%p P.v.d.A. wil nationale sporttoto met onbeperkte hoofdprijzen hoe zacht en pittig een sigaret van V UNIC SHAG HALFZWARË KOOPJES ervaren vrouw, kracht ervaren chauffeur enige jeugdige krachten (m. en vr.) Speeltuin „Te Zaanen" viert zilveren jubileum Haarlem beraadt zich over Volkskredietbank Ds. P. Zandt 80 jaar Kleren van kleuter vlogen in brand Receptie HCC „Haarlem" I I I I I 1 IS Ferdinands belevenissen Duursma spuit alles! Bedrijfsruimte tandartsassistenie Jam Beschuit Echte Haagse leverworst Rijst Gretha de Bruijn VARKENSLAPPEN DOORREGEN Leeftijd 20-25 jaar Minstens Mulo-B opleiding Belangstelling voor een organisatorische functie „midden in het bedrijf" 4 Burgerlijke Stand r r B. en W. antwoorden raadslid J. Prikkel Extra modeshows op de Voorjaarsbeurs Dreefschool legt bloemen bij verzetsmonument In handige plastic tabakszak waardoor versheid en geur extra worden beschermd. I/V7 'AA- iLLiV 3 a. leerling-verpleegsters en leerling-verplegers b. verpleegsters en verplegers met diploma B c. 1ste verpleegsters GEMEENTE HAARLEM een een een leerl 5 ng-banketbakker derde bediende en tweede bediende EEN FLINK MEISJE MAANDAG 7 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Partij van de Arbeid zal zich bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Loterijwet in de Tweede Kamer in grote meerderheid uitspreken voor een nationale sporttoto met ongelimiteerde hoofdprijzen, een maximale inzet van twee gulden per deelnemer en waarvan de baten ten goede zullen komen aan de sport. Deze verklaring is zaterdag afge legd door de heer E. Meester, secretaris van de P.v.d.A., tijdens de jaarlijkse sportconferentie van de Dr. Wiardi Beck- manstichting, het wetenschappelijk bu reau van de Partij van de Arbeid in Rot terdam. De heer Meester voegde eraan toe dat er zijns inziens bovendien ruimte is voor een tweede nationale voetbalpool, waarvan de opbrengsten zouden kunnen worden gebruikt voor charitatieve doel einden. Een dergelijke tweede pool zou het publiek een keuze-mogelijkheid bie den en bovendien aansluiten bij de situa tie, die langzamerhand in ons land is ge groeid. „In feite moet eigenlijk de overheid voor het geld zorgen, gezien de betekenis van de sport in het maatschappelijk le ven, zei hij voorts. Maar het is duidelijk dat de rijkssubsidies niet voldoende zul len zijn. Daarom kan men de toto niet zo maar afwijzen, want er zijn ook morele bezwaren tegen het laten vooi-tbestaan van een noodsituatie op sportgebied". Er was voor deze sportconferentie, die de onlangs door de minister en staatsse cretarissen van O., K. en W. gepubliceer de „nota betreffende de lichamelijke vor ming en sport" tot onderwerp der dis cussies had, een zeer grote belangstelling van de zijde van de sportbonden, onder wijsorganisaties en regionale overheden. In het algemeen toonde men zich dank baar voor de publikatie van de nota, die zoals de voorzitter, drs. G. M. Neder- horst verklaarde voor de eerste keer in de parlementaire geschiedenis in Ne derland een debat over de sport mogelijk maakte. Maar er was bij alle sprekers ook scherpe critiek op de verschillende conclusies in het stuk. De heer Meester vatte zijn bezwaren sa men in de conclusie dat het optimisme in de regeringsnota ongegrond en gevaarlijk is. Hij wees op de taak van de politieke partijen om de voorwaarden te scheppen, waardoor de sport kan worden beoefend op de wijze, zoals iedereeen