Vrije inschrijving bij Landjuweel 1961-1962, Nederlands stuk wellicht in finale verplicht VELU sitie fm Uitgaan in Haarlem Het spel der verrassingen nu door Arena bedreven formule meubelen Exclusieve costuums Collectie Straat wordt in Amsterdam geveild De negen Muzen 9 COMITÉ KOMT OP 10 MAART BIJEEN Provinciale toneeladviseurs in de jury's 119.50 - 185.- Jaarlijkse uitvoering van „Johannes Passion" Adjunct-secretaris NATU LEZEN EN LATEN LEZEN V R IJ D A G 4 MAART 1960 De Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU) en het Werkverband Katho liek Amateurtoneel (W.K.A.), de twee instanties aan welke de continuering vari het nationale concours voor amateurtoneelverenigingen Landjuweel is toever trouwd, hebben thans bet comité Nationaal Landjuweel samengesteld, dat op 10 maart in Utrecht onder voorzitterschap van mr. P. Cleveringa, algemeen voorzitter van de NATU, met zijn werkzaamheden zal beginnen. In 1957 heeft de Haarlemse Toneel Club het door de Koningin ter beschikking gestelde Land juweel gewonnen met de opvoering van Clifford ödets „Het meisje van buiten" en derhalve heeft Haarlem het recht het nationale Landjuweel te organiseren. De aanleiding voor het doen herleven van het historische concours was de Langendijkherdenking in 1956, het jaar waarin herdacht werd dat Pieter Langcn- dijk in juli 1756 was overleden. Langendijk was factor van Trou moet Blijcken, Camer van Rhetoryca „De Pelicaan' geheten naar het beeld van een haar jc voedende pelikaan in het blazoen, in 1503 opgericht. In 1606 had „Trou" haar laatste landjuweel gehouden in de Haarlemmerhout en mede door de bijdragen aan een toen gehouden loterij is het mogelijk geweest het Oude Mannenhuis te stichten, waarin thans het Frans Halsmuseum gevestigd is. Drieëneenhalve eeuw lang is het Landjuweel sindsdien niet meer gehouden tot in 1956 de Langendijk herdenking aanleiding werd dit historische concours, dat naar de wisselprijs Het Landjuweel is genoemd, weer te gaan houden en wel onder auspiciën van het eeuwenoude Trou, dat aldus weer het karakter kreeg van rederijkerskamer. Het succes van het Landjuweel was zo groot dat continuering voor de hand lag en de organisatie daarvan werd in de vertrouwde handen gegeven van NATU en W.K.A., die thans het comité hebben ingesteld. Aan de landelijke in Haarlem te houden finale zullen veertien verenigingen deel nemen, namelijk de elf winnaars van de provinciale voorronden, het Provinciaal Landjuweel, en drie winnaars uit respec tievelijk Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, het Stedelijk Landjuweel. Ditmaal wordt niet het systeem gevolgd van uit nodiging. maar dat van vrije inschrijving, echter met dien verstande dat per pro vincie niet meer dan vijftien verenigingen zullen worden toegelaten. Het ligt niet in de bedoeling te handhaven dat de lande lijke winnaar in principe het recht ver werft op de organisatie van het volgende Landjuweel omdat het immers niet uit gesloten is dat een vereniging uit een voor die organisatie te klein plaatsje het Landjuweel verovert. Het is te verwach ten dat alleen voor het Nationaal Land juweel het opvoeren van een Neder lands stuk verplicht wordt gesteld. De organisatie van het Provinciaal en Stede lijk Landjuweel zal waarschijnlijk gevoerd worden met behulp van de provinciale comités. In ieder geval wordt het Land juweel geconcentreerd. De jury's Wat de samenstelling van de jury's be treft is te verwachten dat de provinciale toneeladviseurs er in worden opgenomen. Dit hangt onder meer ten nauwste