AMSTLEVEN Sneeuwstormen geselen de Verenigde Staten Washington is niet tegen Duitse bases in Spanje De Gaulle houdt vast aan een militaire zege in Algerije Naaimachine Filibuster eist dag en nacht aanwezig zijn van senatoren Ook Franse socialisten houden zich afzijdig van Kroesjtsjev WERELDNIEUWS 21 ct. NAAR SCHAAP LOPEN Doodvonnissen in Spanje VRIJDAG 4 MAART 1960 3 Het leger kan rekenen op een taak voor jaren Kroesjtsjev naar Liberia, Tubman naar Rusland Vreemde tonelen in Washington KLM-toestellen uit New York niet vertrokken Handhaving van doodstraf in Californië te wachten 0p dz <~Practtótcel 'Nieuw passagiersschip Groot-Brittannïè zon geen mogelijkheden bieden (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles De Gaulle maakt op- het ogenblik een reis door Algerije, die oorspronkelijk voor 5 februari op het pro gramma stond, maar vanwege de fascis tische revolte moest worden verdaagd. De generaal zal vermoedelijk drie dagen in Algerije blijven, doch de plaatsen die hij bezoeken zal worden, om begrijpelijke re denen, tot op het laatste ogenblik geheim gehouden. Behalve enkele ministers en ho ge stafofficieren maakt slechts één jour nalist, de correspondent van het officiële Franse persagentschap, deel uit van het gevolg van de generaal. De tournee heeft een zuiver militair karakter: De Gaulle zal zich uitsluitend verstaan met legerlei ders en officieren te velde om opnieuw te pogen hen van zijn inzichten, die in deze kringen zeker nog niet algemeen worden gedeeld, te doordringen. Naar verluidt zal, na De Gaulle's terug keer in Parijs, spoedig de vervanging be kend worden gemaakt van de huidige op perbevelhebber in Algiers generaal Chal- le, wiens rol tijdens de gebeurtenissen van eind januari, zacht gezegd, van een zekere dubbelzinnigheid niet geheel was vrij te pleiten. Dat het Franse staatshoofd zich bewust is dat hij de legerleiding misschien alleen langs de paden der geleidelijkheid voor zijn liberale politiek in Algerije mee zal kunnen krijgen, is intussen opnieuw geble ken uit de eerste rede die hij heeft afge stoken. De Gaulle gaf. .de hoge militairen de verzekering dat zij in Algerije nog een periode van jaren voor de boeg zullen heb ben. Slechts na een overwinning onzer wa pens, zo verklaarde de Franse president, zullen verdere stappen overwogen kunnen worden. Frankrijk moet in Algerije blij- Advertentie BEVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt sjev heeft een uitnodiging van president Tubman om op een nader te bepalen tijd stip Liberia te bezoeken aanvaard, zo heeft het Russische persbureau Tass be kendgemaakt. President Tubman heeft op zijn beurt een invitatie van de Russische regeringsleider aangenomen om tezijner- tijd een bezoek aan de Sovjet-Unie te bren gen. ven, zo herhaalde hij met klem. De toe komstige positie waarin we hier aanwezig zullen zijn zal echter door het Algerijnse volk bepaald moeten worden. Stap terug? Vergeleken met vorige verklaringen van het Franse staatshoofd leek De Gaulle dus eerder een stap terug te hebben gedaan en van enige neiging de dialoog met Fer- hat Abbas, de premier der Algerijnse re- bellenregering, voort te zetten valt in de ze uitlatingen weinig te bekennen. Ander zijds heeft De Gaulle er echter bij de hoge militairen geen twijfel over laten bestaan dat hij geen enkele politieke actie van hun zijde meer zal gedogen en dat zijn gezag als „patroon" een woord dat hij graag gebruikt als absoluut moet worden be schouwd. MADRID (AFP) De twee belangrijk ste verdachten van de bomaanslagen in Madrid, de Spanjaarden Justiniano Alva rez Montero en Antonio Abad Donoso, zijn door een krijgsraad te Madrid tot de dood straf veroordeeld. Dit vonnis zal nog moe ten worden goedgekeurd door de alge meen commandant van het militaire ge bied van Madrid alvorens te kunnen wor den uitgevoerd. De