Verbetering Hoger Onderwijs zal grote offers vergen Nu een geborduurd Ingrijpen van Den Haag door Tweede Kamer goedgekeurd Kort en bondig Koud, bewolkt en droog bij f 1.60 en 15 Radion- merkjes Brand op sloopschip Primavera Italiana bij Kreymborg! Hypotheekbank gelast verkoop van vijftien officierswoningen Minister Luns over de Rijnvaartpremies Gevaren voor arbeiders die in Duitsland gaan werken Duikexpert van de genie krijgt drie weken Tachtig prostituées voor de rechter Steenwijker beroofd in park te Zwolle Straalzendernet voor telefoongesprekken 2 Minister Cals in Eerste Kamer Interuniversitaire samenwerking een uitweg uit de problemen? Voor slechts krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. Bedrijfschap voor Boek en Diepdruk m Het conflict op de Antillen Oorlogwil hogere huren niet betalen Oneerlijke ambtenaar veroordeeld Betaling strookt niet met het regiem Uitstekend militair Actie tegen walletjes <D c3 DONDERDAG 17 MAART 1960 Bij de voortgezette behandeling van de begroting van O.K. en W. in de Eerste Ka mer zijn minister Cals ook gisteren weer vele waarderende woorden toegevoegd en daarbij is opnieuw herinnerd aan het feit, dat hij precies tien jaar op het departe ment werkzaam is. Gisteren toonde de be windsman zich voor deze waardering zeer erkentelijk, temeer omdat hij „nu zo ge zegd teenager is geworden". Met dit grap je begon de minister zijn rede ter beant woording van de vijftien sprekers, die Advertentie kussen sloop Radion HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER Door vonken van een snijbrander is gis teren brand uitgebroken aan boord van het voormalige Noorse s.s. „Varang Malm" dat voor de sloop bestemd was. riet schip dat 4300 brt. groot is en aan de boeien op de Nieuwe Maas tegenover de Kortenoordse haven te Rotterdam lag da teert van 1928. Kortgeleden was het door de rederij „Malmfart en Fearnley en Egen 3efragt s.a." te Kirkeness verkocht aan de Verenigde Utrechtse Ijzerhandel. De vonken van de brander waren op een stapel hout gevallen, waarna het hout al spoedig in lichterlaaie stond. Met drie la- ge-drukstralen van de blusboot haven dienst 5 en twee nevelstralen van haven dienst 1 is de brand geblust. Daarna is de „Varang Malm" verhaald naar de Waalhaven. over zijn begroting het woord hebben ge voerd. Na mr. Cals sprak nog staatssecre taris drs. Stubenrouch, maar de tijd ont brak om ook nog staatssecretaris mr. Scholten aan het woord te laten komen. De behandeling van de Onder-wij sbegroting wordt daarom de volgende week voortge zet. Minister Cals zeide van mening te zijn dat ons volk zich in de naaste toekomst voor onderwijs en wetenschap nog veel uitgaven zal moeten getroosten. Hij toon de zich zeer verheugd over het resultaat, dat ten aanzien van de Ieraarssalarissen is bereikt. Mr. Cals sprak de hoop uit dat een soortgelijk gunstig resultaat ten op zichte van de onderwijzers en de kleuter leidsters zal kunnen worden bereikt. Uit breiding van het wetenschappelijk onder wijs zal zeker nodig zijn. Alleen aan in vesteringen zal in de komende tien jaar anderhalf miljard nodig zijn. Vernieu wing en verjonging van het universitaire milieu zijn een onmiskenbare noodzaak volgens de minister. Er is een aantal pro jecten van omvangrijke aard, waarvoor misschien door interuniversitaire samen werking een oplossing kan worden gevon den. Het hooglerarentekort De minister kon het met de opvatting van sommige Kamerleden eens zijn, dat uitbreiding van het aantal hoogleraren en van de wetenschappelijke staven op moei lijkheden stuit. Ten opzichte van de be- stuurscapaciteit van de