Philips vergroot de omzet verder De beurs Uitvoer uit Nederland gestegen SC H EEP V A A RTB ERIC HTEN Uitbreidingen uit eigen middelen Philips en GM werken aan hefe-luchtmotor Ruim de helft in bezit van buitenland Emissie AKU 50 min. converteerbare obligaties Emissie Hoogovens Tevredenstellend resultaat A'damsche Bank voor België Emissie van 3.720.000 Emissie Westlandsche Hypotheekbank VRIJDAG 18 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 LIQUIDITEITSPOSITIE AANMERKELIJK BETER De Philipsaandelen Voortgaande groei Platenverkoop gedaald door televisie? Uitloting Haarlemse leningen Rotterdamse 12 dividend Prospectus verschenen Ver. Glas 11 (onv.) Wessanen 10 (8 Vihamij. verhoogt dividend Daalderop 10 (onv.) en emissie Amstel Brouwerij Bevredigende cijfers voor Van Mierlo Key en Kramer 12% (10%) New York: herstel gestopt De raad van bestuur van de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven deelt in zijn jaarverslag over 1959 mede, dat de rentabiliteit zodanig is verbeterd, dat van een zeer gunstig jaar mag worden gesproken. Deze verbetering van de rentabiliteit is, zoals gemeld, bereikt door een stijging van de omzet met 587 miljoen (de grootste stijging in de geschiedenis van het concern) tot 4.182 miljoen, welke toeneming gepaard ging met een stijging van de winstmarge, namelijk van 15,5 percent van de omzet tot 17,7 percent. Bovendien bleef de omloopsnelheid van het vermogen nagenoeg gelyk. liet bedrijfsresultaat steeg, zoals gemeld, van 557 miljoen tot 740 miljoen; de nettowinst van 244 miljoen tot 351 miljoen. Na uitkering van het voorgestelde hogere dividend (16 percent op de gewone en 8 percent op de preferente aandelen tegen verleden jaar respectievelijk 14 percent en 7,6 percent) zal voor interne financiering circa 217 miljoen (62 percent van de nettowinst) beschikbaar blijven of ruim 75 miljoen meer dan uit de winst over 1958, niet tegenstaande voor de winstuitkering 133,8 miljoen) ruim 31 miljoen meer nodig is dan verleden jaar. De in het verslagjaar bereikte resul taten werden, naar voorts in het verslag wordt meegedeeld, natuurlijk in gunstige zin beïnvloed door de verbetering van de wereldconjunctuur. Voorts hebben in het bijzonder ook de nieuwe produkten zich in een goede afzet mogen verheugen in een zich verruimende markt. In het kader van dc continuïteit is het echter van gro tere betekenis dat de belangstelling voor Philips' produkten in toenemende mate een stx-uctueel karakter draagt, nu onder invloed van de stijgende levensstandaard de koopkracht zich verhoudingsgewijs sterk op de produkten van de elektrotech nische industrie concentreert. Onder deze omstandigheden heeft het bestuur van Philips gemeend een ruimer investeringsbeleid te moeten voeren. De consequenties van dit beleid voor de ver mogensbehoefte van het concern worden eerst op langere termijn ten volle merk baar. In de jaren I960 en 1961 zullen de investeringsuitgaven, naar in dit verband van bevoegde zijde valt te vernemen, waarschijnlijk met enige tientallen mil joenen guldens stijgen ten opzichte van 1959. De financiering van de toeneming van de duurzame produktiemiddelen als ook van de in debiteuren vastgelegde middelen kon met beschikbaar eigen vermogen en door een met de activiteitstoeneming cor responderende stijging van de schulden op korte termijn plaatsvinden. Ook in 1960 zal naar bij informatie van bevoegde zijde wordt vernomen geen beroep op de kapi taalmarkt worden gedaan. Mede doordat de toeneming van het in voorraden vastgelegde bedrag sterk bij de activiteitsstijging ten achter bleef, ver toonden de liquide middelen per saldo een belangrijke toeneming, en wel met 161,6 miljoen tot 657,6 miljoen. De verhouding van eigen tot vreemd vermogen is verder verbeterd. