Mode voor uw wasgoed voor uw stootMgoed Haak „Reactie werknemers op stakings parool boven alle verwachting" Veertig pet der stakers is niet georganiseerd Agenda voor Haarlem en de IJmond Streekconferentie van NUSO Vijf doden in het verkeer Bijna 26000 gulden voor Agadir 7 Stakingsleiders in Haarlem: V eisend J muiden Beverwijk Kindercircus „Elleboog" speelde voor „Tot Steun" Feestvergadering van gouden „Snelverband" Koninklijke onderscheiding voor mej. C. Perry Figee bouwt twaalf haven kranen voor Rotterdam Kerkelijk Nieuws POSTBUS 560* HAARLEM*TEL.17486-17487 Jaarvergadering van geref. schoolvereniging Speeltuin „De Glip" wordt vernieuwd Bevestiging en intree van kandidaat H. E. Smid A. H. Nunnink voorzitter van „De Eendracht" Felle strijd in hoofd- klassegroepen Twee forumavonden van „Volksonderwijs" Koninklijke onderscheiding voor G. J. Verzeilberg UIT STAD EN STREEK DINSDAG 8 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Het verloop van de staking heeft onze verwachtingen ver overtroffen. Toen het stakingsparool eenmaal was gegeven heb ben honderden arbeiders daaraan spon taan gevolg gegeven. Anderen, die nog aar zelden hebben gisteren in de loop van de dag en ook nog vanmorgen het werk neer gelegd." Dit zei ons vanmorgen de heer C. van Straaten, voorzitter van het in Haarlem gevormde stakingscomité, waarvan vertegenwoordigers van de Al gemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond. de r.k. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph en de Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de hout- en bouwnijver heid deel uitmaken. De stakingsleiders komen dagelijks in het gebouw van het N.V.V. aan de kruis weg in Haarlem bijeen om de ontwikke ling van het arbeidsconflict in de bouwnij verheid te bespreken. Behalve de heer Van Straaten, die bestuurslid is van de katholieke vakbond, hebben in het sta kingscomité zitting de heren J. Dams van „St. Joseph", M. H. Alofs van de chris- Stadsschouwburg: Woensdag 20 uur: Het Nederlands Ballet. Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: con cert N.Ph.O. Minerva Theater: Woensdag 20 uur: Bal let Salaz. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Maitresse", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Voor wie de klok luidt". Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Slaapkamergeheimpjes", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Ferry to Hong kong", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „De liefdesnachten van Lu- cretia", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Anna", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Les quatre cents coups", 18 j. Donderdag 20.15 uur: „Summermadness", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Bengaalse brigade", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „De muis die brulde", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „Razzia", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Remonstrantenhuis (Wilhelminastr. 22): Tot 17 maart op zondag, maandag, dinsdag en woensdag van 13 tot 16 uur: tentoon stelling van werken van Freek Souwer. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 20 maart op werkdagen van 13—17 uur: expositie van werken van Alechinsky, Appel, Corneille, Jorn en Nanninga. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april dagelijks van 10—22 uur: ex positie van grafieken van Henk Huig. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 28 maart dagelijks van 1013, 1417 en 1921 uur en zondags van 14 17 uur: expositie Interscholair Jeugdtoer- nooi. H. W. Mesdaglaan 17 (Heemstede): Tot 21 maart dagelijks van 1116 uur: expo sitie van aquarellen van Bernine Stuart. DIVERSEN Krelagehuis: Vandaag 1923 uur en woensdag 1017 en 1923 uur: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 4 maart.) DINSDAG 8 MAART Thalia, 20 uur: „Kiss me deadly". WOENSDAG 9 MAART Thalia, 20 uur: „Kiss me deadly". Rex, 20 uur: „Een vrouw wist te veel". DINSDAG 8 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: ..De neven". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Op stand der gladiatoren". Doopsgezinde kerk, Meerstraat, 19.30 20 uur: Lijdensmeditatie. WOENSDAG 9 MAART Bioscopen: Als dinsdag. Bewust van de ernst van het arbeids conflict in de bouwnijverheid bespre ken de stakingsleiders in Haarlem van dag tol dag de ontwikkeling in de besmetverklaarde stakingsgebieden. Van links naar rechts de heren J. Dams (St. Joseph); C. van Straaten (St. Joseph), voorzitter; J. Elskamp (A.N.B.); M. H. Alofs (N.C.B.B.) en A. Bruseker (A.N.B.) telijke bond en J. Elskamp en'A. Bruse ker, beiden van de Algemene Nederland se Bouwbedrijfsbond Op het ogenblik bedraagt het aantal sta kers in Haarlem 810. Veertig percent van hen is niet bij een van de erkende vakor ganisaties aangesloten. De stakers moeten zich dagelijks op het kantoor van hun vakbond melden. Bij de A.N.B. staan tot nu toe 500 man ingeschre ven, 150 stakers meldden zich bij de chris telijke en 160 bij de katholieke vakbond. In deze aantallen zijn begrepen de bouw vakarbeiders die in plaatsen buiten Haar lem werken maar in Haarlem woonach tig zijn. Naar ons door het stakingscomité werd meegedeeld zou vandaag door de hoofdbesturen van de drie vakorganisa ties worden beslist of de ongeorganiseer den al dan niet een uitkering uit de sta kingskassen zullen ontvangen. Verscheidene aannemers hebben ge tracht hun werknemers van „besmet" verklaarde bouwwerken over te brengen naar andere projecten. „In bijna alle ge vallen is het ons echter gelukt ook deze werknemers over te halen het werk neer te leggen", aldus de voorzitter van het sta kingscomité. Buiten Amsterdam be draagt het aantal stakers in Kennemer- land circa 4000, waarvan in IJmuiden on geveer 600, in Beverwijk 290 én in Heem stede 150. Op bouwwerken bij de Hoogovens hebben ongeveer 900 arbeiders het werk neergelegd. Ook in Zandvoort liggen alle werken van enige omvang „plat". Het bericht dat de christelijke aanne- mersbond zich alsnog bereid heeft ver klaard de C.A.O.-Bouw te ondertekenen is uiteraard door de stakingsleiders met in stemming begroet. „Als er één schaap over de dam is komen er meer", vatte een van hen de mening van het comité sa men. Overigens liet men er geen twijfel aan bestaan dat men liever vandaag dan morgen het einde van de staking zou af kondigen. Voor de voogdijvereniging „Tot Steun" heeft het bekende kindercircus „Elle boog" uit Amsterdam zaterdagmiddag in het Minervatheater in Heemstede een jeugdmatinee gegeven, waarbij de zaal geheel vol was. De baten van deze voor stelling zullen geheel aan de pupillen van „Tot Steun" ten goede komen. Geen won der dat mr. E. J. W. Top, als voorzitter van de Haarlemse afdeling van deze voog dijvereniging, het sein tot het begin niet wilde geven, alvorens hij in het kort zijn grote erkentelijkheid over deze ruime op komst van het publiek onder woorden had gebracht. Een belangstelling, welke onge twijfeld een behoorlijk financieel resul taat ten gevolge zou hebben, waarvoor hij ook het optredende kindercircus niet min der dankbaar was. Dit circus „Elleboog", welke naam men zoals bekend heeft aangenomen, omdat deze wakkere troep zich aan het beroem de circus Knie verwant gevoelt, heeft reeds lang een goede reputatie. Het pro gramma is vol variatie en het bevat vol doende geslaagde onderdelen, om een jeugdig en ook ouder publiek enige uren meer dan aangenaam bezig te hou den. Bovendien wordt het in een voorbeel dig tempo uitgevoerd, doordat de prille artiesten hun nummers zonder een enkele onderbreking en in een hartveroverend tempo voor het