organisator van het komplot, de Cubaan Santiago Martinez, kon uit Spanje ontsnappen. Op 18 en 19 februari waren in Madrid vier bommen geplaatst waarvan twee ont ploften. Bij een der explosies kwam de drager van de bom om het leven. Advertentie (Van onze correspondent in de V.S.) Dikwijls dreigen Amerikaanse senato ren met een zogenaamde „filibuster". Daaronder verstaat men het houden van schier eindeloze redevoeringen om een stemming over een wetsontwerp uit te stellen of onmogelijk te maken. Zelden echter heeft het dreigement van een fili buster zo serieus geklonken als dit jaar. Dirksen, de leider in de Senaat van de Re publikeinse partij, heeft een wetsontwerp ingediend dat beoogt om de negers in het zuidoosten meer burgerrechten te geven en met name het stemrecht voor hen te garanderen. In Dirksens ontwerp is de suggestie opgenomen van Amerika's mi nister van Justitie om zo nodig aan ver ongelijkte negers hulp te verlenen door het afvaardigen van scheidsrechters naar plaatsen, waar een gerechtshof onrecht matigheden mogelijk achtte. Vele leden van de democratische partij wensen even eens, dat er een wet zal worden aangeno men om de burgerrechten van de negers tot realiteit te maken en deze Democra ten uit het Noorden en Westen werken thans nauw samen met de Republikeinen. NEW YORK (ANP/AFP/UPI) De DC- 7C PH-DSP onder commando van captain Ivans is donderdagmiddag niet uit New York vertrokken voor de geregelde dienst naar Schiphol, aldus wordt medegedeeld van de zijde van de K.L.M. op het vlieg veld Idlewild. Sneeuwstormen belemmer den het luchtverkeer ernstig. Het toestel had om 16.30 uur plaatselijke tijd van Idlewild moeten vertrekken en vrijdag morgen 9.30 uur lokale tijd op de Amster damse luchthaven landen. Ook de tweede K.L.M.-machine van New York naar Am sterdam, de PH-DSM, eveneens een DC- 7C, onder commando van gezagvoerder De Mie, is op Idlewild blijven staan. Dit toestel zou om 2 uur vrijdagmiddag sche- matijd op Schiphol aankomen. De vertrekuren van Idlewild zijn voor beide K.L.M.-toestellen ongeveer 24 uur uitgesteld. Wegens een aantal tijdsepara- ties noodzakelijk door het zeer drukke ver keer op Idlewild. wordt de PH-DSP thans zaterdagmorgen 5 uur en de PH-DSM die ochtend om 7 uur op Schiphol verwacht. Sedert donderdagochtend woedt een he vige sneeuwstorm boven het Atlantische kustgebied ten noorden van Washington. In de ochtend was reeds dertien centime ter sneeuw gevallen. In Washington waren de scholen gesloten. Vele functionarissen konden de stad niet bereiken omdat som mige verbindingen verbroken waren doordat de wegen onbegaanbaar waren. In New York stad viel het zwaarste pak sneeuw sinds vier jaar. Scholen en kan toren werden gedwongen te sluiten. De sneeuwval ging gepaard met een sterke wind die het zicht tot minder dan honderd meter reduceerde. De autowegen waren geblokkeerd met duizenden gestrande wa gens. Het luchtverkeer werd vrijwel lam gelegd. Vele forensen besloten zich niet te verlaten op de ontwrichte treinenloop en bestormden hotels voor kamers. Veel plaats was daar niet omdat ook gestrande luchtreizigers onderkomen zochten. (Van onze correspondent in Parijs) Na de hoge rooms-katholieke geestelijk heid hebben nu ook de Franse socialisten laten uitkomen dat zij zich bij het aan staande bezoek van de Russische premier zoveel mogelijk afzijdig wensen te houden. Geen bloemen voor monsieur Kroesjtsjev zo heeft de assistent-secretaris-generaal van de S.F.I.O.. Charles Pot, laten weten. Nieuwsgierigheid is begrijpelijk, zo gaf hij toe, maar iedere vorm van geestdrift is misplaatst voor deze ..medeplichtige van Stalin en organisator van de bloedige on derdrukking van de Hongaarse Vrijheids beweging." Terwijl men zich in vrij brede kringen van het Franse volk zo tevoren op gere serveerde posities schijnt te willen terug trekken, gaat