KWATTA AUTO FINANCIERING RIJPMA J. J. van ICooten Zo'n heerlijke reep cadeau l voor 10 Kwatta-soldaatjes Haarlems Dagblad Federatie Haarlem Christen Jonge Vrouwen 30 jaar G0GG0M0BIEL Bouw van goedkope woningen in Noordholland Kerkconcert in Bennebroek Tegelijk viert „Huize Melanie" haar koperen jubileum Provinciale Staten wenden zich nogmaals tot de regering Aanmeldingsformulier Belgische claim van 345.000 7 UIT STAD EN STREEK F. C. Hage benoemd tot ridder Oranje Nassau Na uitspraak marineraad A. Kerkman ontving koninklijke onderscheiding Centraal comité voor actie „4 x ZN" jENSDAG 16 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In liet stille Haarlem-Zuid, aan de Spruitenbosstraat 17, staat een huis. Een £$öot huis, waar dertig meisjes in clubverband bij elkaar wonen en samen onder leiding aan hun toekomst bouwen. Het zijn meisjes van 17 tot 25 jaar, die m dit huis een cursus volgen van een of twee jaar. Dat laatste hangt af van hun leeftijd en het beroep dat zij kiezen. Er zijn meisjes bij die geen uitgebreid onderwijs hebben gehad, maar toch iets anders willen dan fabriek, bedrijf of atelier. Anderen hebben wel een mulo-diploma, maar zijn nog te jong voor een beroepsopleiding. In dit huis kunnen zij deze tussenliggende tijd overbruggen. Verder kunnen meisjes van het platteland de overgang naar de stad hier door maken. Dit huis heet „Huize Melanie". het is een internaat van de Christen Jonge Vrouwen Federatie (de Nederlandse tak van de World's Young Woman's Christian Association YWCA) en het staat deze maand twaalfeneenhalfjaar. Met dit jubileum valt samen dat van de Haarlemse afdeling van de CJVF, welke afdeling het dertigjarig bestaan viert. De 29ste maart belooft een bijzondere dag voor de plaatselijke federatie te worden. Op het programma staan onder meer toespraken, een gezamenlijke lunch, een autotocht langs enkele nieuwe aan winsten, zoals de uitbreiding van de protestants-christelijke nijverheidsschool en optreden van de meisjes van „Melanie". De avondbijeenkomst is gewijd aan het wereld vluchtel in gen j a a r „Huize Melanie" is genoemd naar wij len mevrouw Melanie Poley-Wessels, de secretaresse van de C.J.V.F. die bij de voorbereiding van de stichting van het in ternaat plotseling overleed. De meisjes le ren in dit huis groepsbeleving en krijgen praktische huishoudelijke oefening in ge zinnen, avondlessen en algemene en cultu rele vorming, bestaande uit excursies, le zingen en dergelijke. Aan het eind van de cursus kunnen de meisjes worden geplaatst in de opleiding voor kinderverzorgster, verpleegster, kraamverzorgster of gezinsverzorgster. Elk meisje werkt wekelijks in twee ver schillende gezinnen onder leiding van de huisvrouw. Het is niet overdreven te zeg gen dat de toekomst voor vele meisjes in „Melanie" begint. Mét. hun hulp in de ge zinnen is niet alleen de huisvrouw gebaat, maar ook het meisje zelf. De woensdag middag is bestemd voor vormingswerk en ontspanning. Dan trekken de meisjes er op uit. Excursies in de omgeving, een bezoek aan „Keukenhof", een middag naar het strand om maar enkele dingen te noemen. De plaatselijke federatie Haarlem en omstreken van de Christen Jonge Vrou wen ontstond in maart 1930 in de aula van het christelijk lyceum. Het was een initia tief van mevrouw M. Bierens de Haan- Waller. Talrijke streekafdelingen van de lande lijke C.J.V.F. namen aan het werk van de plaatselijke federatie deel. Daar was de Union met het clubhuis Damstraat 19, dat was opgezet door mejuffrouw C. ten Boom en belangeloos, met hulp van een staf van vrijwilligers werd geleid door het echtpaar De Milde. Later kwam het Sterhuis met instuif en eetgelegenheid aan de Nieuwe Gracht. Daar waren de driehoeksmeisjes, een soort padvindsters, het