In het hol van het atoom VELPON Fantoom in de bar 1 PANDA EN DE TROETELTROEP ROM EN MIOE AVONTUREN VAN EEN HOND DONDERDAG 17 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Het leven bij veertig niet zo luchtig begonnen De radio geeft vrijdag Televisieprogramma Tsjerenkov wil ring om de aarde vormen Het Instituut voor Kernphysisch Onderzoek opende zijn deuren met opschrift Verboden toegang Frans-Brits akkoord over Kanaaltunnel? DOOR WILLIAM IRISH Wie zijn Aen „M" wordt in Londen gegist 25. Schreeuwend trok Panda Joris aan zijn jasje. „Laat die brandkast staan!" herhaalde hij. „Stil toch manneke," zei Jo ris met een schuinse blik naar een agent, die wantrouwend naderbij kxoam. „Als ge wilt, dat ik U help, dient ge U beter te ge dragen." „Ik wil niet, dat je me helpt!" riep Pancla, „de stelende troetels zijn al erg genoeg!" De agent was nu zo dichtbij, dat Joris het maar wijzer oordeelde van zijn voornemen af te zien. Hij zette de kruiwagen neer en keerde zich vermanend tol Panda. „Ik wilde naar het politiebureau gaan," sprak hij luid, „dal is de enige plek waar men gestolen voorwerpen behoort te brengen. Maar indien ge er liever mee blijft rondzexden„Aha!" klonk de stem van de agent, „is die brandkast ge stolen? Net wat ik dacht. Ik vertrouwde dat ventje al niet, toen ik hem ermee zag sjouwen." „Watte?" zei Panda, zich ver schrikt omkerend. „U denkt toch niet dat ik„Is die brandkast gestolen ja of nee?" viel de agent hem bars in de rede. „Ehja meneer de agent," antwoordde Paxida bedremmeld. „Dat is genoeg," zei de agent, terwijl hij een paar handboeien om Panda's polsen sloot, „mee naar het bureau! En die braxidkast gaat ook mee!" Joris keek hen hoofdschuddend na. „Dom me, domme Panda," mompelde hij, „al tijd stort hij zich in moeilijkheden. Wat zou er van hem worden indien ik er niet was, om hexxi er uit te halen?" Het N.C.R.V.-programma opende met een interessante kunstrubriek waarvan de expressie der jeugd in diverse kunstvor men het onderwerp uitmaakte, toonde per film de uitbeeldingskracht van kinderen met tekenstift en penseel en ten slotte door middel van levende opnamen de expres siviteit van een muziekklas, waarbij de spontaneïteit en spiritualiteit van sommi ge kindex-en verraste. „Het leven Begint bij Veertig" bracht niet, zoals het programmablad aankondig de, louter luchtige bespiegelingen over de vier kruisjes. Met name een fragment op dialoog van Oscar Wilde was allerminst luchtig, en ook datgene wat Godfried Bo- mans in het midden bracht over dit onder werp, kon moeilijk luchtig worden ge noemd, al was zijn pi-aatje uiteraai-d naar de vorm wel in de bekende spotlustige ti-ant gehouden. En ook prof. mr. dr. M. H. K. v. d. Gi-aaf onderhield de luister kijkers op ernstige toon over het verschijn sel der veertig levensjax-en. Wat was er eigenlijk luchtig? De pantomime van Jan Bronk misschien, die als illustratie van het gesproken woord in ieder geval ver luchtend werkte. Jammer dat de man veel meer troost en opbeuring kreeg dan de vrouw, wat die veertigjarige leeftijd be trof. Zij moest het doen met een „jurk voor alle leeftijden", terwijl de man een vernieuwde levenstaak en een veelbelo vend herbegin werden aangepraat. Als de auteur van dit programma, Wolf Kielich, intussen veertig is geworden, zal hij er wellicht spijt van hebben het ge val niet echt wat „luchtiger" te hebben gemaakt. „Pas Geperst" bracht een kleine, char mante keuze van artiesten met boeiende voordrachten in woord en muziek: Dora Paulsen en Wim Sonneveld waren er onder meer bij, die beiden hun eigen trant we ten te bewax-en en te gebruiken ondanks de sceptische algemeenheden van Pi Scheffer die wij werkelijk toch wel wat meer enthousiasme bij zijn introductie zouden toewensen. Beeldschermei HILVERSUM I. 402 m. 7,00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Lichte muziek en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymnastiek v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld lezing. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuit- zing: Landbouwrubriek. 12.30 Land- en tuinb. ineded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Klavecimbel-recital. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Prome nade-orkest. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de praatje. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het plateland nu. gesprek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 De dichteres Truus Gerhardt. lezing. 20.20 Declamatie. 20.35 De Joden in de westerse kuituur, lezing. 20.50 Europa één. lezing. VARA: 21.00 Quizprogramma. 21.55 Jazzmuziek. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Kamermuziek. 10.35 Gram. 11.00 Voor de zieken. 1.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar ge leden, praatje. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muziek. 14.20 Omr. Vrou wenkoor. 14.30 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30— 16.30 Voor de zieken. 16.30 Zangrecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.13 Lichte muziek. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Lichte muziek. 13.10 Vaticaanse actua liteiten. 18.25 Lichtem uziek. 18.50 Regeringsuit zending: Emigratierubriek het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten. 19.25 Zang. 19.30 Uitzending van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie in het kader van de door de Regering ten behoeve van de politieke partijen gevorderde zendtijd. Eigen kracht door mevr. dra. J. F. Schouwenaar— Franssen, Lid van de Eerste Kamer der Staten- gcneraal. 19.40 Verz. programma voor de mili tairen. 20.30 Gcvar. muz. 21.00 Onrust in Zuid- Tirol, rep. 21.30 Blaaskvvint. 22.000 Lichte muz. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Lezing. 22.50 Kaleidoscop. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Ork.concert. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weeraberichten. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nieuws en weerberichten. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Boekbespr. 18.20 Voor de sol daten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.concert (In de pauze: kunstkalei- doskoop). 21.30 Kamermuz. 22.00 Nieuws en weer berichten. 22.15 Kamermuziek. 22.45 Amusements muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Pol. praatje. 20.30 Cabaret. 21.00 Vuile handen ,Les mains sales", toneelstuk. VOOR VRIJDAG NTS: 2000 Weekoverzicht. VPRO: 20.30 Film. 21:00 Cellorecital. 21.20 Documentair programma. MOSKOU (Reuter-AFP) De Russische geleerde Valentin Tsjei'enkov heeft een plan ontvouwd om met behulp van raket ten een ring van fijn poeder om de aarde te bi'engen, die onze planeet zou kunnen doen profiteren van zonne-enex-gie, die an ders de aarde ongebruikt passeert. In een artikel in het Russische weten schappelijke blad Izobi-etatel (uitvinder), waarvan de inhoud door Tass is bekend gemaakt, stelt Tsjerenkov voor met raket ten 470.000 ton fijn poeder zodanig in de ruimte te brengen, dat het merendeel van dit poeder op 1.000 tot 1.500 km hoogte een elliptische ring van 100 km breedte vormt, zoals de ring van Saturnus. Deze ring zou volgens hem een grote hoeveelheid zonne- enei'gie verspreiden, waarvan een deel de aarde zou bereiken. Deze energie zou Advertentie Geen geknoei! met de nieuwe dop voortdurend de aax'de verlichten en het kli maat tussen 70 en 80 graden noorder breedte wijzigen. Ook zou de ring kunnen worden gebruikt voor radio en televisie. De hoeveelheid zonne-energie, die dankzij de ring de aai'de zou bereiken, schat de Russische geleerde op 226.000 miljoen kwu, of 110.000 maal zoveel als hetgeen de Lenindam in de Wolga de grootste stuwdam ter wereld opwekt. Over de kosten van het project laat Tsje renkov zich echter