Wetsontwerp door Kamercommissie niet onverdeeld gunstig beoordeeld schilderzelfmei OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De opheffing van Haarlemmerliede en Spaarnwoude HET WEER Treinverkeer gestagneerd door ontspoorde locomotief bij Lisse Stelde minister De Pous ultimatum? Tien gulden meer voor stakers Voorkeur voor samenvoeging van Halfweg en Zwanenburg Financiële steunactie voor de stakers Unieke situatie De Gaulle wil geen parlementszitting CAO's dagbladbedrijven goedgekeurd TOMADO mengbeker Vrije stad Berlijn met UNO-toezicht 74e JAARGANG No 213 VRIJDAG 18 MAART 1960 305e JAARGANG No 61 Tegen Haarlemmermeer HET CONFLICT IN DE BOUW In de krant van heden: Rustig weer Vakbonden wijzen het voorstel van Dura af Gouden Armbanden STUURMALS, COHEN Voor hoe langf Wel nieuwe raden Het woord is aan wforeijou vïuj! Amerikaans plan: Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Donderdag is het treinverkeer tussen Haarlem en Leiden ruim vijf uur gestag neerd. Om ongeveer tien over vier ont spoorde op het rangeerstation in Lisse een locomotief als gevolg van een ver keerde wisselbediening. Hierdoor werden de hoofdsporen versperd. Sinds die tijd re den de treinen uit Amsterdam niet ver der dan Haarlem en uit Den Haag slechts tot Leiden. Tussen Haarlem en Leiden werden onmiddellijk N.Z.H.-bussen inge legd, die de treinreizgers snel verder hebben gebracht. Intussen werd in Lisse met man en macht gewerkt om de loco motief weer in het spoor te brengen. Aanvankelijk werd verwacht dat de stag natie om acht uur zou zijn opgeheven. Het duurde echter tot bijna tien uur voor de eerste trein weer uit Haarlem kon ver trekken. Tegen halfelf ging er weer een Regering en aannemers bewaren thans een diep stilzwijgen over de stand van zaken in het bouwconflict. In Den Haag heeft vanmorgen de mening vaster vor men gekregen, dat regering en aannemers by het jongste contact, dat minister De Pous gisteren legde met de voorzitters van de bouwvakpatroonsbonden, niet ge negen zouden zijn gebleken, ook maar iets af te wijken van de standpunten, die zy in het conflict innemen. Gezien de steeds dringender noodzaak, de staking in de bouwsector zo spoedig mogelijk te doen opheffen, heeft daarom opnieuw de veronderstelling postgevat, dat de minister van Economische Zaken ten einde raad de bouwvakpatroons heeft doen weten, terzake bindende regelingen te zullen afkondigen, indien de aannemers niet binnen een bepaalde termijn de bouw-C.A.O. zouden ondertekenen, in de vorm zoals zij reeds door de Rijksbemid delaars is goedgekeurd, zonder de moge lijkheid van doorberekening van de loons verhoging op lopende werken. Deze geforceerde doorbraak om het con flict uit de impasse te halen, waarin het kennelijk is geraakt, meent men in krin gen van en rondom de bouwsector nog als enige mogelijkheid te kunnen zien om de werkzaamheden op korte termijn te doen hervatten. trein in de richting Haarlem. De D-trei- nen tussen Rotterdam en Amsterdam wer den via Gouda over de binnenroute ge leid. Alle georganiseerde stakende bouwvak arbeiders zullen zaterdag 10 meer bij hun wekelijkse uitkering vinden dan vo rige week. Tevens is de bepaling vervallen, dat de maximale uitkering 80 percent van hun normale loon mag bedragen. De be slissing hiertoe is donderdagavond ge nomen op een vergadering van de C.C.B. in Utrecht. Deze regeling is mogelijk ge worden door het steeds groeiende solidari teitsfonds. (Van onze Haagse redacteur) De Tweede Kamer staat nog steeds vrij aarzelend tegenover wijzigingen in de ge meentegrenzen. Dat blijkt duidelijk uit het vandaag verschenen voorlopig verslag van de vaste commissie voor Binnenland se Zaken over het wetsontwerp tot toevoe ging van het grondgebied van Haarlem merliede en Spaarnwoude aan de gemeen ten Haarlem en Haarlemmermeer. Haarlems aanspraken komen er nog het beste af, tenminste wat Zuid-Schalkwijk betreft. Van verscheidene zijden werd er kend dat het voor Haarlem noodzakelijk is om over bouwterreinen te beschikken. Maar zelfs op dit punt door Haarlem merliede in feite reeds toegegeven blij ken er enige leden te zijn die willen weten hoeveel