r WERELDNIEUWS Westduitse militaire opdracht aan Benelux van 1,6 miljard Van dag tot dag Politiek beeld Thans is er meer dan ooit aanleiding om Uzelf, Uw gezin en Uw gasten de beste Instant Coffee te schenken. Nescafé is immers veel fijner en voller van smaak! 7/h?mi£un GEDESERTEERDE RAF-VLIEGER STAAT IN LONDEN TERECHT Arabische bezwaren tegen Ben Goerions bezoek Kroesjtsjev met groot gevolg naar Parijs (*Pr ABDIJSIROOP DINSDAG 8 MAART 1960 3 VERLAAGDE PRIJZEN: Junior bus k 25 gram f 1.20 Normale bus a 50 gram f 2.- Familie bus a 200 gram f 7.25 Normale bus a 50 gram f 2.25 Familie bus a 200 gram f 8.25 Espresso: Normale bus k 50 gram f 2.30 MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN Uitvloeisel, van^de Starfighter-poolen vast vertrouwen in industrieel vakmanschap Nieuwe motor loopt op pindakaas Hij zou aan de Russen geheimen hebben verklapt Generaal San Martin uit het zuid poolijs bevrijd Het kon moeilijk uitblijven: er is een onderzoek gaande naar de mogelijkheid, dat politieke partijen gebruik maken van de televisie om hun diverse standpunten en principes aan de man te brengen dus zendtijd krijgen. Wanneer men de televisie beschouwt als een der media van meningsuiting, zo als drukpers en radio, is er geen argu ment aan te voeren dat de beeldbuis on toegankelijk zou doen blijven voor de po litiek. Doch de werkwijze van deze drie op het oog gelijke media is verschil lend en het voornaamste onderscheid ligt op het technische terrein. Terwijl ieder zich vrij naar keuze kan abonneren op de krant die hem politiek gezien het naast staat en terwijl men zijn radio kan afstèl- len op een grote hoeveelheid stations, naar keuze van het programma dat zij le veren, is de televisiekijker gebonden aan zijn éne zender; althans, dat geldt voor de.meerderheid der Nederlandse televisie- bezitters. Uit deze beperking vloeit een zekere mate van dwang voort, die slechts de keuze laat tussen: kijken of helemaal niets zien. Als de politiek zijn intrede in de televi siezendtijd doet, ontneemt men degenen, die niets van politiek willen weten of niets van een bepaalde politiek willen weten, de mogelijkheid om hun televisietoestel te gebruiken tot hun genoegen. Er is nog een ander argument, dat zeker niet min der belangrijk is als bezwaar tegen de toe lating van de politiek tot de televisie. Namelijk de overweging, dat de aard van het medium televisie niet geschikt is om te worden gebruikt voor een politieke spreekbeurt. Een politieke beschouwing is bestemd voor het gehoor, niet voor het gezicht. Men zou datzelfde kunnen beto gen ten aanzien van de dagsluitingen en epilogen, die religieus getinte spreek beurten plegen te zijn, doch daarbij ligt het toch weer anders. Want deze zijn voornamelijk afgestemd op de heteroge niteit van het kijkerspubliek wat betreft de religieuze overtuiging. Men zou kun nen zeggen dat een epiloog gericht is op wat verenigt en generaliseert in de reli gieuze veelheid van overtuigingen, ter wijl een politieke propaganda uiteraard gericht moet zijn op wat verdeelt. De poli tiek bestaat bij de gratie der verdeeldheid. De religie is gebaseerd theoretisch zeer zeker en praktisch meestal op de verdieping van het eenheidsbesef der men sen in het brandpunt van hun godsbesef. De. politiek is gericht op de tegenstellin gen, op de nuancering. De politieke pro paganda kan slechts gericht zijn op de be lichting en verscherping van waardever schillen. Wat dat betreft staat zij heel dicht bij de commerciële propaganda en daarom zou de vraag, of de politieke par tijen zendtijd zullen krijgen, beter kun nen worden beantwoord volgens de lijnen die ook bij de overweging van de commer ciële reclame-mogelijkheden in