Adenauer wil referendum houden in West-Berlijn Ontbreken van termijnen maakt Westelijk plan onaanvaardbaar Belgische ambtenarij is „verpolitiekt" NIEUWE OPVATTING DRINGT IN LABOUR DOOR OVER NAASTING Justitieel onderzoek na verkiezingen in Korea Staat Mississippi mengt zich in kerkbestuur Hij roept schim van de koude oorlog op om betoog kracht bij te zetten Brouwerijen tegen EEG- voorstellen Luchtverontreiniging nog geen gevaar voor de volksgezondheid Ongeorganiseerde stakers protesteren NRC-concern neemt Prov. Drentsche en Asser Courant over Surinaamse premier motiveert besluit tegen „De West" Minister Beerman in de West y 4 ZQRIN IN ONTWAPENINGSOVERLEG: Russen hebben geen zin in politiemacht Historisch geloofsartikel in een glazen kastje Uit vrees voor integratie van rassen via kerken SPD wil oorlogsmisdaden nog 5 jaar „open" laten Tsjechische klacht tegen 36 Westduitse rechters Radio-Peking beschuldigt Indonesische regering De graanpolitiek Razzia's in Argentinië Zweedse vrouw door schoten van Indonesiër gedood Koning Boudewijn mogelijk in de herfst naar Parijs Oceaanreus „Canberra" in Belfast te water gelaten Snuffelcommissie 5 meent: Hoogovens te IJ muiden nemen maatregelen Duizenden balen katoen in Nijverdal verbrand Blad zou een ministers- vrouw beledigd hebben Prins naar diesviering in Utrecht DONDERDAG 17 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GENèVE (Reuter) De Sovjet-Unie heeft woensdag op de ontwapeningscon ferentie te Genève het westelijke ontxVa- peningsplan onuitvoerbaar genoemd om dat er geen termijnen in zijn vervat en is met een tegenvoorstel gekomen met het plan tot invoeren van een algehele ont wapening in vier jaar tijds. In diploma tieke kringen te Genève zei men dat de Russische voorstellen niet realistisch zijn. De Rus Zorin heeft het Russische ont wapeningsvoorstel van de afgelopen herfst nader omlijnd. Dit plan kent drie stadia: een periode van één tot anderhalf jaar, waarin de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie en China hun strijdkrachten beper ken tot 1.700.000 man en Groot-Brittannië en Frankrijk tot 650.000 man en waarin een organisatie voor inspectie wordt ge vormd, een tweede periode van anderhalf tot twee jaar, waarin de overblijvende strijdkrachten worden ontbonden en de steunpunten in het buitenland worden ontmanteld en tenslotte een periode van één jaar waarin alle kerwapens en alle militaire inrichtingen worden vernietigd. Het westelijk plan voorziet in beper king van de Amerikaanse en Russische strijdkrachten in de eerste fase tot 2.500.000 man elk, en nader overeen te komen maxima voor „bepaalde andere landen". In de tweede fase van het weste lijk plan zouden de Amerikaanse en Rus sische troepensterkte tot 2.100.000 man moeten worden, verminderd. Limiet verhoogd Diplomatieke waarnemers brengen in herinnering, dat een plan voor gedeelte lijke ontwapening dat het westen in augustus 1957 heeft voorgesteld, voorzag in een Amerikaanse en Russische troepen sterkte van 1.700.000 elk, op een bepaald tijdstip en onder bepaalde voorwaarden. Engelnad en Frankrijk kregen in dat plan een maximum van 650.000 man toege wezen. Dit plan kwam dus wat troepen sterkte betreft overeen met de eerste fase van het Russische plan. (Reuter) Zorin heeft op de geheime zit ting gezegd, dat de Sovjet-Unie ervan uit gaat, dat er overeenstemming over een verbod van proeven met kernwapens zal worden bereikt vóórdat de uitvoering van het program van een algehele ontwape ning zal zijn begonnen. Toen verslaggevers hem later op een persconferentie vroegen of dit betekent dat de Sovjet-Unie een dergelijk verbod als voorwaarde stelt voor ontwapening, antwoordde hij dat de Sovjet-Unie geen voorwaarden stelt voor ontwapening. Overeenstemming over een verbod zou echter een zeer belangrijke factor zijn. De Brit Ormsby-Gore heeft er woensdag op aangedrongen dat er geen kernwapens in een baan om de aarde worden gebracht. Er moet een waarborg komen dat dit niet zal gebeuren. Ormsby-Gore heeft vereisten genoemd voor elk ontwapeningsplan. Een dergelijk plan mag één land geen