Sukarno zendt parlement weg AKKERTJES (£sso) De Gaulle gelooft niet meer in spoedig bestand in Algerije Verontruste socialisten vragen opheldering <~Pra.citótoel (^Wereldnieuws J Castro wijt ramp in Havana aan Amerikaanse sabotage Dit weekeind zijn in Agadir geen overlevenden gevonden Guinea erkent Oost-Duitsland met ESSO bent u beter uit „Haroldus" Macmillan gekozen tot kanselier van Oxford Dr. Dibelius trotseert Oostduits dreigement Contactman tussen kerk en staat in Rusland, Karpov, ontslagen De officier die eisensmoede zich naar zijn vrouw en kroost gaat spoeden de advocaat die uitgepleit naar vrouw en kinderschare rijdt die beide moegevochten vechters op de rechterhand des rechters wanneer diens wijze uitspraak luidt: MAANDAG 7 MAART 1960 3 Vijf Indonesische leiders naar Moskou GRIEP GRIEP GRIEP GRIEP GRIEP HELPEN DIREKT Bonn roept zijn ambassadeur onmiddellijk terug Sir „Oliverus" Franks, kandidaat van de fluwelen jasjes door de gesteven boordjes verslagen Op de DJAKARTA (Reuter) President Su karno heeft het Indonesische parlement naar huis gestuurd, zo is zaterdagavond laat in een nieuwsuitzending van radio- Djakarta bekendgemaakt. In een verkla ring die het desbetreffende decreet bege leidde zei het staatshoofd, dat het parle ment als instelling niet is opgeheven, maar dat het zo spoedig mogelijk zal wor den „gereorganiseerd". Volgens radio- Djakarta nam de president het besluit na een bijeenkomst van het kabinet in zijn zomerpaleis te Bogor. Het parlement heeft, aldus het decreet, getoond niet te kunnen beantwoorden aan de verwachting, dat het met de regering samenwerkt in de geest van de grondwet van 1945, de geleide democratie en het po litieke manifest van de president van 17 augustus 1959. De oorzaak hiervan lag voornamelijk in de structuur van de volks vertegenwoordiging. „Deze toestand mag niet voortduren, omdat hij de eenheid van de staat, het vaderland en het volk in ge vaar brengt en omdat het bereiken van een rechtvaardige, welvarende maatschappij kan worden vertraagd", aldus het decreet. Om deze reden had president Sukarno be sloten „de taak en de positie van de huidi ge leden van het parlement op te schorten" en deze instelling zo spoedig mogelijk te reorganiseren. Premier Djuanda, vice-premier Leime- na en de minister voor nationale veiligheid en opperbevelhebber van de strijdkrach ten, generaal Nasution, overhandigden la ter aan de voorzitter van het parlement, Sartono, een brief van de president, waar in deze zijn besluit meedeelde. President Sukarno heerst met feitelijk dictatoriale macht sinds hij op 5 juli jl. de grondwetgevende vergadering ontbond en de revolutionaire constituttie van 194.5 weer van kracht verklaarde. Het huidige parlement was de eerste Indonesische volksvertegenwoordi ging, die geheel uit gekozen leden bestond. Het werd gekozen in 1955 en telde 258 le den. De voornaamste fracties waren de ge matigde Mohammedaanse partij Masjumi met zestig zetels, de nationale partij met 58 zetels, de orthodoxe Nahdatul Ulama met 47 zetels en de communisten met 32 afgevaardigden. Veel van de macht van het parlement had de president al aan zich getrokken, maar de begroting moest nog door de volksvertegenwoordiging wor den goedgekeurd De nieuwe begroting, opgesteld door premier Djuanda, had van vrijwel alle fracties critiek ontmoet. (Reuter) Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken meldt, dat in to taal vijf Indonesische leiders, namelijk eerste minister ir. Djuanda, minister van Buitenlandse Zaken Subandrio, de minis ter voor nationale veiligheid generaal Na sution, de