Steun aan ongeorganiseerden vormt moeilijk punt Vlaamse en Nederlandse pers moeten samenwerken Koud en schraal weer //(Mm 4 PINDAKAAS E.V.C. stelt zich achter de uniebonden In Amsterdam wordt overal gestaakt Prof. Romme klaagt over de oppositie Hotel in Wassenaar afgebrand Rond 66 miljoen meer dan in 1959 MAANDAG 7 MAART 1960 2 DE BOUWSTAKING neem dan vlug... helpt snel en afdoende PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. „Zij hanteert een hakmes inplaats van een lancet'9 Vrije artsenkeuze voor militairen Iti het belang van taal en cultuur in kwaliteit de BAAS Dank aan de marine Uitkeringen Gemeentefonds °c3 2 (Vervolg van pagina 1) De landelijke stakingsleiding die zich vanmorgen in het gebouw van de rooms- katholieke bouwvakarbeidersbond St. Jo seph heeft gevestigd, is tevreden over de uitvoering van de instructies door de ge organiseerde bouwvakarbeiders. Uit alle delen van het land wordt ge rapporteerd, dat de staking op juiste en waardige wyze wordt uitgevoerd. Bij de plaatselijke stakingscomités worden de stakende arbeiders geregistreerd. Men heeft nog geen juist beeld van het totale aantal stakende arbeiders. Tot nu toe heb ben zich, volgens de landelijke stakings leiding, geen incidenten voorgedaan. Men is tevreden over de discipline onder de stakers. Verscheidene aannemers en directies van bouwbedrijven hebben zich zowel tot de plaatselijke stakingscomités als tot de landelijke stakingsleiding gewend met het verzoek, of de mogelijkheid be staat, dat individuele arbeidscontracten worden afgesloten tussen het betrokken bedrijf en de vakbonden. Deze aan nemers en bouwbedrijven tonen zich be reid, afstand te doen van de doorbe rekeningsclausule en direct met de vak bonden een contract te tekenen. Naar het ANP van de zijde van de lan delijke stakingsleiding verneemt, wordt momenteel de mogelijkheid onderzocht, of het afsluiten van dergelijke contracten realiseerbaar is. De vakbeweging, zo zei men ons, staat er in principe niet af wijzend tegenover. Wanneer het tot indi viduele afsluiting van contracten komt en het College van Rijksbemiddelaars hier aan zijn goedkeuring verleent, dan kunnen de werkzaamheden op de betrokken be drijven worden hervat. Dit geldt ook voor aannemers en bouw bedrijven die niet georganiseerd zijn. Zo heeft zich een groot bouwbedrijf in Den Haag, dat niet is georganiseerd, inmiddels tot de vakbeweging gewend met het ver zoek, een dergelijk contract af te sluiten. De landelijke stakingsleiding heeft zich verzet tegen pogingen van aannemers en bouwbedrijven, hun arbeiders, woonachtig in plaatsen waar gestaakt wordt, naar werkobjecten buiten hun woonplaats, die niet besmet zijn, over te brengen. In Arn hem waar een bouwbedrijf zijn werk nemers naar een andere plaats wilde ver voeren, hebben vakbondsbestuurders dit voorkomen. Telegrammen bereiken de landelijke stakingsleiding van verscheidene af delingen in het land, waarin gepleit wordt voor een algemene staking. „Als ooit be wezen is, dat er geen kloof bestaat tussen de vakbondsbesturen en hun leden, heeft deze staking dit wel bewezen", zo ver klaarden vanmorgen enkele hoofdbestuur ders van de werknemersvakbonden. E.V.C.: „Uniebonden financieel verantwoordelijk" Het verbondsbestuur der Eenheidsvak centrale uit de Vondelstraat te Amsterdam roept de bouwvakarbeiders en in het bij zonder ook de leden van de E.V.C. op zich bjj de staking aan te sluiten. Het bestuur voegt er echter aan toe, dat het de plicht is van de unie-organisaties, die de staking geproclameerd en georganiseerd hebben, „ook de financiële verantwoordelijkheid te nemen voor alle bouwvakarbeiders, die aan hun oproep gehoor geven". De oproep is vervat in een verklaring, die het verbondsbestuur der E.V.C. en het hoofdbestuur van de E.V.C.