belangrijk militair voordeel geven. Er moet doeltreffend in ternationaal toezicht zijn. Ook moét er een apparaat zijn voor het handhaven van orde en recht in een ontwapende wereld. Aan de conferentie die vandaag wordt voortgezet, wordt deelgenomen door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Canada, Italië, de Sovjet-Unie, Tsje- cho Slowakije, Polen, Roemenië en Bul garije. China Gevraagd of communistisch China zou toestemmen in de troepenverminderingen zoals Rusland, die voorstelt en zonder dat het deelneemt aan de ontwapeningsbespre kingen, zei Zorin dat China het Russische plan volledig steunt. Niettemin achtte hij het buiten kijf dat eventuele maatregelen op grond van een akkoord niet kunnen worden toegepast zonder China's toestem ming en deelneming. (UPI) Zorin zei voorts, dat naar zijn mening de gedachte dat zelfs na een alge mene vermindering van bewapening, grote staten kleine landen zouden binnenvallen, tenzij de een of andere internationale po litiemacht wordt opgericht, zonder grond is. „De veiligheid van de staten na alge mene en volledige ontwapening zal gega randeerd zijn door het eenvoudige feit van algemene en volledige ontwapening. Er is geen basis voor vrees", aldus Zorin. Baron Snoy et d'Opptiers BRUSSEL (ANP) —De voormalige se cretaris-generaal van het Belgische mini sterie van Economische Zaken, baron Snoy et d'Oppuers, heeft in een lezing voor de leden van het Belgische koninklijke staathuishoudkundig genootschap in Brus sel ernstige critiek geleverd op de „verpo litieking" van het ambtenarencorps in België. „De functie van ambtenaar hun aan tal wordt in België op 450.000 gesteld is bij ons in verval en het ambtelijke appa raat zal elk jaar minder en minder in staat zijn zijn taak te vervullen", zei de gewe zen secretaris-generaal, die dit jaar zijn ambtelijke loopbaan afsloot en een werk kring in het particuliere bedrijfsleven zal aanvaarden. „Alle ambtenaren hebben thans een politieke kleur. De aanwerving, de bevordering en de organisatie van de diensten zijn ondergeschikt aan partijbe langen. Ministers menen zich te moeten beschermen tegen hun eigen ambtenaren. Zowel het economische leven als de aan het bewind zijnde regeringen hebben van deze toestand te lijden, maar niemand wil dat erkennen", aldus baron Snoy et d'Op puers. Hij bepleitte in zijn lezing het wakker- schudden van de publieke opinie om te komen tot het naleven van het ambtena renstatuut van 1937, „waarvan de toepas sing onder politieke druk volledig is ver valst". SEOEL (Reuter) De 63-jarige Lee Ki Pong, evenals de herkozen president Syng- man Rhee lid van de liberale partij, is ge kozen tot vice-president van Zuid-Korea. aldus is woensdag bij het tellen van de stemmen gebleken. Hierdoor hebben de liberalen thans voor het eerst zowel de wetgevende als de uitvoerende macht ge heel in handen. De verslagen Democratische kandidaat voor het vice-presidentschap, Tsjang. heeft woensdagavond te Seoel meegedeeld dat zijn partij het hooggerechtshof zal ver zoeken de uitslagen van de verkiezing van Syngman Rhee en alle andere verkiezings resultaten ongeldig te verklaren. Bij de leiding van de verkiezingen zouden zich onregelmatigheden hebben voorgedaan. De 84-jarige Syngman Rhee heeft meer dan 85 percent van de uitgebrachte stem men gekregen, dat is dertig percent meer dan bij de verkiezingen van vier jaar ge leden. De Times berichtte dinsdag uit Seoel, dat de gehele propaganda voor Syngman Rhees kandidatuur door de staat werd be kostigd en dat vooral in de steden, waar de aanhang van de democratische oppositie het grootst is, in velerlei vormen druk op de kiezers is uitgeoefend. Niet alleen de Democraten hebben een justitieel onderzoek verzocht, maar ook Syngman Rhee. Deze gelastte een justitieel onderzoek naar de achtergronden van de bloedige onlusten en beval strenge be straffing van de personen, die schuldig worden bevonden aan het aanstichten van de ongeregeldheden. JACKSON, MISSISSIPPI (UPI) Met 29 tegen 16 stemmen heeft de Senaat van de staat Mississippi een wet aangenomen, die leden van een kerkgenootschap