Nederland moet zelf kern centrales gaan bouwen Minister Cals op zoek naar een plaats voor de derde T.H. ZWITSAL Betonvlechter, verdacht van meineed tijdens zitting gearresteerd Slechte coördinatie oorzaak van hoge ziekenhuiskosten MOEDER WORDEN... Kans op nachtvorst Lauwe houding der overheid gegispt Circusknecht leende zijn meisje uit Zoon wilde vader vergiftigen Plannen voor bouw van tien kweekscholen Nieuwe bovenbouw voor Amsterdams station? Grote verduistering bij Conservatorium VRIJDAG 4 MAART 1960 2 Concentratie op toepassingen in scheepvaartsector bepleit TWEED VOORDAARS- MANTELS EN DASSEN Mr. W. Nolst Trenité gecremeerd Echtpaar Van R. keert zondag of maandag terug Echtscheiding door Sissi en Fernandel PROF. DR. MUNTENDAM: Betere verdeling van bedden en dure apparatuur gewenst HAARLEMSE RECHTBANK Wat de kansen van de IJmond betreft, wilde hij niet uit de (hoge) school klappen Dr. J. C. Beker, bekend vrouwenarts, overleden BABYSET DE LUXE <4 is Nederland dient te voorkomen dat het blijvend afhankelijk wordt van het buiten land wat betreft het ontwerpen en bou wen van kernreactoren. Het is voor onze industrie mogelijk zich hierbij in eerste instantie te concentreren op de toepassing in de scheepvaartsector, zonder dat hier door afbreuk wordt gedaan aan het al gemene karakter van de verkregen kennis en ervaring. Een eigen activiteit op nu cleair gebied van de Nederlandse industrie kan alleen worden gerealiseerd als men tijdig tot een vormingsprogram komt, waarbij de industrie een actieve en de overheid zo nodig een subsidiërende rol speelt. Aldus de conclusies in een artikel, dat de heer A. A. de Boer functionaris van Euratoom te Brussel, belast met het con tact tussen de industrie en de centra voor kernfysisch onderzoek in „Economisch Statistische Berichten" van 2 maart wijdt aan het vraagstuk der kernenergie en in dustriële ontwikkeling in Nederland. In een eerder artikel (van 10 februari j.l.) was de heer De Boer tot de conclusie ge komen dat kernenergie vooreerst wel iets duurder is dan de klassieke energie en had hij de vraag gesteld of dit prijsver schil een beletsel mag zijn voor de bouw van kernenergiecentrales. Het bouwen van zulk een centrale maakt deel uit van een veeljarenplan. Het moet gezien worden tegen de achtergrond van de energiesituatie in bijvoorbeeld 1970. De meest recente berichten over de ontwikke lingsmogelijkheden van de bestaande reac tortypes steunen de opvatting dat het reeds uit kostprijsoverwegingen op een bepaald ogenblik voordelig is op kern energie over te schakelen, in West-Europa wellicht reeds in 1967-1968, aldus de heer De Boer. Op dat moment moet men dus over kernenergiecentrales beschikken, wil men van dat voordeel profiteren. Voor dien moet men voldoende ervaring be zitten, moet men zich voorbereiden. Het lijkt de schrijver nuttig en nodig dat hiervoor een offer wordt gebracht. De compensatie van dat offer de bouw van een centrale uit de overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Euratoom ligt voor een deel in de mogelijkheid om uit een gezamenlijk fonds van Euratoom en de Amerikaanse Atoomenergiecommissie on derzoekingen te doen financieren, waar van de resultaten onder andere ten gunste komen van degenen die dit researchwerk verrichten, bijvoorbeeld de industrie. Eigen ontwikkeling gewenst Nog steeds bestaat het misverstand, zo vervolgt de heer De Boer, dat zulke cen trales kant en klaar worden geleverd en Advertentie DAMES- EN HERENMODES KRUISWEG 72 HAARLEM SPEC1 AALHUIS REGENKLEDING dat de leveranciers beschikken over ge heim gehouden kennis, die typisch ver schilt van de kennis waarover de geves tigde