r (etalac Kil NRG had zeer goed resultaat De beurs Per Saldo J Niet te veel ijver Leeuwarder Papierwaren Fabriek had uitstekende resultaten Grote strop voor Ruys Handelsvereniging Ruimere geldmarkt HA maakt schroothandel attent op kartelverbod neem voor keeltabletten Nieuwe emissie te verwachten Omzet steeg met 2 m!n. Tijdelijke voortzetting verkoopkantoren f Verf het zelf met CETA-BEVER De olie-exploitatie op Noord Sumatra SCHEEPVAARTBERÏCHTEN 13 Ned. Scheepsbouw en Ned. Dok mij. 11 (12 A merikaanse afnemer verbreekt 50-jarige relatie Hoger dividend Breedband Hollandsche Beton 14 Van der Heem 10 (8 Lint's Industrie 8 en emissie De weekstaat Weer deviezenaanwas De kolensituatie Het Ruhr kartel Verf met glans en met gemak •7 de superieure plasticverf van Japan verleent hulp WOENSDAG 16 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De versnelde uitvoering van het E.E.G.- verdrag baart niet alleen de Duitse indus trie zorgen. Volgens het plan Hallstein zul len de binnentarieven per 1 juli niet met 10 maar met 20 percent verlaagd worden. Om de zeven landen van de Kleine Vrij handelszone (EVA) niet al te zeer voor het hoofd te stoten en de hoop op een groter, alle Europese landen omvattend vrijhan- delsgebied niet volledig in de grond te bo ren is ook voorgesteld het buitentarief dat is de tariefmuur die om het gehele gebied van de E.E.G. wordt gebouwd met ingang van dezelfde datum met 20 percent te verlagen. Invoering van dit bui tentarief zou voor Nederland voor vele goederen een aanmerkelijke tariefsverho ging betekenen, hetgeen dus op den duur ook invloed zou hebben op prijspeil en ex portmogelijkheden. Nederland is geen te genstander van de versnelling, mits de 20 percents tariefsverlaging van het bui tentarief ten opzichte van de Kleine Vrij handelszone zal worden doorgevoerd. Het is namelijk pertinent in strijd met het Ne derlands belang wanneer de kloof tussen de „zes" en de „zeven" zich zou verbre den, daarvoor hebben wij teveel belangen in de Kleine Vrijhandelszone. In feite zou een verbreding van de kloof betekenen dat de kans op een groot, alle Europese landen omvattend vrijhandelsgebied, door de versnelde uitvoering van het E.E.G.- verdrag aanmerkelijk, kleiner wordt, wan neer de verlaging van het buitentarief niet tot stand komt. De EVA-landen zullen hun tarieven per 1 juli met 10 percent verlagen en zij ho pen dat de versnelling van de E.E.G. niét tot stand komt. Op de laatste conferentie van de ministers van Economische Zaken van deze landen, enige dagen geleden, heeft men echter afgesproken bij de ko mende besprekingen met de E.E.G. over deze gehele kwestie een soepele houding aan te nemen. Men heeft zich dus nog niet vastgelegd, kennelijk om de besprekingen die thans in de boezem van de E.E.G. plaats vinden niet te beïnvloeden. In West-Duitsland is over het plan Hall stein verdeeldheid ontstaan, zelfs in het kabinet, waar Adenauer en Von Brentano vóór het plan schijnen te zijn mede om het bondgenootschap met Frankrijk niet in ge vaar te brengen, terwijl Erhard de ver snelde uitvoering van het verdrag van Ro me niet schijnt te wensen, omdat hij voor stander blijft van een groot vrijhandelsge bied. Frankrijk heeft op de laatste E.E.G.- conferentie geen standpunt kenbaar ge maakt, maar de minister van Buitenland se Zaken Couve de Murville heeft zater dag verklaard dat de. kans op zo'n ge bied verkeken is en dat Frankrijk zich op de totstandkoming van de E.E.G. moet concentreren. Dit klopt volledig met de Franse politiek, immers in de E.E.G. als politieke organisatie zou Frankrijk de voornaamste rol kunnen spelen. Het Nederlands belang strookt veel meer met de opvattingen van minister Erhard en daarom maakt men zich in Nederland se zakenkringen zorgen over de mogelijk heid dat de Nederlandse regering zich te zeer voor het Franse karretje zal laten spannen. Daarbij komt dat men op papier wel kan afspreken de E.E.G. sneller te laten ont staan. Een economisch proces heeft ech ter een eigen ritme en stoort zich weinig aan afspraken van hogerhand. Bovendien hangt in economicis alles met alles samen en men kan niet