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van de conversie van ruim 100 miljoen obligaties in aan delen en van de winstinhouding. Door de verbetering van de produktivi- teit, die vrijwel in het gehele concern kon worden gerealiseerd, daalden de arbeids kosten per eenheid produkt. De hoge be zettingsgraad van de bedrijven had even eens een gunstig effect. Het feit dat de welvaart in de grote Westeuropese landen sterk toenam heeft ertoe geleid dat een belangrijk deel van de omzetverstijging in Europa werd ge realiseerd. Vrijwel alle hoofdindustriegroepen heb ben tot de vergroting van de omzet bij gedragen. Wederom kwam een belangrijk deel van het totale accrès voor rekening van televisieontvangers, -buizen en -onder delen, zij het ook dat dit aandeel niet zo groot was als het jaar tevoren, toen het meer dan de helft bedroeg. De gunstige ontwikkeling in de omzet van halfgelei ders en magnetische bandopnemers zette zich in 1959 onverminderd voort. Voorts onderging de omzet van verscheidene reeds lang gebrachte artikelen een stimu lerende invloed van nieuwe technieken en moderne vormgeving. De toeneming van de produktie in Nederland bedroeg 20 percent en lag daar mede boven het concerngemiddelde. De uitvoer uit Nederland steeg met 23 per cent tegen 20 percent het jaar tevoren. Het in duurzame produktiemiddelen vastgelegde bedrag nam in 1959 wederom aanzienlijk toe. De netto aanschaffingen bedroegen 279 miljoen, hetgeen ten op zichte van 1958 een stijging betekent van 20 miljoen. Hierin komt slechts gedeelte lijk tot uitdrukking de reeds in 1958 be gonnen en gedurende het verslagjaar voortgezette verruiming van de votering voor nieuwe projecten. De stijging van de liquide middelen is te verklaren uit verscheidene oorzaken, waarvan het verslag als de belangrijkste noemt het lage voorraadniveau, het gun stige winstcijfer en de toevloeiing van kas middelen, verband houdend met de con versie van per 1 januari 1959 nog uitstaan de converteerbare obligaties. Van de aan vulling van de voorraden en de uitvoering van de investeringsprojecten zal een druk op het niveau van de liquide middelen uitgaan. Het eigen vermogen is gedurende het verslagjaar met 344 miljoen toegenomen In verband met het jaarverslag van de n.v. Philips te Eindhoven verneemt het ANP, dat Philips in het najaar van 1958 met de General Motors Corpo ration een overeenkomst heeft gesloten, waarbij aan de Amerikaanse onder neming de patenten en knowhow op het gebied van de ontwikkeling van de hete-luchtmotor ter beschikking zijn gesteld. General Motors ontwikkelt de hete-luchtmotor verder in haar labo- tatoria en ontvangt daarbij assistentie van de Philipslaboratoria, die zelf voortgaan met hun research op dit ge bied. Philips acht het van betekenis, dat General Motors met haar veel grotere kennis en ervaring op het gebied van motoren iets ziet in de hete-luchtmotor Indien het in de toekomst komt tot commerciële toepassing van de motor, dan zal dit uiteraard een bron van in komsten voor het Philips-concern tv or den. Meer dan de helft van de aandelen in de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken is in buitenlands bezit. Dit is van de zijde van het Philips-concern in verband met het heden verschenen jaarverslag mee gedeeld. Op 1 januari was 28"ln van de aandelen in Amerikaanse bezit; het per aandelen in Amerikaans bezit; het per- 30 gestegen. Verder was op 1 januari 10°/o in Frans bezit, 7% in Engels bezit, 6"/n in Zwitsers bezit en l"/o in Duits bezit. Het Nederlandse belang bedroeg dus op 1 januari 48"In. Bij een Ameri kaans belang van 30n/o kan het Neder landse belang op 46% worden aange nomen. In dit verband va.lt voorts te ver nemen, dat het bestuur van de n.v. Philips de studie over hetgeen het aan vragen van notering van de aandelen op de beurs te New York met zich brengt thans bijna heeft voltooid. Deze studie omvat een zeer omvangrijke en veel tijd vereisende procedure. Philips heeft de studie ter hand genomen om gereed te zijn wanneer zich te eniger tijd de noodzaak zou voordoen, notering ter beurze van Neiv York aan te vragen met 2.266 miljoen. Gedeeltelijk is de stij ging veroorzaakt doordat als gevolg van de verwisseling van converteerbare obli gaties het aandelenkapitaal toenam met 51 miljoen en aan de agio netto 67 miljoen werd toegevoegd, voor een ander deel door een toevoeging van 217 mil joen aan de ingehouden winst in overeen stemming met de voorgestelde winstver deling. Het uitgegeven gewoon aandelenkapitaal bedroeg einde 1959 619.030.000 (eind 1958 537.038.000) en het uitgegeven 6 percent cumulatief preferent kapitaal onveranderd f 144 miljoen. De agio is gestegen tot f 154.037.000 per eind 1959. (vorig jaar 118.245.000). Het vreemd vermogen op lange termijn daalde met 102 miljoen als gevolg van de verwisseling van de converteerbare obligaties. Van de schulden op korte ter mijn tonen de bankkredieten een