156 38914 387 393 393 K.L.M 109.— 107 Kon. Ned. Zout 655 655 Kon. Olie 152.30 152.40 Müller Nat. Bezit 362 360 Nederl. Ford 390 393 Ned. Gist- en Sp. 291 290 Ned. Kabelfabr... 400 400 Philips Gem. Bez. 756 54 754 4 Philips Pref 278 276 A'dam Rubber 118*4 117J4 Sikkens Lak 589)4 Stokvis R.S 213 212 Thomassen Dr. 625 625 Unilever 7284 734 4 Van Berkel's Pat. 279 279 Van Gelder Pap. 241 241 Van der Heem 215 213 Ver. Machinefabr. 214% 214 Wessanen 266 266 Wilton Feijenoord 21514 215 Zwanenberg-Org. 517 Interunie 192.— 191. 219. 218. Unitas 483. 485. Ver. Bezit v. 1894 113. 113.— H.A.L 153 153% 4 K.N.S.M 17714 178 4 N. Scheepv. Unie 14714 148 4 Ommeren v 247 247 Stoomv. Mij. Ned. 168% 172 4 Anaconda 55Vg 53 X Kennecott Copper 83 81 H Aluminium Ltd.. 31*4 30% Bethlehem Steel. 4714 47 U.S. Steel 85 K 8314 Republic Steel 63 62 M American Motors 71 69% General Motors.. 461?'* 46 Cities Service 43'B 4314 Shell Oil 69»/, 68 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: GROTE VERLIEZEN Gisteren ontstond op de Newyorkse effectenbeurs de grootste koersdaling van de reeds vier dagen durende koersinzin- king. Met de berichten uit het bedrijfs leven en het wereldnieuws op de achter grond, die in gunstigheid nog al variëren, aarzelden kopers in de markt te komen, ondanks het aantrekkelijk geworden koersniveau. Klaarblijkelijk gaf men er de voorkeur aan af te wachten tot er dui delijke aanwijzingen zouden zijn, dat het dieptepunt bereikt werd. Er waren over een breed front koersdalingen, gaande tot twee dollar of meer per aandeel. (Reuter). Aandelen spoorwegen ontketenden een uitverkoop van aandelen, waarbij de prij zen over de gehele linie scherp daalden bij een toegenomen omzet Makelaars put ten enige troost uit de achteruitgang, daar deze mogelijk de verkoop-climax is ge weest waarop zij hebbe- gewacht, zodat een basis wordt gevormd waarop een voortgezet herstel kan worden begonnen. Er werden in totaal 3.160.000 aandelen verhandeld. Van een totaal van 1.199 ver handelde fondsen stonden 159 hoger en 863 lager genoteerd. Het industriegemiddelde kwam van 621.37 op 612.05. dat van spoor wegen van 146.90 op 142.98 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.32 op 87.04. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13