Geschil in Bonn over de maten van vrachtwagens Zij houdt van vis als ze graatloos MODE Huiselijk leven in de oudheid op Haagse tentoonstelling Minister Seebohm dreigt met ontslag Nederlanders overladen hun vrachtauto's Vierde inenting tegen polio Drie ingenieurs naar Rio Grande do Sul Veel voorwerpen uit het Louvre Eén jaar geëist wegens bezit van marihuana Standpunt regering over verkorting arbeidstijd H. G. de Boer overleden De bestuurscrisis op de Antillen Drie doden in het verkeer Regeringsbureaus naar Apeldoorn? Duitse klacht: Betaling abonnementsgeld per giro V erkeersongevallen kosten in West-Duitsland 3 miljard Hulp voor Brazilië Koopman krijgt drie jaar wegens poging tot doodslag Geen internationale overeenkomst Belangrijke figuur bij r.-k. onderwijs Mr, Da Costa Gomez laakt ingrijpen van Den Haag Nederlandse ingenieurs werken m Ghana Tegen Amsterdammer opnieuw acht maanden geëist wegens desertie uoinDËRDAG 17 MAART 196 0 HAARLEMS DAGBLAD UPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Verkeer Seebohm, die lid is van de kleine Deutsche Partei, heeft gedreigd te zullen aftreden als een meerderheid van de Bondsdag fractie van de grote regeringspartij de C.D.U./C.S.U. blijft staan op haar voor stel om de lengte van de vrachtauto's aan te passen aan de internationale ma ten en vast te stellen op 16,50 meter. „De ze deloyale houding van de C.D.U. tegen over een lid van het kabinet is een ondrage lijke zaak", aldus Seebohm. De minister heeft de Steun van zijn par tij, de D..P, die zich volledig achter hem plaatst en het kabinet dat zonder bonds kanselier Adenauer, minister van Buiten landse Zaken Von Brentano en minister van Economische Zaken Erhard vergader de, verklaarde zich solidair met Seebohm en wees zijn verzoek om ontslag van de band. De minister zal, overeenkomstig de afspraak die hij met de Fransen heeft ge maakt, op een eerdaags te houden verga dering van Europese ministers van Ver keer kunnen vasthouden aan zijn voorstel t.ot een lengte van 15,50 meter. De West duitse vervoersorganisaties hebben steeds een maximumlengte van achttien meter geëist zoals thans algemeen in het Euro pese verkeer geldt. Nederlands belang Al jarenlang wordt over het probleem van de maten der vrachtwagens gedelibe reerd, een probleem dat vooral ook voor ons land van belang is omdat zovele Ne derlandse vrachtwagens op de Westduitse autowegen plegen te rijden en onze vracht rijders in het internationale wegvervoer een groot aandeel hebben. Nederland en Italië hebben zich op Europese conferen ties van ministers van Verkeer steeds ge kant tegen het plan om voor vrachtauto's de volgende maximummaten vast te stel len voor alle Westeuropese wegen: totale lengte 15,50 meter, totaal gewicht 32 ton en gewicht van de aandrijfas tien ton. West- Duitsland, Frankrijk, België en Luxem burg zijn daarvoor. Seebohm heeft reeds concessies gedaan terzake van de aandrijfas en het totaal (Van onze Haagse redacteur) De Directeur-generaal van het Verkeer heeft de Nederlandse vrachtrijders een ernstige waarschuwing gegeven tegen overbelading van hun vrachtauto's in het verkeer naar en van Duitsland. De Duitsers hebben nu bij de Nederland se verkeersinstanties geklaagd over het grote aantal ondernemers dat de bela dingsbeperkingen overtreedt. Daarbij hebben zij erop gewezen dat een overbe lading met meer dan tien percent als over treding wordt beschouwd en dat in vele gevallen een overbelading met twintig tot veertig percent is geconstateerd. Zelfs kwam een geval van 57 percent overbela ding voor. In een enkel geval is voortzet ting van het vervoer slechts na het stor ten van een waarborgsom toegestaan, ter wijl andere gevallen op korte termijn zijn berecht waarbij een boete werd opgelegd. De