in deze staat de bevoegdheid geeft via een gerech- gehad dat Britse vissersvaartuigen in de telijk vonnis ouderlingen of bestuursleden uit hun functie te zetten. Er was van kerkelijke zijde het wetje is in hoofdzaak op de methodisten ge richt zeer veel protest gerezen en men had verklaard dat de grondwettelijke scheiding tussen kerk en staat erdoor ver broken wordt. Tweederde van de lidmaten van een kerkgenootschap in Mississippi kan, bij eenvoudige stemming besluiten een ge rechtelijk vonnis te eisen om met behulp daarvan ouderlingen, bestuursleden of an dere kerkelijke functionarissen, die dooi de gemeente gekozen zijn, uit hun functie te zetten. „Als de integratie er in Mississippi ooit doorkomt", had senator Edgar Lee ver klaard, „dan zal het zijn door de voordeu ren van onze kerken". En de senaat had aan die toelichting voldoende om het wet je aan te nemen. Ouderlingen die niet te gen rassenscheiding zijn kunnen nu in Mississippi „gewipt" worden. (Van onze correspondent in Londen) De eerste ronde van de strijd om de plaats welke eventuele toekomstige natio naliseringen in het programma van de Britse Labourpartij zullen moeten inne men is begonnen in de boezem van het partijbestuur. Het resultaat was dat een compromis werd bereikt tussen degenen die de historische, in 1918 opgestelde, clau sule no. 4 uit de beginselverklaring, wel ke gemeenschapsbezit beoogt van de voortbrengings- vcrdelings- en ruilmidde len, wilden handhaven en hen die dit on realistische en verwarring stichtende arti kel door een nieuwe formule wensten te vervangen. De „nieuwlichters" willen het in overeenstemming brengen met de te genwoordige werkelijkheid, welke uitgaat van een gemengde economie, waarbij bo vendien de klemtoon niet meer op onteige ning van het particuliere bedrijfsleven is gelegd. Partijleider Gaitskell was er voorstan der van de oude clausule overboord te gooien, maar dit werd door een groot deel van de partij, en vooral van de vakbewe ging, als heiligschennis beschouwd. Van daar dat de clausule uit de partij-statu ten, welke de kracht bezitten van een ge loofsartikel, in een glazen kastje is gezet met een bordje erbij „streng verboden aan te raken". Daarnaast aanvaardde het par tijbestuur in grote lijnen de door Gaitskell voorgestelde nieuwe richtsnoeren, waar bij inzake eventuele verdere nationalise ringen enige veilige slagen om de arm worden gehouden. Deze zijn meer middel geworden dan doel en mogen zeker niet meer als een automatisch recept voor al le economische kwalen worden beschouwd. Overigens is de term nationalisering nog nooit in enig beginselprogramma van de Labourpartij gebruikt, ook nu niet. Men gewaagt van de noodzaak van een aanzien lijke mate van gemeenschapsbezit, het welk echter, naast staatsmonopolies, ook coöperatief of gemeentelijk bezit kan om vatten en andere vormen kan aannemen. Op deze laatste ligt thans de nadruk. Vol gens sommige moderne socialisten is im mers in vele gevallen volledig staatsbezit overbodig en kunnen bepaalde takken van het economisch leven beter zijdelings, door aandelenbezit van de staat bij voor beeld worden beïnvloed. De Britse politiek in het algemeen en die van de Labourpartij niet uitgezonderd is praktisch en proefondervindelijk van aard en ondogmatisch. Daarom is de ac tie tegen de oude clausule min of meer een slag in de lucht. De partij betwist dat zij ooit het voornemen heeft gehad om al les wat los en vast is tot staatseigendom te maken. Desniettemin, zo menen velen in de beweging, vormt de destijds dooi de beroemde socialistische denkers, het echtpaar Webb, opgestelde socialisatie- formule voor Labour een symbool van de centrale gedachte welke de beweging be zielt en waarmee zij staat of valt. Gaitskells bedoeling is de conservatie ven een propagandawapen in de verkie zingsstrijd te ontnemen en tevens het chronische conflict dat de nationalisatie kwestie al sinds jaren in de partij veroor zaakt uit de weg te ruimen. De Tories kon den altijd aanvoeren dat Labour er op uit was alles aan de staat te trekken, ook al wilde geen socialist daarvan weten. De