industrie beschikt. Dat op dit terrein een klein land als Nederland een eigen ontwikkeling zou kunnen realiseren, leek vooral in het begin uitgesloten. Thans wordt het echter steeds duidelij ker dat wil men de positie van de Ne derlandse industrie veilig stellen haar aanpassing aan de eisen der zich snel ont wikkelende kernenergie noodzakelijk is. Juist in landen, die aan de militaire re search geen deel hebben, is het een drin gende noodzaak, er zorg voor te dragen dat zij in de ontwikkeling der kernenergie niet steeds meer achterkomen. Wat de kosten betreft constateert de heer De Boer vooreerst, dat de uitgaven op kernenergetisch gebied in vergelijking met die in andere landen, ver onder de maat blijven. In Zweden b.v. besteedt de over heid daaraan 13 gulden per hoofd van de bevolking, in Nederland ongeveer een gul den. Het aandeel van de overheid in de research in het algemeen is in Nederland eveneens erg klein, de stimulerende in vloed van de staat is ook betrekkelijk ge ring. De heer De Boer acht het geenszins uit gesloten dat de Nederlandse industrie na een ontwikkelingsfase een wezenlijke bij drage tot de produktie van splijtstof elementen zal kunnen leveren. Dit zal er toe kunnen leiden dat die industrie na enige jaren in staat is kernreactoren te construeren zonder afhankelijk te zijn van het buitenland. Dure „aanloop" Men moet er geen principieel bezwaar tegen zien dat de exploitatie van een kern energiecentrale in de aanloopperiode per jaar enige miljoenen onvoordeliger zal uit komen dan van een conventionele centrale en daarnaast een bijdrage moet worden geleverd voor een resarchprogramma dat van algemeen belang is en waarvoor overi gens ook de industrie fondsen ter beschik king zou kunnen stellen. Advertentie keelpijn? neem dan vlug... helpt snel en afdoende PH1LIPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. Onder zeer grote belangstelling vooral van vooraanstaande .personen uit scheep vaart- en rechterlijke kringen, onder wie minister Beerman en zijn echtgenote, is donderdagmiddag het stoffelijk overschot van mr. W. Nolst Trenité, advocaat te Rotterdam, gecremeerd. In de aula van het crematorium te Driehuis-Westerveld werd het woord gevoerd door de heer A. S. Nolst Trenité, een zoon van de overledene, en de heer Van Tyen namens de familie. De heer A. C. Bergsma sprak namens het advocaten kantoor van mr. Nolst Trenité. Ds. Rab- bold uit Alkmaar ging voor in gebed, al vorens de kist, die met bloemstukken was bedekt, daalde onder de orgelklanken van „Jesu, Freude meiner Seele" van J. S. Bach. BOSTON (Reuter) De Nederlandse marconist W. van R., die heeft terechtge staan voor een rechtbank te Boston, en zijn echtgenote hebben hun vertrek naar Ne derland moeten uitstellen. De marconist wilde aanvankelijk don derdagavond naar ons land terugkeren, maar immigratieautoriteiten verklaarden later dat het echtpaar zich eerst bij hen zal moeten melden. Volgens deze Ameri kaanse ambtenaren heeft de Nederlandse consul te Boston gezegd dat het Neder landse echtpaar thans niet verwacht, voor zondag of maandag naar Nederland te kunnen terugkeren. De Leeuwarder rechtbank besloot don derdag een zaak aan te houden tegen de 62-jarige koopman P. van der G. te Ak- krum voor het uitbrengen van een psy chiatrisch rapport. Van der G. had van mei tot september 1959 diverse malen kalveren uit een wei gestolen. Hij zou zo ver klaarde hij tot deze „kalverliefde" ge komen zijn, doordat zijn vrouw van hem was gaan scheiden. Zij was daartoe over gegaan, toen zij samen eens in Leeuwarden waren en naar de bioscoop wilden. Zijn vrouw wilde toen „Sissi" zien, terwijl hij alleen