Reverend Uday Sing spreekt over de problemen van India Het Westen zal communisme moeten „uitzitten" Forum sprak zich uit over de moderne woninginrichting Nederlandse schooljeugd zorgde voor bijdragen voor onderwijsinstellingen Fa. A. mm ssssr*- KINDEROPTOCHT MARM1TE DONDERDAG 17 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Jeugdtoneelgroep „Trix" speelde voor „Doe Open" Faillissementen Vergadering buurtver. Aerdenhout-Bentveld WINKELNIEUWS Magazijnchef in Heem stede zou 12.500,- verduisterd hebben Scholendag van christe lijke scholen in Haarlem UIT STAD EN STREEK Ouderavond Jozefschool Voor het zendingswerk Liedjesfestijn voor „Doe Open Dr. C. L. Patijn en prof. dr B. H. M. Vlekke spraken over de burgerlijke verdediging Eerste voorlichtingsavond van Federatie van meubileringsbedrijven in Haarlem Bouw zuiveringsinstallatie is begonnen V Uegtuigbom ontploft Vakantie voor vrouwen uit vluchtelingenkamp Bijeenkomst K.A.B. „Kindervreugd" schaft speelwerktuigen aan Op doorreis naar Amerika, waar hy een congres zal by wonen te Denver (Colorado), zal mr. Uday Singh, Reverend der Methodist Church in India, in ons land enkele lezingen houden, waarvan de eerste, slechts enkele uren na zyn aankomst in ons land, in het Provinciehuis te Arnhem plaatshad. Ten huize van ir. F. B. Carbasius Weber te Velp, die namens de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties bijna zeven jaar als adviseur van de regering van India in dit land werkzaam is geweest en in deze hoedanigheid gereld contact had met rev. Uday Singh, manager der High School (tè vergelijken met onze h.b.s.) te Pauri Gahrwal in het Himalayagebergte, troffen we rev. Uday Singh, waar hy ons iets vertelde over de ontwikkeling in zijn land en met name in het Himalayagebergte. In het kader van de hulpverlening der Unesco werden ook in ons iand geschcnkbonaetics op touw gezet met het speciale doel het onderwys in India of elders op een hoger plan te brengen. Sommige van de scholen in de Hima laya, vóór de onafhankelijkheid door En gelsen opgezet, waren bij lange na niet voldoende om de bevolking het noodzake lijke onderwijs te geven. De aanzienlijke sommen, die dank zij de acties der Neder landse scholieren, Rotary-clubs, kerkelijke groeperingen en anderen bijeengebracht werden, vormen dan ook een belangrijke bijdrage tot de ontwikkeling van de Hima laya, waar naar schatting nog steeds 75 percent der kinderen verstoken is van iedere vorm van onderwijs. Dank zij deze bijdragen is dan ook reeds in Pauri Gahr wal een instituut voor Natuurwetenschap pen ingericht, dat het best met een labo ratorium vergeleken kan worden. Het zijn juist deze basiswetenschappen, die voor de bevolking der Himalaya van vitaal belang zijn, daar de Prahari's, de bergbevolking, voornamelijk afhankelijk waren van de landbouw, waarin men echter nog slechts ten dele een armzalig bestaan kon vinden en de bevolking erfelijk honger leed. Toch zijn er, ook in de Himalaya, mogelijkheden voor hoger welvaart. Deze mogelijkheden zijn gelegen in de ontwikkeling der bevol king en in de tuinbouw. Landbouw levert hier praktisch niets op. Anders ligt dit echter voor de tuinbouw. Niet alleen dat de grond hiervoor geschikt is te maken, doch tuinbouw werkt ook industrialisatie in de hand, zodat het niet verwonderlijk is, dat rev. Uday Singh het stichten van een soort Tuinbouw Hogeschool in de Himalaya, waar de besten van de Hima- laya-studenten hun vakstudie zouden kunnen voltooien, als een te verwezen lijken ideaal ziet. Dank zij de hulp, ver leend door de Voedsel- en Landbouw organisatie der Verenigde Naties (F.A.O.), is de tuinbouw in opkomst. Het surplus, dat de tuinbouw oplevert kan gemakkelijk Advertentie ;j Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Te!. 12181 Showroom: Vya.genweg 104 -'.Tel. 12730 COMPLETE KEUKENINRICHTING De jeugdtoneelgroep „Trix" uit Haarlem- Noord heeft niet achter