samen met het voornemen de deelnemende ver enigingen te verplichten na afloop van het Landjuweel de voorstellingen met de advi seurs te bespreken. Dit is vooral zo be langrijk omdat NATU en W.K.A. vastbe sloten zijn de organisatievan het Land juweel zo nuchter en zakelijk mogelijk te 'houden, en het. zo te organiseren dat het amateurtoneel er profijt van heeft. Het gaat er om de beste vereniging met het beste stuk te bekronen en door bespre kingen na het Landjuweel met de advi seurs kunnen de verenigingen onmiddel lijk voordeel verkrijgen uit het concours, dat ook aldus een praktische verbetering van het spelpeil bevordert. Deze zakelijke en nuchtere aanpak brengt met zich mee dat alle niet ter zake doende en met het. historische verleden van het Landjuweel samenhangende franje zal worden geweerd. Die historische entou rage was uiteraard bij de Langcndijkher- Advertentie TIRLENKA - TREVIRA DRAION GROTE HOUTSTRAAT 96 - TEL. 12210 Op vrijdagavond 25 maart heeft in zaal „Troslong" in Hillegom der traditiegetrouw de jaarlijkse uitvoering van de „Johannes Passion" van J. S. Bach plaats. Medewer king verlenen de christelijke oratorium- vereniging „Asaf", het Rotterdams Kamer orkest, Bert van 't. Hoff. tenor-evangelist; Kees Deenik, bas; Elisabeth Leguit, so praan; Tony Jaanus, alt; Jan Hulsbosch, bas; Hans van der Leeuw, bas-aria's. Richard Heidema zal het elektronische orgel bespelen. De algehele leiding heeft Cor Kool. De heer Manuel Straub is met ingang van 1 april 1960 benoemd tot adjunct secretaris van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, de NATU. NATU-landdag in Den Haag Op Hemelvaartsdag 26 mei zal in Den Haag de algemene landdag van de Neder landse Amateur Toneelunie (NATU) wor den gehouden, de avond tevoren voorafge gaan door de jaarlijkse vergadering van de algemene raad van de NATU. De alge mene raad van de NATU zal op 25 mei bij eenkomen in de Rolzaal; na afloop der vergadering volgt een gezellig samenzijn in de bovenzaal van Le Corvet (Kurhaus). In de morgen van Hemelvaartsdag komt de landdag bijeen in Diligentia voor het aanhoren van een inleiding door een nog nader aan te wijzen spreker, gevolgd door een korte cabaret-voorstelling. Na de lunch, welke in de naaste omtrek van Den Haag zal worden gebruikt, rijdt men met bussen naar het Kurhaus Paviljoen om de voorstelling te zien van een toneelstuk, on der regie van Luc Lutz le spelen door een centraal amateur-toneelgezelschap, dat wordt samengesteld uit leden van diverse NATU-verenigingen uit de afdeling Den Haag. denking terecht aan de orde, maar zal bij de voortgezette organisatie van het Land juweel geen gewicht meer hebben. Wat dat betreft zal ook de band met. het Belgische Landjuweel, dat in 1922 herleefde- toen koning Albert de Koninklijke Commissie van Toezicht op het Landjuweel in België instelde, wel zwakker worden. Bij de Langendijkherdenking was het immers nog zo, dat dr. Overbeeke, hoofdman van de Koninklijke Souvereine Kamer „Dé Fon- teine", toestemming moest geven;'het Land juweel „op te hangen", een privilege dat Philips de Goede indertijd aan die 'kamer verstrekte. Bovendien blijken Belgische amate.urtoneelorganisat.ies niet zo in genomen met de organisatie via een Koninklijke commissie, Het comité Het comité Nationaal Landjuweel staat onder voorzitterschap van mr. P. Cleve ringa, algemeen voorzitter van de NATU in Den Haag. Voorts hebben in het comité zitting: mr. J. Hoog, gedelegeerde van de gemeente Haarlem; mej. J. M. IJ. Ra- husen, secretaresse van de H.T.C. te