Bedrijfsresultaat Philips f 180 miljoen hoger Verblifa boekte hogere winst H.A.L. ziet de toekomst vrij somber in Uitspraak inzake De beurs Europese Hof geeft nadere precisering van standpunt Kapitaalsuitbreiding aanstaande Besprekingen over hulpverlening Westduitse Bondsdag keurt „groene plan" goed Winst met 1.6 miljoen gedaald Arabische samenwerking SCHEEPVAARTBERICHTEN Soepele houding van de EVA bii gesprek met EEG Hoüandsche Sociëteit Verslag van Europees Atoomagentschap 9 Dividend van 16 peten 5 pet bonus in aandelen 2 c De schrootfraude De ontwikkelingslanden Steenfabrieken Udenhout 7 Continentale Handelsbank Verschuren 12 (onv.) LAATSTE NIEUWS Commandant treft geen verwijt MAANDAG 14 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT Commissarissen en raad van bestuur van de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken delen mede, dat in het boekjaar 1959 de omzet van de vennootschap en de United States Philips Trust 4182 miljoen (f 3595 mil joen) bedraagt. Het bedrijfsresultaat bedraagt 740 mil joen 557 miljoen). Na aftrek van de overige baten en lasten vafn per saldo 14 miljoen, de belasting ten bedrage van J 367 miljoen en 8 miljoen minderheidsbelang derden, bedraagt de netto winst 351 mil joen 244 miljoen). Van deze netto winst wordt 217 mil joen 142 miljoen) in het bedrijf gehou den, terwijl de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 31 maart, zal worden voorgesteld om over het boek jaar 1959 een dividend uit te keren van 16 percent (14 pet.) op de gewone aandelen en 8 percent (7,6 pet.) op de preferente aandelen. Daar op 5 januari 1960 reeds een interim-dividend van 6 percent op de ge wone en preferente aandelen betaalbaar werd gesteld, bedraagt het slotdividend 10 percent op de gewone aandelen en 2 per cent op de preferente aandelen. Daarenboven zullen commissarissen en raad van bestuur de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen over te gaan tot het verstrekken van een bonus in gewone aandelen van 5 percent aan de houders van gewone aandelen en van 1 percent aan houders van preferente aan delen, ten laste van de agio, vrij van in komstenbelasting. De nieuwe aandelen zullen delen in de resultaten van 1960 en volgende boekjaren. In aansluiting op voorgaande mede delingen bericht de raad van beheer der n.v. Gemeenschappelijk Bezit van Aan delen Philips Gloeilampenfabrieken, dat zal worden voorgesteld over het boekjaar 1959 eveneens een dividend uit te keren van 16 percent (14 pet.) op de gewone aan delen en 8 percent (7,6 pet.) op de prefe rente aandelen. Aangezien ook hier een interim-dividend van 6 percent betaalbaar werd gesteld bedraagt het slotdividend 10 percent op de gewone en 2 pei'cent op de preferente aandelen. De algemene ver gadering van aandeelhouders der n.v. Ge meenschappelijk Bezit van Aandelen Phi lips Gloeilampenfabrieken zal een over eenkomstig voorstel worden gedaan als bij de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken-be treffende de verstrekking van een bonus vrij van inkomstenbelasting. (Van onze financiële medewerker) Philips heeft de nieuwe week met een grote verrassing geopend, zowel wat de financiële resultaten over het afgelopen jaar als wat de voorgestelde dividenden betreft. Om met deze laatste te beginnen, men had op gelijke uitkeringen als die over 1958 gerekend, maar het contante dividend is nu tot 16 percent verhoogd, waarnaast weer 5 percent in aandelen wordt uitge keerd. Voor de houders van preferente aandelen is dit wel een bijzondere mee valler, omdat zij behalve 8 percent in con tanten, 1 percent in gewone aandelen ont vangen, dat zij tenvolle tot het rendement mogen rekenen. Zij ontvangen dus, omdat het dividend in aandelen circa 70 waard is, in feite totaal 15 percent, hetgeen op de tegenwoordige koers van de aandelen een rendement van 5,5 a 6 percent betekent. Wat de jaarcijfers betreft blijkt het dat de omzet in 1959 met 16 percent is- toe genomen, de netto-winst na aftrek van belastingen met circa 45 percent. Het is interessant te zien hoe zich de resultaten van de vier kwartalen hebben ontwikkeld. Men ziet dit uit de onder staande cijfers: E (in rnilj guldens) omzet le kwartaal 2c kwartaal 3e kwartaal 4e kwartaal 895 873 1408 Totaal 4182 u w ■O C «■r 144 144 180 272 750 41- C 62 65 83 141 351 Hier blijkt