Senatoren bezorgd over de hoogleraren-aanwerving Belgische minister verdedigt taalvergelijk van de CVP Rebellie in de Labourpartij Huurverhoging krijgt spoedbehandeling AKKERTJES Gebrek aan hoornvlies voor transplantaties Kampeerles op school Res. kapitein-vlieger vrijgesproken Tegen overvaller opnieuw vijf jaar geëist Koning Boudewijn stelt bezoek aan Parijs uit Formateur Segni krijgt fiat van partijbestuur fëfókmicbw-. STIFT wp ENS DAG 16 MAART 1960 Onderwijsin de Eerste Kamer altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. Wettelijke regeling gevraagd ten behoeve der blinden Prins bezocht de Hiswa Proef in Amsterdam: Omroepverenigingen contra Weekblad TV Geen diefstal Dispuut over aanspraken op Kongo is geluwd Ernstige waarschuwing tegen dreigend separatisme De kans, dat de voorgenomen huurver hoging inderdaad op 1 april zal kunnen in gaan, is dinsdag door de Eerste Kamer aanzienlijk vergroot. Toen de voorzitter, mr. Jonkman, voorstelde om het wetsont werp betreffende de huurverhoging heden, woensdag, in de afdelingen te behandelen, kwam mr. In 't Veld (P.v.d.A.) verklaren, daartegen ernstig bezwaar te hebben. Hij meende, dat de Eerste Kamer meer tijd voor bestudering moest worden gelaten en hij stelde daarom voor het afdelingsonder- zoek pas op 22 maart te houden. Mr. In 't Veld meende overigens, dat het wetsont werp inzake de huurverhoging onverbre kelijk verbonden was met de wets voorstellen tot wijziging van de Grondbelasting en de Personele Belas ting. De behandeling van beide laatste wetsontwerpen is echter in de Tweede Ka mer opgeschort. Hoe kan de Eerste Kamer dan nu met spoed het wetsontwerp betref fende de huurverhoging behandelen?, zo vroeg mr. In 't Veld. Minister Aartsen verklaarde dat de re gering bepaald niet de bedoeling heeft ge had, de Eerste Kamer in tijdnood te bren gen. Als de Kamer niet op tijd met de be handeling van het wetsontwerp huurver hoging gereed zou komen, zou de regering nog een noodwetje moeten indienen om de huurverhoging op een latere datum te kunnen doen ingaan. De kwestie van de beide belastingvoorstellen zal op 22 maart zeker nog niet zijn opgelost. Het had daar om volgens de minister geen zin, de be handeling van de huurverhoging uit te stellen. Minister In 't Veld kreeg zijn zin niet. Met 37 tegen 24 stemmen werd zijn voor stel tot uitstel van behandeling van het wetsontwerp huurverhoging verworpen. Behalve de fractie van de P.v.d.A. stem den vóór uitstel de heren De Vos Van Steenwijk en De Wilde (V.V.D.) en prof. Hellema (A.R.). Minister gehuldigd De Eerste Kamer heeft daarna een aan vang gemaakt met de behandeling van de begroting van Onderwijs, K. en W. Minis ter Cals mocht daarbij veel waarderende woorden voor zijn beleid in ontvangst ne men. Die hulde kwam juist op de dag, waarop mr. Cals gedurende tien jaar eerst als staatssecretaris en daarna als mi nister op het departement van Onder wijs, K. en W. werkzaam is. Bij deze begrotingsbehandeling is grote aandacht geschonken aan het Hoger On derwijs. Prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) erkende, dat er veel wordt gedaan maar nog altijd niet genoeg. Deze opmerking gold overigens niet alleen het Hoger On derwijs, maar ons gehele onderwijs. De P.v.d.A.-woordvoerder verklaarde het eens te zijn met de minister, dat niet moet worden overgegaan tot invoering van pres tatiesalarissen voor hoogleraren. Aan een Europese universiteit had prof. Schermer horn niet zo'n grote behoefte. Wel zou hij zich kunnen verenigen met enkele gespe cialiseerde instellingen op Europese grondslag. Dezelfde spreker zeide het te betreuren dat het nog altijd niet gelukt is, in ons land het vraagstuk van de kernener gie behandeld te krijgen in overeenstem ming met de betekenis ervan voor ons volk. Mr. Van Riel (V.V.D.) zei van oordeel te zijn dat de bedragen, die voor het Hoger Onderwijs beschikbaar worden gesteld, Advertentie flitsen de pijn weg De grote