de televisie een rol spelen. Wie waarde hecht aan het zuiverhou- den van de televisie van ethische smetten, mag ook niet lichtvaardig heengaan over de vraag of politieke propaganda kan worden toegestaan. Hij moet die vraag even zorgvuldig en uitgebreid ontleden als dat ten aanzien van de reclame gebeurt. Natuurlijk zijn er bij de huidige toe stand mogelijkheden voor de verschillend getinte omroepverenigingen om hun poli tieke sympathie tot gelding te brengen op de beeldbuis, doch in de praktijk valt dat mee. Het is echter de vraag of dit zo zou blijven, wanneer aan de politiek zend tijd zou worden geweigerd. Dit is geen argument om het verzoek dan maar toe te staan. Wel is het een aanwijzing voor de noodzaak om nog eens het monopolie dei- omroepverenigingen op de televisiezend tijd terdege critisch te beschouwen, waar bij tegelijk de wenselijkheid van een tweede kanaal voor allerlei dingen die niet in algemene zin aan het publick kunnen worden opgedrongen, nog duidelijker wordt. Advertentie PITTIG KOFFIE-NIEUWS! NESCAFÉ NU SLECHTS /2.- Cojfeinevrij: Nescafé is een gedeponeerd handelsmerk van Nestlé Instant Coffee Nescafe (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft zich verplicht voor straal vliegtuigen van het type Lockheed F-104- G Starfighter, reserve-onderdelen, en alles wat erbfj behoort, voor de komende vijf .jaar opdrachten aan Beneluxindustrieën te geven tot een totaalwaarde van 1,8 mil jard Duitse mark (1,6 miljard gulden). Indien deze opdrachten in Nederland en België niet geplaatst kunnen worden dan zal, aldus de verplichting van Strauss twintig percent van dit bedrag (dat is dus 324 miljoen gulden) in andere Duitse mili taire opdrachten voor industrieën in Nederland en België worden gestoken. Dit zou het geval kunnen zijn indien de vijf Nederlandse en Belgische vliegtuig en motorenfabrieken, die aan het project Advertentie Volgens een artikel in de krant van 3 maart ,1.1. zouden de wereldbekende Rolls Royce fabrieken in Engeland werken aan de ont wikkeling van een nieuwe motor, die o.a. zou kunnen lopen op pindakaas. Maardan zullen ze toch wel de allerbeste p.k. moeten gebruiken, n.l. pindakaas van (Van onze correspondent in Londen) Maandag werd in Londen de 25-jarige gedeserteerde RAF-vlieger Anthony Wraight, die in 1956 naar de Sovjet-Unie was uitgeweken en in december naar En geland terugkeerde het eerste openbare verhoor afgenomen. Hij wordt ervan be schuldigd de Russen inlichtingen over mi litaire geheimen te hebben verstrekt, on der andere over een aantal Britse gelei de projectielen, militaire vliegtuigen, met name de Hawker-Hunter, de ligging van Amerikaanse en Britse vliegvelden, oefen- methodes, een geheim Brits mobilisatie- document en het Britse verdedigingssys teem in het algemeen. In een eerder afgelegde verklaring had Wraight beweerd dat hij de Russen slechts dingen had verteld welke al twintig jaar oud waren, dat hij vaag was gebleven en zich naïef had gehouden. Om politiek asiel te kunnen krijgen meende hij echter dat iij een zeker minimum aan militaire in- ichtingen moest verstrekken. Hij zei ook le hebben gezegd dat hij weinig illusies over de Sovjet-Unie koesterde maar dat hij hoopte dat de politieke toestand zou verbeteren en dat hij er met plezier zou kunnen werken. Hij wilde in de Sovjet- Unie fotografie studeren. Hij was echter teleurgesteld en toen hij geen toestem ming kreeg om in Polen te leven had hij de Amerikaanse autoriteiten verzocht hun bemiddeling te verlenen voor zijn terug keer naar Engeland. Hij werd in februari in het huis van zijn ouders gearresteerd. Voor zijn vertrek naar Rusland had Wriaght geheime ontmoetingen met een Russische agent in Londense