-bouwvak zon dagmiddag aan het slot van een vergade ring in Amsterdam opstelden. Daarin werd onder andere „een kameraadschappelijk beroep" gedaan op het bestuur van het O.V.B. (Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties) en op Het Zwarte Corps „terug te komen op het reeds in genomen standpunt en zich eveneens ach ter de oproep van de uniebónden te plaatsen". De ongeorganiseerden Het grote probleem bij deze staking is, aldus een Amsterdamse vakbondsbestuur der, „krijgen de ongeorganseerden, die ook in staking gaan op de objecten waar de staking is geproclameerd een uitkering?" Daarover werd vanochtend in de schaft lokalen op de bouwwerken druk gediscus sieerd. De drie samenwerkende bonden schrijven deze ongeorganiseerden wel in doch zij krijgen daarbij de nadrukkelijke mededeling, dat dit niet impliceert dat zij een uitkering zullen ontvangen. Dit is een Duizenden bouwwerken in Nederland tonen op de eerste dag van de alge mene staking in de bouwnijverheid dit zelfde gezicht: uitgestorven objecten waar het lied van de arbeid tot nader order tot stilzwijgen is gebracht. zaak die door de verbondsbesturen wordt beslist. In de keten kon men beluisteren dat on georganiseerden meenden recht te hebben op uitkeringen van de bonden die de sta king leiden. Bij de kantoren van de drie vakbonden kwamen in de loop van de eerste ochtend uren vele stakers en ongeorganiseerden zich laten registreren. De bondsbestuurders konden om tien uur nog geen overzicht geven op hoeveel en welke werken in Am sterdam wordt gestaakt en het totaal aan tal daarbij betrokken bouwvakarbeiders. De algemene indruk was dat de grote nieuwbouwobjecten stil liggen. Vanmiddag zou de plaatselijke centrale commissie bouwnijverheid, waarin de drie bonden samenwerken, in vergadering bijeen ko men. Heiwerkersfederatie wil niet meestakcn Het bestuur van de Landelijke Federatie van Hei werkers heeft op zijn zondagmor gen te Amsterdam gehouden vergadering besloten zijn leden (ca. 1100) te adviseren het werk maandag gewoon voort te zetten. De federatie van Heiwerkers is niet ge moeid bij het opstellen van de C.A.O. voor de bouwvakken voor wat betreft de heiers. Evenmin, aldus het besluit, is zij door de drie bouwvakwerknemersorganisaties van de door dezen aangekondigde staking op de hoogte gesteld. De Federatie van Hei werkers ontzegt de drie bouwvakbonden het recht, voor de leden van de Federatie een staking af te kondigen. De federatie meent als speciale heiersorganisatie het recht te hebben de arbeidsvoorwaarden in het heibedrijf vast te stellen, een recht dat zij in de toekomst wil bestendigd zien, al dus het besluit. „Gezond verstand gebruiken" De Nederlandse Metselaarspatroonsbond heeft zijn leden geadviseerd op hun arbei ders in verband met de aangekondigde sta king een beroep te doen „hun gezond ver stand te gebruiken en na te gaan of een staking voor hen wel financiële voordelen zal opleveren". (Van onze Amsterdamse redacteur) „Er heerst in Amsterdam een grote sta kingsbereidheid", dit zei ons vanmorgen een woordvoerder van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond in de hoofdstad. Voor het kantoor in de P. C. Hooftstraat stonden honderden fietsen en bromfietsen en in het gebouw verdrongen de stakers zich voor de meldingsloketten. „Wij hebben echter nog geen totaal overzicht. Hier en daar is de toestand nog wat verward. Wij zijn opgebeld door mensen die in de bouw keten zitten te wachten op het stakings parool." De grote bouwwerken in Amsterdam lig gen „plat". Stilteheerste er vapmorggn_pp het reusachtige project van1 het nieuwe RAI-gebouw, stilte ook rond de werken van de universiteitsuitbreiding. Bij onze rondgang langs de grote bouwwerken in de westelijke tuinsteden troffen wij slechts verlaten werken aan. Posters zaten in auto's sigaretjes te roken en de kou weer hield de stakers ervan