Westers plan voor geleidelijke ontwapening in drie fasen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drentse aannemers achten situatie onverantwoord HET WEER Fors controle-orgaan moet uitgroeien tot politiemacht jan doornbosch Erelijst van gevallenen in oorlog en verzet Meer steun voor de stakers Gaitskell botst met Crossman Amerikanen rekenen op één jaar overleg accordeon- en gitaar-les 'ê&e MORRIS 'tiefore ijuiiêiti/! Overdracht op 5 mei Het conflict in de bouw Als u gaat verhuizen Ontvangst voor Kalondji Ben Goerion naar Londen Het woord is aan In de krant van heden: Koud overdag Crisis hij Labour over defensie en naasting Prinsessen in Stockholm Vliegtuigbom ontdekt in Kennemerduinen Valmeline regenjassen House of England 74e JAARGANG No 210 DINSDAG 15 MAART 1960 305e JAARGANG No 58 >V _-(4 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout» fij gj j| m 0 H Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). 1 $^8 1 H 9 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bii- I IB li 1 I I I I I tl MS if li lil lil Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 V^L JI A W 111Ü 2-^ \JL \A JkJ 1 \JL \JL P'P1 nrs 12 ct Postgno 273107, J t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ur^DoniD nnnRULiviounr. uuukain i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Wat er aan strijdkrachten en wapens zal overblijven mag slechts zoveel zijn als de internationale veiligheid eist, en in elk geval zo weinig „dat geen enkel land of groep van landen met succes in verzet kan komen tegen het ten uitvoer leggen van het internationale recht". Accent op controle (Reuter) Men merkte te Genève in dit verband op, dat de eerste twee fasen van het plan voor een algehele ontwape ning. dat Kroesjtsjev op 18 september in de Algemene Vergadering van de UNO heeft ontvouwd een plan voor ontwape ning in drie fasen geen maatregelen be vatten voor de oprichting van een inter- nationale ontwapeningsorganisatie, die ver gelijkbaar is met het westelijke voorstel op dit punt. Het Westen wil dat deze or ganisatie zich ontwikkelt tot een interna tionale politiemacht, die de vrede moet bewaren als alle volkeren volledig ont wapend zijn. Het eerste westelijke plan voor een veel omvattende ontwapening, dat op de ont wapeningsconferentie die vandaag in Genè ve begint, zal worden ingediend, is geen „allés of niets"-plan, zo is van gezagheb bende zijde in Genève vernomen. Er zijn geen politieke voorwaarden in dit nieuwe plan opgenomen en het is minder strak dan de voorstellen voor een gedeeltelijke ontwapening, die het Westen in 1957 heeft opgesteld. Volgens Amerikaanse functionarissen te Washington is aan de leden van de Ameri kaanse delegatie naar de ontwapenings conferentie, die vandaag te Genève be gint, meegedeeld dat zij op minstens een jaar onderhandelen moeten rekenen. Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LfclDSESTRAAT <BU 'KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TÉL. 223596 ENGELSE DAMESVESTEN Ter gelegenheid van de nationale her denking van de Bevrijding zal de Koningin op 5 mei tijdens een bijeenkomst in de Haagse Ridderzaal een erelijst met de na men van achttienduizend in oorlog en ver zet gevallen Nederlanders aan de Staten- Generaal overdragen. De lijst zal onmid dellijk na de plechtigheid worden overge bracht naar de entreehal van de Tweede Kamer, waar ze wordt geplaatst in een door de architect Aldo van Eyck ontwor pen gedenktafel. De gegevens voor deze erelijst zijn sinds 1945 in opdracht van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen door het Rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie verzameld. Op de lijst zijn vermeld fa milie- en voornamen, plaats en datum van geboorte, beroep of militaire rang en plaats en datum van overlijden of sneuve len. In principe gaat het om hen van wie bekend is dat zij als lid van de strijdkrach ten of als opvarende van de koopvaardij dan wel door deelneming aan het verzet in Nederland of Nederlands-Indië het leven hebben verloren. De lijst is gecalligra- feerd door de Zusters Benedictinessen van een abdij in Oosterhout. De nonnen hebben er jaren lang aan gewerkt. Dc drie hoofdbesturen van de werk nemersbonden in het bouwbedrijf had den gisteravond een bespreking met de besturen van de drie vakeentralen. Daarbij kwam aan de orde het vraag stuk van de uitkeringen aan de sta kende