dat verkiest. In Nederland, aldus de heer Meester, is er veel minder plaats voor recreatie dan in andere landen. Hij vond het bijzonder verontrustend dat er in ons land kinderen zijn, die nog nooit een uur gymnastiekles hebben gehad. Ook de heer K. van Driel, hoofd van de afdeling sport van het Rotterdams bu reau voor volksontwikkeling, zei in zijn inleiding het zeer positief te vinden dat in de nota wordt gesproken van uitbreiding van het aantal lesuren lichamelijke vor ming bij het basis-onderwijs. „Maar waar moeten die lessen worden gehou den?", vroeg hij zich af. „En wie moet die lessen geven?". Hij berekende dat het huidige tekort aan gymnastieklokalen reeds 2000 is. Om dit tekort weg te werken moeten in de toekomst jaarlijks 100 loka len worden gebouwd, dat is drie keer zo veel als thans. Daarbij is nog geen reke ning gehouden met de uitbreiding van het aantal lesuren en met de jaarlijkse groei van de bevolking. Hij vond het onjuist de gymnastieklessen door vakleraren te la ten geven, omdat op een enkele uitzon dering na hun belangstelling te zeer an ders is gericht. De heer Van Driel pleitte voorts voor de bouw van overdekte school- instructiezwembaden. De secretaris van de Nederlandse Sport federatie, dr. W. van Zijll, besteedde voor al aandacht aan het proces van de in dustrialisatie met de daaraan verbonden problemen op het punt van recreatie. Hij voorspelde een toenemende behoef te aan sportbeoefening en vond het daar om zo jammer dat de regeringsnota zo weinig aanknopingspunten voor het beleid in de toekomst heeft. Dr. Van Zijll vestigde ook de aandacht op verontrustende rapporten van school artsen. Meer dan vijftig percent van de jeugd heeft lichte of ernstiger lichamelij ke afwijkingen, 65 percent der militairen kan niet zwemmen. „Ontstaat niet een steeds zwakkere bevolking?", vroeg hij zich af. De toto geeft alleen een oplossing voor de financiering van de „huishouding" der sportorganisaties, niet voor die van de aanleg van velden en de bouw van spox-t- hallen. De Nederlandse sportfedei-atie heeft daarom de regei-ing verzocht met een financieringsplan te komen. 's Middags was er voor de aanwezigen gelegenheid om vragen te stellen aan een forum. Met een receptie en een feestavond, beide in café-x-estaux-ant „Die Raeckse" in Haarlem, heeft de speeltuinvereniging „Te Zaanen" zaterdag het feit herdacht dat zij een kwart eeuw geleden werd op gericht. De eerste die op de 's middags gehou den receptie het jubilerende bestuur com- plimenteei'de was de heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdzaken der gemeente Haax-lem. Hoewel de omstandigheden en het karakter van het speeltuinwerk in ver gelijking met 25 jaar geleden veranderd zijn, meende de heer Van Moock dat de speeltuin nog steeds een apax-te plaats in het maatschappelijk leven inneemt. Aan de bestuui-sleden, leidsters en leiders die, vaak met opoffering van veel vrije tijd, hun krachten geven om honderden kinde ren plezierig bezig te houden, is veel dank verschuldigd, aldus de heer Van Moock. Hij wenste voorzitter Rietbex-gen en zijn mede-bestuursleden toe dat zij nog een lange reeks van jaren hun werk ten bate van de jeugd zullen mogen voortzetten. De heer D. Rookhuiszen bracht als voorzitter van het Haarlems Speeltuin- verbond de erkentelijkheid van het bonds- bestuur over. Tevens bood hij namens de Nedex-landse Unie van Speeltuinorganisaties (N.U.S.O.) een