Duidelijke radioseinen op 655.000 km. van de aarde Ontwapeningsoverleg in Genève begint morgen ZWITSALE SHU huUfpen II eraf Hofbal in Stockholm was een luisterrijk feest raatótoel WERELDNIEUWS Zaterdag opnfeuw zes overlevenden gevonden West-Duitsland bëstelt munitie in Griekenland Adenauer ontstemd over Oberlander? Overstroming kost 120 doden in Brazilië Adenauer verdedigt Duitse democratie in New York MAANDAG H- MAART 1960 3 Agadfa PIONIER V TUSSEN AARDE EN VENUS Omstreden minister had verlof moeten nemen Eisenhower naar Portugal na topgesprek in Parijs Meeste voustelijke gasten zijn alweer vertrokken Aardbeving in Macedonië Boodschap van Eisenhower aan zijn delegatie Schadepost van twee miljoen Maak een einde aan aw aambeien-klachten. Hemotabs helpen U Qp de RABAT (UPI) Nadat i zaterdagmid dag een overlevende van onder het puin van Agadir was gered, z(jn aatcrdagavond in de Kasbah van die stad drie mannen en twee vrouwen, allen Marokkanen, le vend uit de puinhopen gered. \De vijf wer den aangetroffen in de puinljoop van een door hen bewoond huis in de" Kasbah. ATHENE (Reuter) De Wjcstduitse minister van Defensie, Strauss, heeft te Athene bekendgemaakt, dat de Bondsre publiek bij Griekse munitiefabrieken or ders ter waarde van zeventig miljoen mark heeft geplaatst. Hij voegde hieraan toe, dat er meer orders zullen volgen, te beginnen met bestellingen op het öebied van munitie en kleding ten bedrage\ van 32 tot 35 miljoen mark. Strauss, die een officieel bezoek aan Griekenland brengt, verklaarde dat de Bondsrepubliek niet de minste belangstel ling heeft voor militaire installaties ,op Grieks gebied. „Als de NAVO in Grieken land faciliteiten op het gebied van oplei ding en voorraadvorming krijgt, zullen wfj nagaan of deze voor ons van belang zijn1", aldus de Westduitse minister. Advertentie WASHINGTON (UPI) Zondagnacht half twee heeft de Pionier V het afstands record voor ruimte-communica'tie verbro ken. Op dat tydstip bevond de nieuwe Amerikaanse ruimtesonde, met haar radio prima werkend, zich op 407.000 mijl (655.000 km) afstand van de aarde. Op die afstand waren de accu's van de oude recordhouder, de Pionier IV, welke op 3 maart 1959 werd gelanceerd, uitgeput. Dat was ongeveer tachtig uur na de lancering. Pionier V bereikte de 407.000 mijl 59'/2 uur na de lancering. De ruimtesonde had toen een snelheid van ongeveer 6000 mijl (9600 km) per uur ten opzichte van de aarde. De Russische Loenik I hield op met zenden toen zij op een afstand van 395.000 mijl van de aarde was. De Pionier IV en de Loenik I bevinden zich momenteel in banen tussen de aarde en Mars. De Pionier V is in een baan tussen de aarde en Venus. Als alles goed gaat, zal de radiozender van Pionier V de krachtigste welke ooit het heelal is ingestuurd seinen naar de aarde sturen tot op 50.000.000 mijl (80.000.000 km) afstgnd. De zon levert de energie voor de zender. Het Amerikaanse bureau voor ruimte vaart zegt, dat de seinen van de Pionier V worden opgevangen door de radiotelescoop van de universiteit van Manchester bij Jodrell Bank in Engeland en door het sta tion South Point op Hawaii. De seinen worden bij Jodrell Bank het best opge vangen. Blijkens de door de genoemde stations opgevangen gegevens werken de instrumenten van de satelliet naar wens (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad ging giste ren het gerucht dat bondskanselier Ade nauer vlak voor zijn vertrek naar Ameri ka, de omstreden minister voor Vluchte lingenzaken professor dr. Th. Oberlander in een brief zou hebben verweten zich niet bij het voorstel van de leiding van de regeringspartij, de C.D.U.