Nieuwbouw van Frans Hals museum vordert gestaag Moderne fabriek achter oude gevels aan Donkere Spaarne Bestuur van bouwstichting in Heemstede samengesteld Wethouder J. C. Korver sprak over „werknemers en vrije loonpolitiek" Gezellige zitgelegenheid bij de Halsen-zaal Geldboete geëist tegen directrice van Haarlems rusthuis .Afwisselende gymnastiek - uitvoering van „BATO" Speciale mededeling DINSDAG 8 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT K. Meyer wint toernooi om „Hof van Hollands-beker N.V. NEDERLANDBREIDT ZICH UIT Produktie van elektronisch verkeersmateriaal in toekomst naar Haarlems industrieterrein Jeugdrij vereniging „Fit-Haarlem" Veel interesse voor plan om huizen tegen redelijke prijs te bouwen Koger winnaar van dc eerste voorjaarsrit A J. F. v. Balen overleden V.A.C.-groep adopteert Ankerclubhuiswcrk Herenkleding naar maat en confectie BIJEENKOMST VVD-STUDIEKRING Open Tafelronde op 19 en 20 maart in Haarlem 9.75 Burgerlijke Stand van Haarlem De in januari begonnen werkzaamhe den aan de nieuwe tussenbouw tussen de Halsen-zaal aan het Groot Heiligland en de hall voor de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum vordert goed. Ook in de Halsen-zaal zelf is het werk thans zo ver dat de directie van het museum goede hoop heeft dat de zaal gereed zal zijn vóór de avondopenstelling op 9 april aanstaan de aanvangt. In de Halsen-zaal zijn de werklieden thans bezig aan de dubbele glasbedenkking. Over het profiel van de wandbedekking is onlangs een besluit ge nomen en een proefstrook is aangebracht om het effect controleerbaar te maken. De grote Halsenzaal krijgt plafondver warming. Het ligt in de bedoeling de vloer te bedekken met granieten tegels van een gedempt rode kleur, en die te om zomen met een lage witmarmeren plint. Deze vernieuwingen geschieden volgens het uitbreidingsplan, waarin ook de bouw van een nieuwe zaal in de noordwest hoek (thans een tuintje) is begrepen en en maatregelen van verdere pandbeveili- ging, onder andere het aanleggen van stenen vloeren op de zolders. Voor de on derhanden zijnde vernieuwingen en de in richting van de thans nog afgesloten zuid oost-vleugel met antieke apotheek, zil ver- en porceleinkamers heeft de raad indertijd een bedrag van 150.000 gevo teerd, waarvoor op 25 november vorig jaar de goedkeuring van Gedeputeerde Staten kwam, in januari van dit jaar ge volgd door die van het rijk. De door Openbare Werken ontworpen nieuwe tussenbouw bestaat uit drie gedeel ten: vestiaire, keuken en doorgangslokaal annex zitgelegenheid. De foto toont in het midden de resten van de muren van de vroegere verbinding tussen de Halsen- zaal (rechts, Groot Heiliglandzijde) en links (Klein Heiliglandzijde) de hall van de Renaissancezaal. De situatie is dus zo dat als men door de thans afgesloten door gang in de linkermuur zou kunnen kijken, men eerst de hall van de Renaissancezaal zou zien. daarachter de hof en vervol gens de hall en de ingang van het museum aan het Klein Heiligland. Het witte muur tje op de achtergrond markeert de afschei ding tussen het nieuwe tussenlokaal en de keuken (links op de achtergrond) en de ves tiaire (daarnaast, rechts op de achter grond). De keuken, die evenals de vestiaire 4 m diep is, krijgt een doorgeefluik naar het twaalf meter diepe tussenlokaal dat. aan de noordzijde (voorgrond foto) een glazen wand krijgt, die uitzicht geeft op en toegang tot het tuintje achter de ingang aan het Groot Heiligland waar de fraaie Louis XV zonnewijzer in zal worden ge plaatst. In de warme maanden