hier samen te scho len. Zij troffen elkaar in de bouwketen maar toch voornamelijk in en voor de bondsbureaus in de stad. De enige man die wij in Tuinstad Overtoomseveld aan het werk troffen, was een stucadoor. „Ik kan nog een dag voort, maar dan zit ik vast", zei hij. Het havengebouw, dat op de lijst van 24 bij de staking betrokken pro jecten prijkt, gaf wel enige bedrijvigheid te zien. Het waren echter uitsluitend schil ders die de laatste hand aan het binnen kort op te leveren gebouw legden. Patrouille-auto's van rijks- en gemeente politie surveilleerden door de tuinsteden. Nergens behoefde te worden ingegrepen, nergens heerste onrust. Overal stakingen Ook bereiken ons berichten dat elders in het land de bouw „plat" ligt. In Arnhem, Groningen, op de Floriade te Rotterdam, te Utrecht, Rotterdam, Tilburg, Maastricht, in de provincie Zeeland, in Den Haag, Leeuwarden, Nijmegen en Enschede wordt gestaakt, maar de situatie is in vele steden nog onoverzichtelijk. Een indruk va'n de juiste omvang van de staking hebben wij dan ook op dit moment niet. Haarlem: „gedisciplineerd" Met uitzondering van enkele kleine ob jecten liggen alle bouwwerken in Haarlem en omgeving met ingang van vandaag „plat". Vanmorgen om halfacht versche nen de bouwvakarbeiders weliswaar ge woon op de diverse werken, maar zij gin gen naar huis toen vertegenwoordigers van de samenwerkende vakbonden hun hadden meegedeeld dat de bouwstaking „gedisciplineerd" moest worden doorge zet. Naar schatting is in Haarlem een vijf tigtal bouwobjecten door de staking ge troffen. Het aantal bouwvakarbeiders dat Advertentie keelpijn Op een zaterdag in Zwolle gehouden „appèl" van de kring Overijsel van de K.V.P. hebben de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen en de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.VP., prof. mr. C. P. M. Romme, het woord gevoerd. Minister Marijnen zei, sprekende over het regeringsbeleid, dat de christelijke visie op mens en maatschap pij een beleidvoering eist waarbij de na druk ligt op persoonlijke vrijheid en ver antwoordelijkheid. „Deze persoonlijke vrijheid mag echter niet onbeperkt zijn. Het algemeen belang bepaalt de grenzen ervan. Mede gezien de grote mate waar in de werknemers verantwoordelijkheid hebben getoond, meende spreker te mo gen zeggen, dat het gedifferentieerde loonbeleid zal slagen. Een voortvarend bezitvormingsbeleid noemde hij sociaal en economisch wenselijk voor de ruime ont plooiing van de persoonlijke vrijheid. Sprekende over het landbouwbeleid zei de bewindsman, dat het garantiebeleid past in het huidige bestel. De boer moet wor den beschermd tegen de onstabiliteit van de buitenlandse markten. De organisaties moeten samen met de overheid overleggen hoe het garantiebe leid moet worden toegepast. De eigen ver antwoordelijkheid van de boer moet ech ter ook hier voorop staan. De boerenstand is voldoende rijp en heeft voldoende er varing om dit zelf mede te bepalen. Prof. Romme stelde dat in kringen van de oppositie wel een zeer sterke neiging bestaat zich aan te praten, dat met het uittreden van de socialisten uit de rege ring een allesomvattende uittocht van het goede uit de politiek gepaard is gegaan. Ik heb de indruk, aldus de heer Romme, dat de oppositietaak en het oppositiedoel er op werken om weer in de regering terug te komen aan de tegenwoordige oppositie van de Partij van de Arbeid vol komen vreemd zijn. In de huidige manier van oppositievoeren zit een volstrekt ge mis aan bezinning op taak en doel van de oppositie, met het gevolg dat ze vanuit haar êigem'standpunt gezien, voorshands steeds verder van huis raakt. Volgens de huidige oppositie is er niets goeds aan wat er thans gebeurt, zei prof. Romme, die vervolgens opmerkte dat de oppositie van nu meer „een wat wild zwaaiend hakmes hanteert dan het