VAASA Staking zal in het zuiden van Piloot vuurde op Sukarno's paleizen en op vissersdorp het land worden uitgebreid Nederland moet oppassen dat het niet de „ruimte-bus" mist OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER fatth ki&i iij lichii Tlicniiinl ELEGANTE TASSEN EN BY0UX Sjoukje kwam handen tekort Nieuwe bemiddelingspoging van KVP-Kamerlid Andriessen krokantbrood Vierde dag van het bouwconflict Zeventien gewonden Achterstand straks niet meer in te halen „De derdevan Hoornik SOLEX DE LUXE J. J. VAN KOOTEN éee MOR JjS 1beforeijouêmj/ In de krant van heden Het woord is aan Aardbeving in Peru MORRIS Garage Jan W. Du Rieu Sportpraat op hoog niveau AMOK PER STRAALJAGER Honderd stuks vee verbrand Veel bewolking 74e JAARGANG No 206 DONDERDAG 10 MAART 1960 305e JAARGANG No 54 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- j I g 11 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). InJ 1 I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295^ Bij- OUUI l W ill S jL/ CtCl ij 1 Q kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 5775a t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks nnnxviiLimounti w u j\ n in j. P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije VAASA is Uwidealedageiijks brood, voedzaam en licht verteerbaar. Verrukkelijk met ieder beleg op elk uur van de dag. GR HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 Tot laat in de avond is woensdag een cameraman aan of liever buiten boord van de Prins der Nederlanden" van de K.N.S.M. in Amsterdam bezig geweest met de opnamen voor de één- akter „De Derde" van Ed Hoornik, die gisteren 50 jaar is geivorden. Het stuk wordt hedenavond door de N.C.R.V.- televisiesectie uitgezonden. De foto toont cameraman Van Kampen en toneelmeester Peter Strooker buiten boord. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities) Advertentie BARÏEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 WOLLEN SPORTTRUIEN vQg Weer rapporten 1, 2 Uit het binnenland. 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld. 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Van Mensen en Dingen5 Agenda van Haarlem en IJmond, 5 Uil stad en omgeving5, 7 Kunst 15 Feuilleton 77 Horen en Zien17 Onze woning met, vakantie 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport, 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Tagore: De schepping der wereld vindt plaats op dit ogenblik een tijdloze bliksem flits die alle begin en alle einde omvat. En wij, armen, denken dat hij eeuwen duurt. LIMA (AFP) Een aardbeving in het zuiden van Peru heeft woensdagavond vol gens de eerste berichten één mensenleven geëist. Zevenentwintig personen hebben verwondingen opgelopen. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers groter zal blij ken te zijn. Het epicentrum lag in het dorp Andahua, 130 kilometer ten noordoosten van Are- quipa. Advertentie VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR MINOR 1000 en OXFORD OLIESLAGERSLAAN 36 - TEL. 10570 Geheel nieuwe voorjaarscollectie De Sportnota is gisteravond in het televisieprogramma „Sport panorama" van de AVRO het onderwerp geweest van een gedachtenwisseling tussen vijf ter zake kundigen op het stuk van de lichamelijke vorming en de sport. Het waren v.l.n.r. mr. Y. Scholten en mr. J. M. L. Th. Cals, resp. staatssecretaris en minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; de bekende sport journalist Aad van Leeuwen, die als gespreksleider fungeerde, jhr. mr. A. Feith en dr. W. van Zijll, resp. voorzit ter en secretaris van de Nederlandse Sportfederatie. Uit de discussie viel hier en daar een verschil van mening over de inhoud en strekking van de Sportnota te beluisteren. DJAKARTA (Reuter) Plotseling is woensdagmiddag een jonge Indonesische piloot, die met een Mig-17 straaljager een oefenvlucht maakte, niet scherp gaan schieten op de presidentiële paleizen in Djakarta en Bogor en op het kustdorpje Tjilintjing. In totaal werden zeventien mensen gewond, van wie enkelen ernstig. Zeven minuten na de opstijging, gier de het toestel, volgens officiële'verklarin gen bijna met supersonische snelheid bo ven het presidentspaleis in Djakarta waai de president verblijft, en gaf een regen van kogels af, die een arbeider en een schildwacht verwondden. Volgens officië le kringen bleven president Sukarno en zijn gezin ongedeerd. Alleen de kinderen wa ren in het paleis toen de kogels door de gangen en door de eetkamer vlogen. Het vliegtuig keerde en beschoot 30 mijl verder het zomerpaleis in Bogor. Daar bij is niemand gewond. Ten slotte deed de piloot zijn derde aanval