voor een film met Fernandel voelde. Hier scheidden zich hun wegen. De Haagse rechtbank heeft de 22-jarige Haagse circusknecht. W.B die in de late avond van 15 oktober getracht zou hebben, een Duitser in de Lange Houtstraat in Den Haag 125.af te persen, ter zitting in vrijheid gesteld. De verdachte had de Duitser vijfentwin tig gulden laten betalen, waarvoor deze het 17-jarige vriendinnetje van verdachte mee mocht nemen. Dat. geeft de verdachte toe en ook het meisje en nog een andere cir cusknecht, die mee „op stap" was die avond, lieten hierover geen twijfel be staan. Volgens de tenlastelegging had ver dachte hierna nog honderd gulden van de Duitser geëist, zeggende: „Anders krijg je haar helemaal niet mee en sla ik je kop in elkaar". Deze poging tot afpersing werd door de verdachte ten stelligste ontkend. Het meisje, dat thans in een opvoedings gesticht vei-blijft, gaf op 5 februari weife lend toe dat het zo inderdaad gegaan was, doch de rechtbank hield de zaak aan voor het horen van de andere circusknecht. Deze legde thans voor de rechtbank een dermate verwarde verklaring af, dat de offcier be sloot, vrijspraak te eisen wegens gebrek aan bewijs. Verdachte's raadsman, mr. J. W. R. Sanders, vroeg vervolgens de onmiddellijke invrijheidsstelling van zijn cliënt, welk verzoek door de rechtbank na raadkamer werd ingewilligd. Uitspraak 17 maart. De 23-jarige fabrieksarbeider G. D. te Eindhoven, wiens geestestoestand volgens de politie zodanig is, dat aangenomen moet worden, dat hij de draagwijdte van zijn daad niet ten volle beseft, heeft des avonds, toen hij alleen thuis was, enkele voor zijn vader klaargemaakte boterham men besmeerd met een rattenverdelgings- middel, dat hij speciaal voor dit doel ge kocht had. De vader, die de volgende mor gen gealarmeerd werd door de eigenaar dige reuk en smaak van zijn brood, heeft er slechts weinig van gegeten en daar geen nadelige gevolgen van ondervonden. G. D. is gearresteerd en ingesloten in af wachting van een beslissing van de Justitie. Bij gelegenheid van de opening van het nieuwe Wilhelmina zikeenhuis in Assen hield de directeur-generaal van de Volks gezondheid, prof. Muntendam, een rede, waarin hij zijn visie gaf over de. economi sche noodzaak, de ontwikkeling van het ziekenhuiswezen in Nederland in gerichte banen te leiden. De grootste post, onge veer 1/3 van het totale bedrag, van de uit gaven der ziekenfondsen betreft de zieken huisopneming. De uitgaven hiervoor per verzekerde per jaar zijn sinds de invoe ring van het ziekenfondsenbesluit ongeveer vertienvoudigd. Bijna de helft van de kos ten der ziekenhuizen wordt uitgegeven aan lonen. Drie wegen Wil men deze uitgaven voor de zieken fondsen, dat is: voor het bedrijfsleven, aan een grens binden, dan kan men drie we gen volgen: a. de verzekerden zelf meer laten betalen in de ziekenhuiskos ten, b) besparing elders te verkrijgen door de verzekerden in de „lichte risi co's" huisarts en apotheker te laten bijbetalen, of c) een ongebreidelde zie kenhuisontwikkeling een halt toe te roe pen en de gedachten aan ordening in het ziekenhuiswezen in Nederland levendig te maken. De eerste mogelijkheid wees de directeur-generaal van de hand, doch hij verklaarde zich voorstander voor de combinatie van de beide andere wegen. Van een bijbetaling in de kosten voor huis arts en apotheker hoeft men, aldus de directeur-generaal, geen benadeling van de geneeskundige zorg te verwachten. Eerder kan dit voordelen met zich mede brengen. De directeur-generaal wees erop, dat in verschillende streken van het land de dichtheid van het aantal ziekenhuisbed den zeer verschillend is. In Drente ligt