tot vluggere resultaten ko men wanneer het proces in de verschillen de sectoren van de economie zich met on gelijke snelheid voltrekt. Voor economi sche eenwording is integratie op alle pun ten nodig, o.a. op fiscaal, agrarisch, so ciaal en monetair gebied. Tariefsverlagin gen zijn geen wondermiddelen en als het op andere gebieden met de integratie niet vlotter gaat zal men er weinig aan heb ben. Er zijn methoden genoeg om het ef fect van dergélijke verlagingen te niet te doen, ook al laat men ze voor de vorm bestaan. Voor Leeuwarder Papierwarenfabriek n.v. is 1959, blijkens het verslag, een bij zonder gunstig jaar geweest. De totale om zet steeg met ruim 10%, waartoe beide fabrieken bijdroegen. Het saldo exploitatie rekening nam toe van 2.004.118 tot 2.623.768. Afgeschreven wordt onder andere op gebouwen f 219.371 (v.j. f 183.080) en op machines/ 878.151 832.370). Voor belastingen wordt gereserveerd 550.000 400.000) en aan de algemene reserve wordt 600.000 415.000) toegevoegd. Als winst inclusief saldo a.p. resteert 320.647 201.740). Voorgesteld wordt, zoals ge meld, een dividend van twaalf (tien) per cent over het van 1.490.000 tot 2 mil joen verhoogde gewone kapitaal. Commissarissen en directie van de n.v. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij en van de Nederlandsche Dok Maatschap pij n.v. zullen aan de binnenkort te houden jaarlijkse algemene vergaderingen van aandeelhouders van beide vennootschap pen voorstellen het dividend over het boekjaar 1959 te bepalen op elf percent (vorig jaar 12 percent). Na een samenwerking van meer dan een halve eeuw heeft een groot Amerikaans bedrijf op het gebied van adresseer- en drukmachines plotseling zijn betrekking met Ruys' Handelsvereeniging te 's- Gra- venhage verbroken. Dit bleek tijdens de dinsdagmiddag op het gemeentehuis van Rijswijk gehouden vergadering van de raad van bestuur van het industrieschap „De Plaspoelpolder". De burgemeester van Rijswijk, de heer A. Th. Bogaardt, voorzitter van het Haags-Rijswijkse in dustrieschap schetste de moeilijkheden die de n.v. Ruys thans ondervindt in een toe lichting op het verzoek van deze handels onderneming om ontslagen te mogen wor den van de verplichtingen, die zij door de koop van grond in de Plaspoelpolder heeft aanvaard. Ruys n.v. had in de Plaspoelpolder op een zeer gunstig gelegen plaats ongeveer 4650 vierkante meter grond gekocht, ten einde de onderneming uit te breiden en te concentreren. De raad van bestuur van het industrieschap heeft thans besloten om Ruys n.v. te ontslaan van de aangegane verplichtingen. Wegens de situatie van overmacht voor het bedrijf zal geen vorde ring op door het industrieschap geleden schade worden ingesteld. De betrekkingen die Ruys' n.v. met deze Amerikaanse fir ma, waarvoor ondermeer bij-apparaten van kantoormachines werden gefabri ceerd, onderhield, bestonden reeds 52 jaar. Gedurende de eerste 20 jaren regelde men deze verhouding met contracten, doch daarna werden deze achterwege gelaten doordat tussen de directeuren van beide bedrijven vriendschappelijke verhoudin gen groeiden. Met een termijn van drie maanden zijn nu onlangs alle banden ver broken. Het Amerikaanse bedrijf is bezig in ons land een filiaal op te richten. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de raad van commissarissen van Breedband n.v. is op voorstel van de di rectie besloten aan de algemene vergade ring van aandeelhouders, te houden op 22 april aanstaande, voor te stellen over het boekjaar 1959 een dividend uit te keren van 16 percent (vorig jaar 12 per cent). Vervroegde aflossing cotiv. obligaties In een gisteren gehouden vergadering van commissarissen en directie van de Hollandsche Beton Maatschappij n.v. te Den Haag is besloten aan de gewone ver gadering van aandeelhouders welke op 26 april zal worden gehouden voor te stel len het dividend over het boekjaar 1959 op veertien percent (onveranderd) te stel len, zodat een slotdividend van negen per cent zal worden uitgekeerd. Tevens is in deze vergadering besloten om per 2 mei tot vervroegde aflossing over te gaan van alle nog uitstaande conver