Dr. Adenauer vormt een voorlichtingscentrale Wereldnieuws Tovenarij Streven naar Amerikaans superkabinet Amerika bereidt weer een kernproef voor Radio-actief regenwater in West-Duitsland Parijs en Tunis hebben ruzie op kdw lip! Westduits vlootbezoek aan Griekenland Tsjechisch priester was „heimelijk" bisschop raatótoel ENGEL DONDERDAG 17 MAART 1960 3 Op 400 nieter diepte en voor vreedzaam doel Toeneming sinds Franse kernproef in de Sahara Knulletje in uniform Tuinmuur van de Franse ambassade afgebroken Britse verontschuldiging aan minister Strauss (Op de (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is van plan de voorlichtingspolitick van zijn regering te coördineren. Op het departement van de kanselier, het „Bundeskanzleramt", zal een coördineringsbureau worden op gericht dat de regeringsmaatregelen en wetsontwerpen van alle ministeries op hun „informatiewaarde" zal toetsen. Over dit voornemen van de kanselier, dat te Bonn officieel was bekendgemaakt, toen de regcringsperschef Von Eckardt met Adenauer reeds in Amerika vertoef de, is in de Bondsrepubliek heel wat te doen. De socialistische oppositiepartij verwijt de kanselier dat hij er op uit is een nieuw propagandaministerie op te richten. Ande ren trekken parallellen met het beruchte ministerie van Goebbels. Enkele bladen zien de persvrijheid in gevaar, omdat „allen van één punt uit zullen worden voorgelicht". Op de onderscheiden depar tementen zou men evenmin erg in zijn schik zijn met Adenauers super-censuur op de voorlichting, zoals die thans door de perschefs der departementen en door een pers- en inlichtingenbureau onder lei ding van Von Eckardt geschiedt. Onhandig Adenauer zou het dan ook met Von Eckardt en met de persorganen der mi nisterie flink aan de stok hebben. Hij kan daarbij wijzen op de onhandige voor lichting inzake het wetsontwerp van mi nister van Sociale Zaken Blank over de ziekteverzekering, inzake het wetsontwerp van minister van Binnenlandse Zaken Schroeder over de staat van beleg, voorts op de kwestie van de Westduitse bases in Spanje, en op de tegenstelling die daar bij aan het licht trad tussen de minister van Defensie Strauss en van Buitenlandse Zaken Von Brentano, op de tegenstelling tussen de ministers Erhard en Von Bren tano over de Europese politiek, die ook al de buitenwereld heeft bereikt, op de controverse tussen de ministers Etzel en Blankenzovoort. Kortom, volgens Adenauer is er te veel vuile was uit het kabinet in het openbaar opgehangen en is er onhandig, ongecoör dineerd, omgesprongen met allerlei gege- vens. Een hoge ambtenaar zal worden be noemd om het maken van dergelijke brok ken in de toekomst te voorkomen. Infor maties over departementale zaken van belang en over wetsontwerpen zullen door hem onder supervisie van de staatsse cretaris en rechterhand van Adenauer, Globke, eerst worden gecontroleerd. Reeds in 1953 trachtte Adenauer's toen malige staatssecretaris Lenz een dergelij ke voorlichtingscentr-ale te scheppen. Hij stuitte toen evenwel op een algemene weerstand en op de.... herinnering aan Goebbels. De nieuwe poging van Aden auer en de zijnen om de diverse departe menten nog strakker onder het persoonlij ke regime van de kanselier te houden de grondwet geeft hem daartoe het vol le recht past precies in de poging die de kanselier nu doet om een soort „super-ka binet" in zijn eigen departement te vor- ipen. De afdelingen van het „Bundes- WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se Commissie voor Kernenergie is begon nen met de voorbereiding van een onder grondse kernexplosie, die volgend jaar in de woestijn van Nieuw Mexico zal plaats hebben indien president Eisenhower de proef goedkeurt. De proefneming betreft een kernwapen met een explosieve kracht van 10 kiloton, en zal op 400 meter diepte in de zoutbedding van Salado, op 40 km ten zuidoosten van Carlsbad, plaatsheb ben. "et