bouwvakarbeiders. Onderzocht werd of aan de stakers nog een extra uitkering boven-de reglementair vast gestelde bedragen gegeven kon worden. Ook werd de mogelijkheid van verhaal op of subsidie van de overheid nader bezien. Naar onze Limburgse correspondent vernam hebben de vakeentralen nog een ander middel achter de hand (behalve financiële steun) om de bouwvakarbei ders te hulp te komen. Men zou in deze kringen de mogelijkheid van een sta king in het vervoerswezen overwegen, wanneer de bouwstaking in een impasse zou geraken. stilgelegd, zo vernemen wij van vakbonds zijde. Voorts is het stakingsgebied in Eindhoven uitgebreid met een groot nieuwbouwproject in Son, omdat daar sta kers uit Eindhoven waren te werk gesteld Op een van de elf objecten in Apeldoorn, waar vandaag wordt gestaakt, heeft de werkgever getracht de niet-georganiseer- de werknemers te bewegen toch aan het werk te gaan door hen een verklaring te laten tekenen dat ze niet aan de staking zouden meedoen. Nadat een comité van afgevaardigden van het stakerscomité contact had opgenomen met deze werkne mers. besloten de laatsten definitief aan de staking deel te nemen. Bij de staking zijn 250 werknemers betrokken. Staking te Enschede wordt volledig De staking in de bouwnijverheid te En schede wordt volledig. Vanmiddag begin nen de drie samenwerkende vakbonden een actie om te komen tot een totale stop zetting van alle bouwactiviteiten. Deze actie zal zo nodig morgen worden voort gezet. Verwacht wordt, dat hierdoor het aantal stakers, dat op het ogenblik 600 bedraagt, met enige honderden zal toe nemen. Het hoofdbestuur van de Federatie van Bouwvakverenigingen in Zuidoost-Drente heeft maandagmiddag tijdens een vergade ring in hotel Homan te Emmen de situatie in het bouwbedrijf besproken. Het hoofd bestuur van deze federatie, waarin ver tegenwoordigd zijn de Nederlandse Aan nemers- en Patroonsbond, de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond en de Nederlandse Christelijke Aanncmers- en Patroonsbond, achtte het niet verant woord dat de huidige situatie nog langer voortduurt. Teneinde tot een oplossing te komen, werd het navolgende telegram gezonden aan de Raad van Bestuur Bouwbedrijf te Den Haag: „Het hoofdbestuur van de Fede ratie van Bouwvakpatroonsverenigingen Zuidoost-Drente, in vergadering bijeen in Emmen, geeft in overweging met vol ledige handhaving van het standpunt in zake de doorberekening contact met de werknemersorganisaties op te nemen, om te komen tot een voorlopige oplossing op de volgende basis: Het werk wordt hervat op de bestaande voorwaarcfen onder toe zegging van de werkgeversorganisaties, dat wanneer het conflict tussen werkgevers en regering, hoe dan ook is opgelost of beslist de door het College van Rijks bemiddelaars vastgestelde nieuwe C.A.O. zal gelden vanaf 1 maart j.l." Met nadruk werd er in de vergadering op gewezen, dat het hier geen conflict be treft tussen werkgevers en werknemers. Gesuggereerd werd het loonverschil tus sen de oude en de nieuwe C.A.O. te waar borgen door een garantiefonds. NCAB ka*n CAO niet tekenen Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvak patroonsbond dat zaterdag zijn zetels be schikbaar heeft gesteld, zal de lopende zaken van deze organisatie afwikkelen. Onder de lopende zaken, zo vernemen wij, verstaat men niet het afsluiten van een C.A.O. Mocht het deze week evenwel tot een oplossing van het bouwconflict komen, in die zin, dat de aannemersorganisaties als nog bereid zijn een C.A.O. met de werk nemersorganisaties aan te gaan, dan zal de NCAB geen partij kunnen zijn in de ondertekening van het contract, omdat men een demissionair hoofdbestuur heeft zonder volmachten. Voordat er bij de NCAB een nieuw hoofdbestuur is gekozen kan het wel juni worden. Ter bespreking van de situatie, welke door het besluit van de ledenvei-gadering van de NCAB is ontstaan, is het dagelijks bestuur van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers in Nederland tegen vanmiddag in spoedvergadering bij eengeroepen. Limburg moet „plat" De staking in de bouwvakken spitst zich thans in geheel Limburg toe. De stakings leiding heeft namelijk het parool uitge geven dat geheel Limburg „plat" moet. In Maastricht is dit parool maandag opge volgd en daar staken nu ongeveer 2100 bouwvakarbeiders. Weert was tevoren al „plat" gelegd. Vandaag zou Heerlen aan de beurt