Ondertekening CAO met NCAB werd vanmorgen uitgesteld Meerderheid Tweede Kamer stemt in met huurverhoging OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT President van Peru vertrokken HET WEER Ongeorganiseerden krijgen deze week een uitkering *W MORRIS êeforeijou Ihhj! Brief van Kroesjtsjev aan Eisenhower Amsterdamse politie sluit 10 posthuizen Druk overleg in Den Haag Uitgeput maar ongedeerd HET CONFLICT IN HET BOUWBEDRIJF Prinses Margaret trouwt op 6 mei Voetganger heeft geen voorrang op afslaand- verkeer Ondanks veel critiek - ook uit de regeringspartijen - op detailpunten Marconist Van R. op Schiphol aangekomen Vrijdag interpellatie over bouzvstaking 74e JAARGANG No 205 f WOENSDAG 9 MAART 1 960 305e JAARGANG No 53 Het woord is aan In de krant van heden: Vele winnaars in toto Minder koude nacht Hoge Raad beslist: Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- 9 1 j li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). ImJ V* I WN Oi I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I If If 1 I I M I IX I Mt Itlllllll] Abonnement pweek 59 ct, p. kwartaal7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 X X X X X^ t n^v. Harfems^gblad/Opn'1hLi. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks UTADUnXIi 11 n A 1\ U Li 1YX O v n D OUU AniN X P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Tweede Kamer heeft dinsdag de heer Van Mastrigt (C.H.U.) verlof verleend de regering te interpelleren over de staking in het bouwbedrijf. De interpellatie zal worden gehouden op vrijdag en niet eer der. omdat er, met het oog op een tijdige behandeling in de Eerste Kamer, haast is bij de huurwetten, die daarom eerst met spoed moeten worden afgehandeld. Met deze gang van zaken ging de heer Van Mastrigt akkoord, al had hij gevraagd zijn interpellatie te mogen houden op kor ter termijn. De heer Burger (P.v.d.A.) had gedacht dat de interpellatie reeds vandaag gehouden zou kunnen worden. Hij wilde zich er echter niet tegen verzetten dat de interpellatie pas vrijdag wordt gehouden. Advertentie BARTfcUORISSTR HAARLEM TEL 13439 I fciï>5.E$lRAM (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEl 273596 HARRIS TWEEDJASSEN Mme de Stael: Tussen uw vele kortstondige liefdes was er ongetwijfeld een, die groot en altijd durend had kunnen zijn als ge haar her kend had. WASHINGTON (UPI) De Russische ambassadeur te Washington, Mensjikov, heeft president Eisenhower een persoonlij ke boodschap van Premier Kroesjtsjev overgebracht. Er is nog niets bekend over de inhoud van Koesjtsjevs boodschap aan Eisenhower. Nadat Mensjikov na een bezoek van twintig minuten was vertrokken, werden de minister van Buitenlandse Zaken Her- ber en zijn assistent Livingston Merchant naar het Witte Huis ontboden. Later nodig de Merchant de Britse en de Franse am bassadeur in Washington, Sir Harold Cac- cia en Hervé Alphand, uit voor een bespre king op het State Departement, waar zij op de hoogte werden gebracht van de boodschap. MOSKOU (Reuter) Kroesjtsjev heeft gisteren de burgemeester van San Fran cisco Christopher dinsdag in een infor meel onderhoud van drie en een half uur in zijn werkkamer, dat gevolgd werd door een middagmaal in een der vertrekken van het Kremlin, gevraagd het Ameri kaanse volk mede te delen dat de Sovjet- Unie nimmer zal samenzweren, met het doel de Verenigde Staten aan te vallen. Hij voegde hieraan toe dat een van de manie ren, om het volk morele verzekeringen te geven, ontwapening is. Het onderhoud tussen Kroesjtsjev en Christopher werd bijgewoond door hun echtgenoten en door de twee eerste Russische vice-premiers Mikojan en Kozlov. Burgemeester Chris topher maakt op uitnodiging van Kroesj tsjev een uitgebreide reis door de Sovjet- Unie. (Van onze Amsterdamse redacteur) De hoofdstedelijke politie heeft moeten besluiten, met ingang van heden, tien post huizen op te heffen. Deze maatregel vindt zijn oorzaak in het schrijnende te kort aan