Nederlandse Directeur-generaal van het Verkeer heeft deze opmerkingen over gebracht aan de Nederlandse Internatio nale Wegvervoerorganisatie (NIWO) en eraan toegevoegd dat overtredingen van deze aard beschoud kunnen worden als „gedragingen welke het aanzien van het Nederlandse vervoerwezen in het buiten land kunnen schaden", een gedraging welke ter beoordeling kan worden voorge legd aan het in de Wet Autovervoer Goe deren verankerde tuchtcollege. Wij vernamen nog, dat het toezicht in Duitsland op de naleving van de verkeers- en vervoervoorschriften de laatste tijd verscherpt is. De hierboven gesignaleerde overbelading betekent inderdaad ook naar Nederlandse maatstaven een in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer, maar het is tevens zo dat de Duitsers op de beladingsvoorschriften nauwlettender gaan toezien als een uitvloeisel van hun vervoerbeleid. Zelfs komt het voor dat een lege vrachtauto van veertig ton aan de douaneposten de toegang wordt geweigerd omdat dit gewicht niet in overeenstem ming is met de in Duitsland geldende ton nagemaxima. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van oe maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE cccccocccokccoïocccocccccocccccccccccoccoocoi-^ÏCOCOCCO: gewicht. Hij is evenwel voor lichtere vrachtwagens omdat thans zijns inziens de zware vrachtauto's de wegen bijzonder belasten en door hun relatieve onbeweeg lijkheid veel gevaar voor het verkeer op leveren. Zijn tegenstanders zeggen dat hij de Westduitse spoorwegen, de Bundes- bahn, die met jaarlijkse tekorten van meer dan een half miljard mark sukkelt wil helpen door een beperking van het wegvervoer. Minder of kleinere vrachtwa gens zullen meer vervoersgelegenheid op leveren voor de spoorwegen. Onder inter nationale druk en onder invloed van de Westduitse wegvervoersorganisaties heeft de C.D.U.-Bondsdagfractie Seebohm het vuur evenwel na aan de schenen gelegd. BONN (UPI) In West-Duitsland is berekend dat elk jaar een bedrag van drie miljard mark moet worden uitgetrokken ter vergoeding van de materiè'le schade, die bij verkeersongevallen wordt geleden. In 1959 was hiervoor alleen bij personen- verzekeringmaatschappijen gemiddeld auto's 287 miljoen mark nodig, terwijl de 139 mark per auto moesten betalen, ge rekend over het gehele Westduitse wagen park. In de jaren 1955 tot 1959 zijn in West- Duitsland 64.250 personen bij verkeerson gevallen om het leven gekomen, terwijl in dezelfde periode 1.800.000 personen bij verkeersongevallen gewond werden. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld dat hij het verstrekken van het orale Sabin-vaccin tegen poliomyeli tis („levend virus-vaccin" dat door de mond ingenomen wordt) thans nog niet verantwoord acht. In het vaccinatiepro gramma voor 1960, zo deelde de bewinds man mede, is voor een daarvoor in aan merking komende jaarklasse reeds een vierde injectie met het poliovaccin inge last. Enige leden der vaste commissie con stateerden. dat niet alle kinderen deze vierde injectie ontvangen; het antwoord hierop luidde, dat zulks wel in het voor nemen lag. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft bevestigd, dat een commissie van drie Nederlandse deskundigen naar de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul zal gaan orh een onderzoek in te stellen naai de mogelijkheid van Nederlandse techni sche hulp bij de uitvoering van werken. De commissie zal naar verluidt, bestaan uit de heren A. Franke, directeur van de Nederlandse Heide Maatschappij, ir. J. P. der Weduwen, directeur van 'n ingenieurs bureau, en ir. H. N. Dibbits, hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat. De com missie zal zes weken in Rio Grande do Sul blijven. (Van onze Haagse redacteur) In Het