socialisten beschouwen deze conservatie ve agitatie tegen Labour als een belang rijke factor in hun drie achtereenvolgen de verkiezingsnederlagen. Gaitskell is het er waarschijnlijk mee eens dat de werke lijke oorzaken veel dieper liggen maar hij grijpt de situatie thans aan om het be ginselprogramma te moderniseren. Al is, door de manier waarop men, om de kool en de geit te sparen, een uitweg zoekt, het probleem alleminst bevredigend opge lost, omdat de partij thans pas goed twee gezichten heeft gekregen, welke voor ver keerde uitleggingen vatbaar blijven. Dit zou niet zo ernstig zijn, indien het een louter theoretische kwestie was, maar van links heeft men de Labourleiding de handschoen toegeworpen door de overhan diging van een verlanglijst, reeksen nieu we nationaliseringen bevattende. In de ko mende maanden zal deze interne strijd in de over het algemeen linksgerichte plaatselijke partijafdelingen en op de con gressen der vakbonden, waarvan velen de oude socialisatie-clausule in hun statuten hebben opgenomen, worden uitgevochten. De strijd zal een hoogtepunt bereiken op het partijcongres in oktober. Een scheu ring in de partij is echter onwaarschijn lijk omdat Gaitskell op het ogenblik de sterkste leider is en afgesplitste groepen in Engeland politiek kansloos zijn. BONN (UPI) De Westduitse socialis ten hebben gepleit voor verlenging van vijf daar van de periode waarin oorlogsmisda digers nog kunnen worden gevolgd. Volgens de huidige wetten gaan degenen die schuldig zijn aan oorlogsmisdaden in het nazi-tijdperk, deze zomer vrijuit, wan neer er nog geen proces tegen hen aan hangig is gemaakt. De socialistische voor lichtingsdienst wijst op het grote aantal oorlogsmisdaden dat de laatste maanden aan het licht is gekomen. De socialisten betogen dat de periode van verjaring niet alleen dient te worden verlengd om oor logsmisdadigers die nog op vrije voeten zijn te vervolgen, maar ook om personen die vals beschuldigd zijn gelegenheid te geven zich te rehabiliteren. Het Tsjechoslowaakse gezantschap in Den Haag heeft meegedeeld dat de Tsjechoslowaakse bond van anti-fascis tische verzetsstrijders een klacht indient tegen 36 vooraanstaande Westduitse rech ters en openbare aanklagers wegens de misdaden die zij tijdens de bezetting van Bohemen en Moravië tegen het Tsjecho slowaakse volk hebben gepleegd. Het gezantschap zei dit mee te delen wegens onjuiste berichten over deze maat regel in de Nederlandse pers. KOPENHAGEN (UPI) Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Tsjechische ambassade in een formele verklaring berispt wegens het voeren van anti-Duitse propaganda. De ambassade gaf op 10 maart een persconferentie waarop critiek werd geoefend op de huidige West duitse autoriteiten en ambtenaren. Hier mee handelde de ambassade in strijd met het diplomatiek gebruik, aldus de Deense verklaring. Ook in Londen en Stockholm is al eerder tegen een dergelijke pers conferentie van de Tsjechische ambassade geprotesteerd. PEKING (AFP) Radio-Peking heeft de Indonesische regering er in een heftige aanval van beschuldigd de repatriëring van ongeveer 2000 Chinezen naar de Chi nese Volksrepubliek te bemoeilijken. Volgens het radiostation hadden de 2000 Chinezen alle formaliteiten vervuld om op 12 maart te vertrekken, doch de haven autoriteiten in Djakarta zouden hen nog twee dagen langer hebben vastgehouden om hen aan nieuwe administratieve ver plichtingen te onderwerpen. De Chinezen zouden, aldus radio-Peking op 14 maart hebben kunnen vertrekken, „maar de transportschepen waren niet al tijd aan de kaden van Djakarta te vinden". De Nederlandse bierbrouweryen menen dat de voorstellen van de E.E.G. Execu tieve Commissie voor een gemeenschappe lijk landbouwbeleid volledig onaanvaard baar zijn, omdat ze grote gevaren voor de Nederlandse brouwindustrie inhouden. Het centraal brouwerykantoor (C.B.K.) te Amsterdam verklaart in een „memoran dum van de Nederlandse brouwindustrie inzake de gemeenschappelijke graanpoli tiek in de E.E.G.", dat brouwgerst, de be langrijkste grondstof voor de brouweryen, aan het regime