bioscopen en in een circus. Deze agent, Solovei, die aan de Russische ambassade te Londen was verbonden als vertegenwoordiger van de Russische staatsfilmexportmaatschap- pij „Sowexport", is iemand van wie onze inlichtingendienst weel dat hij een actie ve agent van de Russische geheime dienst is," aldus de officier van Justitie. Wraight had in januari 1956 in een brief aan de Vereniging voor culturele betrek kingen met de Sovjet-Unie inlichtingen ge vraagd over het Russische staatsinstituut voor fotografie. In december 1956 vloog hij naar Berlijn. In de oostelijke sector nam hij contact op met de Russische auto riteiten. Gezegd werd dat Wriaght in Rus land van het Russische rode kruis duizend roebel per maand ontving en gratis ver blijf en duizend roebel voor het geven van lessen kreeg. deelnemen, de opdracht niet zouden aan kunnen. Het betreft Fokker, Aviolanda, de Brus selse fabrieken Sabca en Fairy en F.N.- Luik. De Westduitse minister heeft echter een rotsvast vertrouwen in de kunde, het vakmanschap en de economische politiek van de onderhavige Beneluxbedrijven. De Westduitsers zouden zich anders zeker niet met Nederland en België hebben ver bonden in deze nauwe militaire samenwer king, waarbij het om miljarden gaat. In totaal, zo verklaarde minister Strauss gisteren verder, gaat het in eerste aanleg om 674 Starfighters, te weten 574 voor de Westduitse, 50 voor de Nederlandse en 50 voor de Belgische luchtmacht. Van deze 674 toestellen zullen er 400 in de Bonds republiek door de Zuid- en Noordduitse vliegtuigfabrieken worden gebouwd. On geveer veertig percent van de Starfighter- pool der drie landen wordt in Nederland en België gebouwd, waarbij voorop gesteld wordt dat bepaalde onderdelen of motoren van een bepaald in de Benelux geassem bleerd toestel ook wel in Duitsland ge maakt kunnen worden. Men stuurt na melijk aan op een zo nauw mogelijke samenwerking bij de assemblage der Star fighters, onder meer via een bouwbureau der drie landen te Koblenz. De 674 Starfighters van de Westduits- Nederlands-Belgische pool vormen te zamen een financieel project van tenminste vier miljard gulden. Te verwachten is dat deze som in de loop der jai-en zal worden vergroot tot 5 a 5,5 miljard gulden, ge zien de Nederlandse en Belgische straal- jagerbehoefte. die in de komende jaren bij de begrotingen boven vijftig Star fighters per land zal komen. De eerste getallen voor de geschatte totaal behoefte gaven voor Nederland 200 en voor België 175 Starfighters aan. Het Westduitse to taal van 574 in de pool ligt vast. De Bonds republiek koopt daarenboven 96 Star fighters direct van de Lcckheedfabrieken in Amerika voor ongeveer 5,7 miljoen mark per stuk. Men hoopt dat deze prijs in de Westduits-Nederlands-Belgiselie pool verlaagd kan worden tot 4.5 miljoen mark per toestel. Ook Zwitserland? Minister Strauss deelde op zijn pers conferentie mee dat Zwitserland overweegt ..Starfighters" aan te schaffen. Wanneer de Zwitserse regering de „Starfighter" bo ven de Franse ..Mirage" verkiest zal ook de Zwitserse industrie deelnemen in de produktie. Strauss verklaai-de dat „ver scheidene andere N.A.V.O.