Fantoom In de bar ^octt ió l\et zo MODE PANDA EN DE TROETELTROEP Duitse marskramer leurt na 3 vette jaren weer met veters AVONTUREN VAN EEN HOND Miss Bril-verkieztag ROM EN MOWIE Nederlandse film De radio geeft dinsdag T elevisie programma HALF MILJOEN UIT LOTERIJ NU AL OP J. J. Magazijnbediende won 10.000 met monster wandeltocht zij Rozen haar! Eland deed trein in Alaska ontsporen DOOR WILLIAM IRISH MAANDAG 14 MAART 1960 22. „Popje", zei de rijke meneer, zodra zijn echtgenote binnenkwam, „deze jon geling heeft je juwelen gestolen". „Dal heb ik niet gedaan!" riep Panda, „ik kom ze alleen terug brengen". Maar niemand luisterde naar hem. De rijke mevrouw barstte in tranen uit. „O, o, o," jammerde zij, „waarom stelen ze steeds mijn juwe len? Ik heb al zo weinigNijdig griste de rijke meneer de kostbaarheden uit Panda's handen. „Daar heb je het nu; mijn hele huis in opschudding!" snauwde hij, „maar nu heb ik er genoeg van. Als je nog één keer de juwelen van mijn vrouw steelt, ben je er bij! En nu opgehoepeld!" En vóór Panda nog iets kon zeggen, werd hij met een flinke schop buiten de deur geplaatst. „Dat is nou de dank, dat ik al les eerlijk terugbreng!" mompelde hij, overeind krabbelend. „Een volgende keer bel ik niet meer aan, maar gooi ik de boel stiekum door het raam". Toen viel zijn oog op de gestolen brandkast, die hij bij de Nationale Bank moest terugbezor gen en zijn gezicht betrok nog meer. „Een brandkast kan ik niet door het raam smij ten", dacht hij, „maar als ik hem netjes aflever, krijg ik vast iveer herrie!" Ver vuld van deze zorgelijke gedachten duw de hij het kruiwagentje door de straten. Een agent keek hem wantrouwend na... Hoogtepunt van het zondagavondpro gramma, verzorgd door de A.V.R.O. was voor de filmliefhebbers natuurlijk het in terview, dat Dimitri Frenkel Frank tijdens een „lokatie" Fons Rademakers afnam. Ra demakers is bezig aan de buitenopnamen van zijn nieuwe speelfilm Makkers staakt uw wild geraas" en tijdens die opnamen kwam Dimitri er met de televisiecamera bij staan. Dat had een bijzonder boeiende reeks tv-close-ups tot gevolg, want men zag nu eens een filmregisseur van nabij aan het werk en la's van zijn gezicht alle spanningen van zijn niet gemakkelijk mé tier. Midden in de harde wind en de kou van de eerste dagen dezer maand (want het was een telerecording) sloegen de he ren aan het praten. In dit gesprek liet de regisseur heel wat behartigenswaardige uit spraken over de Nederlandse film vallen. Hij wees er bijvoorbeeld op, dat wij niet aan Nederlanders in een speelfilm gewend zijn en er daarom zo critisch tegenover staan. Hij vond het helemaal geen bezwaar om met toneelacteurs te werken, want alles hangt af van de leiding der regie. Hij verheugde zich over de opkomst van jonge scenarioschrijvers, die zo hoopte hij, in een regelmatige filmproduktie hun kans krijgen. Het was een levend, hartelijk en oprecht interview. Rademakers en Frenkel Frank hadden soms zoveel op het hart, dat zij door elkaar gingen praten, maar wij vonden dat helemaal geen bezwaar. Het door Thijs Chanowski altijd be kwaam samengestelde programma-onder deel „Van A tot Z" bood ditmaal een inte ressante variatie van onderwerpen, voor beeldig gepresenteerd. Zaterdag was het amusementsprogram ma, dat uit Treslong in Hillegom werd uit gezonden, de hoofdschotel tussen een tele recording van Peter Kreuder en een Hitch- cockfilm „Huwelijksreis". Men zag de ver kiezing in Hillegom van Miss Bril 1960. De jury stond onder voorzitterschap van de toneelspeler Ko van Dijk. Tot „Miss Bril" werd gekozen mevrouw Sonja Tazelaar- Kansen uit Rotterdam. De tweede prijs ging naar mejuffrouw Brigitte Kranen burg uit Amsterdam. De derde prijs was voor mejuffrouw Anneke Visser van Put ten ujt Haarlem. De verkiezing werd om lijst met het optreden van onder andere Vico Torriani en Barbel Wachholz. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 -24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu- lers. 11.00 Hammondorgespel. 11.15 Voor de zie ken. 12.00 Kamermuz. 12.20 Regeringsuitz.: Land- ij„.'wruoriek. 12.30 Land- en luinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Bezoek premier Chroestjef aan iTankrijk. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Theater-ork. en zang. 13.55 Beursber. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Sopraan bas-banton en piano. 16.00 Bejaarden en hun hobbies lezing. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Radio-volksuniversiteit: De mammon en de muze (de maatschappelijke voorwaarden voor de bloei van de kunst), door prof. dr. H. Schulte Nordholt. Eerste lezing: Opkomst, bloei en verval van de Nederlandse schilderkunst dei- Gouden Eeuw. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ge sproken brief uil Parijs. 19.10 Radiowedstr. 19.50 Journ. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.20 Ge sneerd progr. voor de militairen, 22.00 Koorzang. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Pianorecital. 23.00 Boekbespr. 23.15 Jazzmuz. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de,vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.35 Lichte muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Völaan vooruit lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Nieuwe gram. 13.55 Lichte muziek. 13.55 Zangrecital. 14.15 Gram. 14.35 Voor de plat telandsvrouwen. 14.45 Klein Omr.koor. Omr.ka- merork. en sol. 15.05 Gram. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gebedstonde voor de vastentijd. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Gesproken brief uit de Ne derlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Lich te muz. 18.20 Polit. gesprek. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Pianorecital. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Kamermuziek. 21.30 Omr.koor. 21.45 Brabants orkest. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22,40 Gezin en huwelijk, lezing. 22.50 Omr.-filharm.orkest. 23.05 Saxofoonkwartet. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Pianospel (verv.). 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Gram. (Om 16.30 Rep. wielerwedstr.). 17.00 Nieuws en weerber. 17.10 Pianorecital. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Gram. 20.30 Kamermuz. 21.00 Orkestconcert. 2_2_.00 leuws en weerbericht. 22.15 Cellorecital. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. 20.20 Gevar. progr. 20.45 Filmdocumentaire. 21.00—22.40 Film. (Van onze correspondent in Bonn) Wat in de Bondsrepubliek de laatste tien en vijftien jaar zelden is voorgekomen, is dezer dagen in Oost-Friesland, in Noord- west-Duitsland, gebeurd. Een man, die in het lotto-spel de hoofdprijs had gewonnen (500.000 Mark, dat is ongeveer 450.000 gul den), heeft kans gezien dit enorme bedrag er in tijd van drie jaar tot op de laatste pfennig door te jagen Het lotto-spel geniet niet slechts in de Bondsrepubliek maar ook in de Neder landse provincies langs de grens bekend heid. Uit een totaal van 49 getallen moet men er op een lotto-biljet zes aankruisen. Iedere zondag vindt door een notaris de lo