teerbare obligaties- Directie en commissarissen van Van dei- Heem n.v. te Den Haag zullen aan de al gemene vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1959 op de gewone aandelen een dividend van tien percent (vorig jaar acht percent) in con tanten uit te keren. Het jaarverslag zal medio april verschijnen. In de op 15 dezer gehouden bestuurs vergadering van A. N. de Lint's Industrie en Handelmaatschappij n.v. in Den Haag is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1959 een dividend uit te keren op de ge wone aandelen van acht percent (vorig jaar zeven percent) en op de preferente en prioriteitsaandelen zes percent (onv.). Voorts is besloten over te gaan tot uit breiding van het kapitaal met vijftig per cent. De emissie zal uitsluitend openstaan voor oude aandeelhouders. Het prospectus zal binnenkort verschijnen. De afgelopen weck heeft zich geken merkt door het snel ruimer worden van de geldmarkt. Uit de Weekstaat van de Nederlandsche Bank van 14 maart blijkt, dat de oorzaak hiervan gelegen is ener zijds in de sterke inkrimping van de bank- biljettcncirculatie, anderzijds een voortge zette overdracht van deviezen aan de Nederlandsche Bank. De inkrimping van de circulatie bedroeg 62 miljoen, waar door deze daalde van 4333 miljoen tot 4271 miljoen. Ondanks de krachtige in krimping is nog altijd een belangrijk be drag van de gedurende de ultimo opge nomen 230 miljoen aan bankbiljetten in omloop. Enige terugkeer gedurende deze week is nog wel te verwachten, maar het is de vraag, of het gehele bedrag zal terug keren. De goud- en deviezenvoorraad vertoont deze week een aanwas van 26 miljoen, waardoor de totale voorraad steeg van 5207 miljoen tot 5233 miljoen. Weder om werd een deel van de aanwas in goud omgezet namelijk 14 miljoen, waardoor de goudvoorraad van 4387 miljoen tot 4401 miljoen steeg. Hiermede is de goud voorraad gekomen op een niveau dat ligt boven dat van zomer 1959. Door voor melde aanwas van middelen is het saldo der banken niet gestegen, integendeel deze is met 6 miljoen gedaald van f 503 mil joen tot 497 miljoen. Dit komt omdat het betalingsverkeer met de schatkist een be drag van 92 miljoen vorderde. Naarmate de bank middelen ontving werd hiervan voor 42 miljoen in schatkistbiljetten be legd. Voor het overige viel er nogal wat belasting te betalen. Het saldo van de schatkist steeg van 538 miljoen tot 630 miljoen. Dat ondanks het gelijk blijven van het saldo der banken, de geldmarkt ruimer werd vindt zijn oorzaak in het feit, dat de achterstand welke de banken op hun verplichte kasreservegemiddelde had den, begin vorige week ingelopen was, zo dat van dat moment af elke dag een over schot gekweekt werd. De ruimte van de geldmarkt kwam reeds naar voren in de verlaging van de daggeldrente op 12 dezer van l-% percent tot IV2 percent. In het officiële publikatieblad van de Europese Gemeenschappen van 12 maart is een advies van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. aan de schroothandel gepubli ceerd, waarin wordt verklaard dat arti kel 65 van het E.G.K.S.-verdrag (dat con- currentievervalsnig of belemmering ver biedt) ook op de schrootmarkt van toe passing is. De Hoge Autoriteit vestigt er de aan dacht van schrootverbruikers en -hande laars op dat prijsafspraken, verdeling van markten, afnemers of voorzieningsbron nen, afspraken voor verdeling van aanko pen en verkopen van schroot en dergelij ke verboden zijn. In bepaalde gevallen kan de Hoge Autoriteit overeenkomsten voor gemeenschappelijke aankoop of ver koop toestaan, doch zolang de toestem ming niet is verleend zijn dergelijke over eenkomsten ongeidig. TT~" Het advies, dat door de voorzitter van de Hoge Autoriteit, Malvestiti, is onderte kend, is uitgegeven met de bedoeling de betrokken ondernemingen aanwijzingen te verstrekken welke hun van nut kunnen zijn bij het bepalen van hun gedragslijn en om hen aldus in staat te stellen te voorkomen dat zij wegens overtreding van de verdragsbepalingen boeten en dwang sommen krijgen opgelegd. Volgens de voorlopige cijfers van het ministerie van Economische Zaken heeft de Nederlandse kolenproduktie (exclusief de produktie van bruinkoolbriketten en gascokes) in januari 996.975 ton bedragen tegen 996.273 ton in december. De pro duktie per werkdag bedroeg in januari (22 werkdagen) 45.270 ton tegen 41.510 ton in december (24 werkdagen). De kolen- invoer bedroeg in januari 616.681 ton tegen 580.739 ton in december. De Nederlandse mijnen verzonden in december 918.122 ton brandstoffen, waarvan 537.908 ton bestemd waren voor binnenlandse behoefte. Advertentie PASOP I N.V. PHILIPS-DUPHAR doosje met 60 tabletten Met voldoening constateert de directie van de Nieuwe Rotterdamse Courant n.v. in haar jaarverslag dat 1959 met een zeer bevredigend resultaat kon worden afge sloten. De gunstige ontwikkeling van de conjunctuur is in het dagbladbedrijf vooral tot uiting gekomen in een aanzienlijke styging van de advertentieomzet. Voor de dagbladen van de n.v. was de advertentie bezetting naar volume ruim 14 percent ho ger dan in 1958. Ook het aantal abonnees op de dagbladen vertoont een stijgende lijn. De door de n.v. uitgegeven tijdschrif ten verheugen zich in een toenemende be langstelling. Blijkens de resultatenrekening stegen de omzetten van 19,0 miljoen tot 21,0 mil joen. Na afschrijving en reserveringen be draagt de ter verdeling beschikbaar ko mende winst 460.686 (vorig jaar 354.147). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, het divi dend te verhogen van 8 percent tot 10 per cent. Een uitkering van 3 percent van het jaarloon, in totaal 154.274, komt ten bate van het personeel. Ten einde aandeelhou ders een duidelijk inzicht in de vermogens positie van het concern te geven is een geconsolideerde balans en resultatenreke ning opgenomen, waarin alle resultaten van de dochterondernemingen zijn ver werkt. In verband met de noodzaak van verdere uitbreiding van het technisch ap paraat zal de directie in 1960 een beroep doen op de kapitaalmarkt. De plannen daartoe zijn in voorbereiding en zullen ter goedkeuring worden voorgelegd aan de aandeelhoudersvergadering op 28 maart. Tot de verhoogde omzet van de NRC rTH5i7 - -. -- Het raadgevend comité-van de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.), heeft zich eenstemmig uitge sproken voor de verlenging met hoogstens drie maanden, d.w.z. tot eind juni, van de financiële regelingen, het functioneren mo gelijk maken van de drie verkoopkanto ren voor kolen uit het Ruhrgebied. De Ho ge Autoriteit had het comité verzocht toe stemming te geven voor verlenging van beperkte duur en daarbij medegedeeld, dat zij een periode van een maand op het oog had. Op 22 maart zal de ministerraad van de E.G.K.S. zich over deze kwestie moeten uitspreken. Op voorstel van vertegenwoordigers van de ijzer- en staalindustrie en de Duitse ko- ienindustrie heeft het raadgevend comité verder de Hoge Autoriteit verzocht van gedachten te mogen wisselen over de in dustriële overschakeling en de herscho ling in het kader van het E.G.K.S.-ver drag. De Hoge Autoriteit heeft dit verzoek ingewilligd en de besprekingen zullen op een later tijdstip worden gevoerd. Als da tum voor de volgende bijeenkomst van het raadgevend comité in Luxemburg werd 5 april vastgesteld. Advertentie >1 n 1 hebben alle sectoren van het bedrijf bijge dragen. De advertentieomzet steeg zeer be vredigend en het aantal abonnees bleef constant. Het Algemeen Dagblad behaalde zowel een belangrijk hogere advertentie omzet als een bevredigende stijging van het aantal abonnees. Het totaal van de be drijfskosten was 19,1 miljoen, ofwel 1,6 miljoen hoger dan in 1958. Deze toeneming houdt verband met de stijging van het loon- en prijsniveau en met uitbreiding van het bedrijf. De verbruikte papierhoe- veelheden namen zodanig toe, dat voor de exploitatie van de bladen aanzienlijk ho gere bedragen aan papier werden uitge geven. De afschrijvingen werden verhoogd tot 927.000. Ook de omzetten bij de dochteronderne mingen zijn zeer bevredigend toegenomen. De omzet aan derden, blijkens de gecon solideerde resultatenrekening, dus van NRC plus dochterondernemingen, nam toe van 24,4 tot 27,2 miljoen en de concern winst van 388.012 tot 505.383. Het ver