daling. De belastingverplichtingen zijn iets meer toegenomen dan in overeenstemming is met de hogere winst. De overige schulden op korte termijn stegen overeenkomstig de toegenomen activiteit. De verhouding tus sen het eigen en het vreemd vermogen verbeterde doordat het eigen vermogen sterker toenam dan het vreemd vermogen; ten gevolge van afronding komt dit niet tot uitdrukking in'een stijging van het des betreffende verhoudingsgetal; het bleef 0,9. De verhouding tussen vlottend kapi taal en schulden op korte termijn bleef gunstig. Per ultimo 1959 lag het betrokken verhoudingsgetal op 2,1 en was daarmede gelijk aan dat van een jaar tevoren. De raad van bestuur ziet de toekomst van het. concern met vertrouwen te gemoet. Hij baseert zich daarbij niet al leen op de kracht van zijn produktie- en commerciële organisatie, maar ook op de structurele tendentie in de toenemende vraag naar Philips' produkten en de ver sterking van de researchactiviteit. Hij gaat er hierbij van uit dat de internationale politieke tegenstellingen zich niet zullen toespitsen. Voor het lopende jaar verwacht het be stuur, dat de gunstige conjunctuur in het merendeel van de landen waarin Philips activiteit ontplooit zal blijven aanhouden, hetgeen voor de omzet in 1960 een belang rijke toeneming doet verwachten, zij het geringer dan die in 1959 ten opzichte van 1958. Deze vermindering van de omzet stijging zal, naar ter toelichting nog werd meegedeeld, waarschijnlijk niét meer dan 3 a 4 percent bedragen. De financiering baart voor het lopende jaar geen zorgen Zich baserend op zijn verwachtingen ten aanzien van de verdere voortgang van de verbetering van de produktiviteit acht de raad van bestuur het vooruitzicht op een goede rentabiliteit gerechtvaardigd. Van onze financiële medewerker) Als men kennis neemt van de jaarcijfers van Philips, opgenomen in ons nummer van maandag j.l. en van het thans versche nen jaarverslag, valt er slechts één ding te betreuren dat het percentage aandelen, dat in het buitenland wordt gehouden, in 1959 van 47 tot 54 percent is gestegen. Naar globale schatting bevindt zich thans 30 percent van het gewone kapitaal in de Ver enigde Staten tegen 15 percent een jaar geleden. Duitsland heeft er circa 1 percent, Engeland 7 percent, Frankrijk 10 percent en Zwitserland 6 percent, tegen resp. 0, 8, 15 en 9 percent een jaar geleden. Vooral Amerika blijkt dus in 1959 de grote koper te zyn geweest. Met een omzet van meer dan 4 miljard gulden heeft Philips haar positie als we reldconcern op elektronisch en elektro technisch gebied in 1959 opnieuw ver sterkt en aan haar groei is ook nu nog geen einde gekomen. De diepte-investeringen van de laatste jaren (alleen in 1959 werd 279 miljoen geïnvesteerd) hebben ertoe geleid, dat de arbeidskosten per eenheid produkt belangrijk zijn gedaald, zodat de netto-winst na aftrek van afschrijvingen en belastingen van 6,8 percent in 1958 tot 8,4 percent in 1959 is gestegen. Dat het tot 16 percent verhoogde contan te dividend ruim is verdiend, blijkt wel uit het feit. dat in 1959 62 percent van de winst in het bedrijf bleef tegen 58 percent in 1958. Philips heeft thans een vermogen van ruim 2 1/4 miljard gulden, na de uit kering van de bonus-aandelen bestaande uit rond 650 miljoen gewone aandelen en 144 miljoen gulden preferente aandelen en 1472 miljoen reserves, waarvan 122 miljoen gulden agio-reserve, welke circa 18 per cent van het daarop rechthebbende kapi taal draagt. Met de uitkering van een be lastingvrije bonus kan dus nog enige jaren worden voortgegaan. Daar het roulerend bedrijfskapitaal in 1959 van 1, 4 miljard tot 1,6 miljard is ge stegen, zal het Philips concex-n de verdere stijging van de omzet, welke ook voor 1960 wordt verwacht, uit eigen middelen kun nen financieren en mede door de verder voortgaande verbetering van de produk tiviteit zal de bedrijfsrentabiliteit kunnen blijven toenamen. Dit wil zeggen, dat aan de mogelijkheid tot handhaving van het dividend over het thans weer vergrote ka pitaal. niet behoeft te worden getwijfeld. Niet alleen het bioscoopbezoek, ook de belangstelling voor grammofoonplaten schijnt nadelige gevolgen te ondervinden van de televisie. Het bestuur van Philips deelt in zijn jaarverslag over 1959 mee, dat. de belangrijke uitbreiding van de we reldmarkt voor grammofoonplaten, die tot 