woningen in Zuid-Schalkwijk zijn geprojecteerd en of de zogenaamde genie- gronden in Haarlem-noord ten westen van het Spaarne honderdveertig hectare ook voor de woningbouw zuilen worden gebruikt. Deze leden worden nog critischer wan neer het om de toevoeging van Spaarn- dam-oost gaat. Zij vragen zich af of de levensvatbaarheid van Spaarndam ge diend moet worden door vergroting van de woningvoorraad en trekken in twijfel of de omstandigheden van Spaarndam sinds de opheffing van de gemeente in 1927 zo zijn gewijzigd dat nu ook het grensbe- loop moet worden veranderd. Zij vragen zich evenzeer af of bestaande en uiterst welkome natuurlijke grenzen als Liede en Mooie Nel doorbroken moeten worden om Haarlem een bruggehoofd te verschaffen, hetgeen zij ook niet kunnen rijmen met de door de minister uitgesproken wenselijk heid van „een sterke groene bufferge meente" tussen Haarlem en Amsterdam. Zij vinden het ook niet noodzakelijk d3t juist Haarlem dat watersportgebied tot ontwikkeling zou moeten brengen. Kan men desondanks uit het voorlopig verslag afleiden dat de meeste leden van de commissie uit de Tweede Kamer wel zullen meegaan met de door Haarlem ver langde gebiedsuitbreiding, de gedachte van de minister het overige deel van Haar lemmerliede en Spaarnwoude bij Haar lemmermeer in te lijven wordt door de meerderheid van de commissie vierkant afgewezen. Dat Halfweg en Zwanenburg tot één gemeente dienen te behoren wordt unaniem onderschreven, de meerderheid gelooft niet dat juist Haarlemmermeer in staat is de gewenste „sterke groene buf fergemeente" te vormen. De spreiding van de bevolking over een relatief groot aantal kernen, die vaak ver van elkaar verwijderd liggen stempelen Haarlem mermeer administratief en politieel tot een moeilijke gemeente. De meerderheid van de kamercommis sie put haar argumenten voor een niet ge ring deel uit een nieuwjaarstoespraak van pao W eerrapporten 1, 2 Buitenlands nieuws 3, 7, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 Agenda van IJmond en Haarlem 6 In de Vishal en op zee6' Kunst 9 Uitgaan in Haarlem9 Op en om het Binnenhof11 Uit het binnenland2, 411 Beeldverhalen 15 Boekenhoekje 15 Feuilleton 15 Horen en Zien 15 Beurs 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Zwakke wind. Vannacht tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen overdag de zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken deelde gisteren desgevraagd aan het A.N.P. mee dat de ministerraad zich gistermorgen, op basis van het bekende regeringsstandpunt en gehoord de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank, heeft beraden over een zo snel mogelijke beëindiging van het bouwconflict. Als uitvloeisel van dit beraad had de minister van Econo mische Zaken (die ondanks zijn griep de Ministerraadsvergadering had bijgewoond) de voorzitters van de drie bouwvakpa troonsbonden tegen drie uur gistermiddag voor een bespreking op zijn Departe ment uitgenodigd. „Geen commentaar. De situatie is erg somber". Met deze weinig hoop gevende woorden verliet de kennelijk opgewonden voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, J. Dura Dzn., gisteren de werkkamer van minister De Pous, na een onderhoud dat de bewindsman gedurende drieëneenhalf uur had gevoerd met de voorzitters van de drie bouwvakpatroons bond. Meer was er van de heer Dura noch van de beide andere bondsvoorzit ters niet te vernemen over het gesprek met de minister en wat daaruit zou voort- vloein. Uit enkele losse gezegden kon slechts worden opgemaakt dat er giste ren in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf niet meer over het conflict zou worden gesproken. Ook het ministerie van Eecono- nmische Zaken weigerde informaties te verstrekken over de bespreking die is bij gewoond door staatssecretaris Roolvink. Teleurstelling De dag, die in enkele kringen met zo veel optimisme was tegemoet gezien, was kennelijk ook voor de werknemers teleur stellend verlopen. „Wij hadden gehoopt dat de werkgevers gevolg zouden geven aan de weg die de president van de Haag se rechtbank zo duidelijk had aangege ven", verklaarde de voorzitter van de lan delijke