schil tussen dit bedrag en de winst bij de NRC wordt grotendeels gevormd door winstuitkeringen aan het personeel bij de dochtervennootschappen. Geïnvesteerd werd voor 1.378.000. Deze investeringen konden niét geheel uit eigen middelen worden bestreden. Derhalve werd een nieuwe onderhandse lening aangegaan van 250.000. Het aantal abonnees op dag bladen bij het concern beliep eind 1959: 238.000 (vorig jaar 230.000). Het totale ver bruik van rotatiepapier nam toe van 12.620 tot 13.382 ton. Japanse regeringsbeambten hebben ver klaard, dat er naar hun mening nieuwe vooruitgang zal worden geboekt bij de onderhandelingen over het sluiten van een overeenkomst inzake de ontwikkeling vam de vroegere Nederlandse olievelden op Noord-Sumatra met Japanse hulp. Vindt het plan doorgang, dan zal Japan voorzien in de techniek, machinerieën en materiaal ter waarde van 18,8 miljoen pond sterling voor de reparatie en de ontwikkeling van de olievelden. ïn de komende tien jaar moet Indonesië dan een lening terugbeta len uit de opbrengst vam de olie, waarbij van de produktie eerst achthonderd mil joen liter wordt afgetrokken en veertig percent van het overblijvende komt dan ten goede aan Japan. De heer Haneymon Yoshida, adviseur van de Japanese Oil Resources Develop ment Corporation, is in Japan terugge keerd van een bezoek aan Indonesië, waar hij zes weken met de Indonesische olie maatschappij Perima over het project heeft onderhandeld. Bij zijn terugkomst deelde hij mede. dat Indonesië aanzienlijke con cessies had gedaan met betrekking tot de voorwaarden welke het Japanse ministerie van Financiën had gesteld voor de terug betaling van de Japanse financiële bij stand. Hij zei voorts dat de Indonesiërs de besprekingen tegen het einde van deze maand hoopten te hebben beëindigd. Indo nesië was namelijk van mening dat het de onderhandelingen niet voor onbepaalde tijd kon voortzetten, omdat andere landen zoals Roemenië, de Verenigde Staten en West-Duitsland eveneens hulp hadden aangeboden voor de ontwikkeling der olie velden. De heer Yoshida deelde verder mede dat er naast de reparatie van 208 bestaande bronnen 155 nieuwe bronnen zullen wor den geboord, teneinde het doel van een produktie van 1,7 miljard liter ruwe olie in het tweede jaar van de ontwikkeling te bereiken. n. Houston. Aagtedijk 15 v. Kaapstad n. Las Palmas. Aagtekerk 15 te Barcelona. Aardijk 15 430 m. w. Azoren n. Le Havre. Abida 15 v. Port Fortin n. Landsend. Acila 15 v. Brisbane n. Curagao. Achilles 14 v. Buena Ventura 11. Guayaquil. Acmaea 16 v. Curasao n. Cabimas. Adonis pass. 15 Westpoint n. Mobile. Aegis 15 730 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Alamak 16 te Rotterdam. Alblasserdijk 15 v. Rotterdam 11. Hamburg. Alhena 15 v. Buen. Aires, 16 te Montevideo verw. Alioth 16 te Beyrouth. Alkaid 15 v. Rotterdam 11. Karachi. Almkerk 15 250 m. z.o. K. Guardafui n. Fremantle. Alphera tl5 50 m. w.z.w. Kp. Finist. n. L. Palmas. Amalie B 15 te Port Said. Amerskerk 15 730 m. z.o. Guardafui n. Aden. Ammon 15 te Jacksonville verw. v. P. Au Prince. Amstelkroon 15 v. Singapore n. Moji. Amstellaan 16 te Fremantle. Amstelsluis 15 1800 m. z.O. Colombo n. B. Shapur. Andijk 15 180 m. n.o. Abaco n. Miami. Angolakust 15 te Hamburg. Area 15 v. Curagao n. Kp. Rojo. Arendsdijk 15 v. Port Everglade Arendskerk 16 te Hamburg. Ares 16 te Curagao. Argos pass. 15 Finislerre n. Lissabon. Artemis 16 te Curagao. Asmidiske 15 540 m. n.w. Horta n. Amsterdam. Asterope 15 520 m. z.o. Kp. Race n. Nederland. Astrid Naess 15 430 m. w.z.w. Scillys n. Fawley. Attis 15 v. Rotterdam, 16 te Amsterdam. Banggai 16 v. Calicut n. Djibouti. Bantam 16 te Bangkok. Batjan 15 te Aden. Batu 16 te Singapore. Bawean 15 80 m. z. Bangkok n. Songkla. Beninkust 16 te Antwerpen. Bennekom 15 v Maracaibo, 16 te Punta Cardon. Bintang 15 te Bahrein. Breda 15 600 m. w. Finisterre n. Amsterdam. Bussum 16 te Augusta. Calamares 15 v. Armuelles n. Los Angeles. Caltex Arnhem 15 355 m. z.w. Bermuda naar Puerto Miranda. Caltex Delfzijl 15 te Holtenau v. Kopenhagen. Caltex Leiden 15 v. Colombo n. Bahrein. Caltex Nederland 15 v. Karachi