onder-voorzitter van de opper ste raad van advies (sukarno's privé ka binet) Abdulgani en de voorzitter van de volksvertegenwoordiging Sartono de Sov jet-Unie, op uitnodiging van de Russische premier Kroesjtsjev, zullen bezoeken. Djuanda vertrekt in juni, de andere gaan later, aldus de bekendmaking van het In donesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Advertentie HAVANA (Reuter) De Cubaanse premier Fidel Castro heeft zaterdag avond, ter gelegenheid van de begrafenis van de slachtoffers van de ontploffing aan boord van het Franse vrachtschip „La Coubre", dat Belgische wapens naar Cuba had vervoerd, de V.S. er in een scherpe toespraak van beschuldigd de hand te hebben gehad in deze explosie, die meer dan zeventig personen het leven heeft gekost, terwijl er ongeveer 250 wer den gewond. In zijn door duizenden be langstellenden aangehoorde toespraak, waarvan de tekst door de Cubaanse ra dio- en televisiezenders werd uitgezon den, verklaarde Castro dat „buitenland se sabotage" de oorzaak van de ramp was. „Amerikaanse Castro, „hebben autoriteiten", herhaaldelijk hun aldus grote RABAT (UPI) Hoewel in de afgelo pen 48 uur geen enkele overlevende meer is gevonden in de ruïnes van Agadir, gaat het zoeken nog steeds door. Reusachtige hoeveelheden DDT zijn uitgestrooid in de hoop zo het uitbreken van epidemieën te vermijden. De autoriteiten geloven dat het gevaar thans wel bezworen is. Nog steeds is men bezig met de registratie van over levenden. Hun aantal wordt op tenminste 25.000 geschat. De grote meerderheid is alle bezittingen kwijt. Het aantal slacht offers wordt op 10.000 a 12.000 geschat. De schattingen wat betreft het aantal slacht offers onder de Fransen, lopen tot duizend. In de Marokkaanse ziekenhuizen woi-den meer dan 2.000 gewonden behandeld. In Agadir zelf woi'dt een strikte quarantaine gehandhaafd. De reddingsploegen mogen de stad niet verlaten. Aan het eind van Dr. Otto Dibelius BERLIJN (UPI) De Eveangelische bisschop Dibelius heeft zondag de commu nistische bedreiging met aiTestatie ge trotseerd en heeft in de oveiwolle Mariën- kirche in Oost-Berlijn toch gepreekt. Hij waarschuwde tegen samenwerking met de communisten met de woorden „laat er geen solidariteit met de wolven zijn". De Oostberlijnse officier van Justitie heeft vorige maand de eerste stappen on dernomen voor een proces tegen Dibelius omdat deze ongehoorzaamheid aan het Oostduitse bewind propageert. Terwijl dit onderzoek pl*>ats heeft kan de officier van Justitie Dibelius' arrestatie bevelen. Des ondanks heeft Dibelius zondag zonder zich aan deze bedreiging te storen in de Oostbei'lijnse Mariakerk gepreekt. hun verdrietige dagtaak, komen zij samen in een tentendorp, waar zij medisch ge controleerd worden. De stad woi'dt dag en nacht bewaakt door vijfduizend Marok kaanse militairen. Zij hebben opdracht niemand tot de stad toe te laten. Koning Mohammed V, premier Abdallah, Ibi-a- him en hoge autoi'iteiten en diplomaten hebben zondag het hoofdkwartier van de hulpactie en nabije ziekenhuizen bezocht. De quarantaine zal vijf weken duren. Daarna zullen de ruïnes worden opge ruimd en zal begonnen worden met de bouw van een nieuwe stad op stevige rots grond nabij de oude stad. Het plan is bin nen het jaar een groot deel van de nieuw bouw gereed te hebben. (Reuter) In gezaghebbende Marok kaanse kringen werd gezegd, dat er nog geen besluit is genomen over de plaats waar de stad „Nieuw Agadir" gebouwd zal worden. Een speciale commissie houdt zich bezig met deze kwestie en zal, alvo rens een besluit te nemen, een studie ma ken van twee geologische breuken, onge