puntige ontleedmesje van een kundig chirurg". Na langdurig overleg is thans zo le zen wij in het „Medisch Contact" van 4 maart een oplossing gevonden die het mogelijk maakt, dat militairen die thuis ziek zijn en in een plaats wonen waar geen militair-geneeskundige dienst is, zich door hun eigen arts laten behandelen. De inspecteur van de Militair Genees kundige Dienst heeft aan de leden van de Landelijke Huisartsenvereniging de voor- waarden en tarieven toegezonden, waarte gen dezen zich bereid kunnen verklaren tot het verlenen van hulp aan militairen die recht hebben op geneeskundige behan deling vanwege het rijk. Tot nu toe was de situatie zo, dat de be doelde militairen behandeld moesten wor den door zogenaamde contactartsen. Zij waren weliswaar vrij, de hulp van hun eigen arts in te x-oepen, doch moesten deze dan particulier betalen. De redactie-secretaris van het Belgische blad „De Gazet van Antwerpen", dr. H. de Cuester, en de hoofdredacteur van „Het Parool" dr. P. J. Koets, hebben zaterdag op een bijeenkomst in 's-Hertogenbosch voor hoofdredacteuren en andei*e journa listen van Nederlandse en Vlaamse dag bladen gepleit voor samenwerking van de Nederlandse en Vlaamse pers ten behoe ve van de culturele eenheid van de Neder landse talen in dit gebied. De heer De Ceuster zei in zijn inleiding over „Pers en culturele eenheid" op de door het genoot schap „De Nederlanden in Europa"' geor ganiseerde bijeenkomst dat verstei*king van de eigen taal en cultuur vereist is met het oog op de huidige Europeanisatie. De klassieke vadei'landsliefde zal veranderen bij de groeiende eenheid in Europa en overkoepeld worden door een loyaliteit je gens Europa. De Nederlandse cultuur is waard behou den te worden en de eenheid van deze cul tuur staat of valt met de eenheid van de taal. Hier ligt een grote taak voor de pei*s, aldus de heer De Ceuster die voorts stelde, dat de Groot-Nederlandse gedachte thans losgemaakt is van de politiek. Pleidooi voor „standaardtaal" Het verschil tussen de taal in Noox*d-Ne- derland en de Nederlands-talige gewesten in België is volgens hem nog veel te groot. De pers kan bij het invoeren van een stan daardtaal een grote rol spelen. De oplos sing hangt, aldus de heer De Ceuster, voor 90 pet van de Vlamingen af. Noord-Neder land is voor de Nederlandstalige gewes ten de spraakmakende gemeente. De idee van een Vlaamse cultuurtaal is opgegeven. Op Nedei*land rust de plicht, als spraak makende gemeente op te treden. Er be staat daar echter te veel de neiging, An gelsaksische woorden klakkeloos over te Een smeulend sigaretteneindje was de oorzaak van een felle brand, die het bekende hotel „Dutch Inn" nabij het marinevliegkamp Valkenburg te Was senaar bijna geheel in de as gelegd heeft. Advertentie hierbij is betrokken ligt tussen de twee- en drieduizend. Om negen uur vanochtend waren op het bouwwerk in Schalkwijk nog 'n dertig ar beiders aan het werk, hoofdzakelijk onge organiseerden. Zij zeiden niet aan de sta king mee te doen omdat zij als ongeorga niseerden niet in aanmerking zouden ko men voor steun uit de stakingskassen dei- vakbonden. In de woonwijk „Parkwijk" in Haarlem- Oost werkt slechts een klein aantal elek- triciëns, loodgieters, schilders en stuca- doors. Deze werknemei'S vallen namelijk buiten de werkingssfeer van de collectie ve arbeidsovereenkomst voor de bouwnij verheid. Op het werk waar de Pastoor van Arskei*k in aanbouw is werd vanmorgen nog gewerkt. Men wist nog niet zeker of men in de loop van de dag het werk zou neerleggen of dat men normaal zou door- wex-ken. De samenwerkende wei'kne- mersorganisaties hebben een pamflet doen verspreiden waarin timmerlieden, metse laars, chauffeurs, heiers, dragline-machi nisten, opperlieden, grondwei*kers en sjouwers opgewekt worden een gesloten front te vormen tegen de