-C.S.U. te heb ben neergelegd, in dat voorstel werd Ober lander aanbevolen tenminste een paar we ken met verlof te gaan. Men verwacht te Bonn binnen enkele dagen Oberlandcrs af treden. Minister Oberlander is er, vooral dooi de communistische pers in Oost-Europa, van beschuldigd' mede schuldig te zijn aan de massamoord in de zomer van 1941 in de Poolse stad Lemberg. Een internatio nale commissie in Den Haag heeft deze zaak op zijn vgrzoek onderzocht. Onlangs heeft de ere-raad van de C.D.U. zich ook met het geval bemoeid. Hierbij komt het verwijt naar voren dat Oberlander voor 1945 een vooraanstaande nazi is geweest. Zijn beschermers in de C.D.U.-C.S.U. wij zen er op, dat dat reeds in 1950 en 1956 bekend was toen hij respectievelijk staats secretaris in Beieren en minister te Bonn werd. Vorige week evenwel raadden voor aanstaande partijgenoten van de minister hem aan om voor de duur van het on derzoek door de C.D.U.-ereraad met ver lof te gaan. Dit zou onder meer de reis van Adenauer naar Amerika gunstig be- invloeden, zo meende men. Voorts geloof de men dat een beschuldigde minister het best het resultaat van een onderzoek te gen hem tijdens een verlofperiode kan af wachten. Daarna verluidde dat Oberlan der spoedig zou aftreden om „weten schappelijke arbeid te gaan verrichten," dus een professoraat te aanvaarden. De minister zelf heeft dit alles ten sterk ste ontkend. Hij zei vrijdag te Bonn te zullen aanblijven als minister en zaterdag bezocht hij nog een vluchtelingenkamp aan de West-Oostduitse grens. Men ge looft. hier nu algemeen dat de C.D.U.-ere raad Oberlander niets zou kunnen bewij zen inzake de kwestie-Lemberg, maar de raad zou tot de slotsom zijn gekomen dat. Oberlanders nazi-verleden in het buiten land steeds opnieuw tot verwijten tegen Bonn aanleiding zal geven verwijten iie er op neer komen dat nog altijd pro minente ex-nazi's wat in de melk te brok en zouden hebben. en bij een werktemperatuur van tussen de 55 en 80 graden Fahrenheit zoals was voorspeld. Inmidldels heeft dr. T. Keith Glennan, hoofd van het bureau voor ruimtevaart, voor dë televisie laten doorschemeren dat nog niet vast. staat dat het project-Mercury de lancering van een bemande satelliet, in 1961 zal kunnen worden verwezenlijkt. Op de vraag of\ nog steeds op 1961 wordt ge mikt, antwoordde Glennan namelijk dat hij zijn antwoord zo wilde formuleren: „Het doel z£& bereikt worden en ik hoop dat dit in 1961 gebeurt". Ook werd aan Glennan gevraiagd of Rusland door de Ver enigde Staten .zou worden verslagen wat betreft de lancering van een bemande sa telliet. ..Dat hebben wij niet in de hand", was het antwoond. RIO DE JANEIRO (AFP) De over stromingen in sommige provincies van Brazilië zouden tot nu toe aan 120 mensen het leven hebben gekost. In het dorpje Boqueirao in het dal van de staat Espirito Santo zijn er 40 doden of vermisten nadat een laag modder en rotssteen van de bergen is neergekomen. In Bahia kwamen tien mensen om toen hun boot in de sterke stroming omsloeg. WASHINGTON (AFP/Reuter) Presi dent Eisenhower heeft een uitnodiging aanvaard van de Portugese regering om na afloop van de Parijse topconferentie in mei, een bezoek aan Portugal te bi~en- gen. ROME (Reuter) De Britse premier Macmillan heeft, met het oog op de Italiaanse kabinetscrisis zijn bezoek aan Italië uitgesteld. Hij zou van 22 tot 24 maart in Rome zijn. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. STOCKHOLM (Reuter-AFP-UPI) —Het vorstelijke feest in het paleis te Stockholm, waarvan het grote bal op zaterdagavond het hoogtepunt was, is' zondag gevolgd door het vertrek van veile van het twintig tal jonge buitenlandse p:\insen en prinses sen naar hun land. Prinses Beatrix, prinses* Irene' en prin ses Alexandra van Kent maakten zondag ochtend een wandeling door de winkelstra ten van het besneeuwde Stockholm. Het feest werd door 1-iomng Gustaaf Adolf van Zweden gegeven ter ere van zijn drie oudste kleindochters. Ide prinsessen Margarethe, Brigitta en Deuirée, die res pectievelijk 25, 23 en 21 jaar zijn. Behalve vele telgen uit Europese vorstenhuizen, waren ongeveer 220 leden uit de hogere Zweedse kringen aanwezig. 1 Onder de vorstelijke gasten bevonden zich vier troonopvolgers, kroonprins Iïarald van Noorwegen, kroonprins Const antijn van Griekenland, prinses Beatrix èn prinses Margrethe van Denemarken. Paleisfunctionarissen hebben ëv* de na druk op gelegd, dat het een feest Vas, zoals elke grootvader zijn kleindochters en hun jonge vrienden en kennissen zou kunnen bereiden. Om die reden zijn vertegen woordigers van de pers niet tot het feest toegelaten en zijn geen officiële bijzonder heden over het feest verstrekt. Niettemin werden journalisten uit vele landenè naar Stockholm gelokt door geruchten oveT mo- De 72-jarige uitgever en hoofdredac teur Ahmed Emin Yalman van het Turkse dagblad Vatanis tol 15 maan den gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij een origineel artikel uit een Amerikaans nieuwsorgaan, xvaarin kri tiek werd geoefend op de regering Menderes in zijn krant had gepubli ceerd. De heer Yalman arriveert bij de gevangenis in Istanboel. Zijn col lega's hebben voor een bloemetje gezorgd gelijke vorstelijke verlovingen. In welin gelichte kringen in Stockholm is men evenwel van gevoelen, dat vorstelijke ro mances op het hofbal niet de fase van de verloving zullen bereiken. Een uur voor de aanvang van het bal werd een groepsfoto gemaakt van de vor stelijke genodigden. Voor de foto hadden 27 koningen, koninginnen, prinsen en prin sessen zich gegroepeerd rondom het Zweedse koninklijke paar. Toen dit gebeurd was kwamen de Zweedse gasten en begon tegen half negen het feest met champagne-cocktails. De dansmuziek, voornamelijk Zuidameri kaans (mambo en cha cha cha) werd ver zorgd door een orkestje van vier man on der leiding van Arvid Sundin. die reeds va ker op koninklijke partijtjes is opgetre den. Te half elf begaven de genodigden zich naar de Karei de XI-zaal voor het souper. Daar werden zij verdeeld over een aantal tafels met een Zweedse prinses aan het hoofd van elke tafel. De oudere generatie soupeerde in een afzonderlijk vertrek, waar de Zweedse koning gewoonlijk kabi netsvergaderingen presideert. in dit vertrek zat koningin Frederika van Grie kenland naast koning Gustaaf Adolf, ko ningin Louise naast prins Friedrich van Sachsen-Coburg-Gotha, een broer van prinses Sibylla, de moeder van de drie Zweedse prinsessen. In de Karei XI-zaal nam prinses Mar- garetha van Zweden de honneurs waar aan de zijde van kroonprins Harald van Noorwegen. Aan de andere tafels bevon den zich prinses Brigitta en kroonprins Constantijn van Griekenland, voorts prin ses Desirée en prins Maximiliaan van Beieren, prinses Margarethe van Dene marken en de hertog van Kent, prinses Astrid van Noorwegen en prins Moriz van Hessen, prinses Beatrix en ex-koning Si meon van Bulgarije en prinses Alexandra en prins Ludwig van Baden. Prinses Irene zat naast graaf Bertil Bernadotte, een zoon van wijlen graaf Folke Bernadotte. 