Haar lem; mevrouw M. H. de Vaal-Muller, hoofd van het bureau Culturele Zaken der ge meente Haarlem; de heer F. Bloemkolk, algemeen secretaris van het W.K.A.de heer Arend Hauer, landelijk toneeladvi- seur van de NATU en het W.K.A.; drs. H. J. Jonker, secretaris van het Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cultuur te Hil versum; mr. Th. E. van Schaik, landelijk voorzitter van het W.K.A.; dr. W. Ver kade, voorzitter van het Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cultuur te Arnhem en mr. H. Zecvalking, algemeen secretaris van de NATU te Utrecht. De prijs voor de beste persoonlijke pres tatie, die in 1957 gewonnen werd door Leo Straus van de Haarlemse Toneel Club, zal wellicht vervallen omdat er bijzondere waarde aan wordt gehecht dat het team werk, waar het amateurtoneel op drijft, niet door een streven naar soloprestaties wordt geschaad. Subsidies Wat het Nationaal Landjuweel betreft zal een subsidie van de gemeente Haarlem noodzakelijk zijn, waarbij een rijksbijdrage komt die via de landelijke organisaties NATU en W.K.A. zal worden verstrekt. Voor het Provinciaal en Stedelijk Land juweel zullen subsidies van stedelijke en provinciale overheden worden aange vraagd. In ieder geval kan worden verwacht dat het Landjuweel, dat in 1956 in Haarlem herleefde, door de zakelijke nationale con tinuering ervan door de landelijke organi saties niet zo sterk aan Haarlem gebonden blijft als bij het eerste het geval was en ook bij het tweede zal zijn. Maar dat is niet te vermijden nu het Landjuweel de zaak van een nationaal bloeiend amateur toneel dient. Maar dit alles betreft een problematiek die pas na 1962, als het Nationaal Landjuweel gehouden is, aan de orde zal komen. Advertentie Permanente Formule expositie ex BIJ DE REGELING van reservering van stukken, zoals die door de grote ge subsidieerde gezelschappen wordt toege past, is sinds het begin van dit seizoen de toneelgroep Arena niet meer betrokken. Men is daarbij uitgegaan van de overwe ging, dat dit ensemble zich vrijwel geheel beperkt tot het geven van voorstellingen voor scholieren, dus tot een eigen werk terrein. Door ook overigens onvoorziene omstandigheden elders is het gevolg hier van echter, dat Arena dit jaar twee wer ken op het repertoire heeft, die elders in den lande eveneens worden opgevoerd. Wat betreft „Joseph in Dothan" van Joost van den Vondel trof men het niet geluk kig, want de zwakke voorstelling (mijn collega P. W. Franse heeft er destijds ver slag van uitgebracht) werd naderhand door de Nederlandse Comedie royaal overtroffen. Door een plotselinge wijzi ging in het speelplan van het Rotterdams Toneel is daar een andere doublure bijge komen, namelijk van „Het spel der ver gissingen" van William Shakespeare in de vertaling van J. W. F. Werumeus Buning, waarvan de vertoning door Arena reeds maanden eerder was aangekondigd. De woensdagavond in het Centraal Theater te Amsterdam onder grote belangstelling gegeven première heeft onverminderd het effect van een plezierige verrassing ge had. Er zijn trouwens maar heel weinig mogelijkheden van vergelijking, zodat het argument der taakverdeling niet eens ge bruikt behoeft te worden. De thans onder leiding van Erik Vos geleverde prestatie rechtvaardigt zichzelf. „HET SPEL DER VERGISSINGEN" wordt van alle stukken van Shakespeare het minst au sérieux genomen en geldt zeker niet als een meesterwerk. Maar het is wel degelijk het werk van een meester (en dat zou het blijven als het mocht blij ken door een ander geschreven te zijn, hetgeen