instellingen van Hoger Onderwijs is het streven gericht op grotere zelfstandigheid en verantwoorde lijkheid. Het zal moeten komen tot het op stellen van bestuursprogramma's. Voor de noden van de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam zei de minister een open oog te hebben. Ten aanzien van de verbetering van de medische opleiding hoopte minister Cals reeds in de begroting voor 1961 een aantal voorstellen te kunnen opnemen. Spreiding hoger onderwijs Wanneer gesproken wordt over sprei ding van het universitair onderwijs, zal daarbij zeker ook het Bijzonder Hoger On derwijs betrokken moeten worden. Sprei ding zoekt de minister overigens inderdaad voor een belangrijk deel bij uitbreiding van bestaande universiteiten. Een betrek kelijk klein deel van de nieuwe studenten zal daarbuiten moeten worden „opgevan gen". Ten deze hoopte de minister binnen niet al te lange tijd met voorstellen te kun nen komen. Ten zeerste betreurde de be windsman het, dat hij heeft moeten beslui ten tot beperking van het aantal eerste jaarsstudenten voor tandheelkunde. De ruimte in Groningen en Utrecht is ech ter te klein. Bezwaar tegen instelling van een buitengewone leerstoel in de kennis van internationale organisaties, in het bij zonder in verband met de landbouw- en voedselpolitiek aan de rijksuniversiteit te Groningen bleek minister Cals niet te hebben. Het college van curatoren is niet zoals was beweerd in meerderheid voor de instelling van deze leerstoel, maar unaniem vóór. Er is over de vraag of tot instelling van deze leerstoel behoorde te worden overgegaan, overleg gepleegd tussen curatoren, senaat en juridische faculteit. Dat betekende niet dat „partij en" in deze elkaar hebben overtuigd. Zo als bekend is, zouden senaat en faculteit zich tegen instelling van deze leerstoel hebben verzet. De minister betreurde het dat prematuur de naam van een kandidaat voor deze leerstoel oud-minister dr. Vondeling was genoemd. Na afwegen van alle aspecten heeft de minister beslo ten, te zijner tijd een voorstel tot instel ling van deze leerstoel in te dienen. Hier bij heeft hij niet alleen overwegingen van onderwijs en wetenschap laten gelden, maar ook overwegingen van maatschap pelijk nut. De minister deelde verder me de dat de commissie voor de spelling van aardrijkskundige namen met haar arbeid gereed is gekomen. Binnenkort zal men het resultaat wel vernemen. Minister Cals bleek niet bijzonder veel te voelen voor de oprichting van een Euro pese universiteit. Wel zou de Nederlandse regering zich kunnen verenigen met de op richting van een Europese nucleaire fa culteit, zulks op grond van artikel 9 van het Euratomverdrag. De kweekscholen Staatssecretaris Stubenrouch, die hier na nog aan het woord kwam, zei het niet verantwoord te achten, thans met voor stellen tot stichting van een nieuwe rijks kweekschool in Zuid-Holland (Gouda of Leiden) te komen. Aan een onderzoek naar de vraag of bij het onderwijs wel voldoende aandacht aan de hedendaagse geschiedenis wordt besteed, had de staats secretaris geen behoefte. Hij was van me ning dat de direct verantwoordelijken voor het onderwijs doordrongen moeten worden van het belang van de hedendaagse ge schiedenis. Voor naamsverandering van de kweekscholen voelde de staatssecreta ris niet. Evenmin was hij ingenomen met de naamsverandering van scholen voor maatschappelijk werk in „academie voor maatschappelijk werk." Men moet niet de indruk wekken, met academisch onderwijs te doen te hebben. Officieren als leraren De subsidiekwestie van het Nutssemi- narium te Amsterdam heeft in de afdoe ning vertraging ondervonden. Er zal nu spoed achter worden gezet. Verder deelde de staatssecretaris nog mee, dat een on derzoek zal worden ingesteld naar de mo gelijkheid de onderwijsbevoegdheid aan of ficieren te hergeven. In dit onderzoek zul len ook worden betrokken de Wageningse ingenieurs. De Nederlandse Bond van Boekdrukke rijen, de R.