1958 heeft geduurd, in het afgelopen jaar tot stilstand is gekomen. Naar de mening van het bestuur van Philips is dit ver- schijnsel ongetwijfeld beïnvloed door de enorme ontwikkeling van de televisie. Phi lips gelooft echter, dat deze toestand van voorbijgaande aard is. Het Philipsconcern meldt over 1959, dat zijn verkoop van grammofoonplaten wel iswaar kwantitatief enigszins steeg, maar dat de netto omzet in dezé afdeling in ver gelijking met het vorige jaar met 4 per cent daalde. Op 8 april aanstaande zal 's morgens om 10.00 uur ten stadhuize te Haarlem in het openbaar worden uitgeloot obligaties van de 3 percent geldlening 1938 tot een be drag van 310.000 en van de 4 percent lening 1951 tot een bedrag van 131.000, ten laste der gemeente Haarlem. De vergadering van commissarissen van de Rotterdamse Vennootschap voor Beleg ging in Huizen heeft vandaag besloten om aan de in april te houden aandeelhouders vergadering voor te stellen een dividend van 12 percent uit te keren. Het bestuur van de Algemene Kunst zijde Unie n.v. te Arnhem heeft, behou dens de statutair vereiste goedkeuring van de vergaderingen van houders van cumu latief preferente aandelen en houders van obligaties, besloten over te gaan tot uitgif te van nominaal ruim 50 miljoen in ge wone aandelen convei-teerbare obligaties, uitsluitend aan houders van gewone aan delen in de verhouding van nominaal f 2000.- obligaties op nominaal 5000.- aandelen Nadere gegevens zullen nog be kendgemaakt wox'den, zodra het dividend voorstel over 1959 gepubliceerd is. Blijkens het heden verschenen prospec tus staat de inschrijving op de reeds aan gekondigde uitgifte van 51.556.000 (cer tificaten van) gewone aandelen tegen 150 percent door Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJ- muiden open op 5 april bij de Nedei'land- sche Handel Maatschappij, Amsterdamsche Bank, Twentsche Bank en Rotterdamsche Bank. De stortingsdatum is 19 april. De stukken zijn aan toonder en 1.000 en 100 groot. Zij delen ten volle in de resul taten over 1960 en volgende jax-en. De in schrijving staat uitsluitend open voor hou ders van gewone aandelen en van certifi caten. Het bezit van 600 aan gewone aan delen geeft recht op toewijzing van 400 nieuwe (certificaten van) gewone aandelen en 300 aan oude certificaten geeft recht op toewijzing van f 200 aan nieuwe cer tificaten. De claimhandel begint op 22 maart. Notering ter beurze en dooreen leverbaax-heid met de reeds uitstaande (certificaten van) gewone aandelen zal worden aangevraagd. In de vandaag gehouden vergadering van commissarissen van den .v. Vereenig- de Glasfabrieken te Schiedam is besloten voor te stellen over het boekjaar 1959 een dividend uit te keren van 11 percent (onv.) in contanten. In een heden gehouden vergadex-ing van commissarissen en directie van Wessanen's Koninklijke Fabrieken n.v. te Wormerveer is besloten om aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1959 een divi- den van tien percent op de oude en van 2V» percent op de nieuwe aandelen te declareren (over 1958 werd op de oude aandelen acht percent dividend uitgekeerd). De jaarvergadering zal op 27 april a.s. in Wormerveer worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van commissa rissen en directie van de n.v. Verenigde Industrie- en Handelmaatschappij Vihamij te Arnhem om aan de algemene vergade x-ing van aandeelhouders, welke in de laatste week van april zal worden gehou den. voor te stellen om over het per 1 januari 1959 uitstaande aandelenkapitaal een dividend van negen percent uit te keren. Op de in 1959 uitgegeven aandelen zal alsdan het uit te keren dividend 41/a percent bedragen (over 1958 werd acht pex-cent uitgekeerd). De directie van de n.v. Koninklijke Me- taalwarenfabriek v.h. J. N. Daalderop en Zonen te Tiel zal op de algemene aandeel houdersvergadering van 12 april voorstel len een dividend uit te keren van tien per cent (onv.). Bovendien ligt het in de be doeling om binnen afzienbare tijd met een emissie te komen. Het jaarverslag zal in de loop van de volgende week verschijnen. De gang van zaken en het behaalde be drijfsresultaat bij de Amsterdamsche Bank voor België n.v. te Antwerpen, een filiaal van de Amsterdamsche Bank n.v, te Am sterdam, is blijkens het verslag in 1959 tevredenstellend geweest. De winst bedroeg bijna Belg. frs. 16,5 miljoen