veer een kilometer van elkaar verwijderd die de stad in drie stukken verdelen. Er zullen luchtfoto's worden gemaakt en kleine ondergrondse proefontploffingen zullen teweeg woi-den gebracht om daar over meer te weten te komen. Er zal een onderzoek worden ingesteld om er precies achter te komen hoe de gebouwen zijn in gestort. Zo wil men de richting van de schokgolven der aardbeving vaststellen. Sommige Marokkanen vrezen, dat de voortdurende aardschokken wijzen op de komst van een nieuwe aardbeving. Am- broggi zei, dat dit binnenkort het geval zou kunnen zijn, „maar dat het ook mo gelijk is dat er in geen 2.000 jaar een nieu we aardbeving zal zijn." PARIJS (AFP) De voorzitter van de Russische ï'egeringscommissie voor ker kelijke zaken, G. G. Karpov, is van deze functie ontheven en vervangen door V. A. Koeroedov, aldus meldt het i-egeringsor- gaan Izvestia. Het blad geeft geen reden voor deze mutaties op. Karpov, die ongeveer twintig jaar gele den door Stalin was benoemd, had inder tijd tot taak namens de partij toezicht uit te oefenen op de Russische-ox-thodoxe kerk. Zijn vei-vanging zou dus kunnen duiden duiden op een wijziging van de houding van de communisten ten aanzien van de ze kerk. In dit vex-band merkt. AFP op, dat de Sovjet-autoi-iteiten enerzijds vaak steun ontvangen van de orthodoxe kei-k voor bepaalde punten van hun buitenland se politiek. Zo heeft patriarch Alexei van Moskou onlangs een rede gehouden ten gunste van de door Kroesjtsjev voorgestel de „algemene en totale ontwapening". Anderzijds schijnen recente artikelen van de dienst voor anti-religieuze pi-opaganda te wijzen op een gevoel van onbehagen in de communistische partij over een zekere toeneming van het aantal gelovigen in het land. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Het aangaan van diplomatieke betrek kingen door de jonge Afrikaanse staat Guinea met Oost-Duitsland wort te Bonn als een onvriendelijke daad beschouwd. De Westduitse regering heeft onmiddel lijk haar ambassadeur in Guinea terugge roepen. Zaterdag kwam volkomen onverwacht iet bericht binnen dat een ambassadeur an Guinea des morgens bij de Oostduitse resident Pieck zijn geloofsbrieven had in- ediend. Twee dagen tevoren had Sékou 'ouré in een nota aan de UNO West- 'uitsland ervan beschuldigd te hebben leelgenomen aan de Franse kernbompro- duktie en Westduitse troepen, in het uni form van het Vreemdelingenlegioen, te hebben gelegerd in Afrika. Van oppositiezijde is gisteren ingestemd met de regeringsverontwaardiging over de daad van Guinea. Men neemt de gele genheid evenwel te baat om van de rege ring te eisen de Hallstein-docti-ine over boord te zetten omdat zij zoals de F.D.P.-leider Mende het zei bloedeloos is geworden. Ook wordt gevraagd niet een al te harde houding tegenover Guinea aan te nemen. Daarmee doelt men op gex-uch- ten te Bonn dat de Westduitse regering het toegezegde krediet aan Guinea zou wil len inti'ekken en voorts dat een Bondsde- legatie haar reis naar Guinea zou uitstel len. Men gelooft verder algemeen te Bonn dat Sékou Touré afkomstig uit vak bondskringen. bekend door vele reizen naar Rusland en Oosteui-opa en zeer links ge- oriënteei-d met zijn daden van de laat ste dagen zeer geïnspireerd is door de Oostduitse vakbondsleider Wai-nke, die onlangs in Guinea vertoefde. internationale invloed aangewend in een poging om te beletten, dat deze wapens Cuba zouden bereiken. Daar deze autori teiten er dus belang bij hadden te verhin deren, dat wij deze wapens zouden ont vangen, is het slechts logisch aan te ne men dat onder hen zich degenen bevin den, die