wimpel aan. Namens de jubileum commissie van het Haax-lems Speeltuin ver-bond schonk de heer J. I. Jansen een enveloppe met inhoud. Verder hebben nog het woord gevoerd de heer F. E. Gusten- hoven, secretaris van de r.k. Vereniging voor het Gezin, die getuigde van de goede verstandhouding tussen de katholieke en de neutrale speeltuinen; de heer Duits, be stuurslid van een speeltuinvereniging in Heiloo en de heer J. Dekker, een van de oprichters van „Te Zaanen", die een ieder die jong wenst te blijven het advies gaf veel met de jeugd om te gaan. Aan het slot van de receptie dankte de voorzitter van de jubilerende speeltuin, de heer A. L. Rietbergen, de sprekers voor hun waarde rende woox-den. 's Avonds heeft het cabaretgezelschap ,„De Zorgbrekei-s" onder leiding van Henk de Haes onder de titel „Lach je zorgen weg" een vlot en gezellig programma ge presenteerd. BEVALLEN vaji R p o n 3 maart; G. T. Schrijver-Van Wijk: 4 maart: G. J. van Eijk-Eveleens. T. M. M. H. Meijer-Drost. BEVALLEN van een dochter:4 maart H. J. Kooijman-Gottlieb, A. van der Velde- Appelman; 5 maart: G. Rodink-Ter Maat. OVERLEDEN: 3 maart: M. A. van Duijn- Hogeveen. 78 j., Leidsevaart; 4 maart: M. Ploegei'-Wessei, 68 j., Gasthuisvest; A. W. Otsen-Van Eisen, 56 j., Kleverparkweg; H. van Vessum-Van Engelen, 83 j., Indische- straat; 3 maai't: G. J. van der Wel, 80 j., Wouwermanstraat. ONDERTROUWD: 4 maart: W. Wolthuis en M. Schnitzler, A. P. Schgör en W. J. van der Vegte; 5 maart: J. Septer en H. Mal- gré, H. A. L. Hartloper en W. G. Immer B. cn W. van Haarlem beraden zich nog over het definitief in te nemen standpunt ten aanzien van de gemeenschappelijke re geling inzake de Volkskredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten. Aan gezien dit standpunt vóór 1 april moet vaststaan, stellen B. en W. zich voor op deze aangelegenheid terug te komen bij de raadsvergadering van 16 maart. Dit deelt het college van B. en W. mee in antwoox-d op de schriftelijke vragen, die het Haarlemse raadslid, de heer Prikkel (Ax*b.) had gesteld naar aanleiding van het terugtx-ederx van de gemeente Bloemendaal uit de gemenschappelijke x-egeling. Als redenen hervoor noemden B. en W. van Bloemendaal dezelfde punten als in dertijd zijn aangevoerd door de gemeenten Velsen en Heemskei-k, die eveneens uit de gemeenschappelijke regeling zijn getreden. De motivering was gegrond op de te grote tekorten op de eenploitatie van de bank en het tax-iefbeleid zoals dat door de raad van bestuur in de afgelopen jaren is gevoerd. B. en W. van Bloemendaal stelden daax-- boven nog, dat de Volkskredietbank gezien het kleine aantal lenex-s voor Bloemendaal geen grote betekenis heeft. Voorts delen B. en W. van Haarlem in antwoord op de heer Px-ikkel mee, dat de dix-ecteur van de Stichting voor krediet en Voorschot te Am sterdam op verzoek van het dagelijks be stuur van de bank een rapport heeft sa mengesteld met het doel om tot een grotere efficiency der bedrijfsvoering te komen. Naast enkele beschouwingen over de in richting en werkwijze van het bankappa- raat bevat dit rapport uitsluitend tech nische adviezen, bedoeld als intex-ne lei draad voor het bestuur bij het bepalen van zijn beleid met het doel de efficiency zo hoog mogelijk op te voex-en zonder de so ciale doelstelling uit het oog te verliezen. Een lager nadelig saldo en lager kosten tarief voor kredietnemers zal hierdoor waarschijnlijk