□akkertjes Fa. B: ENGELENBERG Kort en bondig Veranderlijke bewolking Inbraken in twee Veluwse kerken Woede in Duits grens dorp over akkoord met Nederland Auto te water, twee inzittenden verdronken Lijk van vermiste slager in kanaal gevonden Leider van Ararat expeditie in arrest Vernieuwd „Zanderij" in gebruik genomen Jongeman verongelukt bij val van Waalbrug Zakenman omgekomen bij vliegongeluk Hoofdinspecteur van het kweekschoolonderwijs Buitenlandse pers bood bomen aan Eerste van 16 mijnen vegers door marine in dienst gesteld Ontwerp Verhoudingswet nu spoedig te wachten GRIEP-GRIEP-GRIEP DE STRIJD OM DE DERDE T.H. „Arnhem, is zonder grondig onderzoek opzij geschoven" Gedeputeerde Staten boos op spreidingscommissies „Wij zijn zondaars ESSO 2-T MOTOR OIL VERMENGT ZICH VANZELF MET DE BENZINE IN DE TANK Protest bij de UNO Tien doden in het verkeer Twee auto's verduisterd? OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN J. W. Possen benoemd Kerkelijk Nieuws Werf directeur heeft zijn twijfels Rode-Kruisvoorzitter onderscheiden V.V.D.-bestuurders bijeen u i 4 MAART 1960 De gemeenteraad van Arnhem heeft be sloten, een adres te richten tot de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen over de beoogde vestiging van een universiteit in het Oosten van het land. In dit schrijven wordt bevreemding uitgesproken over het feit, dat Arnhem in het rapport van de door de minister in gestelde commissies, „zo vroegtijdig en op losse gronden werd uitgeschift en dus ten aanzien van de voor- en nadelen niet met de in aanmerking komende Overijselse vestigingsplaatsen is vergeleken". Na le zing en bestudering van het rapport blij ven wij er, aldus de raad, als tevoren van overtuigd, dat indien de regering over eenkomstig het advies van de beide com missies overweegt de stichting van een nieuwe universiteit buiten het westen des lands aan de Staten-Generaal voor te stel len, de keuze van Arnhem als vestigings plaats alsnog ernstig dient te worden overwogen. Ter stijving van zijn oordeel laat de raad enkele kanttekeningen volgen naar aanlei ding van hetgeen in het „spreidingsrap port" over de veronderstelde nadelen van Arnhem wordt opgemerkt. Als zodanige bezwaren zijn in dit rapport genoemd de In de .nacht van zaterdag op zondag heb ben inbrekers zich toegang verschaft tot de consistorie van de Hervormde kerk in Elspeet. Zij kwamen door de torendeur binnen en richtten in de consistorie een enorme ravage aan. Alles haalden ze over hoop. De brandkast werd van haar plaats gehaald, maar het is de inbrekers niet ge lukt deze open te krijgen. Daarom hebben ze op de kast gekrast: „Doe geen moeite, we hebben niet wat we zoeken: de sleutel. Wij zijn zondaars". Het enige wat tot nu toe wordt vermist is een zendingsbusje met enig geld. In het plaatsje Uddel, drie kilometer van Elspeet, is dezelfde nacht in liet kerk gebouw van de Gereformeerde gemeente een dergelijke inbraak gepleegd als in Elspeet. Ook hier werd veel rommel ge maakt maar niets ontvreemd. Advertentie Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale dope die bij tweetakf motoren veelvuldig voorkomende lagercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakf mo toren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en .1 liter- Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil ESSO NEDERLAND N.V., ESSO GEBOUW DEN HAAG KLEEF (AFP) De gemeenteraad van het Westduitse grensplaatsje Wyler bij Kleef heeft aan de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, de premier van Rijnland-Westfalen Meyers, en aan de UNO telegrammen gezonden om te protesteren tegen het feit, dat 23 inwoners van zijn gemeente onder Neder lands bewind zullen komen na de onder tekening van de overeenkomst tussen West-Duitsland en Nederland. In het tele gram aan de Westduitse autoriteiten wordt gezegd dat men niet kan begrijpen waar om deze 23 Duitsers