Haarlemse raad akkoord met de aanleg van een „Amerikaans" honkbalveld OUDE AMBACHTSMAN v~d0^ SEIZOEN HET GESLOTEN Haarlems Dagblad B. en W. distanciëren zich van uitlatingen in vraaggesprek A an meldingsfo rm ulier Humanistisch Thuisfront krijgt géén subsidie Voor blinden Volksdansen sol 1960 OORLOCSCRAVEN Tachtig jaar haarknippen Gymnastiekleraren gaan in Haarlem congresseren Plaats hem op goede voet met wmmmm Interpellatie-Voskuilen over bouwconflict DONDERDAG 17 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Vereniging van leraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding zal dit keer haar jaarlijkse paasver|adering in Haarlem houden op 19 en 20 april, mede in verband met haar vijftigjarig bestaan van de afdeling Haarlem en Omstreken. Deze bijeenkomst zal worden geopend met een ontvangst van de afgevaardigden uit het gehele land. Daarna heeft men 's mid dags een huishoudelijke vergadering. Van vijf uur af recipieert het bestuur van de afdeling. Een feestavond besluit deze eer ste dag. De volgende ochtend wordt een excur sie gemaakt naar de P. H. van der Ley- school, waar de gymnastiekzaal aan de deelnemers zal worden getoond. Boven dien bezoekt men het Van der Aart sport park. Verder hoopt de afdeling ook wat van de omgeving te laten zien, in het bij zonder de bloeiende bollenvelden. Daarna zal men worden ontvangen door het gemeentebestuur van Haarlem. Des middags wordt er een algemene vergade ring gehouden waarbij vele autoriteiten op het gebied van het onderwijs aanwezig zul len zijn. B. en W. van Haarlem distanciëren zich van de uitlatingen van de direc teur van de gemeentelijke dienst voor de Volkshuisvesting met betrekking tot de bouwstaking, zoals die in een artikel in ons blad van dinsdag zijn weergegeven. Zij betreuren het, dat dit vraaggesprek heeft plaats gehad en zijn van mening, dat de directeur onvoorzichtig heeft gehandeld door zich aldus in het openbaar uit te laten. Dit deelde wethouder Schippers woensdagmiddag mee in antwoord op vra gen. die het raadslid de heer Voskuilen (Arb) mondeling had gesteld naar aanlei ding van genoemd artikel in ons blad, waarin als mening van de heer G. B. F. Hoes onder meer de volgende zinsneden voorkwamen: „Ik heb echter goede hoop dat op verscheidene grote projecten het werk komende maandag weer zal worden hervat door ongeorganiseerde bouwvakar- Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Doorhalén wat niet verlangd wordt. Handtekening: Z\j die zich met ingang van 1 april 1960 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1960 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. beiders, die niet langer de financiële ge volgen van de staking wensen te dragen" en „Mocht de staking langer voortduren dan zal de gemeente overwegen verschei dene aannemers aansprakelijk te stellen voor de financiële schade, die de gemeen te wegens renteverlies en huurderving lijdt". Laatstgenoemde uitlating heeft de heer Hoes volgens de wethouder ontkend ge bezigd te hebben. Voor wat het overige betreft deelde de heer Schippers mee, dat de motieven van de directeur van de dienst voor de Volks huisvesting moeten worden gezocht in de verontrusting, die er bij hem heerst over de vertraging van de nieuwbouw in de ge meente en de ongunstige gevolgen die de ze kan hebben voor de volkshuisvesting. „De heer Hoes heeft zijn strikt persoon lijke mening gegeven, maar heeft daarbij uit het oog verloren, dat hij werd benaderd in zijn functie 'van directeur van de dienst voor de Volkshuisvesting. B. en W. staan volkomen onpartijdig ten opzichte van de partijen in het bouwconflict en betreuren het, dat de heer Hoes dit vraaggesprek heeft gehad", aldus wethouder Schippers. Verontrust De heer Voskuilen had tijdens de toelichting op zijn interpellatie