meisjesver- bond C.J.V.F., het Jonge Vrouwen Gilde, de vereniging van academisch gevormde christen vrouwen, de hervormde vrouwen groepen, en het diaconessenverbond. ter wijl verder bij de plaatselijke nijverheids- schQOl, de christelijke kleuterscholnu_en de christelijke inrichtingen, zoals hei weeshuis, de kinderhuizen van kinderzorg Safepta; Meer èn Bosch ërt de bejaarden centra. Tot vaste kracht van de plaatselijke fe deratie werd benoemd mejuffrouw G. H. Ledeboer, later gehuwd met prof. mr. M. Vrij, die contacten legde tussen de groe pen onderling. De crisistijd omstreeks 1935 stelde an dere eisen. Mevrouw Slingenberg, Mout- haan en Land leidden een commissie, die een plan ontwierp voor een internaat voor tachtig meisjes aan het Spaarne. In een protestants-christelijke, een rooms-katho- lieke en een algemene vleugel zouden de meisjes worden geschoold voor het huis houdelijk beroep. Dit plan werd niet ver- Nieuws in het kort Plannen. De V.V.V. in Lisse gaat met de leden en de plannen voor het komende seizoen bespreken volgende week maan dagavond in hotel „De Witte Zwaan". Ontwapening. Van 1 tot en met 3 april zullen in „De Beurs" in Hoofddorp Jehova's Getuigen uit een gebied van Den Helder tot Leiden bijeenkomen. Onder meer zal over bijbelstudies worden gespro ken. Zondagmiddag wordt gesproken over: „Universele ontwapening door het konink rijk der hemelen". Niet te spreken. De burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, is verhinderd ko mende en volgende week zaterdag zijn spreekuur te houden. Jubilaris bij P.E.N. Vrijdag 18 maart zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer A. Roossien, wonende Hodsonstraat 22 in Haarlem en werkzaam als bureelambte naar B op de afdeling Installatiekeuring van het P.E.N. in Bloemendaal, bij dit be drijf in dienst trad. Nieuwe ambassadeur. Dr. Th. P. Bergsma, laatstelijk consul-generaal der Nederlanden te Sidney, is benoemd tot Nederlands ambassadeur in Tunis. Tot dus ver werd ons land in Tunis diplomatiek vertegenwoordigd door de ambassadeur te Rome. Advertentie v.a. 3450.— Vraagt demonstratie Houtplein 18-20 - Telefoon 16615 - 12000 In onze Showroom geven wij u gaarne alle gewenste inlichtingen Ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstverband bij hei Provinciaal Elektri citeitsbedrijf Noordholland is de heer F. C. Hage, hoofdadministrateur P.E.N., van morgen op het hoofdkantoor in Bloemen daal door de directie ontvangen en toe gesproken door de directeur ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het Provin ciaal Bestuur kreeg hij een bloemenhulde. Daarna werd de heer Hage door de staf ontvangen en daarbij toegesproken door de economisch adjunct-directeur de heer F. W. J. Straakenbroek, die de nadruk legde op de persoonlijke relaties met de jubilaris. Vervolgens heeft de heer C. W. van der Vié gesproken namens de leden van de staf. Daarna had voor de jubilaris een bij zonder verrassende huldiging plaats dooi de dagelijkse commissie uit de Raad van Toezicht, bestaande uit de heren W. Men- sink, mr. A. Bruch en drs. W. A. van dei- Donk. Na een zeer waarderende toespraak deed de heer Mensink de verheugende mededeling, dat de jubilaris bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Mensink speldde de daarbij behorende versierselen op de revers van de heer Hage. Voorts werd de jubilaris door de afdeling secre tariaat in hartelijke bewoordingen toege sproken door de heer J. P. J. Stenger. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer H. Siteur, belichtte op geestige wijze een dag uit het leven van de jubilerende directiesecretaris, waarna de heer B. Fe- nijn een gelegenheidsvoordracht hield. De dames van de typekamer brachten een vocale hulde. Des middags recipieerde de heer Hage in café-restaurant Brinkmann in Haarlem, waarbij hij werd toegesproken door de heer G. E. Noordhof namens het jubileum fonds. wezenlijkt, doordat de landelijke werklo- zenorganisaties werden ingeschakeld en apart een r.k. internaat en een protestants- christelijk internaat ontstonden. De veer tig meisjes, die elke drie maanden het in ternaat Zijlweg 273 bewoonden, werden door de C.J.V.F. geworven onder leiding van mejuffrouw E. Boeke. Het crisiskampwerk voor werkloze meisjes breidde zich uit: In Haarlem was de organisatie in handen van mejuffrouw H. Lieneman die mejuffrouw Ledeboer was opgevolgd. Er waren kookcursussen op de protestants-christelijke nijverheids school en kostuumcursussen „van oud nieuw maken". De laatste cursussen wer den in de oorlog voortgezet door mevrouw Seijffert en mejuffrouw Grundel. Bij de bevrijding betrok Volksherstel de C.J.V.F. bij zijn werk. Er ontstonden het rusthuis voor moeders in hotel „Duin en Daal" in Bloemendaal en drie internaten voor plattelandsmeisjes. Het protestants- christelijk internaat aan het Nassauplein 2 werd weer door de C.J.V.F. gevuld met veertig meisjes. Mejuffrouw J. van Dis had hier de leiding. Na enige jaren kreeg dit internaat als protestants interkerkelij ke gezinsverzorging rijkssubsidie en het mocht alleen hulp bieden aan zieke huis moeders. Maar wat moest er gebeuren met de overbelaste huisvrouwen van na de oor log, die nog net niet ziek waren? De C.J.V.F. greep in en zorgde voor de onont beerlijke huip door huize „Melanie" te stichten. Dertig meisjes gingen hier sa men wonen onder leiding van mejuffrouw Schuijt en later van mejuffrouw Soete- man. Bij de voorbereiding overleed plot seling aan een hartaanval de secretaresse van de federatie mevrouw Melanie Poley- Wessels. Naar haar werd het internaat genoemd. Het bestuur had aan „Melanie" de handen vol. Elk meisje hielp in twee ge zinnen. zodat men te maken had met zes tig huisvrouwen, er was het cursuswerk van de meisjes in de avonduren, kortom de leiding van „gezin" van veertig uiteenlo pende mensen. Mevrouw J. de Winter-van der Stijlen en later mevrouw S. J. Kleijn- van Wijk vonden hier een belangrijke taak. Na de watersnoodramp in 1953 hielp een groep meisjes van „Melanie" in Zeeland bij het schoonmaken van huizen. Na de oorlog nam de vrouwenorganisa tie niet meer die beperkte plaats in. Er ont stond een veel grotere binding met andere organisaties en ook semi-gemeentelijke organen. Samenwerkend in de U.V.V. en later in de Federatie van Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening kwamen talrijke ta ken op de weg van de C.J.V.F. Ook het werk van de Nederlandse jeugdgemeen schap, de stichting „Jong Haarlem Voor uit" en de interscholaire jeugdtoernooien vroegen de aandacht. Aan het laatste wijd de zich met grote energie mejuffrouw C. F. A. Gregory en het was een grote slag toen zij bij een verkeersongeluk omkwam. Verder neemt het vluchtelingenwerk een grote plaats in. De wereldbond Y.W.C. wordt namens de plaatselijke federatie Haarlem van de Christen Jonge Vrouwen vertegenwoordigd door mevrouw S. J. Kleijn-van Wijk. Zij bracht telkens uit het kamp Wentorf bij Hamburg groepen van huismoeders voor twee weken in Haarlem se gezinnen. Groepen jonge meisjes uit het kamp bleven zelfs zes weken. In Huize Melanie" aan de Spruiten bosstraat in Haarlem-Zuid nemen der tig meisjes hun „aanloop" naar de opleiding voor een sociaal beroep, zoals kinderverzorgster, verpleegster, kraam- of gezinsverzorgster. Nu dit jaar aan wereldvluchtelingen werk is gewijd staat dit werk op 29 maart wanneer de plaatselijke federatie van de C.J.V.F. het dubbele jubileum gaat vie ren. op het programma. Tijdens een bij eenkomst die 's avonds in het wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 in Haarlem wordt gehouden, spreekt mevrouw Kleijn- Van Wijk over het Hongkong-werk van de Wereldraad der kerken en het vluchtelin genkamp Wentorf. Een inleidster uit het Jonge Vrouwengilde voer het woord over Russische vluchtelingen in Oud-Leusden en verder vertoont de heer L. Kip de film over het vluchtelingenwerk „De vallende ster". Aan deze bijeenkomst werkt de her vormde vrouwendienst mee. De ochtend- en middagbijeenkomsten zijn in huize „Melanie". 