de last van de schade loosstelling moeten betalen door „blijven de onderwerping" aan de Nederlandse soe vereiniteit. Von Brentano wordt gevraagd, heden in Bonn een delegatie te ontvangen. In het telegram aan de UNO wordt ge zegd dat de overeenkomst een schending van het internationaal recht is. Gevraagd wordt te verzekeren dat „het vrije westen niet in dezelfde fouten vervalt als staten van communistisch-bolsjewistisch karak ter". te grote afstand tot Twente, de ligging van Arnhem in het uiterste oosten des lands, de nabijheid van Nijmegen en Utrecht met hun universiteiten en de te verwachten grote moeilijkheden bij de stadsuitbrei ding. In het adres tracht men deze bezwa ren te weerleggen. Tot slot wordt gezegd, dat, wanneer Arnhem tot het einde toe in de beschouwingen van de beide spreidings commissies betrokken zou zijn geweest, de conclusie waarschijnlijk anders had geluid, omdat deze stad naar de mening van de raad bij geen der onderzochte plaatsen ten achter staat en in sommige opzichten duidelijke voordelen heeft. Over de spreiding van het Hoger Onderwijs is ook een mededeling ver schenen van de zijde van Gedeputeerde Staten van Gelderland. In een schriftelijke mededeling hierover aan Provinciale Sta ten zeggen zij onder meer, dat „Arnhem als vestigingsplaats wel duidelijk in het rapport-„Piekaar-Neher" terzijde is ge schoven, doch dat daarbij de argumenten ten gunste van Arnhem onvoldoende be spreking en weerlegging hebben gevon den". De erkenning overigens dat, aldus Gede puteerden, Deventer de meest gelukkige vestigingsplaats voor het oosten des lands zou zijn, wint in Gelderland veld. Een en kel Gelders gemeentebestuur sprak zich reeds openlijk in deze zin uit. De Overijsel se visie blijft echter onderling verdeeld en ook in Gelderland is het oordeel niet una niem, zodat een gemeenschappelijk stand punt niet te verwezenlijken lijkt. Bij een eventuele bepaling van de Over ijselse keuze op Twente of Zwolle boven Deventer, zal in Gelderland, Arnhem weer een meer algemene voorkeur vinden, al dus G.S. Als een algemeen aangevoeld bezwaar noemen zij verder nog, dat over de wensen van de regering niets bekend is en dat het verschenen rapport slechts een commissiei-apport is, met bovendien nog een meerderheids- en een minderheids standpunt. Ook met hun Overijselse ambtgenoten hebben G.S. van Gelderland overleg ge pleegd. De conclusie van dit uitvoerig over leg is geweest, aldus G.S. van Gelderland, dat hun Overijselse ambtgenoten menen dat na de uitspraak in de Staten van Over- ijsel het college van G.S. van Gelderland thans geen gemeenschappelijk standpunt met hun Overijselse collega's kunnen be palen voor één vestigingsplaats voor een universitaire opleiding in het oosten des lands. G.S. van Gelderland zeggen hun Overijselse ambtgenoten te begrijpen, maar zij betreuren het zeer, dat beide provincies nog niet tot de formulering van een gemeenschappelijke visie kunnen ko men. Zondagavond is onder de gemeente Beek en Donk in Noord-Brabant een be stelauto met drie inzittenden door nog on bekende oorzaak in de Zuid-Willemsvaart gereden. Twee inzittenden kwamen hierbij om het leven, de derde wist zich te red den. Helpers die zich te water begaven, haalden de heren Van Griensven uit Hel mond en Smits uit Beek en Donk leven loos uit de auto. Het zesjarige dochtertje van de familie M. uit Uithoorn stak bij het spelen on verwacht de provinciale weg Haarlem- Hilversum over ter hoogte van de Admi raal van Ghentlaan te Uithoorn. Zij werd aangereden door een passerende personen auto en was op slag dood. Op de rijksweg te Hoengen (L.) in de Zelfkant is de 77-jarige B., die op zijn brommer overstak, aangereden door een auto. Hij was op slag dood. Op de rijksweg te Swalmen is de 46- jarige en ongehuwde R. van Nooy uit Roermond aangereden door een personen auto, toen hij plotseling de weg overstak. Hij