doel is vreedzaam en de com missie stelt voor buitenlandse waarne mers uit te nodigen tot bijwoning van de proef. In de verklaring, welke te Washington over de beraamde proefexplosie is uitge geven, merkt de Commissie voor de Kern energie op dat kernproeven met vreedza me doeleinden niet vallen onder de vrij willige stopzetting van kernproeven door Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie. De resultaten van de proef in Nieuw- Mexico zullen aan alle wetenschappelijk belangstellenden beschikbaar worden ge steld. De voorbereiding en het project voor de explosie hebben de codenaam „project-Gnoom" (kabouters) gekregen. BONN (Reuter) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor Kern zaken heeft woensdag verklaard, dat Westduitsers die regenwater drinken hun gezondheid door radio-actieve besmetting in gevaar brengen. Volgens het ministe rie betrekken verscheidene honderddui zenden Westduitsers hun drinkwater uit regenputten. De staatssecretaris van het ministerie, dr. Cartellier, deelde in de Bondsdag mee dat Westduitse weerstations sinds de Fran se kernproef in de Sahara een toeneming van de radio-activiteit in de lucht hadden geconstateerd. Weliswaar is het peil nog onder het kritieke punt, maar volgens hem lopen drinkers van regenwater toch ge vaar. PARIJS (AFP-Reuter) De kernbom die de Fransen op 13 februari tot ontplof fing hebben gebracht heeft volgens een mededeling van het Franse ministerie van Defensie een „minimale" radio-actieve neerslag veroorzaakt. De enige plaats waar een merkbare verhoging van de ra dio-activiteit was geconstateerd, lag vier honderd kilometer ten zuid-oosten van Reggan, waar een militaire post was ge vestigd. De hoeveelheid straling bedroeg daar echter tien percent van de hoeveel heid die zonder gevaar toelaatbaar voor mensen wordt geacht. kanzleramt" zijn zeer invloedrijke secties geworden, die volgens sommigen tot klei ne ministeries zijn geworden. Het zou Adenauer er daarbij om te doen zijn een Amerikaans systeem op te bouwen. In de bondsrepubliek is de kanselier verantwoor delijk, maar werken de ministers onder hem zelfstandig, in de Verenigde Staten zijn de ministers niet zelfstandig en ver vullen de rol van raadgevers van de pre sident. Adenauer's departementale afde lingen hebben allengs mannen van for maat als Globke, Vialon, Bach en anderen als leiders gekregen, die de kanselier als raadgevers terzijde staan en grote invloed hebben gekregen grotere invloed, zeg gen sommigen, dan de diverse ministers. FRANKFORT (UPI) Twee hoge Ame rikaanse militairen in Duitsland, kolonel K. E. Juergens en overste J. E. Garner, hebben een schriftelijke reprimande ge kregen vanwege het optreden van een ne genjarig zoontje van kolonel Juergens tij dens een inspectie. Bij deze inspectie, door kolonel Juergens uitgevoerd bij een onderdeel in Mtinchen, stapte Juergens Jr. trots rond in een op maat gemaakt lui tenantsuniform en maakte hij de spullen in de war die de mannen met veel zwe ten voor de inspectie hadden klaargelegd. De soldaten dienden een formele klacht in met het gevolg, dat de vader een re primande kreeg voor het feit, dat hij zoonlief liet rondlopen in een uniform met alle onderscheidingen eraan van een ech te militair. Overste Garner kreeg een be risping, omdat hij bij de inspectie van zijn onderdeel, niet op Juergens jr. had gelet, toen de vader niet in de buurt was. Een verzachtende omstandigheid was, dat de soldaten zelf de jonge Juergens het uniform cadeau hadden gegeven. Met grote snelheid is op de Avenue Malvaux te Luik een personenauto tegen een boom gereden. Van de wa gen bleef niet veel meer over dan een ivrak. De politie staat voor een raadsel, dat de drie inzittenden het hoopje ver wrongen staal nagenoeg ongedeerd konden verlaten. Van onze correspondent in Parijs) De Franse ambassadeur in Tunis Boeg- ver vertoeft in Parijs en het is niet