de regering voort de reis van de Russische staatsman voor te be reiden. De minister van onderwijs Louis Joxe, die vroeger ambassadeur in Mos kou is geweest en Russisch spreekt als zijn moedertaal, zal Kroesjtsjev op een deel van zijn reizen door het land als gids vergezellen. Later zal ook de staatsminis ter Jacquinot zich bij het gezelschap voe gen. Over het aantal Franse en buitenlandse journalisten, dat in het gevolg van de Rus sische regeringschef zal worden toegela ten, wordt door de verschillende persorga nisaties en de regering een hartig par tijtje touw getrokken. Van de negentig plaatsen die in de Caravelle, die Kroesjt- sjevs vliegtuig op zijn Tour de France volgen zal, voor de pers worden gereser veerd, zullen er slechts, zegge en schrij ve twee, aan de geaccrediteerde corres pondenten uit Latijns-Amerika, West- Duitsland, Scandinavië, Zwitserland en de Benelux ter beschikking worden ge steld. Fransen en Russen hebben zelf al 72 plaatsen in beslag genomen en de rest is voor Britten en Amerikanen bestemd. Onnodig dan ook op te merken dat alle persvertegenwoordigers uit landen, die toevallig niet het voorrecht smaken tot het exclusieve gezelschap der Grote Vier te behoren, vooralsnog weinig geestdrift, koesteren in het vooruitzicht bij het gro te feest der verbroedering weer eens als assepoesters behandeld te zullen wor den. (UPI-AFP) De Franse autoriteiten hebben gisteren als „voorzorgsmaatregel" met het oog op Kroesjtsjevs bezoek een aantal leiders van Oosteuropese vluchte lingen-organisaties „uitgenodigd" naar de politie-prefectuur van Parijs: Een dui zend vreemdelingen politieke vluchte lingen die bekend staan om hun heftig anti communistische opvattingen zullen tij dens 't verblijf van Kroesjtsjev in Frank rijk naar Corsica worden gebracht waar zij tot 29 maart zullen blijven. Dit is een onderdeel van de grootscheepse vei ligheidsmaatregelen van de politie. SACRAMENTO (UPI) Een door Uni ted Press International gehouden opinie onderzoek onder de 118 leden van de wet gevende vergadering van Californië, heeft donderdag aangetoond, dat het plan van gouverneur Edmund G. Brown tot afschaf fing van de doodstraf, geen kans van sla gen heeft. Het onderzoek van UPI toonde aan dat 45 van de 78 leden van de assemblee te gen afschaffing van de doodstraf voor dit jaar zijn, en dat tweederde van de uit veertig man bestaande senaat het daar mee eens is. Browns wetsontwerp tot. afschaffing van de doodstraf en vervanging ervan door levenslang zonder mogelijkheid op vrijlating op erewoord, werd woensdag door zes senatoren ingediend. Het ont werp is thans in behandeling bij de juri dische commissie van de senaat. Het Rode Kruis opende in Brooklyn drie schuilplaatsen voor automobilisten die hun auto's in de sneeuw hadden moe ten achterlaten. Uit Chicago wordt gemeld dat het ge hele middenwesten van de Verenigde Staten vanmorgen vroeg werd overvallen door sneeuwstormen. Winden joegen de sneeuwmassa's meters hoog op. In twaalf staten werden de scholen ge sloten. Een luchtbrug voor het vervoer van voedsel is ingesteld om vijfenzeventig ingesloten gezinnen van de Navaho-india- nen in Arizona te redden. Het weer heeft tenminste aan drieënder tig mensen het leven gekost. Alleen al in de staat Arkansas ging voor vijf miljoen dollar aan timmerhout verloren. De mees te slachtoffers vielen in Colorado en Texas, waar reecis twee weken strenge vorst heerst. De senatoren uit het zuidoosten allen Democraten hebben evenwel verklaard, dat zij zich met hand en tand zullen ver zetten tegen een wet zoals Dirksen heeft voorgesteld. Zij betogen, dat de rechten van hun deelstaten op die manier ge schonden zouden worden en zij hebben thans openlijk hun toevlucht genomen tot een filibuster. Lyndon Johnson, de leider van de Democraten in de Senaat, heeft dit aan zien komen en hij