werd ernstig gewond en overleed in het ziekenhuis te Roermond. Vanmorgen is op de Arnhemse weg bij Brummen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 22-jarige A. C. Eggink uit Brummen het leven heeft verloren. E.'s auto slipte in een bocht, waarna hij te gen een paal botste en over de kop sloeg. De wagen kwam op een uit Arnhem na derende personenauto terecht. De bestuur der van deze wagen werd niet ernstig ge wond. E. was op slag dood. In het Westerziekenhuis te Rotterdam is overleden de negenjarige jongen A. P. Schuit die vrijdagavond door een perso nenauto aangereden werd toen hij de Wit te de Withstraat overstak. De 64-jarige oud-stationschef K. Smit uit Baflo (Gr.) is bij Onderdendam (Gr.) met zijn motor op de linkerhelft van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. Voor bijgangers vonden zijn ontzielde lichaam in de sloot. De man is vermoedelijk on wel geworden en daardoor van de rechter weghelft afgeraakt. Vanmorgen omstreeks half acht is tussen Franeker en Kiesterzijl (Fr.) een personen auto, bestuurd door de 27-jarige vertegen woordiger H. C. Westra uit Harlingen in de berm gereden en vervolgens tegen een boom gebotst. De naast de bestuurder zit tende 18-jarige H. J. Hoogland is na aan komst in het ziekenhuis overleden. De toe stand van de heer Westra is zorgwekkend. Gistermiddag werd de heer J. Jonker, rijksambtenaar uit Wageningen, te Heel- sum (Gld) aangereden door een personen auto, toen hij met zijn bromfiets de Otto- weg wilde oversteken. Op weg naar het ziekenhuis overleed het slachtoffer, dat een vrouw en vijf kinderen achterlaat. Voorbijgangers ontdekten zondag in het kanaal van Steenwijk naar Giethoorn het lijk van een man. Het bleek het stoffelijk overschot van de 49-jarige slager C. ten V. uit Steenwijk te zijn. die sedert ongeveer vijf weken geleden spoorloos verdwenen was. Hij was gehuwd. De leider van de Nederlandse Ararat expeditie van vorig jaar, de 31-jarige R R. G-, zonder beroep, is te Rijswijk ge arresteerd wegens verduistering van twee personenauto's. Hij wordt ervan verdacht vorig jaar januari in Den Haag een auto te hebben gehuurd en deze in Bussum te hebben verkocht. Deze manipulatie zou hij diezelfde week nog herhaald hebben met een in Amsterdam gehuurde auto, die hij in Rijswijk van de hand deed. Enkele weken nadien ver-trok de man, die zich toen journalist noemde, met zijn broer en twee andere metgezellen naar Turkije om op de berg Ararat in het Ala Dagh gebergte naar de ark van Noach te gaan zoeken. Een worstfabrikant uit Deventer stelde 10.000,beschikbaar in ruil voor de reclame, die de expeditie voor zijn produkt zou maken. Enkele andere firma's deden hetzelfde, hoewel met aanzienlijk geringere sommen. De expeditieleden waren er tevoren al min of meer van over tuigd, dat zij de ark niet zouden vinden „Maar zelfs al vinden wij niets, dan is de expeditie nog niet tevergeefs. Wij zullen kleurenfilms en foto's in dit weinig be kende gebied maken en er zullen grond en gesteentemonsters worden verzameld" verklaarde men op een persconferentie aan de vooravond van het vertrek. Omstreeks Pasen van vorig jaar werd de expeditieleider weer in ons land ge zien. Zijn geldschieters waren hierover wel verbaasd, maar verklaarden later dat alles in orde was. Eén van de expeditieauto's was defect geraakt en moest in Amsterdam worden gerepareerd, zo verklaarde men. De andere expeditieleden zouden toen nog in Turkije zijn. Veel werd er niet meer over de ex peditie gehoord, ook niet toen zij later be ëindigd was. De politie ver-dacht de leider ook toen al van de verduistering en maak te zelfs bekend, dat men hem zocht. Hij was, naar nu blijkt, ondergedoken bij een vriendin in Rijswijk. Thans is hij aange houden en aan de Haagse politie over gegeven. Advertentie Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 „FESTO" SCHUURMACHINES Straalvliegtuigen