willen blijven bij die jongeren die op allerhande manieren acties op touw zetten om geld bijeen te krijgen voor de vluchtelingen in de West- duitse kampen Friedrichsfeld en Ohm stede. Gistermiddag en -avond werd. beide keren voor een volle feestzaal „Noord" in Oud-Schoten, met veel succes het sprook jesspel „De gouden pomp" van Jook van Bergen opgevoerd. De netto opbrengst, die ten goede komt aan de actie Doe Open", bedroeg f 170. Vlot en doorgaans met een uitstekende kennis van hun rol hebben de jeugdige toneelspeelsters en -spelers in prachtige kostuums gestoken het verhaal ten tonele gebracht van prinses Miralda, die opge stookt door haar hofdames, haar vader koning Sonnevanck van de troon stoot om zelf te kunnen regeren. Op zijn beurt wil de legeraanvoerder een staatsgreep uitvoe ren om aan de macht te komen. Na veel verwikkelingen aan het hof krijgt prinses Miralda berouw van haar daad. Met be hulp van een gouden pomp, die een tove naar haar als talisman ten geschenke heeft gegeven, slaagt zij erin koning Sonne vanck weer aan de macht te brengen, waarna orde en rust in het land terug keren. Na afloop van de voorstellingen toonden de toeschouwers hun dankbaar heid voor het gebodene met een hartelijk applaus, in welke hulde ook mevrouw F. de Vries, die de regie voerde, en haar mede werksters de dames D. Schoonebeek en B. Maris werden betrokken. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag tn staat, van faillissement verklaard: De Vennootschap onder firma Drukkerij Joh. Hoogendoorn, gevestigd te Haarlem en kantoorhoudende aldaar aan de Hage- straat 45 rd. en hare vennoten A. C. Hoo gendoorn en P. Hoogendoorn. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cu rator: mr. E. Brongersma, Wilhelminastr. 5, Haarlem en J. A. Vernout, onderaannemer, Dekkerstraat no. 14 te Beverwijk. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cu rator: mr. H. C. R. M. van Cranenburgh, Wilhelminastraat 5. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: P. G. Rozen- daal, automonteur, Lischbloemstraat 3 te Lisse. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. J. H. van Wijk. Kenaupark 24, Haarlem; van J. A. Buite man, taxi-ondernemer, Binnenweg 79 te Heemstede. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. E. Brongersma, Wilhelminastraat 5, Haarlem en van H. v. d. Aa, slijper, Delftstraat 21 zw., Haar lem. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curator: mr. J. Jansonius, Parklaan 5, Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de fail lissementen van: wijlen Jan Schellings Sr., h.o.n. ,.Haveon", Groothandel in verfwa ren, Zijhuizen 5, Haarlem. Rechter-Com missaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. H. van Wijk, Kenaupark 24, Haarlem en van T. Glijnis, eigenaar machinewerkplaats, zaakdrijvende te Alkmaar, Ramen 24, wo nende te Krommenie Blok 29. Rechter- Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, Zaan- weg 66, Wormerveer. afgezet worden in de dicht bevolkte ge bieden in de vlakten van India. Daar tuin bouw plus minus twintig maal zoveel per ha opbrengt als de landbouw en het gehele jaar door werk vereist, zullen de Prahari's des winters niet meer noodgedwongen de vlakten intrekken om daar in de land bouw lonen van 0,90 tot 2,70 per dag(!) te moeten verdienen, waarbij men reke ning moet houden met het feit, dat de kosten van het levensonderhoud hoger zijn dan in Nederland. Een ander, niet minder dringend probleem vormen de stammen, die vóór de Chinese communisten Tibet en bovendien 70.000 km2 der Indiase Hima laya bezetten, de handel tussen Tibet en India levendig hielden. Met hun geiten karavanen vervoerden zij langs de geiten paden in de Himalaya zout, borax, wol en dergelijke uit Tibet naar India en katoen, aardappelen, granen, suiker en tabak naar Tibet. Nu deze handel tot stilstand is ge komen, zal ook voor deze mensen, de Bho- tiya's, naar schatting 