waar schijnlijk dat hij spoedig naar zijn post zal terugkeren. De betrekkingen tussen beide landen hebben weer een dieptepunt be reikt, maar dit keer is het niet de Algerijn se oorlog waardoor de verwijdering is ont staan. De oorzaak van deze verkoeling die de diplomatieke barometer tot onder het nulpunt deed dalen, vormt een muur. Een muur die in de tuin van de Franse ambas sade in Tunis een zwembad omgeeft en die nu door Tunesische arbeiders wordt afge broken. Ambassadeur Boegner, en met hem de Franse regering, neemt deze aanranding van de diplomatieke onschendbaarheid, waarin ook de muur is betrokken, zeer hoog op. Vanwege dat muurtje is ook de Tunesische ambassadeur in Parijs, de zoon van het staatshoofd Bourguiba, door minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville op het departement ontboden. Toen Tunesische wegwerkers een week of wat geleden hun houwelen beproefden op de muren, waardoor Frankrijks am bassade in Tunis wordt omringd, ontke tenden zij onmiddellijk een officiële stap van de ambassadeur. Frankrijks verte genwoordiger werd toen uitgelegd dat er een nieuwe autoweg zal komen, waarvoor die muur moest wijken. Niettemin werden de werkzaamheden tijdelijk stop gezet Een week later kwam een bataljon arbei ders, nu vergezeld van bulldozers, echter opnieuw opdagen, en weer moest de muur het ontgelden. Op een nieuw protest kreeg de ambassadeur van de Tunesische rege ring te horen dat zijn voorganger Gorse indertijd mondeling zijn toestemming had verleend. Op de Quai d'Orsay te Parijs ontkent men die voorstelling van zaken ten stellig ste. Volgens de laatste berichten staat er van de muur nog maar weinig overeind, terwijl de ambassadeur zijn terugkeer in Tunis van een onmiddellijk definitief sta ken der vernielingen afhankelijk had ge steld. Het moet in de geschiedenis de eerste maal zijn dat een ernstig diplomatiek in cident door een tuinmuur werd ontketend. Advertentie Chief Whip 20 stuks f. 1.- ATHENE (Reuter) De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft aan het slot van zijn bezoek aan Athene bekend gemaakt dat voor het eerst sedert het ein de van de jongste wereldoorlog Westduit se lichte oorlogsschepen Griekenland zul len bezoeken. Minister Strauss heeft met de Griekse regering besprekingen gevoerd, waarbij overeengekomen werd dat het Westduitse leger orders voor munitie en uniforms ter waarde van bijna veertig miljoen gulden bij Griekse industrieën zal plaatsen, in toevoeging tot de reeds geplaatste orders ten bedrage van zeventig miljoen gulden. West-Duitsland heeft aangeboden een aantal Griekse officieren op de Duitse mi litaire academie op te leiden ingevolge de bepalingen van het uitwisselingspro gramma van de NAVO. „Gevoelig plantje" BONN (Reuter) De Britse ambassa de te Bonn heeft namens de Britse minis terie van Defensie Watkinson haar veront schuldigingen aan minister Strauss aan geboden, omdat Watkinson in een Lager huisdebat over defensiekwesties had ge zegd, dat een Britse beroepsmilitair even veel waard was als drie Westduitse rekru ten. Strauss nam het niet zo ernstig op. Hij zei dat hij niet zo'n „gevoelig plantje" was. (UPI) De Westduitse Bondsdag be gint 6 april het debat over het voornemen van de regering, militaire bases in Spanje te vestigen. Het debat wordt gehouden op verzoek van de socialisten. LONDEN (UPI) De Britse minister van Defensie, Harold Watkinson heeft meegedeeld, dat er op het ogenblik 31 mi litairen van de Westduitse luchtmacht in Engeland een opieiding ontvangen in het gebruik van Brits technisch materiaal. Bovendien volgen twaalf Westduitse offi cieren, samen met officieren van andere landen, lessen op Britse militaire scholen. WENEN (UPI) Een Tsjechoslowaak se rechtbank heeft de rooms-katholieke priester Ladislav Hlad tot negen jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het hei melijk uitoefenen van bisschoppelijke