KLM vliegen in zomer 1961 naar Suriname In tegenwoordigheid van talrijke autori teiten en buitenlandse gasten heeft gouver neur J. van Tilburg van Suriname zater dagavond de vernieuwingen op de Suri naamse vlieghaven „Zanderij" officieel in gebruik gesteld. Deze vernieuwingen betreffen in hoofdzaak moderniseringen aan de startbaan en het stationsgebouw. In zijn rede herinnerde de gouverneur er aan, dat nauwelijks 25 jaar geleden „De Snip" van de K.L.M. als eerste vliegtuig uit Nederland, landde op een provisorisch vliegveldje. Minister V. M. de Miranda van Openba re Werken maakte in een, door hem bij de in gebruikstelling gehouden, rede melding van een schrijven van de presi dent-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, die mededeelde, dat met in gang van de zomerdienstregeling van de K.L.M. in 1961, de DC-8 straalvliegtuigen op de Zanderij zullen kunnen worden ver wacht. De nieuwe startbaan en wat daarbij be hoort, heeft 2V2 miljoen Surinaamse gul dens gekost, het stationsgebouw, inclusief' de inrichting, 1 miljoen Surinaamse gul dens. Voor de financiering hiervan zijn de fondsen verkregen uit het Surinaamse tienjarenplan. Het embleem voor de luchthaven werd onthuld door de echtgenote van de Suri naamse luchtvaartpionier Rudy Kappel, die enige tijd geleden verongelukte op een vlucht die hij maakte bij de werkzaamhe den voor de aanleg van kleinere vliegvel den in het Surinaamse binnenland, de „Operatie sprinkhaan". Opdracht voor bouw van stuwdam De Surinaamse regering heeft besloten, met de Amerikaanse ingenieurs-maat schappij „Harza" een overeenkomst aan te gaan voor het uitbrengen van een rap port over het bouwen van een stuwdam in de Saramaccarivier. „Harza" heeft ook het voorproject voor de dam nabij Broko- pondo opgesteld. Zaterdag is op de uiterwaarden van de Waal bij Lent (gemeente Eist) het stoffe lijk overschot gevonden van de 24-jarige A. J. B. uit Eist. De rijkspolitie, die de dood van de jongeman onderzocht, kwam tot de slotsom dat hij aan de Lentse kant van de Waalbrug gestort is als gevolg van een misstap. Vele jongelui in deze omgeving hebben de gewoonte om aan deze kant van de brug naar een oud wegje te klauteren om sneller de straatweg van Lent te bereiken. De jongeman moet in het duister misgestapt zijn en van de pijler van grote hoogte op de harde oeverboden gevallen zijn. Op de grens van de gemeenten Bredene en Klemskerke in België, is vrijdagavond naar nu pas bekend geworden is een Nederlands vliegtuigje neergestort, dat het eigendom was van de heer J. Simonis uit Rotterdam. De heer S. die het vliegtuig bestuurde kwam daarbij om het leven. Hij was op weg van Le Bourget naar Rotter dam. De omgekomene was directeur van de n. v. Indistrie- en Handelsonderneming J. Simonis, gevestigd in het Groothandels gebouw in Rotterdam. Hij gebruikte het toestel voor zakenreizen. Advertentie De heer J. W. Fossen te Heemstede is benoemd tot hoofdinspecteur van het kweekschoolonderwijs als opvolger van dr. G. Kalsbeek te Den Haag, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan het begin van dit jaar zijn ambt heeft neergelegd. De heer Fossen is geboren in Amster dam, waar hij zijn jeugd doorbracht. Van 1922 tot 1926 bezocht hij de Rijkskweek school in Haarlem. Gedurende ruim twin tig jaar diende hij als onderwijzer het lager en uitgebreid lager onderwijs, bijna uitsluitend in Haarlem. Hij legde zich toe op de studie van de talen en verwierf behalve de lagere bevoegdheden Daarvoor, middelbare en akten Frans en Duits. In 1946 werd de heer Fossen aan de Rijkskweekschool in Haarlem benoemd, waar hij kort daarna de volledige be voegdheid voor Nederlandse taal- en let terkunde behaalde. In 1948 ging hij ge heel over in 's rijksdienst. Toen de heer C. Kleywegt, hoofdin specteur van de onderwijzersopleiding, in 1956 zitting nam in de Tweede Kamer, werd met de benoeming van