100.000, nieuw em plooi gevonden moeten worden. Vooral het feit, dat geen wol meer uit Tibet kan worden aangevoerd, betekent voor de Pra hari's, die des winters in een „Pool-kli- maat" leven, een ramp. De Verenigde Na ties verleenden hier dan ook hulp in de vorm van het vestigen van schapenfarms waarvoor de Merino's uit Australië werden aangevoerd. Ook voor het beheer der farms en het verwerken der wol is goed onderwijs nood zakelijk. De bevolking der Himalaya, waar sinds de onafhankelijkheid van India, een krachtige opleving te bespeuren is, is be reid aan te pakken en van de Himalaya een der rijkste gebieden van India te maken. Zij weten eechter niet hoe, het is hun nooit geleerd. In dit licht bezien vor men de inzamelingsacties in Nederland een brug tussen twee heel verschillende we relden, het kleine, grotendeels beneden do zeespiegel liggende landje aan de Noordzee en het indrukwekkende Himalayageberg te, waar een schrijnend tekort is aan pri mary-schools, secundary-schools en High- Schools. Onder meer de Technische School te Zeist heeft dit begrepen en vervaardigt een complete pre-fab school voor een klein dorpje in het Himalayagebergte, waar de kinderen der Prahari's mede dank zij de bijdrage van Koningin Juliana, voor dit doel beschikbaar gesteld, voor het eerst in hun leven in een eenvoudige maar doel treffende twee-klassige school onderwijs zullen genieten. Ook dè opbrengsten der andere acties in Nederland zullen voor onderwijsdoel einden worden gebruikt. Reverend Uday Singh zou vanmorgen spreken in het Kennemerlyceum te Haar lem en morgenmiddag in het Laurens Costerlyceum te Haarlem. Advertentie CENTRUM COMITé KONINGINNEDAG 5 MEI a. s. Aangemoedigd door het grote succes van de afgelopen jaren, staat er wederom een Kin deroptocht op het programma van 5 mei. Jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar kunnen dch opgeven in groepsverband en persoonlijk. Er zijn aantrekkelijke verhoogde geld- en luxe prijzen. Alle deelnemers(sters) wordt t.z.t. een Bioscoopvoorstelling aangeboden. Belangstellenden kunnen zich nu reeds mel den bij de secretaris: D. H. v. d. Vlerk. Zijl straat 5 en ook op zaterdag 23 april 35 uur in de H.K.B.. Tempeliersstraat. Woensdagavond heeft de Buurtverenigin Aerdenhout-Bentveld in restuarant Boe- kenroode vergaderd. De vergadering heeft mr. A. Bos en me vrouw E. J. van Holten-Keur herbe noemd en mr. J. C. Dudok van Heel als bestuurslid gekozen. De aftredende secre taris mr. G. L. van Oosten Slingeland is dank gebracht voor diens activiteit. De jaarverslagen van de secretaris en van dé penningmeester werden goedge keurd. De kas vertoonde een batig saldo van 1386. De vereniging heeft een ma tig groeiend ledental. Bij de rondvraag is nog gesproken over het streekplan Zuid Kennemerland. De voorzitter zei de voorkeur te geven aan het plan-De Ranitz, te meer waar een verbreding van de Zandvoortselaan naar zijn mening geen zin zou hebben, omdat hij doodloopt op de Herenweg. Ook was er een opmerking over het verkeer bij de Viersprong. Er werd ge klaagd, dat er mede door de plaats van de Haringbuys, weinig overzicht is. Ook is een opmerking gemaakt over te weinig uitzicht van de Oosterduinweg naar links, op het punt waar deze op de Bovenweg uitkomt. Ten slotte is door de bewoners van de Houtvaartkade geklaagd over stank en opslag van vuilnisafval tegenover hun woningen. Zelfbedieningszaak. Vandaag open P. de Gruyter en Zoon n.v. in de Van Oosten de. Bruynstraat 213 te Haarlem-West een zeffbedieningszaak. Kapsalon. Met een receptie is op de Zandvoortselaan 119 in Heemstede de kap en schoonheidsssalon „Clytia" geopend. Voor de rechtbank te Haarlem stond van morgen een 33-jarige magazijnchef uit Heemstede terecht, die ervan verdacht werd van april 1958 tot december 1959 geld en goederen verduisterd te hebben van zijn werkgeefster, een Haarlemse n.v. De verdachte gaf toe, dat hij zich in deze jaren ongeveer 12.500,- had toege- eigend en dat hij het geld gebruikt had voor autotochten met zijn vader en voor uitstapjes met zijn vriendin. