Doopsgezinde visie op de kerkbouw PUZZEL NUMMER 24 Zie Boven Die winter is verganghen aanbiedingen Nog steeds opwinding over Nederlandse reactie in V.S. FILATELIE maandag Iet op dinsdag onze woensdag speciale donderdag voordelige Kerkelijk Leven Bussum kreeg straf van minister KLM verheugd over nieuwe tarieven Italië hervat gesprek over landingsrechten ZATERDAG 19 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Voor go&do en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Sneller promotie voor fortofficieren? JS SftW zaten sag Het verschoningsrecht van maatschappelijk werkers Geen huurverhoging in Tuindorp-Oostzaan Grote stimulans DE KLM-LAN DIN GSR ECHTEN Congres acht houding Amerikaanse regering juist Kerkelijk Nieuws Amsterdamse stadsuit breiding verdringt 80 tennisbanen Het laatste nummer van „Fundament en bouwstenen", een uitgave van de Gemeen schap voor Doopsgezind Broederschaps- kerkbouw, een onderwerp dat in verband met de recente-financiële kerkbouwacties zeer actueel is. Volgens een artikel van mej. ds. C. E. Offerhaus kan men acht redenen noemen om naar de kerk te gaan: om te luisteren naar de verkondiging van het Woord van God; om het Sacrament te vieren; om samen te zi.in als broeders en zusters, als gemeente van Christus; om te bidden; om samen te zingen tot eer van God; om stil te zijn; om zich af te zon deren van de wereld; en ten slotte om vernieuwd te' worden, herschapen, in welke herschepping de mens aan de ene ty'ant dichter bij God komt en aan de an dere kant beter wordt toegerust voor de taak in de wereld. Bij al deze punten is er sprake van: God gericht, op de mens en de mens gericht op God en daardoor weer op zichzelf. Het kerkgebouw moet dit tot uitdrukking bren gen door een centrum van aandacht, dat overeenkomt met deze dubbele gericht heid. Wat men als centrum van aandacht kiest, hangt samen met de voorkeur van één der genoemde acht factoren. „Wanneer wij ons niet tot de doopsge zinden beperken," aldus ds. Offerhaus, „maar de grote kring van christenen over zien, dan vinden wij onder de verschillen de kerkgebouwen drie hoofdvormen: le de kerk, die voornamelijk gericht is op de viering van het Sacrament, zoals we dat in katholieke kerken zien; 2e de kerk, die voornamelijk gericht is op het luisteren naar de Woordverkondi ging, zoals we dat in vele protestantse ker ken vinden; 3e de kerk, die gericht is op de Heer, zoals Hij in Woord en Sacrament tot ons komt. Lange tijd heeft het tweede type gegol den als het aangewezen protestantse. De aandacht op de Woordverkondiging wordt versterkt door het centraal stellen van de preekstoel met opengeslagen Bijbel. De gemeente is hier op de een of andere wijze omheen gegroepeerd. Bij de nieuwe pro testantse kérken overweegt het derde ty pe. Hier is de preekstoel niet langer het enige hoofdmoment, want daarnaast is de plaats gekomen vanwaar het sacrament bediend wordt. Soms is hiervoor alleen een avondmaalstafel, soms ook een doopvont. Ten onrechte wordt dit nieuwe liturgische centrum wel eens als een rooms insluipsel in het protestantisme beschouwd. Het komt echter voort uit een eigen bewust wording binnen het protestantisme, dat de ze dingen vrij durft te doordenken en niet langer belemmerd wprdt door de reactie verschijnselen op het rooms-kahtolicisme. Plet is opmerkelijk dat aan rooms-katho- lieke zijde eenzelfde vrije ontwikkeling aan de gang is, die ook in de richting van dit derde type gaat. Iedere .gemeente die een kerkbouw voorbereidt, zal moeten overwegen van Welk hoofdtype men wil uitgaan. Persoon lijk geef ik, aldus deze doopsgezinde pre dikante, de voorkeur aan het derde type, omdat hierin de volheid van de verkondi ging in Woord en Sacrament tot uitdruk king wordt gebracht. In de praktijk geeft dit type iets meer moeilijkheden, omdat een rustige evenwichtige opbouw moeilij ker verkregen wordt bij een samenstel van hoofdmomenten dan bij een enkelvou dig centrum van aandacht. Op verschillen de