zijn opvol ger tevens de inspectie uitgebreid door toevoeging van enige vakinspecteurs. In één van deze functies werd de heer Fossen benoemd, die met ingang van september 1957 meer in het bijzonder werd belast met inspectiewerkzaamheden op het ge bied van het onderricht in genoemde talen. Zijn grote kennis, zijn helder oordeel over hetgeen bezig is zich op het terrein van onderwijs en opvoeding te ontwik kelen en zijn ervaring gedurende enige jaren tijdens zijn leraarschap als secre taris en voorzitter van de Bond van Kweekschooldocenten opgedaan, zullen hem bij zijn nieuwe ambt zeer te stade komen. Ouwerkerk kreeg bomen terug Even buiten een rijk met vlaggen ver sierd dorp Ouwerkerk heeft de Commis saris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zaterdag de eerste boom geplant langs de „Weg van de bui tenlandse pers", die loopt van het nieuwe motorgemaal naar de caissons, die in de nacht van vijf op zes november 1953 het laatste gat afsloten in de dijken van het rampgebied in zuidwestelijk Nederland. In januari 1954 werd in het Victoriahotel in Amsterdam de afspraak gemaakt, dat buitenlandse journalisten bomen zouden schenken aan het door de ramp boomloos geworden Schouwen-Duiveland. Nadat jhr. De Casembroot een boom van Winston Churchill had geplant, werd een tweede boom, een geschenk van de voor zitter van de Buitenlandse persvereniging, geplant door de heer Bleich. Mevrouw Romijn-Krepel, echtgenote van de burge meester van Ouwerkerk, onthulde vervol gens het naambordje met de nieuwe naam van de weg. Op deze uitgelezen voorjaarsdag was een gezelschap buitenlandse journalisten bij een, die onder de tonen van het Ouwer- kerkse fanfarekorps „Nieuw leven" wel kom werden geheten door burgemeester Jac. Romijn van Ouwerkerk. In zijn, in het Engels uitgesproken, rede wees de heer Fench er op, dat de eerste boom, die de „Weg van de buitenlandse pers" zal sieren, geschonken is door Sir Winston Churchill, die als oud-journalist enthousiast zijn medewerking had gegeven om dit plan te doen slagen. De cheque, ge vat in een verguld zilveren lijst, die sir Winston daarvoor had uitgeschreven, bood hij burgemeester Romijn aan. Burgemeester Romijn dankte de buiten landse pers voor wat na 1953 voor Ouwer kerk was gedaan. Hetzelfde deed de voor zitter van het waterschap Schouwen-Dui veland, de heer A. Geluk. Vooraf gegaan door het fanfarekorps be gaf het gezelschap zich naar het nieuwe dorpshuis aan de Ring. Met een sleutel, aangeboden door een kleinzoon van de burgemeester, opende de commissaris dit dorpshuis, waarna mevrouw De Casem broot een gedenkplaat en een grote foto van haar echtgenoot onthulde. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wouterswoude D. C. van Wijnen, kand. te Gouda. Aangenomen naar Huizen (N.H.) (vac. A. J. Timmer) G. Boer te Lunteren naar Zevenhuizen (tocz.) W. F. van der Staat te Bierum. Beroepbaarstelling. De heer J. P. B. Vis ser, vicaris, Houtkaai 3, Middelburg, is be roepbaar, adres na 1 mei M. H. Tromp straat 44, Utrecht. Ned. Prot. Bond Beroepen te Baarn F. A. van Aalst, Ned. Herv. Pred. te Assen. Geref. Kerken Beroepen te Midwolda (Old.) en te Oost- voorne D. C. Firet, kand. te Bergambacht te Doorn mr. dr. J. Ozinga te Lunteren te Donkerbroek S. van der Veen te Arum. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Leerdam D. Slagboom te 's-Gravenzande en E. Venema te Zwijn- drecht te Werkendam C. Smits te Slie- drecht en J. C. van Ravenswaaij te 's-Gra- venhage-Scheveningen. Bij de werf De Noord te Alblasserdam heeft de Koninklijke Marine zondag de eerste van een serie van zestien ondiep- watermijnenvegers, de „Alblas", in dienst gesteld. De plechtigheid werd muzikaal opgeluisterd door de Marinierskapel en de tamboers en pijpers van het Korps Mari niers. Acht schepen, waaronder de „Al blas", komen voor rekening van de Ame rikaanse regering, de andere