functies zonder goedkeuring van de rege ring. Dit bericht de in Praag verschijnen de „Svobodne Slovo". In 1950 ontving Hlad van de toenmalige pauselijke nun tius in Praag, msgr. De Liva, een brief van Paus Piux XII waarin hij tot titulair bisschop van het diocees Litomerice werd benoemd. Hlad mocht de functie echter niet openlijk aanvaarden. Krachtens een van vóór de oorlog date rende overeenkomst tussen de Tsjechoslo- waakse regering en 't Vaticaan mogen bis schoppen slechts met toestemming van de regering in Praag worden benoemd. Sinds de communistische machtsoverneming, in 1948, zijn geen bisschoppen meer be noemd. Het Vaticaan zou echter het re ligieuze leven in Tsjechoslowakije willen handhaven door de benoeming van bis schoppen voor het geval reeds in functie zijnde bisschoppen wegens hun „negatie ve" houding tegenover het communisme zouden worden vervolgd, aldus „Svobod ne Slovo". Hlad zou in het geheim in een kapel te Litomerice tot bisschop zijn geconsa creerd. Volgens „Svobodne Slovo" heeft Hlhad priester-studenten bewogen niet op de seminaries te studeren maar „privé"- lessen te volgen. Hij zou drie preisters, na afloop van hun „privé"-studie, in het geheim hebben gewijd. Hlad zou tevens als adviseur zijn opgetreden voor een on wettige „Unie van christelijke jeugd". Volgens het blad is onlangs een lid van deze unie wegens moord op een agent ter dood veroordeeld. Van westelijke zijde in Wenen werd er op gewezen, dat de overeenkomst krach tens welke het Vaticaan uitsluitend na goedkeuring van de Tsjechoslowaakse autoriteiten bisschoppen mag benoemen nooit is herroepen, doch het Vaticaan noch door de Tsjechoslowaakse regering. Wanneer men in deze tijd geconfronteerd wordt met toe standen, gewoonten of opvat tingen uit het verleden, hetzij door nuchtere documentatie uit die dagen, hetzij door de meer geromantiseerde vormen van overlevering als littera tuur, toneel of film dringt zich vaak overtuigend de ge waarwording op dat wij allen tesamen en massaal toenemen in wijsheid en gezond ver stand. Misschien is dat niet in alle opzichten zo misschien doen wij dingen die oerdom moeten worden genoemd en die onze voorvaderen met meer intelli gentie zouden hebben opge lost, doch in bepaalde opzich ten lijkt mij toch de stelling niet te gewaagd, dat de reali teit van het leven zich aan ons begrijpelijker openbaart dan zij eertijds in het gedachten- leven van de massa der men sen gestalte had. Wat vroeger véél vroeger schijnbaar tevergeefs door grote denkers als onomstote lijke waarheden werd vereerd en verkondigd, blijkt soms on gemerkt vaste voet te hebben gekregen in de onbewuste levensovertuiging van de he dendaagse, gemiddelde mens. Zij zijn pijlers van ons be schavingsniveau geworden en wij gaan van hen uit bij de ontdekking van nieuwe waar den. Geen enkel kind verwondert zich meer over het op zich zelf toch wel zeer wonderbaar lijke verschijnsel, dat een auto zich voortbeweegt zonder dat er aan getrokken of ge duwd wordt. Een kind van tweehonderd jaar geleden zou van ditzelfde verschijnsel een ingeklemd affect hebben ge kregen of tenminste een voort durende depressie van angsti ge ontsteltenis. Maar het kind van heden weet bij zijn eerste waarne ming van een rijdende auto even weinig af van de techni sche processen die het won derlijke verschijnsel mogelijk maken als zijn leeftijdsgenoot uit 1760. Vreemd! Verbazingwekkend zelfs. Aanvaarding van onbe grijpelijke verschijnselen zon der de eis of de wens tot ver klaring ervan: dat is de cul turele erfenis, die de mens meekrijgt als hij op de wereld komt. In hem leeft de weten schap voort, die zijn voor vaderen hebben vergaard. Doch de uitkomsten van die wetenschap betwijfelt hij niet meer. En ook op het vlak der cul turele humaniteit: geen onzer is meer een fanatiek voorvech ter van de afschaffing der sla vernij, aangezien de slavernij niet