gesproken van een ernstige publicatie, waarover niet alleen de zijne, maar ook de andere frac ties in de Haarlemse raad verontrust wa ren geweest. Hij stelde, dat de gemaakte opmerkingen en suggesties thuishoren op het terrein dat behoort tot de taak van B. en W. en niet tot dat van de taad van de directeur van de Volkshuisvesting. De heer Voskuilen deelde mee, dat een aantal ongeorganiseerde arbeiders na de oproep van 7 maart tot de organisaties ook spon taan het werk hebben neergelegd. Hij noemde dit een daad van solidariteit. Wethouder Schippers gaf de volgende concrete antwoorden op de vragen van de heer Voskuilen: Het college van B. en W. was niet op de hoogte van het vraagge sprek. Het college kan zich niet verenigen met de daarin gedane uitspraken. De heer Hoes heeft onvoorzichtig gehandeld door zich aldus in het openbaar uit te laten. Maatregelen, die eventueel genomen zou den moeten worden, kunnen thans nog niet worden overzien. „Hek van de dam DE HAARLEMSE gemeenteraad heeft in zijn vergadering van woensdag middag een krediet van 37.400 gevoteerd voor de aanleg van een zogenaamd \irierikaans honkbalveld met graveloppervlakte en werpersheuvel op het sport terrein achter de Kleverparkweg. Het voorstel hiertoe is juist voor het begin an de raadsvergadering aan de raadsleden voorgelegd. Het bedrag van 37.400 •vordt gevonden door verlaging van het op 18 juli 1956 beschikbaar gestelde krediet van 530.000 ten behoeve van de grondwerken voor het sportcomplex bij het Mendelcollege niet eveneens 37.400. Voorts is woensdagmiddag van twee zijden een pleidooi gevoerd ten gunste van een subsidie voor het Humanis tisch Thuisfront en werd van enige zijden bezwaar gemaakt tegen het slopen van het door de gemeente aan te kopen perceel Lange Herenstraat 7. De andere voorstellen werden alle zonder of met geringe discussie goedgekeurd. Tot tweede gemeentelijke inspecteur voor het lager onderwijs werd benoemd de heer W. Kandel. Het besluit in Haarlem een echt honk balveld aan te leggen ondervond gedach tig de oude spreuk „wie zwijgt stem toe" veel waardering. Slechts de heer Pro per (Comm.) betreurde het dat bij het plan geen ruimte is gelaten voor de bouw van tribunes. In de toelichting tot het raadsvoorstel wordt echter gezegd, dat gerekend wordt op de mogelijkheid van plaatsing van tribunes. De uitleg van het veld is zodanig gekozen, dat de half ver harde gedeelten buiten het aldaar aan wezige hoofdveld komen te liggen. Hier door zal dit hoofdveld ook nog voor an dere doeleinden kunnen worden gebruikt. De afrasteringen zullen zo worden ge maakt., dat zij gemakkelijk wegneembaar zijn. Volgens een voorlopige becijfering •uilen de jaarlijkse lasten voor het nieu we honkbalveld (zonder tribunes) rond 4.850 bedragen. Wethouder G e 1 u k zei in zijn antwoord 'ot de heer Proper, dat er inderdaad een verzoek is geweest het terrein van twee 'ribunes te voorzien. De wethouder meen de echter dat men het beste kon begin nen met het allernoodzakelijkste. Later kan men dan de andere mogelijkheden bekijken. Het voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken op het verzoek om een subsidiebijdrage van Humanistisch Thuisfront ontmoette critiek van de zijde van mevrouw Kerkhof f-Pet (Arb.) en van de heer Bovenkerk (P.S.P.). De laatste ondanks het feit dat hij het op grond van zijn pacifistische politieke overtuiging moeilijk vond om positief te staan tegenover militaire thuisfronten. Mevrouw Kerkhoff-Pet hield een warm pleidooi ten gunste van een subsidiebij drage. Zij wees erop, dat zeshonderd Haarlemse militairen in garnizoensplaat sen buiten Haarlem liggen en dat reeds 350 gemeenten het Humanistisch Thuis front een subsidie verlenen, zonder dat in één van die gemeenten een humanistisch militair tehuis is gevestigd. De