heeft doorgezet teneinde een filibuster moeilijk te maken dat de Senaat van maandag 29 februari af onafgebroken, dag en nacht, zou bij- eenblijven. Op het moment dat dit artikel geschreven wordt, zijn de eerste 24 uur bijna verstreken en in Amerika's kapitool heerst een bijzonder ongewone sfeer. Vooral 's nachts krijgt men de indruk, dat een bezettingsleger de Senaatsvleugel van het kapitool heeft gerequireerd en daar bivak heeft opgeslagen. In voornaam betimmerde commissiezalen ziet men rijen kribben staan en daar liggen Ame rika's hoogste volksvertegenwoordigers te rusten of te slapen, doorgaans met hun broek en overhemd nog aan. Dit „bezet tingsleger" van liberale Democraten en Republikeinen moet namelijk op zijn qui vive blijven. Zó alleen hoopt men de fi- libusterende Democraten uit het zuid-oos ten af te matten. Of men daarin slagen zal is nog niet te voorspellen. Maar de strijd is begonnen. Nog nooit in de geschie denis is het gelukt een filibuster te bre ken, die tot doel had burgerrechts-wetge ving tegen te houden. Ditmaal zijn de om standigheden beslist anders dan vroeger, maar het is altijd nog mogelijk dat ook deze keer de strijd niet tot het bittere ein de door zal gaan en dat er een of ander compromis uit de bus zal komen. De Amerikaanse senaat is een zeer bij zonder lichaam en de leden zijn er zeer trots op dat zij vrijwel ongelimiteerd recht van spreken hebben. Dit garandeert ieder, om zo uitvoerig als hij wenselijk acht, zijn standpunt uiteen te zetten. Dit onbeperkte recht van spreken kan even wel misbruikt worden teneinde de stem ming over een wetsvoorstel voor onbe paalde tijd uit te stellen. Dit proberen thans de senatoren uit het zuid-oosten te doen en dit is wat. men een filibuster noemt Er bestaan twee middelen om een ein de te maken aan een filibuster: afmatting en spreektijdsbeperking. Met de afmat ting is men thans begonnen. Er zijn onge veer achttien senatoren, die al filibuste- rend, marathon-speeches willen houden. Nu de Senaat echter nacht én dag zitting houdt, moet deze groep ervoor zorgen dat er te allen tijde een van hen aan het woord is. Dat is een hele opgave, maar onmogelijk is het niet om dat gepraat een paar weken vol te houden, mits men rol len en tijden maar goed verdeelt. De afmatting werkt ook in de andere richting: aan het einde van hun speeches proberen de marathon-sprekers een pau ze te scheppen voor hun groep door te be weren, dat er in de Senaat geen quorum aanwezig is. Zou dat zo zijn, dan zou de zitting afgebroken moeten worden. Een quorum heeft men pas, wanneer er 51 se natoren present zijn (de helft plus één) en teneinde steeds een qurom te kunnen vol maken moeten de voorstanders van de burgerrechts-wet steeds in de buurt van de grote zaal blijven. Vandaar die kribben in de diverse zaaltjes van het Ka pitool, vandaar ook. dat de eerbiedwaar dige senatoren het zich nauwelijks kunnen veroorloven om zich uit te kleden voor zij gaan slapen. Lynden Johnson, democraat uit Texas, is de leider van de meerderheidspartij in de Senaat. Officieel heeft hij zich niet kandidaat gesteld voor Amerika's presi dentschap, maar het is allerminst een ge heim dat Johnson in 1961 gaarne zijn in trek zou nemen in het Witte Huis. Johnson kon erop rekenen, dat het Zuiden (ook het donkere zuid oosten) hem in het algemeen zou steunen in zijn strijd om het president schap. En eigenlijk is dat nog altijd zo. Maar juist omdat hij zoveel banden had met het conservatieve zuiden, leek John son onaanvaardbaar voor de meer lebera- Ie democraten in het westen en noorden. Johnson maakt thans ongetwijfeld bij laatstgenoemden een goece beurt, wan neer hij tracht om de filibuster te breken. Zijn voorstel om de Senaat permanent in zitting te houden heeft hem in één kamp gebracht met de voorstanders van een wet, die voor negers burgerrechten zou