Overal in het land is het werk hedenochtend neergelegd Residentie verwelkomde president van Peru Belgische CVP aanvaardt een talen ver gelijk Actie heeft rustig verloop HET WEER DE STAKING IN DE BOUWVAKKEN Aannemers staan praktisch alleen De heer Dura voert besprekingen met de regering Glimlachende dr. Prado arriveerde per koninklijke trein uit Dusseldorf Zeven doden in liet verkeer li! MORRIS 'éeforei/óu êitij! Kiem gelegd voor breuk met liberalen 74e JAARGANG No 203 MAANDAG 7 MAART 1960 305e JAARGANG No 51 In de krant van lieden: Koude oostelijke wind Sneeuwstormen in de V.S. eisen 174 mensenlevens Armstrong-Jones zou titel van „markies" ontvangen Het woord is aan Zuidafrikaans episcopaat tegen rassendiscriminatie Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- TT I li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Hnl I 1 H 40^^^ ff Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I I 1 1 1 I 8 ill 1 jyCjClftSillfl Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL JL JL JL Ju hj tMu&r Jb fr' P'P' 1 8'15- Losse nrs-12 ct Postgiro 273107, J§ t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE H A ARLE ÏVI SCHE COURANT P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De bondsbesturen van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, de Rooms-Katholieke Bouwvakarbeidersbond St. Joseph en de Nederlandse Christe lijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid hebben hun leden, werkzaam op belangrijke nieuwbouwobjecten of wegenbouwprojecten in de navolgende plaatsen en streken verzocht het werk neer te leggen: Leeuwarden, Drachten, stad Groningen, Emmen, Hengelo, Enschede, Arnhem, stad Utrecht, Amsterdam, Velsen, IJmuiden, Haarlem, de Zaanstreek, Den Haag, Delft, Rotter dam, Vlissingen, Middelburg, Goes, Eindhoven, Tilburg, Kerkrade, Maastricht „en voor de mijnstreek in Heerlen. De leden is meegedeeld, dat zij recht zullen hebben op de stakingsuitkeringen zoals, deze in de huishoudelijke reglementen van de betrokken organisaties zijn vastgesteld. De uitkeringen geschieden via dc afdelingspenningmeesters. De staking zal geen algemeen karakter dragen. Uit de instructies die de leden van deze organisaties hebben ontvangen blijkt dat de staking zich tot een aantal belangrijke plaatsen en streken in ons land zal beperken. In deze streken en plaatsen moet volgens de instructies de staking de belangrijke objecten in de nieuwbouw en de wegenbouw. gericht worden op Het onderhoudswerk en de kleine nieuwbouw blijven buiten de staking. De staking geldt alleen voor hen die val len onder de collectieve arbeidsovereen komst voor het bouwbedrijf. De leden die vallen onder de collectieve arbeidsover eenkomst voor het schildersbedrijf, stu- cadoorsbedrijf, granitobedryf, stecnhou- wersbedrijf, timmerfabrieken en Bolegbo dienen volgens de instructies niet aan de staking deel te nemen. De duur en de om vang van de staking zullen van dag tot dag door de bondsbesturen van de werk nemersorganisaties worden bepaald. Op de stakers wordt door de drie werk nemersorganisaties een beroep gedaan de actie op waardige wijze te voeren met in achtneming van de aanwijzingen welke door de districtsbesturen de afdelingsbe sturen zullen worden gegeven. Dit houdt onder andere in dat geen deel moet wor den genomen aan ongeorganiseerde ac ties van extreme elementen. Inmiddels hebben de werkgevers in het bouwbedrijf van hun organisaties bericht ontvangen dat zij geen andere lonen mogen uitbeta len dan die welke voor 1 maart golden. Tevens wordt de werkgevers geadviseerd werknemers die maandag in staking gaan bij aangetekende brief op staande voet ontslag te verlenen wegens weigering van de door werkgevers opgedragen werk zaamheden. Dit ontslag zal alleen worden aangezegd wanneer er geen sprake is van een algemene of plaatselijke staking. Voorzitter C.N.V.: Sociale ramp In de vergadering van de statenkring Goes van de Christelijk-Historische Unie die hedenmiddag wordt gehouden heeft de heer C. J. van Mastrigt, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, com mentaar. geleverd op de ontwikkeling in het bouwbedrijf. De dreiging van