tegen Belg. frs. 13,1 miljoen over 1958. Uitge keerd wordt een onverandex-d dividend van zes percent over het van Belg. frs. 100 miljoen tot Belg. frs. 125 miljoen vex-hoog de kapitaal. Aan een op 28 maart te houden buiten gewone algemene vergadering van aan deelhouders in Amstel Brouwerij n.v. te Amsterdam zal goedkeuring worden ge vraagd voor de vergroting van het ge plaatste kapitaal door uitgifte van nomi naal 3.720.000 en de opheffing van de dividendreserve door samenvoeging van deze met de bijzonder ereserve tot een extra reserve, waarover geen tantième aanspraken bestaan. Het ligt in het voornemen de koers van uitgifte vast te stellen op honderd percent. Voorkeursrecht ,-oor houders van aandelen op naam tot inschrijving op aandelen op naam of op niet-royeerbare certificaten en voor houders van niet-royeerbare cer tificaten tot inschrijving op niet-royeer bare certificaten, een en ander in de ver houding van twee oude op een nieuwe. De nieuwe aandelen en certificaten zullen delen in Va van het dividend over het boek jaar 1960. Het ligt in het vooi-nemen aan de eer lang te houden jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1959 een onver anderd dividend van twaalf pc-rcent in contanten, waarvan reeds zes percent als intei-im-dividend is betaald, en een extra stock-dividend van twee percent uit te keren. De dix-ectie van Van Mierlo en Zoon n.v. te Breda (waarvan het gehele aandelen kapitaal in bezit is van de Twentsche Bank n.v.) kan over 1959, blijkens het jaarverslag, op een bevredigende gang van zaken terugzien. Over het algemeen was 1959 voor handel en industrie in Noord- Brabant een gunstig jaar, aldus de direc tie. De inkomsten uit interest hebben 4.043.855 4.120.067) bedragen. Door pi'ovisie werd verkregen 1.240 593 993.342). De onkosten vergden 3.913.279 3.342.551). Bijzondere reserve, opgenomen onder cx-editeui'en, mede ter voldoening van verschuldigde belasting en extx-a afschriiving op gebouwen, vereiste 888.169 1.368.358). Voorgesteld wordt een dividend van twaalf percent (vorig jaar tien percent) over het onveranderde kapitaal van 4.025.000. De n.v. Westlandsche Hypotheekbank te Den Haag deelt mede dat zij de inschrij ving openstelt op 3.362.500 aandelen op naam, delende in de resultaten over 1960 voor de helft en in die over de volgende boekjaren ten volle, tegen 100 percent. De inschrijving is op vrijdag 8 april en is uitsluitend voor houders van claims in de verhouding van 4 op 1. De storting moet Geschieden op vrijdag 1 juli. De directie acht het in verband met de voortdurende groei van het concern gewenst het ge plaatste kapitaal reeds thans met 25 per cent te vergroten. Op de nieuwe aandelen zal 10 percent verplicht moeten worden gestort. Het bedrijf blijft zich gunstig ont wikkelen en de directie meent ook over het vergrote kapitaal een bevredigend dividend in het vooruitzicht te mogen stellen. Directie en commissarissen van Key en Kramer Asphalt Ruberoid n.v. hebben in hun vergadering besloten aan de op 27 april aanstaande te houden algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over 1959 een dividend uit te keren van 12 pei'cent (over 1958 werd 10 percent be taald). De opwaartse tendens van de Newyorkse effectenbeurs is tot staan gebracht, door dat bij lichte handel de fondsen die de toon aangaven, onder winstneming kwa men te lijden. Spoorwegen, staalfondsen, chemische waarden en elektronische fond sen gaven thans de neex-waartse tendens aan, hoewel er toch ook winsten zijn ge maakt. Doordat Baltimore and Ohio, Louisville and Nashville, beide omstreeks een dollar verloren, kwam ook een eind aan de zes dagen duidende stijging in de spoorweghoek. U.S. Steel, Youngstown en Armco verloren alle ongeveer een dollar bij de staalfondsen. Chemische waarden gaven verliezen van omstreeks 134 te zien bij Allied en Union Carbide, en ongeveer een dollar winst bij Eastman Kodak. Het beursvolume was 2.140.000 aandelen. Van in totaal 1183 verhandelde fondsen sloten 403 hoger en 559 lager. Het industriege middelde kwam van 616.73 op 615.09, dat van spoorwegen van 146.51 op 145.61 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.71 op 87.42. (UPI) Aalsdijk 17 te Penang. Abida 17 van Point For tin naar Landsend. Albireo 17 te Genua. Alpherat 18 te Las Palmas verwacht. Andijk 18 te Havana. Abbekerk 17 aan. Bremen