dit beneden het landsgemiddelde van 4.5 per 1000 inwoners, namelijk op 3. Er zijn stre ken, waar dit gemiddelde haast drie maal zo hoog ligt als in Assen. Prof. Munten dam wees er op, dat er geen sprake van is, dat uit een oogpunt van gezondheids zorg de ziekenhuisbehoefte in die streken drie maal hoger ligt dan in Drente. Het zijn andere factoren die hierbij een rol spelen, en daar richt zich het bezwaar van prof. Muntendam op: de gemeen schap, het bedrijfsleven, de ziekenfond sen en niet te vergeten de particuliere pa tiënten moeten zich voortdurend hogere kosten getroosten voor het ziekenhuiswe zen, waarbij factoren een rol spelen die niet in de eerste plaats gericht zijn op de gezondheidszorg. Maatschappelijke orga nen en overheid moeten tezamen de re gels gaan opstellen, welke zowel in kwan titatieve als in kwalitatieve zin de ont wikkeling van het Nederlandse ziekenhuis wezen zullen richten. Met betrekking tot het kwalitatieve element zal men moeten beseffen, dat niet ieder ziekenhuis de meest moderne, ingewikkelde en zeer kost bare onderzoekmethoden behoeft toe te passen, doch dat men dit onder meer kan overlaten aan universiteiten en enkele grotere centra. Men zal dus, nog meer dan nu reeds geschiedt, onderling moeten plannen. Voorts zal men niet dienen te vergeten, dat in de gezondheidszorg van meer belang is de vraag: Hoe houd ik iemand uit het ziekenhuisbed, dan, hoe krijg ik hem er in? Dit betekent, dat steeds meer de mo gelijkheden van de thuisverpleging dienen te worden opgevoerd, gecombineerd met poliklinische behandeling. Uit een oogpunt van volksgezondheid is het polikli nische deel van een ziekenhuis van groter betekenis dan het ziekenhuisbed. In dit verband maakte de directeur-generaal ten slotte ook nog een opmerking over de betekenis van de geneeskundige controle op de ziekenhuisverpleging. Een slechte controle-arts kost de gemeenschap geld, een goede zal gekenmerkt zijn door een zo danige mate van belangstelling en kennis van zaken, dat hij de U7~gentie en de duur van een ziekenhuisopneming met de nodi ge critiek kan beoordelen. Een 22-jarige Haarlemse betonvlechter is donderdagmiddiag tijdens de zitting van de Haarlemse rechtbank voorlopig in ar rest gesteld, verdacht van het plegen van meineed in de zaak tegen een 24-jarige Haarlemse timmerman die terecht stond, omdat hij op 3 december van vorig jaar in de Hoofdstraat in Santpoort met zijn roekeloos zou hebben gereden met als ge volg dat een 63-jarige man, werkzaam in het bloembollenvak, ernstig werd gewond. Verdachte vertelde dat hij op die ochtend met een personenauto van zijn werk kwam en in de Hoofdstraat ter hoogte van de Johan van Beemlaan een hem tegemoet komende fietser zo laat zag dat hij een bot sing niet meer kon voorkomen. Auto en fietser schoven over de weg en belandden in een bloembollenveld. De fietser bleef in de omrastering steken, terwijl de wagen van de timmerman door de omheining in een greppel raakte. Verdachte zei de nacht voor het ongeluk te hebben gewerkt. Hij had daarna een douche genomen tegen de vermoeidheid. Een 41-jarige collega van de timmerman uit Elaarlem, die tijdens de rit naast ver dachte zat, bevestigde dit. Zij hadden re paraties uitgevoerd aan een ertsboot in IJmuiden. Getuige liet echter uitkomen dat zij tussen het werk door hadden kun nen rusten. De getuigeverklaring van deze timmer man begon enigszins onrustig, omdat de man weigerde de eedformule uit te spre ken. Hij zei dat dit tegen zijn geweten in ging. De president, mr. Ferwerda maakte er echter kort en bondig een eind aan door op te merken dat men „hier geen debatten over godsdienstige kwesties