voor voedergranen zal worden onderworpen. Wat die granen be treft wil de E.E.G. Nederland indelen in een tekortgebicd, met het gevolg dat voor Nederland de hoogste graanprijzen van de gehele Euromarkt zullen gaan gelden, ter wijl Nederland voor brouwgerst echter geen tekortgebied is. Daar komt nog bij dat de kostprijs voor de Nederlandse brouwerijen tengevolge van te verwachten hogere grondstoffen- prijzen toch al reeds aanzienlijk zal moe ten stijgen. De in de produktiegebieden gevestigde brouwerijen zullen volkomen kunstmatig bevoordeeld worden en Ne derland zal een aantrekkelijk afzetgebied worden voor Duitse brouwerijen en bier van buiten de gemeenschap, aldus het memorandum. Het C.B.K. heeft voorts grote bezwaren tegen de mogelijkheid van contingentering van de graaninvoer welke de E.E.G. Exe cutieve Commissie zich door het invoeren van invoercertificaten wil voorbehouden ter waarborging van het evenwicht tussen vraag en aanbod op de Euromarkt. De brouwerijen delen voorts niet de volgens hen optimistische zienswijze van de E.E.G., volgens welke er een blijvend tekort van voergranen binnen de gemeenschap zal zijn. De voorstellen bieden geen enkele garantie voor een importoverschot en wan neer dat overschot zal zijn opgeheven (het geen het C.B.K. binnen afzienbare tijd verwacht) zal dit de nekslag betekenen voor de Nederlandse bierexport, omdat bij een volledige zelfvoorziening van de Ge meenschap er geen sprake meer zal kun nen zijn van restitutie. Hiermee zou de Nederlandse uitvoer naar derde landen die circa 26 percent van de totale produk- tie uitmaakt nagenoeg onmogelijk wor den, aldus het memorandum van de Ne derlandse brouwindustrie. BUENOS AIRES (Reuter-UPI) De Argentijnse regering heeft bepaald, dat in oorlogstijd geldende straffen voor mis drijven als terrorisme, sabotage en brand stichting weer zullen worden toegepast. Dit houdt in dat daders van dergelijke ac ties ter dood kunnen worden veroordeeld. In Buenos Aires doorzochten zwaarbe wapende politiepatrouilles arbeiderswij ken bij het internationale vliegveld en bij een grote vleesconservenfabriek. Vele mensen worden aangehouden. Ook in de provincie werden talrijke arrestaties ver richt. De politie nam een grote hoeveelheid peronistisch propagandamateriaal, explo sieven, wapens en munitie in beslag. De afgelopen negen maanden zijn 330 aanslagen gepleegd, waarbij 21 personen om het leven zijn gekomen en 49 werden gewond. (Van onze correspondent in de V.S.) Bondskanselier Adenauer heeft in een rede voor de persclub te Washington waar lijk alles op alles gezet. Verscheidene pas sages in zijn speech brachten de periode van koude oorlog in herinnering, die men in de Amerikaanse hoofdstad sedert de dood van minister Dulles enigszins is ver geten. Het feit dat de vitale bondkanse- lier zijn uiterste best deed indruk te ma ken op de Amerikaanse pers is een aan wijzing te meer, dat Adenauer, ondanks zijn officiële voldaanheid, toch niet ge heel gerust is na de conferentie op het Wit te Huis. Volgens een uitleg van Westduitse zijde zou president Eisenhower te kennen heb ben gegeven dat Amerika's standpunt ten aanzien van Berlijn in principe ongewij zigd is, doch dat over de toepassing van dit beginsel altijd valt te praten. Adenauer moet toch ietwat huiverig zijn geworden na deze uitspraak, omdat hijzelf niets lie ver zou wensen dan dat er voorlopig be slist geen wijziging zou komen in de situa tie te Berlijn. Over één zin in het commu niqué van dinsdag zijn de Westduitsers echter zeer te spreken, namelijk waarin aan de bevolking van West-Berlijn het recht op zelfbeschikking wordt toegekend. De discussies in Westduitse kring hebben geleid tot de conclusie dat dit zelfbeschik kingsrecht dan ook kan worden gebruikt en Adenauer opperde woensdag op de pereslub de suggestie dat de westelijke geallieerden voor de topconferentie een volksstemming in West-Berlijn zouden la ten houden. Naar waarheid kon hij ver klaren dat hij dit denkbeeld niet met Eisen hower had besproken, omdat het pas later bij hem was opgekomen. De eerste indruk in Washington is, dat