's Morgens spre ken mevrouw ir. M. Waardenburg-Lindey- er, mejuffrouw mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, lid van de Tweede Kamer, de heer G. d'Olivat. hoofd van de christelijke ulo-school in Bloemendaal en mevrouw mr. J. A. Prinsen-De Jong, echtgenote van de commissaris der Koningin in Noordholland, 's Middags houdt mejuf frouw M. W. Barger een herdenkingstoe spraak en zullen de meisjes van „Mela nie" optreden. De directrice van huize „Melanie", me juffrouw Vuursma. deelde ons nog mee dat het huis vrijdagavond van zes tot acht en zaterdagmiddag van twee tot vier een boerenkoolfuif houdt ten bate van de vluchtelingenactie „Doe open". Men kan telefonisch bestellen onder nummer 14625 of tevoren kaartjes halen aan het adres Spruitenbosstraat 17. Advertentie *Kies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 ct). Deze actie is geldig tot 31-12-60. Voor de tweede keer zullen de Provinciale Staten van Noordholland zich wenden tot de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid over de toewijzing van het contingent woningwetwoningen in 1960. In antwoord op een motie van 20 januari schreef de minister aan de Provinciale Staten, dat voor het inlopen van het woning tekort in de sector van de woningen met lage huren een vergroting van het contin gent woningwetwoningen nodig is. Binnenkort zal een nieuwe subsidieregeling voor de particuliere bouw in werking treden. Deze regeling biedt goede mogelijkheden voor de bouw en exploitatie van huurwoningen met relatief lage huurprijzen. De leden van de Provinciale Staten, die dinsdagmiddag de brief van de minister bespraken, waren niet tevreden met het antwoord en met algemene stemmen na men zij een motie aan, waarin de Staten hun bezorgdheid uitspreken over de mo gelijkheid het woningtekort in de sector van de woningen met lage huren in te lopen op basis van de voorgestelde sub sidieregeling voor de particuliere bouw. In de motie wordt er bjj de regering op aangedrongen de aanvragen in de sector van de goedkoopste woningen van de nieuwe subsidieregeling in voldoende mate te honoreren en bij een passend aantal woningen, dat op voet van de Woningwet door het rijk in Noordholland zal worden gefinancierd, de aangekondigde extra bij drage van gemiddeld twee gulden per week te verlenen. Voorts vraagt de vergadering in de mo tie aan de regering Gedeputeerde Staten voor 1 augustus aanstaande te berichten hoeveel toezeggingen in het eerste half jaar van 1960 verleend zijn. De heer G e u g j e s (Comm.) had de besprekingen geopend en in overweging gegeven opnieuw een motie naar de re gering te zenden, waarna mr. Van den B e r g h (Arbeid) een uiteenzetting gaf van de besprekingen over de woningbouw in de Tweede Kamer. Spreker achtte het van belang provinciale en gemeentelijke instanties te activeren plannen te maken, opdat men gereed is als de subsidierege ling van kracht is. De heer Ni erop (Prot. Chr. Groep) betoogde de noodzakelijkheid goedkope woningen te bouwen en ir. D u f o u r YVALD-LAvas^van ..mening dat de particu liere bouwers thans meer kans krijgen dan in het verleden. De woningwetwo ningen zijn te duur geworden door de steeds stijgende bouw- en grondprijzen en door de in de woningen getroffen voor zieningen. De heer