moeilijkheid bij hoornvlies- transplantatie is het verkrijgen van het vereiste donormateriaal. Artsen en an- verplcgend personeel in ziekenhuizen stui ten dagelijks op grote ethische en juridi sche bezwaren, wanneer zij de ogen van overledenen willen gebruiken om oogpa tiënten door middel van transplantatie te redden van levenslange blindheid. Een wetswijziging is de enige oplossing, waar bij aan bepaalde, door de wet aan te wijzen artsen wordt toegestaan in enkele, eveneens door de wet aan te wijzen zie kenhuizen bij overledenen transplantatie- materiaal te verwijderen, tenzij de over ledene voor zijn dood te kennen heeft ge geven, dat hij dit niet toestaat. Dit zei prof. dr. J. ten Doesschate dins dagavond tijdens een bijeenkomst in Utrecht ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van de Centrale commissie voor de hoornvliesinstanties van het Ne derlandse Rode Kruis. De hoogleraar wees ook op het drieledig doel van hoornvlies operaties. In de eerste plaats vervangt men een troebel deel van het hoornvlies door een helder hoornvlies om het zien te verbeteren. In de tweede plaats wordt een stevig en gezond vlies aangebracht, om het oog voor een totale ondergang te behoe den. In de laatste plaats transplanteert men om de genezing van een ziekte, zo als bij voorbeeld een zweer, te bespoedi gen. In deze drie gevallen onderscheidt men twee technieken, een behandeling, waarbij de totale dikte van het hoorn vlies wordt verwijderd; en een behandeling waarbij slechts een gedeelte van het vlies wordt weggenomen. Het voornaamste werk van de centrale commissie is, de Nederlandse bevolking te overtuigen van de grote dienst die men de medemens bewijst, door zijn ogen na het overlijden af te staan. In de tien jaar dat de com missie bestaat, is het aantal mensen dat hierin toestemde voortdurend gestegen. Ondanks dit feit bestaat er nog steeds een grote behoefte aan donormateriaal. bewijzen dat er echt een wetenschapspo litiek wordt gevoerd. Dat was vóór de oor log anders. Hiervoor bracht Mr. Van Riel de minister gaarne hulde. Bijzondere leerstoel Na gevraagd te hebben of Gouda kans maakt op de vestiging van een Rijks kweekschool, bracht mr. Van Riel de kwes tie van de voorgenomen instelling van een buitengewone leerstoel in de kennis van de internationale organisaties, in het bijzon der in verband met de landbouw- en voed- selpolitiek aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen ter sprake. Mr. Van Riel meende, dat de Groningse Senaat en de betrokken faculteit tegen de instelling van deze leer stoel zijn. Alleen is er een meerderheid in het college van curatoren voor. Mr. Van Riel meende, dat in deze de faculteit het laatste woord behoort te hebben tenzij de ze apert ongelijk zou hebben. Een dergelij ke leerstoel hoort eventueel thuis in Wage- ningen. Prof. Diepenhorst (A.R.) meende even eens dat de meerderheid van het college van curatoren haar zin niet moest zien door te drijven. Mr. Van Riel uitte verder zijn bezorgd heid over het tekort aan hoogleraren, o.a. in de fysiologie. Men probeert nu krachten uit het buitenland aan te trekken. Het baarde deze spreker zorg dat ons land niet zelf deze hoogleraren kan opbrengen. Be zorgdheid toonde mr. Van Riel ook over de medische opleiding. Hij werd hierin door prof. Diepenhorst bijgevallen. Overheid en kunst Sprekende over de kunst vroeg mr. Van Riel, een commissie in te stellen die een rapport zou hebben uit te brengen over de aankooppolitiek van de rijks- en gemeen te-musea. Spreker zeide te vrezen, dat ei- te weinig coördinatie op dit punt is. In dit verband vroeg prof. Diepenhorst of het niet mogelijk was geweest de collectie- Dreesmann voor Amsterdam te behouden. Verschillende Kamerleden zoals de heer Van Hulst (C.H.) en mevrouw Schouwe- naar-Franssen (V.V.D.) uitten hun waar dering voor het totstandkomen van een op- losssing voor de leraarssalarissen. De heer Van Hulst hield overigens een