stakingsleiding, de heer C. Brands- ma gisteravond, „maar zoals de kaarten nu liggen zal de staking van ongeveer 35.000 bouwvakarbeiders worden voortge zet". De heer Brandsma zag evenwel nog geen noodzaak de staking uit te breiden. Geen overleg Het landelijk stakingscomité was overi gens ook allerminst te spreken over het appèl dat de heer Dura tot de bij het conflict betrokken partijen had gericht en waarin hij onder meer had verklaard dat de werkgeversorganisaties bereid zijn de werknemers te werk te stellen tegen de voorwaarden zoals in de nieuwe C.A.O. gesteld, mits de werknemersbonden more le steun verlenen aan het werkgevers standpunt inzake de toepassing van de ri sicoclausule voor de lopende werken. Eveneens bij monde van haar voorzit ter C. Brandsma wees de stakingleiding er nadrukkelijk op van de verklaring van de heer Dura eerst via de radio kennis te hebben genomen „Er is geen sprake van overleg met ons over geweest en wij weten daarom ook niet hoe wij de ver klaring precies moeten interpreteren", al dus de heer Brandsma. De stakingsleiding heeft nu aangeno men dat de werkgevers bereid zijn onder de door hen gestelde voorwaarde van mo rele steun, de in de C.A.O. gestelde voor waarden toe te passen zonder dat deze C.A.O. door de partijen is ondertekend, noch door het College van Rijksbemidde laars is goedgekeurd. „Het door de heer Dura gedane aanbod zou erop neerkomen dat het werk zou kunnen worden hervat op basis van onwettige arbeidsvoorwaar den", zei de heer Brandsma. „En dit is onaanvaardbaar, zowel voor de bona fide werkgevers als voor de werknemers". De stakingsleiding wijst het aanbod dan ook resoluut af. Schade niet 50 miljoen Over de risicoclausule meent de sta kingsleiding niet oordelingsbevoegd ce zijn daar de werknemers zo goed als geen in zicht hebben in het prijsbeleid van de bouwbedrijven. Zij kan dus de werkge vers niet moreel steunen in het handha ven van de clausule. Dit beschouwt de stakingsleiding daarom als een probleem dat de werkgevers in eigen kring moeten oplossen. „Wij kunnen aan de voorwaar de van morele steun niet voldoen", be sloot de heer Brandsma. Hij noemde de verklaring van de heer Dura onaanvaardbaar en geen mogelijk heden bieden tot oplossing van het con flict. Ten slotte deelde hij mee dat de sta kingsleiding zich opnieuw over uitbrei ding van de actie zal moeten beraden, in dien het conflict deze week niet zou zijn opgelost. De heer Brandsma bestreed de stelling van de werkgevers dat met de uit voering van de C.A.O. op de lopende werken voor hen 50 tot 60 miljoen gulden zou zijn gemoeid. Hij stelde het bedrag op nog geen 18 tot 19 miljoen gulden. Financiële steunactie voor stakers Op een gistermiddag te Den Haag ge houden persconferentie maakte de heer Van Mastrigt, voorzitter van het overleg orgaan der drie samenwerkende vakcen- tralen (K.A.B., N.V.V. en C.N.V.) een plan bekend tot het verlenen van finan ciële steun aan de stakende bouwvakkers. „De vakcentrales hebben niét tot deze landelijke actie besloten omdat er bij de organisaties geen geld meer zou zijn om de staking voort te zetten", aldus de heer Van Mastrigt, „wat dat betreft kan het conflict nog wel even duren. Het doel van de actie, waartoe men besloten heeft na aandrang uit het gehele land, is ech ter de stakers te tonen dat men achter hen staat, dat men het eens is met hun standpunt, en zal dan ook beëindigd wor den zodra het conflict in de bouwwereld is opgelost. Reeds zijn aan de plaatselij ke afdelingen van de vakcentralen 35.000 inzamellijsten verzonden „en slechts die, welke aan de achterzijde de handte keningen dragen van penningmeesters van de K.A.B., het N.V.V. en het C.N.V., en bovendien nog doorlopend genummerd zijn, zijn de enig echte...." aldus spre ker. „Hoewel het resultaat van de solidari teitsactie hetzelfde is als de hiermee pa rallel lopende acties van de bouwvakor ganisaties, verschilt zij hiermee toch van De heer Van Tilburg, voorzitter van het NVV, antwoordde op vragen, ge steld naar aanleiding van een onlangs door hem gehouden radiopraatje, dat zijn suggestie dat de overheid eigenlijk de stakersfinancieel zou