dat in vergelijking met het derde kwartaal de omzet in het vierde kwartaal 40 percent hoger was, de bedrijfs winst circa 50 percent en de nettowinst, na aftrek van belastingen, circa 70 percent. Ondanks het hogere dividend blijft er dit maal nog een veel groter bedrag in het bedrijf dan het vorig jaar, namelijk 217 miljoen, tegen 142 miljoen in 1958, zijnde respectievelijk 62 en 58 percent. In kringep van het Hof van Justitie van de Europese Gemeschap valt een nadere precisering te vernemen van re cente brichten over de critiek die door het Hof is geoefend op vi-agen van de heren Van der Goes van Naters en Ne- derhorst an de Hoge Autoriteit in de zo genaamde schrootzaak. De kern van de kwestie ziet men in het feit, dat de beide Europese parlementariërs in een vraag niet onduidelijk suggeren dat de advo caat-generaal bij zijn conclunsie in de schrootzaken bepaalde feiten over het hoofd zou hebben gezien. Dit moet de indruk wekken dat de vraagstellers nog „tijdig", voor het Hof uitspraak deed, iets hebben willen „recht zetten". Dat zou gelijk staan met een poging om van buiten en dan met het gewicht van het Europese Parlement achter zich invloed op de beraadslaging van het invloed op de beraadslaging van de rech ters te oefenen. Ook al mag niet worden verondersteld, dat een en ander in de be- van Naters en Nederhorst heeft gelegen, zo is het toch begrijpelijk, dat het Hof er prijs op heeft gesteld de op dit stuk bestaande goede gewoonten bij het Par lement in herinnering te roepen. INFORMATIEKOERSEN GOUDEN MUNTEN H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven n.v. verstrekt de volgende infor- matiekoersen van gouden munten: tien tjes 27,80 tot 28.40 27,75 tot 28,50). De noteringen van de overige gouden munten bleven onveranderd. Ook de goud en zilvernoteringen bleven ongewijzigd. Woensdag, donderdag en vrijdag zijn te Washington besprekingen gevoerd door vertegenwoordigers van de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, België, Italië, Portugal, Canada en Japan en-van de Europese Economische Ge meenschap over coördinatie van de hulp verlening aan economisch minder ontwik kelde landen. Volgens kringen die nauw contact met de conferentie hadden, was men algemeen overtuigd van het belang der kwestie. Particuliere investeringen zijn naar men meent even zeer aan te bevelen als schenkingen en kredieten van de regerin gen. Er is een zekere neiging om de ver antwoordelijkheden te verdelen en bij voorbeeld Afrika ten laste van Europa te laten komen en Zuid-Amerika ten laste van de Verenigde Staten. Laatstgenoemd gebied schijnt echter weinig voor een der gelijke verdeling te voelen. Volgens waax-- nemers is na de Vei'enigde Staten, Frank rijk het belangrijkste land voor deze hulp verlening geweest. De laatste jaren wer den van een totaal van 2% miljard dollar per jaar door de V.S. ongeveer 1,4 mil jard dollar besteed, door Frankrijk 750 miljoen dollar (zonder Algerije) door En geland 160 miljoen dollar en door West- Duitsland 60 miljoen dollar. De raad van bestuur van de n.v. Maat schappij tot Exploitatie van Steenfabrie ken „Udenhout" te Udenhout heeft be-a sloten aan de op 20 mei te houden jaar vergadering voor te stellen over 1959 een dividend uit te keren van zeven percent. Over 1958 werd zes percent uitgekeerd uit de uitdelingsreserve. De ontwikkeling van de zaken van de Continentale Handelsbank n.v. te Amster dam hebben in 1959, blijkens het verslag, tot tevredenheid gestemd. De inkomsten uit provisie en interest stegen van 480.774 tot 583.260, de winst op vreemde valuta en efecten daalde van 207.352 tot 132.360 en het voordelig saldo van diverse baten en lasten nam toe van 182.806 tot f 209.907. Onkosten verg den 691.364 609.846). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van vier percent. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van Verschuren en Co's scheepswerf en Machinefabriek n.v. te Amsterdam zal worden voorgesteld over het boekjaar 1959 een dividend uit te ke ren van zeven percent op de preferent winstdelende aandelen (onv.) en van twaalf percent op de gewone en prioriteits aandelen (onv.). Voor de n.v. De Vereenigde Blikfabrie- ken heeft 1959 zich gekenmerkt door het aanhouden van de opleving die zich in 1958 begon af te tekenen. De exploitatie winst inclusief opbrengst uitdeelnemingen, na aftrek van interest, voorzieningen, do tatie aan het pensioenfonds, vennootschap belasting en na verhoging van de reserve dubieuze debiteuren bedraagt 6.4 miljoen (vorig jaar 4,4 miljoen). Na afschrijvin gen, reserveringen enz. resteert een netto winst van 1,5 miljoen 1,1 miljoen). Dit maakt een dividend van 12 percent mogelijk (10 percent). Blijkens de gecom bineerde belans bedraagt de exploitatie winst, inclusief opbrengst uit overige deelnemingen, na voorzieningen en na aftrek van interest 8,2 miljoen 5,8 miljoen), waarna een netto winst res- teert van 1,7 miljoen 1,4 miljoen). De investeringen in 1955 t.m. 1959 waren per saldo /II miljoen, de afschrijvingen 13,4 miljoen. De vaste goederen, ma chines en transportmiddelen staan te boek voor f 5,2 miljoen en de verzeker- de waax-de hiervan is ruim f 69 miljoen. Over de vooruitzichten zegt het ver slag de stijgende blikprijzen en de ver hoging van lonen en salarissen betekenen voor het bedrijf een aanmerkelijke ver zwaring der lasten. De scherpe concur rentie en het aandringen van de re gering de prijzen' niét te verhogen zul len een aanpassing van de prijzen aan de gestegen kosten niet of nauwelijks mogelijk maken. De directie hoopt deze nadelige factoren althans ten dele te kunnen compenseren. Indien de gunstige tendenties voor het Nederlandse be drijfsleven aanhouden, verwacht zij dat de resultaten wederom bevredigend zul len zijn. De grotere totale omzet betekende voor het produktie-apparaat een zodanig betere bezetting dat de rentabiliteit in verheugende mate verbeterde. Besloten is de produktie- en opslagcapaciteit van de onderdelen van het concern een ver- dere aanpassing te doen ondergaan. De directie verwacht dat de rentabiliteit in vex-heugende mate verbeterde. Besloten is de produktie- en opslagcapaciteit van de onderdelen van het concern een verdere aanpassing te doen ondergaan De samenwerking met de American Can Company ontwikkelt zich nog steeds bevredigend. De deelneming in een Belgisch bedrijf werd afggestoten. De directie slaagde erin een 50 percent belang in een be leggingsmaatschappij te verwerven, waar door haar belang in een emballagebe- drijf tot 75 percent werd uitgebreid. In de op 28 maart te houden jaax-ver- gadering zal aandeelhouders van de n.v. Vereenigde Blikfabrieken te Amsterdam tevens een bestuursvoorstel tot wijziging der staten ter goedkeuring worden voor gelegd. Aanleiding hiertoe is, zo zegt de toelichting, onder andere het feit, dat het maatschappelijk kapitaal thans geheel is geplaatst, terwijl het uiteraard wense lijk is dat mogelijke uitbreidingen van het kapitaal in de toekomst zullen kunnen geschieden zonder dat daartoe eerst een statutenwijziging zal moeten worden doorgevoerd. Bovendien is het bestuur van oordeel dat de bestaande winstver deling dient te worden herzien. In de nieuwe staten wordt het doel van de maatschappij wat ruimer om schreven, omdat de sterke ontwikkeling op het gebied van verpakkingsmiddelen dit vordert. Het maatschappelijk kapi taal wordt verhoogd van 10 miljoen tot f 30 miljoen, verdeeld in 30.000 aandelen van 1000. De mogelijkheid wordt ge schapen te zijner tijd onderaandelen van 100 uit te geven. In de winstverdeling blijft het primair dividend, na afsc! ij vingen en reserve ringen, ongewijzigd vijLipercent. Van het hierna resterende wordt onder dé huidige statuten 25 percent aan directeuren te zamen uitgekeerd. Dit wordt nu gewijzigd in 20 percent terwijl verdere 10 percent aan de raad van commissarissen en 10 percent aan het statutaire reservefonds wordt toegevoegd. Het daarna overblij vende staat ter beschikking van de alge- in enevergadering van aandeelhouders. De Bondsdag heeft bij handopsteken in eerste lezing het „groene plan" van de Bondsregering voor 1960 goedgekeurd. Het „groene plan" voor hulp aan de landbouw voorziet in de uitgave van DM 1,471 mil jard, hetgeen DM 130 miljoen meer is dan in het afgelopen jaar werd uitgegeven. De woordvoerdei-s van de sociaal-demo cratische oppositie hebben zich tegen de ondersteuningspolitiek van de regering uitgesproken, in het bijzonder waar het meststoffen en melk betreft, en zij hebben verhoging geëist van de kredieten voor de stx-ucturele hervorming van de Westduitse landbouw. De n.v. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij Holland Amerika Lijn te Rotterdam heeft over 1959, blijkens het verslag, een voordelig saldo exploi tatierekening geboekt van 20.5 miljoen tegen 29.0 miljoen het voorgaande jaar. Voorts brachten interest en effecten 4.4 miljoen (nagenoeg onveranderd) op cn deelnemingen 742.594 936.612). De winst op effecten beliep 39.687 510.926). Op de verkoop van het s.s. Duivendijk werd een boekwinst gemaakt van 697.256 (nihil). Na aftrek van pensioenvoorzieningen ad 2.9 miljoen 3.1 miljoen), af schrijvingen op etablissementen ad 276.820 (onveranderd), afschrijvingen op deel nemingen ad 2.2 miljoen 670.312) cn reservering voor afschrijvingen ad 9.6 mil joen 18.1 miljoen) resteert als netto winst ruim 4.1 miljoen 5.7 miljoen). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een van acht tot zes percent verlaagd dividend. De resultaten van het vrachtbedrijf ble ven wederom bij die van het vorige jaar ten achter. De in de goede jaren sterk uit gebloeide wereldkoopvaardijvloot bleek te groot voor de behoefte. Door de onbevredi gende situatie in de wilde vaart zochten verscheidene trampreders emplooi in de lijnvaart, waardoor in het vaargebied van de H.A.L. nieuwe buitenstaanders ver schenen. Hierdoor werd het vrachtenpeil gedrukt. In westelijke richting bleef het ladingaanbod nog bevredigend. In ooste lijke richting vertoonde het vervoer een vrij belangrijke achteruitgang. Tegen het einde van 1959 trok de maatschappij zich terug uit de vaart van de oostkust van Noord-Amerika op Zuid-Amerika. De resultaten van deze dienst waren reeds lange tijd onbevredigend. De maatschappij slaagde er in het aan deel in het totale transatlantische passa- giersverkeer per schip te verhogen. Dit neemt niet weg dat het aantal vervoerde passagiers iets achteruitliep. Een daling van het emigrantenvervoer naar Canada speelde hiex-bij een belangrijke rol. De in 1959 afgeleverde motorvrachtschepen Kamperdijk en Korendijk voldoen geheel aan de verwachtingen. Een bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij besteld 10.000 tons motorvrachtschip zal reeds dit jaar gereed komen. Dat de bruto winst bij die over 1958 achter bleef acht de directie teleurstellend, doch wel te verwachten. Niet alleen het lage vrachtenpeil, maar ook de wederom gestegen kosten speelden hierbij een rol. Óver de vooruitzichten zegt de directie het volgende: Na een lange periode van voor spoed zijn de tijden voor de scheepvaart in het algemeen en voor de H.A.L. in het bijzonder minder gunstig. Dit was te ver wachten en de maatschappij zal thans de vruchten plukken van de sedert 1945 ge volgde conservatieve afschrijvings- en dividendpolitiek. De liquiditeit stelt de di rectie in staat, zodra zij de tijd daartoe gekomen acht, schepen te verwerven tegen veel lagere prijzen dan die van enige jaren geleden. Dit neemt niet weg dat, zolang het vrachtenpeil gedrukt blijft door de veel te grote wereldvloot en er nog steeds te weinig schepen worden gesloopt, met matige resultaten van de vrachtschepen rekening moet worden gehouden. Het passagiersbedrijf ondervindt een steeds sterker wordende concurrentie van de luchtvaart. Het zwaarst wordt de maat- De economische raad van de Arabische Liga heeft zondag plannen goedgekeux-d voor oprichting van een Arabische pijplei ding-maatschappij, een Arabische rederij en een Arabische luchtvaartmaatschap pij. Plannen voor opx-ichting van een Ara- bische tankbootmaatschappij en een fonds voor economische ontwikkeling zijn voor nadere bestudering naar deskundi gen verwezen. De dix-ecteur van het oliebureau van de Arabische Liga, Mohamed Salman, ver klaarde gisteren dat de raad voorts in be ginsel een aanbeveling heeft goedgekeux-d voor een boycot van oliemaatschappijen die in Algex-ije opereren. Deze kwestie zal echter nog verder worden bestudeerd. De pijpleiding zal de olievelden van Saoedi-Arabië, Koeweit en Irak verbinden met een Middellandse-zeehaven in Liba non. Het px'oject zal zestig miljoen gulden vergen. De raad van de Liga heeft zich tenslotte nog uitgesproken voor de ontwikkeling van een gemeenschappelijke Arabische markt binnen de komende tien jaar. Er is een pex-manent bureau bij het secretariaat voor Arabische economische eenheid in Cairo ingericht dat zich met deze kwestie moet bezig houden. Aagtekerk 13 te Marseille