meer tot de conventie onzer maatschappelijke orde behoort. Minder definitief doch zeer zeker gedoemd tot ver dwijning uit onze orde en uit ons denken is het met het kolonialisme gesteld en met de rassendiscriminatie. In dezelfde categorie be hoort het standsverschil thuis, dat bij iedere verdere jaargang onzer nieuwgeborenen minder sterk en minder reëel in de mensen blijkt te leven. Niet dat „gelijkheid en broeder schap" veel nader zijn geko men sinds de sociale strijd in volle hevigheid is ontbrand, doch de maatstaven van ver schil tussen de mensen zijn verschoven naar een realisti scher, nuchterder opvattingen complex. Nadat zij vroeger aanzien en macht verleenden aan „hooggeborenen" en dus principieel op kastediscrimina- tie waren gebaseerd, zijn zij steeds meer op andere rails gerangeerd om thans te komen op het principe van de wer kelijke, functionele verschillen tussen de mensen: de mate van rijkdom en capaciteiten in dienst van de gemeenschap. Rijk en arm verschillen van elkander in mogelijkheden, ta lent en geestelijke onvolwaar digheid eveneens doch in beide gevallen betreft het ver schil enkel de waardering van de mens in zijn maatschappe lijke functie, niet in zijn waar digheid en waarde als mens. Vandaar dat rijk en arm bui- ten hun maatschappelijke functie met elkander op voet van menselijke gelijkwaardig heid kunnen verkeren en de zelfde rechten genieten, voor zover deze rechten niet voort vloeien uit de macht van de rijkdom of vervallen door geldgebrek. Dit is geen einddoel onzer beschavingsgeschiedenis, doch wel een stap vooruit ver geleken bij de onzinnige argu menten waarop vroeger de ene mens zich boven de andere verhief. Afkomst, geboorte, stamboom, huidskleur, ras dat alles zijn factoren die in wezen buiten de realiteit van de waarde der mensen liggen. De waarde van een mens ligt in die mens zelf, volstrekt en omperkt tot die ene mens. Tot de ontdekking van die waar heid zijn wij genaderd en wat zich nog aan resten van ver ouderde opvattingen in ons midden manifesteert, is ge doemd zichzelf te veroordelen en van kant te maken. De rassendiscriminatie is voor de meerderheid der men sen een absurde, kwalijke ver gissing, die wijst op een be perkt verstand. Het standsver schil, voortkomend uit kaste- discriminatie, is voor de meer derheid der mensen een ana chronisme, dat belachelijk en dom aandoet. In de oude sprookjes trouw den prinsen altijd met prin sessen, in de nieuwe trouwen fotografen met de dochters van constitutionele koningen. In de oude sprookjes echter kwa men wel eens bedelaars en kikvorsen de hand van ko ningsdochters vragen, en op zulke verschrikkelijke momen ten scheen de hele adellijke hemel in te storten. Doch dan was er altijd nog de fee, die van de kikvors een konings zoon en van de bedelaar een prins maakte. Die tijd is voorbij of bijna. Want nadat ergens in een eilandenrijk in Europa een koningsdochter haar liefde ge schonken heeft aan een am bachtsman, komt de genealoog Montague-Smith nu als een mannelijke en bedaagde fee met de toverstok van zijn pro fessie zwaaien en tovert de ambachtsman om tot een re gelrechte afstammeling van een beroemd koning uit de Middeleeuwen Wie heeft daarom gevraagd? De miljoenen onderdanen soms, die dol van vreugde juichten bij het nieuws van de ver loving en zich trots voelden op hun prinses, die een méns tot gemaal gekozen had? Of zijn het de vermolmde, verdroogde aanhangers van 's werelds oudste apartheidspolitiek, die als bleke schimmen, behangen met goud, rondom een troon dwalen en dromen van de ge beenten hunner voorzaten? De aanhangers van de theorie dat de waarde van een mens kan worden opgeteld uit de takken van stambomen. En dat het geluk van twee geliefden af hangt van datgene, wat een stamvader van honderden ja ren geleden in de wereld van toen betekende? Het is waar dat de mensen van heden nog gaarne sprook jes