niet uit. 89. Om twaalf uur trok meester aan de bel, die op de gang hing; dat xoas het sein, dat de school uitging. En dat vonden de kinderen eexi prettig geluid. De boeken en schriften werden natuurlijk eerst netjes opgeborgen, en dan ging de school uit. Mioe en Roxn renden, net als alle anderen, het schoolplein op. Dan gingen ze samen naar huis, om te eten. Eet smakelijk! zeiden ze dan, als ze bij hun huis waren. Ik kom je straks halexi hoor! En dan stapte ieder.Xn eigen, huis in Een oude gasfabriek, laag aan de Oosterringdijk gelegen, een smalle geasfalteerde weg, die, schuin omlaag lopend, erheen leidt, rechts van die weg rommelige tuintjes en op een rijtje slaande populieren; dit vormt het weinig opwindend décor, op één van die plaatsen in ons land, waar de kernenergie voor praktische toepassing ont wikkeld wordt. Als wij de weg aflopen en ons, gehoorzamend aan het bordje „hier melden" bij de portier van hel Instituut voor Kernphysisch Onderzoek in Amsterdam vervoegen, belt deze een ingenieur op, die ons zal rondleiden door de laboratoria en over het terrein. „Even rond dit gebouw lopen, de binnenplaats oversteken en dan een nauw gangetje volgen; daar zal de heer Hoekstra u wel opwachten", zegt de portier. „Pas op dat xi niet verdwaalt, want dan heeft u kans dat u bestraald wordt", voegt hij er glimlachend bij. Ingenieur R. Hoekstra, die ons rond leidt, lacht er een beetje om. Dat is ze ker geen nonchalance, maar men raakt aan deze dingen gewend. Als wij in de kamer van de heer Hoek stra zitten, legt deze ons uit hoe dit kern instituut administratief is ingedeeld. In 1946 is het instituut opgericht om het be heer over te nemen van het cyclotron, dat door Philips was gebouwd. Het instituut, dat ressorteert onder de oi'ganisatie Fundamenteel onderzoek van de Materie, wordt geldelijk voor het grootste deel door de regering onderhou den. Technisch personeel van Philips zorgt nog steeds voor onderhoud en eventuele reparatie van het cyclotron. Lang blijven wij echter niet binnen. Weer de trap af, naar buiten waar inge nieur Hoekstra een laag smal gebouwtje binnengaat. Wij volgen wat aax-zelend, een rode doodskop met daax-onder het bepaald niet geruststellende woordje „radio-activi teit", geplakt op één van de ruiten van het loodsje, maakt geen uitnodigende in- druk. Binnen is er niets ongewoons te be merken. Meetapparaturen zijn hier opge slagen, kabels liggen wanordelijk door el kaar en in de hoek staan enkele ingewik keld uitziende apparaten. Als wij echter dichter naar twee grote halfronde koperen platen willen toestap pen, houdt ingenieur Hoekstra ons tegen. „Niet doen zegt hij, zeer radio-actief". Nu zien wij ook het witte bord met de waarschuwende rode letters. Het blijkt dat wij tegenover twee platen staan, die normaliter binnen in het cyclotron ge monteerd zitten, maar nu wegens een re paratie eruit gehaald zijn. Ingenieur Hoekstra grijpt deze gelegen heid meteen aan, om iets van de wer king van het cyclotron, aan de hand van een model dat in een zijkamer van de loods staat, te vertellen. Het cyclotron is eigenlijk niets anders dan een grote „machine" waarmee het mogelijk is atoomkernen door middel van elektrische „stoten" in de „ï'ug" een snel heid te geven, gelijk aan één zesde deel van de lichtsnelheid, die ongeveer 300.000 kilometer per seconde bedraagt. In een ruimte met een doorsnede van viereneènhalve metei*, die het binnenste van het cyclotron vormt en waarin ook de koperen platen waarvoor wij na bin nenkomst stonden gemonteerd zijn ra zen deze deeltjes rond. Als nu van buitenaf een loden staaf in deze ruimte wordt gestoken, botsen de deeltjes met hun onvoorstelbare snelheid tegen deze staaf op, die door dit „bom bardement" omgevormd wordt 'tót radiö- actief bismuth, dat in ziekenhuizen ge bruikt wox-dt voor bestralingen. Naast dit vervaardigen van radio-actieve „isotopen" wordt