een sta king in de bouwwereld noemde hij een so ciale ramp. De inzet van deze zaak is niet de loonpolitiek in deze bedrijfstak als zo danig, maar de verbreking van de sociale orde zoals die in de verhouding tussen werkgevers en werknemers na de oor log is opgebouwd. N.V.V.: Bouwpatroons verantwoordelijk Namens het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft de heer W. F. van Tilburg, secreta ris, verklaard: Dit dreigt een nationale ramp te wor den. Ik wil duidelijk vaststellen dat de oor zaak hiervan gezocht moet worden bij de onbegrijpelijk halsstarrige houding van de bouwpatroons. De bouwpatroons zullen zich ook hebben te houden aan een van de pag 1, 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 4, 5 Agenda van Haarlem en IJmond Toch Is Het Zo PT 7 Horen en Zien 7 Boekenlwekje 7 Beeldverhalen -S 8 Economisch nieuws ...9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog, koud en schraal weer met een matige tot krachtige oostelijke wind. Enkele over drijvende wolkenvelden. In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. belangrijkste voorschriften van de nieu we loonpolitiek, namelijk dat een loons verhoging niet mag worden doorberekend. Dat wisten zij al van 31 juli 1959. De cen trale werkgeversorganisaties hebben de ze voorwaarden aanvaard. En daarop is voor het bouwbedrijf geen uitzondering gemaakt. In het licht van de nog steeds bestaande woningnood acht ik de afwij zende houding van de bouwpatroons in strijd met het algemeen belang. Hier is sprake van misbruik in het kader van de machtspositie die de bouwpatroons inne men. R.K. Bond: Staking verantwoord In de K.R.O.-uitzending van zaterdag avond hebben de voorzitter en de secreta ris van de Nederlandse Katholieke aan- nemersbond de heren J. P. A. Nelissen en mr. J. A. van der Steen het standpunt van hun bond in het bouwconflict toegelicht. Direct daarna sprak de heer H. Werkho ven. voorzitter van de R.K.-Bouwvakar- beidersbond ,.St. Joseph". De heer Werk hoven beantwoordde de vraag of de sta king nodig is bevestigend op grond van drie overwegingen, die naar hij zeide aan de katholieke sociale moraal zijn ontleend. Het betreft een ernstige zaak, er is geen ander middel en er is kans op resultaat. De arbeiders zijn bereid voor hun belangen te vechten, hard en als het moet langdu rig. Van de leden van zijn bond verwacht te hij een waardige en gedisciplineerde strijd. Werkgeversbonden: afkeuring Een woordvoerder van de zijde van de vier centrale werkgeversverbonden, wel ker besturen zaterdag in Den Haag ver gaderd hebben, deelde ons desgevraagd mede, dat de tekst van de algemene aan wijzing d.d. 31 juli 1959 ook voor het bouw bedrijf geldt. Dit houdt in, dat in het al gemeen geen doorberekening van geste gen loonkosten kan plaatsvinden. De heer A. Borst Pzn., voorzitter van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers, zei ons geheel afwijzend te staan tegenover de houding van de aanne mers. Hij is het eens en met de standpun ten van de regering en de arbeiders en acht het onverantwoordelijk het op grond van materiële eisen tot een conflict te la te komen. Dit strijdt met mijn christelij ke beginselen, aldus de heer Borst, die te kennen gaf hiermede tevens de mening van zijn medebestuursleden te hebben weergegeven. De heer Borst zei bereid te blijven tot het aanwenden van alle moge lijke pogingen om alsnog tot een oplos sing te komen. Ook mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzit ter van de Algemene Katholieke Werkge versvereniging, zei niemand te willen ver oordelen, maar het zeer te betreuren dat geen minnelijke regeling bereikt kon wor den. (Vervolg op pagina 2) De drie kleindochters van president Manuel Prado van Peru, die vandaag zijn staatsbezoek aan ons land begon nen is, zijn reeds zaterdagavond per K.L.M.