van Hamburg. Almkerk 17 van Minikoy naar Freemantle. Amstelmolen van Okinawi naar Kobe. Andijk 17 vertrek Havana naar Havana. Asmidiske 17 van Scilly naar IJmmuiden. Alkaid 17 van Quessant naar Marseille. Algenib 17 vertrek Benisaf naar Amsterdam. Amerskerk 17 van Melbourne naar Aden. Annenkerk 17 verw. Kaapstad van Las Palmas. Alhena 17 vertrek Montevideo naar Santos. Alphard 17 vertrek Takoradin aar Las Palmas. Alchiba 17 vertrek naar Bahia naar Antwerpen. Asterope 17 van Norfolk naar Nederland. Atys 17 van Barranquilla naar Curacao. Akkrumdijk 17 van Cristobal naar Los Angelos. Alcor 17 van Marseile naar Genua. Amstelland 17 aankomst St. Vincent. Achiles 18 te Guayaquil. Agamemnon 18 te Maracaibo. Alchiba 17 van Bahia naar Antwerpen. Alcor 17 van Marseile naar Genua. Algenib 17 van Benisaf naar Adam. Amerskerk 17 Kap Guardafui naar Aden. Amstelland 17 te St. Vincent. Annenkerk 17 te Kaapstad. Area (t) 18 van Kingston naar Curacao. Argos 17 van Lisabon naar Oran. Artemis 17 van Aruba naar Port of Spain. Averdik 18 te Genua. Alis 17 van Port Talbotn aar Rotterdam. Alioth 18 van Beyroet. naar Port Said. Amerskerk 18 te Aden. Bengalen 17 van Bombay naar Cochin. Bennekom 17 van Porta Cardon naar Porto Cordaz. Borneo 17 van Bugo naar Sorong. Banggai 17 van Guardafui naar Djiboeti. Baarn 17 van Rotterdam naar Curacao. Bawean 17 vertrek Songkla naar Patani. Breda 17 van Puerto Orda naar Amsterdam. Bawean 17 van Songkla naar Pattani. Beninkust 18 te Hamburg. Banda 18 te Cristobal verwacht. Caltex The Hague (t) per 17 Aden naar Ara bische Golf. Camerounkust 17 ten anker Bonny rivier naar Port Harcourt. Cities Service Valley Forge (t) 17 te Bandar- mashur. Caltex the Hague 17 van Aden naar Arab. Golf. Camerounkust 17 ten anker Bonny rivier Sapele Port Harcourt. Caltex Arnhem van Aruba naar Puerto Miranda. Camitia 17 van Martinique naar Landsend. Castor 18 var Cartagena Tunis naar Cartagena. Cinulia 17 van Willemstad naar Roterdam. Calamares 18 van Acapulco naar Los Angeles. Camitia (t) 17 van Martinique naar Stanlow. Caltex Arnhem (t) 18 te Porto Miranda. Caltex Gorinchem 17 v Frederica-Brunsbutelkoog Casana 17 van Ipswich naar Londen. Congokust 18 Quesant naar Freetown. Dmteldijk 18 van Landsend naar Bermuda. Diloma 17 vertrokken van Thameshaven naar Roterdam. Dorestad 17 aankomst Curacao van Philadelphia. Diogenes 19 verwacht te Curacao. Dorestad 17 te Curacao. Diemerdijk 16 van Cristobal naar Los Angeles. Eenhoorn 17 van Istanbul naar Burgas. Eso Roterdam (t.) 17 van Port Said naar R'dam. Esso Nederland 17 van Aden naar Fawley-Mna. Friesland 17 vertrek Brunsbutel naar Dunstone. Eemland 17 van Cherbourg naar Las Palmas. Ficiducia 17 van Londen naar Middelharnis. Philine 17 van Littlequain naar Gibraltar. Ficuducia 2 van Maassluis naar Boston. Foresthill vertrek Suez naar Mena. Forest Hill 18 Djeddah naar Mena al Ahmadi. .Guineekust 17 ten anker rede A era. Groote Beer 17 van Diego Garcia naar Free mantle. Grotekerk 17 van Minikoy naar Singapore. Gabonkust 17 van Porte Noire naar Monrovia. Geertje Buisman 19 van Genua naar Feliu de Guixols. Heemskerk 17 van Hamburg naar Antwerpen. Holendrecht 17 naar Emden. Hilversum 17 van Mobile naar Le Havre. Hispania 17 van Bona naar Glasgow. Ivoorkust 17 vertrek Victoria naar Accra. Iberia 17 van Bilbao naar Dordrecht. Irene 17 van Sas van Gent naar Londondery. Jans 17 van Londen naar Amsterdam. Jenjo 17 van Frederiksund naar Gent. Johannes Frans 18 te Coquimba. Kaap Hoorn 17 van Willemstad naar New York. Karachi 17 vertr. Belawan naar Tandjong Priok. Kabylia 17 vertrek New York naar Cardon. Karakorum 17 te Soerabaia. Korenia 16 vertek Philadelphia naa Cuacao. Kabylia (t) 17 van New York naar Porta Cardon. Karachi 17 van Belawan naar Tandjonk Priok. Kelia (t) te Curacao. Kopionella (t) 17 Monapas naar New York. Keizerswaard 17 v. Porta Cardon n. Montevidea. Kopionela 17 van Porta Cardon naar New York. Kerkedijk 17 van Antwerpen naar New oYrk. Korendijk 17 van New York naar Antwerpen. Kryptosl7 verwacht aankomst Limhamn. Kryptos (t) 17 te Limhamn. Liberty Bell 17 van Bandarmashur naar Phila delphia. Kieldrecht 17 van Suez naar Aden. Limburg 17 van Semarang naar Cheribon. Lissekerk 17 van Suez naar Muskat. Lingestrom van Londenn aar Amsterdam. Leuvekerk 17 vertrek Rotterdam n. Marseille. Laertes 17 van Aden