lezen. Doch zij vragen er niet meer om. begoocheld te worden door waandenkbeelden en tovertrucs. Zij hebben ein delijk en afdoende geleerd, hoe vreselijk een massa zich vergissen kan wanneer zij haar heil eerbiedig buigend in de handen legt van sprookjes figuren in marmeren paleizen. En in hun persoonlijk leven hebben zij ervaren, op welke eenvoudige waarheden de le venslange overeenkomst tus sen twee mensen kan zijn ge grond om de uitkomst van een levenslang geluk te geven. Het leven van vandaag heeft de dingen vreselijk door elkaar gesmeten doch het heeft tevens met harde klappen de atmosfeer gezuiverd van zoete, bedwelmende geuren en een helder uitzicht gegeven op datgene wat een mens op eigen kracht en uit eigen vermogen zijn kan voor de andere. Een mens kan namelijk, zon der stamboom of koninklijke voorvaderen, alles zijn voor een ander. En mét een roem ruchte sleep van adellijke voorzaten kan hij niéts bete kenen. Deze twee mogelijk heden zijn reëel, zo reëel als de mens zelf is in zijn naakte menszijn en zijn zelfstandig, persoonlijk wezen. Met weinig moeite zal Mon- tague-Smith kunnen bewijzen dat zekere conducteur van de Londense ondergrondse af stamt van Hendrik de Acht ste, als dat nodig zou zijn. Het is de vraag of die conducteur daarmee, gezien de reputatie van die Hendrik, erg ingeno men zou zijn. Mocht ik in mijn jongere jaren in de armen zijn geval len van een Russische prinses te Parijs, dan zou Montague- Smith mijn regelrechte af komst van Iwan de Verschrik kelijke waarschijnlijk met een zucht van voldoening hebben uitgevonden. De Russische prinses zou misschien dan geen enkel bezwaar meer tegen on ze verloving hebben gehad, ofschoon uit objectief stand punt die Iwan geen aanbeve ling mag worden genoemd. Doch noch zulk een prin ses, noch de Verschrikkelijke heeft mijn levenspad ge kruist en Montague-Smith be hoeft zich om mij niet in genealogische kronkels te wringen. Er zal een tijd ko men, waarin hij dat om nie mand meer behoeft te doen. Zijn eigen nakomelingen zul len stambomen omhakken en er het zaad van de realiteit des levens strooien, waaruit de eenvoudige bloemen van de menselijke waarde opbloeien, om mét de mens te sterven. Want, ofschoon wij altijd van sprookjes zullen blijven houden, za] onze wereld nooit meer worden geregeerd met de hulp van tovenaars en feeën, die van mensen kost bare museum-antiki- teiten kunnen maken. Schilderij „Ja, 't is wel mooi", zei de oude man op de markt, terwijl hij een schilderij met schapen in ogenschouw nam. „Wel mooi, meneer?", riep de koopman handen-wrijvend, „het is prachtig!" Hij had de hele ochtend alleen nog maar een paar ingelijste platen verkocht en nu be gon het grillige fortuin tegen hem te glim lachen. Daar was een koper, tenminste de kans waas er, als hij zijn kraan van welspre kendheid opendraaide. „As je dat in je huiskamer heb," vervolgde hij, „hoef je niet meer op vakantie. Dit is iets fijns, meneer, schapen benne rustig in de ka mer; ik voor mij kijk liever naar schapen as naar een woeste zee, hoewel ik die óók heb, hoor, daar niet van. Mot u nou die lucht es op u laten inwerken, je reinste avondrood, dan onderga je iets, meneer!" De oude baas probeerde te doen wat hem gezegd werd en daarna begon hij de scha pen te tellen. „Twintig", zei hij door zijn neus. „Dertig gulden en geen cent minder!", riep de koopman met zijn duimen in de armsgaten van zijn vest gravend. „Dat is dan een daalder 't stuk", reken de de oude hardop. „As je opstandig ben wor je kalm en as je verdrietig ben ivor je opgefleurd door die paarse hei," ging de koopman luidruch tig verder. „En heb u soms last van sla peloosheid? Dan kijkt u tien minuten naar dit doekie en u maft; slaapmiddelen ben- ne duurder! Dertig gulden, 't is geen geld, de lijst is het alleen al waard. En vergeet niet dat een schaap een edel dier is, me neer, want hij huilt as ie naar de