voetlicht brengen. Op een buitengewoon amusante wijze wordt door deze kwieke jongens en meisjes een com plete circusvoorstelling geïmiteerd, waarbij de elegante directeur met zijn „Hooggeacht publiek!" evenmin ont breekt. als de traditionele clowns, kracht patsers, acrobaten en gedresseerde die ren. Zij het dan ook, dat deze laatstge noemden een minder bloeddorstig karak ter vertonen dan de wilde menagerie van het echte circus. Plet gehele programma telt ongeveer twintig nummers. Men ziet de vaardige toeren van de kunstwielrijders, de grappi ge scène tussen de clown en zijn ezel en de amusante verrichtingen van Miss Ame lia als hogeschoolrijdster na de pauze. Plet was bijzonder origineel gevonden, hier het allercharmantste optreden van een amusant „ponny-rijdstertje" aan te verbinden. Door een fleurige en sfeervol le entourage bood het toneel de aanblik van een ijna natuurgetrouw nagebootste circuspiste. Het jeugdige publiek zorgde voor enthousiaste bijvalsbetuigingen. Expositie. Op vrijdag 11 maai't wordt des middags om twee uur in het Sport parkrestaurant te Heemstede een expositie gehouden van de hyacinten die door leer lingen van alle l.o.- en b.l.o.-scholen in Heemstede in bloei zijn getrokken. De prijsuitreiking wordt verricht door de bur gemeester van Heemstede. Een dezer dagen heeft de afdeling Haar lem van de Koninklijke Nederlandse vereniging voor Eerste Hulp Bij Onge- van de herdenking van haar vijftigjarig bestaan een feestelijke jaarvergadering gehouden in café restaurant Brinkmann te Haarlem. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter, de heer J. Schotman enkele woorden over het tot stand komen van „Snelver- band" en feliciteerde de heren N. Hartog, welke 49 jaar en J. PI. Fortgens, welke 40 jaar lid van de vereniging waren. De vergadering had een snel verloop, notulen van de vorige jaarvergadering werden onveranderd goedgekeurd, even als de andere verslagen. De voorzitter bedankte de notuliste, mevr. L. Biesheuvel-Brand en de heren Th. A. C. de Vries en C. den Boer voor de goed verzorgde verslagen. Daar er geen tegenkandidaten waren gesteld, werden de aftredende bestuurders, P. Bakker, B. de Vries, Th. A. C. de Vries, bij acclama tie herkozen. Van de rondvraag maakte men weinig gebruik, als laatste spreker deed de heer B. de Vries mededelingen over het pro gramma van de viering van het vijftig-ja rig bestaan, die op zaterdag 19 maart be gint met een receptie in café-restaurant Brinkmann. Na de sluiting van de verga dering door de voorzitter deed men nog enkele spelletjes. Vanmorgen is mejuffrouw C. Perry, facturiste-telefoniste bij de glas- en verf industrie Sabelis en Kerrebijn n.v. te Haarlem, gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat zij veertig jaar bij deze ven nootschap in dienst is. De directeur van Sabelis en Kerrebijn, de heer S. van der Veer, deelde de jubila- resse mee, dat haar bij Koninklijk Besluit de ei-emedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, is toegekend. Uit naam van de burgemeester, die verhin derd was aanwezig te zijn, speldde de heer Van der Veer de jubilaresse de versierse len, verbonden aan deze onderscheiding, op. De heer Van der Veer schetste in het kort de loopbaan van mejuffrouw Perry en sprak met waardering over haar goede eigenschappen. Tenslotte bood hij haar een geschenk onder couvert, alsmede een gasfornuis aan. Vervolgens voerde de pro curatiehouder van de vennootschap de heer H. Ratsma het woord, die namens het gehele personeel eveneens een ge schenk onder couvert overhandigde. Van tien tot elf uur kreeg het personeel, waarbij zich eveneens een afvaardiging van het bedrijf in Alkmaar bevond, gele genheid mejuffrouw Perry geluk te wen sen. waarna tot twaalf uur een receptie volgde. Er werden veel bloemen, fruit en chocolade-artikelen aangeboden. Met het oog op de noodzakelijke uitbrei ding heeft het havenbedrijf van de ge meente Rotterdam enige tijd geleden be sloten aan het reeds grote aantal kranen in de haven een twaalftal havenkranen toe te voegen. Deze order van twaalf mo derne kranen met een vlucht van veertig meter is dezer dagen geplaatst bij de n.v. machinefabriek Figee te Haarlem. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Charlois: T. Brie- nen te Mussel en S. van Zwoll te Kampen. Bedankt voor Schiedam: R. Slofstra te Harderwijk. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Voor velen is de Libelle-show altijd zeer attractief, omdat wat daar getoond wordt meestal wel bereikbaar is. Ten minste voor de naai-enthousiasten en voor hen die de durf en handigheid hebben om de schaar in een mooie stof te zetten en daar met geduld wat van in elkaar te prut sen. Gisteren hebben in het Concertge bouw in Haarlem tijdens drie shows heel wat dames inspiratie kunnen vinden in de talrijke modellen die daar getoond wer den. Elke groep, van jong tot oud, was vertegenwoordigd en in elke behoefte was voorzien. Nachtkleding in zacht ge tinte ruitjes die deze zomer zo geliefd zijn werd gecompleteerd met een peignoir van zeer dunne kreukvrije stof en vorm den een pracht begin voor de vakantie- uitzet. Als men zijn vertier niet in het warme Zuiden gaat zoeken zullen de twee of driedelige zomerpakjes het aan onze stranden ook goed doen. Zeker als we weer zo'n mooie zomer zullen krijgen als het vorig jaar. En de mode rekent hier stel lig op, want we zien veel luchtige zonne- jurkjes, korte shorts met loshangende kleurige blouses en korte wijd geplooide rokjes. Het meest in het oog lopende detail in deze Libelle-show werd gevormd door de hele grote kragen, die in allerlei variaties waren aangebracht. Soms was het een losse shawl of stola, die het lage décolleté van een zonnejurkje als een grote kraag bedekte, een andere maal werd door een serie ingestikte coupenaadjes de bolle kraag a la Cardin gecopieerd. Voor de wat koelere avonden en frisse dagen zijn de dunne wollen jurkjes en en sembles ideaal. De jasjes op de japonnen zijn recht en vrij lang en de driekwart mouw tikt juist de zoom van het jasje. Een nouveauté uit Parijs zijn de blouses gemaakt van zijden shawls. Een handige stoffenfabrikant brengt: al doosjes met drie dezelfde shawls in de handel. Een nieuw rage vormen ook de pastelkleurige B.B. ruitjes, de ene noemt ze brabantse bontjes, een ander Brigitte Bardot ruitjes. Ze worden veelal gegarneerd met wit ribslint of broderie kant. Ook de zwart wit dessins zijn graag gezien in de komen de zomer; als de jurkjes niet mouwloos zijn, worden de mouwtjes met ruimte aan gezet. Naast de eenvoudiger modellen troffen we ook echte haute couture modellen aan die door hun verfijnde eenvoud en knap pe coupe-verwerking voor velen attractief zullen zijn. Katy Advertentie De Nederlandse Unie van Speeltuin-Or ganisaties, (N.U.S.O.) heeft zaterdagmid dag en -avond in het Zandvoortse restau rant „Zomerlust" een streekconferentie gehouden, georganiseerd door de Zand voortse speeltuinvereniging „Kinder vreugd". Vele besturen Van speeltuinver enigingen uit Zandvoort en omgeving woonden de bijeenkomst bij. De voorzitster van de plaatselijke vere niging, mevrouw E. Bos-Thiele opende de conferentie met een welkomstwoord. Na het openingswoord van de voorzitter,de heer J. Schuitemaker uit Amsterdam, was het woord aan de heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdzaken in Haarlem, die het onderwerp „Jeugdzorg en speel tuinwerk" belichtte. Hij kwam tot de con clusie dat een gebrek aan clubgebouwen, waarmede alle verenigingen veel te kam pen hebben, een goede ontplooiing van het speeltuinwerk in de weg staat. Dit geldt vooral voor het vormen van clubjes