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, achtte het tenlastegelegde bewezen, maar toch wees hij erop, dat de verdachte met een juistere controle in het magazijn nooit zolang had kunnen doorgaan. Hij eiste een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar en drie maanden met aftrek van het voor arrest. Ook de verdediger, mr. J. D. A. Viskil, hekelde de matige controle bij de n.v. en hij vroeg ten slotte de rechtbank de on voorwaardelijke gevangenisstraf tot een minimum te beperken, aangezien de ver dachte thans een geschikte baan in Am sterdam kan krijgen. De rechtbank zal op donderdag 31 maart uitspraak doen. Op donderdag 31 maart wordt in het ge meentelijk concertgebouw te Haarlem de achtste scholendag van de bond van chris telijke scholen in Haarlem en omgeving gehouden. Des morgens na het openings woord om 9.30 uur door dr. A. la Fleur, voorzitter, houdt drs. J. W. van der Hulst, directeur van de Hervormde kweekschool in Amsterdam, een referaat over het on derwerp: „De christelijke school en de ont kerstening van ons volk". Des middags wordt er een voordracht programma verzorgd door Otto Sterman, getiteld „Ik ben een neger". Nieuws in het kort „Doe Open". De officiële afreken- middag van de actie „Doe Open" is vast gesteld op zaterdag 19 maart van 15 tot 16.30 uur in het bureau Kleine Houtweg 47 te Haarlem. Inbraak in Aerdenhout. Woensdag- avond om half elf hebben onbevoegde(n) zich waarschijnlijk door insluiping in een perceel aan de Grenslaan in Aer denhout toegang verschaft toen de be woners afwezig waren. In de slaapkamer werd uit een juwelenkistje een aantal sieraden voor een waarde van 8000 ont vreemd. Geen spreekuur. De burgemeester van Zandvoort is verhinderd op woensdag 23 maart zijn wekelijks spreekuur te houden. Priesterwijding. De Surinamer Aloy- sius Zichem zal in de zomermaanden uit Nederland naar zijn geboorteland terug keren om in Paramaribo uit handen van mgr. Kuypers de priesterwijding te ont vangen. Dit zal de eerste maal zijn dat een Surinamer door een Surinaamse bisschop tot priester wordt gewijd. Voor de woensdagavond in het r.k. ver enigingsgebouw in Vogelenzang gehouden ouderavond van de St. Jozefschool bestond grote belangstelling. Na het welkomst woord door de voorzitter, de heer S. van der Vossen, kwamen diverse schoolzaken aan de orde. Meegedeeld werd dat de zomervakantie is vastgesteld van 18 juli tot 22 augustus. Het plan om de ochtendlessen om kwart voor twaalf te doen beëindigen lokte even eens discussies uit. Hiermee ging men akkoord. Op woensdag en zaterdag blijven de tijden hetzelfde. Nadat de taak van de schooltandarts uiteengezet was, leidde dr. J. van de Grient de film „De Paraplu" in. Deze film gaat over een jongetje dat thuis veel te kort komt. Dr. Van de Grient gaf een ana lyse van de film en sprak over de taak van de ouders. Na de pauze werd de film vertoond. Lisse Leden van de Geref. gemeente hebben voor het zendingswerk het bedrag van 1822.82 bijeengebracht. Op de school is voor het zendingswerk door de kinderen een bedrag van 322,50 ingezameld. Het totaal is 2145,32. Voorts werd nog door een emmertjes-actie 300 voor de zending bijeengebracht. Doordat vele belangstellenden zaterdag geen plaats konden krijgen in de „Taveer ne" in Lisse om te luisteren naar de deel nemers aan het liedjesfestijn ten bate van de actie „Doe Open", heeft het jeugd- comité besloten dezelfde deelnemers za terdag weer te laten optreden, nu in het gebouw van de K.A.B. in de Schoolstraat. De voorverkoop heeft plaats bij de heer De Best, Doormanplein 3, bij sigarenmaga zijn Van der Eist in de Wagenstraat en 's avonds aan de zaal. Doordat het er de vorige week wat ru moerig aan toeging, zal de politie tegen ordeverstoorders