heer B'overnkerk vroeg zich af of het wel juist is dat door Haarlem wel de rooms-katholieke en protestants-christelij ke militaire tehuizen worden gesteund en niet de humanistische. „Dit werk moet het hebben van de steun van de gemeenten", meende hij. rijkssubsidie voldoende is voor de vier hu manistische militaire tehuizen en me vrouw Kerkhoff-Pet meende een achter stelling te zien ten opzichte van het Hu manistisch Thuisfront, hetgeen door de wethouder nadrukkelijk werd ontkend. „Als het Humanistisch Thuisfront een te huis in Haarlem zou vestigen zou een sub sidieaanvrage met geheel andere ogen kunnen worden bezien", vond hij. Bij stemming bleek, dat 24 raadsleden B. en W. steunden. Tegen waren 13 leden (Arb., P.S.P. en Comm.). De heren P i e 1 a g e (Arb.) en P r o- p e r (Comm.) kantten zich tegen de sloop van het door de gemeente aan te kopen perceel Lange Herenstraat 7, voor welke aankoop B. en W. een krediet van 5.500 hadden gevraagd. De heer Knape (K.V.P.) wees op de consequenties, die een eventuele sloop zou hebben voor de belendende huizen. De heer Spek (Prot.-Chr.) daarentegen was van mening, dat een gat in de te saneren straat slechts zou stimuleren tot verder gaan. Hij steunde het voorstel. Wethouder Happé gaf nog eens een overzicht van de gang van zaken bij te saneren of te vernieuwen stadsde len. Hierbij deelde hij mee te verwach ten, dat ten aanzien van het Stationsplein spoedig overeenstemming met Gedepu teerde Staten zal worden bereikt. Overigens achtte hij op economische en sociale gronden sloop van genoemd pand aan te bevelen. Dat er een „gat" in de huizenrij zou komen was misschien te be treuren, maar er zouden er spoedig meer moeten komen en, aldus de wethouder, ergens moet toch een begin worden ge maakt. Met 33 tegen 5 (de dames Kerkhoff-Pet, Smitz-Peper en de heren Voogd, Pielage en Willemse, allen Arb.) werd het voorstel aangenomen. Bij de kredietaanvrage voor de vernieu wing van de Schouwtjesbrug hadden B. en W. vergeten een bedrag van 2 percent voor de aanschaffing van kunstwerken in te calculeren. Wethouder Happé verzocht de raad om een extra krediet van 5.500, waardoor het totaal op 290.500 zou ko men. De heer Spek (Prot.-Chr.) vroeg of niet eerder de brug bij de Schouwburg zou moeten worden verbeterd, maar de wethouder antwoordde dat ook de hoeveel heid verkeer over een brug de mate van urgentie bepaalt. De brug bij de Schouw burg zou veel kunnen worden verbeterd, indien de trottoirs buiten de eigenlijke brug zouden worden aangebracht. De heren Voogd (Arb.) en Van L i e m t (K.V.P.) tooonden zich zeer in genomen met het voorstel de lagere schooljeugd een bevrijdingsganzebordspel aan te bieden ter gelegenheid van de aanstaande vijfde mei. Zij vroegen de the ma's van dit spel subtiel op het bord aan te brengen en betreurden het dat geen vol ledig voorbeeld ervan bij het raadsvoor stel was gevoegd. Wethouder Geluk zegde toe te zullen trachten een specimen van het spel alsnog aan de desbetreffende raadscommissie te tonen. Advertentie mf. urn® Op maandag 21 maart en dinsdag 22 maart worden in het gebouw St. Bavo te Haarlem ontspanningsavon den gehouden van de afde ling Haarlem van de bond van ouden van dagen. Aan deze avonden, die 's avonds om zeven uur beginnen wer ken mee de Tiroler kapel „De Alpenjagers", de boerenkapel „De Hooischelf", beide onder leiding van Wil van Bakel en met zang van Vrenely Bauer. Verder zal het koor van gepensioneeerden, ge naamd „Vriendenkring", op treden onder leiding van de heer J. Scheffer. Door de vereniging „Blin- denpenning" te Amsterdam worden in Haarlem twee verkoopdagen gehouden van artikelen, die door blinden Izijn vervaardigd, zoals bor stelwerk, manden, matten en textieL Deze verkoopdagen zullen plaats hebben op dins dag 22 maart in