Fantoom ie de bar Kleine „cognac-oorlog" dreigt tussen Duitsland en Frankrijk PANDA EN DE TROETELTROEP Laatste gorilla's in Afrika schijnen ten dode gedoemd AVONTUREN VAN EEN HOND Mfchm kopen? ROM EN MIOE Ongeduld beloond NAAR SCHAAP LOPEN In één jaar 7 meer gewelddaden in V.S. lr Waar is het wezen? Televisie op Schiphol ten behoeve van reizigers De radio geelt zaterdag Tel evisie pro gramma Optrekkende stam der Watoetsi's verdrijft ze neem dan vlug... helpt snel en afdoende NA GROTE PRIJSVERLAGING: Emigrant won hoofdprijs DOOR WILLIAM IRISH VRIJDAG 18 MAART 1V£0 26. Het zag er niet best uit voor Panda. Hij had de politie niet willen vertellen, dat zijn troetelinbreker de brandkast had ge stolen, dus nam de politie aan, dat hij zelf de dief was. En daar zat hij nu in een cel. „Dit is helemaal niet eerlijk," dacht hij treurig, „ik krijg overal de schuld van. Ik moet steeds troetels helpen, maar nie mand helpt mij. Ze laten me maar zitten." Hierin vergiste hij zich echter; er was wel d.egelijk iem,and, die zich inspande om Panda er uit te krijgen. Het was Joris Goedbloed, die zich dadelijk naar notaris Hendrïkus Foliant had begeven. „U moet zorgen, dat Panda dadelijk wordt vrijgela ten," zei hij tegen de notaris, „dat bent U tegenover de troetels verplicht." „Hoe zo?" vroeg de notaris koel. „Dat is nogal duidelijk," antwoordde Joris, „volgens het testament van Panda's tante bent U een soort toeziend, voogd over de troetels. U moet er op toezien, dat Panda ze netjes opvoedt en gelukkig maakt. Hoe kan hij dat echter doen, wanneer hij in de gevan genis zit? Door een misverstand nog wel! IN BAJUS NON GAJUS! riepen reeds de oude klassieken, waarmede ze zeggen wil den, dat men wel eens de verkeerde op sluit. U moet dat misverstand rechtzetten. U moet.„U behoeft mij niet te vertel len, wat ik doen moet," viel de notaris hem geprikkeld in de rede. „Bovendien heeft U niets met meneer Panda en zijn troetels te maken." „Vergis U niet!" riep Joris, „ik heb er wel degelijk iets mee te maken. Ik ben namelijk.één van de troetels!" De anders altijd zo intrigerende donder dagavond leed wel schade door het uit stellen van de vertoning „Les mains sales". Wij moesten het nu doen met de quiz van Theo Eerdmans, die zichzelf heeft over leefd. Al eerder is dit in deze rubriek be toogd. Gisteravond zagen we het nog eens bevestigd. Eerdmans ontvangt te veel kan didaten en hij is kennelijk strijdensmoe. Zijn vragen brengen de deelnemers tot een reeks oninteressante mededelingen, die slechts af en toe een echt persoonlijk cachet hebben, waarna ze worden afgeremd. Er valt ook voor de regisseur weinig eer meer aan te behalen. Het waarlijk boeiende school in de ac tualiteit precies het wezenskenmerk van de t.v. met het journaal en het inter view, dat Pier Tania de voorzitters der drie vakbonden afnam over de bouwsta- king. Journaal en interview bleken elkaar niet te overlappen. Ook nu weer was Pier Tania een voortreffelijk vragensteller, recht op de man af en toch met veel ge voel voor de positie der „slachtoffers". Aan hem beleefden wij dus plezier, maar het moet ons van het hart, dat we dat niet konden opbrengen voor de jongste versie van „Alle gekken kijken". Niet alleen was de leider van het troepje danig uit vorm, de teksten waren ditmaal zeer gekunsteld en bijzonder onecht. De enkele uitzonde ring de zotte water-monoloog kon het programma niet redden. Waarom wordt de realiteit van het ogen blik niet meer naar de beeldbuis getrok ken. Liever een „Life"uitzending, hoe ge ïmproviseerd ook, dan deze weloverwogen nietszeggende presentaties. Beéldschermer (Van onze Amsterdamse redacteur) In de wachtkamers en restaurants op Schiphol zijn woensdag een aantal televi sie-apparaten opgesteld om de wachtende passagiers via de beeldbuis te kunnen waarschuwen wanneer zij zich moeten melden voor de vertrekkende vliegtuigen. Op Meisbroek bij Brussel is dit systeem al lange tijd een succes. Tot dusver hadden de aankondigingen uitsluitend plaats via luidsprekers. De mededelingen zijn echter zo talrijk dat velen de oproepen niet alle volgen. Het t.v.