voor het winterwei'k. Een groot aantal vragen werd daarna door de spreker beantwoord. Na de-pauze sprak de heer Saagel, me dewerker van „De werkschuit" in Amster dam over „Creatief werken met de jeugd". Spreker belichtte hoe het werk met de jeugd in deze door Amsterdamse kunstenaars gestichte werkschuit ge schiedt. Het bleek dat men de jeugd zo veel mogelijk de vrije hand laat. Een standpunt dat bij de op de causerie vol gende bespreking tot een interessante dis cussie leidde tussen voor- en tegenstanders van het zover mogelijk laten vieren van de teugels. Ten slotte kwam er een verzoek uit de vergadering, om met speeltuinbesturen zo mogelijk met de leiders van „De Werk schuit" een cursus te beleggen over het door de spreker behandelde onderwerp. Een uitnodiging om dit jeugdwerkcen trum te bezoeken werd dankbaar aan vaard. Maandagavond werd onder leiding van de voorzitter, de heer G. C. Mijnders, de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de schoolvereniging der Gereformeerde Gemeente in Lisse. De secretaris vermeldde in zijn. jaarver slag, dat het leerlingenaantal van de ULO- school stijgende is. Met dankbaarheid werd geconstateerd, dat het interieur der lagere school verbeterd is door het aanbrengen van een nieuwe tegelvloer, een oliestook- ihrichting eri nieuw meubilair in enkele leslokalen. Op aandrang van de inspec- trice staat de vernieuwing van het meubi lair voor de Kleuterschool op het program ma. In verband met een permanent ruimte tekort in de ULO-school is een aanvrage ingediend voor de bouw van een vierde les lokaal en een natuui-kundelokaal. Van de acht examenkandidaten slaagden er zeven. Wegens aftreding van de bestuursleden G. Aangeenbrug en P. Schalk werden in hun plaatsen gekozen de heren P. de Jong en S. Baay. Ouderling Linker sloot de vergadering met gebed. Maandagavond hield de buurt- en speel tuinvereniging „De Glip" de uitgestelde jaarvergadering welke ditmaal onder lei ding van de tweede voorzitter, de heer F. van Rooijen, stond. Na het gebruikelij ke welkomstwoord kwamen de jaarversla gen aan de orde. Het verslag van de penningmeester, de heer J. Vermeulen, was niet zo optimis tisch, want de kas wees een niet onaan zienlijk tekort aan. Getracht zal worden dit aan te vullen. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de aftredende bestuursleden, de heren M. Lammers en L. Teeuwen, met alge- mele stemmen werden herkozen; in de plaats van de aftredende heer J. Vermeu len, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer S. Salomons Vervolgens werd het programma voor het nieuwe verenigingsjaar besproken. Zeer spoedig zal een feestavond worden georganiseerd waaraan een Heemsteedse toneelvereniging haar medewerking zal verlenen. Verder staan ook ditmaal weel een uitgaansdag voor de oudere kinderen en een St. Nicolaasfeest voor de kleintjes op het programma, voorts de opening van de speeltuin die echter grote veranderin gen dient te ondergaan. Er zullen nieuwe schommels, een rolschaatsenbaan en een klimrek moeten komen en dat zal heel veel geld vragen. Kandidaat H. E. Smid uit Haarlem zal zondagavond 20 maart om zeven uur, na vooraf 's middags om twee uur te zijn be vestigd door ds. G. Toornvliet uit Bloemen- daal, intree doen als predikant van de ge reformeerde kerk van Lemele-Lemeler- veld, waar hij beroepen is in de vacature van ds. A. Treurniet, die op 6 december van het vorige jaar naar Oude en Nieuw Bildtdijk in de classis Hallum in Friesland is vertrokken en daar op 20 december van het vorige jaar intree heeft gedaan. Kandidaat Smid werd op 30 maart 1932 te Haarlem geboren. Hij bezocht eerst het christelijk lyceum in zijn geboortestad en studeerde daarna verder nog aan de vrije universiteit in Amsterdam, waar hij op 30 januari van het vorige jaar zijn kandi