het cyclotron ook gebruikt voor we tenschappelijk onderzoek. Het „atoomhol" Als wij, toch wel een beetje opgelucht, het gebouwtje uit zijn, wandelen wij in de richting van de oude gasfabriekhal, waar het cyclotron staat opgesteld. Aan alle kanten omgeven door betonnen blokken, met een doorsnede van één me ter staat daar „de" machine; het cyclo tron, nu grotendeels onttakeld wegens de reparatie die men aan het uitvoeren is. Een ronde koker, waar omheen een om bouw van staal gemaakt is en dit alles omgeven door de zware blokken beton, rust op de bodem van de oude hal in de voormalig gasfabriek, de enige plek, die sterk genoeg was om dit alles te dx-agen. Het is binnen de omheining van beton blokken levensgevaarlijk toeven, wanneer het cyclotron in werking is. Zodra het cyclotron staat ingeschakeld, gaan alle lichten in deze ruimte uit; een rood licht verschijnt dan aan de muur, met de woorden „Red uzelf, druk hier". Voor de achterblijver is er dan maar één mogelijkheid om zijn leven te redden; de knop bij dit licht in te drukken waar door het cyclotron wordt uitgeschakeld. Via een nauw gangetje komen we in de, achter de betonnen muur, gelegen con- ti-ole-kamer. Meterslampenknoppen schakelaars. Hele panelen vol meetinstru menten, aan en uit flitsende lampjes, uit slaande meters. Voor de leek onmogelijk om wegwijs uit te worden, voor het bedienend pex-soneel een vanzelfsprekend iets. Door een aantal tochtdeuren komen wij ten slotte in een modern chemisch labo ratorium terecht, waar academici en ana listen proeven verrichten, meestal met plutonium en neptunium dat uit reactor centra in Amerika en Engeland wordt ontvangen. Op de deuren staat overal het bordje „Verboden toegang, radio-activiteit". Aan de raamkant staan twee glazen boxen opgesteld, afzuigkasten waarin zich alles bevindt, wat met de radio-actieve stoffen in aanraking is geweest. Deze kasten zijn van binnen zeer ra dio-actief en de laborant, die door twee gaten in het glas zijn armen, bedekt door lange zwarte rubbei'handschoenen naar binnen steekt, draagt ten overvloede nog een paar dunne nauw aansluitende gum mi-handschoenen. Tijdens ons gesprek controleert hij deze op de aanwezigheid van radio-activiteit, door ze voor een soort geigerteller te houden. Het toestel vertoont geen uitslag. Bij een rondwandeling door het laborato rium zorgen wij ervoor niets aan te raken. Als één van de analisten zijn handen gaat wassen in een fonteintje vragen wij waar al dat water blijft. Het radio-actieve afval van het instituut wordt verzameld, in vaten opgeslagen en ten slotte, in een hechte verpakking, in zee gedeponeerd. Al het water van de fonteintjes mondt uit in ondergrondse reservoirs, die na ge controleerd te zijn, geleegd worden in het water, dat het instituut omringt. Ten slotte staan wij na een korte wan deling door gangen, langs trappen en ka mers weer buiten en dan vertelt onze be geleider, ingenieur Hoekstra opgewekt, dat de man die ons vijf minuten geleden haas tig passeerde, met in zijn, wijd van het lichaam afgehouden hand een touwtje waaraan een vreemdsoortig buisje hing, een zeer radio-actieve isotoop vervoerde. Een beetje angstig denken wij terug aan het moment, dat wij bereidwillig een deur openhielden, voor een meisje met een blad vol vreemdsoortige buisjes. Ingenieur Hoekstra lacht echter onze be zorgdheid weg. „Dit vervoer kan helemaal geen kwaad". Veel medewerkers van kerninstituten krijgen vaak een soort „stralingsneuro se", waardoor zij ten slotte niets meer durven aanpakken uit vrees dat het radio actief besmet is. Het is juist vijf uur als wij het terrein van het instituut verlaten. Een stroom van werknemers vergezelt ons daarbij Zij gaan naar huis. GewoonZij ko men van hun werk, net als iedereen. De mens went aan alles. LONDEN (AFP) In de Britse hoofd stad verluidt, dat binnenkort een Brits- Franse verklaring