politieagenten. Het Amsterdamse politiekorps heeft 250 personeelsleden minder dan in 1940. Het tekort wordt schier maandelijks vanwege de pensioneringen groter, maar ook de stad groeit. De hoofdcommis saris heeft onlangs becijferd dat hij er 850 agenten bij zal moeten hebben wil het politie-appara'at zijn aangepast aan op pervlakte en inwonertal van Amsterdam. Het verdwijnen van de wijkagent, de agent per fiets die de buurt op zijn duimpje kende, is enkele jaren geleden gecompen seerd door instelling van de radio-auto- dienst. Thans gaan de laatste steunpunten in de buurten, de posthuizen, verdwijnen. Dinsdagmiddag arriveerde marconist Van R. op Schiphol. Men ziet hem op de foto de aankomsthal verlaten. Hij begeleidt zijn schoonmoeder. Achter hem zijn vrouw en zijn moeder. aanbiedingen kwamen van Nederlandse bedrijven. Voor een deel lagen zij op het terrein van zijn beroep. „Ik weet nog niet of ik hierop zal ingaan", verklaarde van R. Hij verheelde echter niet dat er zeer aanlokkelijke aanbiedingen bij waren. (Reuter) Het Amerikaanse blad „Washington Post" heeft woensdag in een hoofdartikel critiek geuit op de inhechte nisneming en behandeling van Van R. door de politie van New York, die volgens het artikel „duidelijk inbreuk heeft gemaakt op het recht" en „de marconist gebruik making van hem toekomende rechten ont houden heeft". Waarschijnlijk houdt dit uitstel ver band met het initiatief van mr. F. J. M. van Thiel, voorzitter van het Katholiek Verbond van Werkgevers'vakvereni- enigingen om te proberen „een gat te vinden" voor een oplossing van het bouwconflict. De heer Van Thiel zei gis teren niet direct de bedoeling te hebben zich als bemiddelaar op te werpen. Volgens de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer Dura, heerst thans in de grote aannemerswereld een stemming, waarbij men van geen compro mis meer wil weten. Hij deelde ons gis teravond mee telegram op telegram te hebben ontvangen, waarin hem gevraagd wordt met onderhandelen te stoppen. Wij gaan nu in het offensief, aldus de heer Dura. De werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hebben gisteravond op een gezamenlijke vergadering in Utrecht be sloten aan de ongeorganiseerde gehuw de stakers en kostwinners een ondersteu ning te verlenen van zes gulden per dag. Deze regeling geldt voorlopig alleen voor deze weck. De bonden tekenen hierbij aan, dat de ongeorganiseerden geen enkele aanspraak kunnen doen gelden op enige financiële steun van de zijde der vakbon den. Brandsma: Breuk in het front In de uitzending van het journaal van de Nederlandse Televisie-Stichting zijn gistex-avond vraaggesprekken gehouden over het conflict in het bouwbedrijf met vertegenwoordigers van de werkgevers- en van de wei-knemersorganisaties. De voor zitter van de Algemene Nederlandse Be- 'drijfsbond, de heer Brandsma sprak na mens de Centrale Commissie Bouwnijver heid. Hij noemde het besluit van de Chris- telijke Aannemers- en Bouwvakpati-oons- bond om de C.A.O. voor de bouwnijver heid te ondertekenen, van grote betekenis in de hele ontwikkeling van de staking. Wij hopen op zeer korte termijn er in te slagen deze C.A.O. tot stand te brengen. Wij verwachten, dat we misschien in de loop van morgen de staking kunnen ophef fen op de werken die in uitvoering zijn bij de leden van de christelijke patroonsbond, aldus de heer Brandsma. Hij meende, dat een algemene opheffing van de staking hiermee ook meer in zicht is gekomen. Er is een bi-euk gekomen, zo zei hij, in het front van de werkgeversorganisaties nu er één van de drie is uitgetreden. pag Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws o, 5 Beeldverhalen 4 Feuilleton 4 Globetrotter Garcia de Leon) 4 Horen en Zien 4 Boekenhoekje 4 Agenda van Haarlem en IJ mond 6 Uit stad en omgeving 6, 7 Kunst 7 Beurs H Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Door deze nieuwe situatie bestaat thans ook de mogelijkheid, zo deelde de heer