Haagse Gemeentemuseum is woensdagmiddag een kleine, maar belang wekkende tentoonstelling geopend, gewijd aan huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid. Wat de samenstelling van deze expositie' betreft kan tevens gesproken worden van een opmerkelijke drie-eenheid. De kern wordt namelijk ge vormd door een aantal op het onderwerp betrekking hebbende voorwerpen uit het Louvre te Parijs, waar verleden jaar een dergelijke tentoonstelling werd gehouden. Niet alle, uiteraard broze voorwerpen konden door het Louvre worden afgestaan, maar de lacunes konden niet alleen worden opgevuld door de collectie van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, maar zelfs werden de mazen in het net der historie wat dichter geweven dank zij de zich in Nederland bevindende ver zamelingen. Een en ander leidde ook tot een voorbeeldige samenwerking tussen het wat ingetogener Leidse instituut en het springlevende Haagse museumbedrijf. Natuurlijk heeft men zich bij de uit beelding van het onderwerp beperkingen moeten opleggen wat de gereconstrueer de periode betreft. De schaarste aan authentiek materiaal noopte daartoe ook. Voor Athene zijn de vierde en vijfde eeuw vóór Christus, voor Rome de twee eeuwen daarna de uiterste grenzen. De documen ten werden zoveel mogelijk volgens hun gebruik gerangschikt. Uit Parijs afkom stige maquettes verhelderen het inzicht in indeling en inrichting der woningen, waar bij niet alleen het Romeinse bed of de drie delige opbouwbare tafel opvallen, maar vooral de wandbekledingsplaten en wand schilderingen. Verlichtingsoranementen zijn er in velerlei vormen voorhanden, evenals tafelgerei en keukengereedschap. Een deel daarvan is uitgevoerd in edel of half-edel metaal, in het Louvre bewaar de herinneringen aan een groot verleden. De voorstellingen op de Griekse vazen en dergelijke blijken onontbeerlijk wan neer ons voorstellingsvermogen tekort schiet voor een idee omtrent het huiselijk leven der Hellenen. De Haagse tentoonstel ling biedt twee facetten meer dan de Pa- rijse deed, namelijk het schrift en het geld. Wat het laatste betreft behelst de ca talogus een curieuze omrekeningstabel van drachmen in guldens (huidige waar de). Daaruit weten we dat een Griek twin tig mille moest betalen voor een huis dat beslist meer bood dan onze woningwetwo ning. En dat een rustbed zestig, een leun stoel twintig en een tafel veertig gulden kostte. Daarbij moet men wel bedenken dat een geschoolde arbeider toen tien gul den per dag verdiende, een landarbeider nog geen zeven, doch het levensonder houd vergde slechts ruim drie gulden per dag. Rechtbank Amsterdam De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. W. K. baron van Dedem, heeft woensdagmiddag zowel te gen een 31-jarige Surinaamse zeeman als tegen een 27-jarige Jamaicaan wegens het in hun bezit hebben van 140 gram mari huana. een gevangenisstraf van één jaar met aftrek geëist. Mr. Van Dedem zei in zijn requisitoir onder meer: „Wij zijn nu sinds 1955 be zig dit kwaad te onderdrukken. Wij zijn met lage straffen begonnen. Dat heeft niet geholpen. Laatst hebben we een man gehad, die voor de tweede maal voor kwam. Die is al zover, dat hij in een krankzinnigengesticht opgenomen moet worden". Voorts zei mr. Van Dedem, dat de zaak tegen een 29-jarige vrouw van wie de ver dachten de marihuana hadden betrokken, over een maand zal dienen. De verdachten bekenden het ten laste ge legde. Ter zitting werd een door Interpol sa mengestelde opsomming gegeven van het strafregister van de Jamaicaan, die van 1952 tot een half jaar geleden in Enge land woonde. De man had een achttal ge vangenisstraffen uitgezeten variërend van drie tot twaalf maanden, onder meer we gens diefstal, souteneursschap en het ver oorzaken