wijzen wordt hier naar een oplossing gezocht. Bij alle drie typen ziet men vaak een duidelijke scheiding of onderscheiding tus sen liturgisch centrum en gemeente door een afsluitend hek, een verhoging of iets anders. Dit schijnt mij ondoopsgezind toe. Verkondiging in Woord en Sacrament ge schieden in het midden van de gemeente. De Heer is in ons midden. Ook de andere bovengenoemde factoren van het „waartoe" van de kerkdienst zijn medebepalend voor het „hoe" van het kerkinterieur. Waar sterk de nadruk ge legd wordt op het samenzijn als broeders en zusters, zal dit ook tot uitdrukking ko men in de opstelling van de zitplaatsen. Onze oude doopsgezinde kerken met de banken als een gesloten ring rondom, de stoelen brengen deze eenheid prachtig tot uitdrukking. Overigens zullen esthetische overwegingen de doorslag geven aan de manier waarop men de eenheid wil accen tueren. Bidden is een geestelijke zaak en heeft volgens velen dus niets met het kerkinte rieur te maken. Toch worden in de doops gezinde kring de stemmen steeds luider, die om knielbanken vragen en ik schaar mij in dit koor. Waarom de bij deemoed en overgave passende houding van het knielen uitsluitend gereserveerd voor doop en huwelijk? Aan de gemeentezang is meestal wel voldoende aandacht gegeven. Wanneer er geen goed orgel is, ligt dat meer aan de financiën. En wanneer er slecht gezongen wordt, ligt het gewoonlijk meer aan ons zelf dan aan het begeleidind instrument. I-Iet orgel blijve een dienende functie in de dienst houden en hoort dus beslist niet als massaal aandachtscentrum in de kerk. Ook als achtergrond van de stilte heeft het orgel een dienende functie. Evenals het bidden is het stil-zijn een innerlijke kwestie, maar ook hier kunnen uiterlijke omstandigheden ons helpen. In het alge meen streve men naar een rustige, even wichtige sfeer. Bij de afzondering van de wereld spelen de ramen een grote rol. Al naar gelang men afzondering wenst,.komt men tot grote, kleine, hoge of lage ramen of soms zelfs tot helemaal geen ramen. Ook de praktische omstandigheden spelen hier een rol." „Bijna, geen mens is ongevoelig voor zijn omgeving," zo besluit ds. Offerhaus haar artikel. „Uiterlijke factoren kunnen de mogelijkheid tot levensvernieuwing be vorderen, maar ook belemmeren. De schoonheid van onze. kerk, versieringen en afbeeldingen kunnen uitdrukking geven aan de liefde voor God en aan onze blijd schap. Ook kan er een verkondiging van uitgaan. Wel moeten wij er op bedacht blij ven, dat versieringen en afbeeldingen er nooit om der wille van zichzelf mogen zijn maar altijd om het geheel, waarbij de hoofdmomenten moeten blijven domine ren". Advertentie HAARLEM ZIJLSTRAAT 9b TELtr.: 2.0340 Bij de behandeling van de gemeentebe groting van Bussum is gisteravond door B. en W. meegedeeld dat de toenmalige minister van Bouwnijverheid, ir. Witte, vorig jaar bij wijze van straf aan Bussum gedurende een bepaald tijdvak geen bouw- premie heeft verleend. Zijn opvolger, de huidige minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, verleende met ingang van november weer de bouwpremie. Deze mededeling verstrekte de burge meester J. C. Haspels als antwoord op een vraag van de fractieleider van de V.V.D.. ir. T. de Maaré. De burgemeester was er bij toeval achter gekomen, want de mi nister had het nimmer medegedeeld. Bij onderzoek in Den Haag bleek dat de straf was toegevoegd naar aanleiding van een raadsbesluit, waarbij de verkoop van grond in de Westereng aan de stichting huizenbouw van de gereformeerde kerk was verworpen. De minister had aan deze stichting reeds premie toegezegd voor de bouw van 16 woningen. De verwerping van dit raadsbesluit heeft in het gehele land stof doen opwaaien. De gemeenteraad verbaasde zich er over, dat hij nimmer op de hoogte was gesteld van deze strafmaatregel, waarvan de burgemeester wel mededeling had ge daan in het college Van B. en W. Staatssecretaris Calmeyer heeft in uit zicht gesteld, dat officieren van fortifica tiën en officieren-technisch opzichter de eindrang van majoor kunnen krijgen. Hij deelt dit mee in een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen van het Kamerlid Blom. De staatssecretaris zal verder nagaan of de bevordering van deze categorieën officieren een wat snel ler verloop, kan hebben. Advertentie Horizontaal: I. Als je diner je dit doet ben je het nog niet. (8). 