-K. Vereniging van Nederland se Drukkerspatroons, de Bond van Christe lijke Drukkerspatroons in Nederland, de Algemene Nederlandse Grafische Bond, de Nederlandse Katholieke Grafische Bond en de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond hebben aan de S.E.R. ver zocht advies uit te brengen tot instelling van een bedrijfschap voor de boek- en diepdruk dat zijn zetel zou krijgen te Am sterdam. Advertentie Italiaanse lente in onze prachtige collectie Waarborg-regenjassen. Zie o.a. Model „ROMA" - vlot, sportief, met opgestikte zakken. 400 egyptische garens, DRI-SIL bewerkt, dus duurzaam waterafstotend. Speciale lenteprijs f 45.- GROTE MARKT 1 - 7 - HAARLEM (Van onze parlementaire redacteur) De politieke toestanden op de Neder landse Antillen zijn onevenwichtig. De meerderheid in de politiek wisselt er nog al eens, ook zonder dat er verkiezingen gehouden worden. In de Eilandsraad van Curasao ontstond daardoor de eigen aardige situatie dat door het overgaan van een enke lid naar de zijde van de partijen van de Landsregering, het bestuurscolle ge niet meer steunde op een meerderheid. Het verrichtte toen geen enkele belangrij ke bestuursdaad meer, omdat het daar voor toch geen meerderheid kon krijgen, maar het weigerde af te treden. De oppo sitie bleef op de bestuurszetels zitten. Op verzoek van de Landsregering van de Antillen, die steunt op dezelfde meer derheid die nu ook in de Eilandsraad van Curacao weer de meerderheid vormt, heeft de in Nederland zetelende rijksre gering de oppositionele Gedeputeerden naar huis gestuurd en de bestuursbevoegd heden tijdelijk in handen gelegd van de gezaghebber. In de kring van de minder heid heeft dit ontstemming gewekt, maar de Tweede Kamer heeft gisteravond bij de bespreking van de begroting van Over zeese Rijksdelen het optreden van de rijks regering goedgekeurd omdat gehandeld is in overeenstemming met de bepalingen van het Rijksstatuut. Men betreurde ech ter de noodzaak ervan. Zulke problemen zouden de Antillen zelf moeten oplossen, zeiden de heren Berkhouwer (V.V.D.), De Kort (K.V.P.), Van Eijsden (A.R.) en Van de Wetering (C.H.U.). Laat de rijksrege ring vooral de grootst mogelijke terughou dendheid betrachten, zo waarschuwde de heer Nederhorst P.v.d.A.), want het zal zich in de Antillen weieens meer voordóen dat een meerderheid wisselt en een grote minderheid zich verongelijkt gevoelt. Terughoudendheid Nederland wil zich angstvallig ervan weerhouden, zich te mengen in interne za ken van de Antillen, maar de eilanden heb ben hun eigen karakter, waaraan zij even veel waarde hechten als bij voorbeeld de Friesen in Nederland, juist beschermd wil len zien door een neutrale instantie om dat de Eilandraden niet overheerst wil len worden door de eigen Landsregering. De mogelijkheid tot ingrijpen van de rijks regering in geval van interne conflicten is juist op verzoek van Antillianen in het Rijksstatuut opgenomen. Het gevolg is, dat Nederland telkens het risico loopt door een verongelijkte minderheid te worden be schuldigd van „koloniaal ingrijpen." De minderheid in de Eilandsraad van Volgende week zullen in Putte (N.