allerminst uitgesloten geacht moet worden). Als zodanig leent het zich tot uiteenlopende interpretaties. Ton Lutz heeft met zijn Rotterdammers in nauwe collaboratie met zijn schilderach tige adviseur Nicolaas Wijnberg en in na- Nettie Noordhoff en Nanni Vermeer in Spel der Vergissingen. volging van Engelse voorbeelden deze klucht op spectaculaire wijze vertaald in de decadente beeldspraak van het fin-de-siècle met al de amusante charme vandien, die voortvarend werd hoogge houden. Erik Vos heeft op zijn beurt de trant van de commedia dell'arte verkozen en daarvoor is theoretisch zeer veel te zeggen, alleen al wanneer men bedenkt hoezeer de nog in het begin van zijn car rière staande schrijver de Italiaanse blij speltradities volgde. En in de praktijk? Ik geloof dat de jeugd ervan zal genie ten als van een levende poppenkast. In die vergelijking is tevens tot uitdrukking ge bracht, dat de aan onzichtbare banden ge legde spelers dansen naar de pijpen en volgens de inzichten van een animator achter de schermen, de handige baas van een vermakelijk spul. ALS DE SPELERS genoegen nemen met deze dominerende positie van hun aanvoerder en gangmaker, waarom zou den wij het dan niet doen? Het moet trou wens gezegd worden, dat Erik Vos er ver bluffend slag van heeft alle ter beschik king staande materialen inderdaad ani merend met elkaar in relatie te brengen. In deze revue van misverstanden heeft hij de beweeglijkheid nu eens grotesk, dan gracieus vermeerderd door steeds op ka rakteristieke wijze de tegenstellingen in het zuidelijke milieu in de handeling te betrekken. Modieuze versieringen in de tekst lieeft hij aangegrepen als aanleidin gen tot kleine scènes met figuranten, die volkomen op hun plaats waren als grap pige accenten ter extra verduidelijking van de malle historie. Het dubbelzinnig zwijgende optreden van de schoenpoetser is een kostelijk voorbeeld van een derge lijke inventie ter pantomimische illustra tie van de handeling tussen de regels van de dialoog. ZIJN HET ALDUS vooral de deugden van de regisseur, die men te waarderen krijgt door de nood der omstandigheid, PO De complete collectie Formule Meubelen kunt u bezichtigen in de Formule Toon zalen - Oude Schans 73-75-77, te Amsterdam. Telef. 020-22 2166 of te Waddinxveen. Levering uitsluitend via de erkende meubelhandel. 'n Kempkes proriukt aanbouwmeubtlen Een aantal kunstwerken uit de collectie van dokter H. L. Straat, chirurg in Leeu warden, en uit ander particulier bezit, zal in mei in Arti et Amicitiae in Amsterdam door Paul Brandt worden geveild. Deze collectie omvat vele werken van oude meesters, onder anderen Ambrosius Bos- schaert (stilleven van bloemen). Abel Grimmer, Floris van Schooten (Haarlem 15801660) en Pieter Stalpaert, voorts gouaches en schilderstukken van Gerrit Benner, Hendrik Chabot, Wim Schuh- macher, Constant Permeke en een sculp tuur door Georg Kolbe. In deze collectie bevinden zich voorts antiquiteiten, meubelen, vroege Franse en Duitse sculpturen, glasschilderingen en Chinese plastieken uit de Tang-periode. Uit ander bezit zullen in dezelfde veiling onder de hamer komen belangrijke schil derijen onder andere door Pieter Brueghel de Oude, portretten van Terborgh, werken van Salomon van Ruysdael en ook een Jan Steen, namelijk „Samson en Delila", vroeger deel uitmakend van de bekende Huldschinsky collectie te Berlijn. Voorts zijn er twee werken van de moderne Franse meester Bernard Buffet en twee werken van .Tan Sluyters alsmede een schilderij van Walter Vaes. TONEEL Vrijdag 