van een dodelijk auto-ongeval. De verdediger mr. J. W. Koelma stel de, dat het aandeel van zijn cliënt in deze zaak bijzonder gering is geweest en vroeg de rechtbank een straf gelijk aan het voorarrest. De rechtbank zal in deze zaak op 30 maart uitspraak doen. Toch zoeken wij de menselijke bindingen met deze lang vergeten aardbewoners lie ver in dat reliëf voor een Romeinse sar- kofaag ter nagedachtenis van het jonge tje Marcus Cornelius dat we gevoed zien worden door zijn moeder, zien spelen met een geit en dat zo braaf zijn les opzegt voor zijn vader. De tentoonstelling blijft tot en met 8 mei in Den Haag en wordt op 15 mei heropend in het Rijksmuseum van oudheden te Lei den. Op politieman ingereden, toen hij werd betrapt bij het stropen De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 29-jarige koopman uit Hoofddorp, die in de nacht van 30 november op 1 december in de Houtrakpolder op een wachtmeester van de Rijkspolitie inreed, wegens poging tot doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie mr. J. Wiarda een jaar met aftrek. Hij achtte slechts het subsidiair ten laste gelegde: bedreiging met zware mis handeling, bewezen. In de bewuste nacht werd de koopman betrapt bij het stropen van hazen die hij lokte met de gele lichten van zijn auto. De wachtmeester maande, met een rode lamp zwaaiend in de linkerhand, terwijl hij zijn pistool in de andere hand voor de borst hield, de koopman tot stoppen. Vol gens de verklaring van de wachtmeester gaf verdachte op vier meter afstand meer gas. De politieman kon nog tijdig opzij springen. De koopman werd na een schiet partij gearresteerd. De raadsman, mr. E. Brongersma, had vrijspraak gevraagd, omdat naar zijn mening het feitelijke delict is geweest het doorrijden na een stopteken. Zijn verzoek verdachte, die drie maanden in voorarrest zit, onmiddellijk in vrijheid te stellen, werd veertien dagen geleden afgewezen. Prins Bernhard heeft ivo ens dag mor gen in het RAI-gebouw te Amsterdam de Hiswa watersporttentoonstelling be zocht. De prins toonde grote belang stelling voor de autoboten. Advertentie Alleen Findus vis is gegarandeerd graatloos 1 De Nederlandse regering acht de tijd nog niet gekomen om de veertigurige ar beidsweek als doel van de arbeidstijdver korting vast te leggen in een internatio naal arbeidsverdrag. Dit blijkt uit het antwoord van de regering op een vragen lijst van de Internationale Arbeidsorgani satie te Genève, aldus deelt de Neder landse inlichtingendienst voor de Verenig de Natie mede. De regering is blijkens haar antwoord aan de I.A.O van oordeel, dat een verde re verkorting van de arbeidstijd een kwes tie is van alternatieve aanwending van de voor verdeling beschikbare welvaart. De regering erkent de wenselijkheid, voor de arbeidstijdverkorting een plaats in te rui men op de lijst van sociale verlangens, doch dit is een zaak, die van land tot land verschillend ligt. Bij de bepaling van de prioriteit voor de arbeidstijdverkorting dienen niet alleen de beschikbare wel vaart en de economische vooruitzichten op langere termijn in aanmerking te wor den genomen doch ook andere factoren zo als natuurlijke hulpbronnen, bevolkings groei, de behoefte aan kapitaalgoederen, de arbeidsproduktiviteit en dergelijke. De ze factoren zullen van land tot land en van tijd tot tijd verschillen en de Neder landse regering acht het daarom niet juist, nu reeds een bepaalde arbeidsduur of een bepaalde prioriteit voor arbeids tijdverkorting neer te leggen in een inter nationaal arbeidsverdrag of een aanbeve ling van de I.A.O. Ten huize van zijn zoon in 's-Hertogen- bosch is vannacht overleden de heer H. G. de Boer. De heer De Boer genoot vooral in onderwijskringen een grote bekendheid. Hij werd geboren