ting voor deze zes getallen plaats: wie ze alle zes heeft geraden, maakte een grote kans om 500.000 Mark te winnen. Daar ge middeld per week drie mensen dit geluk beschoren is, kan men zeggen dat per jaar ongeveer 150 a 175 Westduitsers een half miljoen winnen. Nog geen half percent van dit totaal dat wil zeggen gemiddeld 1 op de 200 winnaars gaat roekeloos met de- Advertentie LEID3EVA ART 342 TELEFOON 39517 ze enorme som om. De overweldigende meerderheid zo is bewezen, koopt huizen, grond een eigen zaak en dergelijke. Niet evenwel de thans 49-jarige Walter Knob lauch uit Oost-Friesland. Deze „Lotto koning van Wittmund" won* in december 1956 500.000 mark. Tevoren had hij als „ar tiest" en marskramer'zijn brood verdiend. Maar eind 1956 was het uit met de armoe de. Hij trouwde direct in een eigen zwarte Mercedes-auto met een 37-jarige vriendin. Hij huurde daarbij een muziekkorps, zijn bruid had de duurste kleren aan, het hu welijk waarmee de geldsmijterij begon, kostte dan ook 18.000 mark. Voor een ton kocht hij in de plaats Je ver een hotel, dat hij de eerste dagen sloot om zijn gasten gratis eten en drinken te geven. Aan de deur van het hotel liet hij een bordje han gen met de woorden „Wegens rijkdom gesloten". In het logement Daarbij liet lotto-koning Knoblauch het niet: hij was gek op snelle auto's waarvan hij er direct maar een heel stel kocht. De wieldoppen van zijn wagens liet hij vergul den. Hij gaf de gemeente Wittmund han den vol geld voor armen, weduwen en we zen. Wat is een half miljoen voor zo'n man? Verleden week was de pret uit. Het halve miljoen schoon op en de luxe voorbij. Knoblauch verscheurde de levensgrote fo to's uit zijn gouden tijd. Hij huurde voor zich en zijn vrouw voor een mark per dag een armoedig lpmertje in een logement. Hij zal nog deze week gedwongen zijn met zijn vrouw als marskramer langs de hui zen in Oost-Friesland te gaan om een paar mark te verdienen met de verkoop van zeep, borstels en vetersDe roes van drie jaar is uit, Knoblauch is weer zo arm als vóór december 1956. DE vraag aangaande de ouderdom van de aarde kan vanuit de astronomische ge zichtshoek worden beschouwd, maar zij kan ook als een geologisch vraagstuk wor den opgevat, zodat de ouderdom van onze planeet wordt afgeleid uit gegevens die in de aardkorst zelf voorhanden zijn. In welke richting de zaak echter ook gewend of gekeerd wordt, steeds geven de uit komsten waarden van dezelf- de orde. Immers, of de ouder- dom van de aarde op 1,6 mil jard jaar berekend wordt, zo als Gamow doet, of op 3 mil jard jaren volgens Russell doet op zichzelf weinig ter zake. Ook al is de ene uit- V komst bijna tweemaal zo groot als de andere, het zijn toch steeds waarden van dezelfde orde. Schmiedel heeft in 1926 berekend, hoe oud de aarde is, door het afkoelingsproces van een hete aardbol na te gaan. Aange zien hij echter de warmteproduktie door radioactieve afbraak niet in zijn bereke ning opnam, moeten de door hem gevonden waarden als minima worden opgevat. Se dert de aarde de hoogste temperatuur be zat moeten, volgens deze berekeningen, on geveer 1800 miljoen jaren zijn verlopen. Voorts schatte hij de ouderdom van de aardkorst tussen 800 en 1000 miljoen jaar en het bestaan van de zeeën op de aard korst op 300 miljoen jaar. De ouderdom van de aardkorst is vroe ger op verschillende manieren benaderd, bijv. door de hoeveelheid zout die jaarlijks door de rivieren in zee worden gebracht te delen op het zoutgehalte van de oceanen, of door de afzettingslagen te berekenen. Deze methodes vereisen