krachtig optreden. WMrnmm WËmMÊÊÊÊm%mmÉ: WËËmWÊÊMÊêwk In de grote zaal van „Treslong" in Hil- lcgom heeft de kringraad Bescherming Bevolking Zuid-Holland I een regionale voorlichtingsavond gehouden. Na inleiden de woorden van de voorzitter van de kringraad, de burgemeester van Katwijk de heer II. Duiker, en de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz spraken het Tweede-Kamerlid dr. C. L. Patijn en prof. dr. B. H. M. Vlekke, hoogleraar in de actuele inter nationale staatkunde aan de Rijksuniver siteit in Leiden over de burgerlijke ver dediging van ons land. Advertentie alles smaakt veel lekkerder met een mespunt de basis voor een gezonde en smakelijke voeding Vraag vandaag nog da receptenbrochure „Toverspreuken uit de Keuken" aan bij Marmite, Hooikade 58, Den Haag Op de voorlichtingsavond die de afde ling Haarlem van de Federatie van meu bileringsbedrijven voor het eerst woens dag in samenwerking met de Stichting Propaganda Woninginrichting hield in het gebouw van de HKB aan de Tempeliers straat in Haarlem, heeft een forum vragen van de aanwezigen over woninginrichting beantwoord. Tevoren hield de heer F. Si mons, binnenhuisarchitect uit Apeldoorn, een lezing, die hij toelichtte met kleuren dia's. In het forum hadden zitting de heer R. Kuin, propagandaleider van een groot be drijf in woningtextiel, voorzitter, mevrouw M. D. Eickholz-de Wijs, eerste secretares se van de U.V.V. afdeling Haarlem, Bloe- mendaal en Heemstede en mejuffrouw L. Spruit, journaliste als consumenten, als mede de heren S. van Meenk, bedrijfslei der van een depot van een groothandel in woningtextiel en leraar textielvakken, W. van Tellingen, woninginrichter uit Zeist en de heer Simons als deskundigen. Over de vraag: buiten of binnenzonwe- ring waren de meningen verdeeld. Een markies buiten houdt de kamers koeler en is comfortabeler, jaloezieën zijn goed voor flats, zei een der forumleden. Ande ren waren vóór jaloezieën als men zich maar aan de voorschriften houdt. Een markies maakt de kamer donker, een ja loezie is behalve zonwering ook een deco ratief element dat bij het interieur hoort, 's Winters bespaart men door het gebruik van binnenzonwering brandstof. In ieder geval moet men de warme ruimte tus sen jaloezie en raam ontluchten. Welke vloerbedekking kan men het bes te nemen als men kleine kinderen heeft? De meeste forumleden spraken zich uit voor linoleum of parket. De heer Simons zei echter dat het nadeel van harde vloer bedekking is dat men losse kleden gaat leggen waardoor de kamer kleiner lijkt. Hij prefereerde een vaste vloerbedekking waarbij hij veel voelde voor kokos. Unaniem was het forum van mening dat t.l.-verlichting niet geschikt is voor de woonkamer. Men krijgt nooit die warme sfeer. Thans doet de sfeerverlichting weer opgeld. In de keuken is t.l.-verlichting ideaal. Eén buis is voldoende. Vloerbedekking en overgordijnen in de zelfde kleur? Nee, zei het forum. De bin nenhuisarchitect wees op het gevaar van nuanceverschillen. Men kan beter naar contrast streven. Welke vloerbedekking in de keuken? De conclusie van het forum luidde: linoleum of de reeds geruime tijd favoriete tegels. In het laatste geval moet men niet onder breken met een of meer hele anders ge kleurde tegels, maar slechts met kleine strookjes of driehoekjes. Linoleum be hoeft slechts drie a vier keer per jaar schoongemaakt met huishoudzeep en met was behandeld. Nog veel meer tips kregen de aanwe zigen bij de beantwoording van hun vra gen. Gebruik bij het schilderen van een in terieur ten hoogste vier kleuren met hier en daar enkele accentkleuren. Op een trap bekleed met linoleum kan men het geluid dempen door onder de trede kurke- ment te plakken. Plakt men tapijt op een trap dan moet er iets onder, bij voorbeeld schuimrubber. Anders is de slijtage veel groter. Een piano hoeft niet schuin in de hoek te staan. Hij kan evenwijdig aan de wand worden