op het kust dorp Tjilintjing, waar vijftien mensen ge wond bleven liggen. De president sprak in een nevengebouw met de opperste adviesraad over landher vorming toen het paleis werd beschoten. Ooggetuigen zeiden, dat hij in hemds mouwen naar buiten kwam nadat het vliegtuig verdwenen was. Met paleisfunc tionarissen bekeek hij het opengescheurde asfalt van de oprijlaan en de beschadigde veranda van het paleis. „Antara" meldde woensdagavond dat een Mig van de Indonesische luchtmacht in een bergachtig gebied van West-Java was neergestort. Volgens legerkringen is de piloot gewond. Ooggetuigen zeiden dat het vliegtuig kennelijk gepoogd had een noodlanding te maken. De vlieger van de Mig-jager van de Indonesische luchtmacht, die, naar later bleek, inderdaad nabij Bandung een nood landing maakte, is voor een verhoor over gebracht naar Djakarta. Zijn naam werd opgegeven als tweede luitenant Daniel Maukar, afkomstig van Menado. Hij is 28 jaar. Naar verluidt zou hij bij de landing, waarbij het vliegtuig werd beschadigd, niet zijn gewond. Maukar was een van de eerste zes Indonesische vliegers, die hun opleiding voor het vliegen van Mig-jagers in Egypte hebben gekregen. Volgens een mededeling van regeringszij de was Maukars vader, die woonachtig is nabij de vlieghaven Kemajoran te Dja karta, ten tijde van het bezoek van Kroesjtsjev aan Indonesië gearresteerd wegens het bezit van een stengun en een handgranaat. Volgens een andere mededeling van de luchtmacht zijn de motieven van de vlie ger blijkbaar strikt persoonlijk te zijn ge weest. Wél schijnt er, volgens de minis ter van Voorlichting Maladi, een plan te hebben bestaan voor de aanslag. Want de Mig van deze piloot was de enige, die de munitie voor de kanons aan boord had en de piloot moet de munitie persoonlijk in zijn toestel hebben aangebracht. De vlieger hoopte kennelijk te ontsnap pen door in een door de Daroel Islam be heerst gebied te landen, maar hij kwam toevallig vlak bij een patrouillerend leger- peloton neer. Bijna alle landen die wél genoemd wer den, hebben nationale „ruimtecommissies", die men zou kunnen kenschetsen als een concentratie op nationaal niveau van de belangen en de belangstelling van weten schap, techniek en industrie tezamen. In Nederland ontbreekt zulk een centrum totdusver. De rondreizende Amerikaanse delegatie heeft voornamelijk contact ge zocht met dergelijke nationale instellingen niet met particuliere bedrijven of uitslui tend wetenschappelijke organisaties. Dit betekende voor Nederland een handicap en zou in de wereld een enigszins onjuiste indruk kunnen geven omtrent de prestaties en de belangstelling op dit gebied in ons land. Wat Philips kan presteren op tech nisch gebied zou wel degelijk kunnen bij dragen tot het succes van internationale samenwerking en het feit dat professor H. C. van Hulst voorzitter is van „Cospar", de internationale commissie vooi ruimte onderzoek, duidt er eveneens op dat Neder land niet onbelangrijk is op dit gebied. Maar het ontbreekt ons, zoals gezegd, aan een nationale concentratie, waarop een instituut als NASA kan „inhaken". Interdepartementaal gaat men op het ogenblik in Nederland na of men tot het instellen van zulk een nationaal centrum zal kunnen komen. Men begint in som mige kringen dus blijkbaar te beseffen dat men enigszins achterop dreigt te komen. Maar interdepartementaal overleg vooral indien de diverse ministeries stu dies moeten ondernemen kan omslach tig zijn en lang duren. En juist als men gevaar loopt een bus te missen, moet men zich haasten. Men vraagt zich af, of het niet het meest efficiënt zou zijn, zulk een nationaal centrum provisorisch in te stel len en dan te zien welke sectoren van Nederlands wetenschap en industrie el kaar daar vinden kunnen. Bij een volgend bezoek van een delegatie zoals die van NASA, zal men dan althans een „adres" hebben. Het is van belang dat Nederland mee doet. NASA biedt onder meer de mogelijk heid, dat wetenschappelijke onderzoekers in internationaal verband proeven onder nemen. Zou bijvoorbeeld een Nederlander een bepaald instrument willen proberen, dat met een raket in de ruimte gebracht moet worden dan is het niet uitgesloten, dat zulk een instrument mee kan „reizen" in een Amerikaans ruimteschip of satel liet. Ook bestaat er op bescheiden schaal gelegenheid voor jonge onderzoekers om de bouwvakarbeiders lijsten ter beschik king te stellen waarmede zij bedragen kun nen inzamelen om tegemoet te komen aan hun verminderde inkomsten. De ongeorga niseerde stakers zijn niet tevreden met de zes gulden per dag die zij van de officiële bonden