echter talrijke ver onderstellingen, zodat zij neerkomen op de oplossing van een vergelijking met tal rijke onbekenden. De onderzoekingen, ge baseerd op de radioactieve afbraak van de elementen uranium, thorium en actinium, geven de laatste tientallen van jaren uit komsten, die volgens de tegenwoordige stand van de wetenschap daarentegen tot verantwoor de resultaten voeren. Volgens deze radioactieve methode OlldC aarde werd de ouderdom van de aarde door A. Holmes be rekend op minstens 1900 a 2000 miljoen jaar. Andere uit spraken luiden, dat de aar de minstens twee, tivee-en-een-half of drie miljard jaar oud moet zijn. Maar, zo als gezegd, dit doet eigenlijk niet zo erg veel terzake, want een werkelijk nauw keurig getal kan waarschijnlijk nimmer worden gegeven. Het gaat er slee hts om, dal we zo ongeveer weten waar we aan toe zijn. (Het spreekt vanzelf, dat al deze uit spraken weer samenhangen met de kosmo- genetische theorieën, waarvan men is uit gegaan, maar daarin zxdlen we ons van- da.ag niet gaan verdiepen). We vragen liever eens aandacht voor speciale moeilijkheden die zich kunnen voordoen bij verkleinde modellen voor wa- terwerken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) De 37-jarige magazijnbediende James Musgrave uit Doncastcr heeft de wandel wedstrijd over 1600 km, van het ene eind van Groot-Brittannië naar het andere, ge wonnen en daarmee tienduizend gulden verdiend. Zondagochtend kwam hij in Lands end aan. Het beginpunt was in John O'Groats in Schotland. De wedstrijd is ge organiseerd door Billy Butlin, exploitant van vakantiekampen. Musgrave, die vroe ger heeft gevaren, deed er 15 dagen en iets meer dan 14 uur over. Hij werd op 6 km gevolgd door de 26-jarige marathonloper John Gruny, en deze won de tweede prijs van 500 pond. Musgrave had helemaal niet geoefend. Voor de vrouwelijke deelnemers zijn er ook prijzen van 1000 en 500 pond. De vrou welijke toploopster, de 31-jarige mevrouw Beryi Randcl, is ver achter bij haar man lijke collega's. Zij vertrok zondagochtend uit Devons en had toen nog een 185 kilo meter voor de boeg. Zij heeft een voor sprong van 25 km op de 19-jarige Wendy Lewis, een kapster uit Liverpool. De 35- jarige Davil Robinson uit Bermuda, die enige tijd bij de heren de leiding heeft ge had moest zondagochtend nog 150 km. af leggen. Van de 700 deelnemers zijn er al honderden uitgevallen. „BLOEMEN VOOR ADA HARRIS" door Paul Gallico, uitgegeven door de Wereldbibliotheek, Amsterdam-Antwer pen en vertaald door Hans Roest. Gallico voert hier een onsterfelijke fi guur ten tonele: de Londense werkster, en met een onverslijtbaar gevoel voor hu mor. Ada Harris is een voortreffelijk ver tegenwoordigster van de soort. Zij heeft maar één wens: eens een japon van een beroemd Frans modehuis te bezitten. On nodig te zeggen, dat dit haar gelukt. Het boek beschrijft haar gang naar Parijs, haar wederwaardigheden in de Seinestad en haar terugkomst in Londen. Gal'lico doet dit op een luchtige, humoristische wij ze, die nergens banaal wordt. Dit on danks het „gewone" onderwerp van zijn verhaal. Mrs. Harris weet terloops nog heel wat goed te doen op een onnavolgba re manier. Zij verliest haar japon, maar heeft vele vrienden gewonnen tegen de tijd dat dit pretentieloze, maar aardige boek tol een einde is gekomen. Advertentie O-o o-o o-o o-o o-o o-o o -o o-a Anneke Visser werd derde o 9 o-o ö-ö <y o mat e&i koittja t*t dzjüf/zte ANCHORAGE (UPI) In de vroege morgen van de afgelopen vrijdag liep een eigenwijze eland op de spoorbaan onge veer 50 km