'l Prinses Sophie van Griekenland was ge- .t eten naast graaf Ferdinand von Bis marck, de enige niet-koninklijke gast in cfc't gezelschap. Voor de vorstelijke gasten de balzaal be traden kon men het schitterend halssnoer zidtn om de hals van prinses Beatrix, die ge klu.ud was in een avondjapon van witte du- che\?>se, bestikt met parels en steentjes. Eve rechthoekige balzaal was versierd met\lelies, azalea's en tulpen, terwijl in de grotë open haard een vuur brandde. Uitzondering. Sle-chts een verslaggeefster werd tot de balzaal toegelaten voor een verslag van een weekblad. Zij had tevoren een verkla ring moeten ondertekenen waarin zij be loofde ê'een enkele inlichting over het bal aan dagjpladen of persbureaus te zullen ge ven. LONDE^I (UPI) Het Joegoslavisch persbureau Tanjoeg meldt, dat zaterdag middag in Vde plaats Tetovo in Macedonië meer dan \l 00 huizen door een aardbe ving vernieü'd of zwaar beschadigd zijn. WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten zijn bereid alle wegen te onderzoe ken die kunnen leiden tot algemene ont wapening, aldus een boodschap van Eisen hower aan de leider van de Amerikaanse delegatie op de ontwapeningsconferentie die morgen in Genève begint. „Wij moeten niet pessimistisch zijn om dat onderhandelingen over ontwapening in het verleden geen succes hadden, maar evenmin kunnen wij onmiddellijke, dra matische en verreikende resultaten ver wachten, hoe zeer deze ook gewenst zijn". Het doel van de Verenigde Staten is, al dus Eisenhower, „een zorgvuldig afgewo gen, gecontroleerde overeenkomst over ontwapening in fasen, die uiteindelijk een veilige en vreedzame wereld tot gevolg zal hebben." PARIJS (UPI) De permanente NAVO- raad heeft zaterdag zijn fiat gegeven aan westerse voorstellen voor de ontwape ningsconferentie. Het plan is in Parijs op gesteld door vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië Frank rijk, Italië en Canada, die de NAVO zul len vertegenwoordigen in de onderhande lingen met Rusland, Polen, Roemenië, Tsjechoslowakije en Bulgarije. De hoofdlijnen van het westerse plan zouden zijn: 1. oprichting van een internationale or ganisatie voor ontwapening (IDO) en bepa ling van maxima voor dè strijdkrachten van de Verenigde Staten en Rusland. 2. Beperking van de conventionele ont wapening, vestiging van internationale controle op de daarop volgende staking van de produktie van kernmateriaal voor oorlogvoering en de aanwending van voor raden kernmateriaal voor vreedzame doel einden. 3. Algeheel verbod van kernwapens en militaire projectielen, verdere verminde ring van de conventionele bewapening. De wereldvrede zou worden gewaarborgd door een internationale veiligheidsmacht, welker oprichting het eerst genoemd is in het UNÓ-handvest. Volgens de woord voerder zijn de „misverstanden" tussen Frankrijk en de andere vier westelijke landen uit de weg geruimd. De Fransen wilden voorrang geven aan de kernontwa pening. NEW YORK (Reuter) Dr. Luis Pa- dilla Nervo, voorzitter van de ontwape ningscommissie van de UNO en oud-mi- nister van Buitenlandse Zaken van Mexi co, zal tijdens het ontwapeningsoverleg in Genève de UNO vertegenwoordigen. Als persoonlijke vertegenwoordiger