zal het daar ongetwijfeld plezierig toeven zijn. Door de vestiaire zal het mogelijk zijn de lelijke kapstokken, die de hall voor de Renaissancezaal ontsieren, te verwijde ren. De keuken zal niet alleen goede diensten bewijzen voor de bezoekers, die Advertentie Maandagmiddag heeft de procureur-ge neraal bij het Gerechtshof te Amsterdam tegen een 46-jarige directrice van een rusthuis in Haarlem wegens het zich schul dig maken aan overtreding van de bepa lingen van een gemeentelijke verordening op verzorgings- en verpleeghuizen te Haarlem twee geldboetes van elk een gul den geëist subsidiair bij niet betalen één dag hechtenis. Ilij vroeg hierbij vernieti ging van het vonnis van de kantonrechter te Haarlem, waarbij de directrice van rechtsvervolging was ontslagen. In september en december 1958 had de verdachte, houdster van een verpleeghuis in Haarlem, voor de kantonrechter in Haarlem terecht gestaan terzake dat zij niet tijdig na de inwerkingtreding der ge meentelijke verordening op verzorgings- en verpleeghuizen de vereiste ver-gunning had aangevraagd. De rechtbank te Haar lem, waarvan de Officier van Justitie te gen verdachte twee straffen van elk een gulden had geëist wegens 't laten verlopen van de termijn dat zij een aanvrage voor een vergunning moest indienen en voor het feit dat zij zonder vergunning het rusthuis had geëxploiteerd, had het von nis van de kantonrechter bevestigd om dat, naar haar oordeel, de genoemde ver ordening in casu geen verbindende kracht had. Na behandeling in cassatie conclu deerde de Hoge Raad dat de motivering van dit vonnis onvoldoende was en ver wees de zaak naar het Gerechtshof in Am sterdam. Ter zitting verklaarde de directrice dat ;r,ij destijds geen vergunning had aange vraagd omdat een bevoegde instantie haar had meegedeeld dat deze vergunning haar toch zou worden geweigerd. Toen zij la ter op advies van haar raadsman toch een aanvrage indiende werd hierop door B. en W. van Haarlem afwijzend beschikt zon der opgave van redenen. De raadsman van verdachte, mr. A. D. P. V van Löben Seis, noemde de hele zaak een drama. Zijn cliënte is in middels getrouwd met een te goeder naam en faam bekend staande man. Deze heeft op zijn beurt een vergunning aange vraagd om het rusthuis te leiden. Deze vergunning is hem geweigerd omdat ver dachte zijn echtgenote is. Verdachte en haar echtgenoot hebben, aldus de verde diger, begrepen dat het vechten tegen de bierkaai is. Zij hebben de moed opgege ven en besloten de strijd te staken. In het rusthuis hadden ze al hun geld belegd. Het Gerechtshof zal 21 maart uitspraak doen. in 't licht rijke tussenlokaal een kopje kof fie willen drinken, maar ook bij gelegen heden als recepties, diners en bijeen komsten, die regelmatig in de Renaissan cezaal worden gehouden en waarvoor tot nu toe alle dranken en eetwaren van buiten het museum moesten worden aangevoerd. Het.is niet waarschijnlijk dat ook het tus- sengebouw vóór 9 april gereed zal zijn. Maar in ieder geval zal niet lang, nadat de grote Halsenzaal in nieuwe luister ver keert, het „zitje" ernaast gereed komen, zodat het Frans Halsmuseum dan evenals vele andere musea zal beschikken over een verpozingsgelegenheid. Zondagavond is in Haarlem het biljart- toernooi om de „Hof van Holland"-beker geëindigd. Ook dit jaar is het Karei Meyer wederom gelukt voor een jaar beslag te leggen op d nieuwe beker. Het hoogste moyenne en de hoogste serie werden even eens door Meyer gemaakt, namelijk 35.71 en als serie 196. Meyer 3500 168 196 20.83 14 Doves 2281 169 