4 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelgroep Puck geeft „Pelikaan eiland", een blijspel van J. B. Priestley, onder regie van Walter Kous. Mede werkenden zijn Nell Koppen, Ellen de Thouars, Eric van Ingen, Wim van den Brink, Jan Grefe en Egbert van Paridon. Zaterdag 5 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haagse Comedie geeft een voorstel ling van „Etude 'voor één hand", ge schreven door Peter Shaffer, onder regie van Paul Steenbergen. Medewerkenden zijn onder anderen Myra Ward, Ineke Brinkman, Frans van der Lingen, Jules Croiset en Cas Baas. Zondag 6 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft „Principes", een blijspel van Herman Bahr, onder regie van Bob de Lange. Medewerken den zijn onder anderen Tda Wasserman, Mvra Ward, Ineke Brinkman, Bob de Lange. Joris Diels, Jules Croiset en Do van Stek. MUZIEK Vrijdag 4 maart, Schoolgebouw Nieuwe Gracht 41, 20 uur: Pianovoordracht van leerlingen van Peter de Kleer. Zaterdag 5 maart, Bcthelkerk, Haarlem- Noord, 20.15 uur: Kerkconcert door de organist Feike Asma met medewerking van de solist Kees Deenik. Op het pro gramma staan werken van Handel, Guil- mant, Lemmens, Kugelmann, Friedrich Ihme, Mendelssohn. S. de Lange, S. Landsman en W. R. Driffill. Zondag 6 maart, Teylermuseum, 15 uur: Bespeling van het eenendertig toons orgel door Piet Kee. Op het programma staan werken van Sweolinck. Schéidè- mann, Buxtehude, Bach, Pasquini en Louis Claude d'Aquin. Dinsdag 8 maart, Concertgebouw, 20.15 u.: Het N.Ph.O. geeft het achtste concert in de serie D, onder leiding van Marinus Adam. De pianist Alexander Uninsky verleent zijn medewerking aan het pro gramma, waarop werken voorkomen van Wagenaar, Chopin en Brahms. Donderdag 10 maart. Frans Halsmuseum. 20 uur (ingang Groot Heiligland): Ka mermuziekavond met de Amerikaanse violiste Anka Marie Moravek. aan de vleugel begeleid door Kees Steinroth. Uitgevoerd worden werken van Veracini, Chausson. Brahms en Beale. Dagelijks in 't Goede Uur tot 7 maart, van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Maurice Ravel. Van 7 maart tot 14 maart werk van Beethoven. BALLET Woensdag 9 maart. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Ballet, met als gastsoliste Joan Cadzow. Op het pro gramma staan Giselle, Othello en Suite en Blanc. Woensdag 9 maart, Minerva theater. 20 u.: Balletvoorstelling door de studio Leo nard Salaz, met solistische medewerking van Marianne Sarstadt en Bob Ver- bruggen. Op het programma staan onder andere „Romeo en Julia", „Doornroos je" en „Fini". Muzikale Speurtochten in Haarlems Historie door 3os. de Klerk Een bundel van los. de Klerk's muziek historische artikelen, die vroeger in onze bladen zijn gepubliceerd 80 Blad zijden, geheel op kunstdrukpapier, ver lucht met 20 illustraties, gekartonneerd Prijs 0.75 Verkrijgbaar aan de kantoren van ons blad en bij het Concertbureau Alphe- naar, Kruisweg 49, Haarlem. dat hij met over het algemeen zeer be scheiden krachten moet omspringen, het geheel is er niet minder aanvaardbaar door, integendeel. Dat de beide bedienden als traditionele domme clowns werden voorgesteld, kan alleen maar worden toe gejuicht. Peter van der Linden en Frans Koppers maakten er melancholieke mal loten van. De voornamere tweeling wordt door Joop van der Donk en Arthur Bonii verwarring van allure voor het voetlicht gebracht. Ook in combinaties van objec tieve plastiek is de verdubbeling ingenieus doorgevoerd. Bij de vrouwelijke mede werkenden weet Nettie Noordhoff zich als Luciana innemend