-landen" op het punt staan een beslissing te nemen over eventuele aanschaffing van de „Star fighter". Deze landen zijn, aldus is in Bonn vernomen. Italië, Griekenland" Noorwegen en Denemarken. Strauss brengt deze week een bezoek aan Athene. Het is echter geenszins uitgesloten dat de Zwitserse luchtmacht de „Mirage" ver kiest boven de „Starfighter". Het Franse toestelsel is beter wendbaar en kan kor tere bochten nemen, hetgeen in bergland van zeer veel belang is. BUENOS AIRES (Reuter) De Argentijnse ijsbreker „Generaal San Martin" is er in ge slaagd zich uit het zuidpoolijs te bevrijden. Hij heeft zich bij de Amerikaanase ijsbreker „Glacier" gevoegd, die te hulp was gezon den. De Argentijn heeft twee weken vast gezeten. WASHINGTON (UPI) De ambassa deur van Libanon in Washington heeft, mede namens de regeringen van negen an dere Arabische landen, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken maan dag meegedeeld, dat het als privé voorge stelde bezoek van de Israëlische premier aan Amerika de diepe bezorgdheid heeft opgewekt van de tien Arabische regerin gen. Indien het bezoek van premier Ben Goerion doorgaat zal het leiden tot een verslechtering van de betrekkingen tussen de Arabische landen en de V S. Premier Ben Goerion van Israel is maandagavond vertrokken en zal woens dag aanstaande te Waltham, in de staat Massachussets, een ere-doctoraat ontvan gen aan de Brandeis-universiteit. Later in de week zal Ben Goerion naar Washing ton komen. Een woordvoerder van het State Depar tement verklaarde na afloop van de be spreking dat minister Herter de Arabische regeringen de verzekering heeft gegeven dat het bezoek van de Israëlische premier aan de V.S. niet zal leiden tot een ver slechtering van de Arabisch-Amerikaanse betrekkingen, maar wenste verder over de conferentie geen mededelingen te doen. (Reuter) Niet-officieel wordt te Tel Aviv vernomen, dat het in de bedoeling ligt dat Ben Goerion ook een bespreking zal hebben met president De Gaulle, waar- •schijnlijk in april, te Parijs. Hiervoor zou de Israëlische premier dus een nieuwe reis moeten maken, daar hij vóór het ein de van deze maand in Israel terug wordt verwacht. Onismettingsploegen. die zich zoveel mogelijk trachten te beschermen tegen de verschrikkelijke stank en het infec tiegevaar, bedekken de puinhopen van Agadir met ongebluste kalk en D.D.T. (Van onze correspondent in Parijs) Een week voor zijn aankomst in Parijs heeft Kroesjtsjev zijn Franse gastheren doen weten dat zijn gevolg bij zijn ver blijf in Frankrijk, dat twee weken zal du ren, .140 mensen zal omvatten. Toen Kroesjtsjev Engeland bezocht werd hij begeleid door een staf van zestig leden en op zijn Amerikaanse reis waren zeventig Russen van de partij. Het Russische reisgezelschap zal uit drie groepen bestaan ten eerste „mon sieur Kroesjtsjev" (Meneer C., zoals hij in Frankrijk genoemd wordt) met zijn vrouw, kinderen en andere familieleden. Dan de politieke deskundigen en tolken, onder leiding van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en ten slotte een 35 journalisten en fotografen, liefdevol omringd door een vijftigtal fors gebouwde lijfwachten en politiefunctiona rissen. Oschoon de Franse regering in de tal rijkheid van Kroesjtsjevs medereizigei-s graag een aanwijzing ziet van het belang dat de Russische regeringsleider zelf aan zijn eerste ontmoeting met generaal Char les De Gaulle wil hechten, worden er door die massale toeloop op het praktische plan wel weer wat nieuwe vraagstukken opge worpen. In der haast zijn daarom nieuwe zendboden van het ministerie van Buiten landse Zaken het land in gestuurd om in hotels en andere gepaste verblijven extra onderdak voor de Russische gasten te zoe ken. Bovendien zal er tenminste nog een Caravelle-toestel. dat negentig passagiers kan bergen, moeten worden gecharterd om het Frans-Russische reisgezelschap op zijn „Tour de France" te kunnen ver voeren. De Fransen hadden zich voorbereid op de ontvangst van een honderd man sterke delegatie. „Dit betekent veertig couverts meer aan de tafels, en tenminste vijftien auto's extra voor de officiële rijtoeren," aldus George Albayez, door de Franse re gering verantwoordelijk gesteld voor het vlot verlopen van Kroesjtsjevs bezoek De bussen van het Parijse vervoerbedrijf zullen versierd worden met rode vlagge tjes. naast de Franse tricolore. Inmiddels hebben de christelijke en de onafhankelij ke socialistische vakbonden maandag avond geprotesteerd tegen het feit dat zich onder de naar Corsica verbannen perso nen. leden van hun bonden bevinden. 