op 19 maart 1880 te Schoten (Haarlem). Achtereenvolgens was hij onderwijzer te Oudewater, Hillè- gom en Haarlem. Na een korte periode als hoofd van de rooms-katholieke school te Zierikzee. werd hij op 1 oktober 1916 be noemd tot hoofd der school in Noordwijk. welke functie hij bekleedde tot 1 april 1946. Daarnaast vervulde hij nog betrek kingen bij het nijverheidsonderwijs en het huishoudonderwijs. Van 1 juli 1913 af was de heer De Boer redacteur en later hoofdredacteur van het katholieke schoolblad. Deze functie legde hij neer op 1 oktober 1956. Meer dan 25 jaar was de thans overle dene voorzitter van de St. Augustinusver- eniging, de diocesane vereniging van on derwijsgevenden in het bisdom Haarlem. Verder was hij voorzitter van de St. Wil- librordusfederatie, het overkoepelend or gaan van de onderwijzersorganisaties in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem, welke federatie één der voorlo pers was van het Katholieke Onderwij- zersverbond. De heer De Boer heeft ook belangrijk in ternationaal organisatorisch werk ver richt. In 1910 werd opgericht het „Welt- verband Katholischer Padagogen", in welke oprichting hij een groot aandeel had. In 1950 werd opgericht de Union Mon diale des Enseignants Catholiques (U.M.E.C.), die de onderwijzersorganisa ties over de hele wereld omvatte. Una niem koos de U.M.E.C. wijlen de heer De Boer tot haar eerste president. In augustus 1957 legde hij deze functie neer en werd hij gekozen tot erevoorzit ter van de U.M.E.C. Bij die gelegenheid verleende de paus hem het commandeur schap in de orde van St. Gregorius de Gro te. Reeds eerder had hij de orde Pro Ec clesia en de ridderorde van St. Gregorius de Grote ontvangen. Ook was hij ridder in de orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot van de heer De Boer, die in Noordwijk woonde zal op vrij dag 18 maart om ongeveer twaalf uur op de r.k. begraafplaats te Noordwijk ter aarde worden besteld. Om elf uur zal in de kerk van de H. Jeroen aan de Gooweg te Noord wijk een requiemmis worden opgedragen. Mr. dr. M. F. de Costa Gomez, voorma lig minister-president van de Nederlandse Antillen, thans leider van de oppositie in de Antilliaanse Staten, heeft van zijn ver blijf in Nederland gebruik gemaakt om de rijksregering in Den Haag op de hoogte te stellen van de inzichten van zijn poli tieke vrienden in 't conflict in de Eilands raad van Curapao, dat zijn voorlopige af sluiting vond in de Algemene Maatregel van Rijksbestuur, waarbij de Gedeputeer den van de Eilandsraad van hun functie werden ontheven. Hij heeft thans een nota met een aantal bijlagen, doen toekomen aan minister Korthals, „sprekende namens de Nationale Volkspartij, Curapaose Volksunie, Aru baanse Volkspartij. Windward Islands Peoples Party (van de Bovenwindse eilanden) en de Partido Pro-gesista Bonai- riano Uni (van Bonaire). In de nota wordt gezegd dat de econo mische toestand in de Antillen de inspan ning van alle partijen vordert. Dit, zo zegt de schrijver, wordt door de maatregel van Rijksbestuur eer tegengewerkt dan bevorderd. Wat het doel van deze maatregel be treft. betoogde schrijver, dat er dienaan gaande een „totale verwarring" heerst. „Thans wordt bij voorbeeld in twijfel ge trokken. of de Rijksregering wel haar woord gestand doet. De Nederlandse rege ring immers heeft indertijd een comoromis aanvaard voor het tot stand komen van het Statuut en de Antilliaanse staatsrege ling, gebaseerd op de autonomie van de eilanden. Zowel de tegenwoordige Antil liaanse minister van Financiën, de heer Yrausquin als de heer Albert Eman, thans leider van de oppositie op Aruba, hebben op de laatste vergadering van de Ronde tafel-conferentie in 1954 ondubbelzinnig doen uitkomen dat zij hun medewerking alleen