-lijnvliegtuig uit Londen op Schiphol aangekomen. De meisjes die in Engeland op een kostschool zijn, hebben de gelegenheid om het officiële bezoek van hun grootvader aan Neder land mee te maken, met beide handen aangegrepen. Het zijn, van boven naar beneden, de veertienjarige Nora, de dertienjarige Pancho Rosa en de twaalf jaar oude Enriqueta. De voorzitter van de raad van bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn., voerde hedenochtend op het ministerie van Econo mische Zaken besprekingen met de minis ters De Pous en Aartsen in aanwezigheid van ir. F. Q. den Hollander, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Deze laatste heeft het initiatief tot dc be sprekingen genomen, omdat na'ar zijn me ning de aannemersbonden de voorstellen van de regering voor wat betreft de moge lijkheid tot doorberekening van de loons verhogingen verkeerd hebben geïnterpre teerd. CHICAGO (UPI) In het grootste deel der Verenigde Staten zijn de temperatu ren opnieuw tot recordlaagte gedaald. Driekwart van de Verenigde Steten ligt nu in de greep van dc winter. In de sneeuw stormen die het land heeft geteisterd zijn tot nu toe (door UPI) 174 doden geteld. In Nieuw Engeland duurt de storm nu al vijf dagen. Daar is de ergste sneeuwval van de historie geregistreerd. (Van onze correspondent in Londen) Anthony Armstrong-Jones, de aanstaande echtgenoot van prinses Margaret, zal zo goed als zeker een adellijke titel krijgen, hoewel hij daar zelf geen prijs op lijkt te stellen. Alleen een titel kan echter voor komen dat de kinderen die mogelijk uit het huwelijk geboren worden als gewone stervelingen door het leven zouden moeten gaan. Zo iets acht men nu eenmaal onge past voor de nakomelingen van de prin ses. Indien Armstrong-Jones tot markies wordt verheven, hetgeen de verwachting is, zal zijn oudste zoon earl (graaf) wor den en andere kinderen lord of lady. Prin ses Margaret zou in dat geval de onder titel markiezin krijgen. Het is niet uitge sloten dat Armstrong-Jones, als de bij de markiezentitel behorende plaatsnaam een uit Wales zou kiezen, gezien het feit dat de familie haar oorsprong had in dat vors tendom. Antony Armstrong-Jones viert vandaag zijn dertigste verjaardag. (UPI) Naar verluidt zal het huwelijk van prinses Margaret en Armstrong-Jones via de televisie worden uitgezonden. De B.B.C. heeft al om toestemming tot uit zending gevraagd. Prinses Margaret en haar verloofde Antony Armstrong Jones hebben de Newbury-paardenrennen bijgewoond. Men ziet het paar hier in de stal, waar de koninklijke paarden worden ver zorgd. (Van onze Haagse redacteur) Sinds vanmorgen halfelf wordt de inne mende glimlach van Prins Bernhard erns tig concurrentie aangedaan door die van de grijze president dr. Manuel Prado van Perü, die op dat tijdstip met zijn echtge note Clorinda Malaga de Prado en zijn ge volg, waarbij ook zijn dochter mevrouw Rosa Prado, de koninklijke trein, welke hem van Diisseldorf naar Den Haag had gebracht, op het zo goed mogelijk opge dofte Staatsspoorstation verliet onder klanken van het martiale Peruviaanse volkslied, dat thans zijn eerste uitvoering in Nederland door de Koninklijke Militai re Kapel beleefde. Op het perron, waar de erewacht als ge woonlijk door honderd uitverkorenen van het Garderegiment Jagers, met vaandel en vaandelwacht werd gevormd, volgde de hartelijke begroeting van dit bevriende, maar verre staatshoofd en mevrouw Pra do door de Koningin (in korte grijze bont mantel), de Prins (in ceremonieel tenue van generaal-vlieger der Koninklijke Luchtmacht) en Prinses Beatrix (in korte donkerbruine bontmantel). Voordat Koningin Juliana en haar hoge gast de erewacht inspecteerden, werden ook de burgemeester en de gouverneur van de residentie, alsmede de grootmees teres en de grootmeester, aan president en mevrouw Prado voorgesteld. Na het ceremonieel van de inspectie dei- erewacht volgde een uitgebreide reeks voorstellingen, eerst voor de ingang van de koninklijke wachtkamer van enige le den der Peruviaanse ambassade in Den Haag de ambassadeur was met. de pre sident meegereisd en van de hofhou ding, daarna, in de wachtkamer, van een gezelschap van ruim vijftig personen, waaronder de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Gene- ral, de minister-president en de 23 leden van zijn kabinet, de-gevolmachtigde mi nisters van Suriname en van de Antillen, vier ministers van staat, de vice-president van de Raad van State, de Nederlandse