daatsexamen deed. Kandidaat Smid werd op 10 maart van het vorige jaar door de classis Haarlem beroepbaar verklaard in de gereformeerde kerken in Nederland en op 3 maart door de classis Ommen peremp toir geëxamineerd en toegelaten tot de be diening des Woord en der Sakramenten in de gereformeerde kerken in Nederland. De jaarvergadering van de Heemsteed se vereniging voor pluimveehouders en konijnenfokkers „De Eendracht", welke maandagavond in het „Cafétaria-Restau- rant" aan de Binnenweg werd gehouden, heeft de leden in de eerste plaats een nieuwe voorzitter opgeleverd. De heer R. Donkelaar, die periodiek aan de beurt van aftreden was, stelde zich namelijk niet meer voor deze functie beschikbaar, zo dat de heer A. H. Nunnink met algemene stemmen als zijn opvolger werd aangewe zen. De heer Donkelaar, die hierop bij acclamatie tot ere-lid werd benoemd, blijft wel als commissaris lid van het be stuur. De andere bestuursleden, de heren W. de Harder, H. Mulder en M. van Ipe- ren. die zich herkiesbaar hadden gesteld, werden allen in hun fucties herbenoemd. De heer H. van Bakel, die niet wenste te worden herkozen, werd opgevolgd door de heer A. J. Donkelaar. Nadat de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris en penningmeester, die een bloeiend verenigingsleven konden vermelden, onder applaus waren goedge keurd, werd langdurig gediscussieerd over een eventueel in Heemstede te hou den tentoonstelling. Ook het benoemen van keurmeesters kwam ter sprake. Ten slot te werd overeengekomen de tentoonstel ling te houden op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 november, in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg te Heem stede. Definitief kon echter nog niets wor den vastgesteld, omdat hieraan goedkeu ring moet worden verleend tijdens de ver gadering van de provinciale bonden, wel ke volgde week zal worden gehouden. Tijdens de rondvraag werd namens de leden het woord gevoerd door de heer H. M. Smorenburg, die de scheidende voor zitter zijn hartelijke dank betuigde voor de enthousiaste activiteiten, welke hij tijdens zijn zittingsperiode voor „De Eendracht" heeft ontplooid. Een dankwoord, dat zich uitstrekte tot de overige bestuursleden, waarbij spreker een voorbeeldige samen werking heeft kunnen vaststellen. Damtitel Kennemerland De sluitingsronde van de voorwedstrij den en het persoonlijk damkampioenschap van Kennemerland, hoofdklasse, heeft nog geen volledige beslissing gebracht voor de bezetting van de finaleplaatsen. Bijzonder fel was de strijd in groep A, waar een viertal spelers van ongeveer ge lijke kracht elkaar de eer van twee finale plaatsen betwistte. H. Gerrevink ontdekte in J. Drayer een listige tegenstander, die hem een langevleugel-opsluiting opdrong en goed combinerend een voordelige stand bereikte. Na 60 zetten moest deze beslis sende partij worden afgebroken in een nog onoverzichtelijke stelling welke vermoede lijk remise zal lopen. De partij tussen A. Douma en J. v. Straten, eveneens van groot belang, had ook een spannend ver loop. Ook hier liet de arbiter na 60 zetten afbreken. Bij een vluchtige analyse bleek een puntenverdeling waarschijnlijk. F. Langeveld en N. Blom kwamen remise overeen. In groep A is Abe de Jong, vader van de nationale kampioen W. de Jong. met 11 uit 7 zeker van een finaleplaats. De twee overige finalisten gaan schuil onder de bij de afgebroken partijen betrokken spelers, van wie A. Douma en H. Gerrevink over de beste papieren beschikken. In groep B moest M. Krijgsman winnen van J. H. Meure om zich te plaatsen. Meure. die aan remise voldoende had, hield het spel eenvoudig, terwijl Krijgs man probeerde allerlei verwikkelingen te scheppen. In het middenspel maakte Meure handig gebruik van een te riskante voort zetting van zijn tegenstander en won. J. Warmerdam