verantwoordelijk moeten worden gesteld voor de sabotage en de daarop gevolgde ontploffingsramp". HAVANA (UPI) De toch al tere be trekkingen tussen Cuba en Amerika zijn sinds de ontploffingen op het Franse mu nitieschip in de haven van Havana nog aanzienlijk verslechterd. De beschuldi gingen in de Cubaanse pers, later in be dekte termen hei-haald door pi-emier Cas tro, hebben zatei'dag een uitspraak uitge lokt van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington, dat Amerika krach tig zal protestei-en tegen deze „ongegron de en onvei-antwooi-delijke beschuldiging". Er is in de V.S. verontwaardiging ge wekt door de arrestatie en behandeling van een 26-jarige Amerikaanse passagier op 't Franse munitieschip, Donald Chap man. Hij werd door de Cubanen gearres teerd toen hij na de ontploffing bezig was foto's te maken van de aangerichte rava ge. Chapman, een free lance-fotograaf, ver telde later, dat hij eindeloos verhoord is op drie of vier politiebureaus en tenslotte door premier Castro zelf op het ministerie van defensie, waar hij verbleef onder de pex-soonlijke hoede van de minister Ra- oel Castro, broer van de premier. Men joeg hem schrik aan en trachtte hem te laten vei-klaren, dat er sabotage was ge weest op het schip. Chapman bleef ant- wooi-den, zo vertelde hij, dat hij er niets van wist, en dat hij zelfs niet geweten had dat het schip munitie vervoerde tot enke le dagen voor het in Havana voor anker ging. Toen hij zondagmiddag naar het schip terugging om zijn spullen op te ha len. bleek, dat zijn paspoort en zijn geld verdwenen waren. Een Amerikaan. Jack Lee Evans, heeft aan de „Miami Herald" verteld, dat een anti-communistische Cubaanse havenar beider vrijdag de explosie op het Franse schip Le Coubre in de haven van Havana had veroorzaakt. Evans zeide dat deze havenarbeider, wiens naam hij niet kon noemen, een pak met zes staven dynamiet aan boord van het Franse schip had gebracht. De ontplof fing was tegen 5 uur 's middags bepaald, maar kwam 81 minuten eerder. Evans zei dat hij woensdagmiddag, twee dagen voor de ontploffing, lucht van de zaak kreeg. (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles De Gaulle is zaterdag avond met zijn persoonlijke Caravelle- toestel rechtstreeks naar zijn particuliere buitenverblijf in Colombey-les-deux-Egli- ses teruggekeerd, nadat hij drie dagen in Algerije had vertoefd. Vlak voor zijn ver trek heeft het staatshoofd nog een nieuwe politieke formule gelanceerd toen hij sprak van „een Algerijns Algerije", waar van hij echter zei zeker te weten dat het zich blijvend aan Frankrijk zou willen bin den. Niettemin zijn vrijwel alle kranten en politieke waarnemers het er Parijs over eens dat het pessimisme in de politieke verwachtingen van De Gaulle de overhand heeft genomen. De generaal heeft het met zoveel woorden gezegd, dat hij niet meer gelooft aan een spoedige wapenstilstand. En wanneer de rebellen de wapens niet vrijwillig zullen strekken, zo heeft hij een aantal officieren zaterdag nogmaals voor gehouden, zijn wij wel verplicht ze te gaan halen. Het Franse staatshoofd lijkt zijn volk dus op een lange oorlog te willen voorbe rieden en zijn verzekering dat „Frankrijk de t\jd heeft" zal in de ogen van 't publiek die bittere pil vermoedelijk toch maar ta melijk ontoereikend vermogen te vergul den. (Reuter) De Gaulle ziet zich thans ge steld tegenover een dringend verzoek van de socialistische partij om opheldering over zijn Algerijnse politiek, De socialisten en de gehele linkervleugel zijn verontrust over de verklaringen van de president tegenover de Franse officie