tegemoet gezien kan worden van het beginselbesluit om een tunnel onder Het Kanaal aan te leggen. Wellicht zou de verklaring nog vöör de aankomst van president De Gaulle in Lon den, op 5 april, worden uitgegeven. Deze verklaring zal de weg openen voor de onderhandelingen over een Brits-Franse conventie ter regeling van kwesties inzake de concessie de financiering en de functie van de tunnel, die uitsluitend voor spoor wegverkeer zou zijn bestemd. De internationale studiecommissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de mo gelijkheid van een Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk heeft haar taak voltooid. Binxienkort zal zij verslag uit brengen aan de Franse en Britse regerin gen. Het zal van de politieke beslissingen afhangen of het plan dit keer doorgaat. Voor zover bekend zal de commissie op technisch, financieel en commercieel ter rein positief adviseren. De afgelopen twee jaar zijn boringen verricht en is bodem onderzoek gedaan. Grote technische be zwaren zouden er niet zijn. De tunnel zal ongeveer 58 kilometer lang worden, waar van 35 km onder de zeespiegel. De tunnel is uitsluitend bestemd voor elektrische treinen. Het wegverkeer levert te grote ventilatieproblemen op en een te groot risico von ongelukken en opstoppingen. De kaart geeft het tunnel-tracé en de aan sluiting op het Britse en Europese spoor wegnet. De bouw zal vijf tot zes jaar in beslag nemen. De kosten bedragen onge veer 1,3 miljard gulden. 16) Waarom? Omdat zij dat niet verdient! Ze staat er ge heel en al buiten. Het is niet onze bedoeling hier in deze zaal een onschuldige te straffen, haar een slechte naam te bezorgen, haar aan vernedering bloot te stellen. De misdaad is van hem uitgegaan, van de man, die u hier ziet, en van hem alleen. Niet van haar. Op haar valt niets aan te merken. Ze is zowel door de politie als het openbaar ministerie ondervraagd en daarbij is duide lijk geworden, dat ze er volkomen buiten staat. Ze had er geen weet van, ze wist niet wat geschiedde. Ze lijdt nu echter toch, doch niet door eigen schuld. Hier den ken wij hetzelfde over, zowel de verdediging als het openbaar ministerie Haar naam en identiteit zijn ons bekend, maar wij hebben haar steeds „het meisje" ge noemd en dat zullen wij blijven doen. Hij was reeds dodelijk op haar verliefd, toen hij vertelde dat hij al getrouwd was. Ja, ik zei dodelijk, van het standpunt van zijn vrouw uit gezien. Het meisje wil de hem onder die omstandigheden niet hebben. Ze was, en is, een beschaafd meisje. Iedereen van ons, die met haar gesproken heeft, kreeg die indi'uk. Ik zelf ook, da mes en heren. Ze is een lief, ongelukkig meisje, dat de verkeerde man heeft leren kennen. Zoals ik reeds ge zegd heb. zij wilde hem niet hebben onder deze omstan digheden. Zij wilde niet iemand anders leed berokke nen, pijn doen. Hij ontdekte toen, dat hij niet van twee walletjes tegelijkertijd kon eten. Hij ging dus naar zijn vrouw en vroeg om een echt scheiding. Koelbloedig, zonder meer. Zij weigerde. Waarom? Omdat voor haar een huwelijk een geheiligde instelling was. Niet zomaar iets van voorbijgaande aard, dat op een gegeven moment weer teniet gedaan zou kunnen worden. Eigenaardig, vindt u niet, zo'n hou ding? Het voorstel van het meisje, toen hij haar dit ver telde, was dat ze alles zouden vergeten, dat ze elkaar zouden vergeten. Hij kon dat echter niet opbrengen. Hij voelde zich gevangen in een dilemma. Zijn vrouw wilde hem niet opgeven en hij wilde het meisje niet opgeven. Hij beidde zijn tijd en probeerde het toen nog een keer. Zijn eerste poging heb ik koelbloedig genoemd, har teloos. Maar hoe zoudt u zijn tweede poging noemen? Hij nam zich voor met haar uit te gaan op een manier, waarop een zakenman een relatie van buiten de stad zou ontvangen. Dit, dames en heren, geeft u een goed inzicht in het karakter van deze man. Dit moet u dui