zijn. Wegens het grote aantal on georganiseerden is hier, evenals in Kerk- rade, totnogtoe de staking niet naar wens verlopen. Vanmorgen vroeg (dinsdag) wer den door stakingsploegen alle werken van groot tot klein en ook de onderhouds-, uitbreidings- en verbeteringswerkzaam heden en het sloopwerk besmet ver klaard via door de drie nationale vak bonden ondertekende pamfletten. Morgen is Kerkrade aan de beurt. Dan volgen Roermond. Venlo en Tegelen. Op alle be smet verklaarde werken moeten de geor- ganiseerden het werk neerleggen. Tijdens een maandagavond in Heerlen gehouden vergadering van de stakers zei de districts bestuurder van de katholieke bouwvak arbeidersbond, de heer W. Beeken: „Met name in de mijnstreek spelen de aan nemers een spel met de ongeorganiseerden, dat wij niet langer kunnen nemen." Het aantal ongeorganiseerden is hier groot, om dat vele bouwvakarbeiders seizoenarbei ders zijn, die in de winter werk zoeken bij de mijnen. Nu deze werkgelegenheid is uitgevallen, valt het de aannemers niet moeilijk werkkrachten te vinden voor hen die het werk verlaten hebben. „Met de hulp der ongeorganiseerden pogen de aan nemers de staking te breken", zei de heer Beeken. „maar we zullen ze laten zien dat wij er ook zijn. Het zal van nu af hard tegen hard gaan. Het zal tegenover het land niet verantwoord zijn als wij het er in de mijnstreek bij laten zitten." Dinsdag middag trok een optocht van honderden stakers door Heerlen.. Daar betaalt men thans ook aan de ongehuwde niet-georga- niseerde stakers een uitkering van gemid deld vier gulden per dag. Staking breidt zich voortdurend uit Het werk aan alle belangrijke verbou wingen en aan de gehele nieuwbouw in Helmond is gisteren om tien uur volledig Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS EN Z N. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 LONDEN (AFP) Premier Ben Goe rion wordt morgen te Londen verwacht voor een „particulier bezoek", dat tot zon dag zal duren. Naar van welingelichte zij de in de Britse hoofdstad verluidt zal de Israëlische regeringsleider echter belang rijke besprekingen over het Nabije-Oos- ten en internationale kwesties voeren met leden van de Britse regering. Jacqueline v. d. Waals: Geef mij de moed om onrecht te onder kennen ook daar, waar het door eeuwen van gebruik gewettigd schijnt en de vaste wil nooit in onrecht te berusten, ook al is er geen mogelijkheid het weg te riemen. Pao- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 5 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Uit stad en omgeving 6, 7 De Hiswa 9 Feuilleton 11 Horen en 7Aen11 Boekenhoekje II Beeldverhalen11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten ?;3 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Londen Gisteravond is het in de Lagerhuisfrac tie van de Britse Labourpartij tot een uit barsting gekomen over de defensiepoli tiek. De partijleider Hugh Gaitskell heeft Dick Crossman, die zich openlijk tegen dc partijlijn had verzet, afgezet als woord voerder voor de sociale politiek. Defensie, speciaal de kernbewapening van de Westduit.se Bondsrepubliek, heeft al lang tot een smeulende crisis in de par tij geleid, welke ook verscheurd wordt door het chronische dispuut over de natio- nalisatiepolitiek. Over dit laatste pro bleem is eveneens een crisispunt bereikt. Crossman was een van hen, die scherpe critiek op Gaitskell uitoefenden, die op het gebied van verdere nationaliseringen zo veel mogelijk wil remmen. Crossman vanouds een rebel, behoort niet meer tot de linkervleugel, welke da nig is afgebrokkeld sinds Aneurin Bevan het leiderschap daai'van opgaf. Gaitskell heeft thans in de onderlinge strijd, welke Labour als oppositie al zo lang heeft verzwakt, ingegrepen. Hij kan dit zonder veel risico voor zijn eigen lei derspositie doen aangezien de linkervleu gel zelf niet over mannen van gezag be schikt. Morgen komt in het partijbestuur de nationaliseringskwestie aan de orde. Ook daar zal het ongetwijfeld hard tegen hard gaan. Na het hofbal op zaterdagavond maak ten de prinsessen Beatrix en Irene zondag een wandeling door de be sneeuwde Zweedse hoofdstad. GENèVE, (UPI). - Engeland, Amerika, Frankrijk, Canada en Italië heb ben aan de Sovjet-Unie en de vier Oosteuropese landen, waarmee zij van daag de onder auspiciën van de UNO belegde ontwapeningsconferentie beginnen, een plan voorgelegd voor een