ontvangen. De bonden voelen er echter niet voor om hogere betalingen te doen aan mensen, die nooit contributie hebben betaald. Een vreemde situatie is nu echer, dat de samenwerkende werknemersorganisaties, verenigd in het. Centraal Comité van Nij verheid, zelf deze lijsten ter beschikking stelt. De georganiseerde stakers ontvangen per week veertig maal hun bondscontri- butie, die van 1,10 tot 1,35 loopt. Dat be tekent dus, dat zij per week 44 tot f 54 ontvangen. De meeste georganiseerde bouwvakkers zijn het er niet mee eens, dat de bonden ook aan de ongeorganiseerden betalingen doen. Daarom durven deze bonden ook be slist niet meer dan zes gulden per dag aan de ongeorganiseerden te geven. Het dagelijks bestuur der EVC en het dagelijks bestuur der EVC bouwvakbond hebben besloten, zo wordt in een commu niqué medegedeeld, aan de leden der Een heidsvakcentrale, die aan de staking deel nemen, dezelfde uitkering te verstrekken als de uniebonden aan hun leden geven. De EVC zal aanvullende uitkering ver strekken aan haar leden, indien de unie bonden alsnog besluiten ook uitkering te verstrekken aan de leden der EVC op basis van 6 per dag voor gehuwden en kost winners. Telegram Metselaars Patroonsbond De Nederlandse metselaars patroonsbond heeft zich in een telegram gewend tot de Raad van Bestuur, de drie aannemersbon den en de drie centrale werknemersorgani saties in het bouwbedrijf. Daarin wordt medegedeeld dat wat ook de beslissing zal zijn van de aannemersorganisaties in het bouwconflict de bond er op staat dat door de aannemers aan de onderaan nemers-metselaars-patroons eventuele loonsverhogingen zullen worden doorbe taald. uit Finland Verwachting tot morgenavond: (Van onze correspondent in New York) In Amerika bestaat sedert enige t\jd een nationaal instituut voor ruimtevaart en ruimte-onderzoek. De naam ervan NASA is snel ingeburgerd. Voluit heet dit instituut „National Aeronautics and Space Administration". Het is een officieel lichaam, ingesteld door het Amerikaanse Congres. Het is niet militair van karakter en bij de oprichting werd verklaard, dat samenwerking met andere staten mede tot dc taak van NASA zou behoren. Met dit laatste heeft men ernst gemaakt en in de herfst van 1959 heeft een representatieve groep van NASA in diverse landen een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van samenwerking. Arnold W. Frutkin, onder wie de internationale programma's ressorteren, heeft onlangs verslag uit gebracht van de bevindingen in diverse landen. Uit zijn rapport citeer ik hier één zin, die Nederlanders te denken moet geven: „Belangstelling in coöperatieve pro gramma's werd formeel of informeel tot uitdrukking gebracht in Argentinië, Au stralië, België, Frankryk, Japan, Israel, Italië, Nieuw-Zeeland, Zweden, Engeland en West-Duitsland". Men ziet: Nederland wordt hier niet vermeld! in internationaal milieu gezamenlijk aan bepaalde projecten te gaan meewerken. Men verwacht in Amerika thans reeds groepen uit Canada, Engeland en Japan ter bespreking van eventuele experimen ten, die gezamenlijk uitgevoerd kunnen worden. Onder meer omdat men in Neder land belangstelling moet hebben voor de mogelijkheden van telecommunicatie, die satellieten kunnen bevorderen, lijkt het van groot belang, dat ons land op zijn tellen past. In Lollum (Friesland) is gisteravond door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in een boerderij bewoond door de 80- jarige veehouder J. Tullener en diens zoon en dochter. Bij deze brand kwamen meer dan 100 stuks vee in dc vlammen om: 60 koeien, 40 schapen, een stier, twee paarden, een aantal hokkelingen en wat kleinvee. Het vuur greep zo snel om zich heen dat aan redding van het vee niet meer te denken viel; Slechts enkele koeien en een paard konden nog tijdig naar buiten worden gebracht. De brand weer uit Witmarssum bestreed het vuur met zes stralen. Tot diep in de nacht heeft het blussingswerk geduurd. Het woonhuis en de inboedel gingen even eens verloren. De landclyke stakingsleiding in Utrecht acht het niet uitgesloten, dat de staking zich wellicht reeds in de loop van dc dag zal uitbreiden tot een aantal steden in het zuiden van ons land. De omvang van deze staking zal door de plaatselijke stakings comités nader worden bekeken. Alhoewel dc stakingsleiding van mening is, dat het op de vierde dag van het conflict noodzakelijk is, dc staking uit te breiden, wil men er anderzijds aan medewerken, dat de bemiddelingspogingen die momenteel in een vergevorderd stadium verkeren tegen de achtergrond van een „rustig stakingsfront" verlopen. Reeds gistermiddag hebben de