v. Genua. Aalsdijk 13 v. Port Swettenham n. Belawan. Abbekerk 13 te Hamburg. Adonis 13 v. Willemstad n. Mobile. Albireo 12 v. Port Said n. Genua. Alca 14 te La Guaira. Alchiba 13 v. Vitoria n. IIheus. Algenib 13 te Bcnisaf. Alioth pass. 13 Malta n. Beyrouth. Alkaid 13 te Rotterdam n. Arabische Golf. Alkes 13 te Mobile v. New York. Almdijk 13 te Galveston verw. v. Corpus Cliristi. Almkerk 13 v. Aden n. Fremantle. Alkmaar 13 v. Punta Cardon n. Landsend. Ameland 13 80 m. o.z.o. Pto. Rico n. Le Havre. Amerskerk 13 120 m. n. Chagos eil. n. Aden. Ammon 12 v. Port Au Prince n. Jacksonville. Amstelkroon pass. 13 Diamantpunt n. Singapore. Amstellaan 13 695 m. n. Fremantle na W.-Austr. Amstelmolen 13 510 m. n.o. Singapore n. Kobe. Amstelsluis 13 750 m. n.vv. K. Leeuw. n. B. Shapur. Andijk 13 100 m. n.o. Bermuda n. Miami. Angolakust 13 te Bremen. Annenkerk 13 370 m. n.o. St. Helena n. Kaapstad. Area 13 v. Trinidad n. Kp. Rojo. Arendsdijk 14 te Port F.verglades. A res 14 v. Cristobal n. Curasao. Argos 13 90 m. n.o. Ouessant n. Lissabon. Asmidiske 13 380 m.t o.z.o. Kp. Race n. A'dam. Asterope 13 470 m. n.o. Bermuda n. Nederland. Astrid Naess 13 315 m. n.o. Fibres n. Fawley. Altis 13 te Antwerpen. Bali 14 te Hamburg. Banggai 13 rede Alleppey. Barn 13 80 m. z.o. Fayal n. Curasao. Batjan 12 v. Akaba n. Aden. Bennekom 14 te Maracaibo. Boskoop 13 te Amsterdam. Busum 13 te Gaeta v. Hamburg. Calamares 14 te Armuelles verw v. Los Angeles. Caltex Arnhem 14 v. New York n. Pto. Miranda. Caltex Delfzijl 12 te Kopenhagen. Caltex Gorinchem 13 te Brunsbüttel v. Kopenh. Caltex Nederland 14 te Karachi verwacht. Caltex The Hague 13 v. Suez n. Arabische Golf. Caltex Utrecht 13 v. Bahrein n. Immingham. Camilla 13 v. Curacao n. Punta Cardon. Carrillo 14 te Los Angeles verwacht v. Armueles. Cartago 13 te Mobile verwacht v. Cortes. Castor 13 te Tunis v. Izmir. Celebs 13 te Amsterdam. C'eres 13 te Antwerpen. Ceronia 13 te Singapore verwacht v. Noumea. Cinulia 13 v. Curacao n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge pass. 13 Str. Bab El Mandab n. Bandar Mashur. Congokust 13 te Antwerpen v. Amsterdam. Cradle of Lib. 13 250 m. o. R. Fartak n. Ph.delph. Dshomeyküst 13 v. Lagos n. Matadi. Dalerdijk 13 v. Oakland n. Los Angeles.. Daphnis 13 te Puerto Cabello v. Aruba. Diloma pas. 13 Wight n. Thameshaven. Dorestad 13 v. Philadelphia n. Curacao. Drente 13 te Bremen v. Rotterdam. Eenhoorn 14 te Izmir. F.os 13 26 m. w. Algiers n. Alexandrië. Esso Nederland 13 v. Suez n. Perzische Golf. Gaasterkerk 12 v Yokohama n. Hsinkang. Gaasterland 13 te Angro Dos Reis v. Santos. Haarlem 13 v. Amsterdam n. West-Indië. Ca roet 13 te Shanghai. Hathor 13 te Bremen v. Hamburg. Hector 13 5 m. z.w. Ouesant n. Alexandrië. Heelsum 14 te Callao verwacht v. Bremen. Helena 13opWeser n. Bremerhaven. Hora 13 v. Willemstad n. Paramaribo. Hilversum 13 v. Mobüe n. Le Havre. Isis 12 op Orinoco n. Mackenzie. Java 13 v. Bangkok n. Port Swettenham. Jos. Frering 13 10 m. n.o. Noordhind. n. IJmuiden. Jupiter 11 v. Risposto n. Palermo. Kabylia 13 330 m. w. Bermudas n. New York. Kara 13 140 m. n.n.o. Masawa n. Suez. Karachi 13 te Belawan v. Penang. Karossa 13 v. Singapore n. Timor. Kellia 14 te Curacao. Kenia 13 te Avonmouth v. Dublin. Kerkedijk 12 v. Rotterdam n. New York. Kermia 14 et Singapore. Kertosono 13 te Suez. Kleldrecht pass. 14 Mesina n. Port Said. Korenia 13 160 m. n.o. Kp. Matteras n. Brooklyn. Kosicia 13 50 m. w.z.w. Ouesant n. Curacao. Laurenskerk 13 te Verafal verwacht v. Bombay. Lawak 13 v. Lorenzo Marques n. Beira. Lelykerk 13 v. Kuwait n. Bandar Shapur. Lemstèrkerk 13 te Port Sudan v. Aden. Leopoldskerk 13 v. Bahrein n. Bushlre. Leuvekerk 13 te Antwerpen. Lissekerk 13 180 m. o.z.o. Malta n. Port Said. Lombok 14 te Cristobal. Loppersum 13 te Antwerpen. Louis Lantz 13 150 m. w.n.w. Freetown n. Einden. Lutterkerk 14 te Genua. Maasdam 13 te Rotterdam. Maaslloyd 13 v. New Orleans n. Philadelphia. Mariekerk 13 v. Calcutta n. Chalna. Maron 13 v. Antwerpen n. Amsterdam. Mstaram 13 85 m. z.o. Aden n. Belawan. Meerkerk 13 v. Karachi n. Bombay. Mentor 12 ten anker Port Arthur v. Mobile. Merwelloyd 13 te Rotterdam. Moordrecht 13 140 m. z.o. Shatt Al Arab n. Abadan. Musillovd 13 v. Port Sudan n. Suez. Naess Commander 13 170 m. w. Gavdo n. Fawley. Nanusa 13 te Suez. Neder-Weser 