aannemers. Voor het kantoor van het N.V.V. aan de Kruisweg in Haarlem groepten in de loop van de morgen tientallen stakende werk nemers samen. Voor de loketten waar de namen van de stakenden werden geno teerd was het een drukte van belang. Met ernstige gezichten bespraken de mannen de toestand. Over het algemeen was de stemming vastberaden al vroeg men zich hier en daar bezorgd af welke geldelijke gevolgen de staking voor de gezinskas zou hebben. IJmond Ook de drie IJmond-gemeenten Vel- sen, Beverwijk en Heemskerk zijn ge- tx*offen door de staking van de bouwvakar beiders. Temeer daar in de IJmond de oouwactiviteit zo groot is, betekent een staking een gevoelige schadepost, die elke dag dat de staking langer duurt, gi*oter wordt. Het werk in de Bevei*wijkse uitbreidings plannen Oosterwijk en Meerestein ligt volkomen stil. Ook de aanleg van de riole ring Beverwijk-Wijk aan Zee is gestaakt. Enigermate wordt er nog gewerkt aan een klein complex van huize'n aan de Heems- <cerkerweg te Beverwijk. Ook wordt door gewerkt aan de verbouw van modemaga zijn Stoutenbeek aan de Breestraat. Het tornt erop neer dat in Beverwijk circa tweehonderdvijftig bouwvakarbieders he denmorgen niet aan het werk zijn gegaan. In de gemeente Velsen is het al niet an ders. Ook hier ligt het werk in het uitbrei dingsplan Duinwijk te IJmuiden nagenoeg I stil. Alleen niet georganiseerde ai*bei- I ders werken hier nog door. Bij Hoogovens te IJmuiden is het wex*k voor alle nieuw bouwprojecten stop gezet. In de gemeente Heemskerk wordt alleen nog gewerkt in het dorp zelf. Het betreffen hier saneringswei-kzaamheden. In het uit breidingsplan „Oosterzij" dreigen moeilijk heden. Er werken tal van Amstei*damse bouwvakarbeiders, die vandaag nog naar hun werk kwamen, maar die morgen dinsdag naar alle waarschijnlijkheid wel thuis zullen blijven, aldus werd ons door de directeur van de dienst gemeente werken van Heemskerk medegedeeld. Rustige stemming „Vijftien jaar lang heeft de bond ons voorgehouden dat staken immoreel is. Dat wij communisten waren als wij het toch deden. Maar nu mag het ineens wel en moeten wij niet-georganiseerden mee de kastanjes uit het vuur halen. Wat dacht u, dat wij vrijdag ons loon kregen? Wij hebben geen enkele toezegging van dé bond gekregen dat wij ook een uitkering krijgen, net als de georganiseerden. Ik heb vrouw en kinderen. Zonder een enkele toe zegging neem ik geen risico. Wij laten ons niet meer door de bond aan het lijntje houden. De lonen moeten blank. Zolang wij iedere week moeten vechten voor ons loon (en hoeveel krijgen wij nou eigenlijk?), staken wij niet." Zo was de stemming hedenmorgen in een keet aan het eind van de Planetenweg te IJmuiden, waarin een aantal bouwvak- arbeidex-s koffie dronk. Slechts vier waren weggebleven, allen georganiseerden. Niet alle ongeorganiseei*de bouwvakai-beiders doen niet mee aan de staking. Bestuurs leden van de bond, die met auto's langs de bouwwerken reden, hebben toch ook ver scheidene niet-georganiseerden weten te bewegen het werk neer te leggen. In het Patronaatsgebouw, in een rokerig lokaal, lieten bouwvakarbeidei*s van beide categorieën zich inschrijven. De niet-ge- organiseex*den vaak nog met twijfel in hun hart. Want nog steeds was er van de zijde van de bond geen uitkering beloofd. De ge organiseerde arbeiders slaagden er echter in enkelen mee te tronen naar de lijsten. Daarna vormden zich groepjes rokende mannen, die in felle discussie het pro en contra van de staking overwogen. De stem ming blijft rustig en kameraadschappelijk. Tot vanmorgen halftwaalf hebben zich bij het inschrijfbureau in het Patronaats gebouw te IJmuiden in het totaal 262 sta kers opgegeven. Hiervan waren 65 leden van de A.N.B., 64 leden van de K.A.B., 20 leden van het C.N.V. en 113 ongeorgani seerden en leden van de E.V.C. De