0/3 de raatótoel Vrij man Advertentie De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. Het is er door, joechei! Eindelijk is de vrije artsenkeuze voor militairen een feit. Voorlopig nog alleen voor militairen die thuis ziek geworden zijn van de dienst, maar de rest komt wel. Dat de overheden der kazernementen dan aanvankelijk nog voor organisatorische complicaties - zullen worden gesteld, mag ons niet weerhouden verheugd te zijn over de verruiming van menselijke vrijheid, die onze soldaten door deze maatregel verwerven. Natuurlijk zal er nu een andere regeling moeten worden getroffen voor het zieken rapport in de kazernes. Voorheen ging het zo: tatatarettetetteterettèèèèè! in de och tend en op dat singnaal stroomden de zie ken gezamenlijk en ordelijk naar het lokaal, dat de dokter en zijn assistenten ter beschikking stond. Eén dokter voor allemaal. Ze gingen gehoorzaam met drieën tegelijk binnen, kleerdden zich uit, staken hun tong uit, lieten hun pols voelen en kregen drie dagen vrij van lopende dienst of een variatie daarvan, naar gelang hun aandoening. Nu gaat het. voortaan anders: tatataret- letettetterettèèèè! en dan stromen de dok ters gezamenlijk en ordelijk het kazerne terrein binnen, zich haastig begevend naar de sponde van degene door wie ze ge kozen zijn. Sommige dokters zullen een groot aantal stemmen verwerven, omdat ze zo gemakkelijk ziekteverlof geven. An dere zullen nooit gekozen worden en zielig buiten het hek ronddrentelen, in de hoop dat er op een goede morgen toch nog een heel klein militairtje van hén een beetje ziek geworden is. Het zal in de praktijk niet zó zijn, dat alle soldaten een andere dokter kiezen. Nee. hoor. Er zullen er altijd zijn die de zelfde keus hebben, dus de theorie dat voortaan iedere morgen evenveel dokters zullen binnenkomen als er zieken zijn, is veruit overdreven. Wel kunnen zich moeilijke gevallen voor doen, wanneer er weifelaars zijn. Zo zal men op zekere dag op het kazerneterrein een gedrukte, onzekere stemming kunnen waarnemen. Kolonel en kapitein en luite nants lopen met zorgelijke gezichten rond en fluisteren met. elkaar. Men kijkt elkan der vragend aan en schudt het hoofd. „Weet gewoon dienstplichtige Jansen al „Nee, nog steeds niet. Het is droevig. Hij kan niet tot een keus komen. Dat duurt nu al drie dagen. Soms lijkt het alsof hij een besluit zal nemen, maar nee. Telkens weer aarzelt hij En geivoon dienstplichtige Jansen ligt op het ziekenkamertje nagels te bijten en zich om en om te gooien op zijn leger stede. „Zal ik dié of dié of deze En dan opeensde zon breekt door, de dienst ook, de bedrijvigheid van het koorts achtige militaire leven wordt hervat. Ieder een glimlacht opgelucht. Jansen heeft zijn keus gemaakt. Hij is tenslotte niet voor niets, ook als soldaat, vrij man. K. Agteran Aantrekkelijkheid. De Westduitse grens bewaking houdt zich niet alleen bezig met smokkelaars en andere ongewenste elementen, maar de laatste tijd ook met jonge gelieven, die naar Oost- Duitsïand willen omdat men daar al zonder ouderlijke toestemming kan trouwen, als men achttien jaar is. In West-Duitsland kan men zonder ouder lijke toestemming huwen als men 21 jaar is. Maar dat is voor vele verlief de jongelieden, die ouderlijke belem meringen op hun weg vinden, nog te ver. Zekerheid halen. De premier van Nepal, Koirala. is per vliegtuig naar Peking