ren. Men vraagt zich af of de Algerijnse politiek van De Gaulle is gewijzigd of niet. In de omgeving van de president zegt men dat dit niet het geval is en lijkt men ver- baasd te zijn als het tegenovergestelde wordt geopperd. Maar de socialisten heb ben een „officiële bevestiging" gevraagd. Zij zeggen dat De Gaulle „een nieuw be leid" lijkt vast te stellen, dat in strijd is met dat. hetwelk de socialisten steunden op een tijdstip dat sommige mensen meen den dat de gebeui-tenissen leidden naar een staken van het vuren. De voorzitter van commissie van buiten landse zaken der nationale vergadering, Maurice Schumann (M.R.P.), heeft ver klaard dat het onvoorzichtig is te pogen fragmenten van redevoeringen te inter preteren teneinde de „plotselinge omme keer" van De Gaulle toe te juichen of te betreuren. „Zij die zich gelukwensen en zij die zich ongei-ust maken over de on standvastigheid van de president, bewij zen eenvoudig dat zij hem niet kennen", aldus Schumann. (UPI) Door de hoop op een spoedige vrede in Algerije de bodem in te slaan voert De Gaulle wellicht een „psychologi sche oorlog" tegen de nationalistische op standelingen, aldus menen bepaalde diplo matieke kringen in Parijs. Regerings- woordvoei'ders leggen er de nadruk op dat de generaal niet heeft gesproken als hoofd van de regering, maar als militair tot zijn troepen. Wellicht pi-obeert De eGaulle de opstandelingen te doen terugkomen op de voorwaarden die zij voor besprekingen over een wapenstilstand hebben gesteld. (Garanties dat de volksstemming over zelf beschikkingsrecht onder bepaalde voor- waai-den eeidijk kan worden gehouden). De De Gaulle acht de aanwezigheid van het Franse leger een voldoende garantie. (Reuter) De onrustige stemming die in Algiers heeft geheerst sedert de revolte der kolonisten in januai-i, is merkbaar ver beterd als gevolg van president De Gaul le's bezoek aan de Fi'anse strijdkrachten in Algerije. Legerofficiei-en in de Algerijn se hoofdstad maken geen geheim van hun voldoening over de verklaringen die de Fx-anse pi-esident de afgelopen dagen heeft afgelegd, waarin hij te kennen gaf dat hij de hoop op een „vrede der dapperen" heeft laten varen en dat het Algerijnse pi-obleem met kracht van wapens moet worden opgelost. De felsten onder de Europeanen, die in januari de bai-ricaden betrokken, zijn evenwel nog niet overtuigd. Zij menen dat de revolte de toon van generaal De Gaulle wel heeft gewijzigd, maar dat zijn politiek zelfbeschikkingsx-echt voor Algerije na herstel van de vi-ede dezelfde is geble ven. (Van onze correspondent in Londen) Engelands „grote mannen", die hun op leiding aan de universiteit van Oxford ge noten, hebben pi-emier Macmillan, de „gx-ootste" van het ogenblik, tot kanselier van deze univei-siteit helpen kiezen. Der tigduizend bezitters van academische gra den zijn de afgelopen dagen naar Oxford gei-eisd om hun stemmen te voegen bij die van de plaatselijke academische staf. De kandidaten waren Macmillan, wiens voornaam voor de gelegenheid werd gela tiniseerd tot „Haroldus" en Sir Oliver Franks, oftewel „Oliverus", voormalig Brits ambassadeur in Washington en te genwoordig hoofd van Lloyds, scheepsas- suradeuren en bankiers. Het kanselier schap van Oxford wordt voor de duur van het leven bekleed. De vacature was ont staan door het overlijden van Lord Hali fax, die minister van Buitenlandse Zaken, onderkoning van India en ambassadeur in de Verenigde Staten is geweest. Sir Oliver Franks die in Oxford woont, was als een ervaren universiteits-admini- strateur de uitvei-koi-ene van de meeste docenten, maar de invasie