pleidooi voor het onderwijs in hedendaag se geschiedenis op de scholen. Er ontbreekt onze jeugd veel kennis over het jongste verleden, zoals over de tweede wereldoor log. De sportnota Sprekende over d? sportnota, zeide de heer Van Hulst (C.H.) daarin een beleids lijn te missen. Hij betreurde de gang van zeken met de sporttoto. Had de vorige re gering ten deze een beslissing genomen, dan zou er thans niet zoveel politiek gehar rewar over zijn. In elk geval meende de heer Van Hulst dat de sport niet de dupe van deze moeilijkheden mag worden. De christelijke sportverenigingen, die geen totogelden willen aanvaarden, moeten an derszins financiële hulp krijgen. Mevrouw Schouwenaar-Franssen (V.V.D.) hield een pleidooi voor het geven van on derwijsbevoegdheid op middelbare scho- scholen aan officieren, die een gedegen op leiding krijgen en die zeker in staat zijn, onderwijs te geven in bepaalde gespeciali seerde vakken. Dezelfde afgevaardigde vroeg een iets ruimere subsidie voor de to neelgroep Studio, die vooral in de provin cie uitstekend werk verricht. Mevrouw Schouwenaar deed ook een goed woordje voor de vier in ons land nog bestaande circussen die een moeilijk be staan leiden. Scholenbouw De heer Van Velthoven (K.V.P.) klaag de over de trage gang van zaken bij de scholenbouw. Verschillende andere afge vaardigden uitten hun bezorgdheid over het tekort aan gymnastieklokalen. Ook het lerarentekort en het vraagstuk van de on bevoegde leerkrachten werden van verschil lende kanten ter sprake gebracht. Prof. Gielen (K.V.P.) die o.a. aandacht had gevraagd voor de „krepeergevallen" van de bibliotheken te Vlaardingen, Venlo en Leiden noemde het rapport van de com- missie-Piekaar over het Hoger Onderwijs een verdienstelijk stuk werk maar hij had ook bedenkingen. De spreidingsplannen ontmoetten bij deze afgevaardigde geen al te grote waardering. Vestiging van een universiteit te Deventer brengt z.i. niet de gewenste oplossing voor Friesland, Lim burg en een deel van Brabant. Ook in „Hol land" zijn spreidingsmogelijkheden. „Geen T. H. in de IJmond" Prof. Gielen was het niet eens met het rapport-Neher om een derde Technische Hogeschool in de IJmond te vestigen. De ze behoort in het Oosten des lands, meende prof. Gielen. Prof. Diepenhorst (A.R.) waarschuwde er o.a. voor niet te veel in te gaan op wen sen om voor allerlei beroepen een acade mische graad in te stellen. Deze afgevaar digde vroeg voorts aandacht voor de vol ledige instandhouding van het gymnasium. De heer Derksen (K.V.P.) bracht ter sprake het verbod van het gemeentebe stuur van Groningen, opgelegd aan onder wijzers, tot het geven van extra lessen bui ten de schooluren. Deze afgevaardigde meende dat hiermee een aanslag op de per soonlijke vrijheid van de onderwijzers wordt gedaan. Vermelden we tenslotte nog uit de veel heid van onderwerpen die ter sprake is ge bracht de kritiek van de heer Polak (Com.) op het besluit van staatssecretaris Schol ten, om vertoning van de film Kringloop (sexuele voorlichting) voor de televisie te verbieden. Vandaag wordt het debat over de onderwijsbegroting voortgezet. Bij de aanvang der vergadering heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijzi ging van de Hinderwet z.h.s. aanvaard. Prins Bernhard heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de Hiswa watersport tentoonstelling in het Amsterdamse RAI- gebouw. De Prins, die vergezeld was van zijn adjudant, luitenant-ter-zee eerste klasse W. W. Kuyck, werd ontvangen door burgemeester mr. G. van Hall. de voor zitter van de Hiswa, de heer S. Joosten, de voorzitter van de tentoonstellingscommis sie, de heer G. de Vries Lentsch jr. en de secretaris van de Hiswa mr. H. A. J. C. Muyser. De Prins toonde bijzonder grote belang stelling voor motorboten. Hij vertelde, dat hij onlangs op de Engelse „boatshow" een schroefloze runaboat met straalaandrijving heeft gekocht, die vooral geschikt is voor het varen in zeer ondiep water. Om kwart voor tien vertrok de prins weer. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het lesrooster van de Purmerschool (een gemeentelijke l.o.-school) in Amster dam-Noord is deze week uitgebreid met kampeer-onderricht. Eens in de veertien dagen zullen de leerlingen uit de twee hoogste klassen een gehele middag lessen volgen in kamperen. Van de resultaten zal afhangen of volgend jaar het kamperen als verplicht leervak op alle Amsterdam se scholen zal worden ingevoerd. De A.N.W.B. en de Nederlandse Reisver- eniging hebben hun medewerking toege zegd. De heer G. van der Weyde, hoofdre dacteur van de „Kampeerkampioen" van de A.N.W.B. zal voor de klas „gedrag in het kamp" doceren. De jongens en meis jes krijgen voorts onderricht in het opzet ten en afbreken van tenten, het gebruik van kooktoestellen, het stoken van kamp vuren, natuurbescherming, en het gebruik van kaarten en compas. Na afloop van de cursus zullen de leer lingen gezamelijk kamperen op het terrein van de Nederlandse Reisvereniging bij Epe. Dinsdagmiddag 22 maart zullen voor het gerechtshof te Arnhem de pleidooien wor den gehouden in het hoger beroep van de zaak, die door de omroepverenigingen aan hangig is gemaakt tegen het weekblad T.V. In december van het vorig jaar werd dit kort geding in eerste instantie behan deld door de president van de arrondisse mentsrechtbank te Arnhem, mr. J. H. Smits. Voor de vijf omroepvei-enigingen trad toen op mr. dr. P. J. Witteman, die een verbod eiste van het publiceren van radio- en televisieprogramma's in het weekblad T.V. Voor de uitgeefster van dit blad, de n.v. Explicator te Doetinchem, betoogde wijlen mr. J. W. F. Donath, dat het auteursrecht door het weekblad T.V. niet werd geschonden, omdat zijn redac tionele werkwijze berust op vrije nieuws garing. In zijn tussenvonnis op 2 januari bepaal de de president, dat ten aanzien van de televisie-programma's aan het weekblad T.V. geen verbod kon worden opgelegd, aangezien niet was gebleken, dat hier auteursrecht zou zijn geschonden. Ten aanzien van de radio-programma's stelde de president, dat aangenomen moest wor den, dat het weekblad T.V. voor zijn in formatie gebruik maakte van de program ma's van de omroep, waarop auteurs recht rust. Hij achtte derhalve de rechten der omroepverenigingen op de door haar gepubliceerde radioprogramma's ge schonden, tenzij zou blijken dat het week blad T.V. in de bewerking van de program- mastof tot een eigen, nieuwe vorm is ge komen. Hiertoe wilde hij drie deskundi gen als adviseurs benoemen. Deze deskundigen zijn niet tot een on derzoek gekomen, omdat inmiddels mr. dr. P. J. Witteman namens de omroepver enigingen hoger beroep aantekende. Sinds dien zijn schriftelijke memories van grie ven en antwoord bij het gerechtshof te Arnhem ingediend. De belangen van het weekblad T.V. worden thans behartigd door mr. A. G. Maris te Den Haag. Het hof heeft bepaald dat op dinsdagmiddag 22 maart te half drie de pleidooien worden gehouden. Voor de behandeling zijn vier uren uitgetrokken. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft de 38-jarige reserve kapitein vlieger C. A. van R. uit Den Haag vrij gesproken van een hem ten laste gelegde diefstal van geld uit de kas van de offi ciersmess op de vliegbasis Eindhoven. De advocaat-fiscaal had bevestiging van het vonnis van de krijgsraad twee maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst gevorderd. De kapitein, die in januari van het vorige jaar was gekozen tot barofficier van de mess, had, als het druk was, wel eens de mess-bedienden achter de bar geholpen met de bediening en het geldwisselen. Dat mocht hij niet, want hij had met het geld niets te maken. De bedienden waren daar voor verantwoordelijk. De kapitein zou als hij hielp, geld uit de kas hebben genomen. Hij heeft altijd verklaard onschuldig te zijn. (Van onze Amsterdamse redacteur) Is verdachte een schurk of heeft hij al leen maar stoer willen