het gebouw van de Remonstrantse kerk, Wiihelminastraat 22 en op donderdag 24 maart in het hervormd jeugdhuis, Scho- terweg hoek Pijnboomstraat te Haarlem. De gebouwen zijn geopend van des mor gens 10 uur tot des avonds io uur. Wethouder Bakker voelde er weinig voor het voorstel terug te nemen om de zaak nog eens te overdenken zoals mevrouw Kerkhoff-Pet had gevraagd omdat hij vreesde dat anders „het hek van de dam" was. Bij landelijke instel lingen behoort het rijk te steunen, meen de hij. De zaak zou voor wat betreft Hu manistisch Thuisfront anders worden als er in Haarlem een humanistisch militair tehuis zou worden gevestigd. De heer Bo venkerk geloofde niet dat de verstrekte ■'M 50 jaar - Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. - Hulst (Z). WMMmmmmmmmmm, De Oorlogsgravenstichting die de inrichting en verzor ging tot taak heeft van alle Nederlandse oorlogsgraven, waar ook ter wereld gelegen, heeft naar aanleiding van de vele verzoeken besloten op nieuw een reeks filmavonden te houden, waarbij onder meer de kleurlaifilm „Opdat zij met Eere mogen rusten" zal worden vertoond. Deze film is bedoeld om de nabestaanden van Neder landse oorlogsslachtoffers en belangstellenden in het werk van de stichting een indruk te geven van haar taak en van hetgeen zij in de loop der jaren heeft bereikt. Voorts zullen enkele kleu rendia's van de ex'evelden Kanehanaburi en Chungkai worden vertoond. Deze filmavond heeft in Haarlem plaats op woensdag 23 maart in Brinkmann aan de Grote Markt des avonds om acht uur precies. Woensdag zestien maart is het tachtig jaar geleden dat gx-ootvader Van Koex'sel in Haarlem een herenkapsalon inrichtte. Zijn dertigjarige kleinzoon Henk van Koersel herdenkt dit feit op deze dag en opent tevens een gemoderniseex-de kapsalon in de Kleine Hout straat 71. „Mijn grootvader heeft ook nog in de Kleine Houtstraat gezeten", vertelt de heer Van Koersel, als wij hem in de, wegens de vex-bouwing x-u- moerige en rommelige, kap salon aan de Kleine Hout- straat een bezoek brengen. „En ik vond het wel leuk om die opening van mijn zaak en die herdenking gelijktijdig te houden". Henk van Koersel loopt dan even de achterkamer uit waar wij zitten te praten om een werktekening op te ha len. Als hij texuigkomt met de tekening in zijn handen gaat hij uitleggen hoe alles eruit komt te zien. Een scheerwand met vijf stoelen langs de rechterwand, effen wanden in moderne kleuren en moderne wasbakken. De kamer waar wij zitten te praten, is echter niet zo modern ingericht. Een Bra bantse kachel, een schouw waarin twee schemei'lampjes gemetseld zitten en een don- kex'bruine deur met gx'ote zwarte scharnieren. Boven op een kast staat een foto van een aantal ka novaarders. „Is dat uw hob bykanovaren?" En nu blijkt het dat Henk van Koersel een enthousiast kanovaarder is geweest. „Ik heb er nu geen tijd meer voor. Vroeger toen ik nog bij mijn vader in de zaak hielp, kon ik er veel makkelijker uit, natuurlijk." Negen jaar heeft de heer Van Koersel in de wedstrijd sport gezeten. Twee jaar is hij kampioen van Nederland geweest. Nu is Henk van Koersel nog voorzitter van de vere niging „De Spaarnvogels" waar hij al die jaren lid van is geweest. Maar ja, het kap persvak eist te veel tijd. toch samen een enox-me berg afval vormden. „Ik ga door tot ik er bij neerval", zei hij toen we weggingen, „maar dat duurt, hoop ik, nog wel even. Ik heb er nog lang niet genoeg van. Kom nog eens terug als je tijd hebt. Dan zal ik je alles over Spaarndam vertel len". En dat hebben we beloofd. Met de hand op ons hart. In samenwerking met de Haarlemse volksdansfedera- tie '.houdt de Nederlandse volksdansvereniging op zon dag 20 maart een volksdans feest in de tuinzaal van het concertgebouw te Haarlem. Om half elf 's morgens houdt de