ten noorden van Anchorage in Alaska. Het beest zag niet (of wilde niet zien) dat er een trein aankwam. Een botsing tussen trein en eland was onver mijdelijk. En omdat het een knaap van een eland was ontspoorden de twee loko- motieven, twee bagagewagens, een eet- wagen en een passagierswagon. Met uit zondering van de passagierswagon sloegen alle wagons over de kop. De zestig pas sagiers konden gelukkig ongedeerd uit de ravage stappen. De eland heeft de bot sing niet overleefd. Maar hij heeft zijn leven duur verkocht. Het ongeluk komt de Alaskaanse spoorwegen op ongeveer 750.000 gulden te staan. Bovendien zal het een week duren voor de baan weer is vrijgemaakt. 2—3. Zo, dit is dan Rom, het beertje. Hij is 'n vrolijke kwant, die ook wel eens graag 'n beetje kattekwaad uithaalt, net als alle gezonde jongens. En dit is Mioe, het poesje. Vriendelijk gezichtje, vind je niet? Ja, Mioe is 'n aardig poezenmeisje. En die twee samen zijn onafscheidelijk; altijd zie je ze bij elkaar, ze kunnen het best met elkaar vinden. Hoe dat ging zullen we eens gaan bekijken 13) We hebben de hele weg het licht laten branden, zei Henderson smekend. U moet haar toch gezien hebben! Via de achteruitkijkspiegel of de voorruit. Ik ben zeker van mijn zaak!, zei de chauffeur. Nog zekerder dan daarnet. Ik rij nu al acht jaar. Als u het licht in de wagen hebt laten branden, dan was u alleen! Ik heb het nooit meegemaakt, dat een vent het licht liet branden als hij met een vrouw in een taxi zat! Altijd als het licht blijft branden, kun je er een weddenschap op afsluiten, dat je passagier, alleen is. Henderson kon nauwelijks meer een woord uitbrengen. Hij greep naar zijn keel als zat hem daar iets dwars. Waarom kunt u zich wel mijn gezicht herinneren en niet het hare? Burgess gaf de man geen gelegenheid te antwoorden. U kunt haar gezicht zélf niet eens herinneren! U bent zes uur in haar gezelschap geweest... dat zégt u ten minste. Maar hij heeft twintig minuten met zijn rug naar haar toe gezeten. Burgess maakte er een eind aan. Het is goed, Alp, je blijft dus bij je verklaring? Ja, ik blijf bij mijn verklaring. Er was niemand bij deze mijnheer, toen hij gisteravond in mijn taxi zat. Ze kwamen het Maison Blanche Restaurant binnen, toen alle gasten reeds vertrokken waren. Het damast was al van de tafeltjes verdwenen. Het personeel was kennelijk in de keuken aan het eten. Ze gingen aan één van de ontluisterde tafeltjes zitten. Het was een spookachtig gezicht: een verlaten zaal, ner gens witte tafellakens, geen bestek, geen borden, geen bloemen. De gérant was zo gewend te buigen, dat hij ook nu bij het binnenkomen boog, alhoewel hij geen dienst had. Zijn buiging miste echter ieder effect, daar hij boord en das had afgedaan en nog liep te kauwen. Burgess opende het gesprek. Heeft u deze man eerder gezien? De gérant keek even naar Hendersan. Het antwoord klonk als het overspringen van een vonk. Ja, zeker. Wanneer voor het laatst? Gisteravond. Waar zat hij?. Zonder aarzelen wees hij het tafeltje in de nis aan. Daar. En?, zei Burgess, Ga maar verder. Verder met wat? Wie was bij hem? Er was niemand bij hem. Henderson kreeg een soort kramp in de maagstreek. U heeft haar enkele ogenblikken na mij zien bin nenkomen en hier zien gaan zitten. Ze is al die tijd hier gebleven. U móét haar gezien hebben. U liep op een gegeven moment vlak langs ons, boog even en zei: „Alles naar tevredenheid, m'sieu?" Ja, dat behoort tot mijn werk. Ik vraag dat ten minste één keer bij ieder tafeltje. Ik herinner mij héél goed, dat ik u dat