ambassadeur in Peru en een aantal ande re hoogwaardigheidsbekleders bevonden Vervolgens begaf het hoge gezelschap zich door de blauwe erehaag der stramme marechaussees naar buiten, waar op het tamelijk volle Stationsplein de paarden zes voor elk rijtuig reeds stonden te trappelen voor de koninklijke calèches. De eerste daarvan werd bestegen door dr. Prado, de Koningin en Prinses Beatrix, de tweede door mevrouw Prado en de Prins. Nadat de eerste stalmeester majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck zijn schimmel Cortina had bestegen, zette de stoet zich in beweging voor de tocht naar her Huis ten Bosch. Langs de route, waar telkens groepjes belangstellenden een zwak gejuich aanhieven, werd de ere-af- zetting gevormd door detachementen van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Luchtmacht, de Nationale Reserve, de Compagnie Van Heutz en het Eerste Le gerkorps. Op verscheidene plaatsen woei de rood-wit-rode Peruviaanse vlag. Om elf uur arriveerde het hoge gezelschap bij het Haagse paleis waar de Studentenweer- baarheidsverenigingen uit Leiden en Delft de erehaag vormden. Nadat het trompetterkorps der cavale rie ten tweede male het Peruviaanse volkslied onder Hollandse hemel had la ten klinken inspecteerden Koningin Julia na en dr. Prado ook hier de erewacht honderd man van het Garderegiment Fu seliers Prinses Irene, alvorens de hoofden der diplomatieke missies in Den Haag te ontvangen. Om twaalf uur vertrokken dr. en mevrouw Prado per auto naar Am sterdam, een kwartier later gevolgd dooi de Koningin en de Prins der Nederlanden. Tegen een uur wordt het hoge gezel schap in de hoofdstad verwacht waar president Prado een bloemenhulde zal leggen bij het Nationaal Monument op de Dam. Vervolgens wordt een bezoek ge bracht.aan burgemeester Van Hall in diens ambtswoning aan de Herengracht, waar na men ten paleize het noenmaal zal ge bruiken. In de middaguren zullen de hoge bezoekers in een rondvaartboot een tocht door de Amsterdamse grachten en de Amstel maken. E. F. Kossmann: Domme mensen zijn gemakkelijk te her kennen: ze weten alles wat ge hun wilt vertellen en weten niets van wat ge hun vraagt. De 58-jarige H. W. C. Battes is in Den Haag, toen hij bij de halte Loosduinseka- de uit een rijdende tram van lijn 11 stap te, gevallen en tussen de motorwagen en de aanhangwagen terechtgekomen. Hij was op slag dood. De heer Battes woonde in Den Haag en was employé bij de P.T.T. Op een smalle en slecht verlichte weg te Middelbeers (N.BR.) is de 80-jarige heer M. van Kollenburg, op ongeveer 100 meter van zijn woning aangereden en ge dood door een hem achteroprijdende per sonenwagen, die bestuurd werd door een veearts uit Middelbeers. Deze verklaar de, te hebben gedimd voor een uit de te genovergestelde richting komende fietser en bij het slechte licht de oude man, die rechts van de weg liep niet te hebben op gemerkt. Op de rijksweg bij Babberich (Gld.) is het zevenjarige dochtertje van de familie Stam aangereden door een vrachtwagen en kort daarna overleden. Het kind liep achter een stilstaande autobus om de weg op en kwam onder de vrachtauto terecht. In Barneveld is de 81-jarige H. van Mou- rik toen hij per fiets de weg overstak, on der een personenauto geraakt. Hij werd ernstig gewond overgebracht naar een zie kenhuis, waar hij kort na aankomst over leed. Op het kruispunt Van Hasseltlaan-No- belstraat te Apeldoorn is de 47-jarige bromfietser H. J. Roeloffzen aangereden door een vrachtauto. De man verleende op het kruispunt geen voorrang en werd tegen de trottoirband geworpen. Hij was op slag dood. Op de rijksweg te Geleen is een door de heer P. J. Keirsgieter uit Assendelft be stuurde auto door onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom gereden. De 43-jarige bestuurder was op slag dood. Zijn echtgenote, die naast hem zat, liep een schedelbasisfractuur op. Hun 15-ja- rige zoon Hans, werd ernstig aan het hoofd gewond. In de Ursulakliniek te Wassenaar is overleden de 80-jarige Hagenaar P. Poot, die op 20 februari ernstig gewond werd, toen hij bij het Westeinde tegen een tram wagen van lijn 2 aanliep. PRETORIA (Reuter) De