geplaatst, maar met een tus senruimte van zes a acht centimeter met het oog op het geluid. Op gedecoreerd be hang kan men beter geen schilderijen hangen. Er zijn mensen die hun televisietoestel willen wegwerken, opdat „het koele oog" hen niet de hele dag aanstaart. Inbouwen in een muurkast of in een aanbouwmeubel zei men in het forum. De heer Simons was van mening dat men een televisietoestel in het interieur moet zien te aanvaarden, zoals men dat ook doet met een telefoon toestel, een radiator en dergelijke. Het was voor de aanwezigen een nuttige avond. Zij kregen een keur van adviezen. Met deze bijeenkomst waarop eens te meer bleek dat men weer „bewust" wil gaan wonen, heeft de Haarlemse afdeling van de Federatie van meubileringsbedrij ven haar gasten een dienst bewezen. De heer Duiker zei dat de vorm van agressie in de loop der tijden is veran derd. Vroeger was er alleen sprake van intimidatie, nu is het de tijd van de ideo logische leuzen. Hiertegenover moet weer baarheid staan, niet alleen militair, maar vooral geestelijk. Spreker citeerde een uitspraak van Paul Kruger op zijn sterf bed: „Het voortbestaan van een volk hangt af van de brug die van verleden naar toekomst voert". Mr. Klaasesz wees erop dat de burger lijke verdediging geen gezelschapsspel is dat in één middag kan worden geleerd. Het is niet gemakkelijk alles op gang te houden, wanhèer in noodsituaties rader tjes van het uurwerk zijn uitgevallen. Pro vinciaal zijn reeds goede resultaten be reikt. Binnenkort zal men plaatselijk ver der moeten gaan, aldus de commissaris der Koningin. Dr. Patijn zei dat men zal moeten gelo ven in de zin van paraatheid.. Sinds 1948 hebben wij dank zij de NAVO weer een gevoel van veiligheid. De Russische drei ging werd toen een halt toegeroepen. Een film als „On the beach", die handelt over een atoomoorlog en het daaraan ver bonden besmettingsgevaar, knaagt aan ons weerstandsvermogen. Zij suggereert dat aan een dergelijke ramp niets is te doen. Verwijten en uitlatingen van pacifisten en pessimisten, als „Geen oorlog, maar sa menwerking met Rusland", en „wapens kosten veel geld, maar we durven ze toch niet te gebruiken" werken eveneens fnui kend. Onze paraatheid moet worden ge vormd door een NAVO met wapens en met samenwerking. Maar waartegen moe ten we paraat zijn? Russen zijn niet agres sief, zelfs het communisme is niet agres sief, behalve in de Fins-Russische oorlog. Van revolutionaire situaties maken de Russen echter gretig gebruik en zij schro men dan ook niet om met gewapend ge weld op te treden, aldus dr. Patijn. Er moet een bepaald evenwicht in macht zijn om een oorlog te voorkomen. Dat is dui delijk tot uiting gekomen in de jaren 1933- 1940. We moeten leren te leven met een atoombom en de Russen ervan overtuigen dat het kapitalistische Westen niet ineen stort. We moeten aansturen op verzwak king der tegenstellingen en al duurt het vijfentwintig jaar, het communisme moet worden „uitgezeten". De taak van de burgerlijke verdediging ligt hierin opge sloten, aldus besloot de heer Patijn. Professor Vlekke sprak over het onder werp „Individu en internationale poli tiek". Alles hangt af van de verantwoor delijkheid van het individu. Vele mensen hebben de slechte eigenschap veel te gauw en te oppervlakkig te oordelen. Men moet objectiever zijn, het gevoel uitschakelen en het verstand laten spreken. Verder wees professor Vlekke op onze passiviteit, ook bij intellectuelen. Men is zo bang in het openbaar een mening ken baar te maken, vooral op het gebied van de internationale politiek. Dagbladen wer ken hieraan mee door feiten en meningen te vermengen in plaats van ze te schei den, zoals in de Amerikaanse pers ge beurt. Spreker zei ten slotte dat niemand zich behoeft te laten weerhouden over interna tionale politiek te spreken, al het gehoor de te toetsen, het echte van het onechte te onderscheiden en zoveel mogelijk over