doen? Deze vraag zal het gerechtshof in Amsterdam de ko mende 14 dagen bezig houden en daarna zal blijken of het hof dezelfde mening is toegedaan als de rechtbank, die deze jon geman, de 21-jarige C. N. R. heeft ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Een straf die de procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, dinsdag ook voor hel hof eiste. R. stond als een keurig geklede be- schaafd-sprekende en innemende jonge man voor het hekje. Als typograaf had hij vóór zijn laatste arrestatie enige tijd een goed inkomen gehad. Hij had altijd geld op zak, had er plezier in te knutselen aan een scooter en vertroetelde zijn dui ven. Zo ging het bijna een jaar. R., die van zijn 17de tot zijn 20ste jaar vrijwel doorlopend in jeugdgevangenissen had ge zeten, leek op te groeien tot een fatsoen lijk burger. Maar in april vorig jaar is het weer be gonnen. Eerst een inbraak in een sigaren winkel, toen het stelen van wapens uit de voormalige Fokkerfabriek in Amsterdam, vervolgens een diefstal uil het wapendepot van de Oranje-Nassaukazerne en tot twee maal toe het stelen van een auto. Ten slot te samen met vier vrienden van wie enkele ook debet waren aan de andere mis drijven het overvallen van de heer U. Nukoop, de houder van het postagentschap in de Landbouwstraat in Amsterdam- Oost. Het gebeurde op 9 mei verleden jaar op een zaterdagmorgen tegen 12 uur. Bij de overval werden de pistolen en revol vers gebruikt, die uit de wapendepots wa ren gestolen. „Wat geld!" mij kun je krij gen," had de dappere agentschaphouder geroepen en hij had de knapen als stoute kinderen uit zijn winkel geranseld. Er werd overigens niet door R. twee maal geschoten. De heer Nukoop werd in de rechterarm en het rechterbovenbeen getroffen. Tijdens de vlucht in een gestolen auto wei'den de vijf knapen klem gereden en overmeesterd door twee koelbloedige po litieagenten. De jongens waren alle vijf met pistolen gewapend. In de auto lagen stenguns, eveneeens van diefstal afkom stig. De rechtbank heeft R. destijds als een der hoofdpersonen beschouwd. Waarom hij in hoger beroep was gegaan? „Ik be grijp dat ik straf heb verdiend, maar ik vind het verschrikkelijk om terbeschik king gesteld te worden," aldus verdach te, die de tenlasteleggingen overigens vol mondig toegaf. „Als men voor dergelijke feiten niet ter beschikking wordt gesteld wat moet er dan gebeuren eer men hier toe overgaat?" vroeg de procureur-generaal zich af. Maar mr. J. Boor, de verdediger zei: „Hij heeft liever tien jaar gevangenisstraf dan weet hij wanneer er een eind aan komt. Als hij terbeschikking wordt ge steld, weet hij niet wanneer de straf op houdt." Mr. Boor meende hier niet te doen te hebben met een doorgefourneerde schurk. De overval op het postagentschap zag hij meer als een stukje wild-west, waar de branie en de bravour afdruipen. Het was de raadsman overigens een raadsel waar om zijn cliënt, die over niets te klagen had, weer het vroegere milieu had opgezocht. Hij vroeg voor R. een kans om na een behoorlijke straf te tonen wat hij waard is. Ook president, mr. J. Sprey, trachtte uit de gesloten jongen te krijgen wat hem be wogen heeft opnieuw het pad der misdaad op te gaan. Hakkelend zei verdachte: „Ik had er eerst geen behoefte aan, maar ten slotte ben ik gaan meedoen, misschien wel om de spanning en om iets te beleven. Het hof zal over 14 dagen arrest wijzen. Op Schiphol arriveerde dinsdagochtend een prominente kok uit Brussel, Jean Vanandruel, die de komende dagen met een Britse, een Weense en een Neder landse collega zal trachten de Neder landse huisvrouwen ervan te overtui gen, dat men met eenvoudige middelen een goede malatijd kan bereiden. Ter begroeting was op Schiphol een ere wacht aanwezig, bestaande uit leer lingen van de slagersvakschool, die voor een passende omlijsting van dit plaatje zorgde. Links de Oostenrijkse kok H. Kerschner, rechts de K.L.M.