-B.) de vijftien bungalows onder de hamer ko men, die in opdracht van het ministerie van Oorlog werden gebouwd voor de huis vesting van militaire gezinnen. De ver koop is bepaald op 6 april in hotel „De Roskam" te Putte. Daarmee is een nieu we fase bereikt in deze affaire, waarbij twee bouwbedrijven failliet gingen. Ook de bungalowbewoners hebben in deze zaak moeilijkheden ondervonden, omdat de hu ren ver boven hun budget lagen. De bungalows waren aanvankelijk be stemd voor officieren en onderofficieren van de legerplaats Ossendrecht Zij wer den in overleg met het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ge bouwd aan de Dennenlaan, maar tijdens de werkzaamheden ging de bouwer, de firma Van Boxtel uit Tilburg failliet. De ze firma had de opdracht weer ontvangen van de Zuidnederlandse Bouwcombinatie, die later eveneens failliet ging. Andere aannemers voltooiden de huizen. De stichtingskosten beliepen in verband met een renteverlies van 9.500,— en het eerste faillissement 337.840,--. Het was voor de Zuidnederlandse Bouwcombina tie, die de eerste opdracht van het mi nisterie van Oorlog had ontvangen on mogelijk, de bungalows tegen de aanvan kelijk vastgestelde huurprijs te verhuren, zodat de huren die 85,voor onderof ficieren en 015,voor officieren moesten bedragen, respectievelijk tot 120,— en 140.werden verhoogd. Toen de mili tairen weigerden, deze huren te betalen, greep het ministerie van Orolog in. Met de bouwcombinatie was het overeengeko men, dat de bungalows tenminste tien door militairen zouden worden bewoond tegen de oorspronkelijke huurprijs. De militairen betrokken toen alsnog de huizen en nadat de Zuidnederlandse Bouwcombinatie failliet was gegaan, ge bood de eerste hypotheekhoudster, de n.v. Rentekas te Den Haag, de verkoop. Mr. A. Krootjens, notaris te Bergen op Zoom, heeft desgevraagd meegedeeld, dat de verkoop eventueel kan impliceren dat de militairen de bungalows moeten ver- flaten. De gevolgen van een en ander, zo verklaarde hij voorts, zullen een zaak zijn van de Zuidnederlandse Bouwcombi natie en het ministerie van Oorlog. Curasao is van mening dat het conflict had kunnen worden opgelost door nieuwe verkiezingen. De leider van de oppositie, mr. dr. M. F. Da Costa Gomez, die thans in Den Haag vertoeft, voert daarvoor ac tie. Hij heeft vele bezwaren tegen de maat regel die de rijksregering tegen de be stuurders van de Eilandsraad heeft geno men en in een uitvoerige nota heeft hij de vice-minister-president, drs. H. A. Kort hals, daarvan op de hoogte gesteld. Van daag antwoordt minister Korthals op de beschouwingen van de Kamerleden. De rechtbank te Leeuwarden heeft de 43-jarige B. J. de V. te Leeuwarden, voor malig hoofd van de dienst Sociale Zaken van de gemeente Leeuwarderadeel, terzake van verduistering van 20.000, conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Luns vanmiddag verklaard dat de Belgische Rijnvaartpremies in strijd moeten worden geacht met de gedachte van de Benelux. De betaling ervan strookt niet met het in de Economische Unie neergelegde re giem. Teneinde in het totstandkomen van het unieverdrag geen vertraging te doen intreden, is de regering echter berejd ge weest geen, béroëp -ie dofen op het unie verdrag bij besprekingen over de Rijn- vaartpremi.es. £>ezé beperking geldt sléchts voor de Rijnvaartpremies die op het moment van het afsluiten van het unie verdrag bestonden. De beperking geldt dus niet voor nieuwe premies. Bij interruptie vroeg de heer Posthumus (P.v.d.A.) of de beperking ook geldt voor verhoging van de bestaande premies. Daaromtrent wilde minister Luns zich lie ver in een politiek stilzwijgen hullen. De tegenstellingen tussen de Nederlandse en Belgische havens moeten niet worden