-beeld zal nu een beroep doen op de aandacht van deze mensen. De geluids installatie blijft naast de t.v.-apparatuur in gebruik. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, lezing. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Moi-genwijding. VARA: 10.20 Op reis door de wereld, lezing. 10.30 Gevar. programma. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Jazzmuziek. 13.40 Sportnieuws. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Jeugdkoor. 15.00 Streekuitz. 15.25 De strategie der rode dictatuur, lezing. 15.40 Omr.orkest en soliste. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazz muziek. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 La battaglia di Legnano, opera. 19.00 Act. kunstoverzicht. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Twintig vragen. 21.40 Gevar. muziek. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muziek. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.40. Gram. 7.45 Morgengebed, en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.mededelingen. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Nieuwe gram. 13.25 Dansmuziek. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Boerenblaaskapel. 14.20 Kunstkroniek. 14.50 Lichte muziek. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Gevar. muziek. 16.50 Sportperiscoop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Voor de amateurs. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Promenade ork. en sol. 20.20 Licht baken, lezing. 20.30 God aan de grens, hoorspel (dl. 3). 21.10 De knipperbol, praatje, 21.20 Gevar. muz. 22.00 Gram. 22.15 Het loonbeleid, lezing. 22.25 Boekbespr. Nieuws. 22.40 Voor de jeugd. 23.25—24.00 Lol. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Muz. kaleidoskoop. 14.30 Journ. 15.00 Klass. muz. 15.15 Gram. 15.45 Klass. muz. (verv.). 16.00 Gram. 16.20 40 liedjes. 16.45 Gram. 1700 Nieuws en weerber. 17.10 Dagklapper en liturg, kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse 'es. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. '1.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws en weerber. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.25 Idem. 23.40 Idem. 23.40 Idem. 24.00 Sluiting. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverzicht. VPRO: 20.30 Film. C1.00 Cellorecital. 21.20 Documentair programma. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weekoverz. AVRO: 20.20 Inter view. 20.50 TV-kron. 21.20 Gevar. progr. (-22.20). LEOPOLDSTAD (UPI) In Kongo, in het Vironga-distrikt ten noorden van het Kivoemeer, is een stil en ongelijk gevecht gaande tussen de stam der Watoetsi's en de ongeveer 350 gorilla's, die het bergach tig gebied daar nog bevolken. Met de 50 tot 60 gorilla's die in Oeganda, aan de overzijde van de Kongolese grens wonen, zijn deze machtige mensapen de laatste leden van een uitstervend ras. En als er niet snel iets gedaan wordt zullen de go rilla's, die van aard niet zulke oorlogs zuchtige beesten zijn, zwijgend ondergaan tegen het vee der Watoetsi's. De Watoetsi's zijn een negerstam die men een „herenras" zou kunnen noemen. Het zijn rijzige mannen en vrouwen, die een rijke traditie hebben. Zij zijn vee houders, niet vanwege de handel maar in hoofdzaak vanwege het prestige. Men meet de eer die een Watoetsi toekomt af aan het aantal koeien in zijn kudde. De Watoetsi's, die in het district Vironga wonen, zoeken steeds nieuwe weidegronden voor hun vee. Kunstmest kennen zij niet, als een streek is kaalge- graasd trekken zij verder. En zo jagen hun runderen de gorilla's, die planteneters zijn met een voorliefde voor jonge bam- boeloten, voor zich uit, steeds hoger het berggebied in. De Watoetsi's gebruiken geen wapens maar zij maken het gebied waar de gorilla's ongestoord kunnen wo nen steeds kleiner. De voorzitter van het Kongo reservaat, dr. Victor van Straelen. is