konden verlenen als de autonomie der eilanden zal worden gerespecteerd. Dr. da Costa Gomez verlangt in zijn nota thans eerbiediging door Nederland van dit essentiële element van het consti tutionele compromis, op grond waarvan het Statuut en de Antilliaanse staatsrege ling zijn tot stand gekomen. Vijf Nederlandse ingenieurs zijn naar Ghana gekomen om een brug over de Volta te bouwen en in Accra een lagune uit te baggeren. De regering van Ghana maakte bekend dat zij de lagune van Accra wil ontwik kelen tot een badplaats met een haven voor jachten. Het uitbaggeren van de la gune is ook onderdeel van een project ter bestrijding van overstromingen in Accra, die verleden jaar veel mensenlevens en aanzienlijke schade hebben gekost. De 20-jarige Amsterdammer M.T. was nauwelijks een maand in dienst toen hij deserteerde. Van juli tot december 1959 zwierf hij door België en Frankrijk, doch op 27 december werd hij door de mare chaussee bij de grens uit een internatio nale trein gehaald. De krijgsraad gaf hem acht maanden gevangenisstraf. Dins dag verscheen hij in hoger beroep voor het hoog militair gerechtshof in Den Haag. „Ik vind de straf zo hoog", zei hij. Zijn strafregister was niet blanco: joy riding, diefstal met braak en inklimming. De advocaat-fiscaal zei, dat de deserte rende militair er met acht maanden nog bijzonder goed van afgekomen is. Overigens was de man intussen op me dische gronden uit de dienst ontslagen. Dat zinde de advocaat-fiscaal maar weinig. Zo'n ontslag, ook als dat langs medische weg gebeurd, is eigenlijk niets anders dan een beloning, zo betoogde hij. Hij stelde de principiële kwestie aan de orde of in dergelijke gevallen juist niet van verzwaring van de strafmaat sprake zou moeten zijn. Hij wilde daar echter niet op vooruitlopen en volstond met bevesti ging van het krijgsraadvonnis te bevorde ren. De raadsman, kapitein Tibben, zei: „Al leen oppervlakkig gezien is hier sprake van een beloning. In feite betekent het ontslag, op medische of andere gronden, een groot nadeel. De burgermaatschappij tilt er zwaar aan". Ook gaf de verdediger een verklaring van verdachtes verzetshouding: de jonge man, die zich moeilijk aanpast, kreeg reeds tijdens de eerste trainingsperiode zware straffen, eenmaal zeven dagen streng, eenmaal zeven dagen verzwaard. In plaats dat de jongen tot rust kwam, nam zijn opstandigheid toe. De desertie was het gevolg ervan. „Nieuwersluis was voor hem niets meer, hij was al te ver weg". „Het beste zou zijn als hij maar weer ging varen. Daarin kan deze knaap zich thuis voelen". Kapitein Tibben vroeg daar om gevangenisstraf gelijk aan de tijd van het voorarrest. Het hoger militair ge rechtshof zal 29 maart uitspraak doen. De 23-jarige G. J. uit Prinsenbeek (Noord-Brabant), is in Hoensbroek om het leven gekomen bij het ontkoppelen van een trekker en een aanhangwagen. De jongeman, die meereed als bijzitter op een vrachtauto uit Breda, was aan de voet van de Heisterberg uitgestapt. Bij het ontkoppelen van de aanhangwagen rolde deze plotseling terug, waardoor de jongeman bekneld raakte tussen aan hangwagen en trekker. Hij was op slag dood. De 68-jarige W. Slootbeek uit Noordwijk, is in het Academisch Ziekenhuis te Lei den overleden aan verwondingen die hij had opgelopen bij een verkeersongeval. Dinsdag stak hij op de Gooweg in Noord wijk, waarschijnlijk zonder voldoende op het verkeer te letten, vlak voor een uit de richting Noordwijk naderende vracht auto uit Heemstede over. Hij werd aange reden en liep een schedelbasisfractuur op. Op de Noordweg in Wateringen (Z.