5. Dit instrument voor binnenhuissport ken ik, het wormt dan een nuttig ver trek. (6). 10. Een gebruik van de Islam, maar dan een maand lang. (7) II. .Je kunt het doen, je kunt ook trachten het op iemand te krijgen, maar ik haal het niét in de buurt. (7) 12. Als je rente vraagt wordt hij dover, hij kan zulk een vraag niet verteren. (10) 13. Sta niet voor niets, maar om niets en leer er wijsheid en berusting. (4) x 15. Kijk niet zó, je krijgt er een oogziekte van. (5) 16. De lever van een rat maakt je tot kenner van andere talen. (8) 19. Als je dit gedaan hebt moet je er ook weer zien uit te komen. (8) 21. Je doet dit van dik hout, zag u dit? (5) 25. Dit lichaamsdeel kun je optrekken. (4) 26. Een veer na een erwt maakt een slap kostje. (10) 28. Moes kijkt sip en met reden. (7) 29. Het lijkt net meel, maar hij voelt er zich in. (7) 30. Een heilige en een oude maatstok zijn verbrand, (6) 31. Een rem om de zonde, maar niet pret tig als je het hebt. (8) ALS u de winter nog even vaarwel wilt'zeg gen, dan moet u dat niet te laat doen, want mor genmiddag al begint de>> lente. Het gebeurt om 15.43 uur. Het wonder lijke daaraan is niet zo zeer het tijdstip als wel de datum: het is morgen- pas 20 maart! Wat zit daar achter? Als we de gang van de zon gedurende het afge lopen-kwartaal even na gaan, dan blijkt dat het „annus ictus 1960" hel tijdstip dat men het astronomische nieuwjaar zou kunnen noem,en netjes op 1 januari viel. Toen was alles dus nog gewoonen bij het nalopen van de kalender ontdekken we dat deze vroege lente te danken is aan het schrikkeljaar: aan het eind van fe bruari hebben ivij een dag ingevoegd. Het ge volg is dat de zon het lentepunt van de eclip tica al bereikt op een ogenblik dat onze kalen der nog maar 20 maart wijst. Nu dit raadsel is op gelost- kunnen we de iblik hemelwaarts wen den, maar niet- zo erg hoog. Vooral wie er de moeite voor over heeft, naar de zeekust te gaan kan daar kort na zons ondergang (die zoals men weet bij het begin van de lente precies in het westen ondergaat het zodiakale schijnsel weer eens betrappen. Meer landinwaarts lukt het misschien ook wel, maar de stadsver lichting strooit daar misschien roet in het eten. Men moet wachten tot het helemaal donker is. Kans op storende mane schijn is er niet: de maan komt pas na mid dernacht op. I-Iet zodiakale schijn sel (het draagt die naam omdat hel zich vertoont langs de dierenriem of zodiak) doet zich voor als een schuin naar links hellende min of meer kegelvormige lichtvlek, boven de plaats rvaar kort te voren de zon is ondergegaan. Het wordt veroorzaakt doordat er zich tot ver rondom de zon een wolk van kor reltjes stof uitstrekt, welke korreltjes met el kaar zorgen voor ver strooiing van het zon licht. Zo ontstaat het diffuse schijnsel, dat w\j in Nederland maar bij hoge uitzondering waar nemen, maar dal in tro pische gebieden, ivaar de eclipta steil op de hori zon staat en de scheme ring veel korter is, een vaak voorkomend ver schijnsel is. G. v. W Verticaal: 1. Al ben ik koel van binnen, ik verleid u toch. (6) 2. Een brandoffer voor Jahwe. (7) 3. Deze koorts wens ik u niet toe. (10) 4. Nel, ik ken je bedrijf. (6) 6 De boer valt in deze rivier. (4) 7. Een vierde part van deze oude maat is spreekwoordelijk doof. (7) 8. Neem een rijdier niet aan de lijn, dan wordt het een log beest. (8). 9. Vort, in de zee, de veerman helpt je wel. (7) 14. Als je dienstbode de straat schrobt mag je haar toch niet zo noemen. (10). 