garan deren. Men moet nog afwachten of Lyndon Johnson ook tot het andere middel tegen de filibuster zijn toevlucht zal moeten ne men: beperking van de spreektijd. Indien twee derden van de aanwezige senatoren zich daarvoor uitspreken, kan men het de bat sluiten door aan iedere senator nog slechts één extra uur spreektijd toe te ken nen. Nog nimmer is men erin geslaagd om op die manier een filibuster van deze aard te breken. Maar in verhouding tot de rest is de zuidoostelijke groep in aantal ge slonken en bovendien zijn ook meer Con servatieve republikeinen dit jaar wel te vinden voor de wet van Dirksen, omdat dit Republikeinse initiatief bij de negers stellig in de smaak zal vallen en stemmen kan opleveren van de grote negergroepen in de steden van het noorden. Maar nogmaals, het is nog niet te voor spellen of deze filibusterstrijd tot het ein de toe zal worden uitgevochten. Senator Russell van Georgia kan men beschouwen als de geroutineerde leider van de filibusteraars. Hij liet in de eerste dag van de strijd doorschemeren dat zijn groep misschien wel genoegen zou nemen met een gematigder versie van de thans inge diende wet. Omgeven door een ivirwar van stei gers en stellingen ligt het grootste lijnschip, dat na de oorlog op een Britse werf werd gebouwd, in Belfast op de helling bijna gereed voor de tewaterlating. Het is de „Canberra", die over twee weken door de echt genote van premier Menzies van Australië gedoopt zal worden. Wan neer het schip, dat met de nieuwste technische snufjes is uitgerust, een maal in de vaart zal zijn, zal het op iedere reis 2250 passagiers kunnen vervoeren. Prijzen Naar ik uit Amerika verneem, heeft daar onlangs een conférencier verklaard, dat hij twee prijzen had uitgedacht als beloning voor de winnaars van een door hem ontworpen quiz-programma de eerste prijs: verblijf van een week in Bos ton; tweede prijs: verblijf van twéé weken in Boston. Deze subtiele belediging van een stad, die ik gaarne op Nederlandse toestanden zou projecteren, onder vermel ding van gemeenten als Tilburg, Meppel en Weert, opent een wereld van nieuwe moge lijkheden. Nog afgezien van makkelijk ver gelijkbare situaties, waarin men het bij wonen van één Hilversums amusements programma als eerste en het bijwonen van een heel jaar van dergelijke voorstellingen als tweede prijs kan stellen, blijft er rede lijke kans over om het instituut-quiz nu van zijn toerenhoge zetel van ernstige geldzucht te halen en er scherts van te maken. Het lijkt mij de hoogste tijd dat een eind wordt gemaakt aan de heerschappij van strikt eenzijdige mannen, die een avondje lang over hun bijbelkennis, dan wel voetbaldeskundigheid, dan wel jaar- tallenkunde komen getuigen maar die, eenmaal aan de tand gevoeld, al spoedig door de mand zouden iwllen met de mede deling dat zij het woord „muze" altijd als een populaire afkorting voor muziek had den gezien. Wat heb ik aan de man, die mij een exact beeld kan geven van de ontwikkelingen in Tibet in het Jaar des Heren 1132, maar die niet in staat is één kenmerkend verschil te geventussen Mulisch en Ina Boudier-Bakker. En wat ook is het nut van de man, die wél het onderscheid kan aangeven tussen Harry en Ina, maar die zijn stem geeft aan een van de communistische zuilen (ja, ook daar hebben wij zuilen) van ons politieke bestel. Als wij dan van deze mannen met hun semirdeskundigheid af zijn (althans voor de radio), dan komt de kans voor het groot ste deel van het volk het volk, dat net is als ivij journalisten: het weet van vele zaken iets, maar van niets alles. Wij weten dan misschien en voor wat mijzelf be treft: bepaald niet wie toch ook weer de oud-tante ivas van Anna Boleyn en op welke pagina van de oude Staten vertaling van de Bijbel (uitgave van 1711) het boek Ezechiël begint. Maar wij kunnen antwoorden geven van de meest wilde