172 13.49 12 Willemse 1932 193 75 10.01 9 Nobels 1431 193 59 6.71 8 Lunenburg 1800 180 84 10.00 6 Karman 1499 171 85 8.76 3 Holthaus 1201 219 60 5.48 2 Pront 1279 245 34 5.22 2 ENIGE weinig opvallende geveltjes langs het Donkere Spaarne in Haarlem maskeren een fabriek, waarvan de produkten in een groot deel van Nederland dagelijks langs en, op de weg te zien zijn. Waar de smalle, hobbelige Spaarne- oever op zijn smalst is door de rommelig langs de waterkant opgetaste kisten, kratten en vaten en waar het verkeer zich slechts met de allergrootste moeite een weg kan banen naar de Koudenhorn, staat de fabriek, die een groot deel van Nederland voorziet van modern elektronisch verkeersmateriaal. De n.v. fabriek en handelsbureau „Nederland" is zo langzamerhand aan het Donkere Spaarne uit haar jasje gegroeid. Het is dan ook daarom dat de directie heeft besloten het gehele bedrijf in de naaste toekomst over te brengen naar het in dustrieterrein in de Waarderpolder, waar de vennootschap een terrein in optie heeft, waarvan de oppervlakte ruim twee keer zo groot is als de thans beschik bare ruimte in het centrum van Haarlem. De toenemende behoefte aan meer ruim te vindt voor een belangrijk deel haar oor zaak in de groeiende vraag naar verkeers- installaties, elektronisch materiaal, en -meldingsapparaten. Sinds kort heeft de n.v. „Nederland" samen met een Engelse fabriek de n.v. Systematic opgericht, een handelmaatschappij, die in Nederland uit Engeland te importeren standaard-opzet- stukken voor draai- en freesbanken gaat verkopen. Het ligt in de bedoeling, dat de ze artikelen te zijner tijd ook in Haarlem zullen worden gefabriceerd. Het Haarlem se bedrijf heeft thans een bezetting van ongeveer 220 man. Bij de toekomende ves tiging van de fabriek in de Waarderpolder zal deze personeelsbezetting eveneens moeten worden uitgebreid. Mede door de dure grond op het Haar lemse industrieterrein is de directie van de n.v. „Nederland" er geruime tijd ge leden reeds toe overgegaan het produktie- apparaat te verspreiden over een aantal gemeenten. Gedeeltelijk wordt deze de centralisatie eveneens bevorderd door de stichting van dochterondernemingen. Zo heeft het Haarlemse bedrijf de produktie van lichtmasten in Hoorn geconcentreerd, waar tevens gemakkelijk arbeidskrachten kunnen worden aangetrokken. In Woerden zijn ook twee dochterondernemingen ge vestigd: de Stabin Bennins n.v., waar sta len meubilair, alsmede banken voor bus sen en spoorwegen worden vervaardigd en Bruzon n.v., die zich bezighoudt met de bouw van boten en voorwerpen van kunststoffen. De directeur van het moe derbedrijf in Haarlem, de heer P. J. Zon dervan, is over deze decentralisatie erg te spreken. „De voordelen van de produk- tiespreiding op het gebied van goedkope re terreinen en arbeidskrachten wegen Het was jammer dat niet veel méér be langstellenden gisteravond in het Haar lemse concertgebouw aanwezig waren om de uitvoering van de gymnastiekvereni ging Bato te zien, want de technische lei ding had voor een zeer afwisselend pro gramma gezorgd, een programma dat een goed beeld gaf van de mogelijkheden bij de gymnastiekbeoefening. Individueel turnen wisselde af met groepsturnen en springen en al stonden niet alle nummers op even hoog peil, men heeft toch van veel goeds kunnen genie ten. Het begon al met het eerste nummer, vrije oefening dames en meisjes, welke door de zeer vele vormen ook een uitste kende trainingsoefening genoemd kon worden. Het klassikale lage brug van da mes en meisjes kon ons wél bekoren