naar Singapore. Leopoldskerk 18 t/a Shatt al Arab. Maas 18 te Hamburg. Maron 18 te Bremen. Marjan van Boulogne naar Rotterdam. Mersey Lloyd 17 verwacht aankomst Limhamn. Moordrecht 17 van Shatalarab naar Philadelphia. Meliskerk 17 vertrek Khorramshahr n. Buslure. Muiderkerk 17 vertrek Zanzibar 18 verw. aank. Nacala. Munttoren 17 vanwacht Curacao van Dakar. Meerdrecht 17 van Norfolk naar Rio de Janeiro. Molenkerk 17 vertek Kopenhagen n. Stettin. Medon 17 van La Guaira naar Wilemstad. Meliskerk 17 van Khorramshar naar Bushire. Mersy Lloyd 18 van Aden naar Singapore. Molenkerk 17 van Kopenhagen naar Stettin. Muiderkerk 18 Nacala verwacht. Munttoren (t) 18 te Curacao. Martinistad 17 van Dover naar Ternuezen. Mentor 18 New Orleans verwacht. Minos 18 te Tolkis. Naes Lion 17 St. Vincent naar Rotterdam. Nederwester 19 verw. aank. Newport News. Neder Weser 19 New port News verwacht. Nias 17 van Matarani naar Chimbote. Nyenburg 17 van Londen naar Rotterdam. Naess Lion (t) 18 Kaap Flnisterre naar R'dam. Noordwijk 18 Dover naar Monrovia. Oranjefontein 17 te Bremen. Oldekerk 17 van IJmuiden naar Hamburg. Oranjestad 17 aankomst Elbe rivier. Ouwerkerk 18 verwacht Suez naar Aden. Oberon 17 van Madeiran aar Paramaribo. Ouwerkerk 18 Suez verwacht. Oranje 17 verw. te Sydney naar Melbourne. Ossendrecht 18 te Ryeka. Prins Willem II 17 te Valencia. Prins Alexander van Gibraltar naar Napels. Prins Willem III 17 aankomst Valencia. Papendrecht 17 van Wismar naar Novorossisk. Parkhaven 17 van Roterdam naar Rio de Janeiro. Paloma 17 van Sharpness naar Alblasserdam. Pamir van Rouen naar Huil. Randfontein 18 te Kaapstad. Riouw 17 van Genua naar Port Said. Roggeveen van Albany naar Auckland. Rijndam 18 van New York naar Halifax. Strat Clement 18 van Sydney naar Melbourne. Stad Leiden 17 te Savona. Stad Dordrecht 17 van Roterdam naar Civita Vechia. Stad Utrecht 17 van Hamburgn aar New York. Stad Alkmaar vertr. Avon mouth naar Hamburg. Stad Breda 17 van Genua naar Sfax. KON. OLIE, PHILIPS EN HOOGOVENS VAST. Opnieuw gesteund door de goede ten dentie in Wall Street waren gisteren aan delen Kon. Olie en Philips wederom aan de vaste kant. Er was vraag van het bui tenland en het publiek. De handel was echter niet groot. Er was slechts aanbod op hogere prijzen. Aandelen Philips waren op 794 circa 7 punten hoger. Kon. Olie boekte op 156,30 circa 3 gulden winst. Unilever en AKU vielen bij opening eer der tegen doch konden zich later goed herstellen. AKU steeg van 448 tot 449*6. Unilever liep op van 743 tot 746. In beide hoeken was de handel minimaal. Voor Hoogovens bestond opnieuw een flinke be langstelling. De vorige dag werd in deze papieren voor nominaal f 496.400 omgezet. Gisteren stegen de aandelen tot 776. Scheepvaai'ten doorelkaar een weinig beter gedisponeerd met geringe omzetten. HVA en Amsterdam Rubber boekten enige winst. De hausse voor de staats obligaties bleef aanhouden. De 4 V per cent lening 1960 passeerde zelfs de 100 percent. In de lokale sector werden aan delen Koninklijk Papier een paar punten hoger geadviseerd, evenals Key en Kra mer. Amsterdamsche Ballast kreeg een hogere adviesprijs op de miljoenenorder e uit Iran. Aandelen De Lint's Industrie en Handelmij. enige nun ten hoger. Prolongatie 3'/. percent. (ANP) Boeke en Huidekoper van 157 op 159; Boom-Ruygrok van 164 op 165; Figée van my, OP 182- VERHANDELDE FONDSEN 16maart 17 maart Totaal 451 470 Hoger 229 (50.8°/o) 236 (50.0%) Lager 116 (25.7°/o) 116(24.7%) Gelijk 106 C3.5°/o) 118(25.3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U442 Kon. Olie 154.80155.50 Philips 791—796 Unilever 735741 Hoogovens 774775 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U440 Yv442 441 Kon. Olie155.30—155.40 155.50 Philips 793—796 794 Unilever 741—742 741 Hoogovens 772779 775 DE STEMMING BIT DE OPENING VAN HEDEN. HOOGOVENS FAVORIET Bij opening vormde zich een grote hoek in Hoogovens. Er was zeer veel belang stelling. Gisteren en eergisteren was er een grote omzet en dit werd ook voor van daag verwacht. Op de komende emissie nam het buitenland flink materiaal op. Bij een overigens nauwelijks prijshoudende tendens kon Hoogovens de stijging met en kele punten voortzetten. Andere favorieten van gisteren konden zich niet goed hand haven. De lichte verkoopdruk van gis teren in Wall Street en het vooruitzicht van het