n. Calcutta. Calt. The Hague 15 155 m. n. P. Sudan n. Arab. G. Calt. Pernls 15 90 m. z.w. K. Amber n. P. de Gallc. Camerounkust 15 nog te Sapele. Camitia 15 v. Punta Cardon n. Stanlow. Casamance 15 te Dakar. Castor 15 v Tunis n. Cartagena. Ceres 15 v. Antwerpen 11. Rotterdam. Charis 11 te New York verwacht v. Paramaribo. C'.nulia 14 100 111. n e Bonaire n. Rotterdam. Muria naar Bandar Mashur. Cleodora 14 v. Wellington n. Auckland. Colytto 15 v. Balboa 11. Los Angeles. Cradle of Liberty 15 330 m. n.o. Mogadiscio naar Philadelphia. Dahomeykust 15 80 m. n.w. Pte. Noire n. Matadi. Daphnis 15 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. De Eerens pass. 15 Ras El Cheile n. Mogadiscio. Diogenes 15 810 m. van Sombrero n. Curagao. Dordrecht 15 490 m. n.o. Rio de Jan. v. Trinidad. Eemdijk 18 te Le Havre verwacht. Eos pass. 15 Malta n. Alexandrië. Esso Nederland 15 200 m. z.o. Pt. Sudan n. Mena. Fravizo 15 te Tunis. Friesland KRL 15 240 m. z.w. St. Helena n. K'stad. Gaasterland 15 te Rio de Janeiro verwacht. Caroet 16 le Shanghai. Gemma 15 180 m. o. Nantucket 11. Philadelphia. Hector pass. 16 Kaap St. Vincent n. Alexandrië. Hecuba 15 te Antwerpen n. Amsterdam. Helena 14 v. Bremen n. Hamburg. Hera pass. 15 Port of Spain n. Paramaribo. Hersilia 15 360 m. w.z.w. Flores n. San Juan. Hestia 15 te Santiago de Cuba. Holendrecht 15 140 m. z. Freetown n. Emden. Isis 15 v. Georgetown n. Paramaribo. Jagersfontein 15 te Kaapstad. Japara verm. 15 v. Hamburg n. Rotterdam. Jupiter 14 dw. Kp. Bougaroni 11. Tanger. Kaap Hoorn 15 te Willemstad. Kara 15 te Suez. Katelysia 15 140 m. n.o. Azoren n. Curagao. Kcllia 16 te Puerto Miranda v. Curagao. Kennemerland 15 dw. Ouessant n. Amsterdam. Kerkedijk pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Kertosono 15 v. Port Said n. Rotterdam. Kieldrecht 16 te Port Said. Kloosterdijk 15 360 m. w. Kp. Finisterre n. Antw. Kopionella 15 te Punta Cardon verwacht. Kosicia 15 345 m. n.o. San Miguel n. Curagao. Kryptos 15 v. Rotterdam n. Limham. Laertes 15 v. Djeddah n. Aden. Langkoeas 16 v. Antwerpen n. Middlesborough. Larenberg 15 50 m.w.n.w. San Juan n. Rotterdam Lecrsum 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Leiderkerk 15 v. Kuwait n. Basrah. Lekhaven 15 500 m. n.n.o. St. Paulsroks n. Santos. Leopoldskerk 15 v. Bushire n. Kharg eiland. Leuvekerk 15 le Rotterdam. Lib. Bedd 15 700 m. n. Madagascar n. Ph.delphia. Korenia 16 te Philadelphia. Leeuwarden 16 te Laceiba. Leuvekerk pass. 15 Vlissingen n. Rotterdam. Lissekerk 16 te Port Said. Louis Lantz 15 30 m. n.w. Dakar n. Emden. Maas 16 te Rotterdam. Maaskerk 16 te Rotterdam. Maetsu.vcker 15 v. Fremantle n. Singapore. Mariscal Lopez pass. 14 Kp. Frio 11. Antwerpen. Cities Service Valley Forge 15 17 m. 11.0. Kuria Markab pass. 15 St. Vincent n. Hamburg. Marnelloyd 15 v. Tandjong Priok n. Singapore. Maron 15 v. Amsterdam n. Delfzijl. Mataram 15 450 m. o. Guardafui n. Belawan. Mentor 15 te Houston v. Port Arthur. Mississippillovd 16 rede Singapore. Mitra 15 300 m. z.w. Fayal n. Curagao. Molenkerk 16 te Kopenhagen. Naess Comm. 15 60 m. o.n.o. Bougie n. Fawley. Naess Lion 15 v. Teneriffe n. Rotterdam. Naess Tiger 15 30 m. w. Pt Rico 11. Pto. La Cruz. Neder-Waal 15 v. Genua n. Marseille. Neder-Weser 15 v. Tampa n. Jacksonville. Nestor 15 te Paramaribo. Nieuw Amsterdam 15 te Barbados. Niikerk 16 te Singapore. Oldekerk 15 te Amsterdam. Osiris 14 v. Curagao n. Oranjestad. Ossendrecht 15 v. Teneriffe n. Rotterdam. Ouwerkerk 15 v. Aden n. Suez. Overijsel 16 te Sydney. Papendrecht 15 68 m. w. Den Helder n. Wismar. Pendrecht 15 30 m. z.w. Kp. De Gata n. Setc. Peperkust 15 100 m. w. Lissabon n. Le Havre. Philine 16 v. Mena n. Gibraltar. Philippia 15 141 m. n. Massawa n. Suez. Pr. der Nederlanden pass. 15 Flores n. Barbados. Prins Alexander 15 90 m. z.z.w. Finist. n. Napels. Prins Willem III pass. 15 K. St. Vine. n. Valencia. Prins Willem V 15 v. Rotterdam n. Valencia. Prinses Irene 15 v. Tampa n. Plymouth. Raki 15 te Lissabon. Rotterdam 15 v. Zanzibar n. Mombasa. Salatiga 15 te Napels. Saloum 15 op Seine n. Rouen v. Duinkerken. Scheldelloyd 15 v. Port Said