progressieve algemene ontwapening dat beoogt „een veilige, vrije en vreedzame wereld" te creëren, waarin geen enkel land voldoende wapens kan bezitten om een oorlog te beginnen. De eerste etappe van dit Westers ontwapeningsplan is het stellen van een onmiddellijke limiet aan de strijdkrachten van alle landen: 2.500.000 man thans. In zo spoedig mogelijk verlaagd tot 2.100.000 man. Tegelijkertijd wordt een internationale ontwapeningsorganisatie in het leven geroepen, die toezicht uitoefent op de opslag van de afgevoerde con ventionele wapens en inlichtingen dient te ontvangen over de militaire uit gaven. Amerika en Rusland dienen met onmiddellijke ingang hun strijd krachten te verkleinen tot 2,5 miljoen man, terwijl de overige landen hun strijdkrachten „tot aanvaardbare minima" inkrimpen. Dc internationale organisatie dient inlichtingen te krijgen over alle lanceringen van ruimte raketten. De tweede stap is een verbod op het lanceren van raketten voor massavernie tiging en de internationale organisatie moet dan worden ingelicht over alle lan- ceerbases, alle plaatsen waar raketten en satellieten worden gefabriceerd, en over alle lanceringen, voordat deze plaatsheb ben. Zodra een systeem voor toezicht in wer king is wordt alle produktie van splijt baar materiaal verboden, op voorwaarde dat met de conventionele ontwapening voortgang wordt geboekt. Een deel van de splijtbare materialen komt onder interna tionaal toezicht voor vreedzame toepassin gen, en een uitgebreid waarschuwingssys teem tegen onverhoedse aanvallen dient te worden gesticht. In het tweede stadium van dc ontwa pening wordt een nieuwe ontwapenings conferentie belegd, waarbij dan ook com munistisch China en andere militair be langrijke landen worden uitgenodigd, ten einde ook deze landen te betrekken in de conventionele en kernontwapening. De Russische en Amerikaanse strijdkrachten moeten in dit stadium zijn teruggebracht tot 2.100.000 man. In het derde stadium wordt de in krimping van de bewapeningen voortge zet, tot niveaus welke vereist worden dooi de internationale veiligheid, en onder toe zicht. Kernwapens, chemische en bacte riologische wapens, en andere middelen tot massavernietiging, worden verboden, en de bestaande voorraden van deze wa pens worden verder verkleind. Er wordt nog meer splijtbaar materiaal voor vreedzame doeleinden gereserveerd, een nieuwe stap naar de uiteindelijke elimina tie van deze wapens. Er worden maatre gelen getoffen om te garanderen dat slechts vreedzaam gebruik wordt ge maakt van de wereldruimte, alle voorra den en fabrieken van militaire projectie len worden geëlimineerd. Er komt inter nationaal toezicht op de militaire begro tingen en de stichting van internationale organisaties en regelingen voor het be houd van de wereldvrede worden afge rond. Het uiteindelijk doel van de maatregelen, zo staat in de inleiding tot het westerse plan, is internationale ontwapening onder effectief internationaal toezicht, en het stellen van regels met behulp waarvan, in overeenstemming met de beginselen van de UNO, geschillen worden opgelost. Als een vorst werd Albert Kalondji, de leider van de Nationale Kongolese Be weging, ingehaald toen hij onlangs in zijn vaderland terugkeerde. Aangesto ken door de onstuimige geestdrift gin gen sommige aanhangers van de Kon golese politicus hun verborgen wapens tevoorschijn halen en begonnen in het wilde weg te schieten. De 21-jarige Marie Nukuboy uit het dorpje Dojo in het district Sentani op Nederlands Nieuw Guinea is het eerste papoea-meisje, dat haar diploma heeft behaald als verpleegster-vroedvrouw. Ze ontving haar diploma in Hollandia. Donderdagmorgen ramen openen Tijdens graafwerkzaamheden is in de Kennemerduinen een grote vliegtuigbom uit de oorlog ontdekt. De mijnopruimings- dienst van het leger zal deze bom don derdagmorgen om halfelf doen ontplof fen. De politie verzoekt de bewoners van de nabijgelegen woonkernen Bloemendaal en Overveen donderdagmorgen de ramen open te zetten, opdat door de ontploffing zo min mogelijk schade wordt veroor zaakt. Advertentie Lichte tinten troel! Onze nieuwe zijn gemaakt uit 1 e kwaliteit Egypt, katoen in lichte mode- tinten. Sportieve modellen met dubbel rugstuk en leren knopen. Twee zijsplitten en speciale „documentenzak" va 89.50 Amsterdam Tel. 37880 tegenover Tuschlnsld

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1