overdreven, zei de minister. De samen werking zal worden bevorderd door een bevredigende regeling van het probleem van de Rijnvaartpremies. In maart 1957 zijn de waterstaatswer ken in West-Brabant reeds losgekoppeld van een Rijn-Scheldeverbinding. Bij nieu we besprekingen zal men rekening moeten houden met de gewijzigde situatie in West- Brabant. Tijdens de jongste Benelux-be- sprekingen is geen verband gelegd tussen de landbouwproblemen en de waterwegen kwestie. Dat zou niet alleen onjuist zijn geweest, maar het zou ook de zaak heb ben gecompliceerd. De ellende, die de bouwvakarbeiders, zich vaak op de hals halen indien ze op be lofte van een hoog „schoon" loon in Duits land gaan werken in niet-geregelde loon dienst, is ter sprake gekomen voor de rechtbank in Amsterdam tijdens de straf zaak tegen een tot voorman gepromoveer de betonvlechter T. J. W. B. uit Amster dam. Deze man was, evenals een aantal andere arbeiders, op voorspiegeling van een hoog bruto loon „geronseld" door een zich (volgens de officier) noemende „aan nemer" A. J. Broekman uit Amsterdam voor werk in Duitsland, waar de sociale voorzieningen door hun onregelmatige werkkring echter niet op hen van toepas sing waren. De officier sprak over de heer B. als een „slavendrijver". De arbeiders daarente gen dienen volgens hem goed te begrijpen dat ook de sociale voorzieningen noodza kelijk en nuttig zijn, met name ook voor de verzorging van hun gezinnen. De verdachte betonvlechter had als voorman aangesteld, een bedrag van f 4.800 en enkele paspoorten verduisterd in Duitsland. Hij had dit geld van de heer B. ontvangen om het uit te betalen aan in diens dienst zijnde arbeiders. De beton vlechter verdween met de doos met loon zakjes en maakte van het geld goede sier. Bij zijn terugkeer naar Nederland werd hij aan de grens aangehouden. „Op de meest walgelijke wijze heeft de verdachte het geld opgemaakt met drank en vrouwen en zijn gezin daardoor in de steek gelaten" zo zei de officier. Hij eiste, rekening houdend met de verminderd toe rekeningsvatbaarheid van verdachte en diens gezondheidstoestand twaalf maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezicht stelling. De raadsman vroeg uiterste clementie voor zijn cliënt op grond van persoonlijke omstandigheden. Volgens de rapporten zou een lange detentie schadelijk zijn voor de man. De rechtbank zal op 30 maart a.s. von nis wijzen. Voor de krijgsraad te velde west te Den Haag stond vanochtend de beroeps eerste luitenant van de genie J. W., afkomstig uit Hilversum, en als commandant van de vaar- en duikschool gelegerd te Geer- truidenberg, terecht op grond van een tenlastelegging die zeven punten omvat te. Drie daarvan waren gelddelicten, de vier andere betroffen zogenaamde „zwar te" ritten met rijksvoertuigen. De officier, een duikexpert van het le ger, werd ervan verdacht een sergeant majoor te hebben overgehaald hem van een voorschot dat de majoor was verstrekt f 500 te lenen, ten tweede een sergeant- schipper te hebben overgehaald ten on rechte een voorschot van 600 aan te vra gen en ten deze zelf onrechtmatig een voorschot te hebben opgenomen. De pun ten 4, 5, 6 en 7 waren samengevat als: op verschillende tijdstippen en verschillende plaatsen zonder toestemming een mili tair voertuig gebruikt voor privé-aangele- genheden, benevens een korporaal I op dracht gegeven voor een dergelijke rit. De beklaagde staat alom bekend als een uitstekend militair, die zijn diensttijd van veertig jaren onberispelijk heeft vervuld. Van 1922 tot 1940 is hij onder-officier bij de genie geweest, na de oorlog werd hij op grond