te onderscheiden. Leon- tien van Beurden moet ten zeerste gepre zen worden om haar op dynamiek inge stelde decor en om de eveneens met fanta sie en distinctie door haar ontworpen kos tuums. Deze' vertoning is een prima gele genheid voor middelbare scholieren om de bijgebrachte eerbied voor de klassieke litteratuur te verlevendigen. David. Koning AMATEURTONEEL Maandag.7 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haarlemse Toneelclub geeft een voorstelling van „Sta hiersta daar", geschreven door Ank van der Moer, onder regie van de schrijfster. Dinsdag 8 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haarlemse Toneelclub geeft nog maals een voorstelling van „Sta hier sta daar", onder regie van Ank van der Moer. Donderdag 10 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Operette Gezelschap geeft een voorstelling van „De Dollar prinses", van A. M. Willner en Fritz Grünbaum. Vrijdag 11 maart. Stadsschouwburg, 20 u.: Het Nieuw Operettegezelschap geeft nogmaals een voorstelling van „De Dol larprinses". VOLKSUNIVERSITEIT Maanda'g 7 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): Dr. C. J Schuurman houdt een lezing over „De psychologie van het huwelijk". Dinsdag 8 maart, Frans Halsmuseum, 14.30 uur (ingang Groot Heiligland): Mevrouw G. la Croix-Hansen houdt een lezing over de ontwikkeling van de persoon lijke smaak. Woensdag 9 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): Mevrouw G. la Croix-Hansen spreekt over de ont wikkeling van de persoonlijke smaak. Woensdag 9 ma'art, Frans Halsmuseum, 20 uur: de heer H. de Wijs houdt een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Wat maakt u van uw woning?" Donderdag 10 maart, Frans Halsmuseum, 14 uur (ingang Groot Heiligland): de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum houdt een lezing over de kunstschatten van het Frans Halsmuseum. Donderdag 10 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): prof. dr. P. Hendrix geeft een inleiding over „De oude kerk in het nieuwe Rusland". Donderdag 10 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): Ka mermuziekavond (zie Muziek). DIVERSEN Vrijdag 4 maart, Concertgebouw, 19.30 uur In het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi worden modeshows ge houden. Vrijdag 4 maart, bovenzaal Concertgebouw 19.30 uur: Voorlichtingsavond van de Hoogovens n.v. Vrjjdag 4 maart, gebouw „Vondelkwartier" Vergierdeweg, 20 uur: De heer W. F Happé, wethouder van Haarlem, houdt een lezing over het onderwerp: „Blijft ons deel van Haarlem bewoonbaar?" Zaterdag 5 maart. Vreeburg, Blocmendaal 20 uur: Jazz-concours ten bate van de vluchtelingenactie „Doe Open". Zaterdag 5 maart, café-rest. „Die Kaeckse 20 uur: Feestavond van de afdeling „Te Zaanen" van het Haarlems Speeltuin- verbond. Zaterdag 5 maart. Minerva Theater. 14.30 uur: Middagvoorstelling van het kinder circus „Elleboog". Zaterdag 5 maart. Concertgebouw, 20 uur: Kienavond van de harmonie „Haarlem" Zaterdag 5 maart, tuinzaal Concertgebouw 20 uur: Feestavond van de vereniging „Meisjes H.B.S." Zondafg 6 maart. Concertgebouw, 20 uur: Gymnastiekuitvoering van de turnver eniging „Bato". Maandag 7 maart, Concertgebouw, 14.30 1.9 en 21.15 uur: Mode-shows. Maandag 7 maart, gebouw „Bloemenheu- vel", 20 uur: Voorlichtingsavond van de afdeling Bloemendaal van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Woensdag 9 maart, Jeugdhuis, Donkere- laan, 20 uur: Cabaret-toneel en muziek avond ten bate van de vluchtelingenactie „Doe open". Woensdag 9 maart, Aula Gymnasium, 