slacht bank mot. Hij maakt je héél anders van binnen as bij voorbeeld de Stier van Pot ter. Sakkerju, die éne stier, niet te betalen en vindt u 'm mooi? Kom nou! Maakt di e je vredig van binnen? Néé, meneer! Het is gewoon een barse, ontbetaalbare stier en hier heb ie een hele zooi schapen voor dertig gulden. In allerhande stand,en en houdingen benne ze uitgeschilderd!" De dieren schenen hem uitbundig te verheu gen. De oude man knikte en zag eruit, of hij naar woorden zocht om er op een min of meer elegante manier af te komen. Hij keek enigszins verwonderd rond naar al die mensen om hem heen en stamelde on samenhangende brokken van zinnen. „As moeder de vrouw de kamer schoon heb zal het pas af zijn as dit doekie er hangt. Zal ik het maar inpakken meneer?" Toen graaide de oude baas haastig zijn portemonnee uit zijn zak en betaalde. Even later zeulde hij met het schilderij weg en in de verte hoorde hij de koopman roepen: „Kijk es naar die woeste zee, die dóet je wat. Marianne van Raait Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Uittocht. Juvenal Marchisio, een der lei ders van het Amerikaanse vluchtelin gencomité, heeft op een persconferen tie te New York, die hij hield na een be zoek aan Italië en Tunesië, verklaard dat Tunesië ongeveer 12.000 Italianen naar hun eigen land heeft teruggezon den, terwijl 45.000 anderen hetzelfde te wachten staat. Marchisio verklaarde verder dat vreemdelingen in Tunesië, die mohammedaan willen worden, het land niet hoeven te verlaten en een werkvergunning kunnen krijgen. Akkoord. De Dalai Lama van Tibet heeft het voorstel van de Indische regering aanvaard om met zijn gevolg te ver huizen naar Dharamsala in Noordwest- India. Dharamsala was gekozen omdat daar een paar oude Britse kazernes leeg staan. Verloren. Enkele Westduitse staten heb ben de bondsregering verzocht een ein de te maken aan de verspreiding van jeugdlectuur waarin de oorlog wordt verheerlijkt. Volgens de autoriteiten in Hamburg worden in West-Duitsland tien tot vijftien miljoen verhalen per jaar gedrukt waarin in gloeiende bewoordin gen de oorlog wordt beschreven. De jeugdige lezers leren uit de verhalen dat Duitsland de oorlog alleen maar verloren had omdat het verraden werd en omdat Hitier faalde wegens de fou ten van zijn adviseurs. Bekeerd. Een dertienjarig lid van een „na zi-club" in Detroit, die een hakenkruis op een school geklad had, mocht woens dag zonder straf van de rechter naar huis, nadat hij een opstel over „broe derschap" en krantenknipsels over dit onderwerp had ingeleverd. Een veer tienjarige jongen die ook bij de kladde- rij betrokken was geweest, werd op nieuw naar de psychiater verwezen. De rechter merkte erbij op, dat ook de va der van deze jongen, een leraar Engels, psychiatrische hulp nodig had. IJveraar. Gouverneur Faubus van Arkan sas heeft bekendgemaakt, dat hij zich voor de vierde maal kandidaat voor het gouverneurschap van de staat zal stel len. Het is nog niet eerder voorgekomen dat een gouverneur zulks doet. In 1958 werd Faubus herkozen, nadat hij zich te gen de federale regering had verzet op gebied van de rassenintegratie op de scholen. Hij zei te zullen blijven ijveren voor „de rechten van het volk". Studentenstaking. De Franse studenten van universiteiten en hogescholen zijn woensdag een korte staking begonnen als uiting van hun ontevredenheid over de regeringsregeling inzake uitstel van militaire dienst, welke het kabinet heeft behandeld zonder hen er ooit in gekend te hebben. Uitzondering. Bij wijze van uitzondering heeft de Bank of England de Britse bla den toegestaan afdrukken te publiceren van de nieuwe een pond-biljetten die vandaag in omloop komen. De biljetten dragen de beeltenis van koningin Eliza beth. Dit is de eerste maal dat het por tret van een regerende monarch op een Engels bankbiljet verschijnt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3