van zijn grote verdiensten tot eerste luitenant bevorderd. Een rang ove rigens die veel te laag was voor het ver antwoordelijke, zelfstandige en zeer moei lijke commando, dat hem in de functie te Gee^truidenberg werd gegeven. Zowel de president van de krijgsraad als de audi teur-militair, als de beide raadslieden ga ven zich veel moeite de achtergronden van deze zaak, waarin ook nog persoonlijke problemen een rol speelden, duidelijk in het licht te stellen. De officier kan slechts worden verweten, dat hij administratief heeft gefaald. Niettemin meende de auditeur-militair niet onder een straf uit te kunnen. Hij vroeg drie maanden gevangenisstraf, waarvan zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Ten gunste van beklaagde voerden vervolgens mr. Fh. C. M. van der Ven en luitenant-kolonel H. A. Franssen uitvoerig het woord. Mr. Van der Ven weerlegde op juridische gronden de meeste punten van de tenlastelegging en wees erop, dat alle voorschotten al wa ren terugbetaald vóór de Justitie deze zaak ontdekte. Overste Franssen belichtte nog maals de achterstanden. „De benoeming tot officier was voor deze man hetzelfde als wanneer men in een duikerpak wordt gestopt: zo'n pak weegt 81 kilo en je moet er maar mee in het duistere water sprin gen." De krijgsraad gaf mr. Van der Ven op vele punten gelijk en sprak de beklaagde derhalve van bepaalde delen van de ten lastelegging, voornamelijk van de geldde licten vrij. Voor wat er nog overbleef straf te zij de officier met drie weken militaire detentie. Advertentie Titelkerk voor mgr. Alfrink. Paus Joannes XXIII zal kardinaal Bernardus Alfrink, de aartsbisschop van Utrecht, de kerk van San Gioacchino ai Prati als titel kerk aanwijzen. De kerk, die de vorm heeft van een oude basiliek, werd in 1888 gebouwd ter gelegenheid van het priester jubileum van Paus Leo XIII en is rijk versierd met mozaïeken en granieten zui len. Zij staat in een deftige wijk van Rome. In rioolput verdronken. Het ander- halfjarig zoontje van de familie S. te Hansweert is bij het spelen naast zijn woning in een rioolput verdronken. Waar schijnlijk heeft hij zelf eerst het zware ijzeren deksel weggetrokken, waarna hij in de put viel. Smaldeel I naar Barcelona. Smaldeel I, bestaande uit de kruiser „De Ruyter" (als vlaggeschip), de jagers „Limburg", „Overijssel", Drenthe" en „Gelderland", de onderzeeboot „Zwaardvis" en het fregat „De Bitter", zal van 18 tot 21 maart een niet-officieel bezoek aan Barcelona bren gen. Er zal op 19 maart een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen een elftal gevormd door de opvarenderi van het smal deel en een plaatselijke voetbalclub uit Barcelona. Op 29 maart zullen voor de Amsterdam se kantonrechter tachtig publieke vrou wen verschijnen, die zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de hoofd stedelijke politieverordening, die onder meer het „tippelen" en het „aandacht trekken voor de ramen" verbiedt. Uit het feit dat deze vrouwen na voor afgaande waarschuwing zijn geverbali seerd en gedagvaard, mag worden afge leid dat de justitie de in december begon nen actie tegen de openlijke verschijnings vormen van de prostitutie in Amsterdam onverminderd voortzet. Nadat maandag, zoals gemeld is, drie mannen en een vrouw zijn gearresteerd wegens het gelegenheid geven tot ontucht in twee huizen in de Spuistraat is thans een zesde persoon in arrest gesteld. Het is de 59-jarige J. M. die eveneens ervan ver dacht wordt, voordeel te hebben getrokken uit de exploitatie van de beide huizen. In het park aan de Potgietersingel te Zwolle is de Steenwijker C. K. in de