moeten steunen niet zo vreemd is als zij wel klinkt. „Houden de bouwvakarbeiders door hun slaking immers niet het re geringsbeleid overeind...?" vroeg hij. Hij gaf echter volmondig toe dat er bij verwezenlijking van zijn denkbeeld een werkelijk unieke situatie zou ontstaan, als de situatie van het ogenblik ten minste al niet uniek genoemd kan worden opzet. Betreft de eerste een actie „van de leden voor de leden," de actie van de vak centralen beoogt een daad te stellen van solidariteit „door de werkenden voor de stakers," aldus de heer Van Tilbui-g, voor zitter van het N.V.V. Over de verdeling van de ingezamelde gelden deelde de heer Van Mastrigt nog mede, dat hierin zowel de georganiseer- den als de ongeorganiseerden betrokken zullen worden. Het doen van de uitkerin gen zal geschieden door de vakorganisa ties, welke elk op basis van een verdeel sleutel een gedeelte van de opbrengst van de actie zullen ontvangen. In Den Haag is daar dan alles moge lijk? liepen enkele tientallen ongeorga niseerden te demonstreren achter een bord met het opschrift: „Wij eisen onder tekening van de nieuwe C.A.O." De heer Van Mastrigt vroeg zich af of er misschien binnenkort een „organisatie van ongeor ganiseerden!" in het leven geroepen zou worden. Minder ingewikkeld leek hem ech ter dat de ongeorganiseerden zich dan maar bij de bestaande vakcentralen zou den aansluiten.. PARIJS (Reuter) President De Gaule heeft de parlementaire leiders vrij dag meegedeeld, dat hy van plan is de cis tot bijeenroeping van het parlement in buitengewone zitting van de hand te wijzen. Tien meer dan de voorgeschreven helft van de Kamerleden hebben bijeenroeping gevraagd om de ontevredenheid over de landbouwpolitiek van de regering te be spreken. De voorzitter van de radicale fractie heeft aan de pers meegedeeld, dat De Gaulle van oordeel is dat de grondwet hem niet verplicht aan de eis gehoor te geven en dat bijeenroeping „politiek on gelegen" komt. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Nadat enige tijd geleden de C.A.O. voor de grafische bedrijven was goedgekeurd, heeft thans het College van Rijksbemidde laars zijn goedkeuring gehecht aan de C.A.O.'s voor het grafisch administratief personeel en voor de journalisten. Deze C.A.O.'s gaan resp. per 1 augustus 1959 en per 1 januari 1960 in. burgemeester Van der Willigen, die uit voerig wordt geciteerd. De burgemeester had onder meer gezegd dat de „afstands besturing tot gevolg heeft dat bij dezelfde inspanning een kleiner resultaat wordt be reikt dan wanneer de afstand er niet was". Daarom vragen deze kamerleden of de minister nader wil uiteenzetten waarom hij een gemeente ter grootte van 18.500 hectare met 43.000 inwoners, welke met geheel eigen bestuursproblemen worstelt en door haar eigenaardige structuur het begrip „afstandsbesturing" heeft geïn troduceerd, aangewezen acht om de be stuurskracht voor de meergenoemde groene buffergemeente te leveren. Enige leden wilden zelfs liever de opsplitsing van Haarlemmermeer in bestuurlijk krachtige kernen overwegen. Ook het feit dat het gemeentebestuur van Haarlemmermeer tamelijk lauw heeft gereageerd op de voorgestelde toe voeging van het restant van Haarlemmer liede en Spaarnwoude vonden enige leden een kwaad voorteken voor de bescherming van de agrarische belangen ten noorden van de rijksweg tussen Haarlem en Am sterdam, ook al omdat nog slechts twintig percent van de bevolking van Haar lemmermeer tot de agrarische beroeps bevolking kan worden gerekend. De meerderheid van de commissie meent dan ook, dat een nieuw te vormen gemeente Halfweg-Zwanenburg de voor keur verdient en zij vragen de minister of hij bereid is bij nadere overweging deze gedachte te volgen. Tevens willen zij graag wegen waaruit is gebleken dat Haarlemmerliede in bestuurskracht is te kort geschoten en waarom Gedeputeerde Staten een overeenkomstig voorstel van Haarlemmerliede tot samenvoeging van Halfweg en Zwanenburg van de hand heb ben gewezen. Intussen zijn er ook enige leden die het met deze oplossing niet eens zijn. Zij vra gen zich bovendien af voor hoe lang de voorgestelde grenswijziging afdoende zal zijn. Hoe