n. Genua. Schelpwijk 15 150 m. n.n.o. Recife 11. Curagao. Solon 15 v. Philadelphia, 16 te New York. Stad Alkmaar verm. 16 v. Avonmouth n. Hamburg. Stad Arnhem 15 dw. Dakar 11. Frankrijk. Stad Gouda verm. 17 v. Savona n. Bona. Stad Leiden 15 75 m. o.z.o. Cartagena n. Savona. Stad Maassluis 15 300 m. n.n.o. L. Palm. n. L. Palm. Stad Schiedam 15 v. Terneuzen n. Narvik. Statue of Lib. 15 435 m. z.o. Ascension n .Ph.delph. Stanvac Sumba 17 te Sungeigerong verwacht. Steven 15 v. Santa Cruz te Las Palmas. Straat Magelhaen 15 te Capetown v. Buen. Aires. Straat Malakka 16 te Balikpapan. Straat Torres 15 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Tabian 15 v. Belawan n. Singapore. Talisse 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Taria 15 v. Mombasa n. Abadan. Tawali 16 te Rotterdam. Tegelberg 16 v. Santos n. Montevideo. Telamon 15 500 m. z.w. Azoren n. Londen. Themis 15 v. Pampatar te Port of Spain. Tibia 16 te Colombo Tjitarum 15 11 m. n.w. Formosa n. Kobe. Towa 15 v. Buenos Aires n. Santos. Utrecht 16 te Belawan. Van Linschoten 15 te Kaapstad. Vasum 15 90 m. z.w. Kuria Muria n. Mena. Vlist 15 te Hampton Roads. Waal 15 26 m. Z(W. Puerto Rico n. Ponce. Westerdam 15 700 m. w. Landsend n. New York. Willem Ruys 15 v. Rotterdam n. Southampton. Waingapoe 15 te Basrah. Waterland 15 te Recife v. Montevideo. Willemstad 15 v. Port of Spain n. Paramaribo. Wcensdrecht 15 1100 m. n. Salina n. Salina. Woltersum pass. 15 Flores n. Amsterdam. Wonorato 16 te Singapore. IJssel 15 v. Lissabon n. Amsterdam. Zeeland 15 150 m. w. Colombo n. Aden. Zonnewijk 15 245 m. z.o. Flores n. Tampico. KLEINE VAART Admiralengracht 15 te Downsing n. Plymouth. Ank T 15 dw. Dover n. Londen. Ardeas 14 v. Piraeus 11. Kalamaki. Bab T 15 120 m. n.o. Kp. Villano n. Sevilla. Boreas 15 40 m. w. Cadiz n. Rotterdam. Draco 14 20 m. z.w. Kp. Espichel n. Gibraltar. Flevo 14 dw. Weser n. Amsterdam. Inspecteur Mellema 14 op Wielingen n. Limerick Julia Mary 15 110 m. z.w. Ouessant n. Newport. Kaap Falga 13 v. Amsterdam te Holbaek. Kaap St. Vincent 12 v. Horsens te Varberg. Leliegracht 14 te Teignmouth. Nero pass. 15 Goeree n. Amsterdam. Pavo 15 op Thames n. Rotterdam. Plato 14 te Livorno n. Napels. Ponza 14 v. Bordeaux n. Bayonne. Strabo 14 v. Barcelona n. Tarragona. Tilly 14 90 m. n. Villano n. Malaga. SLEEPVAART Clyde 10 te Honolulu Cycloop 16 v. Burutu n. zee. Elbe 14 v. Aruba n. Calcutta. Friesland 16 300 m. z.w. Dakar n. Nickerie. Hector 16 v. IJfnuiden op 90 m. w. IJmuiden. Holland 16 90 m. w. IJmuiden v. Terschelling. Hudson 14 480 m. z.o. Bumuda n. Perzische Golf. Loire 14 80 m. o. Newcastle n. Rotterdam. Maas 16 te Rotterdam. Noordholland 16 600 m. o.z.o. Boston n. Hongkong. Noordzee 14 510 m. n.n.w. St. Vine. n. Maracaibo. Oceaan 14 op rede Ravenna v. Key West. Oostzee 14 450 m. n.n.w. Wake n Hirao. Poolzee 14 680 m. n.w. Barbados n. Aruba. Rode Zee 14 900 m. o.z.o. Bermuda n. Perz. Golf. Simson 16 90 m. w. IJmuiden Stentor 14 v. IJmuiden te Brunsbtittel. Tyne 14 v. Rotterdam n. Liverpool. Witte Zee 15 v. Dakar n. Rio de Janeiro. Zwarte Zee 14 210 m. w. Vigo n. Hamburg. TELEURSTELLENDE MARKT De koersen van de internationale waar den stelden gisteren teleur en de handel was zeer kalm tot stil. De stemming viel gisteren erg tegen, ook speciaal voor Phi lips. De arbitrage voelde er in Amsterdam niets voor de positie verder aan te vullen. Het publiek deed vrijwel niets en de be- roepshandel zag er geen gat in. Philips steeg weliswaar van 769% tot 771 doch verloor op deze prijs circa 7 punten. AKU op 439 ruim 2 punten lager Unilever op 731 ruim 3. Kon. Olie een halve gulden lager op 149,20. Hoogovens trokken aan van 745 tot 749. HAL wederom een paar punten lager. Van de cultures konden cer tificaten Deli zich vrij goed Ijandhaven. Boeke en Huidekoper van 157 op 158, Figée van 181 op 182 en Spaarnestad van 439 op 439'/2. VERHANDELDE FONDSEN 14 maart 15 maart Totaal 445 456 Hoger 196 (44.0%) 166 (36,4%) Lager 141 (31.7%) 172 (37,7%) Gelijk 108 (24.3%) 118 (25,9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.IJ442—446 gl Kon. Olie 150.20—151.60 Philips 780—788 