17. Een schijnsel voor deze kerkelijke plechtigheid heeft neiging tot uitspattin gen. (8) 18. Het komt er na, maar is toch weer hetzelfde, de pret kan niet op. (7) 20. Huil niet als de S.S. alles gaat weg pakken. (7) 22. Een eg en een ver ei staan ten uwen dienste. (7) 23. Zoel vonden we het in dit Drentse dorp. (6) 24. Er is een rat in de Nes, houd er je mond over. (6) 27. Op Nieuwjaarsavond houdt hij een lang verhaal voor de Amsterdammers. (4) Inzenden voor donderdag, uitsluitend per briefkaart. Inzenden vóór donderdagochtend, uit sluitend per briefkaart. Prijzen 7,50, 5, 2,50 en 10 boekwerkjes. OPLOSSING PUZZEL No. 23 4 Horizontaal: 1. veste, 5. agent, 9. Tege- len, 11. roe, 13. one, 14. dol, 16. dorp, 18. mede, 19. Ur, 20. Arena, 21. ed, 22. dr, 23. na, 25. taks, 26. stam, 28. mi, 30. er, 32. e.k., 34. email, 35. o.e., 36. reet, 38. semi, 40. Rai, 41. Ans, 43. rad, 44. regelet, 47. Siëna, 48. Assen. Verticaal: 1. Verdun, 2. ster, 3. te, 4. ego, 5. ale, 6. ge, 7. ende, 8. Toledo, 10. enter, 12. oor, 15. ode, 17. parkiet, 18. mantels, 22. dam, 24. aar, 27. terras, 29. Marne, 31. Leiden, 33. kea, 35. oma, 37. Eire, 39. erts, 41. aga, 42. sla, 45. en 46. es. WINNAARS PUZZEL No. 23 Mevrouw L. de KoekKerkman, Alex Bellstraat 85, IJmuiden 7.50.Mejuffrouw Augustine Telkamp, Prins Bernhardstraat 12, Hillegom 5.Mejuffrouw B. van Randtwijk, Junoplantsoen 11, Haarlem-N. 2.50. Boekwerkje: F. Poelgeest, Harmenjans- straat 65, Haarlem. W. van Lier, Louise de Coligriylaan 22, Santpoort-St. A. J. Röben, Schalk wij kerweg 21, Haarlem. J. van Gor- kum, Bos en Vaartstraat 23, Haarlem. Me vrouw J. van MuiswinkelSikkel, Pr. Mauritslaan 30, Haarlem-Z. C. v. d. Laan, Da Costalaan 18. Driehuis, gem. Velsen. C. C. T. Koning, Brandtstraat 10, Haarlem. D. van Galen, Borneostraat 9, Haarlem-N. J Blokker, Marsstraat 80, Haarlem. J. Koe dijk, Lombokstraat 18, Haarlem. Vraag de folder aan onze verkopers vermaal franken kwaliteitsbakkerijen Hoofdkantoor Paul Krugerkade 31 Haarlem Tel. 50180-56378 De minister van Maatschappelijk Werk zegt in haar Memorie van Antwoord in zake de begroting van haar departement tot de Eerste Kamer dat omtrent het verschoningsrecht van maatschappelijk werkers inderdaad overleg met haar ambtgenoot van Justitie heeft plaats ge had. Intussen heeft de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk efcn studie commissie ingestemlvugas commissie ingesteld om dit vraagstuk te bespreken. In deze commissie zijn ook vertegenwoordigers opgenomen van ver schillende ministeries, waaronder dat van de minister van Maatschappelijk Werk. Het komt de minister voor, dat het wen selijk zal zijn, het rapport dezer commis sie af te wachten alvorens over het tref fen van wetgevende maatregelen een: be slissing te nemen. De algemene huurverhoging die nu wel licht op 1 april wordt ingevoerd zal voor lopig niet worden toegepast op dé in het beheer van de gemeentelijke woningdienst zijnde woningen in het deel van Tuindorp- Oostzaan te Amsterdam, dat in januari door de overstroming- werd getroffen. De gemeente Amsterdam, die de meeste van de 1800 bij de ramp betrokken huizen in eigendom heeft, gaat er van uit, dat de ze woningen pas over een aantal maanden weer alle geheel bewoonbaar zullen zijn. Overigens genieten de bewoners reeds een reductie op de huur, die in sommige ge vallen 30 procent bedraagt. Het herstel van de huizen in Tuindorp- Oostzaan zal pas tegen het einde van het jaar geheel 7:ijn voltooid. Op het ogenblik is men bezig met het herstellen van vloe ren en deui-en. Vervolgens zal het behang en schilderwerk zijn beslag krijgen. De'K.L.M. is, naar wij van die zijde ver nemen, bijzonder verheugd dat in de IATA-vergadering in Parijs overeenstem ming is bereikt over nieuwe tarieven op de intercontinentale luchtreutes. Het spe ciale retourtarief dat 17 dagen geldig is van 1493 in de economy klasse van Am sterdam naar New York per DC-8 straal- verkeersvliegtuig en van 1378 in de mo derne DC-7C, welke tarieven op 1 oktober 1960 ingaan, zullen een grote stimulans voor het