hij deze suggestie slechts heeft gedaan teneinde West-Duitsland's onverzettelijk heid te onderstrepen en nogmaals de aan dacht te vestigen op het zelfbeschikkings recht dat aan de bevolking van West-Ber lijn, door het communiqué, is toegekend. In feite beheren de westelijke geallieerden West-Berlijn volgens het bezettingsrecht. Het zou wel een vreemde situatie zijn in dien de bezetters aan de stad de gelegen heid zouden geven zich uit te spreken over voortzetting van de bezetting. Adenauer, die met een krachtige stem sprak en wiens welgeformuleerde zinnen bovendien uit nemend werden vertaald, maakte in de volle zaal kennelijk een grote indruk. Hij acht de ontwapening het allerbelangrijk ste onderwerp voor een topconferentie. Men kon hem bijna horen denken, dat, in dien slechts lang genoeg over dit onder werp zou worden gepraat, Duitsland en Berlijn in een hoek zouden worden gedron gen. Voor het eigen gebied wil de bonds kanselier op dit tijdstip niets liever dan een bestendiging van de bestaande toe stand. Adenauer trok, teneinde indruk op zijn gehoor te maken, alle registers open. Hij werd op het sentimentele af toen hij mee deelde dat een arbeider in het Ruhrgebied hem tien mark had gestuurd om bloemen te kopen voor het graf van Dulles. Het voornaamste register was echter hel trompetgeschal over de koude oorlog. Adenauer verviel in een lange tirade over wat de Russen deden tegen de kerken en boeren in Oost-Duitsland en gaf als zijn mening te kennen dat de westelijke gealli eerden in staat zouden zijn eventuele ob stakels terzijde te schuiven, die de Oost duitsers op de toegangsweg naar Berlijn zouden kunnen oprichten. Kroesjtsjev zou volgens de bondskanselier geen oorlog om Berlijn beginnen. Deze heeft, zo zei hij, vrede nodig voor de economische opbouw en weet bovendien te goed dat een kern oorlog zowel de overwinnaar als de over wonnene te gronde zou richten. Heeft Adenauer reden om zich ernstig bezorgd te maken over de wankelmoedig heid van Amerika op de aanstaande top conferentie? Eigenlijk niet. Maar de kan selier is spoedig bezorgd over eventuele concessies en wenst het zekere voor het onzekere te nemen. Concessies waar niets tegenover zou staan wenst men echter in laten voortduren. Vandaar dat Aden- kaanse regering wil echter wel de ietwat verbeterde betrekkingen met de Russen te laten voortduren. Vandaar dat Aden auer's geluid van koude oorlog ditmaal te Washington wel enigszins uit de toon viel. STOCKHOLM (UPI) Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat een Zweedse vrouw, mevrouw Jan Domeij, door een Indone sische legerpatrouille is doodgeschoten. Het incident geschiedde in Gardoesagang, ongeveer 60 km. ten noordwesten van Ban dung. Volgens door het ministerie ontvangen inlichtingen zat mevr. Domeij in een door haar echtgenoot bestuurde auto. Een le gerpatrouille gaf bevel tot stoppen en open- Indonesiërs, geen gehoor was gegeven aan de order. Mevr. Domeij werd dodelijk gewond en haar echtgenoot bleef ongedeerd. Domeij, een employé van de Zweedse Ericson-fa- briek in Bandoeng werd gearresteerd. Hij verklaarde, dat hij zijn auto onmiddellijk had doen stilstaan toen de patrouille daar toe het bevel gaf, aldus het ministerie. PARIJS (UPI) In de Franse hoofd stad verluidt dat koning Boudewijn van België in de tweede helft van oktober een officiëël bezoek aan Parijs zal brengen. Wegens andere verplichtingen van de vorst en van president De Gaulle is het be zoek aan Frankrijk tot medio oktober uit gesteld, aldus zegslieden. BELFAST (UPI) Het grootste Britse passagiersschip, ooit na de „Queen Eliza beth" (80.000 ton) gebouwd, is vandaag te water gelaten. Dame Patti Menzies, echt genote van de Australische premier, liet de 45.000 ton metende „Canberra" te water gaan met een fles Australische wijn. Het schip zal 2.300 passagiers ruim een kwart in de eerste klas kunnen ver voeren en is uitgerust met air conditioning en stabilisatie-vinnen. De luchtverontreiniging is niet zo erns tig, dat zij gevaar voor de volksgezond heid oplevert, zo deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de