hield". Het slachtoffer van de botsing fietste volgens zijn verklaring rechts van de weg in de richting Velsen, op weg naar zijn werk. Op een desbetreffende vraag van de president antwoordde hij geen reden te hebben gehad de Hoofdstraat over te ste ken. Hij volgde de route die hij dagelijks reed. Veel kon deze man zich echter niet meer herinneren, omdat hij bij de aanrij ding een hersenschudding had opgelopen. Deze verklaring van het slachtoffer won De minister van O., K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals heeft donderdag een bezoek gebracht aan Twente teneinde zich te oriënteren omtrent de wensen van deze streek ten aanzien van de vestiging van een Technische Hogeschool. De minister begon zijn bezoek in Hengelo waar zich de burgemeester mr. J. M. Ravesloot, bij hem voegde. Men begaf zich naar het tussen Ensche de en Hangelo gelegen landgoed Driener- loo, dat door Enschede aan het rijk is aan geboden voor eventuele vestiging van een Technische Hogeschool. Op het stadhuis te Enschede bezichtigde de minister een aantal maquettes "en hield hij een perscon ferentie. Men kan wel zeggen, aldus mr. Cals, dat de regering de voorlopige me ning is toegedaan dat er een uitbreiding van het aantal instituten voor technisch hoger onderwijs moet komen. Een defini tief besluit dienaangaande is echter nog niet gevallen. Het gaat om het karakter van deze instelling. Eventueel, aldus merkte de minister op, zal deze Tech nische Hogeschool er een kunnen zijn in de geest van het rapport van de drie hoog leraren prof. Groenman, prof. Hasselt en prof. Van Heek, een Technische Hoge school dus met „enige franje". Zoals men weet luidt het advies, dat de commissies- Piekaar en-Neher hebben uitgebracht, an ders. De minister was van oordeel dat De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geeft in de Memorie van antwoord inzake de begroting van zijn de partement aan de Eerste Kamer een lijst van Kweekscholen waarvoor bouwplan nen die in een gevorderd stadium, bestaan. Deze scholen zijn: Amsterdam, R.K. jon- jenskweekschool; Amsterdam, uitbreiding van de Hervormde kweekschool; Eind hoven: uitbreiding r.k, jongenskweek school.; Groningen protestants Christe lijke kweekschool; Den Haag r.k. meisjeskweekschool; Middelburg p.g. kweekschool; Rotterdam r.k. jongens kweekschool; Utrecht p.c. kweekschoql: Winschoten Rijkskweekschool; Appinge- dam Rijkskweekschool. Apeldoorn Rijks kweekschool en Leeuwarden Rijkskweek school. Met de uitvoering van een aantal dezer plannen zal in 1960 een begin kunnen wor den gemaakt. Daarnaast is er ten aanzien van verscheidene andere kweekscholen beslist, dat nieuwbouw of uitbreiding zal moeten geschieden, doch de plannen voor deze objecten zijn nog niet zover gevor derd als die van de met name genoemde scholen. Twente niet de aangewezen plaats is voor een volledige universiteit met b.v. een fa culteit voor letterkunde en wijsbegeerte, theologie enz. De mogelijkheid dat deze nieuwe onderwijsinstelling alleen een Technische Hogeschool wordt, is nog zeer wel open, aldus de minister. Hij deelde mee dat zijn ervaring van de afgelopen acht jaar zodanig is geweest dat een uni versiteit vooral voor een kleine gemeente een zeer zware last kan betekenen. Op een vraag, die de minister werd ge steld, namelijk of hij nog een bezoek zou brengen aan de IJmond, ging de bewinds man niet in. „Ik ga er vandaag niet naar toe", aldus mr. Cals. „Ik ben hier naar Twente gekomen om mij te oriënteren om trent de stand van zaken in dit gebied. Ik zou graag willen weten hoe groot het aantal laboratoria is. Bovendien interes seert het me hoeveel akademisch gevorm- den in Twente werken en zou ik graag op de hoogte zijn van de mate waarin het aan tal laboratoria kan worden uitgebreid." Des middags vertrok de minister naar Deventer waar hij een bespreking zou hebben met de burgerlijke autoriteiten aldaar. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens omstreeks Pasen aan de Staten-Generaal de nota over de uitbreiding van het Hoger Onderwijs aan te bieden, zo mogelijk vergezeld van de nodige concrete wetsvoorstellen. In de ze nota zal de minister nader ingaan op de positie van het bijzonder Hoger Onderwijs en de Commissie Spreiding Technisch Ho ger onderwijs, aldus de Memorie van Ant woord inzake de begroting 1960 van 0,K en W, aan de Eerste Kamer. De veronderstelling van enkele leden van de Eerste Kamer dat de minister reeds zou hebben besloten te bevorderen dat de Technische Hogeschool in Eindho ven zou worden uitgebreid met een docto rale opleiding in de wis, natuur- en schei kunde moet op een misverstand berusten. Wel heeft deze Hogeschool een daartoe strekkend voorstel bij hem ingediend. De Commissie Spreiding Hoger Onderwijs steunt dit voorstel. De minister zegt echter dat hij de opportuniteit en de wenselijk heid van een dergelijke maatregel nog in overweging heeft. De opmerkingen van de minister in de Tweede Kamer hadden geen betrekking hierop, maar op de instelling van de stu dies voor wiskundig en natuurkundig in genieur aan de hoge-school in Eindhoven. Deze door de hogeschool zelf voorgestelde maatregel heeft de volledige instemming van de minister. De noodzakelijke herzie ning van het Technisch Hogeschoolstatuut is inmiddels ter hand genomen, opdat deze beide nieuwe studierichtingen met ingang van het komende studiejaar zouden kun nen worden opengesteld. echter aan belangrijkheid, toen een getui ge a decharge, een 22-jarige betonvlech ter, zeer beslist verklaarde dat de man op zijn fiets uit een klein laantje, de Johan van Beemlaan kwam en schuin links de weg overstak, waar hij echter door de wa gen van verdachte werd aangereden. Na dat de bejaarde man en de betonvlechter, zich over de plattegrond hadden gebogen, die voor de president op tafel lag, bleven beiden bij hun verklaring. De aangereden fietser vertelde dat hij nooit door dit. straatje kwam, de getuige bleef bij zijn verklaring dat hij de man uit dit laantje had zien komen. De president liet een schriftelijke ver klaring van de getuigenis van de beton vlechter opmaken en bood deze ter onder tekening aan de getuige aan, niet nadat hij echter voldoende duidelijk had gemaakt welke gevolgen er vastzitten aan het on der ede afleggen van een valse verklaring. Getuige bleef op zijn standpunt staan „Ik kan niet anders dan de waarheid spreken" en ondertekende. In de voortgezette ondervraging van de officier van justitie, mr G. W. F. v.d. Valk Bouman en de president van de rechtbank kwam uit, dat deze betonvlechter eerst he lemaal niet wilde getuigen hij zou vol gende week gaan trouwen maar, toeval- leg met verdachte in aanraking gekomen en door deze was omgepraat. Elij had zelfs een verklaring ondertekend, gelijkluidend aan die welke hij voor de rechtbank afleg de, op de belofte van de verdachte ver trouwend ,;dat hij dan niet voor de recht bank zou hoeven te getuigen." Verdachte zou hem echter later wel als getuige heb ben opgegeven. De tegenstrijdige verklaringen en de vreemde wijze waarop de betonvlechter, door middel van een broer van verdachte, met deze in aanraking was gekomen, deden de rechtbank in raadkamer besluiten, de ze zaak voor onbepaalde tijd te schorsen en de 22-jarige betonvlechter, verdacht van het afleggen van een valse verklaring onder ede