13 te Mobile v. Gufport. Nieuw Amsterdam 14 te Dominica. Noordwijk 13 110 m. z.w. Wight n. IJmuiden. Notos 11 te Rodosto n. Izmir. Nijkerk 14 et Port Swettenham. Oostkerk 13 v. Geelong n. Sydney. Oranje Nassau 13 v. Curacao n. La Guaira. Ouwerkerk 13 300 m. z.w. Kp. Guardafui n. Aden. Papendrecht 13 140 m. z.z.w. Ouessant n. Wismar. Parkhaven 13 te Rotterdam. Pendrecht 13 200 m. n.n.w. Lissabon n. Sete. Philine 13 35 m. w.z.w. LittleQuoin n. Mcna. Oranjestad 13 te Amsterdam. Philippia 13 195 m. n. Sokotra n. Landsend. Pieter S 12 te Rotterdam. Prins Alexander 13 25 m. z.w. Ouessant n. Napels. Prins Willem George Frederik 13 60 m. n. Alexan drië naar Tel Aviv. Pr. Joh. Willem F rise 13 te Londen v. Le Havre. Purmerend 15 te Durban. Raki 12 v. Amsterdam n. Lissabon/Indonesië. Reza Shah The Great 13 te Mena v. Suez. Ridderkerk 13 v. Bahrein n. Port Sudan. Rijndam 14 te New York. Sarangan 13 te Suez verwacht v. Port Sudan. Sarpedon 14 v. Barahona n. Port of Spain. Scheldelloyd 13 te Suez v. Aden. Schie 13 v. Bremen n. Amsterdam. Solon 13 te Baltimore v. Aruba. Sommelsdijk 13 te Boston verwacht v. New York. Stad Delft 13 te Rotterdam. Stad Dordrecht 13 te Roerdam. Stad Leiden 13 25 m. w.n.w. K. St. Vine. n. Savona. Stad Maassluis 13 130 m. w.n.w. Lissab. n. L. Palm- Steven 13 200 m. z.w. K. St. Vincent n. L Palmas. Straat Clement 15 te Sydney verw. v. Auckland. Tabinta 13 v. Priok n. Singapore. Tawali 13 80 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Tegelberg 13 te Santos. Teucer 13 v. Shimizu n. Balboa. Texel 12 v. San Francisco n. Bombay. Tjikampek 14 te Shimizu. Tjiluwah 13 v. Singapore n. Tandjong Priok. Tjipanas 13 v. Yokohama n. Osaka. Tjitarum 13 v. Hongkong n. Kobe. Togokust 13 v. Freetown n. Lagos. Tomocyclus 14 te Port Fortin. Triton 13 v. Carupano n. Philadelphia. Van Cloon 14 te Sydney verwacht v. Melbourne. Van Linschoten 13 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Van Spilbergen 14 te Lagos. Van Waerwijck 13 265 m. n.o. Darwin n. Singap. Vasum 13 60 m. n.n.w. Perim n. Mena. Vivipara 13 v. Genua n. Tripoli. Waingapoe 14 te Basrah. Waterland pass., 13 Abrolhos n. Recife. Westerdam pas. 13 Startpoin n. New York. Westertoren 13 37 m. o.z.o. Kp. Vine. n. Eastham. Wcstland 13 v. Rosarlo n. Montevideo. Wieldrecht 13 v. Port Socony n. Aruba. Willemstad 13 v. Barbados n. Trinidad. Witmarsum 14 te Houston verwacht. Woensdrecht 13 v. Paulsboro n. Salina. Wonorato 13 v. Cebu n. Singapore. Wonosobo 13 te Tandjong Mani. IJssel 13 te Lissabon. Zaankerk 13 te Shanghai verwacht v. Hsinkang Zaanland 13 e Amsterdam. Zonnewijk 13 480 m. n.o. Flores n. Tampico. Zuiderkerk 14 te Durban. KLEINE VAART Admiralengracht 12 v. Amsterdam n. Newcastle. A.nk T 13 dw. Ile de Seine n. Londen. Appingedam 9 v. Lissabon n. Rotterdam. Areas 13 80 m. z.w. Borquerollis n. Genua. Bab T 13 60 m. w. Ouesant n. Sevilla. Boreas 11 te Malaga n. Cadiz. Draco 13 40 m. z.w. Oporto n. Gibraltar. Eijo 13 75 m. n. Ouesant n. Belfast. Elsa 13 ten anker op Thames n. Londen. Flevo 11 te Aarhus n. Amsterdam. Ilias 13 50 m. z.z.o. Ushant n. Bilbao. Inspecteur Mellema 11 v. R'dam te Sas van Gent. Kaap St. Vincent 10 v. Horsens n. Varberg. Kaap Falga 10 v. Amsterdam n. Holbaek. Leliegracht 13 te Sandettie n. Teignemouth. Looiersgracht 11 te Amsterdam. Lijnbaansgracht 13 dw. Hallshuk n. Amsterdam Mare Liberum 13 100 m. n.o. Villano n. Dakar. Midas 13 dw. Ouesant n. Barcelona. Nero 13 5 m. n. Ouesant n. Amsterdam. Netta 12 60 m. z.w. Genua n. Algiers. schappij echter getroffen door een nog steeds met grote snelheid stijgend kosten- peil. Niet alleen in Amerika doch ook in Nederland gaan de loon- en salarisuit gaven omhoog. Het zonder ophouden stij gen van het kostenpeil in de Amerikaanse havens vervult de directie eveneens met zorg. Naar schatting is met deze verhoging 5 a 6 miljoen gemoeid. In hoeveri-e een voldoende compensatie in een verhoging van de tarieven zal kunnen worden ver kregen, is een open vraag. In de E.E.G. ziet de directie voor het bedrijf in de eer ste jaren slechts nadelen. Zij vertrouwt dat de regering de belangen van de Neder landse internationale handel, de Neder landse havens en de nationale scheepvaart niet uit het oog zal verliezen. (Van onze correspondent in Wenen Na een conferentie van twee datjen hebben de ministers