C. Brandsma gistei-avond mede, dat niet- georganiseei'de werkgevers op basis van de C.A.O. die gesloten wordt met leden van de N.C.A.B. een contract met de vakbon den aangaan. Verwacht werd dat reeds vandaag het werk zou worden hervat op die bouwobjecten waarvan de dix-ecties tot ondertekening van het contract zijn over- gegaan. De voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedi'ijf, de heer Dura, zei namens de wei-kgevers, dat het besluit van de NCAB. om de CAO alsnog te tekenen niet de min ste invloed zal hebben op de opvattingen en standpunten in de andere oi-ganisaties in de raad van bestuur. De protestantse bond, aldus de heer Dui-a. bestaat uit de kleine burgerpatroons, die in wezen niet direct met de zaak zijn geconfron teerd. Hij zei de toestand bijzonder som ber en ernstig te zien. Tenslotte verklaar de hij bei'eid te zijn tot elk overleg, op wel ke wijze dan ook. De afdeling Zuid-Beveland van de chris telijke aannemers- en bouwvakpatroons bond heeft zich in een telegram aan het hoofdbestuur gedistancieerd van het be sluit om de C.A.O. voor het bouwbedrijf te ondertekenen. De provinciale Friese afde ling en de stedelijke Gx'pningse afdeling hebben eveneens laten weten, dat ze niet akkoord gaan met het besluit van het hoofdbestuur. De afdeling Drente van de N.C.A.p. heeft in een telegram aan het hoofdbestuur gezegd, zeer geschokt te zijn. De Drentse afdeling verzoekt dringend een algemene ledenvei'gadering uit te schrijven vóór de ondertekening van de C.A.O. De stakingsleiding meent, dat door deze individuele toeti-edingen tot de C.A.O. het front der aannemers nog verder zal af brokkelen. Gisteravond waren ongeveer 35.000 stakers gei'egistreerd, zowel geor ganiseerde als ongeorganiseex-de. Maar de stakingsleiding schatte het werkelijke aantal op 40.000. Dat de stakex-s nog steeds niet allemaal geregistreerd zijn, is een ge volg van de gx-ote mobiliteit van de bouw vakarbeider-s. Ook de Overijselse afdelingen die giste ren te Zwolle bijeen waren willen abso luut dat er een algemene ledenvergadering wox'dt gehouden alvorens het hoofdbestuur tot tekening van de C.A.O. overgaat. P.S.P. over bouwvakstaking „Doox-bex-ekening van de loonsverhoging voor de bouwvakarbeiders in de kostprijs van de woningen betekent in feite, dat de ze loonsvex-hoging straks in de vorm van hogere huren door de ax*beidex"s zelf wordt betaald", aldus het hoofdbestuur van de Pacifistisch Socialistische Partij in een verklai-ing over de bouwvakstaking. De loonsverhoging dient volgens dit bestuur te worden bekostigd uit de winsten van de 'aannemers. Wanneer de regering zou toe geven aan de eisen van de aannemers tot doorberekening van de loonsverhoging in de prijzen van de bouwobjecten „geeft zij meer dan ooit blijk een regering van on- dernemers te zijn". In hotel Des Indes te Den Haag hebben de president van Peru en mevrouw Prado dinsdagavond een diner aange boden. De hoge gasten gaan aan tafel. Koningin Juliana, de president en de Prinsessen Beatrix en Irene. Om tien minuten over half elf heden morgen zyn de president van Peru en mevrouw Prado met een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht van het vliegveld Ypenburg vertrokken, waarmee aan het driedaagse staatsbezoek van het presiden tiële echtpaar aan Nederland een einde was gekomen. Hartelijk nagewuifd door de Koningin, Prins Bernhard, zijn diié kleindochtertjes met hun gouvernante en de vele op het vliegveld aanwezige hoogwaardighéidsbe- kleders vertrokken de president en zijn echtgenote naar Le Bourget, het vliegveld van Pax-ijs. De president zal daar enkele dagen vertoeven alvorens de thuisreis naar Lima te aanvaarden. De erewacht op het vliegveld werd ge vormd door honderd man van de Konink lijke Luchtmacht. Toen 't hoge gezelschap het. platform betrad, speelde de kapel van de Koninklijke Luchtmacht het volkslied van Pex-u. Hierna nam het presidentiële echtpaar afscheid van de hoge