worden voor Nederlandse rekening gebouwd. De directeur van „De Noord", de heer J. U. Smit, weet de lange bouwtijd van het schip de kiel werd in februari 1958 gelegd in hoofdzaak aan het feit, dat moeite noch tijd is gespaard om dit scheepje te maken tot een werkelijke a- magnetische mijnenveger. „Redelijk goed" Van 15 oktober af tot voor enkele weken heeft dit schip diverse proeftochten ge maakt, waarbij het in al zijn moigelijk- heden werd beproefd met een wat de heer Smit noemde „redelijk goed resultaat". De volgende schepen zijn reeds binnen enkele maanden aan hun proefvaarten toe, het geen jammer is omdat het risico zou kun nen bestaan dat mogelijke fouten, die nog in dit schip zitten, worden overgenomen op andere schepen, aldus spreker. De heer Smit leverde het schip daarna op aan de vlagofficier Materieel, vice-ad- miraal W. J. Kruys. Deze aanvaardde het schip en bood het op zijn beurt aan aan de vertegenwoordiger voor scheepsbouw- aangelegenheden van de Amerikaanse marine in Europa, kapitein R. E. Perkins, die aan de op het dek opgestelde'Ameri kaanse mariniers bevel gaf, de Ameri kaanse vlag te hijsen, waardoor het onder de vlag van de V.S. in dienst was gesteld. De 'Amerikaans?, zaakgelastigde Herbert P. Fales droeg toen het schip over aan onze staatssecretaris van Marine, P. J. S. de Jong. Nadat de Amerikaanse vlag ge streken was aanvaardde de staatssecreta ris de „Alblas" namens de minister van Defensie. Hij verzocht de Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, om tot indienststelling over te gaan. Dit gebeurde tenslotte met het ge bruikelijke marineceremonieel door de commandant van de mijnenveger, luite nant-ter-zee der tweede klasse C. G. J. van Doorn. De Italiaanse ambassadeur in Neder land, markies R. Giustiniani, heeft aan de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff, de versier selen overhandigd behorende bij diens be noeming tot commandeur in de Orde van Verdienste van de Italiaanse republiek. Deze onderscheiding is mr. De Graaff ver leend voor zijn algemene verdiensten op charitatief gebied. Naar Australië. Negen Nederlandse boerenzoons zullen heden naar Australië vertrekken om daar een jaar te gaan wer ken en ervaring op te doen op Australi sche boerderijen. De jongemannen, in leef tijd variërend van 18 tot 27 jaar, zullen desgewenst langer dan een jaar in Austra lië mogen blijven of er zich vestigen. De reis is georganiseerd door de Christelijke Emigratie Centrale in samenwerking met de Australische regering. Internationale Reclameassociatie. De heer S. W. Numann, directeur van Philips General Advertising Division, is tijdens de in de Venezolaanse stad Caracas gehouden eerste Zuidamerikaanse conventie van de „International Advertising Association" benoemd tot directeur van de Latijns Ame rikaanse sectie van de I.A.A. De vijf andere benoemden zijn allen Zuid-Amê- rikanen. Hotel in Suriname. In Paramaribo is het beheerscontract voor het te bouwen toeristenhotel „Torarica" tussen de hotel maatschappij en de Condado-groep, die hket beheer zal gaan voeren, getekend. De Condadogroep, die vertegenwoordigd was door de president de heer Dewaskin, zal niet alleen het volledig beheer over het hotel voeren maar ook met sf. 100.000 in het kapitaal van de hotelmaatschappij deelnemen. Met de bouw van het hotel hoopt men in mei van dit jaar te kunnen beginnen. Het hotel zal tegen het eind van 1961 gereed moeten zijn. Nieuw raadhuis. In de gemeente Sevenum (4.730 inwoners) heeft de Com missaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben, het nieuwe raadhuis geopend. Het is opgetrokken in moderne stijl met veel glas en beton, naar een ontwerp van architect W. Valk uit 's-Hertogenbosch. Het oude raadhuis, dat uit 1700 dateerde, werd in 1944 verwoest toen de kerktoren werd opgeblazen door de Duitsers. Het neerstortende puin kwam toen op het raadhuis