begroting 1960 over de volksgezondheid aan de Tweede Kamer mede. Wel is er een drietal plaatsen, waar luchtverontreiniging schade of hinder heeft veroorzaakt, nl. aan de IJmond, aan de Nieuwe Waterweg en in het mijnge- bicd. Door studies is in samenwerking met de industrieën reeds bereikt, dat in genoemde gebieden aanzienlijke, soms zeer kostbare verbeteringen zijn verkre gen. Zo hebben de Hoogovens te IJmui- den zich bereid verklaard, bij bepaalde windrichtingen sommige oliesoorten niet te gebruiken. De onderzoekingen worden voortgezet. De maatregelen ten behoeve van de luchtzuivering moeten worden genomen door de industrieën, welke daartoe door voorwaarden, aan Hinderwetsvergunningen te verbinden, kunnen worden verplicht. Het stellen van deze voorwaarden en het toezicht op de handhaving daarvan is krachtens de Hinderwet in de eerste plaats de taak van de gemeente. Overwogen wordt, in hoeverre het ge wenst is in verband met de toenemende industrialisatie en het verkeer dat het probleem der luchtverontreiniging in zijn volle omvang wordt bestudeerd, zodat voorlichting daaromtrent kan worden ge geven. Uit de vaste commissie voor de volksge zondheid uit de Tweede Kamer werd de luchtverontreiniging in het bijzonder in het Rijnmondgebied als een ernstig pro bleem beschouwd. Enige leden meenden, dat het zaak zal zijn, de zich uitbreiden de industrie in dit opzicht tijdig aan ban den te leggen. Zij achtten het geenszins uitgesloten, dat bij niet tijdig ingrijpen door de overheid het beruchte Londense „smog"-verschijnsel zich ook in de Rijn mond zal voordoen. Zij drongen erop aan, dat de regering zich zal beraden over de instelling van een orgaan, waaraan de verwezenlijking zou kunnen worden opge dragen van de suggesties, welke door ge noemde adviesinstanties zijn gedaan. Van regeringszijde werd erop gewezen, dat het er vooral op aankomt, waarbor gen te scheppen, dat de daden van zulk een eventueel in te stellen orgaan genoeg zaam medisch-wetenschappelijk gefun deerd zullen zijn. Volgens het K.N.M.I. behoeft in Nederland niet te worden ge rekend met luchtinversies als die, welke, in samenhang met een aantal andere plaatselijke factoren, de Londense smog veroorzaken. Desgevraagd werd van de zijde der re gering medegedeeld, dat de zg „snuffel- commissie" een gemengde commissie is van provincie, gemeenten en de farma ceutische inspectie van de volksgezond heid. Door een felle brand in enige opslag loodsen der koninklijke textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate, is vanmorgen een voorraad van enige duizenden balen ka toen en katoen-afval verloren gegaan, waardoor een schade is ontstaan, welke een miljoen gulden zal overschrijden. De oorzaak van de brand is onbekend. De fa- brieksbrandweer en de gemeentelijke brandweer van Hellendoorn bestreden met tientallen slangen op de waterleiding het vuur. Men slaagde erin uitbreiding van de brand naar een derde loods te voor komen. De schade wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf wordt door de brand niet gestagneerd. Ons artikel in de krant van 15 maart, waarin wij het standpunt van de directeur van de gemeentelijke dienst voor de Volks huisvesting in Haarlem, de heer G. B. F. Hoes, over de gevolgen van de bouw- staking in Haarlem hebben weergegeven, heeft ook van de zijde van ongeorgani seerde stakers protesten uitgelokt. Van morgen kregen wij bezoek van drie heren, die zeiden als vertegenwoordigers op te treden van het overgrote deel der onge organiseerde bouwvakarbeiders. Hun woordvoerder, het voormalige raadslid H. C. Hennevelt, verklaarde dat er geen sprake van is dat, zoals de heer Hoes had meegedeeld welke uitlating wij uiteraard geheel voor rekening van de directeur voor de Volkshuisvesting laten er ongeorganiseerde bouwvakarbeiders zouden zijn, die onder de huidige omstan digheden maandag het werk zouden willen hervatten. Zeker negentig percent van de ongeorganiseerde bouvakkers staan vol ledig achter de staking", aldus de heer Hennevelt. Hij betreurde het dat er door deze uitlating van de heer Hoes de sug gestie was