19.30 uur: Mevrouw dra. M. M. Boldingh houdt, voor leden van de Kennemer Kring van de school voor Wijsbegeerte, een lezing over: „Filosofie en religie- grenzen en grensoverschrijdingen". Woensdag 9 maart, Concertgebouw, 20 uur: Bedrijfstoneelvoorstelling. Opgevoerd wordt het stuk „De ridder van de kou senband". Woensdag 9 maart, tuinzaal Concertge bouw, 19.30 uur: In het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi worden er modeshows gehouden. Donderdag 10 maart, Concertgebouw, 20 uur: Bedrijfstoneelvoorstelling. Donderdag 10 maart, café-rest. Brinkmann 20 uur: De schrijfster Hella S. Haasse spreekt over „Stromingen in de inter nationale naoorlogse litteratuur". Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, Krelagehuis: Geopend van donderdag 3 maart, tot zaterdag 12 maart. Iedere zaterdag van 20 to( 23.50 uur is de Jongerensociëteit ..Haerlem" geopend in het gebouw op het sportveld aan de Kleverlaan. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Nederlands Kamerkoor. De New York Times heeft over het eerste optreden in New York van het Nederlands Kamerkoor geschreven: hoe prettig de indruk ook was die men hier al had door de grammofoon platen van het koor, men bleef onkundig van veel der veroverendste kwaliteiten van het gezelschap. Al vele kleine Euro pese koren zongen hier met grote subtili teit in nuancering, bereikt vooral door het feit dat zij bijna neuriën. Maar deze tien vrouwen en acht mannen zingen uit volle borst. Zij doen hun mond geheel open en laten hun stemmen klinken zoals zij zijn: menselijke stemmen, geen quasi- orgelpijpen. De geluidsmenging die zij be reiken is steeds liefelijk. Wij hopen dat wij deze muzikale Nederlanders het volgend seizoen zullen terugzien. Elvis Presley. Donderdag heeft de zanger Elvis Presley voor het eerst sinds achttien maanden voet aan wal gezet in de Verenigde Staten. Hij landde op de lucht machtbasis McGuire na aankomst uit Duitsland, waar hij het grootste deel van zijn tweejarige diensttijd heeft doorge bracht. Er waren slechts enkele fans op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Over drie dagen zal hij definitief af zwaaien, zijn blauwe suède schoenen kun nen aantrekken en zijn gitaar omhangen. Gaudeamus-kwartet. Het Gaudeamus- kwartet gaat van 6 tot 16 maart op tour nee. Het zal zowel voor de radio spelen als in zalen te Mainz, Karlsruhe, Turijn, Lugano, Luzern en Bazel (2 x). Het pro gramma bevat uitsluitend werken van hedendaagse componisten, Stam, Geraedts, De Leeuw en Schat (allen bij de stichting Gaudeamus aangesloten), voorts Pijper, Strawinsky, Webern en Berg. Op 28 maart zal het kwartet te Parijs concerteren. Jacob Marisjeugdprijzen. De Jacob Marisstichting stelt dit jaar weer drie Marisjeugdprijzen, voor schilderkunst, beeldhouwkunst en grafische kunst be schikbaar. Elke prijs bestaat uit een zil veren legpenning en een bedrag van 500. De jury ter beoordeling van de in mei 1960 in te zenden werken bestaat uit de beeld houwer Wessel Couzijn te Amsterdam, J. van Lerberghe, adviseur bij de afd. kunst- propaganda van het ministerie van Open baar Onderwijs te Brussel en prof. Albert Troost, hoogleraar aan de Van Eijck- academie te Maastricht. Gegadigden voor de prijzen moeten op 1 januari 1960 de leeftijd van 28 jaar nog niet hebben be reikt en in Den Haag, Rijswijk, Voorburg of Wassenaar wonen of op I maart 1960 in Den Haag in opleiding zijn voor het kunst vak waarin zij mededingen. Tajiri. Op vrijdagmiddag 4 maart opent de heer Earle H. Balch