van Economische Zaken van de zeven landen der Euro pese Vrijhandels-Associatie (E.V.A.) in Wenen de richtlijnen vastgelegd voor hun besprekingen, die over een maand iViet een speciale commissie van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) in Parijs zullen plaats hebben. Aanvankelijk waren de meeste deel nemers van oordeel, dat men in Parijs een concreet uitgewerkt programma van de E.V.A. zou moeten voorleggen, maar op aandringen van Engeland heeft men dit plan laten varen en in plaats daar van een meer algemene en soepele for mulering opgesteld, zodat men in Parijs niet al te zeer gebonden is en de be sprekingen niet van tevoren blokkeert. De E.V.A. heeft in Wenen nogmaals duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat zij met de E.E.G. tot nauwe samenwerking wenst te komen, dat elke soort van econo mische discriminatie vermeden dient te worden en dat men de vorming van twee vijandige economische blokken moet voor komen. Als einddoel werd de economische integratie van Europa gesteld door het opheffen van de handelsbeperkingen en het aanknopen van handelsbetrekkingen met aiie ook niet-Èurooese landen op de meest royale en liberale basis. Deze integratie is volgens de E.V.A. mogelijk door een multi laterale associatie van alle Europese"lan- den aan wie echter de tijd moet worden gegeven om tot een beslissing te komen. In principe heeft men zich dan ook reeds bereid verklaard om Finland als lid van de E.V.A. te associëren. Het gesprek daar over zal op 22 maart, in Genève beginnen. Van het grootste belang is het besluit dat de zeven E.V.A.-landen onder elkaar van 1 juli aanstaande af de invoertarieven met 20 percent zullen verlagen. Dit is dan de eerste verlaging voor deze gemeenschap, terwijl de E.E.G. op ditzelfde tijdstip reeds een tweede verlaging van tien percent zal doorvoeren. De E.V.A. wil deze verlaging van de invoerrechten onder bepaalde voor- waarden ook op de E.E.G. toepassen, voor opgesteld dat deze Gemeenschap eveneens tot concessies in de vorm van reciprociteit bereid is. De ministers hebben besloten om tegen het einde van mei in Lissabon opnieuw te vergaderen om de behaalde successen te onderzoeken en voor de na- dere toekomst nieuwe richtlijnen op te stellen. De stemming was in Wenen zeer optimistisch, vooral omdat de ministers weten dat men in kringen van de E.E.G. en speciaal in Nederland nauwe samen werking tussen de twee gemeenschappen bepleit. Zij geloven niet dat de E.E.G. druk zal uitoefenen en daarom ook niet het besluit zal nemen om de verlaging van de invoerrechten in versneld tempo door te voeren. Voor de Hoüandsche Sociëteit van Le vensverzekeringen n.v. anno 1807 te Am sterdam is 1959, blijkens het verslag, een gunstig jaar geweest. De in december 1958 tot stand gekomen samenwerking met de schadeverzekering-maatschappijen van de Betaafsche van 1806 ontwikkelde zich ge heel naar wens. De groei van het Canadese bedrijf Holland Life bleef zich in een hoog tempo voltrekken en maakte het wen selijk een „Canadian advisory board" in tc stellen. De gunstige ontwikkeling van het gehele bedrijf kwam ook tot uitdruk king in het vlotte verloop van de emissie in maart 1959, waardoor het geplaatste kapitaal werd verhoogd van 3 miljoen tot 5 miljoen. Het bedrag aan nieuwe verzekeringen was in 1959 hoger dan ooit tevoren. De brutoproduktie bedroeg 311,8 miljoen tegen 278,5 miljoen in 1958. Na aftrek van het verval was de netto-vooruitgang 169,9 mlijoen (vorig jaar 153,1 miljoen). In Ca nada steeg het verzekerde bedrag met Can. 13.5 miljoen tot Can. 3 36,5 miljoen. Het totaal verzekerde bedrag kwam hierdoor op ruim 1,9 miljard. Het laat zich aan zien, zo zegt het vex'slag. dat in de loop van dit jaar de 2 miljardgrens zal worden gepasseerd. De netto-winst was bijna 7,8 miljoen 6,9 miljoen) groot. Hieruit wordt voor gesteld over het vergrote kapitaal een di vidend van 13% (11%) uit te keren. De Nederlandse Marineraad heeft heden, over de aanvaring op de Noordzee tussen de „Karei Doorman" cn het Belgische vis sersschip „Frans Elza" O 246 op 25 sep tember 1959, waarbij de vissersbemanning om het leven kwam, als zijn oordeel uit gesproken, dat luitenant ter zee le klasse E. Liong Bie Thung, die de zeewacht had, zich aan ernstige verzuimen heeft schul dig gemaakt. Deze verzuimen zijn