Gortzak verzette zich tegen de gedachte dat de woongerieven ver minderd kunnen worden en de heer Lank horst (P.S.P.) merkte op, dat er reden is de minister van Volkshuisvesting er van te overtuigen om nog vijfduizend woningwetwoningen toe te wijzen. De heer C 1 ij n c k (K.V.P.) had bezwaren tegen die particuliere bouwers die willen specu leren. Gezorgd moet worden dat woning wetwoningen op gemakkelijke wijze ge financierd kunnen worden. Namens Gedeputeerde Staten zeide mr. H. Westerman n (Arbeid) dat de ver gadering een debat voert met de regering. Met de opmerkingen stemt het college echter wel in. Het beste is de minister van Volkshuisvesting nogmaals in een motie aandacht te vestigen op de aangelegenheid. Mr. Van den Bergh diende de hierbovengenoemde motie in, die mede ondertekend werd door de fracties van de K.V.P.Prot. Chr. Groep, V.V.D. en P.S.P. De motie werd aanvaard. Streekplan Zaanstreek De vergadering besloot tot. herziening van het streekplan voor de Zaanstreek overeenkomstig de wensen, vermeld in h^t Koninklijk Besluit van september 1958. waarbij het door de Provinciale Staten in 1954 vastgestelde treekplan gedeeltelijk werd goedgekeurd. Voorts besloten de Staten een deel van het plan, namelijk Oostzaan, uit het streekplan te lichten, omdat het gedeelte valt onder het struc tuurplan Amsterdam-Noord. Bij de besprekingen had de heer D e W i t (Arbeid) het betreurd dat het zo lang duurt alvorens de rijksoverheid de streekplannen behandelt. Hij diende een motie in, welke andere fracties mede ondertekenden, waarin de Provinciale Sta ten hun ernstige verontrusting uitspreken over de trage besluitvorming van de re gering. Daardoor wordt de ruimtelijke ordening belemmerd en de totstandkoming van uitbreidingsplannen komen in gevaar. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE~COURANT a i 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zü die zich met ingang van 1 april 1960 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1960 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. De motie werd met algemene stemmen aanvaard. Havenmond IJmuiden Met algemene stemmen aanvaardde de vergadering een voorstel van Gedepu teerde Staten een achttiende deel (met een maximum van twee miljoen gulden) bij te dragen in de kosten van de werken tot verbetering van de havenmond te IJmuiden. Bij de bespreking noemde ir. D u f o u r het voorstel goed. Grote schepen zullen kunnen binnenvaren en dat komt Amster dam ten goede. Spreker herinnerde hier bij aan de plannen industrieën te vestigen langs het Noordzeekanaal, en hij vroeg of er geen aanleiding bestaat een streekplan te maken voor het gehele kanaal. Gedeputeerde mr. Westermann zeide dat de planologische ontwikkeling tot de taak van Gedeputeerde Staten be hoort; zij zullen de gedachte over het maken van een streekplan in overweging nemen. Over de uitbreiding van Amster dam langs de zuidkant van het Noordzee kanaal staat nog niets vast. Een dienst van de gemeente Amsterdam heeft plannen ge maakt, die voor studiedoeleinden van be lang zijn. Gedeputeerde Staten volgen met belangstelling de werkzaamheden van werkcommissies. Verhoging jaarwedden Met de stemmen der communistische groeperingen en van de P.S.P. tegen be slot de vergadering de jaarwedden van de leden van Gedeputeerde Staten te ver hogen van 15.000 tot f 18.000 en met de stemmen der communisten tegen aan De Rotterdamse advocaat mr. H. A. J. Baanders heeft de Staat der Nederlanden schriftelijk aansprakelijk gesteld voor de financiële schade van de aanvaring tussen de Belgische kotter „Frans Elza" en de „Karei Doorman" namens de nabestaan den van de bij deze ramp om het leven ge komen vijf vissers uit Oostende, namens de Belgische reder Legein en namens