door het klassikale doch niet direct door de oefenstof; deze was vooral in het begin zéér eenvoudig gehouden. Het klassikale brug met ongelijke leg gers door een groep meisjes was impo sant èn door het grote aantal deelneem sters èn door de grote hoeveelheid vor men, die werd gedemonstreerd. Van de dames zagen wij verder nog rin- genzwaaien, evenwichtsbalk en brug on gelijke leggers met oefeningen van hoog gehalte, die zeer correct werden uitge voerd. Ook de ritmische afdeling kwam goed voor de dag met een hoepel en een baloefening; bij laatstgenoemde oefening viel vooral de opbouw met de goed gevon den verplaatsingen op. Van de jongens zagen wij maar één oefe ning, namelijk kastspringen, dat met veel vaart en veel variatie in de sprongen ge demonstreerd werd. De heren traden vier maal voor het voetlicht: met hoogrek, hoogbrug, lange mat en trampoline. Van de drie eerstge noemde „klassieke" nummers werd ech ter hoogrek ontsierd door vaak minder goede lichaamshouding en niet-eorrect af werken der onderdelen; brug stond op ho ger peil en lange mat was, zoals van ouds afwisselend flitsend snel, langzaam klassi kaal of sensationeel. Voor het eerst werd de trampoline ge demonstreerd. een soort springtoestel, waarbij men begint te springen als men zich op het toestel heeft begeven. Een perfecte beheersing van het li chaam en aanvoelen van de vereiste snel heid bij het draaien om breedte- of leng teas zijn hier een eerste vereiste. Als laatste gymnastieknummer vermel den wij nog een zèèr correcte persoonlijke vrije oefening door een dame en een heer en als laatste programma-nummers het optreden van de drumband die als opening en als sluiting enige specifieke drum bandnummers liet horen, welke zeer in de smaak vielen. Deze uitvoering kan in haar geheel zeer zeker geslaagd heten en deze gunstige stemming zal zich wel ontladen hebben bij het bal. Het bestuur van „Fit-Haarlem" (afd. K.R.C.) hield de tweede dressuurwedstrijd voor gevorderden en mindergevorderden van de competitie. De verrichtingen die gelukkig sinds de vorige wedstrijd wat verbeterd waren werden beoordeeld door de heren Van Dantzig en Rooyers. De prijzen waren als volgt verdeeld: Gevorderden: 1. Willy de Geus, Panda, (Kennemergaarde) 122% pt.; 2. Margo Reyenga, Panda, (Kennemergaarde) 110 pt.; 3. Liza Wijsman, Liberty, 9234 pt. Minder gevorderden: 1. Harro Goudsmit, Artillerist, 80!'? pt.; 2. Astrid Sander, Ar tillerist. 75 pt.; 3. Ronald Raspoort, Liber ty, 73pt. Zoals reeds begin februari is meege deeld, heeft het Heemsteedse gemeente raadslid P. Zegwaart kortelings het initia tief genomen tot het oprichten van een stichting die zal trachten woningen tegen een redelijke prijs te gaan bouwen. Het gaat hier om huizen waaraan in Heemste de dringend behoefte is: namelijk met huur of annuïteit van ongeveer honderd gulden per maand. Deze woningen zouden dan in de particuliere sector met behulp van een premieverlening kunnen verrijzen De huizen zijn bedoeld voor mensen die niet in aanmerking komen voor woningwetwo ningen en voor wie de huren of aflossin gen van vele particuliere woningen veelal te hoog liggen. Nadat de heer Zegwaart zijn plannen had bekend gemaakt, hebben vele perso nen van hun belangstelling hiervoor blijk gegeven. Uit Heemstede bereikten de heer Zegwaart 91 aanvragen van geïnteres seerden. Van buiten Heemstede kwamen ongeveer 120 aanvragen, ondermeer uit Haarlem en Amsterdam. Te verwachten is dat van de 91 belangstellende Heemstede naren er nog wel enige zullen zijn afgeval- lan, als