lang kan Haarlem met deze uit breiding volstaan? Andere leden hadden opmerkingen van gelijke aard met het oog op de Amsterdamse havenaspiraties in de Houtrakpolder. Een dezer leden vond zelfs dat de Houtrakpolder tijdig aan Amster dam moet worden toegevoegd, waardoor Amsterdam aan Haarlem en Velsen zal grenzen, waardoor van een groene buffer gemeente helemaal niets terecht komt. Waarschuwende stemmen tegen het toe geven aan de slok-ops de grote gemeen ten ontbreken echter evenmin. Er is nog een punt waarop de kamer commissie radicaal van mening verschilt met de minister van Binnenlandse Zaken. De commissie wil in Haarlemmermeer, eventueel Halfweg-Zwanenburg, na de grenswijziging in elk geval nieuwe raads verkiezingen uitschrijven. Minister Toxo- peus vond, dat dat best tot de eerstvolgen de „normale" verkiezingen kon wachten. Tenslotte worden er nog enkele detail vragen gesteld, onder meer naar de finan ciële gevolgen van de opheffing van Haar lemmerliede en Spaarnwoude voor burge meester en gemeente-ontvanger. Toen de 24-jarige A.N.W.B.-wegen wacht M. J. Venrooy uit. Rhenen, die dienst doet op het traject Oosterbeek Remmerden, dezer dagen tijdens het middaguur een restaurant in Leersum passeerde, zag hij tot zijn verbazing, dat een jonge leeuw zich via het ver laten terras een weg naar de vrijheid baande. Hoewel hij vertegenwoordigers van deze imponerende diersoort tot dusverre slechts had aanschouwd in de veilige afzondering van de dieren tuin, bedacht de „ridder van de weg" zich geen ogenblik, sprong van zijn motor en toog op jacht. Het gelukte hem, het 140 pond wegende dier, dat zich overigens gelukkig zeer mak be toonde, in de manen te grijpen en te overmeesteren. Op dit ogenblik arri veerde de geschrokken restaurateur, de eigenaar van de jonge leeuw. Zon der dat zich nog moeilijkheden voor deden kon deze zijn merkwaardige huisdier overnemen en weer in be waring stellen. Remy Montalée Van alle dingen die mensen elkander m.oeilijk kunnen vergeven, is de teleur stelling wel het moeilijkst. Advertentie mé BARTEUORISSTR.HAARLEM TEL. 13439 UlDSESTRAAT (3D KONINGSPLEIN} AMSTERDAM TEL 223516 WOLLEN SPORTTRUIEN Advertentie z j O o as ••W" „Ik wist nooit dat 't verschil in prijs zo klein was!" Gekleed volgens de laatste mode voor maar een paar guldens méér! Daarom kiezen jonge vrouwen met eigen kleedgeld uit de internatio nale collecties van 1 Vogelzang. Mode mee eer» heel^ grote M: zoals de Horrockses-japonnen elders in dit blad! Advertentie de verf voor het schilder feest JIKKEMS-TJALLEMA PRODUKT Advertentie Voor 9.50 een elektrische junior mixer. Koop bij uw Tornado koffiemolen de losse U maakt vliegensvlug de heerlijk ste milkshakes,- cocktails, nage rechten enz. Ook ideaal voor babyvoeding. Mengbeker in geschenkverpak king receptenboekje slechts SO NEW YORK (Reuter) „Wall Street Journal" meldt uit Washington dat de Amerikaanse politici een nieuw plan voor Berlijn overwegen om te trachten Rusland het diplomatieke offensief op de topconferentie te ontnemen. Gezegd werd dat het plan, „dat nu op het „State De partment" word besproken en dat zeer waarschijnlijk aan bondskanselier Aden auer zal worden meegedeeld, de oostelijke en westelijke sectoren van Berlijn willen samenvoegen tot een vrije stad die los staat van de beide Duitslanden en be schermd wordt door westelijke en Russi sche troepen". „De vier g rote mogendheden zouden vrije toegang naar en uit West-Europa voor de Berlijners en de Westelijke gar nizoenen waarborgen. Aan de toegangswe gen zouden Oostduitsers, optredend als agenten van Rusland, gestationeerd zijn. UNO-waarnemers zouden deelnemen aan het toezicht op het handhaven der onaf hankelijkheid van de stad". „Een nieuw voorstel zou, naar men hoopt, Rusland kunnen aanmoedigen tot een tegenaanbod dat een basis tot over eenstemming zou kunnen bieden. Volgens de voorstanders van het nieuwe plan zou de aanwezigheid van een kleine onbewa pende staf van UNO-waarnemers in de vrije stad Rusland en zijn satelliet Oost- Duitsland ervan kunnen weerhouden te proberen de stad over te nemen".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1