variëteit, van de slotkoers van Unilever via het doelgemiddelde van Ajax tot een opsomming nan de vijanden van Amster dams museale Sandberg. Menig antwoord op een malle vraag zullen wij niet blijken te weten. Wij zullen bij voortduring falen. Maar dat zal niet zonder opzet zijn. Want wie wint gaat voor een week naar Boston. De tweede prijs bestaat uit een verblijf van een maand in Dedemsvaart en de derde prijswinnaar ivordt de uitgave ge garandeerd van een door hem te schrij ven studie over bovengenoemd onderscheid tussen Harry en Ina. Cees de Lange, Siebe van der Zee en Eli Asser mogen niet mee doen. En als u dit alles nóg niet bevalt, laten ive dan de quizes maar helemaal af schaffen. E. Romayn BONN (Reuter) De Amerikaanse am bassadeur in Bonn, Walter C. Dowling, heeft verklaard dat er in de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie is gesproken over de mogelijkheid van de vestiging van Westduitse depots in Groot-Brittannië. Hij zei dit in antwoord op vragen aan een lunch met de buitenlandse persvereniging in Bonn. Op een vraag wat de Amerikaan se mening over deze kwestie is, zei hij: „Het is geen kwestie waarover wij menen te moeten beslissen. Als de NAVO ermee instemt dat ze in Spanje zouden kunnen worden gevestigd, hebben wij er geen be zwaar tegen". Hij ontkende dat er achter docht tussen West-Duitsland en de Ver enigde Staten bestond. „Zeker aan Ameri kaanse zijde bestaat deze niet", zo zei hij. Verwondering in Londen Uit Londen verneemt onze correspon dent van officiële zijde, dat de NAVO- autoriteiten dit vraagstuk al enige tijd be studeren en dat het aantal landen welke eventueel in aanmerking komen voor extra NAVO-bases, is genoemd. Wij ver nemen nog dat de kwestie van de bases, waarover de NAVO vertrouwelijk beraad slaagt, een algemeen karakter draagt en dat het specifieke Westduitse probleem daarbij helemaal niet op de voorgrond zou staan. Daarom wordt het betreurd dat deze kwestie thans zo overmatig wordt aange dikt. Het standpunt van Londen is, dat de NAVO moet beslissen waar nieuwe bases. Westduitse of andere, dienen te komen. De kwestie-Spanje zou in het geheel niet ter sprake zijn gebracht omdat de NAVO op het ogenblik uitsluitend de mogelijkheden binnen het eigen gebied nagaat. Londen zou in hoge mate verwonderd zijn indien de Bondsregering het Verenigd Koninkrijk een geschikte plaats zou ach ten voor aanvoerbases. Er is eenvoudig weg geen ruimte. Ook zou het nogal dwaas zijn Westduitse bases of oefenterreinen in Groot-Brittannië aan te leggen, terwijl ei- Britse bases in West-Duitsland bestaan. Het Britse grondgebied is niet alleen klein, maar is ook nog bezaaid met Amerikaanse vliegvelden en andere installaties. Het gaat hier echter niet zozeer om de inwil liging van individuele behoeften van NAVO-leden, als wel om de NAVO-stra- tegie als eenheid. De zaak behoort, daarom, zo is de overheersende mening in Britse diplomatieke kringen, door de NAVO-mi- nisterraad en door generaal Norstad te wor den aangepakt en opgelost, in plaats van door bilaterale regelingen. Wat de speciale Westduitse moeilijkheden betreft, kan er nogmaals aan worden herinnerd dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd in het Lagerhuis heeft ver klaard dat de Britse regering daarvoor alle begrip heeft, maar dat alleen de NAVO dient te beslissen. Advertentie UW HAAR IS UW KROON Wij brengen u de nieuwste Ameri kaanse Permanent wave. houdbare kleurspoelingen, hoofdmassage tegen roos en haaruitval. Vraag een maandabonnement voor watergolven. C. 3. Oeriemans Med. Gcdipl. Haarkundige GIERSTR. 