mogelijk worden. Ds. P. Zandt, voorzitter van de drie le den tellende Tweede Kamei--fx-actie van de Staatkundig Gereformeerde Partij en een van de oudste Kamerleden, heeft zondag zijn tachtigste vei-jaardag gevierd. Hij is in de Staten-Genei-aal een opvallen de pei-soonlijkheid, altijd in het zwart ge kleed, en ondanks zijn kleine fractie een lid, dat steeds de aandacht krijgt van de Kamei-leden. Éénmaal heeft ds. Zandt, als oudste lid in jai-en, de voorzittershamer in de Tweede Kamer gehanteerd. Ds. P. Zandt werd op 6 maart 1880 te Stedum gebox-en. Hij bezocht het gymna sium te Kampen, waai-na hij aan de univei-siteit te Utrecht theologie studeer de. In 1905 werd hij kandidaat in Zeeland. Hij aanvaardde op 20 april 1906 het pre dikambt bij de Ned. Herv. gemeente van Kampei-veen. In 1909 vertx-ok hij naar Loon op Zand, welke standplaats hij in 1910 met IJselmuiden vei-wisselde. In 1915 werd ds. Zandt predikant te Ede en vier jaar later deed hij zijn intrede in zijn laatste gemeente: Delft. In 1925 verkreeg hij eervol ontslag met de bevoegdheid van emex-itus wegens zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer, waarin hij zit ting nam voor de Staatkundig-Gerefor- me.erde, Partij. Na het overlijden van ds. G. H. Kersten werd ds. Zandt voorzitter van deze partij en tevens werd hij belast met de leiding van de fractie in de Twee de Kamer. Hij is ook lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en hoofdi-edacteur van het weekblad „De Banier". Ds. Zandt is x-idder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Onderwijsraad. Tot lid van de onder wijsraad, afdeling Hoger Onderwijs, is be noemd professor dr. J. A. A. Ketelaar, hooglei-aar aan de Gemeentelijke Univex-- siteit te Amsterdam. Door tot nu, toe onbekende oorzaak is zondag de nylon kleding van een 2V2-jax-ig meisje, Beppie van Eikenhorst uit Am sterdam-Oost, in brand geraakt. Het meisje logeerde met haar zusjes en haar moeder bij een familie, die aan de Waddendijk in Amstei-dam-Noox-d woont. Ze was zondagochtend buiten aan het spelen, toen een achtjarig zusje tot haar schx-ik rook uit de kleren van de kleine Beppie zag opstijgen. Het zusje riep luid keels om haar moedex-, die te hulp snelde en Beppie de bx-andende kleren van het lichaam trok. Het meisje werd per taxi naar het Weespex-pleinziekenhuis ovex-ge- bracht en daar ter verpleging opgenomen Ze had bx-andwonden aan haar ax-men, box-st en gezicht. De moeder liep bx-and wonden aan de handen op. Men tast in het duister over de de oor- zaak van het ongeluk. De zusjes zeggen dat Beppie beslist geen lucifers heeft ge had. Als mogelijke oorzaak is geopperd, dat het meisje op een nog brandend peuk je sigaret is gaan zitten of dat er een asla op het terrein is geleegd, waarin nog smeulende kolen aanwezig wax-en. Tijdens een geanimeerd samenzijn bij de zaterdagmiddag in hotel Roozendaal in Over- veén gehouden receptie heeft de Haarlemse Cricketclub Haarlem de gelukwensen van velen in ontvangst mogen nemen, ter gele genheid van het gouden jubileum van de ver eniging. Vrijwel alle cricketclubs, waarmee Haarlem in de loop der jaren contact heeft gehad, waren vertegenwoordigd. Jhr. Mr. F. F. Hooft Graafland bood zijn gelukwensen aan als voorzitter van de Koninklijke Neder landse Cricket Bond. Namens het gemeente bestuur van Bloemendaal wei-d het woord gevoerd door Mr. H. B. Wildt Meyboom, die er zijn vreugde