werknemersorganisaties samen met de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond de nieuwe bemidde laar in het conflict, het lid van de Tweede Kamer dc heer W. J. Andriessen, door opschorting van de ondertekening van de C.A.O. gelegenheid gegeven, zijn bemid delingspogingen onder wat gunstiger omstandigheden uit te voeren. De heer Andriessen heeft een voorstel van de Katholieke Aannemers- en Pa troonsbond waarmee het Katholiek Ver bond van Werkgeversvakverenigingen zich kon verenigen en dat gesteund werd door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf bij minister De Pous gistermiddag ter tafel gebracht. Het voorstel zou vanmorgen in hef. kabinet besproken worden. De heer Andriessen is oud-voorzitter van de katholieke bouwvakarbeidersbond en directeur van een grote bouwonderneming. Stakingssituatie stabiel Stabiel noemden de plaatselijke afdelin gen van de drie vakbonden gisteren hel beeld, dat de staking in het bouwbedrijf bood. Hier en daar is men geneigd en doet men het ook om weer aan het werk te gaan, maar daar staat tegenover, dat elders bouwvakarbeiders het werk weer hebben neergelegd. Bij de drie bouwvak arbeidersbonden te Amsterdam waren gis teren totaal een kleine drieduizend niet en anders georganiseerde stakers en een acht- a negenhonderd stakende leden van de uniebonden ingeschreven. In een gistermiddag gehouden vergade ring van de organisaties n de Raad van Advertentie Bestuur Bouwbedrijf, met uitzondering van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, is weer het feit ter sprake gekomen, dat de herhaaldelijk door deze organisaties gedane voorstellen, beogend een einde te maken aan het ar beidsconflict in de bouwnijverheid, cata- gorisch door de regering van de hand zijn gewezen. Dit is ons van de zijde van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf meege deeld. De betrokken organisaties hebben unaniem en onverkort haar standpunt ge handhaafd, dat tussen aannemers en op drachtgevers gesloten contracten moeten worden nagekomen. Zij wensen met na druk vast te stellen, dat er te dien aanzien lussen de aannemersorganisaties geen enkel verschil van mening bestaat. Dit stand punt houdt in, dat de strijd om het prin cipe. dat een in vrije wilsovereenstemming gesloten contract behoort te worden nage komen, zo nodig tot het einde zal worden gestreden. In dezelfde vergadering heeft de raad van bestuur bouwbedrijf zijn ernstige af keuring uitgesproken over de dissidente houding, welke de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond in het huidige conflict tussen de werkgevers en de overheid heeft ingenomen. Dit is dan ook aanleiding geweest, tot het besluit om verdere samenwerking met de NCAB te verbreken. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Aannemersbond zal op ju ridische en formele gronden protest aan tekenen tegen het besluit van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf tot verbreking van de samenwerking. De secretaris van de NCAB, dr. G. J. Stapelkamp, heeft dit reeds mondeling aan het secretariaat van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf meegedeeld-. Ongeveer tweehonderd vijf tig ongeorga niseerde bouwvakarbeiders uit Den Haag hebben gisteren hun ontevredenheid laten blijken met de 6 per dag, die zijn van de samenwerkende werknemersorganisaties krijgen als vergoeding voor loonderving wegens de staking. De groep arbeiders trok in een lange rij naar de zetel der plaatse lijke stakingsleiding, het kantoor van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond aan de Huygensstraat. De Centrale Bouwnijverheid (CCB) heeft gistermiddag besloten aan ongeorganiseer Imp. Fa. E. van Vliet Ezn, Amsterdam Veel bewolking met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist. Zwakke tot matige, in het noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen oost en zuid. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Nederlandse kunstrijdsters Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel zijn gisteren per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. En al was de ontvangst, op Schiphol niet zo groots als enige weken geleden toen het Amstelveense meisje de Europese titel voor zich had opgeëist, zij kwam toch handen tekort om alle gelukwensen voor haar tweede plaats bij de Olympische Spelen en de wereldkampioenschappen in ontvangst te nemen. En na de bloemrijke huldiging kwam zij weer handen tekort om haar paspoort op de normale wijze aan de douaneambtenaren aan te bieden. Zij deed het daarom maar „mondeling". (Zie verder pagina 21)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1