de oor zaak geweest van de ramp. De commandant van „Karei Doorman" treft naar 's Raads oordeel geen verwijt. Phidias 11 te IJmuiden n. Halmstad. Ponza 10 v. Londen n. Bordeaux. Plato 11 15 m. z.w. Kp. Palos n. Livorno. Strabo 13 45 m. z. Marseille n. Barcelona. Thaletas 13 dw. ET-ST v. Hamburg n. A'dam. Tahama 13 te Antwerpen. Tilly 12 17 m. o.n.o. Skerries n. Malaga. Twee Gebroeders 13 te IJmuiden verwacht. Westerdok 13 50 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. SLEEPVAART Achilles 12 v. Rotterdam n. Vlissingen. Atlas 12 v. Rotterdam n. Vlissingen. Holland 12 te Aberdeen verwacht. Stentor II v. Brunsbüttel n. Rotterdam. Het Europese Atoomagentschap, een organisatie voor ontwikkeling van het vreedzaam gebruik van kernenergie die in 1957 door de O.E.E.S. is opgericht, heeft een verslag van zijn werkzaamheden aan de Raad van Europa gezonden. Het ver slag, dat door de Raadgevende Vergade ring zal worden besproken, behandelt de activiteit van het agentschap sedert sep tember 1958. In die periode zijn drie ge meenschappelijke onderzoekprojecten op gezet, waarvoor in vijf jaar tijds 70 mil joen dollar zal worden besteed. Het verslag deelt mee dat de fabriek van de internationale maatschappij voor chemische zuivering van bestraalde kern brandstof (Eurochemie) die in het Bel gische atoomcentrum Mol zal komen nu in aanbouw is. In het Noorse atoomcen trum te Halden worden gemeenschappe lijk proeven genomen met een zwaar-wa- terreactor. In het Britse centrum te Win- frith is men begonnen met de uitvoering van het zogenaamde Di'agron-project dat de bouw en gemeenschappelijke exploita tie van een gasgekoelde reactor met hoge temperaturen omvat. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U442—445 g.l. 443 Kon. Olie149.60—149.80 149.60 Philips 781—787 77954 Unilever 736—742 736 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. De nieuwe beursweek is aan het Dam rak zeer kalm begonnen. In Wall Street is vrijdag voorzichtig enig hei-stel inge treden, waardoor de koersen vrijdagavond reeds verbeterden. Vanmorgen een nieuwe koersavans, maar het hoge niveau bleef niet behouden. Ehilips_ trad het meest naar voren onder invloed van de jaar cijfers en dè andere internationals werden hierdoor mee omhoog getrokken. Bij ope ning vanmiddag deed men het kalm aan. Philips behield winst van 16 punten op 780, nadat vanmorgen 787 was betaald. AKU, de andere bonuskandidaat 4- 5, Unilever -f 4. Kon. Olie was ƒ1.hoger ofschoon Wall Street onveranderd was ge bleven. De internationale affaire was niet groot. Londen kalm en vast, maar West- Duitsland nauwelijks prijshoudend, Zwit serland liet verstek gaan. Op de andere afdelingen weinig veranderingen in het koerspeil. De eerste openingskoersen wa ren wat verdeeld. Delimij ƒ1.40 hoger. Scheepvaartwaarden prijshoudend. Hoog ovens eveneens, staatsfondsen fractioneel verdeeld. Vorige Advleskoers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 320 320 Ncd. Handel Mij. 245 Rotterd. Bank 271 270 Twentsche Bank. 273 275 A.K.U 438 442 Albert Heijn 352% 352 525 525 Billiton Mij. II 336 338 Bols 492 495 Rührmann Papier 445 445 Deli-Mij 172.90 174.— nordtsche Olie 696 3A 699 321 324 Heineken's 495 495 HnoTcnhoroh Sch. 224 224 Hoogovens 749 '4 749 155 15454 395 395 Ketien 389 390 KL.M 108.50 108.50 Kon Ned. Zout 637 K 640 Kon Olie 149. 149.10 Muller Nat. Bezit 350 350 Nederl. Ford 388 388 Ned. Gist- en Sp 303 305 Ned. Kabelfabr. 390 395 °hilios Gem. Bez. 765 77934 "hilips Pref 276' Is 280 A'dam Rubber. 116J4 118 Sikkens Lak 584 stokvis R S 21314 213 Thomassen Dr. 620 620 Unilever 73214 735 Van Berkei's Pat 275 275 Van Gelder Pap. 243 242 Van der Heem 219 X 220 Uer. Machinefabr. 21214 212 Wessanen 264 265 Wilton Feijenoord 213 212 Zwanen berg-Org. 51814 515 Tnterunie 189 189. Robeco 201. 201. 482. 480. Ver. Bezit v. 1894 110 50 110.50 H.A.L 150% 148 K.N.S.M 170 167 N. Scheepv. Unie 14514 143 Ommeren v 241 240 Stoomv. Mij. Ned. 171 170 Anaconda 525* 5254 Kennecott Copper 8014 8054 Aluminium Ltd.. 30% 3054 ex Bethlehem Steel.. 4574 47 U.S. Steel 7974 8014 Republic Steel 60 61 American Motors 23'4 2354 General Motors.. 4474 45'K Cities Sendee 42% 43 Shell Oil 64 64 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdam sche P

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9