over uitsprak de Cricket club Haarlem als inwoner van Bloemendaal te hebben. Een vex-heugend verschijnsel noemde spreker het dat „Haarlem" zovele jonge leden telt, waax-mee de vereniging be langrijk werk verricht voor de vorming van de jeugd. De heer N. J. Twisterling, waarnemend voorzitter van de voetbalclub Haarlem, hield een hartelijke toespraak, waarin hij de HCC „Haarlem" een goede dochter noemde van de moeder, de HFC „Haarlem". De heer Twisterling signaleerde de prachtige vorm van recreatie, die Haarlem aan de cricket spelende jeugd biedt. Hij liet zijn geluk wensen vergezeld gaan van een geschenk onder couvert. Wethouder D. J. A. Geluk complimenteerde het bestuur namens de ge meente Haarlem. Deputaties onder andere van Rood en Wit, CVHW, VRA, HBS, Ajax (A.), VOC. HCC, BMHC, Guick (N.), Sparta, Olympia, Concordia, de Flamingo's, ACC, De Haar lemse en de Amsterdamse Cricket Bond, Still Going Strong, de Antwerp Cricket Club en de hockeyclub HBS waren aanwezig om 't bestuur van Haarlem met het gouden jubi leum geluk te wensen. Met het oog op de gebleken grote belang stelling voor de Haax-lemse Voorjaarsbeurs heeft de directie van deze beux-s besloten morgen (dinsdag) twee extra modeshows in te lassenwaardoor in plaats van vijf hu zevbïl 'mod"eshows "iullen worden gehou den.^ Mends van plan dit woensdag, te her halen.' Tn'Tegenstelling tot de aanvanke lijke plannen zullen vooi-taan op iedex-e beursdag om twaalf uur 's middags weer prijzen worden uitgereikt door Cees de Lange. Vanmorgen om tien uur hebben de leer lingen van de Haax-lemse Dreefschool aan de voet van het verzetsmonument op de Dreef een bloemenhulde neergelegd, ter hex-denking van de zestien Nederlandei-s, die op 7 maax-t 1945 daar ter plaatse door de bezetter zijn gefusilleerd. Chctdeh --- iHnUi-T/ i 51 CS c. Ook lextlelstof. ANTONIESTRAAT 45 Haarlem Tel. 18206 TeL na 0 uur 17605. te huur gevraagd in Haarlem of omgeving voor lichte industrie. Brieven onder No. 2244. GEVRAAGD: Brieven No. 2251. DINSDAG en WOENSDAG Waardebon No. 1 RODE PRUIMEN per pot 39 Waardebon No. 2 2 grote rollen 29 Waardebon No. 3 150 gram 25 Waardebon No. 4 grof gebroken droogkokend 500 gram 25 Margarine 3 pakjes 79. Reclame koffie p. 250 gram 89. Ananas dubb. blik voor 79. Witte Suiker per kilo 95. Grote Ontbijtkoek 35 RUNDERLAPPEN 500 gram 1.38 DOORREGEN- VARKENSLAPPEN 500 gram 1.15 Varkenskluiven 3 pond 0.89 Hamschyven 500 gram 1.10 Magere Varkenslappen 500 gram 1.78 14 zoete Sinaasappels 1.Jonathans 3 pd. 1.10. Sla 2 voor 0.25. Verse Spinazie p. pd. 0.39. 6 blikken Capu- cyners 1. Suède Jasjes voor Dames en Heren Overjarige Tennisframes 15 korting Reclame Racket met prima nylon besnaring 19.75 SPORTMAGAZIJN Twynderslaan 79 Haarlem - Telef. 15116 100 service! Natuurlijk, bü griepkinderen hoort de dokter én - als ze niet helemaal ln orde zijn, hangerig, koortsig of ver kouden. als ze pijntjes heb ben of onrustig zijn - óók prettige en veilige SINAS- PRIL zuigtabletjes. Dezelfde samenstelling als de beroem de. van ouds beproefde grote- mensen-tabletten. maar in speciale kinderdosering en met frisse limonadesmaak. Sinaspril gaat er zó in en helpt direct. Haal het gauw even in huis. u kunt het mor gen al nodig hebben. De keurslagers bieden de gehele week 500 gram met zakje zout «iq en kruiden VAN 'T NET, Zylweg 130 STOKMAN, Van Kinsbergenpiein 1 VAN HAASTER, Hageiingerweg 84. Santpoort DE BAS, Jan