in voorlopig arrest te stellen. In alle stilte heeft donderdag de teraar debestelling plaatsgehad van dr. J. C. Be ker, die niet alleen 44 jaar een centrale plaats in Arnhemse medische kringen be kleed heeft, maar in binnen- en buiten land grote bekendheid verwierf als prak- tizerend vrouwenarts en als wetenschap pelijk onderzoeker. Dr. Beker, die 73 jaar is geworden, werd in 1911 te Utrecht tot arts bevorderd en promoveerde aldaar bij professor Pekelharing, op een proefschrift getiteld „de betekenis van kreatine en kreatinine bij de spierstofwisseling". Hij werd in april 1916 te Arnhem benoemd tot gynaecoloog aan het gemeenteziekenhuis. Dr. Beker heeft vooral aandacht besteed aan de zwangerschapstoxicose een ziek tebeeld, dat gepaard gaat met bloeddruk verhoging tijdens de zwangerschap en dat in zijn ergste vorm tot de gevreesde zwan gerschapkrampen kan leiden. Reeds nu kan worden vastgesteld dat dokter Beker door radicaal de in zijn tijd vrij algemeen gehuldigde vergiftigingstheorie te verwer pen en daarvoor een nieuwe theorie op te bouwen, een verschijnsel aan het licht ge bracht heeft dat hoe langer hoe meer cen traal is komen te staan bij alle benade ringen van het toxicose-vraagstuk. Ook buiten onze landsgrenzen was dr. Beker een zeer gerespecteerd vrouwenarts. Zijn wetenschappelijk oeuvre omvat bijna zes tig publikaties. (Van onze Amsterdamse redacteur) Als deze week tijdens de behandeling van de begroting 1960 in de Amsterdam se gemeenteraad het hoofdstuk openbare werken aan de orde komt, zal op de pu blieke tribune een krasse bejaarde heer met een puntbaardje zitten. Hij is altijd op die plaats te vinden als de raad zich met belangrijke stedebouwkundige pro blemen bezighoudt: ir. P. Perdijk die al een mooie staat van dienst als spoorweg ingenieur achter de rug heeft, maar die sinds een tiental jaren zijn wensdromen over Amsterdam op de tekentafel heeft uitgewerkt en deze van tijd tot tijd zwart op wit aan het gemeentebestuur kenbaar maakt. Dezer dagen heeft de gemeenteraad per adres zijn jongste wensdroom ontvangen, de tiende in een lange serie. Onder de ti tel „Amsterdamse problemen X" stelt hij de raad voor het Centraal Station van zijn onooglijke overkapping te ontdoen en de ze te vervangen door een bouwsel waarin een nieuw postbedrijf, een parkeergele genheid voor 2000 auto's, kantoorlokalen, restaurants, café's en congres- en verga derzalen kunnen worden ondergebracht. Ir. Perdijk heeft al jaren geleden zijn gedachten laten gaan over het Centraal Station. De holte van de overkapping, die destijds is geschapen in verband met de stoomtractie, heeft sinds de elektrifikatie deL spoorwegen geen praktisch nut meer. Vijf jaar geleden stelde hij voor deze enor me ruimte te herscheppen in parkeerge legenheid voor auto's. Dit plan heeft hij gezien de enorme vraag naar kantoor- en vergaderruimte in de binnenstad omge werkt. Tegen de 49-jarige voormalige admini strateur van de Stichting Conservatorium van de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst te Amsterdam, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam woensdag wegens verduistering in dienstbetrekking van bijna 31.000,- een gevangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden geëist met aftrek van het voorarrest. De verdachte is sinds juli van het vorig jaar gedetineerd. Hij bekende volledig. De knoeierijen waren in 1953 al begonnen en pas 5 jaar later kwam een juist benoemde penning meester van het bestuur tot de ontdekking, dat de administratie een chaos was. Dit leidde in de herfst van 1958 tot verdachtes ontslag. Hij vond een andere betrekking, maar nadien gaf het bestuur