van de buiten wacht, waaronder het halve Hoger- en La gerhuis, deed de balans omslaan naar „Haroldus", die met 279 stemmen won. Hiermede heeft Macmillan de grootste eer ontvangen welke zijn oude universi- teit hem kon geven. D; de oppositie zo groot was moet worden beschouwd als een gevolg van het feit dat velen het onjuist achten een premier en een partijleider in deze functie te benoemen. Men zegt, dat de gesteven witte booi-den de zege hebben behaald over de fluwelen jasjes. De studenten maakten er een jool van en staken op het gi-asveld achter het mid deleeuwse Christchuixh-college een pop in brand welke een gelijkenis vertoonde met Macmillan. Een half uur na Macmil- lans verkiezing werd zijn verkoolde even beeld in de rivier gesmeten. Had zijn te genstander gewonnen dan zou deze er even bekaaid zijn afgekomen.. Het is een grote zeldzaamheid dat een voorgestelde kanselier van Oxford een te gen-kandidaat krijgt. Macmillans beide voorgangers werden zonder oppositie ge kozen. Het is voor de eerste maal sinds de vorige eeuw dat een premier kanselier van Oxford is geworden. Hij is ook de eer ste kanselier sinds twee eeuwen die niet van adel is, want Macmillan is nog steeds „meneer", zoals ook Churchill gedurende het grootste deel van zijn loopbaan. Veertig De Engelsen suggereren, dat het leven bij veertig begint. Wie daarover bij het klimmen der jaren en verschralen der haren nadenkt, wordt er stil en getroost door. Want ze hebben gelijk. Ik zal het U voorrekenen. Veertig jaar is 40 X 365 X 24 uur is 350400 uur. Daarvan vielen af door nachtrust, zeg gemiddeld per dag tien uur is 146.000 uur. Over 204.400 uur. Voor het eten dagelijks drie uur, over (reken maar na) 160.600 xiur. Om een behoorlijk mens te worden, zijn we verplicht minstens zes jaar op een lagere, vijf jaar op een hogere en bij voorkeur nog vier jaar op een hoge school te verblijven. Studeren we gemiddeld acht uur per dag dan groeien we in 116.800 uur langzaam boven de massa uit. Over 43.800 uur om te „leven". We reizen met trein of bus, wachten op per rons, in dokterswachtkamers in veertig jaar totaal (twee uur per dag) 29.200. Over 14.600. Stellen we de dagelijkse corvé van jas-ophangen, handen-schudden, telefo neren, verkeerd opgebeld worden, sigaret ten-as opvegen op dagelijks een half uur, dan zijn we in veertig jaar 7300 uur kwijt aan beuzelarijtjes. Rest 7.300 uur. Aan de deur mensen afpoeieren of toch maar iets in de collectebus doen, oude kranten op delven en wegschenken, samen 100 uur per jaar, 4.000 uur per leven; saldo 3300 uur. Schoonmaken of schoongemaakt worden, een keertje ziek zijn, kolen scheppen, hond uitlaten, ramen sluiten, zeg maar samen 3000 uur. Over 300 uur, om te „leven". Maar dan zijn we nog niet met zijn allen naar het kleinste kamertje geweest, in ons huis. Al naar gelang van de aanwezige lectuur, van verjaarskalenders tot pocket- books, met doortrekken mee, 250 uur in die veertig jaar. Voor sommigen hogelijk onderschat. Restant 50 uur. Deze vijftig zou je kunnen leven, als je niet bij ver gissing de radio aanzette en tien minuten naar een programma luisterde, dat echt niet de moeite waard blijkt. Of de krant weer opvatte om iets te lezen, dat men al lang wist. Zeg: 49 uur. Over, één heel uur om te leven en te laten leven. Nu, dat uur heb je nodig om te hoesten, niezen en te pulken. Zodat de Engelsen met hun "Life begins at forty" groot gelijk hebben. Maar zult U zeggen: hoe verklaar je dan, dat ik op mijn 41i\te jaar een week lang spit en jicht heb, als ik een keertje hard heb moeten hollen om het treintje te