in Londen ge weest om met de Engelse vereniging tot instandhouding van de fauna de situatie te bespreken. Een Amerikaans bioloog in het distrikt had gerapporteerd, dat op de hellingen van de Moelhavoera de gorilla's geheel verdreven zijn, omdat het vee van de Watoetsi's hun woongebied afgegraasd heeft. Men heeft de negers andere weide gebieden gegeven, in het Albertpark, maar daarvan maken zij slechts schaars ge bruik. De Watoetsi's hebben de sfeer van het zich ontwikkelende Afrika in zich opgeno men. Zij trekken zich van het bestuur in hun gebieden weinig aan en breiden naar eigen inzicht de weidegronden uit. Dat de gorilla's zich steeds verder moeten terug trekken, in hun bewegingen beperkt wor den en met uitsterving worden bedreigd, interesseert hen niet. Terwijl zij toch wei nig nut hebben van hun vee: soms, als er een feest moet worden gevierd, men gen ze runderbloed en melk tot een feest- drank, maar voor de rest laten zij de koeien de koeien. De gorilla's er zijn er die in hun na tuurlijke staat 200 pond wegen, in gevan genschap kan een gorilla zelfs 250 pond worden verdedigen zich niet. Zij vallen alleen aan als zij tegenover een mens staan wiens bedoelingen duidelijk tegen hun leven zijn gericht. Slechts bij hoge uitzondering mogen go rilla's geschoten worden. Daarvoor zijn dan peperdure jachtvergunningen nodig. Ook de vangst, ten behoeve van dieren tuinen of zoölogische onderzoekingen, is sterk beperkt. Avondoefening. Een squadron van de Koninklijke Luchtmacht, gestationeerd op het vliegveld Ypenburg, zal in de voor avond van donderdag 17 maart een avond oefening houden. Ad,vertentie keelpijn? PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. (Van onze correspondent in Bonn) Op de Westduitse markt is sedert korte tijd een kleine „cognac-oorlog" aan de gang. De bekende Franse cognacfabrikanten Martelle en Hennessy verlaagden name lijk, tegen de verwachting in, de prijs per fles van 28,50 tot 19,50 mark. Daarmee staan de Westduitse weinbrandproducentcn voor een gevaarlijke aanslag op hun aandeel op de eigen markt. De gewone Westduitser, die cognac wil drinken, houdt het bij de Duitse, zogenaamde weinbrand: een produkt van dezelfde wijnen als waaruit de Franse cognac wordt gemaakt, doch dat voor de kenner bepaald minder in kwaliteit is, maar voor de doorsnee-gebruiker zeker een uitstekende drank vormt. Goede weinbrand kost in de bondsrepu bliek 14,50 per fles. Het betreft hier mer ken als Asbach-Uralt, Scharlachbei'g, Both en Dujardin. Goedkopere Weinbrand, bv. die van Chantre, kost 9,50 per fles, maar is iets scherper in smaak. De Duitse producenten is het na jaren lange strijd gelukt voor deze weinbrand een eigen plaats op de Duitse markt te veroveren. Men noemt hun winst redelijk, maar de enorme reclamecampagnes getui gen van de verbitterde strijd, die nog iedere dag gevoerd wordt. Daarbij komt misschien straks de Europese Economische Gemeenschap met haar verlaging van het invoerrecht met 20 percent per 1 juli en eventueel een zelfde verlaging over een jaar, die beide de Franse cognacinvoer kunnen begunstigen. Tenslotte voelt men een zekere tegenwerking van Franse zijde. In de Charente schijnt men zelfs alles te willen ondernemen om de uitvoer van Charente wijnen naar Duitsland te ver hinderen of te bemoeilijkenen van die wijnen zijn de Duitse weinbrandfabrikan- ten afhankelijk. Sterrenoorlog Thans hebben de Franse cognacprodu centen een belangrijke prijsverlaging doorgevoerd. Echte Franse cognac, tot voor kort een luxe drankje als whisky (25-30 mark per fles), kost nu slechts 5 mark meer dan de beste Duitse weinbrand. Naast deze strijd om cognac en wein brand is een „sterrenslag" ontbrand. Vlak voor de prijsverlaging voor Franse cognac kwam er nl. een cognac op de Westduitse markt, die versierd was met de naam „Na- poleon" en met vele sterren. De gemiddel de cognacdrinker heeft wel een idee, dat veel sterren garant staan voor „oud" en „goed". Maar meestal weet hij niet, dat