rooms-ka- tholieke bisschoppen van Zuid-Afrika heb ben in een herderlijke brief, die vandaag is gepubliceerd, met kracht stelling geno men tegen de rassendiscriminatie van de Zuidafrikaanse regering op politiek, eco nomisch en sociaal gebied. In de brief wordt een beroep op de rooms katholieken van de Unie gedaan ervoor te zorgen dat hun houding tegenover het ras senvraagstuk volkomen in overeenstem ming is met de christelijke leer. Advertentie barteljorisstr.' Haarlem' tel. 13439 LEIDSeSTRAAT (BIJ KONINGS'PIEÏNJ AMSTERDAM TEL 273596 REGENKLEDING Deze telefoto toont het schip La Coubre hel leven kostte. De Cubaans-Ameri can de kade in Havana na de reeks I kaanse relaties zijn aan grote span- ont ploffing en, welke tientallen mensen I ningen onderhevig nu Castro de V.S ervan heeft beschuldigd de hand te hebben gehad in deze sabotage". (Van onze correspondent in Brussel) CHARLEROI In een buitengewoon levendige en woelige sfeer is in het nieuwe Paleis der Congressen te Charleroi het jaarcongres gehouden van de C.V.P., de Belgische roomskatholieke Volkspartij. In dc afgelopen weken hebben Waalse, Brus selse en Vlaamse partijleiders van de C.V.P. een talencompromis uitgewerkt. Het gaat voornamelijk om het statuut van Brussel en zijn Vlaamse randgemeenten, en om de problemen van de Waals-Vlaam se taalgrens in België. Dc voorzitter van de C.V.P., mr. Th. Lcfèvre, wierp het gan se gewicht van zijn gezag in de schaal om het talenvergelijk door het congres te doen aanvaarden. Het vergelijk kan als volgt worden sa mengevat: 1. Afschaffing van de talentelling als on derdeel van de tienjaarlijkse volkstelling 2. Een definitieve vaststelling van de Vlaams-Waalse taalgrens. 3. Volledige tweetaligheid van de Brus selse gemeentebesturen en een „speciaal statuut van onthaal" ten behoeve van de Franssprekende immigranten in de Vlaamse randgemeenten van Brussel. In die gemeenten zal het bestuur Vlaams blijven, maar voor de contacten met het publiek zullen het Nederlands en het Frans worden gebruikt. Wanneer de Fransspre kende ouders in die gemeenten erom ver zoeken kunnen scholen worden opgericht waarin de voertaal Frans zal zijn, met een zeer ruim onderricht van het Nederlands. In ruil hiervoor worden in de Vlaamse provincies de zogenaamde overgangsklas sen afgeschaft, waarin de kinderen van de Franssprekenden hun onderwijs gedeelte lijk in het Frans ontvingen. Dit in alle opzichten redelijk vergelijk werd door het congres met 283 tegen 83 stemmen goedgekeurd bij 35 onthoudin gen. Een sterke minderheid van 83 Brusselse en Waalse partij-afgevaardigden heeft het compromis verworpen. In regeringskringen leeft de vrees dat de Brusselse liberalen, die het talenvergelijk evenmin als de Walen en Brusselaars zul len aanvaarden, een kabinetscrisis over deze kwestie zullen uitlokken. Immers, de talentelling schiep de mogelijkheid om in de Vlaamse randgemeenten, waar de Vlaamse meerderheid langzamerhand wordt verdrongen door een meerderheid van Franssprekende Brusselaars die de overbevolkte stad verlaten, Fransspre kende gemeentebesturen te installeren. Voor het eerst wordt een ernstige poging gedaan om een vergelijk te vinden tussen de volkse stelling van „de Vlaamse rand gemeenten zijn Vlaamse grond", die in een zeer opmerkelijke open brief door de Vlaamse litteratoren Herman Teirlinck en Stijn Streuvels werd verdedigd, en de stelling der Franssprekenden, die in de randgemeenten van Brussel talenvrijheid eisen. Over deze kwestie is het laatste woord dus niet gevallen. Het wordt voor de roomskatholiek-liberale regering-Eys- kens een struikelblok. Enkele Frans-Bel gische kranten, voornamelijk de rooms- katholiek-conservatieve „Libre Belgique" voeren tegen het compromis een felle scheldcampagne. In zijn rede zei voorzit ter Lefèvre dat de toon van dit blad aan de methodes van de Rexisten herinnert. Het is lang geleden dat er in de Franse kranten van België zoveel onvriendelijke woorden vielen tegen de Vlamingen, evenals tegen Waalse en Brusselse partijleiders, die het talenvergelijk mede tot stand hebben ge bracht.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1