-H.) is de 68-jarige A.M.H. uit Den Haag, toen hij met zijn fiets plotseling de rijweg overstak, aangereden door een auto. Hij overleed binnen enkele ogenblikken. De automobilist kreeg een shock. Tijdens zijn bezoek aan Apeldoorn heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. Toxopeus, vergezeld van de secretaris- genei-aal van zijn departement, dr. A. Gun- ther, de reële mogelijkheden afgetast, wel ke deze plaats biedt voor de vestiging van een aantal overheids- en semi-overheids- diensten, die dan uit Den Haag zouden kunnen verdwijnen. In verband daarme de zijn met het college van B. en W. van Apeldoorn besprekingen gevoerd, welke binnenkort in Den Haag zullen worden voortgezet. Aangenomen mag worden dat indien voor enige diensten in Apeldoorn plaats zou kunnen worden gevonden de minis ter zal laten nagaan of enige diensten be reid zullen zijn Den Haag te verlaten. Of, als daartoe bereidheid zou bestaan, de bouw van een satellietstad Wilsveen ten behoeve van de Haagse agglomeratie niet meer nodig zou zijn, dient voorshands te worden betwijfeld. Niet uit het oog moet namelijk worden verloren dat de over heidsdiensten in Den Haag zich niet uit breiden doch dat de uitbreiding van de residentie veeleer een gevolg is van de groei van bedrijven en kantoren, die niet zo gemakkelijk naar Apeldoorn zijn te di rigeren. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De première van de show voor de pers van Ferry Offerman vindt meestal plaats in zijn huis in Vinkeveen. De tuin was ter ere van dit festijn in lentetooi gestoken en de fleurige groepjes hyacinthen, nar cissen en tulpen waren voorboden van het naderende voorjaar. En zoals de natuur ons ongecompliceerd tegemoet trad, zo was ook de collectie van Ferry Offerman. Van opzienbarende vondsten in het sil houet of in details is geen sprake. Brede ronde schouders, vaak een vage tailleaan duiding met een enkele keer neiging tot zakken, zoals bij een mantel met laagin- gewerkte ceintuur of juist streng geaccen tueerd, wat vooral bij de zomerjaponne tjes opvalt. De taille wordt dan gemar keerd met een strakke leren ceintuur, waar de ruimte enigszins bollend onderuit springt. Veel japonnetjes waren gecomple teerd met een kort boleroachtig of even afstaand jasje, waardoor de mogelijkhe den van zo'n complet heel wat ruimer wor den. Alle mode-tendenzen waren in. be paalde opzichten vertegenwoordigd; we zagen de kazaklijn in een lang model, waarvan de overrok van voren hoger op genomen was. Iets van de ligne trapéze vonden we terug in een eenvoudig maar stijlvol zwart doorgeknoopt jurkje met de laaggeplaatste zakken. Het bleek boven dien een geconfectioneerd model te zijn, want zoals u misschien zult weten, wor den verschillende ontwerpen van Ferry Offerman in confectie gebracht. Er waren simpele goed draagbare pak jes en met een klein detail zoals bij voor beeld de zijden revers op een marine blauw tailleur bereikte ontwerper vaak een verrassend effect. Veel van de zomerjurkjes waren van een bedrukte zuivere zijde vervaardigd, maar de modellen met de dubbel opgeno men rok deden wel erg gezocht aan en konden ons maar weinig bekoren. Wel de vaak zeer originele stoffen zoals een soort etamine de soie van wit met zwart door werkt en een luchtig geweven materiaal voor een dunne zomermantel, maar daar waren dan ook bekende namen zoals Lé- sur en Staron aan verbonden. Meer beko ring ging uit van een eenvoudige bouclé japon in reebruin; het was een mouwloos model en de boothals was met leer afge biesd. Ook de japon in etamine de soie vond een mooie garnering in de zwart zij den band langs halslijn en rokzoom en in lengte banen in de rok verwerkt. Onze indruk van deze show was dat overdaad gauw schaadt en eenvoud de charme van de vrouw alleen maar kan verhogen. Gelukkig was er in dit eenvou dige maar stijlvolle genre genoeg te be wonderen. Kaitj

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15