iedereen in staat is Franse cognac met zo veel sterren als hij maar wil, te verkopen. De naam cognac is sedert 1919 beschermd als zijnde afkomstig van wijnen uit het ge bied van Cognac en Jarnac in het Franse departement Charente. Advertentie y - ';L' j'.k BEVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 WASHINGTON (UPI) Het federale recherchebureau van de Verenigde Staten heeft woensdag gerapporteerd dat het vorig jaar een „alarmerende" toeneming van gewelddaden heeft gegeven. Ook het aantal jongeren onder de gearresteerden blijft een stijgende lijn vertonen. Over het geheel genomen steeg het aantal misdaden slechts een percent in 1959. Het aantal be rovingen en diefstallen daalde. Maar het aantal gewelddaden sprong met 7 percent omhoog, moorden met 5 en aanrandingen met 4 percent. Het stijgingspercentage voor moorden in steden met een inwonertal tus sen 500.000 en 700.000 bedroeg zelfs niet minder dan 21. In een artikel dat de directeur van de FBI, .T. Edgar Hoover speciaal voor UPI schreef, roept deze „alle elementen van de maatschappij" op om te helpen de wet te versterken teneinde de misdaad te bestrij den. Deze te negeren „kan slechts tot een ramp leiden," aldus Hoover. Het aantal jongeren, dat werd gearres teerd nam toe met vijf percent Dit betrof personen beneden de achttien jaar. Het aantal aanhoudingen van volwassenen bleef vrijwel ongewijzigd. Het nu uitge bracht rapport is opgesteld aan de hand van cijfers, die door politionele autoritei ten van steden, die meer dan 25.000 inwo ners tellen, zijn verstrekt Een definitief rapport dat een beeld geeft van de crimi naliteit in het hele land zal later dit jaar worden gepubliceerd. Advertentie WANDEL- en KINDERWAGENS MARCO ZOOMERS Verwulft t.o. V. en D„ Telefoonll605 NEW YROK (UPI) Toen een uit In donesië gerepatrieerde Nederlandse che micus en zijn gezin hier gisteren arri veerden, kregen zij te horen dat zij een hoofdprijs in de Nederlandse staatsloterij hadden gewonnen. Albertus Vuys, 49 jaar, arriveerde aan boord van het passagiersschip „America" met zijn vrouw Antonetta en hun zoons Albert (21) en Ernest (17). Het gezin was in 1951 gerepatrieerd en begaf zich nu naar het huis van dominee Paul Rutgers Pitman in New Jersey, die hun borg is. Bij zijn aankomst ontving Vuys een brief van een vriend in Nederland, met de me dedeling dat hij een hoofdprijs had gewon nen op een lot, dat hij kort voor zijn vertrek in Nederland gekocht had. Het gezin arriveerde hier met een groep van ongeveer 60 uit Indonesië gerepa trieerde Nederlanders. 1011. Thuis stond Mioe's moeder al klaar bij de tafel; ze sneed de boterhammetjes af en had de tafel gedekt. Hè, ik heb trek, moeder! zei Mioe. Dat is goed, lachte moeder. We kunnen zo gaan eten en er is genoeg, om je buikje te vullen! Als vader dan ook thuis kwam, konden ze beginnen. En zo was het ook bij Rom thuis die kon ook heel wat lekkere boterhammen op, geloof dat maar! Als hij klaar was met eten, vertelde hij vader, hoe het geweest was op school. 17) Tot slot dit, dames en heren. Laat mij u één vraag stellen. Is het natuurlijk, is het waarschijnlijk dat indien het leven van iemand afhangt van zijn ver mogen om bepaalde details te herinneren, hij hiertoe niet in staat is? Dat hij geen enkel detail, geen enkel trekje van degene, die toch zes uur lang in zijn gezel schap is geweest, kan herinneren? Let wel, geen enkel! Hij weet niet meer wat voor kleur haar ogen hadden, wat de kleur van haar haar was, wat voor vorm haar gezicht had, of ze klein was of lang, of wat dan ook. Denk uzelf eens in zijn plaats. Zoudt u alles vergeten, zo totaal en volkomen vergeten, als uw leven er van afhing? Zelfbehoud is een wonderlijke stimulans voor het geheugen, dat weet u ongetwijfeld. Is het verklaar baar, dat hij haar volkomen vergeet, totaal vergeet, als hij de opzet heeft gehad dat zij gevonden zou moe ten worden? Als zij bestond om gevonden te worden? Ik laat dat aan u over. Ik geloof niet, dames en heren