uiteindelijk een definitief bouw plan ter tafel komt. Maar er zullen onge twijfeld voldoende serieuse gegadigden overblijven om het geprojecteerde bouw plan uit te voeren. Of met deze bouw ook mensen van buiten Heemstede kunnen worden geholpen is een vraag die later zal worden bezien. Van belang hierbij is de vraag, of de stichting voldoende grond be schikbaar krijgt. Met de gemeente is reeds contact opge nomen teneinde de mogelijkheden van grondaankoop voor de realisering van het bouwplan te bespreken. Gedacht wordt aan gronden in het uitbreidingsplan „Iepenrode", in welk plan thans de gron- Dc eerste rit van de voorjaarscompetitie, die zondag door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsport park" werd verreden, is bij de A- en B-klas- sers gewonnen door Hein Koger. Samen met Coen Visser, die hij in een vinnig sprintje versloeg, was Koger met succes uit een zes man sterk kopgroepje ontsnapt. Voor deze eerste voorjaarsrit verschenen 27 renners aan de start. Van hen ondernamen Koger, Visser, Gieske, Peters, Jansen; Riet- hoff en Hendriks al na enkele ronden een uitlooppoging. En daarmee hadden zij succes. Alleen Gieske kon de opmars niet met succes volbrengen. De overigen bekroonden hun vroege vlucht met het veroveren van 'n ronde voorsprong op de voornaamste concurrenten. Zeven ronden voor het einde sloegen Koger en Visser opnieuw op de vlucht en snelden samen op de finish af. Daar toonde Koger zich tenslotte de snelste. De uitslag luidde: 1. Koger, de veertig ron den (ca. 50 km) in 1 uur 23 min. en 41 sec.; 2. Visser (Santpoort), 3. Hendriks. 4. C. Jansen. 5. H. Peters (Heemstede), 6. Riethoff. 7. op 1 ronde Straver, 8. Blommaert, 9. Bogaard. 10. L. Vaars, 11. Van Dijk, 12. Deinum, 13 son- dorp. Uitslag C-klasse (20 ronden): 1. Ramakers, 2. Filippo. 3. Stevens, 4. Van Leuffen. 5. Strootman. 6. Van der Pol, 7. Appeldoorn. 8. Bouwman, 9. Van der Westen. den bouwrijp worden gemaakt. Ook over de financiële aspecten van het bouwplan worden thans besprekingen gevoerd. De heer Zegwaart heeft de indruk dat de gemeente Heemstede welwillend tegen over de plannen staat. Hij deelde mee dat het stichtingsbestuur met de gegadigden contact zal opnemen, zodra het plan ver der is voorbereid en meer gegevens over de financiële aspecten en de grondaan koop bekend zijn. Intussen is het bestuur van de stichting samengesteld. Deze week zal de stichting officieel worden opgericht. Voorzitter van de bouwstichting is mr. O. H. van Wijk, wethouder van Heemstede en lid van Pro vinciale Staten; secretaris is de heer P. Zegwaart, Koediefslaan 10 in Heemstede, gemeenteraadslid; penningmeester is de heer G. J Kause, bedrijfseconoom en af delingsvoorzitter van de P.v.d.A. in Heem stede. Voorts hebben in het stichtingsbe stuur zitting: de heren P. Kemp, i-aadslid, J. de Ruiter, economisch kandidaat, P. H. Verhoeven, raadslid en accountant N.I.V.A., en H. D. Voren, raadslid en fiscaal-economisch adviseur. De stichting heeft de heer D. Plat aangetrokken als ar chitect Deze heeft reeds een bouwplan ontworpen. In de afgelopen nacht is plotseling over leden de heer A. J. F. van Balen. De heer Van Balen, die de leeftijd van 61 jaar be reikt heeft, had een zaak in damesmode artikelen, kleermakers- en naaistersfourni- turen op de Schoterweg. Hij was één dei- oprichters van de Schoterwegvereniging en van de Stichting Haarlem Noord. Van de oprichting van de Schoterwegvereni ging nu vijftien jaar geleden af, heeft de thans overledene het secretariaat van deze winkeliersvereniging vervuld. De begrafenis heeft plaats vrijdagmor gen 11 maart om half tien op de rooms- katholieke begraafplaats St. Jozef aan de Vergierdeweg. Dezer dagen hebben een vijftigtal jon geren in Haarlem op moderne wijze ver gaderd: zij braken met agendapunten als opening, notulen, ingekomen stukken en zovoort en zij zijn van plan dat in de toe komst te blijven doen. Zij kwamen tot de oprichting van een groep: Vrienden Ankerclubhuiswerk, of kortweg V.A.C.