toonde zich in een flankspel- partij de meerdere van J. Ponpen en won ook. P. v. d. Berg nam tegen .J. v. d. Kroft een damzet. welke hem na afwikkeling een schijf winst opleverde en tenslotte winst van de partij. In deze groep is F. Slot met 14 uit 7 zeker van een finaleplaats, evenals J. H. Meure met 11 uit 8. J. Warmerdam, kan didaat voor de derde plaats, zal dienen af te wachten welk resultaat P. v. d. Berg bereikt in zijn twee uitgestelde partijen met F. Slot en J. H. Meure. De resultaten van de voor de eerste klasse gespeelde partijen hebben het ge drang aan de top van de ranglijst opnieuw doen toenemen. Leider L. Binkhorst kwam in zijn partij met H. Ie Noble niet verder dan een puntenverdeling, terwijl zijn naaste concurrent .J. Boerkool een remise aanbod van W. Gomes moest accepteren. J. Oorthuys. die een fraaie zege bereikte tegen C. Kaan. voegde zich bij de leiders- groep. Th. v. Wort won van W. Persoon. Met 11 uit 8 bezet L. Binkhorst nog steeds de eerste plaats. J. Boerkool is tweede met 10 uit 7. 3. J. Oosthuys 9 uit 7. 4. PI. Ie Noble 9 uit 8. J. de Boer bereikte in zijn partij met D. Douwstra zijn achtste achtereenvolgende overwinning en gelijktijdig het kampioen schap van de tweede klasse, omdat geen van de andere deelnemers zijn punten totaal meer kan bereiken. Een fraai succes voor deze jeugdige IJmuidenaar. De ove rige uitslagen luidden: L. v. d. Meer—C. Lenaarts 11; S. LemmersC. J. v. d. Does 0—2; A. Zandbergen—J. v. Kempen 20 en J. v. d. WereldJ. Thyms 11. Voor de tweede en derde plaats komen nog in aanmerking S. Lemmers met 12 uit 9, J. Thyms 11 uit 9, en C. J. v. d. Does, L. v. d. Meer en J. v. d. Wereld met elk 10 uit 8. Propaganda-avond. De afdeling Haar lem van de Nederlandse Christelijke Reis- vereniging houdt op maandag 15 maart in de tuinzaal van het concertgebouw te Haarlem en propaganda-avond. Er zullen enkele kleurenfilms vertoond worden om de aanwezigen te laten zien hoe men op een prettige wijze de vakantie kan door brengen. De afdeling Haarlem van Volksonderwijs belegt twee openbare forumbijeenkomsten, die zijn gewijd aan het openbaar onderwijs. De eerste avond wordt gehouden op vrij dagavond 11 maart in de Wethouder Wes- terveldschool en staat onder leiding van de heer M. J. F. Ehrbecker. In dit forum hebben zitting mejuffrouw C. J. van der Weij (voorbereidend lager onderwijs), de heren J. H. Marwitz (lager onderwijs) en A. J. Hekkelman (uitgebreid lager onder wijs), mejufrouw J. C. van der Kuij (nij verheidsonderwijs), de heren D. G. Hoek stra (lagere technische school) en R. Pro- see (middelbaar onderwijs). De tweede forumavond heeft plaats op maandagavond 14 maart in de aula van het Lourens Costerlyceum en staat onder leiding van de heer J. Buijs jr. Hierbij hebben zitting in het forum: mejufrouw M. Bollebakker (v.l.o.), de heer J. de Vries (l.o.), de heer A. J. Poelstra (u.l.o.), mejuf frouw M. J. Poldermans (nijverheidsonder wijs), de heer J. P. Bloemsma (l.t.s.) en drs. D. C. Monté (m.o.). Beide avonder beginnen om acht uur. In de vergaderzaal van het hoofdkantoor van de N.Z.H.V.M. aan de Leidsevaart in Haarlem is vanmorgen de chauffeur de heer C. J. Verzeilberg uit de Hoeufftstraat 4 in Haarlem gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstverband. De jubilaris was vergezeld van zijn echtgeno te en zoons. De chef van de vervoersdienst, de heer Th. Hetem sprak namens de directie vol lof over de loopbaan van de heer Verzeil berg en overhandigde hem een geschenk in envelop. De directeur de heer J. J. Jurrissen overhandigde het vererend getuigschrift met de gouden draagmedaille van de Maatschappij van Nijverheid en Handel. Doordat de burgemeester van Haarlem verhinderd was speldde de heer Jurrissen de jubilaris vervolgens de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau op. De chef van de algemene dienst, de heer J. A L. de Ronde, bood namens het personeel van het hoofdkan toor een lamp aan. In de loop van de dag zou het jubileumfonds de heer Verzeil berg thuis bezoeken. Nabij de Hallsebrug in Eerbeek is een botsing ontstaan tussen twee vrachtauto's, ten gevolge waarvan de 55-jafïge gehuwde chauffeur G. Beek uit Nijmegen om het leven is gekomen. De heer B. verzuimde voorrang te geven aan het verkeer op de voorrangsweg Apeldoorn-Dieren. Hij werd daardoor in de flank aangereden door een vrachtauto uit Harlingen en uit zijn wagen geslingerd. Hij overleed ter plaatse. Op de Nieuwe Parklaan in Den Haag is de 40-jarige wielrijdster mevrouw I. Vink- Moë aangereden door een personenauto, doordat zij geen voorrang verleende. Nabij Neede is de 22-jarige landbou werszoon A. J. Slijkhuis wonende in de buurtschap Noordijk met zijn auto tegen een boom gereden, waarbij hij werd ge dood. Een passerende automobilist trof de zwaar beschadigde auto met de reeds over leden bestuurder, die alleen was, midden op de rijweg aan. Op het kruispunt Kanaalstraat-Billiton- kade in Utrecht is de 64-jarige heer A. V. uit Jutphaas die, op zijn bromfiets rijdend, geen voorrang gaf aan een motorrijder bij een botsing met deze veróngelukt. Beide slachtoffers liepen een zware hersenschud ding op. De heer V. is echter in een zieken huis aan zijn verwondingen bezweken. Overleden aan de gevolgen van een on geluk dat haar op 27 februari is over komen. is de 62-jarige weduwe W. Th. van Beek-Van Vliet uit de Sneeuwbalstraat te Rotterdam. Tot en met vanochtend was op giro nummer 777 van het Nederlandsche Roode Kruis in totaal f 25.630 binnengekomen, bestemd voor de slachtoffers van de aard bevingsramp in Agadir. Het Rode Kruis houdt dit nummer nog steeds open voor het storten van geldelijke bijdragen. RABAT (UPI) Amerikaanse en Brit se vliegtuigen hebben maandag 234 we zen uit Agadir overgebracht naar Rabat, de hoofdstad van Marokko. Daar werden de kinderen ontvangen door prinses Lalla Aisja, dochter van koning Mohammed V en px-esidente van de Marokkaanse was sende maan (het islamitische x-ode kruis), en vei-volgens ondergebracht in een hulp- een ti-um, genoemd naar de prinses. Volgens de laatste gegevens zijn 12.000 mensen bij de aardbeving in Agadir om gekomen. Ruim de helft van hen ligt nog onder de ruïnes begraven. Niemand mag de stad nog binnen be halve de 300 Marokkaanse soldaten en de Amerikaanse. Duitse en Zweedse specia listen voor het desinfectei-en van de puin hopen. Men gelooft dat het gevaar van een pestepidemie nu voorbij is. De haven van de stad zal waarschijnlijk over twee we ken weer gebruikt kunnen worden. Men vermoedt, dat door de aardbeving juist voor de haven van Agadir een onder zeese vulkaan is ontstaan, die nu verder naar de oppervlakte komt. Nieutos in het kort Receptie. Dinsdag 15 maart houdt de heer Joh. de Wijs, bankemployé bij de Haai'lemse Bank voor Hypothecaire Fi nanciering, ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar geleden bij bovengenoem de bank in dienst ti-ad, een receptie in café-restaui-ant Bi-inkmann te Haarlem. De receptie, van de heer De Wijs, die onder meer bestuui-slid is van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond, wordt ge houden van 16.30 tot 17.30 uur. Jaarvergadering. In het gebouw van de Religieuze Kring aan de Eikenlaan te Aerdenhout wox-dt op woensdagavond 16 maart de jaaxwergadering van Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld gehouden. Op don derdag 31 maart heeft voorts de laatste lezing van dit seizoen plaats in hotel Boe kenrode te Heemstede. De heer S. C. J. Beerma van Voss, verkeersdeskundige. zal aan de hand van dia's enkele gevallen uit zijn praktijk toelichten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5