van het con servatorium een accountantskantoor de opdracht de administratie alsnog grondig te onderzoeken. Toen kwam tenslotte aan het licht, dat er duizenden guldens waren verdwenen. In juni riep het bestuur de voormalige administrateur op het matje. Hij bekende geknoeid te hebben. Een maand later volgde zijn arrestatie. Ter zitting werd opgemerkt, dat de ver dachte zich dankzij al dat geld het aureool van Sint Nicolaas had verworven. Was iemand in financiële moeilijkheden, dan wist hij altijd raad. Hij had nog een blan co strafblad. De officier van justitie, mr. W. fcjbaron van Dedem, zei in zijn requisi toir,. dat de schuld niet alleen bij de ver dachte lag. Er was in al die jaren nauwe lijks enige controle op hem uitgeoefend. Onder druk van zijn knoeierijen was ver dachte ook nog aan de drank verslaafd geraakt. De raadsman, mr. G. Polak, vertelde in zijn pleidooi, dat de verdachte in de oorlog een pakket effecten in bewaring had ont vangen. Pas in 1955 waren de eigenaars op komen dagen. Inmiddels had hij de effec ten nuttig willen maken, had ze verkocht en had geld geleend aan zijn broer, die ef een kruidenierszaak mee was begonnen. Tegen ieders verwachtingen in liep dit op niets uit en de broer emigreerde. Toch te kende verdachte prompt een verklaring, dat hij al het geld zou terugbetalen. De uitspraak volgt op 16 maart. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing yan een Een depressie is in een snel tempo over de Noordzee naar Duitsland getrokken, waar ze belangrijk begon op te vullen. De storing heeft tijdelijk veel wind gebracht, terwijl vooral in het Noorden van het land bovendien veel regen is gevallen. Leeu warden tapte vanochtend 15 mm. af. Over de Britse eilanden beweegt een krachti ge rug van hoge luchtdruk naar het oos ten. Deze zal de komende nacht met op klaringen en weinig wind Nederland voor bijtrekken. Nachtvorst is daarbij niet uit gesloten. Deze inzinking in de tempera tuur betekent echter nog niet het einde van het zachte weer, want morgen wordt de rug van hoge luchtdruk ten oosten van Nederland verwacht. De aanvoer van zachte lucht wordt dan weer hervat. WEERRAPPORTEN Zaterdag 5 maart Zon op 7.18 uur, onder 18.26 uur. Maan op 11.09 uur, onder 1.56 uur. Maanstanden 5 maart 12.06 uur 13 maart 9.26 uur 20 maart 7.41 uur 27 maart 8.38 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 maart Hoog water 8.01 en 20.21 uur. Laag water 3.28 en 15.51 uur. Zaterdag 5 maart Hoog water 8.44 en 21.15 uur. Laag water 4.01 en 16.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen oc 5 UO a d binnen- en buitenland. *e-j a "w 3 lm C Neerslag: laatste 24 uur. io E O 5 2 Den Helder geheel bew. n 9 3 Ypenburg regen nnw 10 1 viissingen zwaar bew. nw 9 1 Eelde geheel bew. n 10 13 De Bilt regen nw 10 1 Twente regen w 10 5 Eindhoven regen nw 10 0,5 Zd Limburg geheel bew. w 10 1 Helsinki licht bew. on o -8 0 Stockholm regen zo 2 2 Oslo regen nno 3 8 Kopenhagen zwaar bew 0 6 0 Aberdeen onbewolkt wnw 9 1 Londen licht bew. nw 14 1 Amsterdam motregen nnw 10 1 Brussel regen wnw 11 1 Luxemburg zwaar bew. wnwn 8 3 Parijs onbewolkt w 13 3 Bordeaux geheel bew. w 16 0 Grenoble regen windst. 7 30 Nice onbewolkt w 16 0 Berlijn geheel bew O 11 3 Frankfort zwaar bew. wnw 12 1 München geheel bew. wzw 9 6 Zürich regen w 8 11 Genève regenbui ono 10 17 Locarno geheel bew windst. 18 0 Wenen regen z 9 1 Innsbruck regen w 12 1 Belgrado motregen windst. 7 2 Athene zwaar bew nno 28 6 Rome licht bew. 0 16 0 Ajaccio licht bew. no 16 0 Madrid onbewolkt windst. 0 Mallorca onbewolkt windst. 17 0 Lissabon onbewolkt nno 22 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2