van de jury, dat ik u nog veel behoef te zeggen. Het is een eenvoudig geval. De zaken zijn duidelijk, er is niets, dat het duis ter maakt. Weer een lange pauze, en toen met dramatisch ge baar en ernstige stem: De Staat beschuldigt de man, die u daar ziet, Scott Henderson, ervan zijn vrouw vermoord te hebben. De Staat eist zijn leven. De Staat besluit de aanklacht. HOOFDSTUK VI Wil de beklaagde opstaan en de jury aankijken? Wil de voorzitter van de jury zich verheffen? Dames en heren van de jury, bent u tot een con clusie gekomen? Ja, edelachtbare... Acht u verdachte schuldig of onschuldig aan wat hem ten laste is gelegd? Schuldig, edelachtbare. Een gesmoorde stem uit de richting van de beklaag denbank: O, Godnee. Verdachte, wilt u nog een verklaring afleggen voordat het Hof uitspraak doet? Wat valt er te zeggen, als men je vertelt dat je een misdaad hebt begaan, terwijl je weet, terwijl je de énige bent, die weet, dat je die niet hebt begaan? Wie luistert ernaar je? Wie gelooft je? U staat op het punt mij te vertellen, dat ik moet sterven, en als u mij dat vertelt, moet ik dat wel, moet ik dat. Ik ben niet banger voor de dood dan ieder an der mens. Maar ik ben wél even bang als ieder ander mens om dood te gaan. Het is niet gemakkelijk om te sterven, maar nog des te moeilijker om dat te doen als gevolg van een fout. Ik zal niet sterven voor iets dat ik gedaan heb, maar voor een fout. En dat is de moei lijkste manier om te sterven. Als de tijd voor mij ge komen is, zal ik trachten haar zo moedig mogelijk on der ogen te zien. Dat is trouwens alles, wat ik kan doen. Maar ik zeg tot u allen, u, die niet wilt luisteren en niet wilt geloven: Ik heb het niet gedaan. Ik heb dat niet gedaan. Niet alle conclusies van alle juries, niet alle rechtszaken in alle hoven, niet alle executies op alle elektrische stoelen in de hele wereld kunnen dat veranderen. Ik ben nu gereed, Edelachtbare, om het vonnis aan te horen. Volkomen gereed. Een stem van het podium, in een sympathiek klin kend terzijde: Het spijt mij, mijnheer Henderson. Ik geloof niet, dat ik ooit een dwingender, waardiger en manlijker laat ste woord heb gehoord van een man, die hier voor mij stond om zijn vonnis aan te horen. De uitspraak van de jury biedt mij echter geen alternatief. Dezelfde stem, iets luider: Scott Henderson, u stond terecht voor en werd schuldig bevonden aan moord met voorbedachten rade. Ik veroordeel u hierbij tot de dood op de elektrische stoel in de Staats Gevangenis tein de week, aan vangende twintig oktober. Genoemd vonnis zal voltrok ken worden door de directeur van de gevangenis. Moge God uw ziel in genade ontvangen. HOOFDSTUK VII Een zachte stem, precies voor de dodencel: Hier zit hij. En toen luider, boven het gerinkel van de sleutels uit: Iemand voor jou, Henderson. Henderson zei echter geen woord, noch kwam er be weging in hem. De deur werd geopend en ging toen weer dicht. Een lange, pijnlijke stilte, terwijl ze elkaar aan keken. U zult zich mij wel niet meer herinneren. Je herinnert je altijd de mensen, die je doden. Ik dood geen mensen, Henderson. Ik geef mensen, die een misdaad hebben begaan, over aan degenen, wier taak het is hen te veroordelen. Dan komt u achteraf nog eens kijken, of ze er niet vandoor zijn gegaan, om u zelf de bevrediging te ge ven, dat ze nog steeds daar zijn, waar u hen gebracht hebt, daar, waar hun van dag tot dag, van minuut tot minuut duidelijk wordt gemaakt waar ze eigenlijk wel zijn. U zult er wel zorgen om hebben. Kijkt u dus maar eens goed. Ik ben hier veilig en wel. Goed opgesloten. Nu kunt u weer tevreden gesteld weggaan. Je bent bitter, Henderson. Je wordt er niet opgewekter onder te weten, op twee en dertig jarige leeftijd te moeten sterven. Burgess antwoordde niet. Geen mens zou daar trou wens een redelijk antwoord op gegeven kunnen heb ben. Hij knipperde enkele keren snel met de ogen, ten teken, dat het hem getroffen had. Hij liep naar het ven ster en keek naar buiten. Klein