ook gevraagd heb omdat u er nogal, hoe zal ik het zeggen, ontevreden uitzag. Ik weet óók nog precies, dat de andere twee stoelen onbezet wa ren. Eén aan iedere kant. Ik meen zelfs nog te weten, dat ik één van de stoelen recht heb gezet. U heeft mij zo juist zélf geciteerd. Als ik „monsieur" heb gezegd, zoals ik ook gedaan heb, dan is het duidelijkste be wijs, dat er niemand bij u was. De juiste woorden voor een heer én dame zijn „m'sieu-et-dame". Dat is een wet van Meden en Perzen. In zijn diep-zwarte ogen viel geen sportje twijfel te ontwaren. Hij wendde zich tot Burgess. Als u nog twijfelt, wil ik wel de reserveringslijst van gisteravond halen. Dan kunt u het zelf zien. Burgess zei met een overdreven langzame en be dachtzame stem, waaruit bleek dat hij dat idee bijzon der goed vond: Ik geloof niet, dat het kwaad kan. De gérant liep naar de andere zijde van de zaal, trok een lade van een kastje open en haalde er een groot notitieboek uit. Hij verliet de zaal niet, noch verdween hij ook maar enkele ogenblikken uit het zicht. Hij over handigde Burgess het boek ongeopend, precies zoals hij het uit de lade had gehaald. Bui'gess mocht het kennelijk zelf opzoeken. De datum staat bovenaan de bladzijde, was al les wat hij zei. Allen bogen zich over het boek heen, behalve de gé rant. Hij bleef onbewogen bij het tafeltje staan. Het boek was met potlood bijgehouden. Bovenaan de pagi na stond: 520, dinsd. Twee strepen in de vorm van een X, die dwars over de pagina liepen, duidden aan dat de betrokken dag alweer tot het verleden behoorde. Er stond een rijtje met negen of tien namen: Tafel 18 - Roger Ashley, voor vier (doorgestreept) Tafel 24 - Mrs. Rayburn, voor zes (doorgestreept) Tafel 24 - Scott Henderson, voor twee (niet doorge streept) Naast de derde naam stond in de marge dit teken: (1). De gérant gaf tekst en uitleg. Deze aantekeningen vertellen hun eigen verhaal. Als een regel is doorgestreept, wil dat zeggen dat iedereen gekomen is. Staat er géén streep, dan bete kent dat dat men niet is gekomen. Staat er ten slotte geen streep, maar een nummer tussen haakjes, dan duidt dat erop dat niet iedereen, waarvoor gereser veerd is. ook is gekomen. De anderen worden dan nog verwacht. Die cijfers tussen haakjes zet ik er dan voor het gemak bij. Ik weet dan meteen, als ze ten slotte toch nog komen, waar hun tafel is. Ik hoef dan niet al lerlei vragen te stellen. Het doet er niet toe, of ze pas bij het dessert komen, ik streep de aantekening door als iedereen gekomen is, hoe laat dat ook geweest mag zijn. Wat u hier zit betekent dus, dat m'sieu voor twee personen gereserveerd heeft, dat hij alleen kwam en dat de ander is weggebleven. Burgess wreef met. zijn gevoelige vingertoppen voor zichtig over het papier om te ontdekken of er soms geradeerd was. Het papier is onbeschadigd, verklaarde hij. Henderson liet het hoofd in zijn handen vallen. De gérant maakte een verontschuldigend gebaar. Ik ga steeds op mijn boek af. Dit zegt mij, dat mijnheer Henderson hier gisteravond alleen was. Dan zeggen uw aantekeningen mij dit ook, zei Burgess. Neem naam en adres op, jongens, de ge wone zaken, voor het geval we hem voor een nadere ondervraging nog eens nodig hebben. En nu de volgen de, Mitri Maloff, de kelner. In Hendersons ogen vond er slechts een verwisseling van personen plaats, dat was alles. De droom, de „practical joke", of wat het dan ook was, ging door. Het begon op een komedie te lijken. In ieder geval voor de anderen. Maloff keek toe hoe één van hen iets opschreef. Hij boog zijn