van Walrestraat 16 VOETS, Rijksstraatweg 248 bij Jan Gijzenbrug Klein handelskantoor vraagt voor spoedige indiensttreding Niet onder 20 jaar. In staat geheel zelfstandig boek houding en correspondentie te voeren. Voor goede kracht goed salaris. Vac.regeling 1960 mogelijk. Uitv. bx-ieven met opgave leeftijd, godsdienst enz. onder no. 2253 aan het bureau van dit blad. Wij vragen (bekend in Amsterdam). Br. te richten aan WASSERIJ HOEK EN VAART, Bloe- mendaalsestraatweg 17. Santpoort-Z. Bij de RIJKS PSYCHIATRISCHE INRICHTING TE EINDHOVEN, BOSCHDIJK 771, kunnen direct geplaatst worden: die opgeleid willen worden voor het Rijksdiploma „Verple ging van zenuw- -en zielszieken" (diploma B). Het salaris bedraagt, behalve vrije kost en inwoning, vrije geneeskun dige hulp op basis van het Ziekenfondsbesluit, vrije bewas- sing, en dienstkleding volgens het Rijkskledingsbesluit: le jaars bruto 105.14 l exclusief 5 "it salarisverhoging, 2e iaars bruto i 120 82 vacantietoelage en lx per 14 da- _e jaars bruto 120.82 gen reiskostenvergoeding naar 3e jaars bruto 140.96 het ouderlijk huis. Voor diegenen, die reeds het A-diploma hebben, en opge leid willen worden voor het B-diploma, bestaat een afzon- dei-lijke regeling. Aan gehuwde gediplomeerde verplegers en gediplomeerde verplegers van 27 jaar en oudei-, die willen huwen, kan de volle medewei-king voor het verkrijgen van een woning worden toegezegd. Sollicitaties en verzoeken om inlich tingen te richten aan de Geneesheer-Directeur van boven genoemde inrichting. Voor enkele afdelingen op het stadhuis worden ge vraagd voor eenvoudig administratief en machinaal werk. Salaris: nader ovei-een te komen. Leeftijd: tussen 17 en 23 jaar. Opleiding: bezit van het U.L.O.-diploma strekt tot aanbeveling, maar is niet verplicht. Eigenhandig geschreven sollicitaties met vermelding van opleiding, huidige en eventuele vroegere werk kring en opgave van referenties, binnen 8 dagen na heden in te zenden aan de burgemeester, stadhuis Haarlem. In de linkex-bovenhoek van de sollicitatiebx-ief vermel den: Nr. 25673 HD. BANKETBAKKERIJ DE KROON Gen. Cronjéstraat 168, bij het Julianapark, Tel. 57782 vraagt Aanmelden tot 7 uur. Fa. D. HOGENBIRK Zn. fabriek van constr. werk en hüsinstallaties vraagt a. voor haar werkplaats Bloemendaal EEN BEKWAAM EL. LASSER EEN AANK. CONSTR. BANKWERKER b. voor haar fabriek te Velsen-N. EEN BEKWAAM EL. LASSER EEN CONSTR. BANKWERKER welke zelfst. van tekening kan werken. Voor goede krachten vast werk. Jonge krachten welke zich in b.g. functies verder willen bekwamen gelieven eveneens te solliciteren. Soil, gaai-ne schriftelijk: Bloemendaalseweg 56, Bloemendaal. Op het kantoor van de Fa. D. HOGENBIRK Zn., Bloemendaalseweg 56 te Bloemendaal, wordt gevraagd: (2030 j.) met enige ervaring voor orderadmin. en algem. boekhoudkundige werkzaamheden. Afwisselend werk. Uitv. soil, gaarne omgaand schrift, aan b.g. adres. Wie aan bovenstaande eisen voldoet, kan zich in onze textiel-onderneming ontwikkelen tot een specialist(e) op het gebied van de arbeidsstudie (arbeidsanalist/-analiste). Dit is een functie, waarin men met vele facetten van het productieproces in aanraking komt en waarin men zich in de praktijk en door zelfstudie kan opwerken. Aantrekkelijk aanvangssalaris. Eigenhandig geschreven brieven met volledige inlichtingen onder no. 2252 aan het bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4