69 - HAARLEM - TEL. 21736 Duiktocstel. Twee jonge geleerden in Le ningrad hebben een duiktoestel ontwor pen dat tot een diepte van 11.500 me ter kan komen, aldus meldt het Russi sche persbureau Tass. Professor Jac ques Piccard, de Zwitserse geleerde, maakte onlangs in de Trieste een re cord-duik van ongeveer 150 meter meer in de Stille Oceaan. Watersnood. In Zuid-Zweden staan grote gebieden onder water tengevolge van het smelten van de sneeuw door de ho ge temperaturen van de laatste tijd. En kele wegen zijn door het water afgesne den. In Noord-Zweden woeden daaren tegen sneeuwstormen, waarvan voor al het treinverkeer veel hinder onder vindt. Maximumsnelheid. De maximumsnelheid die vorig jaar voor de weekeinden ge durende de zomer op bepaalde Franse wegen werd ingevoerd, zal dit jaar, zij het enigszins verhoogd, voor alle wegen en voor alle weekeinden en algemene feestdagen tussen 1 april en 1 oktober gelden. Voor personenauto's is de maxi mumsnelheid 100 km. per uur (vorig jaar 90 km. per uur). Verbetering. Alle publieke vrouwen in Bangkok zullen binnenkort door de po litie opgehaald worden en in een ver beteringsgesticht. geplaatst, aldus een mededeling van premier Thanarat. In het gesticht zou men de protitué's naai en en ander handwerk leren en hen la ten luisteren naar lezingen over moraal en cultuur. Drie minuten. De Britse bommenwerpers, die een waterstofbom kunnen vervoeren en de ..stootkracht" vormen van de Brit se strategische luchtmacht, kunnen na waarschuwing binnen drie minuten de lucht in zijn. Dit heeft de onderminis ter voor de Luchtmacht, George Ward, in het Lagerhuis meegedeeld. Hij voeg de hieraan toe dat er hard gewerkt wordt om het nog vlugger te doen. Ongeluk. In een voorstad van Mexico zijn negen mensen, onder wie vier kinderen, gedood en drie ernstig gewond, door dat een autobus waarvan de chauffeur een hartaanval had gekregen, met gro te vaart het trottois op reed. De chauf feur was overleden voor de wagen tegen een huis tot stilstand kwam. Opgewonden. In de Nationale Vergadering van Formosa (nationalistisch China) is donderdag bij een debat over een moge lijke verlenging van de derde ambtster mijn van president Tsjiang Kai-Tsjek een vechtpartij ontstaan. Voor de vech tenden gescheiden konden worden, wa ren van een van hen twee tanden uitge slagen. Er was een kort reces nodig om de gemoederen zover te laten be koelen dat het debat kon worden voort gezet. Voldoening. Onmiddellijk na de commu nistische machtsgreep in Tsjechoslowa- kije in 1948, werd het beroep van sta tionskruier afgeschaft. De officiële re den ervoor was dat het onverenigbaar was met de mentaliteit in een socia listische staat om iemand de bagage van een ander te laten sjouwen. Na twaalf jaar zijn de kruiers opnieuw op de per rons van het station van Praag versche nen. Zij doen daar, volgens het dagblad Lidova Demokracie, dag en nacht dienst. Het blad voegde er nog aan toe dat het herstel van de kruiersdiensten met grote voldoening door het publiek was ontvangen. Boycot. Het Jordaanse huis van Afgevaar digden heeft unaniem besloten een eco nomische boycot tegen Frankrijk in te stellen uit protest tegen de kernproef in de Sahara. Cycloon. Negenendertig mensen zijn om gekomen toen een cycloon het eiland Mauritius dit weekeinde teisterde. Vol gens de officiële bekendmaking zijn on geveer 68.000 mensen dakloos en zijn ruim 41.000 gebouwen geheel vernield. De schade aan suikerfabrieken wordt geschat op meer dan 15 miljoen gul den. Ongeveer 55.000 ton zuiker het belangrijkste produkt van het eiland ligt in dakloze opslagplaatsen. Schadevergoeding. De rechtbank van Ro me heeft een eis tot schadevergoeding van de erfgename Clara Petacci, de maïtresse van Mussolini, toegewezen. Haar moeder, Giuseppina Persichetti Petacci, ontvangt een bedrag van bij na 22,5 miljoen lire (ongeveer 125.000 gulden) voor schade aan de villa waar Clara haar geliefde placht te ont vangen. Mussolini en Clara werden in 1945 door partisanen geexecuteerd. Advertentie sfc GEORGE de sigaar vol fijne trekjes

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3