wijsvinger naar de nagel van zijn duim, zoals in een ouderwetse reclame voor een of andere briljan- tine. Nee, nee, neemt u het mij niet kwalijk heren. U schrijft Mitrid met een „dd", maar die wordt niet uit gesproken. Maar wat heeft die „d" dan voor zin? vroeg de rnan aan zijn buurman. Het kan me niets schelen, hoe het geschreven wordt, zei Burgess. Ik wil alleen maar weten, of u tafel vier en twintig hebt. Van tien af die staat daar heb ik alle ta fels. Tot en met vierentwintig. U heeft gisteren deze mijnheer aan tafel vieren twintig bediend? De kelner putte zich uit in beleefdheden. Ja zeker, ongetwijfeld, zei hij verheugd. Goede avond. Hoe gaat het met u? U komt toch gauw weer eens terug? De man had Burgess en de anderen klaarblijkelijk niet als detectives herkend. Nee, dat komt hij niet, zei Burgess. Met een kort gebaar legde hij de man het zwijgen op. Met zijn hoevelen zaten ze aan tafel vierentwin tig toen u bediende? De kelner keek enigszins verbaasd en was het toon beeld van een man, die graag zijn best doet maar er geen idee van heeft, waar men op uit is. Hij, zei hij ten slotte. Niemand meer. Alleen hij. Geen dame? Nee. nee, geen dame. Welke dame? En toen liet hij in zijn argeloosheid erop volgen: Waarom? Heeft hij er één verloren? (Wordt vervolgd) (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Het kost de mode-ontwerpers dit seizoen kennelijk moeite om een nieuwe lijn te creëren, en met iets te komen dat in be langrijke mate verschilt met de mode van het vorig jaar. Begrijpelijk van de ene kant, want men kan toch niet onbeperkt blijven voortborduren op hetzelfde theam; men verwacht een draagbare mode, die de vrouw zo flatteus en voordelig mogelijk doet uitkomen. Maar van de andere kant verwacht men toch ook telkens weer in een echte couture-collectie iets, waarvan men kan zeggen: dat is de nieuwe stijl. Max Heymans, die gisteren zijn voor jaarscollectie toonde heeft deze inspiratie blijkbaar niet gemakkelijk kunnen vinden. Toch bevatte zijn collectie veel mooie, draagbare pakjes en ensembles, welis waar niet zo opwindend als anders, maar zeer tolerant. Alles is eigenlijk toegestaan. De enige voorzichtige evolutie van het sil houet is dat de rokken een paar'centimeter langer zijn, wat een winst is, want ze wa ren lelijk kort. Dat de ceintuur de taille markeert met een speling van heel losjes tot strak aangesnoerd. En dat de schou ders zoeken naar een bredere rek, die be reikt wordt d oor breedtedécolleté's en laag ingezette mouwen. De japonnen zijn sluik of vaag getail leerd en de ceintuurs zijn voor zover aan wezig, meestal laag op de heupen aange bracht. en dikwijls ingewerkt. De model len zijn vervaardigd van ernstig getinte stoffen; met name veel marineblauw, beige en anthracietgrijze flanel. In deze laatste kleur konden we een donkergrijs getinte flanellen japon zeer waarderen. De combinatie van twee stoffen, meest al van verschillende kleur en dessinering, een nouvauté door Parijs dit seizoen ge lanceerd, vonden we ook bij de ensembles van Heymanst terug. Er zijn mooie effec ten mee te bereiken zoals een pepita-ruiten jasje over een marineblauwe japon ons be wees. Naast de door Max Heymans ge creëerde kleding, die door Chatelaine couture vervaardigd wordt, zagen we ook Franse haute couture modellen van be kende Parijse modeontwerpers. Over het algemeen was de collectie echter aan de donkere kant en droeg maar weinig van de zon en fleur mee. die juist zo attractief is Van de zomermode. Katy

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7