delijk maken, wat voor soort man hij is. Wat was een vernield huwelijk, een veronachtzaamde vrouw, een verknoeid huishouden hem waard? Een avond goedkoop vermaak! Hij kocht twee kaartjes voor een show. Hij reser- veerde een tafel in een restaurant. Hij kwam thuis en vertelde haar dat ze uit zouden gaan. Zij kon zijn plot seling veranderde houding niet begrijpen. Zij meende enkele ogenblikken zelfs dat er vergevingsgezindheid was, dat hij het weer goed wilde maken. Zij ging voor haar toilettafel zitten om haar make-up te verzorgen. Enkele ogenblikken daarna kwam hij in de kamer terug en zag haar nog steeds voor de toilettafel zitten. Ze was niet verder gegaan met het zich opknappen. Ze was iets gaan begrijpen van zijn bedoelingen. Ze vertelde hem, dat zij hem niet wilde opgeven. Ze vertelde hem, dat zij meer waarde hechtte aan haar huis en haard dan aan twee stalles-plaatsen en een di neetje in de stad. Met andere woorden, en zonder hem zelfs ook maar gelegenheid te geven het te vragen, had ze ten tweede male geweigerd in scheiding. Dat bleek echter één keer te veel te zijn geweest. Hij was zelf al bijna klaar met aankleden. Zijn das had hij nog in de hand gereed om onder zijn boord te schuiven. Maar in plaats daarvan, in een blinde, on beheerste woede, omdat hem de pas afgesneden was, omdat zijn diepste gedachten waren geraden, liet hij die das rond haar hals vallen, terwijl zij nog voor de spiegel zat. Hij trok die das strak aan en draaide de uiteinden met onvoorstelbare wreedheid en de absolute wil om te doden in elkaar. Ten slotte legdè hij er enkele knopen in. De detectives hebben u verteld, dat zij de das hebben moeten lossnijden, hebben moeten losruk ken zelfs, zó was die das het zachte vlees van haar nek binnengedrongen. Ze stierf. Ze zwaaide nog één, twee keer machte loos met haar armen en toen stierf ze in de handen van haar man. De man, die beloofd had haar in ere te houden en haar te beschermen. Vergeet u dat niet. Hij hield haar zo vast, rechtop zittend voor haar eigen spiegel, zodat zij bij wijze van spreken naar haar eigen doodstrijd kon kijken. Minuten lang, vele minuten lang. Ze was reeds lang dood, toen hij haar liet vallen. Toen hij er zeker van was, dat zij dood was, toen hij daar héél zeker van was, toen hij ervan overtuigd was, dat zij voor altijd uit zijn leven was verdwenen, wat deed hij toen? Probeerde hij haar levensgeesten weer op te wek ken, voelde hij wroeging, toonde hij spijt? Neen! Ik zal u vertellen, wat hij toen deed. Hij ging rustig verder zich aan te kleden, in dezelfde kamer. Hij greep een andere das om die om te doen, om de das te vervan gen, waarmede hij haar had gewurgd. Hij zette zijn hoek op en gooide zijn jas over de arm en even voordat hij wegging, belde hij nog het meisje op. Gelukkig voor haar en dit was het meest gelukkige moment uit heel haar leven gelukkig voor haar was zij op dat ogenblik niet thuis. Ze hoorde het pas uren later. En waarom belde hij haar op, terwijl zijn handen nog met bloed bevlekt waren? Niet uit berouw, niet om te bekennen wat hij zo juist had gedaan en ook niet om haar hulp te vragen of advies Neen, niet dat. Hij had haar ergens anders voor nodig. Als alibi' Zonder dat zij dat echter zélf zou weten! Hij wilde haar vragen uit te gaan, hij wilde die twee kaartjes gebruiken en met haar gaan eten. Hij zou waarschijnlijk zijn eigen horloge iets teruggezet hebben, even voordat zij hem zou ontmoeten, en er dan op gekeken hebben en gezegd hoe laat het was, zodat hij er zeker van zou zijn, dat zij zich later de tijd nog goed zou herinneren. Dan zou zij hem in goed vertrouwen een alibi verschaffen. Is dit voor u, dames en heren, een moord of niet? Zijn plannetje ging echter niet dooi-. Ze was niet thuis. Hij deed toen het beste, van wat hem op dat mo ment te binnen schoot. Hij ging alleen uit en werkte het gehele pirogramma af, dat