van sec retaris-generaal Hammarskjoeld zal dr. Dragoslaf Prototsji (Joegoslavië), een van de UNO-secretarissen optreden. Zijn PARIJS (UPI) Het uitstel van het Russische bezoek aan Frankrijk komt in totaal op ongeveer twee miljoen nieuwe franc verliezen te staan, onge veer twee miljoen gulden, althans vol gens een schatting van het rechtse blad „Aurore". De hoteleigenaren, die Kroesjtsjev en zijn gezelschap zouden herbergen, der ven ongeveer 150.000 franc. Een derde hiervan wordt weliswaar door de rege ring gedragen, maar de rest is verlies voor de eigenaren zelf. De verande ringen in het ingewikkelde vervoers- stelsel dat voor Kroesjtsjevs rondreis was opgezet, zullen op 780.000 franc on kosten komen te staan. Degenen die voor het eten van Kroesjtsjevs kara vaan zouden zorgen hadden voorraden ingeslagen die aan bederf onderhevig zijn. De staat zal hen schadeloos moe ten stellen. Kosten: 200.000 franc. De versieringen in de straten zullen moe ten worden afgebroken, waarmee 50.000 franc zijn gemoeid. De verzor ging van de ongeveer duizend anti communisten die op kosten van de re gering een gedwongen vakantie op het eiland Corsica houden, onttrekt aan de staatskas 500.000 franc. Bovendien moet de overheid 350.000 franc neertellen aan de werkgevers van de geïnterneerden, opdat deze na hun vakantie hun baan tjes niet kwijt zullen zijn. Het griepje van Kroesjtsjev komt de Fransen op 2.030.000 nieuwe franc te staan. plaatsvervanger zal de Canadees Epstein zijn. Tegen eenzijdige actie LEEDS (AFP) De Britse Labourlei- der Hugh Gaitskell heeft zich op een bij eenkomst van studenten te Leeds fel ge keerd tegen de voorstanders van eenzijdi ge kernontwapening door de Britten. „Als het waar is dat de Sovjet-Unie geen ge vaar oplevert, behoeft een ontwapenings akkoord geen moeilijkheden te geven", zo zei hij. Volgens hem zal de Sovjet-Unie niet voor de andere landen haar kernwa pens opgeven, en deze verstandige politiek zou Groot-Brittannië ook moeten volgen. Advertentie van binnen uit. meer. Dit vrijwel van uw ongerief af en. Geen zalf of zetpillen smaakloze tabletje doet de zwellingen slinken en bevordert de genezing. Hemotabs zijn bovendien zacht laxerend, helpen zo de nor male functies regelen en zijn daardoor hoogst bevorderlijk voor spoedig herstel en vrijwa ring van" pij nr. Complete Kuur 1.47) bij apo thekers en drogisten. Ii1 Open brief non Anna Karenina In het begin der dertiger jaren wierp Greta Garbo zich voor een rijdende trein. Eind dertig deed Vivien Leigh hetzelfde en binnenkort is de beurt aan Enny Meu nier. Waarschuwen, zeggen: „Enny, kind, doe 't niet! Wordt 't eerstdaags niet weer lente.kijk, de crocussen bij notaris Al- dergoed staan immers al in bloei! Alle stoeltjes op alle terrasjes zullen weer wor den buitengezet en wie weet wat voor aar dige vent er naast je zal zitten, Enny. Denk er nog es over na, hol niet zo dol driest onder die trein! Dat kan toch wach ten. Nee. Waarschuwen zal niet baten, want Enny is verplicht, als Anna Kare nina het hoorspel van die naam, voor de radio te doen wat jij, Anna, destijds hebt voorgedaan en wij, toehoorders, wij staan machteloos. Wat een ellende, denken we, wat. een narigheid.En waaróm!? Waarvóór!? Ja, Anna, waarvoor? Ik vraag jou in ge- moede: was het beslist nodig om die kille wielen te prefereren boven de bloeiende crocussen en de bloedwarme, aardige vent die Wronski was en die voor Enny nog ligt te sluimeren in de schoot van