-groep. Een actiecommis sie zal deze week nagaan welk deel van het Ankerclubhuiswerk zal kunnen worden geadopteerd. In het jaar 1960 zal een veel zijdige actie op touw worden gezet om te komen tot een modern clubhuis. De be huizing aan de Lange Margarethstraat voldoet al lang niet meer en collecte en fancy-fair alleen zijn onvoldoende om een sterk bouwfonds te bereiken. Deze V.A.C.- groep kiest vrijdagsavonds domicilie in 't Baken aan de Bakenessergracht. Tij dens de eerste vergadering werd de film „Le Crin blanc" gedraaid. Bert Buizer zong er op indringende wijze spirituals en er werd gedanst. De leiding, die deze avond nog berustte bij de voorzitter van het bestuur, de heer J. van der Molen, zal volledig in handen worden gelegd van de commissie. De heer Van der Molen krijgt een adviseursrol toebedeeld. ruimschoots op tegen het nadeel van de moeilijker communicatie," meent hij. Toch wil hij het moederbedrijf niet uit Haarlem doen vertrekken. „Haarlem heeft veel voor: goede verbindingen en een centrale ligging temidden van het grote afzetgebied van westelijk Neder land." Als de n.v. „Nederland" straks de be nauwde percelen achter de rustieke gevel tjes aan het Donkere Spaarne gaat vei'la- ten, zal het dus niet zijn om zich buiten Haarlem te gaan vestigen. In het indus trieterrein zal een nieuwe fabriek ko men: groter en ruimer dan de ruimte, die men thans ter beschikking heeft. De produktie van de Haarlemse fabriek, die voornamelijk is gericht op publiek Advertentie op abonnementsvoorwaarden Coupeur bezoekt U vrijblijvend met grote collectie /Au, Z ij Hemonylaan 26, Tel. 794761 Amsterdam-Z. rechtelijke lichamen, wordt bijna uitslui tend op de binnenlandse markt afgezet. Er is weinig export, voornamelijk omdat ieder land zijn eigen verkeerswetgeving met daaraan aangepast verkeersmate riaal heeft en voorts omdat bij het leve ren van verkeersmateriaal een servicever lening behoort, die niet tot het buitenland kan worden uitgestrekt zonder een be langrijke uitbreiding van het apparaat. Op deze gronden verwacht de directie voor het bedrijf dan ook weinig mogelijk heden van de Euromarkt. De nieuwste ontwikkeling van de n.v. „Nederland" bestaat uit de oprichting van de n.v. Systomatic, die in Nederland standaard-opzetstukken voor draai- en freesbanken gaat verkopen. Het betreft hier een geheel nieuw systeem, dat in Engeland is ontwikkeld. Vroeger moesten deze opzetstukken door de bedrijven zelf worden gemaakt van gietijzer. Systoma tic gaat standaardtypen in de handel brengen, vervaardigd volgens een sys teem waarvan de onderdelen aan „mecca no" doen denken. Deze onderdelen kun nen door de bedrijven zelf worden samen gevoegd tot de gewenste opzetstukken. Door toepassing van dit systeem kan een besparing ontstaan aan instel- en opspan- tijden. Te zijner tijd zal de fabricage van deze onderdelen ook in de Waarderpolder geschieden. Maandagavond was het de beurt aan de Heemsteedse afdeling van de V.V.D., om als gastvrouw te fungeren voor een der periodieke bijeenkomsten, welke geregeld door de Haarlemse, Bloemendaalse en Heemsteedse