gasten en van zijn drie kleindochtertjes, die hun grootvader tot bij de ingang van het vliegveld uitge leide hebben gedaan. Een flinke oostenwind deed zich gelden bij het tex-uglopen van het gezelschap naar de wachtkamer. Diverse hoeden waaiden over het platform. En doordat hoge hoe den allemaal op elkaar lijken, kon het. ge beuren dat minister Luns. die op een ge geven moment zijn weggewaaide hoed weer wilde opzetten, tot de ontdekking kwam dat deze hem opeens veel te groot was geworden. Het bleek de hoed van baron Van Haersolte te zijn. die met een veel te kleine hoed in zijn hand liep. Na een korte uitwisseling was echter alles weer in orde. Bij de drie winnaars, die tezamen de eerste prijs in de KNVB-toto verdelen, heeft zich niemand meer kunnen voegen. Maar het aantal der genen, die 13 punten veroverden, is geklommen van 69 tot 73. Onder hen wordt de tweede prijs verdeeld. Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaat selijk enige x*egen. Zwakke tot matige, maar in het noorden van het land aanvankelijk nog krachtige wind tussen oost en zuid. Minder koude nacht. Mor gen overdag dezelfde tempera tuur als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN (UPI) Prinses Margaret zal op 6 mei aanstaande met Antony Arm strong Jones in het huwelijk treden, zo is vandaag officieel meegedeeld. Het huwe lijk zal in Westminster Abbey worden vol trokken. Prins Philip zal degene zijn die volgens Engelse traditie Margaret zal „weggeven" aan Antony Ax-mstrong-Jones. De dienst in de kathedraal zal worden ge leid door de aartsbisschop van Canterbury. De Hoge Raad der Nederlanden heeft dinsdag beslist dat de voetganger welis waar tot het vex-keer behoort, doch dat voor hem artikel 28 van het Wegenver keersreglement niet van toepassing is. Dit houdt onder meer in, dat een opzij afslaande auto niet per se voorrang be hoeft te verlenen aan een rechtdoorgaan- de voetganger die zijn weg kruist. De Ho ge Raad verwierp, hiermee het cassatie beroep van de px-ocui-eur-generaal mr. G. E. Langemeyer tegen een vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waar men in de eerste aanleg tot dezelfde uitspraak gekomen was. Artikel 28 dat de voorrang voor van richting veranderend verkeer regelt, sluit aan bij artikel 27, dat bepaalt hoe wegge bruikers die rechtuit gaan zich moeten ge dragen, zo overwoog de Hoge Raad. Het is duidelijk dat artikel 27 niet voor voetgan gers geldt en aangezien men bepalingen, waaruit niet blijkt voor welke categorie weggebruikers zij gelden, moet verklaren aan de hand van hun verband met andere artikelen, mag men aannemen dat ook ar tikel 28 niet op de voetganger vaix toepas sing is. Bovendien was de Hoge Raad van me ning dat als aan de voetganger vooxTang boven afslaand vex-keer zou worden toe gekend, deze daarmee een nog grotere bescherming zou gaan genieten dan hem uitdrukkelijk in artikel 30a e.v. op be schermde ovex-steekplaatsen is gegeven. De veiligheid voor voetgangers zal met de huidige wetgeving gezocht moeten worden in artikel 25, het algemeen vex-bod om zich op de weg gevaarlijk te gedragen. De hoofdbesturen van de drie werknemersvakbonden hebben op een gistermiddag te Utrecht gehouden gezamenlijke bijeenkomst besloten, de collectieve arbeidsover eenkomst voor het bouwbedrijf aan te gaan met leden van de Nederlands Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond. De ondertekening, die vanmorgen om tien uur in Utrecht zou geschieden, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De oorzaak van deze vertraging is een plotselinge dringende bespreking, die de vakbonden op het ogenblik zouden voeren met een „belangrijk" persoon. Enkele hoofdbestuurders van de drie vakbonden zijn vanmorgen in allerijl naar Den Haag vertrokken. De sfeer kenmerkte zich vandaag door naarstig overleg, zowel tussen de vakorganisaties onderling, als tussen de stakingsleiding en wat deze noemt „belangrijke instanties" in Den Haag. Men verwacht wel, dat de ondertekening van de C.A.O. door de christe lijke werkgevers vandaag nog door zal gaan. Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze parlementaire redacteur) De meerderheid van de Tweede Kamér, gevormd door leden van de K.V.P., V.V.D., A.R., C.H.U. en S.G.P., stemt in met de huurverhoging van twintig percent per 1 apx-il a.s. De minderheid, bestaande uit P.v.d.A., P.S.P. en de communisten, heeft gi-ote, zelfs onoverkomelijke bezwaren. De P.v.d.A. meent, dat vei-dere welvaartsver betering voor de loontrekkenden voorrang moet hebben. Het gisteren begonnen huur- debat voltrok zich in een rustige sfeer om dat men tevoren al wist, dat in beginsel de huurverhoging zou worden aanvaard. Er werd vooral aandacht besteed aan on derdelen en de technische kanten van het regeringsvoox-stel, hetgeen leidde tot de indiening van een aantal amendementen. Weer een ander denkbeeld had de heer Van Vliet (K.V.P.), die de indiening over woog van een amendement, met het doel ook de na 1918 gebouwde woningen van huurverhoging uit te sluiten indien de huur minder bedraagt dan negen gulden per week in de eerste gemeenteklasse' tot-vijf gulden per week in de vijfde gemeente- klasse. De suggestie van de heer Van Vliet vond de heer Van Eysden (A.R.) alle over weging waard. (Vervolg op pagina 2) P.v.d.A.-bezwaren Uitvoerig cijfermateriaal voerde de heer Baart (P.v.d.A.) aan voor zijn standpunt dat de gevolgen van de bestedingsbeper king voor grote groepen arbeiders nog niet zijn opgeheven. Het is ook zeker, zei hij, dat op 1 april a.s. voor vele groepen eerst huurverhoging komt alvorens zij een wel vaartsverbetering in het kader van de vrijere loonvorming hebben gekregen. De huurverhoging zal bovendien eerder nood zaken tot bestedingsbeperking. Met voldoening stelde de heer Van Vliet (K.V.P.) vast, dat de huurverhoging in ieder geval niet de loonsverhoging heeft verdrongen. De toestand zal ook voor vele zelfstandigen beter worden als er spoedig een algemene kinderbijslagregeling komt. Hij drong er op aan, evenals hij in 1957 had gedaan, noodwoningen van de huur verhoging uit te zonderen, een wens die de heer Bommer (P.v.d.A.) formuleerde in een amendement. De voor 1918 gebouwde woningen bene den een zekere huurgreris (van negen gul den per week in de eerste gemeenteklasse tot vijf gulden per week in de vijfde ge meenteklasse) zullen niet in aanmerking komen voor huux-verhoging. Dat betreurde de heer v. d. Peijl (C.H.U.), maar de heer Bommer (P.v.d.A.) wilde juist de wille keurige huurgrens laten vervallen en voor alle voor 1918 gebouwde woningen slechts huurverhoging toestaan nadat gebleken is dat ze geen gebreken vertonen. Hij diende met deze strekking een amendement in. (Van onze parlementaire redacteur) Bij graafwerk op de bodem van een zeven meter diepe put te Creysse dicht bij Bergerac in de Franse landstreek Dordogne is d.e arbeider Pierre Boubet door een instorting ingesloten geraakt. Pas na 35 uur zwoegen kon de brand weer van Bergerac hem uit zijn be narde positie bevrijden. De man bleek na zijn redding uitgeput maar vol komen ongedeerd. (Van onze Amsterdamse redacteur) Dinsdagmiddag om vijf minuten voor drie is met de DC 7C „Iex-se Zee" op Schiphol gearriveerd de Nederlandse mar conist Willem van R., die door de recht bank te Boston is vi'ijgesproken in de zaak Lynn Kauffman. Hij was vex-gezeld door zijn echtgenote en op Schiphol wa ren tientallen belangstellenden gekomen om het echtpaar toe te juichen. Onder hen bevonden zich de familieleden van het echtpaar Van R. alsmede plaatsgenoten uit Rijen. „Mijn liefste wens is dat ik met rust ge laten zal worden in de komende tijd", al dus verklaarde Willem van R. tijdens een persconferentie in het Europa-i'estaurant van Schiphol. Hij vei-klaarde desgevi-aagd dat hij in Amerika reeds aanbiedingen heeft gekregen voor betrekkingen. Deze

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1