halen? Groeistuipjes, mensen! Pinokkio Jas. Na uitgebreide proefnemingen heeft men in Zweden een op grote koude be rekende „gezondheidsjas" voor de mi litairen gemaakt, die ook in de open ver koop komt. Het weefsel van deze jas heeft dikke verticale draden en heel dunne horizontale nylondraden waar door de luchtcirculatie tussen lichaam en kleding vergemakkelijkt wordt. Doodvonnis. Uit betroüwbare bron wórdt: in Madrid vernomen dat de Spaanse regering zaterdag de doodstraf heeft bekrachtigd waartoe een 24-jarige ar beider, Antoni Abad Donoso, is veroor deeld wegens medeplichtigheid aan bomaanslagen. Men verwacht dat Do noso vandaag zal worden terechtge steld. De secretaris-generaal van het Internationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen in Brussel, de Nederlander J. H. Oldenbroek, heeft telegrafisch te gen de veroordelingen van deze burgers door krijgsraden geprotesteerd. Verdenking. In de Sovjet-republiek Ka zakhstan hebben een districtsbestuur der en een plaatselijke partijfunctiona ris de gehele oplage van een dagblad in beslag laten nemen omdat het corrup tie bij de overheid aan de kaak stel de, aldus bericht de „Pravda". Vrijwel dagelijks wordt in de Sovjet-pers critiek geleverd op corruptie en bureaucratie, en niemand ziet hier iets abnormaals in. „Het partijcomité van Alama Ata heeft nog geen verklaring uitgegeven over he gebeurde," zo constateerde de „Prav da" afkeurend. Mars. De „kanalen" op mars zijn diepe scheuren in het ijs, dat het oppervlak van deze planeet bedekt en werden wellicht veroorzaakt door „marsbevin- gen," aldus V. Davydov, wetenschappe lijk secretaris van het Shternberg in stituut voor economie te Moskou. Het jaarlijkse gemiddelde van de tempera tuur in de „tropische" gebieden van mars schommelt tussen -10 en -20 gra den Celsius. In de scheuren zou planten groei van verre afstand de indruk kun nen wekken, dat men hier met door den kende wezens vervaardigde greppels te doen heeft, aldus Davydov. Venus. Prof. Nikolai Barabasjov, een vooraanstaande Sovjet-astronoom, heeft op een bijeenkomst in Moskou verklaard dat mogelijk op de planeet Venus pril leven bezig is te ontstaan in vormen, die wij op aarde niet kennen. Prof. Barabsjov acht het mogelijk, dat Venus zich nu in een stadium bevindt dat de aarde in het carboon, miljoenen jaren geleden, doormaakte. Tydig verlaten. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is van daag voor de zuidpunt van Italië in zee gestort. Alle negentien inzittenden wer den gered. Zij konden het vliegtuig tij- ig boven land verlaten. Drie van hen werden licht gewond en anderen liepen schrammen op. Moorden onderweg. De politie van Miami in Amerika heeft zaterdag een zeven tienjarige jongeman gearresteerd, die bekend heeft op een tocht van Califor- nië aan de westkust naar Florida aan de oostkust zes moorden gepleegd te hebben. De politie nam hem gevangen op aanwijzing van een jongen, die ge zien had dat de jongeman, Dennis Whit ney, bloed van zijn handen waste. Als de jongen dat niet gezien had, was Whit ney waarschijnlijk nog aan 't moorden geweest, meent de politie. Pan-Afrikaans. Te Accra, de hoofdstad Ghana, zal van 19 tot 21 maart een con ferentie van Afrikaanse vakbondsbe stuurders worden gehouden, met het doel een overkoepelende Pan-Afrikaan- se vakbond te stichten. In mei van dit jaar zal de stichting vermoedelijk wor den verricht, tijdens een bijzondere bij eenkomst van vakbondsafgevaardig den. De Pan-Afrikaanse vakbond zou omstreeks november van dit jaar zijn eerste voltallige verga iering houden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3