hè?, zei Henderson zonder zich om te draaien. Burgess keerde zich prompt om. Hij haalde iets te voorschijn uit één van zijn zakken en bleef staan voor de brits waar de ander met opgetrokken benen op zat. Een sigaret? Henderson keek hem spottend aan. Wat is er met je aan de hand? Ach, zeg toch niet zulke dingen, zei de detective protesterend, maar zijn stem klonk gesmoord. Hij hield het pakje sigaretten nog steeds uitnodigend voor Hen derson. Mopperend nam Henderson ten slotte een sigaret. Hij deed dit eigenlijk eerder omdat de man dan waar schijnlijk wel weer sneller weg zou gaan, dan omdat hij ernaar verlangde. Zijn ogen stonden nog steeds bit ter. Hij veegde op een beledigende manier met zijn mouw over het witte staafje, voordat hij het in zijn mond stak. Burgess gaf hem een vuurtje. Henderson keek hem zelfs daarvoor woedend aan. Hij hield zijn blik strak op het gezicht van de ander gericht en liet zich niet afleiden door het vlammetje. Wat is het vandaag? Soms al de dag van de executie? Ik weet hoe je je voeltzei Burgess enigszins aai-zelend. Henderson schoot plotseling overeind. Jij weet hoe ik mij voel, schreeuwde hij. Hij tikte de as van zijn sigaret op de grond, vlak voor de voeten van Burgess. Zij kunnen gaan waar zij willen! Hij wees met de duim naar zijn eigen voeten. Maar zij niet! Hij vertrok zijn mond tot een grimas. Verdwijn van hier! Ga weg! Ga terug en dood iemand anders! Zoek nieuw materiaal. Ik ben tweede hands. Zij hebben mij al voor de tweede keer dooi de molen gedraaid. Hij ging weer liggen en blies de rook langs de muur naar boven. Zij verzamelde zich bij het plafond en kwam toen weer naar beneden. De beide mannen keken el kaar niet meer aan. Burgess was er nog. Hij was niet vertrokken. Ten slotte zei hij: Ik heb gehoord, dat je beroep werd afgewezen. Ja, mijn beroep is afgewezen. Er zijn nu geen be letselen meer, geen hindernissen, om de ceremonie te gen te houden. Ik kan nu in de waterval gegooid wor den, zonder dat iemand dat nog kan verhinderen. De kannibalen behoeven niet hongerig te blijven. Ze kun nen het nu snel, vlug en netjes doen. Gestroomlijnd. Hij draaide zich om en keek naar de ander. Waarom kijk jij zo treurig? Vind je het jammer, dat de foltering niet langer kan duren? Jammer, dat ik niet twee keer kan dood gaan? Burgess trok een vies gezicht, alsof de sigaret hem niet smaakte. Hij trapte haar uit. (Wordt vervolgd) „INCOGNITO" door Ludwig Bemel mans, uitgegeven bij Ad Donker in Rot terdam. Dit boek krijgt als ondertitel van Bemelmans mee: „De verfijnde kunst van zelfverheffing". Het gaat dan ook over twee parasieten, die op beschaafde wijze erin slagen zich op velerlei manieren in de hogere milieus in leven te houden. De schrijver zelf figureeert als de vorst van Beieren en zijn vriend is de graaf de St. Cucuface. De op het gebied van klaplopen nog on ervaren schrijver doorloopt een nuttige leerschool bij zijn metgezel, die het door hem erkende snobisme van de hogere kringen op openhartig-schaamteloze wij ze weet uit te buiten. Zo „en passant" gunt Bemelmans de lezer zijn kijk op het so- ciety-leven. Het is allemaal echter een beetje té. Te gewild-humoristisch en te overdreven om werkelijk geestig te zijn. De schrijver zorgde voor een aantal teke ningen, die soms in hun krabbelachtige opzet treffen. Mevrouw J. de Boer-Van Strien tekende voor de vertaling. Advertentie Het Westduitse plaatsje Nagold vroeg de voormalige president Heuss onlangs of het een straat naar hem mocht noemen. Heuss antwoordde: „Op zichzelf heb ik het gevoel dat men met dergelij ke dingen het geduld moet hebben tot ik gestorven ben. Maar ik heb het al vele malen beleefd dat de Duitsers dit geduld niet hebben en daarom zeg ik ja op uw vraag". Hij beval overigens aan, dat men een streepje tussen zijn naam en het woordje straat zal zetten, opdat niet drie s-en met elkaar in botsing komen. Nagold heeft nu dus een Tlieorodor-Heuss-Stras-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15