nacht van dinsdag op woensdag van een porte feuille met 2800 gulden beroofd. De man had enkele café's bezocht, toen hij een Zwollenaar ontmoette met wie hij nog enkele biertjes dronk. Vervolgens richtte het tweetal zijn schreden naar het park om op een bank nog wat na te praten. Onverhoeds deed de Zwollenaar een greep in de binnenzak van zijn benevelde met gezel en ging met diens portefeuille aan de haal. Het ontnuchterde slachtoffer snelde naar een huis in de nabijheid, waar tele fonisch de politie werd gewaarschuwd. Deze had weldra een vermoeden in welke richting zij moest zoeken en dat bleek juist te zijn. Zij hield H. L. aan, die de dader bleek te zijn. De man had het geld in zijn huis verstopt achter het behang. Hier werd het gevonden door zijn vrouw, die daarop een kennis, de Kampenaar G. W. S., verzocht het bedrag onder zijn hoede te nemen. Deze begroef het geld in de grond. L. werd opgesloten en K. kreeg zijn geld terug. De P.T.T. heeft in beginsel besloten ten behoeve van de vergroting van het aantal telefoonkanalen tussen de districten, naast de uitbreiding en modernisering van het kabelnet een net van straalverbindingen tot stand te brengen. Dit zijn nauw gebundelde radioverbin dingen tussen hoge punten, waarvoor zo veel mogelijk zal worden gebruikgemaakt van de bestaande radiotorens. Via zo'n straalverbinding kunnen vele honderden telefoongesprekken tegelijk worden overgebracht. Een bijkomstig voor deel is dat dergelijke verbindingen niet gestoord kunnen raken door corrosie, graafwerkzaamheden of mijnverzakkingen, zoals dat bij kabels kan voorkomen. De eerste van deze straalverbindingen zal tussen Eindhoven en Maastricht via de radiotorens te Mierlo en Roermond tot stand worden gebracht. De Bilt, donderdag 10 uur: Een hoge- drukgebied boven Scandinavië, dat door luchtdrukstijgingen in verbinding kwam met een ander hogedrukgebied boven Spanje zal ook de komende 24 uur het weer in Nederland beheersen. De aanvoer van de koude lucht uit Dene marken en Zuid-Zweden duurt voort, ter wijl ook de bewolking zich handhaaft. De neerslagkansen zijn gering. De begrenzing van de koude lücht is tot Noord-Frankrijk en tot de Alpen doorgedrongen als gevolg waarvan er in Oostenrijk sneeuw valt. In de Balkan is door een depressie uit de Sahara een hoeveelheid tropische lucht binnengevoerd die de vorstgrens in Rus land terugdringt. De depressies op de Oceaan blijven op een te grote afstand om het weer de komende dagen in West- Duitsland te beïnvloeden. Vrydag 18 maart Zon op 6.48 uur, onder 18.49 uur. Maan op 0.02 uur, onder 9.36 uur. Maanstanden 20 maart 27 maart 7.41 uur 8.38 uur laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 maart Hoog water 6.20 en 18.40 uur. Laag water 1.57 en 14.26 uur. Vrijdag 18 maart Hoog water 7.01 en 19.24 uur. Laag water 2.36 en 15.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon "1 geheel bew. ono 4 0 geheel bew. ono 6 0 geheel bew. ono 7 0 zwaar bew. no 4 0 geheel bew. no 6 0 geheel bew. no 5 0 geheel bew. no 8 0 geheel bew. no 9 0 sneeuw o -5 0,5 geheel bew. no -1 0,2 zwaar bew. o 3 0 sneeuw nno 2 0,1 motregen z 6 1 motregen o 8 0,2 geheel bew. ono 6 0 geheel bew. no 9 0 geheel bew. ono 11 0 geheel bew. n 12 0 mist w 14 0 zwaar bew. nw 11 4 half bew. nnw 13 0 geheel bew. n 3 0 geheel bew. nno 12 0 sneeuw wnw 14 0,6 zwaar bew. z 12 1 half bew. ono 14 3 licht bew. o 14 0 regen nnw 17 4 regen o 17 2 zwaar bew. zo 18 0 zwaar bew. zo 0 zwaar bew. zzo 12 8 zwaar bew. ono 14 11 zwaar bew. windst. 14 0 onbewolkt nnw 16 0 motregen zzw 16 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2