te Utrecht zetelende centrale com missie bouwbedrijf, de landelijke stakings leiding van de drie bouwvakarbeidersbon den, deelt ons mee dat ook Heemstede en Amstelveen bij de staking betrokken zijn. Zondag in de vroege moi'genuren is aan de Katwijkseweg te Wassenaar bij het vliegveld Valkenburg het hotel-restau rant „Dutch Inn" door brand vrijwel ge heel vernield. Het vuur is ontstaan op de bovenvei*dieping in de kamer van een in wonende kelner. Hij had omstreeks twee uur vannacht een sigax*et opgestoken en was in slaap gevallen. Toen de brand om zes uur 's ochtends ontdekt werd, had het vuur zich al een weg gebaand naar het rieten dak, dat weldra fel brandde. De Wassenaarse brandweer en een bi*and- weex*ploeg van het marinevliegkamp Val kenburg bestreden het vuur met groot materiaal, maar de bovenvei'dieping was niet te behouden; zij brandde geheel af. Het nablussen heeft vele ui*en geduurd. De eigenaar van het hotel, dat een tiental bedden telde, was verzekerd. De assistentie van de brandweei*wagen van het marinevliegkamp Valkenbui-g ging met moeilijkheden gepaard. Op een gegeven moment geraakte deze onklaar. Toen riep men de hulp in van een tweede brandweerwagen van Valkenburg. Deze raakte op weg naar de brand in een sloot. nemen. Dit vloeit voort uit taalluiheid en snobisme. In nederland moet men komen tot activering van het taalgevoel. Voor de eenheid van terminologie zou er een soort Taalraad kunnen komen en ver der zou men iets moeten doen om uit de „spellingspoespas" te komen. „Hollandse hooghartigheid" He heer Koets wees erop dat het gaat om samenwerking van de Nederlandsta lige dagbladen in de twee landen. Deze behoi*en echter tot twee staatsvei*banden en dus tot twee verschillende maatschap pijen. Dit beperkt de mogelijkheid van sa menwerking. De Nederlandse pers schiet volgens dr. Koets ten aanzien van de taal genoten in België te kort omdat zij de Vlaamse beweging niet ziet als een zaak die Nedei*land aangaat. Spreker schreef dit toe aan een „Hollandse" hooghartig heid. De grote Nederlandse bladen, alle in het oude Holland wortelend hebben te wei nig oog voor de taal- en culturstrijd in het Vlaamse land, en evenmin voor het sociale karakter van die strijd. Als praktische maatregelen ter verbetering van de sa- menwei'king stelde de heer Koets voor dat de Noordnederlandse hoofdredacteur Bel gische Nedex-landstalige boeken over dit onderwerp laat bespreekn en, indien hij een correspondent in Bi*usel heeft, met deze afspi*eekt dat de cultuur- en taal strijd een belangrijk deel van zijn aan dacht verdient. De heer Koets pleitte er ook voor geregeld bijeenkomsten van Nederlandse en Belgische persvertegen woordigers te houden. Uitwisseling Een andere mogelijkheid is uitwisseling van joux*nalisten en van copy tussen Nederlandse en Belgische dagbladen. Ten slotte kan bij voorbeeld aan de Conferen tie der Nederlandse Letteren een afdeling dagbladpers of journalistiek worden toe gevoegd, maar zowel van officiële als van journalistieke zijde heeft men hiertegen bedenkingen geopperd, omdat bij velen de voorkeur gaat in ïrichting van een afzon- dei-lijke Confei*entie van de Nederlandse Pers. Aan het slot van de bijeenkomst werd de heren De Ceuster en Koets verzocht, te bestuderen wat verder diet te worden ge daan. De minister van Defensie, ir. S. H. Vis ser, heeft aan de commandant van Smal deel I het volgende telegram gezonden: „Ik betuig u mijn bijzondere dank voor de voortreffelijke wijze, waarop u en de be manningen van de schepen van Smaldeel I onder moeilijke omstandigheden de helpende hand hebben geboden aan de be volking van de zwaar getroffen stad Aga- dir. De Koninklijke Marine heeft hierme de wederom blijk gegeven van haar opof feringsgezindheid en bewezen, dat zij im mer gereed staat direct hulp te bieden". In een nota