het ter rasje? Hè? Nou ja, goed, Tolstoi wilde het zo, maar vanaf deze plaats wou ik je toch wel even zeggen dat ik het er niet mee eens ben. Helemaal niet. Laten we de zaken nu eens even rustig en nuchter bezien. Had jij enige reden tot mopperen, An na? In het geheel niet. Je man mag dan wat belegen zijn geweest, zijn liefde aan diepvriesgroen hebben doen denken, hij méénde het goed en zijn lankmoedigheid ten opzichte van jou en je gedragingen grensde aan het ongelooflijke. Hij vond het goed dat je emotioneel door de knieën ging voor die vlotte bengel van een Wronski, „maar, lieve Anna, doet 't discreetjes-an!" dat was zijn enige voor waarde. Nee, wees eerlijk, aan Karenin heeft het niet gelegen. Maar jij, Anna, jij wist wat je wilde! Bij Wronski zijnde naar je zoon en eerbaarheid verlangend en bij Kare nin snakkend naar Wronski en ondeugd, voelde je je verscheurd, zoals je zegt. Maar eerst wil je niet scheiden: „Nee dank u, waarde Karenin!" en later, als het niet meer kan, wil je juist weer wel. Je twijfelt aan Wronski omdat je zelf zo'n twijfelaartje bent. Je bent bang dat hij zijn vertier elders zal gaan zoeken en ondertussen doe je niet anders dan van jullie gezamenlijk leven een ongezellige kifttroep maken. Nee, Anna, 't was helemaal niet nodig geweest, écht niet, als je maar wat meer om handen had gehad en als je maar wat beter begrepen had, wat ieder verstandig mens begrijpt: dat het leven soms van je eisen kan dat je een keuze maakt en je daaraan houdt, dat je een grens weet te trekken. Maar goed, 't is te laat. Je bent hele maal onnodig onder die trein gaan liggen en na jour Garbo en toen Vivien en nu, weldra Enni). Er is niets meer aan te doen, maar dom en nutteloos blijft 't, dat leven van jou! Cri Stellweg Honderd. Volgens de Amerikaanse Repu blikeinse senator Kenneth Keating heeft de Sovjet-Unie honderd grote raketba ses aan haar westelijke grenzen. Hij zei dit in een programma voor de Newyorkse televisiestations. De sena tor noemde niet zijn bron. Maansverduistering. Op het westelijke halfrond is zondagochtend om 7.38 uur een volledige maansverduistering waargenomen, die bijna anderhalf uur duurde. De vorige deed zich in novem ber 1956 voor. Bezoek. De Britse premier en lady Do rothy Macmillan zullen van 7 tot 10 juni aanstaande op uitnodiging van de Noorse regering een officieel bezoek aan Noorwegen bregen, zo is zaterdag officieel te Londen bekendgemaakt. Straal genegeerd. Oost-Duitsland heeft za terdag geprotesteerd tegen een schen ding van zijn luchtruim door een on bekend straalvliegtuig, afkomstig uit West-Duitsland. „Deze uitdaging brengt de veiligheid van het luchtruim in ge vaar". zo wordt in een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd. NEW YORK (Reuter) Bondskanselier Adenauer, heeft er zondag op een noen maal in een hotel te New York bij de westelijke bondgenoten opaangedrongen samen te gaan om vrede en vrijheid voor allen te bewerkstelligen. Hij gaf zijn ge hoor op een lunchbijeenkomst die door de Amerikaanse raad voor Duitsland was ge organiseerd, de verzekering dat West- Duitsland een democratisch land is en he lemaal niet antisemitisch of nationaal-so- cialistisch. Eerder had gouverneur Meyner van de staat New Jersey gezegd dat er nog atijd donkere wolken zijn aan de horizon van de Duitse democratie die een gevaar schijnen te zijn voor de groeiende eens gezindheid tussen West-Duitsland en de an dere landen van de NAVO. Aan deze wol ken