winterverkeer betekenen. Het re tourtarief op dit traject economy klasse, dat op het ogenblik een geldigheidsduur heeft van een jaar, bedraagt 1925. Ook door de tariefsverlaging, die van kracht gaat worden op de routes naar het Verre Oosten en Zuid-Afrika, wordt naai de mening van de K.L.M., een luchtreis binnen het bereik'gebracht van een- steeds groter wordende bevolkingsgroep. De K.L.M. is ervan overtuigd dat met name het toerisme en het handelsverkeer een belangrijke stimulans verkrijgen. Het feit dat te Parijs overeenstemming is bereikt over de invoering van'twee klassen, een eerste klasse en een goedkope klasse, acht de K.L.M. een gelukkig besluit. De maat schappij heeft altijd een invoering van twee klassen voorgestaan en dit is thans internationaal aanvaard. De naam van de goedkope klasse is voorlopig nog geva rieerd. Op enige routes zal de naam eco nomy klasse gelden, terwijl op enkele an dere de naam toeristenklasse wordt ge handhaafd. Door de instelling van twee klassen ontstaat een vereenvoudiging in het luchtvervoer, waarbij de algemene tendens in de ontwikkeling van het ver keer wordt gevolgd en die op de eerste plaats ten voordele van de passagiers leidt en ook een vliegen op meer econo mische basis tot gevolg heeft. De reaches die uit Nederland zijn gekomen op de afwijzing door de Amerikaanse regering van het verzoek om nieuwe landingsrechten voor de K.L.M. op de westkust, hebben in Amerika een opschudding verwekt die thans nog niet bedaard is. Toen de pogingen om landingsrechten te Los Angeles te verkrijgen voor de tweede keer op niets waren uitgelopen heeft de Tweede Kamer het Amerikaanse besluit afgekeurd en heeft minister Luns opgemerkt dat het de straf was „voor het feit dat Nederland een kleine en onbelangrijke communistische party heeft". De Nederlandse ambassa deur te Washington heeft het „State Department" officieel in kennis gesteld van de motie en de verdere reacties. Verschillende leden van de Amerikaan se Senaat zijn verbolgen geraakt over de Nederlandse reacties, en in het Huis van Afgevaardigden heeft de democraat Oren Harris, die voorzitter is van de commissie voor de buitenlandse handel, de Nederlan ders zelfs beschuldigd van „lobby-ing". „Ze waren .er niet tevreden mee de kwes tie langs bestaande diplomatieke kanalen te bespreken. Ze hebben in Amerika een reusachtige propaganda- en pressiecam pagne gevoerd". I-Iarris zei te menen dat een motie van afkeuring hiervoor op zijn plaats was. En zelfs suggereerde hij dat Amerika zijn huidige luchtvaartovereen komsten met Nederland moest opzeggen in verband met de Nederlandse houding. De democratische Senator Warren Mag- nuson, voorzitter van de Senaatscommis sie voor de handel, heeft verklaard „de methoden welke zij (de Nederlanders) ge bruikt hebben en de druk die zij hebben uitgeoefend" diep te betreuren. De repu blikeinse senator Styles Bridges verklaar de: „Ik kan de enorme pressie die men heeft opgebouwd om de K.L.M. van lan dingsrechten te voorzien, niet goedkeu ren." De beslissing van buitenlandse za ken om de Nederlandse verlangens niet in te willigen heeft over het algemeen in stemming gevonden in beide Huizen van het Amerikaanse Congres. Het merendeel der volksvertegenwoordigers gelooft dat Amerika meer dan goedgeefs is geweest met het verlenen van landingsrechten aan buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, en dat het tijd wordt om te gaan denken aan de belangen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. Zo intens is de concurrentie in het in ternationale luchtverkeer dat Pan Ameri can Airways, de meest actieve maatschap pij, zijn piloten een „comité voor hoofd routes" liet stichten. Deze pilolencommis- sie van Panam heeft de volksvertegen woordigers en andere autoriteiten gebom bardeerd met waarschuwingen dat het verlenen van nieuwe landingsrechten aan buitenlandse maatschappijen de welstand van de Amerikaanse maatschappijen in gevaar brengt. Onder andere heeft het co mité verklaard dat het K.L.M.