terecht. Sinds de be vrijding was de gemeente gehuisvest in een oude villa. De Vereniging van Staten- en Raads leden 'van de V.VD. heeft zaterdag in Scheveningen onder voorzitterschap van de heer D. W. Dettmeijer haar jaarverga dering gehouden. In zijn openingswoord zei de voorzitter ondermeer dat men er niet altijd voldoende van doordrongen is bij de samenstelling van commissies en comité's dat de V.V.D. de derde politieke partij van ons land is geworden. Hij wees erop dat het uitgave- pakket van provincie en gemeente net als dat van de gewone burger in de laatste vijftig jaar, een algehele verandering heeft ondergaan. Bij de uitgaven van de burger staan voorop die voor gemotoriseerd ver voer, televisie, radio en wasmachine. Bij de gemeente zijn uitgaven voor verkeers- voorzieningen sterk naar voren gekomen. Uit de jaarstukken bleek dat het ledental van de vereniging gestegen is. De aftre dende bestuursleden, mevrouw G. A. A. HolzmüllerTeengs uit Alkmaar, mr. K. H. de Langen uit Meppel en mejuffrouw mr. M. M. F. van Everdingen uit Den Haag werden bij acclamatie herkozen. In de middagvergadering die werd bijgewoond door de voorzitter van de V.V.D., prof. mr. P. J. Oud, sprak de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. Hij wees erop dat deze regering zich heeft uitgesproken ten gunste van autonomie en decentralisatie, omdat langs deze weg haars inziens de belangen het beste be hartigd kunnen worden. Verder besprak minister Toxopeus het vraagstuk van de financiële verhouding rijkgemeenten. Men kan verwachten dat binnen afzien bare tijd de Memorie van Antwoord over dit wetsontwerp aan de Tweede Kamer zal worden uitgebracht, zo deelde hij mede. Over de grote agglomeraties Den Haag, Amsterdam en Rotterdam zei de minister, dat naar zijn mening een zekere grens aan de omvang en het inwonertal van grote gemeenten moet worden gesteld. Advertentie HELPEN DIREKT Het K.N.M.I. deelt mede: In de weerstoestand boven Europa ko men geen grote veranderingen voor. Ook morgen zal het weer vrij zacht zijn met veranderlijke bewolking en op enkele plaatsen wat regen. De bewolking houdt verband met een depressie, die vanmor gen voor de ingang van het Kanaal was gelegen, deze depressie verplaatst zich langzaam in de richting van West-Frank rijk, de aanvoer van vrij zachte lucht naar onze streken houdt daardoor aan, echter met een tendens tot iets lagere tempera turen overdag. WEERRAPPORTEN Dinsdag 15 maart Zon op 6.55 uur, onder 18.44 uur. Maan op 21.33 uur, onder 7.54 uur. Maanstanden 20 maart 7.41 uur laatste kwartier. 27 maart 8.38 u^r nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 maart Hoog water 4.30 en 16.43 uur. Laag water 0.11 en 12.32 uur. Dinsdag 15 maart Hoog water 5.04 en 17.17 uur. Laag water 0.47 en 13.10 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen M s M a a binnen- en buitenland. 2 a Neerslag: laatste 24 uur. "S 5 c S S 0 S3 Den Helder half bew. zo 13 0 Ypenburg half bew. 0 15 0 Vlissingen zwaar bew O 11 0 Eelde licht bew. O 16 0 De Bilt licht bew. OZO 16 0 Twente half bew. ozo 17 0 Eindhoven licht bew. zo 17 0 Zd Limburg licht bew. ozo 17 0 Helsinki geheel bew ozo 1 0 Stockholm sneeuw 110 2 1 Oslo geheel bew windst. 0 Kopenhagen motregen no 7 0,6 Aberdeen motregen ozo 6 1 Londen half bew. 0 11 0,3 Amsterdam onbewolkt 0 15 0,5 Brussei regen zzo 17 0,3 Luxemburg regenbui ozo 13 0,1 Parijs regen zzo 14 0,5 Bordeaux zwaar bew. zzo 16 6 Grenoble zwaar bew. zw 17 0 Nice regen nw 15 8 Berlijn geheel bew. ozo 5 2 Frankfort geheel bew. no 16 0 München mist zo 11 0 Zürich mist windst. 15 0 Genève zwaar bew. windst. 13 0 Locarno mist windst. 10 2 Wenen mist ozo 9 0 Innsbruck licht bew. w 14 0 Athene regen n Rome regen z 15 7 Ajaccio geheel bew O 14 15 Madrid geheel bew wzw 3 Mallorca half bew. windst. 19 0 Lissabon geheel bew. zw 1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2