de assurantiemaatschappij, waarbij het cas co van de „Frans Elza" was verzekerd. Mr. Baanders schat de Belgische eis tot schadevergoeding op een bedrag van 4.765.000 Belgische francs (ongeveer 345.000,-), waarvan 2 miljoen francs voor de nabestaanden, 1 miljoen voor de reder (inventaris van de kotter) en de rest van het bedrag voor de assurantiemaatschap- pij. Hij zei met nadruk, dat dit een ruwe schatting is van het bedrag van de schade vergoeding. Hij heeft zijn Belgische op drachtgevers thans gevraagd om nauw keurige schadecijfers. Los van deze eis staat de toezegging van de staatssecretaris De Jong, op 30 septem ber in de Tweede Kamer, dat bij gebleken Nederlandse schuld maatregelen ter scha deloosstelling van de nabestaanden zou den worden getroffen. Door vertegen woordigers van de staatssecretaris zal hiervoor thans contact worden gezocht met de nabestaanden, hetgeen wel neer zal komen op contact met de Rotterdamse ad vocaat, die als vertegenwoordiger van de nabestaanden optreedt. vaardde de vergadering een voorstel om het presentiegeld voor de Provinciale Sta ten te verhogen van 20 tot 30 per ver gadering. Bij laatstgenoemd besluit was een korte verklaring namens de communisten voor afgegaan, maar alvorens het besluit over de jaarwedden werd genomen hadden me vrouw Muller-Van West (C.P.N.) en de heren Gortzak en dr. Noorden bos (P.S.P.) uitvoerig hun bezwaren ge uit. Een verhoging van twintig percent werd te hoog geacht en de motivering op het voorstel onvoldoende geacht. Het voorstel, dat ingediend was door vertegenwoordigers van de grootste vier fracties, werd verdedigd door m r. Roel- s e (Arbeid), die onder meer opmerkte, dat het voorstel geen direct verband hield met de loonvorming. De Commissaris der Koningin, d r. M. J. Prinsen, deelde mee, dat provinciale besturen zich tot de minister van Binnen landse Zaken hebben gewend over de jaar wedden van Gedeputeerde Staten. De mi nister had er geen bezwaar tegen, dat de gedeputeerden uit de kleine provincies een wedde zouden genieten van 16.000 en die uit Noordholland en Zuid-Holland een wedde van 18.000. De gedeputeerden uit Noordholland hebben er niet naar ge streefd de eerste te zijn die voor verhoging in aanmerking kwamen en waren voor standers de verhoging trapsgewijs te doen geschieden. In de meeste provincies zijn inmiddels de wedden verhoogd. Na een verdere toelichting van mr. Roel- se werd het voorstel aanvaard. Sinds de^piÏÏnïste Dame Myra Hess haar pianobewerking van het koraal „Wohl mir dass ich Jesum habe" uit de Cantate No. 147 van Johann Sebastian Bach onder de Eugelse titel „Jesu, joy of mans desiring" uitgaf, heeft dit cantate-fragment, ook in talloze andere bewerkingen èn in zijn oor spronkelijke vorm, een zegetocht door de wereld gemaakt, die wel nimmer een einde lijkt te zullen krijgen. De dirigent Richard Heidema van het Christelijk Gemengd Koor te Bennebroek had de koraalbewer king als eerste compositie op het pro gramma geplaatst, dat hij voor het dins dagavond in de Nederlands Hervormde Kerk te Bennebroek gegeven concert van zijn koor had samengesteld. De uitvoering van deze schone rust en bevrijding gevende muziek door het koor met de orgelbegeleiding van Cor Kool werd een stemmige en muzikale inleiding van de avond. Weliswaar was de klanksterkte- verhouding tussen koor- en orgelklank bij de koraalzang ongunstig door het domi neren van de koorklank en bleek de stem ming van het orgel nogal geleden te heb ben, op de expressieve en muzikale wer king van de vertolking waren deze onge wenste factoren niet van werkelijk funeste invloed. Het tweede werk, dat tot uitvoering kwam was de Cantate „Jesu meine Freu- de" van Dietrich Buxtehude, de beroemde organist uit Ltibeck, die voor de muzikale