moet men niet zo maar voorbijgaan. Zij zijn een overblijfsel van de verschrik kelijke schaduw van het nati'onaal-socialis- me die de wereld dertien jaar lang heeft verduisterd en die nog maar vijftien jaar geleden is opgetx-okken, aldus de gouver neur. Gesprek met Ben Goerion Men verwacht dat Adenauer vandaag de Israëlische premier Ben Goerion zal ont moeten. Zij logeren beiden in het Wal dorf- Astoria-hotel. Vanavond vertrekt Adenauer naar Washington, waar hij morgen door Eisen hower wordt ontvangen. Advertentie 10 TABL; f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 Oliedood. Wederom is de oliedood het lot van talrijke zeevogels voor de kusten van het Baltische eiland Gotland. Rond Hoburgen op de zuidelijke punt van Gotland zijn door opzieners grote aan tallen gewonde vogels gevonden. De meeste ervan waren langstaarteenden, wilde eenden en Zwarte Zee-eenden. Al leen al zondag moesten driehonderd dieren worden afgemaakt. Werving. Het merendeel van de 80.000 buitenlandse arbeiders, die de Duitse Bondsrepubliek dit jaar nodig heeft, zullen in Italië worden aangeworven op grond van een in 1955 gesloten akkoord. Een geringer aantal zal uit Grieken land en Spanje moeten komen. Binnen kort zal Bonn met deze landen akkooor- den sluiten hierover, zo heeft een func tionaris van het Westduitse ministerie van Arbeid zaterdag bekendgemaakt. Opgedeeld. Oud-koning Achmed Zog van van Albanië gaat bij de rechtbank van Rome een proces aanhangig maken om de vijftig miljoen lire terug te krijgen, die hij vóór de Italiaanse inval in zijn land in april 1939 op de Albanese bank had gestort. In 1957, toen de bank werd geliquideerd, bleek er een saldo te zijn van 300 miljoen lire, dat onder de aandeelhouders werd verdeeld. De oud-koning kreeg niets. Aardige? Volgens Oostduitse berichten die het Westduitse pex-sbureau D.P.A. aan haalt. zijn er in Oost-Duitsland 859 vrouwelijke burgemeestex-s. In totaal zijn ruim 26 percent der rechters en 23 percent der openbare aanklagers vrouwen. Bijna 44 percent van alle te- werkgestelden zijn vrouwen, aldus de berichten. Lynchers. Vier Amerikaanse soldaten heb ben een dag of tien geleden in Zuid- Korea vier dorpelingen gelyncht, die zij van diefstal verdachten. Een maand geleden heeft zich een soortgelijk inci dent in Zuid-Korea voorgedaan. De ze ven Amerikanen die er toen bij betrok- ken waren, zijn tot gevangenisstraf ver- ooi'deeld. De Amerikaanse regering heeft toen aan Zuid-Korea haar ver ontschuldigingen aangeboden. Operatie. Milovan Djilas, die in 1957 we gens „deviationisme" tot negen jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, en auteur is van „De nieuwe klasse", is uit de staatsgevangenis overgebracht naar een gevangenis te Belgrado, waar hij medische behandeling ondergaat we gens een maagklacht. Vermoedelijk zal binnenkort operatief moeten worden in gegrepen. l'au Mau-terreur. Aan de rand van Nyeri, een plaats op ongeveer 180 km van Nairobi in Kenya is in Mau-Mau-stijl een drievoudige moord gepleegd. Een Indische handelaar en zijn vrouw en drie kinderen wei-den toen zij in hun auto op de weg langs het vliegveld re den, door drie Afrikanen tot stoppen gedwongen. De handelaar rende het struikgewas in. Toen hij terugkeerde, vond hij zijn vrouw en twee kindex-en dood. Hun was de rechterhand afgesne den. Het derde kind was mishandeld. Een groot aantal politiemannen zoekt naar de daders.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3