naar aanleiding van de be groting van het Gemeentefonds voor 1960 delen de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken de Tweede Kamer mede dat, ongeacht de voor 1960 toe te ken nen subjectieve vei*hogingen, de gezame- lijke gemeenten over dat jaar naar raming aan algemene uitkeringen een bedrag van rond 34 miljoen en aan belastinguitkerin gen een bedrag van rond 32 miljoen méér zullen ontvangen dan over 1959. Daarbij is dan de bij de brief van 18 februari 1960 aan de gemeentebesturen medegedeelde verhoging van de belastinguitkering voor 1959, waarmede in de begi*oting voor dat jaar tot voor kort geen rekening kon woi-den gehouden, buiten beschouwing ge laten. Volledigheidshalve wordt hieraan toegevoegd, dat hiernaast nog het accres van de Personele belasting en de Grond belasting staat, dat, ongeacht de meerop- bi-engst van de Personele belasting als ge volg van de voorgestelde huurverhoging, naar raming rond 9 miljoen bedraagt. De lastenverzwaringen, welke van 1959 op 1960 op de gemeenten drukken in de vorm van hogere uitgaven voor het onder wijs, toeneming van rente en afschrijvin gen voor onrendabele investeringen, ver meerdering van verplichte reservestortin gen voor woningwetwoningen, belopen naar zeer globale raming een bedi*ag in de orde van grootte can 45 a 50 miljoen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West- en Noord-Eui*opa wordt thans ge heel beheerst door een zeer groot hoge- drukgebied waarvan het centrum maan dagmorgen met een luchtdrukwaax*de van iets boven 1045 millibaar bij Moskou lag. De diepe stormdepressie welke vorige week langs de Amei*ikaanse Oostkust een zware sneeuwstorm vex*oorzaakte, is nu midden op de Oceaan aangekomen. Een deel ervan zwenkt nu op de flank van het hogedrukgebied af naar het noorden ter wijl randstoringen de luchtdruk vooral in Spanje en Portugal doen dalen. De alge mene luchtdi-ukverdeling duidt op aanhou den van de tamelijk krachtige oostelijke luchtstroming welke thans reikt van Zuid- Rusland over Midden-Europa tot aan het Noordzeegebied. De oostelijke winden voe ren daarbij geleidelijk nog koudere lucht aan, waarin ook wolkenvelden voorko men. Er moet dan ook gerekend woi*den op enkele dagen koud en schraal weer met Dinsdag 8 maart Zon op 7.11 uur, onder 18.32 uur. Maan op 13.34 uur, onder 4.22 uur. Maanstanden 13 maart 9.26 uur volle maan. 20 maart 7.41 uur laatste kwai'tier. 27 maart 8.38 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 7 maart Hoog water 11.00 en 23.49 uur. Laag water 5.55 en 18.48 uur. Dinsdag 8 maart Hoog water 12.31 en uur. Laag water 7.27 en 20.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. in de nacht en ochtend ovei*wegend lichte vorst en een matige, af en toe krachtige oostelijke wind. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 2A uur. Den Helder onbewolkt Ypenburg onbewolkt Vlissingen onbewolkt Eelde zwaar bew De Bilt licht bew. Twente onbewolkt Eindhoven onbewolkt Zd Limburg onbewolkt Helsinki geheel bev Stockholm zwaar bew. Oslo onbewolkt Kopenhagen licht bew. Aberdeen geheel bew Londen onbewolkt Amsterdam onbewolkt Bi*ussel onbewolkt Luxemburg onbewolkt Parijs onbewolkt Box*deaux licht bew. Grenoble regen Nice zwaar bew. Berlijn zwaar bew. Frankfort onbewolkt München zwaar bew. Zürich geheel bew Genève regen Locarno regen Wenen zwaar bew. Innsbruck half bew. Rome geheel bew Ajaccio zwaar bew. Madrid licht bew. Mallorca regen Belgrado zwaar bew. Athene zwaar bew. OO «8 ..S "Ö-" d d w 9 c O £'5 a O OZO 7 0 ono 9 0 O 9 0 O 7 0 O 9 0 O 7 0 O 10 0 ono 9 0 WZW -3 0 windst. 1 0 nno 4 0 0 1 0 zo 6 0 ono 8 0 O 8 0 ono 10 0 ono 9 0 no 11 0 w 13 0 O 12 11 nw 15 0 O 4 0 ono 11 0 O 3 0 nno 7 0 zw 8 0 1 OZO 7 6 OZO 3 0 w 7 0 no 16 0 O 15 0 ZW 12 no 18 O 3 0 n 10 3

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2