gewekt alsof er ongeorgani seerden zouden zijn die, gedreven door ge brek aan geldmiddelen, weer aan het werk willen gaan. De heren deelden ons voorts mee dat zij vanmiddag in een onderhoud met de heer Hoes hun standpunt nader zouden toelichten. De Nieuwe Rotterdamse Courant n.v. gaat per 1 april samenwerken met de n.v. de Provinciale Drentsche en Asser Cou rant. In de gisteren gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders van laatstgenoemde n.v. is medegedeeld, dat de directeur der laatstgenoemde vennoot schap, de 62-jarige heer H. Clewits, die op medisch advies zijn werkzaamheden moet beperken, in algeheel overleg met het col lege van commissarissen zijn meerder heidsaandelenpakket per 16 maart in eigendom heeft overgedragen aan de Nieuwe Rotterdamse Courant n.v. te Rot terdam. Op zijn verzoek werd aan de heer Clewits op de meest eervolle wijze en onder dank voor zijn bijzondere verdien sten per 1 april ontslag verleend. Hij is benoemd tot adviseur der onderneming en zal zich tot en met 31 december 1960 met het waarnemen van directie en hoofd redactie belasten. PARAMARIBO (ANP) Naar aanlei ding, van-de maatregelen, die de regering van Suriname onlangs heeft getroffen, met betrekking tot het Surinaamse dag blad „De West", heeft de Surinaamse mi nister-president, mr. S. D. Emanuels, aan het ANP verzocht, hieromtrent het volgen de te publiceren. „De West", aldus minister Emanuels wordt niet uitgesloten van de officiële nieuwsvoorziening. De Regeringsvoorlich tingsdienst Suriname verstrekt nog steeds geregeld talrijke berichten aan het blad, en bij het bezoek van president Eisen hower is „De West" uitgenodigd, op „Zan derij" aanwezig te zijn. In verband met de leugenachtige ber richtgeving heeft de regering echter wel gemeend, elke niet-uitdrukkelijk bevoegd verklaarde ambtenaar of ambtelijke in stantie te moeten verbieden, op eigen houtje nieuws aan „De .West" door te ge ven, met uitzondering van technische ge gevens. Zo heeft, wat dit laatste betreft, de directeur van Binnenlandse Zaken per soonlijke gegevens mogen doorgeven over een overleden ambtenaar en mocht het hoofd van de burger-luchtvaart gegevens doorgeven over een vliegtuigtype. Als gevolg van de belediging, door een redactielid van „De West" de echtgenote van een minister aangedaan, hetgeen werd gesanctionneerd door de hoofdredacteur van het dagblad, wensen de leden van de raad van ministers op door hen gegeven recepties of bij andere door hen geleide plechtigheden, niet een lid van de redac tie van „De West" om zich heen te heb ben, teneinde niet opnieuw gelegenheid tot beledigen te geven. In dergelijke geval len echter kan „De West" steeds een ver slag krijgen van de Regeringsvoorlich tingsdienst Suriname. WILLEMSTAD (ANP) Woensdagoch tend heeft de Nederlandse minister van Justitie, mr. A. S. W. Beerman, op Aruba in een persconferentie gepleit voor een nauwere binding tussen de rechterlijke machten van de rijksdelen door een sys teem, waarbij rechters van de verschilen- de rijksdelen zullen rouleren. De minister stelt zich de uitvoering hiervan voor door een uitwisseling van rechterlijke ambte naren tussen de rijksdelen. Dit is tot nu toe slechts in zeer incidentele gevallen ge schied. Ook het invoeren van een rechtspraak in cassatie voor Suriname en de Neder landse Antillen door de Hoge Raad dei- Nederlanden achtte mr. Beerman van groot belang voor een accentuering van de koninkrijksgedachte. Woensdag vertrok minister Beerman naar Bonaire. Maandag gaat hij naar Su riname voor een bespreking aldaar voor een eventuele roulering van rechterlijke ambtenaren en de invoering der cassatie rechtspraak door de Hoge Raad. Prins Bernhard zal op 25 maart deel nemen aan de Diesviering van de Rijks universiteit te Utrecht. Hij zal met' de hoogleraren en leden van het college van curatoren meelopen in de traditionele stoet over het Domplein. In de Domkerk zal hij namens de senatus veteranorum en de ere- doctores, de rector magnificus van de uni versiteit een nieuwe ambtsketen bieden. aan-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4