- kok G. J. Krielaart en midden de Bel gische kok Jean Vanandruel. (Van onze correspondent in Brussel) Koning Boudewijn die zondag van zijn wintersportvakantie in Zuid-Frankrijk is teruggekeerd zal zijn officieel bezoek aan Frankrijk en generaal De Gaulle, dat voor 30 juni was vastgesteld, uitstellen. Op die dag zal de koning der Belgen zich samen met premier Eyskens en beide ministers van Kongo zeer waarschijnlijk in Leopold- stad bevinden om daar de proclamatie van de Kongolese onafhankelijkheid bij te wonen. Het dispuut tussen de Belgische en Franse regeringen over het „recht van voorkeur" van Frankrijk op Kongo, is in tussen geluwd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville heeft in Brussel laten weten, dat Frankrijk van dit voorkeurrecht zeker geen gebruik zal maken, wanneer Kongo op 30 juni on afhankelijk wordt. Alleen wanneer andere landen van een eventueel uiteenvallend on afhankelijk Kongo gebied zouden verkrij gen, zou Frankrijk zijn aanspraken doen gelden. Overigens zal Frankrijk de onaf hankelijke regering van Kongo meteen erkennen. Het juridisch voorkeurrecht van Frankrijk op Kongo was in Parijs niet eens meer bekend, maar de aandacht van de juristen van de Quai d'Orsay werd op deze kwestie gevestigd door een artikel in.een Belgische krant. Deze foto van koning Boudewijn en de skikampioen Emile Allais werd ge maakt in Courchevel (Savoye), waar de koning een wintersportvakantie heeft gehouden. ROME (UPI) Het dagelijks bestuur van de Italiaanse christen-democratische partij heeft zich zonder tegenstemmen en bij twee onthoudingen uitgesproken voor de vorming van regering bestaande uit christen-democraten, sociaal-democraten en republikeinen. Een dergelijke links- van-jhet-centrum regering zou in de Kamer van Afgevaardigden een meerderheid van één stem hebben en afhankelijk zijn van welwillende stemonthouding van de socia listen van Nenni. De resolutie van het dagelijks bestuur laat geen twijfel bestaan dat de chi-isten- democraten niet van plan zijn concessies te doen aan het neutralistische standpunt van de socialisten terzake van de buiten landse politiek of hen tegemoet te komen in binnenlands-politiek opzicht. De socia listen volgen in gemeenteraden en vakbon den, en soms ook in de Kamer van Afge vaardigden, een politiek die zeer dicht bij die van de communisten staat. Het vrijwel unanieme besluit van het dagelijks bestuur is een persoonlijke triomf voor kabinetsformateur Segni. Ve len geloven dat hij de enige politicus is die een links-van-het-centrum kabinet kan vormen zonder dat een scheuring op treedt in de christen-democratische par tij. Advertentie vullingen voor elke ballpoint (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister voor de Midden stand, Paul Van den Boeynants, volksver tegenwoordiger voor Brussel, heeft als eerste lid van het Belgische kabinet het door een commissie van Waalse, Brussel se en Vlaamse C.V.P.-parlementsleden tot stand gebrachte taalvergelijk verdedigd. Hij sprak dinsdagavond voor een Brussels publiek en vroeg zich daarbij af of de Belgen onbekwaam zijn geworden om rus- lig en kalm het belangrijke vraagstuk van de positie van Brussel als hoofdstad van een tweetalig land en als zetel van de Europese instellingen te bespreken. De mi nister waarschuwde de Brusselse openba re mening, dat er zich op het ogenblik in Vlaanderen een zeer gevaarlijke federa listische beweging ontwikkelt. Hij veroordeelde de Vlaamse studenten, die de Waalse premier Jean Duvieusart in Leuven belet hebben het woord te voe ren en de Waalse studenten die de ruiten stukgooiden van de woning van de Leuven se rooms-katholieke senator monseigneur Philips. Brussel wordt op het ogenblik door de Vlaamse en Waalse extremisten scherp aangevallen. Deze extremisten, aldus de minister, is het er slechts om te doen de hoofdstad in een ongunstig daglicht te stel len. De Waalse extremisten verwijten Brussel dat het een veel te groot bedrag aan kredieten voor