van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst in het Ste delijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling van sculpturen van de, in Amsterdam wonende, Amerikaanse kun stenaar Shinkichi Tajiri. Tegelijk met de werken van Ta.iiri, zullen schilderijen van de in de Verenigde Staten wonende Ne derlander Joop Sanders tentoongesteld worden. Jupiter weer op straat. Het concert draaiorgel Jupiter zal eerstdaags weer in de straten van Haarlem klinken. Het in strument is in de laatste weken weer grondig nagezien en gestemd. Ook het front is-geheel opnieuw gedecoreerd; het repertoire zal worden uitgebreid. Eugen Jochum. De pas benoemde dirigent van het Concertgebouworkest, Eugen Jochum, zal een tournee van twee weken in Japan maken op uitnodiging van het Symfonie Orkest van Tokio. Jochum die concerten zal dirigeren in Tokio, Na- goya en Osaka, wordt vrijdag uit San Francisco verwacht. Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 11—15 uur behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1315 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur; zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1015 uur, des zondags van 1315 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, op zondagen van 1417 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur": Gedurende de gehele maand maart tentoonstelling van grafiek van Henk Huig. Dagelijks geopend van 10—22 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 1 rood: Van 24 februari tot 24 maart tentoonstelling van werken van Haar lemse schilders. Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg: Van 5 tot 28 maart tentoon stelling van, door scholieren vervaardig de, tekeningen, handwerken en kunst voorwerpen. Dagelijks geopend van 10— 13, 1417 en 1922 uur. Op zondag ge opend van 1417 uur. Galerie Espace, Klein Heiligland 36: Tot 20 maart werken van Alechinsky, Appel, Corneille, Jorn en Nanninga. Geopend op werkdagen van 1117 uur. H. W. Mesdaglaan 17, Heemstede: Van 5 tot 21 maart tentoonstelling van aquarel len van Bernine Stuart. Dagelijks ge opend van 11 tot 16 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken: Romans: Gheorghiu, Bedel niet om wonderen: Minco, De andere kant: Ross, Het, jongetje in de grijze jas; Scholz, Weerzien in Berlijn: Simenon, Maigret op vakantie: Streef, Ontmoeting met het verleden; Dürrenmatt, Die Stadt: Geissler, Der Seidene Faden; Harun. Matti; Ambler, Pasage of arms; Benaya, The levelling wind; Braine, The Vodi; Caldwell. Certain woman: Humes, The underground city: MacGhee, The middle way; Sichel, The Jersey Lily; Steen, The woman in the backseat; Vail. The bright young things; del Castillo. Tanguy, histoire d'un enfant d'aujourd' hui: Robbe-Grillet, La jalousie. Ontwikkclingsboeken: Michaud, Op steen en klei: Deutschland heute; Velema. De comprehen sive school in Zweden en Noorwegen: Klein, Het wil op school niet vlotten..; Noailles, De knop pen gaan open; Kroon, Camping, een praktische gids voor moderne toeristen: Lambrechts, Kop pelen, kweken en spelen, de kunst in de duiven sport: Morriën. Voor wie dit leest (proza en poë zie. dl. 5); Lelming. Marsman en liet expressio nisme: Chestei-ton. Autobiography: Beckett, Fin de part ie, suivi de: Acte sans paroles: Praga. II dubio - II divorzio: Langui, 50 jaar moderne kunst: Lindner. Elsevier's fotoboek voor ieder een: Handbuch der Musikerziehung: Bijster. Or gel-methodiek; Hall. Prinses Margaret: de Klerk, Muzikale speurtochten in Haarlem's historie.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9