ballet- en danscriticus David Koning een lezing met film. Van 1 uur tot 4 uur is er een volksdansbal onder leiding van Henk van de Wa teren, waarbij een volksdans- ox-kest voor de begeleiding zox-gt. Tevens zullen er door verschillende groepen de monstraties gegeven worden van Franse, Joegoslavische, Engelse en Israëlische dan sen. i Dromerig kijkend hoe zijn vrienden hem verlieten. Pas op 1 juni zal hij ze te rugzien. Bij de opening van het nieuwe visseizoen. De laatste dag van het vis seizoen. Spaarndam, het dro merige plaatsje, volkomen gespaard voor het drukke stadsgewoel. Toen we deze week een voorjaarsmiddag op de klei ne keitjes van de Oostkolk in Spaarndam doorbrachten (zie „Gesloten seizoen") heb ben we toevallig kennisge maakt met de heer W. J. van Riet (voor alle Spaax-ndam- mers „Ome Willem"), die een houtbewerkingsbedrijfje leidt in zijn pandje aan de Oost- kolk 5 en die zonder meer curieus genoemd kan wor den. „Ome Willem" werkt namelijk met gereedschap, waarvan enkele stuks ruim 350 jaar oud zijn, die ge- bx-uikt zijn door zijn vader en door diens vooi-gangers en die nu al weer vele tien tallen jaren in handen zijn van de tegenwoordige leider en eigenaar van het bedrijf, „Ome Willem". De heer Van Riet, die over enkele weken 81 jaar wordt en die van jongsaf in het vak zit, doet alles ïxog alleen en met de hand. Zonder gebruik van ingewikkelde (en tijdbe sparende) machines. Zonder hulp schaaft en timmert hij dag-in dag-uit aan masten, vaarbomen, peddels en al die andere zaken, die toch lang zamerhand moeten verdwij nen en die plaats moeten ma ken voor het massaprodukt, dat kant en klaar uit de ma chine rolt. „Ome Willem" trekt zich daar niet zoveel van aan. Vol liefde kan hij nog da genlang aan een vijf meter lange boom wegren, die hij met waar engelengeduld bij schaaft en die na enkele da gen veranderd is in een slan ke mast. Tijdens ons gesprek ver- De heer W. van Riet in zijn werkplaatsje aan de Oost- kolk in Spaarndam. De 81-jarige „Ome Willem" van Riet, bezig met zijn eeuwenoud ambacht. telde hij hondex'duit over vroegei-, over de Spaarndam- mers, die hij allen bij naam en toenaam kent, over zijn voorgangex's, die grotere op drachten kregen en die het alleen niet afkonden. Maar onafgebroken bleef hij scha ven, priegelige krulletjes, die In het stille Spaarndam hebben we deze week de sluiting van het visseizoen meegemaakt. Een paar uur lang hebben we op de walle kanten van het Oostkolkje gepraat met de hengelaars, hebben we gekeken naar de onbeweeglijk staande en plotseling wegschietende dobbertjes, en hebben we ge noten van het vroege voor jaar, dat in dit vredige dorp je meer tastbaar is dan in de drukke stad. Met z'n twaal ven waren ze naar de Oost- kolk gekomen. Twee bewe gelijke jongetjes, die geïso- leex-d van de anderen onge duldig de hengel ophaalden en het haakje daarna teleur gesteld weer in het water lie ten zakken, en tien bedaar de al wat oudex-e mannen, die compleet uitgerust met schepnet en stoeltjes, doosjes piex'en en een leefnet zaten te wachten of de vis op deze oudejaarsdag voor de henge laars nog wel wilde bijten. En de vissen deden dat. Met onbegrijpelijk enthousiasme, want keer op keer ging met een flitsend rukje de hengel omhoog en steeds weer spar telde er een (kleine) vis aan de haak. Er werd veel gevan gen. Tot genoegen van de vissers en tot plezier van een dikke kater, die trouw naast een van de mannen zat te wachten totdat hij weer een vis kreeg toegeworpen. Om vier uur was het af gelopen. Als op bevel wer den de hengels opgenomen, de stoeltjes werden dichtge klapt, en de leefnetten wer den binnengehaald. Achter elkaar wandelden de man nen het dorp in. Alleen de kater bleef ach ter in de late middagzon.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7