openbare werken en andere overheidsinvesteringen opslokt, terwijl de Vlaamse extremisten Brussel, als Franstalige stad, verwijten dat zij haar taak als hoofdstad niet vervult. Van electoraal standpunt bekeken, was het wellicht niet handig het Vlaams-Waals probleem aan de orde te stellen, maar wanneer de Belgische politieke partijen niet de moed hebben om het taalvraag stuk op te lossen zou de Belgische een heidsstaat een dodelijke slag worden toe gebracht. Laten wij de leuzen laten varen, aldus minister Van den .Boeynants. Zij vergiftigen de sfeer. De minister stelde aan de vergadering tot drié maal toe de vraag wie het taaicompromis, dat op het congres der rooms-katholieke partij in Charleroi is totstandgekomen, had gele zen. De zaal bleef doodstil. Belang van Brussel Op een van de voornaamste punten van het taaicompromis, namelijk de tweetalig heid van de ambtenaren van de Brusselse gemeentebesturen, legde de minister spe ciaal de nadruk. Hij zei te hopen dat wanneer Brussel werkelijk de ze tel wordt van de Europese Gemeenschap pen. de hoofdstad van Europa, alle Brus selse ambtenaren vier talen zullen beheer sen. De uiteenzetting van de minister werd met grote aandacht gevolgd en de mees te Franstalige kranten van Brussel pu bliceerden van de rede een zeer uitvoerig verslag. De minister verklaarde zich ook een voorstander van tweetalige scholen in Brussel. Hij zei nog dat de Vlamingen moeten afzien van een overdreven gevoe ligheid en de Walen van hun misprijzen voor de Nederlandse cultuur. De minister verdedigde eveneens het nieuwe voorgestelde statuut voor de Brus selse landgemeenten, namelijk dat de betrekkingen van de gemeentebesturen van deze Vlaamse randgemeenten in de beide landstalen zullen dienen te gebeu ren en de Franssprekende ouders het recht zullen verkrijgen Franstalige scholen te doen openen, wanneer zij talrijk genoeg zijn. De Vlaamse en Franssprekende Brus selaars mogen de enige kans niet laten voorbijgaan om van Brussel een werkelijk grote Europese en meertalige hoofdstad te maken, aldus Van den Boeynants. LONDEN (UPI) Vierenzestig socia listische leden van het Britse Lagerhuis hebben het hoofdbestuur van de Labour- party in een gezamenlijke brief verzocht de standpunten welke partijleider Hugh Gaitskcll ten aanzien van het nationalisa- tievraagstuk koestert, af te keuren. Hun brief houdt nauw verband met het besluit van het socialistische Lagerhuislid Crossman, om af te treden als de deskundi ge op het gebied van de oudedagsvoorzie ning. Gaitskell had Crossmans besluit ge forceerd, omdat Crossman de belangrijk ste woordvoerder is van de linkervleugel in de Labour. Gaitskell is van oordeel dat de socialis ten de laatste Lagerhuisverkiezingen ver loren hebben omdat zij met teveel klem op grootscheepse nationalisaties hebben aan gedrongen. Hij streeft naar een wijziging van het beginselprogramma van Labour, waarin de partij verklaart voorstander te zijn van de publieke eigendom. Bovendien speelt ook de kwestie van de kernwapens een rol. Gaitskell is van oor deel dat de Bxdtse defensie over kernwa pens moet beschikken. Zijn linkse tegen standers binnen de partij, die sterke uit breiding van de nationalisatie wensen, verklaren dat Groot-Brittannië geen kern wapens mag bezitten, onder welk beding ook. Gaitskell heeft Crossman tenslotte de wacht aangezegd een besluit dat Cross man zelf, naar hij verklaarde, reeds ge ruime tijd had voelen aankomen. Prompt kwamen Crossmans aanhangers in op stand en schreven 64 Labour-leden van het Lagerhuis een gezamenlijke brief aan Morgan Philips, de secretaris-generaal van de partij. De rebellie is daarmee naar buiten getreden en men vraagt zich af hoe Gaitskell de stroming zal opvangen. In Londen houdt men er rekening mee dat Gaitskell als voorzitter zal aftreden indien hij de krachtmeting met de linkervleugel vandaag in het partijbestuur verliest.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9