gl Unilever 739—743 gl VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U446^—449 gl 449 Kon. Olie151.80—152.30 152.90 Philips 787—789786 Unilever 745—747% 745 Hoogovens755 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. OPGEWEKT Hoewel de handel nog veel te wensen liet opende de beurs vanmiddag in een opgewekte stemming. De betere houding van Wall Street heeft het internationale effectenverkeer gunstig beïnvloed. Ver scheidene Europese markten kwamen op hoger niveau en het Damrak bleef daarbij niet achter. Londen was vast geopend. Op de Westduitse beurzen had de flauwe stemming van de laatste dagen plaats ge maakt voor een wat vriendelijker tendens, Zwitserland toonde belangstelling in de oliehoek. Dit bracht een verbetering van 4 voor Kon. Olie teweeg. Tegelijkertijd nam het fonds een voorsprong van 1,40 op New York. Van Duitse zijde bestond voor A.K.U. en Philips kooplust, daardoor steeg A.K.U. met 8 en Philips met 13 pun ten en kon dit fonds het verlies van gis teren ruimschoots goedmaken. Hoogovens, waarvan het prospectus eind deze week verwacht wordt, 7 punten hoger. Elders op de markt was de stemming onder invloed van de hogere openingskoersen voor de internationals eveneens beter. Scheep vaartwaarden rustig en in doorsnee 1 2 punten hoger. Cultuurwaarden prijshou dend. Staatsfondsen fractioneel beter. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. A.K.U Albert Heijn Amstel Bier Billiton Mij. II Bols Bi'hrmann Papier Ueli-Mij Dordtsche Olie Fokken F lineken's Hoogenbosch Sch. Hoosovens H.V.A Tndola Ketjen K.L.M Kon. N<=d. Zout Kon. Olie Muller Nat. Bezit Nederl. Ford Ned. Gist- en Sp. Ned. Kabelfabr... Philins Gem. Bez. PhiliD? Pref A'dam Rubber Sikkens Lak Stokvis R.S Thomassen Dr. Unilever Van Berkel's Pat. Van Gelder Pap. Van dor Heem Ver. Marhinefabr Wessanen Wilton Feijenoord Zwanenberg-Org. Toterunie Robeco TTnitas Ver. Bezit v. 1894 H.A L K.NS.M N. Scheepv. Unie Ommeren v Stoomv. Mij. Ned. Anaconda Kennecott Copper Aluminium Ltd.. Bethlehem Steel.. U.S Steel Republic Steel American Motors General Motors.. Cities Service Shell Oil 324 245 271 280 440 517 344 510 441 174.— 695% 330 500 222 749 156 <4 410 394 109.— 634 149.30 354 389% 310 392 772 275 115% 589% 214% 627 732% 272 244% 220% 210% 264% 211% 509 181. 202. 490. 109.50 144 166 143 235% 171 52% 81% 30% 46% 81% 62 23% 45% 42% 325 246 272 280 447 355 518 345 515 443 174.—* 713 333 500 225 758* 158* 415 396 109.— 153.60* 359 390 310 393 789* 280 116 587 214 630 746%* 272 246 225 210 265 211 515 181.50 202.50 490 109.50 142%* 169%* 143%* 237 172 54% 81 30% 47% 83% 65 24 46% 43% 66 De Nederlandse handel met Afrika De waarde van het handelsverkeer tusen Ne derland en het Afrikaanse continent is in 1959 voor de eerste maal boven de 1% miljard geko men. De waarde van de Nederlandse uitvoer naar Afrika was in 1959 blijkens mededelingen van het Afrika Instituut volgens de gegevens van het CBS 727.031.000 en die van de Nederlandse in voer uit Afrika I 773,635.000. In vergelijking met 1958 steeg de Nederlandse uitvoer naar Afrika met bijna I 14 miljoen, terwijl de invoer toenam met bijna 98 miljoen. 65 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) VERDER HERSTEL Ook gisteren heeft de opwaartse tendens in het koersverloop van de Newyorkse effectenbeurs zich gehandhaafd. Tegen midden-beurs is er wel een inzinking ge weest, maar tegen sluitingstijd hadden de meeste fondsen die daarvan hadden ge leden. zich tot op of dichtbij hun topkoer- sen van de dag hersteld. De stemming ter beurze was enigszins verbeterd. Lukens Steel won ongeveer 3 dollar. Re public en Jones and Laughlin ongeveer 2, U.S. Steel en Wheeling elk meer dan 1. Olies waren favoriet tegen sluitingstijd en Texaco en Universal Oil wonnen elk on geveer 2 dollar. Het beursvolume was 2.690.000 stukken. Van de totaal 1174 fondsen die werden ver handeld, sloten er 665 hoger en 307 lager. Het industriegemiddelde kwam van 606.79 op 612.18, dat van spoorwegen van 144.22 op 144.94 en dat van openbare nutsbedrij ven van 86.24 op 87.26.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13