studiekringen van deze partij worden gehouden. Dit geschiedde in hotel „Boekenroode" aan het Roemer Visscher- plein waar de spreker van deze avond de heer J. C. Corver, lid van de Tweede Ka mer en wethouder van financiën van Heemstede, door de heer M. D. Scheer werd geïntroduceerd. Wethouder Corver zou spreken over het onderwerp „Werk nemers en vrije loonpolitiek", hetgeen voor de heer Scheer aanleiding was te ver onderstellen, dat spreker deze gelegenheid misschien zou aangrijpen, om zijn visie te geven op het huidige gebeuren in de bouw bedrijven. De heer Corver begon zijn inleiding ech ter met de verklaring, dat bedoelde staking nog dermate prematuur moet worden ge acht, dat de betrokken partijen zelf de situatie wellicht nauwelijks kunnen over zien. Naar zijn mening zou het daarom enigszins voorbarigzijn, een. dergelijk hoogst actueel onderwerp reeds de eerste avond ter sprake te brengen. In plaats daarvan vroeg de heer Corver de aandacht van de leden der studie kringen voor de resolutie, welke onlangs in Vlissingen door de V.V.D. was aange nomen. Namelijk het besluit tot een on derzoek naar de wenselijkheid van een librale vakorganisatie. Ongetwijfeld een interessante kwestie, omdat naar sprekers mening, de V.V.D. tot dusver misschien te weinig aandacht heeft geschonken aan de belangen der werknemers. Voor een goed begrip voor deze materie, zette spreker eerst de huidige gang van zaken uiteen; namelijk, dat de Sociaal Eco nomische Raad (S.E.R.) als toporgaan van de Publiekrechterlijke Bedrijfs Organisa tie (P.B.O.), de regering van advies dient bij alle sociaal-economische zaken. Deze lichamen zijn alleen samengesteld uit leden van de drie representatieve vakorganisa ties: te weten, het Nationaal Vakverbond (N.V.V.), met 477.000 leden, de Katholieke Arbeiders Beweging (K.A.B.), met 396.000 leden en het Christelijk Nationaal Vakver bond (C.N.V.) met 218.000 leden. Daarnaast zijn nog ruim 230.000 werknemers bij di verse andere organisaties aangesloten. Dit betekent dus, dat ongeveer tweederde van alle Nederlandse werknemers om de een of andere reden ongeorganiseerd is ge bleven. Bijvoorbeeld, omdat zij door geen der bestaande organisaties voldoende wor den aangesproken. Maar dit houdt tevens in, dat deze vele honderdduizenden werk nemers strikt genomen niet in de S.E.R. zijn vertegenwoordigd. Zij zouden zich echter voor een groot deel misschien wel in een liberale vakorganisatie thuis ge voelen. Over het vraagstuk, of de V.V.D. even tueel de oprichting van een dergelijke vak organisatie een vierde zuil dus dient te bevorderen, is door de betreffende com missie (waarvan spreker als voorzitter fun geert) nog geen rapport uitgebracht. Het resultaat van dit onderzoek kan echter binnenkort tegemoet worden gezien, waar na het rapport aan alle V.V.D.-afdelingen ter beoordeling zal worden voorgelegd. Vandaar dat de heer Corver het bijzonder nuttig achtte, wanneer de leden deze kwes tie reeds bij voorbaat willen overdenken, opdat zij straks een gefundeerde mening kunnen uitspreken. Voortgaande met zijn inleiding, besteed de de heer Corver ook de nodige aandacht aan de huidige regeringspolitiek en het gevoerde sociaal-conomisch beleid. Hij stelde hierbij vast, dat het nieuwe kabinet een einde wil maken aan de vroegere vicieuze cirkel van loonsverhoging-prijs stijging-loonsverhoging, enzovoort. Een noodzakelijk, doch moelijk te realiseren voornemen, omdat er jaren lang een vaste en nauwkeurig omlijnde loonpolitiek is ge volgd. Spreker heeft zich hierbij niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat vooral het N.V.V. teveel aandacht heeft besteed aan de minst draagkrachtigen onder de arbeiders en daardoor de categorie onder hen verwaarloosde, die zich door studie of meer ijver een betere positie willen ver overen. Ongelijkwaardige prestaties kun nen nu eenmaal niet volgens eenzelfde loonschaal worden beloond. De heer Cor ver veronderstelde dan ook, dat zich hier onder talloze vooruitstrevende arbeiders bevinden, die de liberale gelederen gaarne zullen versterken. Aan het slot van zijn inleiding stelde spreker vast, dat de huidige regering een zware taak op zich heeft genomen, door na veertien jaar geleide economie een andere koers te willen inslaan. Vooral, nu zij nauwlettend wordt gadegeslagen door een harde en waarlijk niets ontziende op positie. Daarom kon de heer Corver niet nalaten, het nieuwe kabinet bij deze po gingen veel sterkte toe te wensen. Deze uitvoerige inleiding had de leden van de drie studiekringen voldoende stof voor discussie en het stellen van vragen opgeleverd, zodat na de pauze nog een ge animeerde gedachtenwisseling ontstond. Advertentie De Open Religieuse Gemeenschap houdt op 19 en 20 maart in Brinkmann te Haar lem de tweeëntwintigste Open Tafelronde. Het algemeen onderwerp luidt: „Afbraak- doorbraak". De inleiders zijn: A. Viruly over „De mens tegenover het niets," arts A. G. Degenaar over „De zonde van het verzuim", arts A. Soesman over „De on begrensdheid en ontoereikendheid van het menselijk kunnen" en dr. C. J. Schuur man over „Wat het hart niet wil laat het hoofd niet binnen". Filmavond. Het „Witte Kruis" en het medisch-opvoedkundig bureau te Haarlem houdt op maandag 21 maart in het Remon strantenhuis aan de Wilhelminastraat 22 te Haarlem een filmavond, waarop „Whv won't Tony eat" vertoond zal worden. De inleidster is mejuffrouw A. R. Knol. Vlotte Italiaanse jumpers, zuiver wol Fraaie bouclé vesten. Bouclé jumpers met V-hals Diverse maten, in alle modekleuren ANEGANG 26 TELEFOON 10645 Verkoop ook op de Voorjaarsbeurs, stand 56 BEVALLEN van een zoon: 5 maart: C. M. van Nieuwenhuizen—De Groot, C. J. M. Lemmers—Tam; 6 maart: C. M. van de Velde—Sanberg, M. A. Moraal—Schrijne- maekers, J. M. Samson—Van der Zon; 7 maart: H. J. Dons—Groot, E. M. J. de Goe- deVan Zeeland, S. PetersWebster, A. J. Hesslingvan der Pol. BEVALLEN van een dochter: 5 maart: H. W. Marré—van der Reijden (2 drs), B. E. M. Giling—Rosenhart, G. J. van dei- Aarvan Roode, J. M. HazewinkelStar- renburg; 6 maart: A. T. Sweers—Andrée Wiltens, M. L. Kruijer—Dekker, T. C. R. Koppeiman—Alders, W. Kuitert—Snoek; 7 maart: P. S. Beuk—Riteco; J. A. F. Pas- schier—Kamperman, J. M. W. van Bak- kumWildschut. OVERLEDEN: 3 maart: M. W. de Reus— Rompelman, 69 j., Pallasstraat. J. de Jong, 2 mnd„ Gasthuisvest. P. van Roode, 68 j„ Maerten van Heemskerkstraat. 4 maart: M. C. Buddenbaum—Brauckmann, 87 j„ Kin- derhuisvest. S. Salverda, 84 j„ Hazepaters- laan. H. G. Ensink, 81 j., Hagestraat. 5 maart: W. J. van Wijhe, 77 j., Ted. van Berkhoutstraat. 6 maart: C. Breed—Van Diemen, 64 j., Slachthuisstraat. G. C. Kuijer—Bosch, 36 j., Bastiaanstraat. J. C. van Sliedrecht, 81 j., Baljuwslaan. ONDERTROUWD: 7 maart: K. Siekman en B. M. de Vries. F. P. M. Withagen en M. J. M. P. Zuidhoek. GEHUWD: 5 maart: G. Takken en R. Kuijpers. L. W. Boeijinga en H. Kolkman. S. Jansen en P. Boom. B. Tuijn en H. M. van Vegchel. F. A. van der Kroef en F. G Tekelenburg. C. Peschar en L. A. C. van der Putten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3