vorming van Johann Sebastian Bach van zoveel betekenis is geweest. Aan het koor waren in driestemmige zetting drie koraal coupletten toevertrouwd, waartegen de zangeressen en zangers goed opgewassen waren. De koorklank, gesublimeerd dooi de verrassend goede akoestiek van de hoog-gewelfde kerkruimte, was zeer ver dienstelijk. al bleek het wel hierbij, dat voortdurend aandacht ter bevordering van de klankgaafheid noodzakelijk is. De sopraan Tine van Raalte, die een solo in de cantate was toevertrouwd, was be hoorlijk bij stem en mede profiterend van de uitstekende klankverwerking van de kerk. kon zij aan haar zang karakter geven met een goede toonvorming. Maar het be studeren van een overtuigende voordracht moet de zangeres met klem aangeraden worden. Ter zake van voordracht kon de solo die de bas Hans van der Leeuw in de cantate zong voorbeeldig genoemd worden. Ook in vocaal opzicht bracht hij veel schonheid in zijn zang, hetgeen eveneens het geval was bij zijn vertolking van de aria „Dignare, o Domine" uit het „Det- tinger Te Deum" van J. F. Handel. In een zelfde muziekstijl, maar dan in een sfeer van stralende vreugde zong het koor Felemanns Psalm 117. Later op de avond kwam een romantische muziektaal met „Lass o Herr mich Hilfe finden" van Felix Mendelssohn voor alt-solo en koor. De zangeres Tony Jaanus was in dit werk de soliste. Zij bracht de verrassing van een fraaie stemklank, die voor de hoogte nog de bijzondere steun van een grotere adem- beheersing behoefde. Haar zang getuigde van zuiver begrip voor de tekstgedachte. Een bijzonder goede indruk maakte het koor en ook de solo-alt en de solo-bas met psalmen van Willem Vogel, ongecompli ceerde, maar bijzonder aantrekkelijke werkjes. Als slot van het concert leidde Richard Heidema de uitvoering van de koorbewerking met sopraan-solo van Ge zang 138 door Piet Post. Het werk klonk veelal zeer beheerst en met een doorgaans goede klank, die aan het einde een impo sante climax verkreeg. Het aandeel van de soliste Tine van Raalte viel hier eveneens te waarderen. De organist Cor Kool ver zorgde voor vrijwel alle kooruitvoeringen en ook bij de solo-zang van Hans van der Leeuw de orgelbegeleidingen. Het was een belangrijke taak, die bij hem in goede handen was. P. Zwaanswijk Zandvoort Vijftig jaar schilder Dinsdag was het vijftig jaar geleden dat de heer A. Kerkman, wonende aan de Van Lennepweg in Zandvoort, op dertienjarige leeftijd als leerling-schilder in dienst trad bij het schildersbedrijf J. van den Bos Zoon, thans gevestigd aan de Burgemees ter Engelbertstraat No. 54. In het bijzijn van zijn werkgevers, werd de gouden jubilaris 's morgens in het raad huis ontvangen door het gemeentebestuur van Zandvoort, waar burgemeester mr. H. M. van Fenema in een hartelijke toe spraak hem namens H. M. de Koningin de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, voor deze vijftig-jari ge trouwe dienst, op de borst speldde. De jubilaris was daarna de gehele dag de gast van zijn werkgevers in hun woning waar zeer velen hem met zijn gouden ju bileum kwamen gelukwensen. Van de Bond van schilders-patroons ontving hij in de loop van de dag de zilveren legpenning met bijbehorende oorkonde, van zijn werk gevers een armbandhorloge. Vele bloe men en geschenken werden hem voorts nog geschonken. Hillegom In Hillegom is dinsdagavond in zaal Sistermans een centraal comité opge richt dat leiding gaat geven aan de plaat selijke activiteiten voor de actie „4 x ZN" ten behoeve van de bouw van een zieken huis in Paramaribo. Op donderdag 21 april zal in de grote zaal van „Treslong" een bonte avond voor deze actie worden gehouden. Advertentie RIO GRANDELAAN 53 - OVERVEEN - TELEFOON 52955

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7