hij voor zichzelf en zijn vi-ouw had opgesteld, zonder ook maar iets over te slaan, van zes uur tot middernacht. Op dat moment kwam hij niet op de gedachte om te doen, wat hij ons heeft proberen wijs te maken toch te hebben gedaan. Een of andere vrouw oppikken en haar als alibi ge bruiken. Hij was nog te veel in de war, te opgewonden. Of misschien is hij wél op die gedachte gekomen, maar miste hij de moed om het te doen, was hij bang een vi-eemde te vertrouwen, bang dat zijn houding hem zou vei-raden. Misschien ook heeft hij het niet gedaan, omdat hij meende dat hij daarmee toch al te laat was om er nog profijt van te kunnen trekken. Te veel tijd was al verstreken sedert hij zijn huis had verlaten. Zijn levend alibi zou even gemakkelijk vqjör als tégen hem kunnen getuigen van het moment af, dat de mooi'd en kele minuten oud was. Een korte, scherpe ondervra ging zou de precieze tijd aan het licht gebracht hebben, waarop hij haar zou hebben ontmoet, en niet de tijd, die hij had willen suggex-eren. Aan dit alles heeft hij gedaciit. Wat was dus beter dan dat? Wel, natuurlijk een imaginaii'e vrouw. Een. fantoom, met opzet vaag ge houden, met opzet niet precies beschi-even, zodat zij later nooit meer gevonden zou kunnen worden om zijn verklaringen te ontzenuwen. Met andere woorden :wat was beter in overeenstemming met zijn bedoelingen, een onbevestigd alibi of een weerlegd alibi? Ik laat dat aan u, dames en heren, ter beoordeling over. Een onbevestigd alibi kon later nooit meer aangevuld wor den, maar het zou toch enige twijfel kunnen oproepen. Een weerlegd alibi zou automatisch in zijn tegendeel vex"kei"en en hem niet langer van dienste kunnen zijn. Integendeel. Dat was het beste, wat hij kon doen, dat was het beste, wat hij kon krijgen, en daarom koos hij dat onbevestigde alibi. Anders gezegd: Hij bracht met opzet een mythe in zijn vei-haal, wetende dat zij niet bestond, wetende dat zij nooit gevonden zou kunnen worden, en hij was daar juist content mee, want alleen indien zij niet ge vonden kon worden, bleef zijn alibi mogelijkerwijs in zijn voordeel. (Wordt vervolgd) „IK EN MIJN EZELTJE" door Leo nard Huizinga, uitgegeven door H. P. Leopolds uitgeversmaatschappij, Den Haag is een verzameling humoristische schetsen van de hand van de schrijver van de „Adriaan en Olivier"-boeken. Alle geijkte onderwerpen van humoristische schetsjes passeren de revue: autorijden cn autotechniek, lezingen houden, de streekroman, de vogelliefhebber, voor drachten voor de radio en wat dies meer zij. Het is allemaal op de bekende Huizin- ga-manier gedaan, dat wil zeggen: een beetje gewild, een beetje overdreven en maar zelden echt geestig. Hetgeen waar schijnlijk ook niet de bedoeling geweest zal zijn van de auteur. Luchtig erg luchtig amusement. Advertentie WANDEL- en KINDERWAGENS MARCO ZOOMERS Verwulft t.o. V. en D., Telefoonl] LONDEN (UPI) In Londen vraagt men zich nieuwsgierig af wie toch wel die „A" en „M" kunnen zijn die tot 1 maart elkaar geregeld in de „px-ivé-rubriek" van de Times zeer persoonlijke dingen ver telden. De briefwisseling duurde al maan den maar werd een week na de bekend making van de verloving tussen Antony en Margaret stopgezet. Op 24 november vorig jaar stond in de Times: „A. prachtige brieven. Gedach ten altijd bij jou. Houd elke dag meer van je. Altijd dicht bij me M." 8 dec.: „A. zeg of afspraak om 8.45 uur je schikt. Vrees dat je overwerkt bent. Liefde altijd onveranderd. M." 15 dec.: „A. aanbiddelijke brief zo goed begrepen. Met jou is alles intiemer dan ooit. M." 9 febr.: „A. aanbiddelijke brief. Be grijp het. Hoop tenminste dat „May-type meeting" zo vlug mogelijk. M." De Britten hechten vooral veel waarde aan dat „may-type meeting". Prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones zullen namelijk op 6 mei trouwen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17