dit onderwerp te debatteren. Zandvoort Met de bouw van de rioolwaterzuive ringsinstallatie in Zandvoort-Noord een werk dat 2.280.000 zal kosten is thans een begin gemaakt. Het grondwerk, de aanleg van wegen en riolering en van een aan- en afvoer- riool, is na een openbare aanbesteding ge gund aan de laagste inschrijver, de firma J. Mens in Lisse voor 167.900. Deze rookwolk was vanmorgen in de Kennemerduinen te zien, toen mannen van de Mijnopruimingsdienst een uit de oorlog daterende en tijdens graafwerkzaamheden ontdekte vliegtuigbom lieten ontploffen. Tevoren waren de bewoners van de nabij gelegen woonkernen Overveen en Bloe- mendaal gewaarschuivd hun ramen om half elf open te zetten, opdat geen schade aan de ruiten zou worden veroorzaakt. De meesten hebben dit ondanks het vrij gure weer gedaan, maar toen zij omstreeks kwart over elf nog niets gehoord hadden, belden enigen van hen de krant op. „Hoe zit dat nu met die bom?", vroegen zij, „wij zitten alsmaar in de kou en horen niets". Gelukkig konden wij toen ter geruststel ling zeggen, dat het allemaal al achter de rug was en dat de bom zonder ongelukken was ontploft. Het projectiel was tevoren goed afgedekt, zodat de ontploffing voor een deel werd gesinoord en de bewoners van Bloemendaal en Overveen niets heb ben gehoord. Diegenen, die op ruim een kilometer afstand de ontploffing gadesloe gen, verklaarden echter dat de explosie wel degelijk een luide knal gaf. Het comité „Vrouwenhulp" in Zand voort doet een beroep op de inwoners om gedurende twee weken een vrouw uit een van de vluchtelingenkampen in huis te ne men. Door bemiddeling van de Christen Jonge Vrouwen Federatie komen voor het zomerseizoen aanbreekt 45 vrouwen uit vluchtelingenkampen naar ons land. Men wil deze vrouwen een onbezorgde vakantie in een prettige omgeving geven. Het comi té „Vrouwenhulp" zou graag in Zandvoort een tiental vrouwen onderbrengen. Voor de dames hier komen, zijn zij medisch ge keurd; er is voorts een selectie toegepast. De vrouwen komen tussen 25 april en 9 mei in Nederland. Wie eraan mee wil wer ken om deze vrouwen een goede vakantie te geven, kan zich opgeven bij mevrouw M. C. van Fenema-Brantsma, Wilhelmi- naweg 68, telefoon 2925. Hillegom In de laatste bijeenkomst in dit seizoen van de Katholieke Arbeidersbeweging te Hillegom hebben Jan Glissenaar en P. Pennaerts in „Flora" de bezoekers een in druk gegeven van Syrië, Irak, Jordanië en Libanon. Jan Glissenaar was de verteller en de ander liet zijn foto's en films zien. De inleider stelde de vraag: „Kunnen wij nog wel iets doen voor de in armoe ver kerende mensen?" Hij meende de vraag bevestigend te kunnen beantwoorden. Het zal dan noodzakelijk zijn grote werken uit te voeren, zoals het graven van kana len, het bouwen van stuwdammen en het aanleggen van bevloeiingswerken, om een vruchtbaar land tot stand te brengen. Van de moderne techniek dient een zo ruim mo gelijk gebruik te worden gemaakt. Met belangstelling hebben de ruim drie honderd bezoekers de tocht van de reizi gers meegemaakt. Dinsdagavond heeft de Hillegomse speeltuinvereniging „Kindervreugd" in zaal Rutten haar jaarvergadering gehou den. De voorzitter, de heer Jac. van Ma- ris, zei dat een verzoek van het C.C.N.F. was ontvangen tot medewerking aan de feestviering op koninginne- en bevrijdings dag. Akkoord ging men met een voorstel van het bestuur tot aankoop van een houten noodgebouw. Opgemerkt werd dat nu de uitbreidingsplannen Meer en Dorp I en II bijna zijn afgerond, er voor de jeugd wei nig speelgelegenheid voor de kinderen in deze wijk is overgebleven. Uit het jaarverslag van secretaris Schouten bleek dat vorig jaar zomer het ledental steeg tot 245 en op 1 december was teruggelopen tot 209. De kinderen kon den onder meer deelnemen aan een wan deltocht en een tuinfeest. De collecte bracht vorig jaar 635,21 op.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11