weekeinde heeft de animo ook internationaal verminderd. Europese beur zen gaven weinig steun. Londen opende onzeker en de tendens op de Westduitse beurzen was in doorsnee gemakkelijker. Royal Dutch was gisteren in Wall Street niet zoveel gestegen als hier verwacht werd. De koers in Amsterdam paste zich aan New York aan en ging 70 cents om laag. In het internationale verkeer wordt van Kon. Olie een stockdividend verwacht. Dit verklaart ook de meerdere vraag der laatste dagen. Philips reageerde niet op de publikatie van het jaarverslag en was 2 a 4 punten lager, naderhand werd weer stand geboden. A.K.U. en Unilever moes ten een kleinigheid prijsgeven. Scheep vaartwaarden nauwelijks prijshoudend. Cultuux-aandelen weinig veranderd. Staats fondsen goed op prijs. Westertoren 17 ten anker Liverpool. Wieldrecht 18 verwacht te Aruba. Waingapoe 18 te Khorramshar. Westertoren 17 t/a Liverpool. Wieldrecht (t) 18 te Aruba. IJsel 17 van Le Havre naar Rotterdam. Zus 17 van Kenitra naar Livorno. KLEINE VAART Ariadne 15 van Duinkerken te Londen. Amstelborg 15 van Frederikstad te Eastham. Ankt 15 van Bordeaux te Londen. Areas 14 van Adam te Genua. Astra 15 van Antwerpen te Plymouth. Barcarola 15 van Swansea naar Dublin. Bianco 15 van Oslo te Londen. Brinda 15 van Adam naar Londen. Cascade 15 van Shoreham te Londen. Cornelia 12 van Dakar naar Bordeaux. Cumulus 15 van Rouaan naar Dublin. Doni 15 van IJmuiden naar Londen. Draka 14 van Tromso naar Glasgow. Drie Gebroeders 15 van Antwerpen naar Dublin. Export 15 van Rotterdam naarLonden. Feda 13 van New Orleans naar Guayaquil. Fiat 15 van Eixoes naar Manchester. Fiducia 15 van Maassluis naar Londen. Finlandia 14 van Belfast naar Cardiff. Fivelborg 15 van Imuiden te Strood. Gazelle 14 van Faversham naar Capelle. Grietje 15 van Carnlough te Ardrosan. Hennie 15 van Hamburg te Grangemouth. Ilias 14 van Rotterdam naar Bilbao, ohn van 14 van Liverpool naar Swansea. Lubox 15 van Ceuta naar Imperia. Luise Emilie 14 van Fowey naar Par. Marvan 15 van Liverpool naar Penmaenmawr. Metropole 14 van Plymouth naar Cardiff. Mies 14 Gibraltar Sete naar Preston. Morag 14 van van Carnavon te Wateford. Nee ton 15 van Port Rivals naar Liverpool. Nijenstein 15 van Garston naar Leterkenny. Roerdomp 14 van Grangemouth naar Berwick. Spaarnestroom 15 van Adam te Londen. Stella Prima 15 van Tel Avlv. Stientje Mensinga 14 van Sete naar Ceute. Tom van Heide 13 Panamakanaal naar New Orleans. Tuskar 15 van Belfast te West on Point. Uranus 15 van Dublin naar Liverpool. Vechtstroom 15 van Bristol naar Cardiff. Vijgendam 15 van Bristoul naar Cardiff. Vijgendam 15 van Algiers naar Londen. Whitsun 15 van Newport naar Cork. Zosma 12 van Buenos Aires naar Asuncion. SLEEPDIENST Sleepboot Cycloop 2 van Burutu n. Las Palmas. Sleepboot Stentor 17 van Rotterdam verwacht. Sleepboot Zeeland 16 weer vastgemaakt Saginaw- bay race naar Rotterdam. Sleepboot Zwarte Zee 15 weer vastgemaakt sleep naar Hamburg. Vorige slotkoers Advleskoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 329 Y-x 329 Ned. Handel Mij 249 Rotterd. Bank 273 272 Twentsche Bank. 281 282 A.K.U 449*4 445 Albert Heijn 360 B 360 508 508 Billiton Mij. II 348 348 Bols 506 506 Ri'hrmann Papier 431 431 Deli-Mij 173.70 173.— Dordtsche Olie 718 VA 717 338 Vi 338 *4 F xineken's 498 497 Hoogenbosch Sch 229 228 Hoogovens 779 787 H.V.A 160Vi 159 408 410 395 395 K.L.M 107,80 107.50 Kon. Ned. Zout 650 650 Kon. Olie 156. 155.50 Müller Nat. Bezit 376 376 Nederl. Ford 395 398 Ned. Gist- en Sp 310 308 Ned. Kabelfabr. 395 395 °hilins Gem Bez. 796 *4 799 Phil id? Pref 280 280 A'dam Rubber 116*6 115*4 Sikkens Lak 590 Stokvis R.S 215 215 Thomassen Dr 625 *i 627 Unilever 743 745 4 Van Rerkel's Pat 277 277 Van Oeldpr Pao. 250 252 Van der Heem 225 Vk 227 Ver. Machinefabr 21114 211 Wessanen 267 267 Wilton Feijenoord 212 212 Zwanenberg-Org. 525 525 rnterunie 184. 184. 205. 205. 491. 490. Ver. Bezit v. 1894 111.— 111. H.A.L 144 V 144 K.N.S.M 170*6 169 4 N. Scheepv. Unie 143 VA 143 V, Ommeren v 239 239 Stoomv. Mij. Ned. 17314 165 Anaconda 55,8/ie 55*4 Kennecott Copper 82 81*4 Aluminium Ltd.. 30% 30*4 Bethlehem Steel.. 47 Vs 47 U.S. Steel 84 YA 83 Republic Steel 65 64 VA American Motors 24 23 u; General Motors.. 46V,g 46*4 Cities Service 43*4 42 VA Shell Oil 68*4 69 Ya Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17