vertrokken om te trachten een ondub belzinnige verklaring van China te ver krijgen waarin de huidige grens tussen Nepal en het door China bestuurde Ti bet erkend wordt. In een boodschap aan de bevolking zei Koirala te hopen dat zijn reis naar Peking de vriend schap tussen beide landen zal bevorde ren. Jean Puy. De Franse schilder Jean Puy, die tezamen met matisse zijn opleiding kreeg en een der voorlopers van het fauvisme was, is in de ouderdom van 84 jaar te Roanne overleden. Opvolger. Arthur Augustus Calwell, lid van de Katholieke rechtervleugel, is gekozen als leider van Labour, de par lementaire oppositie in Australië. Hij volgt Herbert Evatt op. Vrij oud. De Zweedse muziek-academie heeft steun gegeven aan parlementsle den die er op aandrongen te doen on derzoeken of het land een nieuw volks lied behoeft. De academie voelt voor een nieuwe tekst op de melodie van het huidige semi-officiele volkslied: „Gij oud, vrij land. Schijndemocratie. De eigenaar en hoofd redacteur van het Turkse blad „Va- tan", de 72-jarige Ahmet Emin Jalman, heeft zich maandag bij de gevangenis te Istanbul gemeld om een straf van vijftien maanden uit te zitten, die hem is opgelegd wegens het overnemen van een artikel uit een Amerikaans blad, dat denigrerend voor premier Mende- res zou zijn. Coöperatie. De particuliere dokters in Zweden willen zich organiseren in een „doktersdienst" om tot meer doelma tigheid in de particuliere medische be handeling te komen. Een dertigtal ge neesheren heeft zich reeds aangeslo ten bij de organisatie, die enige tijd ge leden een proefdienst in Stockholm en Malmö is begonnen. Er zijn onder meer plannen voor het inrichten van grote particuliere medische centra waarvan een tien- of twaalftal specia listen deel zou uitmaken. Adempauze. In het loonconflict tussen de Oostenrijkse bouwvakarbeiders en bou wers heerst thans een adempauze tot 12 maart. De vakverenigingsvertegen woordigers zullen tot genoemde datum geen actie ondernemen in de verwach ting dat de tussentijd benut wordt voor onderhandelingen. Het gaat om een loonsverhoging van ongeveer vijf per cent. Gelachen. Portugese functionarissen te Lourenco Marques in Mozambique heb ben berichten, volgens welke er in deze Afrikaanse kolonie en in Angola aan de westkust troepenbewegingen zouden plaatsvinden, tegengesproken. Rege ringsfunctionarissen lachten om een be richt van het Zuidafrikaanse persbu reau Sapa dat van Portugese zijde ver sterkingsmaatregelen waren genomen om de traditionele levenswijze in de Portugese gebieden te vrijwaren voor invloed van de veranderingen, die op het ogenblik in Afrika plaats hebben. In een ravijn. Bij een autobus-ongeluk in Zuid-Korea, ten noordoosten van Seoel, zijn zaterdag 22 mensen omgekomen en 13 gewond, van wie twee zwaar. De autobus raakte in de buurt van de ge demilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea van de weg en stortte in 'n ravijn. Aansluiten. De voorzitter van het Deen se vakverbond, Eiler Jensen, heeft de Denen zondag op een bijeenkomst in Odense verzocht zich in april en mei aan te sluiten bij de internationale boy cot van Zuidafrikaanse goederen uit protest tegen de aparhteidspolitiek. Irrigatie. De communes in veel delen van Noord- en Noordwest-China zijn op het ogenblik bezig een voorjaarsdroogte te bestrijden, .zo bericht het persbureau Nieuw China. Het grootste deel van de communebewoners is aan het werk om leidingen aan te leggen om het water naar de cultuurgronden te leiden, die uitgedroogd zijn door gebrek aan sneeuw en regen. Ruim twaalf miljoen hectares zijn tot. dusver door irrigatie van water voorzien, aldus het persbu reau.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1