-verkeer tus sen Amsterdam en New York alleen reeds 35 maal zo groot is als het verkeer dat Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen op deze route voor hun rekening ne men. Te Washington wordt vernomen dat de Italiaanse regering er rekening mee houdt dat het luchtvaartoverleg met de V.S. zal worden hervat. Op 12 februari werden de onderhandelingen, over landingsrechten van de „Alitalia" te Los Angeles en Chicago, afgebroken. De Amerikaanse re gering zou op de gedane voorstellen bin nen twee weken antwoorden. Dit is ech ter niet geschied en de Italiaanse regering wil daarom de onderhandelingen hervat ten. De kwestie is echter nog niet hele maal geregeld. Geref. Kerken Bedankt voor Lemmer: H. Tien te Nij- kerk; voor Zwartebroek-Terschuur: C. van der Giessen te Tzum. VERENIGDE STATEN. Ter herinne ring aan het feit, dat honderd jaar ge leden in 1860 de Pony Express werd ingesteld voor het vervoer van brieven door het „verre westen" van Noord-Amerika zal op 19 juli een post zegel van 4 cent verschijnen in een op lage van 120 miljoen exem.pla.ren. Op de zegel is een ruiter van de Pony Express afgebeeld en een kaart van het weste lijk deel van de Verenigde Staten, waar op de route Saint-Joseph-Sacramento is aangegeven. De rijders van deze Ex press brachten de post van het eind van de spoorweg in St. Joseph in Mis souri naar San Francisco. Zij deden er tien dagen over. Iedere vijfentwintig mijl verwisselden ze van paard. De Pony Express heeft meer dan twee jaar dienst gedaan van west naar oost en omgekeerd; toen was er een telegraaf lijn dwars over het vasteland voltooid en moest de snelle pony plaats maken voor de snellere elektriciteit. FRANKRIJK. Op 28 maart zal een serie van vijf postzegels worden uitge geven ter ere van de Franse helden van het verzet. Het zijn Pierre Masse (1879 H£PÖ$OElA8fStiTANCZ 1942) op de 0.20 fr., Edmond Debeau- marché (19061959) op de 0.20 fr., Mau rice Ripoche (18951944) op de 0.30 rf., Léonce Vieljeux (18651944) op de 0.30 fr. en René Bonpain (19081943) op de 0.50 fr. POLEN. De honderdvijftigste geboor tedag van de Poolse componist Frédéric Chopin (18101849) is filatelistisch her dacht met een serie van d.rie postzegels. De 60 groszy vertoont een (gestyleerde) piano, de 1.50 zl. een muziekblad met een deel van een werk van Chopin en de 2.50 zl. Chopins portret.' ZWITSERLAND. De Zwitserse poste rijen geven op 7 april hun jaarlijkse vier propaganda-postzegels uit. Ditmaal .zijn ze wijd aan het vijftigjarig bestaan van de Zwitserse nationale liga voor de kankerbestrijding, aan de vijfhonderd jarige universiteit van Bazel, aan het wereldvluchtelingenjaar en aan de Swissair 1960 begin van het lucht verkeer met straalvliegtuigen. Op de 10 rp. staat het opschrift „Bestrijd de kanker" in drie talen (Duits, Frans en Italiaans), op de 20 rp. de ontwortelde boom, het embleem van het Wereld- vluchteling enjaar en op de 75 rp. een str aalverkeersvliegtuig. VATICAANSTAD. Vijhonderd jaar geleden overleed de heilige Antoninus (13891459), aartsbisschop van Florence. Dit feit is herdacht door de uitgifte van vier postzegels in de waarden 15, 25, 60 en 110 lire. De 15 lire geeft een af beelding van het portret van Antoninus en op de 25 en 110 lire is hij staande op een preekstoel, afgebeeld. ZWEDEN. Ook de Zweedse poste rijen geven op 7 april een serie uit voor het Wereldvluchtelingenjaar. De waar den zijn 20 öre (bruin) en 40 ore (violet). Afgebeeld zijn respectievelijk de ont wortelde boom en een aantal hoofden van vluchtelingen. In de loop van het volgend jaar zullen niet minder dan 80 tennisbanen, gelegen aan de Zuidelijke Wandelweg in Amster dam, plaats moeten maken voor de stads uitbreiding. Ongeveer 6000 spelers maken van deze banen gebruik. De eigenaars van de tennisbanen worden in de gelegenheid gesteld, elders aan de rand van de stad nieuwe banen aan te leggen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13