Huishoudens van stakers worden zwaar op de proef gest eld „Schelde-Rijnverbinding ook een Nederlands belang" Kijkdag in „De Leeuwerik Restaurant Lion d'Or ZATERDAG 19 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 TWEE STEMMEN OVER BOUWSTAKING f 36.voor 9 personen GRATIS STOFZUIGER (Tlgr- houtstraat JKU$Cl Te, ,6693 132 Laatste ronde belangrijk voor team van VHS Burgerlijke Stand van Haarlem Twee geologen aan de Y.U. geïnaugureerd en de OLYMPISCHE SPELEN? Lees dan de grote LEXINGTON advertentie in dft blad Belgische minister van Verkeerswezen: Belgisch vervoerbeleid wordt omgebogen naar Nederlands commercieel systeem Bouwvakstakers bijeen in gebouw St. Bavo Ongeorganiseerden uiten critiek op vakbonden Kind onder auto Ombuiging Publikatie tarieven Bezorgd Niet overtuigd Berends blijft zijn straf uitzitten Schmidt aanvaardt BB-functie Werkster profiteerde van buit van inbreker Marine-instructeur nam 5000 rij-examens af Betaling abonnementsgeld per giro „Eensgezind staan wij twee weken in de strijd. Het moreel van de stakende bouwarbeiders is goed". Op het kantoor van het N.V.V. aan de Kruisweg in Haarlem, waar hij voor de tweede week zijn uitkering uit het sta kingsfonds komt halen, leest Albertus Blok 29 jaar, timmerman en vrijgezel deze woorden op het pamfletje, dat hem tegelijk met het geld ter hand is gesteld. De stakingsleiding in Haarlem te kent voor het gestencilde vlugschriftje. Als georganiseerde staker krijgt de heer Blok 39,60 per week ondersteuning. Dat. is minder dan de helft van wat hij vóór het uitbreken van de bouwstaking weke lijks in zijn loonzakje vond. Sinds zijn ze ventiende jaar zit hij in ,.de bouw". Hij zegt.; „De staking kwam voor mij betrek kelijk onverwachts. We werkten met een ploegje van tien man bij een winkelver bouwing in de Anegang hier in Haarlem. Toen ik die maandagmorgen op het werk kwam hoorde ik van iemand van de bond dat er gestaakt moest, worden. Met; drie andere arbeiders, ook georganiseerden, ben ik toen naar huis gegaan hoewel we nog niet precies wisten wat er aan de hand was. De overigen, die niet georga niseerd zijn, hebben later op aandringen van de stakingsleiding ook het werk neer gelegd. Als vrijgezel en bij mijn ouders inwonend kan ik het nog wel een half jaar volhouden. Maar voor die ongeorga niseerden die van 36 gulden in de week een gezin moeten onderhouden neem ik m'n petje af". Voor het loket waar de uitbetalingen plaatsvinden wordt het drukker. Terwijl ze op hun beurt wachten bespre ken de mannen het laatste nieuws van het stakingsfront. „Ik snap niet dat de rege ring er geen eind aan maakt door de c.a.o. bindend op te leggen," zegt er een. „Ach man," repliceert een ander, „dat durven ze immers niet. Ze zijn bang voor die gro te aannemers die 't voor het zeggen heb ben in de bouwwereld." Een voor een zet ten ze hun handtekening op de lijst en ste ken het geld in portefeuille of portemon nee. „Natuurlijk is zo'n staking geen lol letje." komt de heer Blok, „Niemand wordt er een cent wijzer van. Of het moest zijn dat de werkgevers nu voelen dat ze tegen een gesloten front van stakers toch niets kunnen uitrichten." 36 voor negen personen Mevrouw Groeneveld-Huijboom uit de Sperwerstraat in Haarlem-Noord is de vrouw van een ongeorganiseerde staker en moeder in een gezin van zeven kin deren van vijf tot zeventien jaar. Haar man werkte op een bouwwerk in Bever wijk. „Hij is net weg om zijn uitkering te halen," deelt zij ons staande in de deuropening van haar woning mee. „Mijn man wou heus wel blijven werken, maar toen ze allemaal naar huis gingen is hij ook meegegaan. Anders krijg je toch niets dan narigheid met de stakers. Nou moet ik proberen met 36 gulden de week 'Advertentie in bruikleen bij reparatie De schaakcompetitie Het wordt zondag een belangrijke dag voor de Haarlemse schaakclub VHS. In restaurant Brinkmann aan de Grote Markt ontvangen de Haarlemmers dan voor de competitie der eerste klasse van de KNSB het Bussums Schaakgenootschap. Het is de laatste competitiewedstrijd. VHS neemt op de ranglijst een lage positie in en zal, wanneer het team op één der laagste twee plaatsen komt, naar de tweede klasse moe ten degraderen. Voor de laatste ronde ligt VHS nog slechts één winstpunt voor op DD 2 (Den Haag) en LSG (Leiden). Deze verenigingen moeten elkaar in de laatste wedstrijd be strijden. Een gelijkspel zou, gezien het gunstige bordgemiddelde van VHS, de meest welkome uitslag zijn. Hoewel deze kans geenszins uitgesloten is, mogen de Haarlemmers daar in geen geval op reke nen. Tenminste een gelijkspel tegen Bus- sum is noodzakelijk om veilig te komen. Advertentie Hotel-Café- Bij gezellige muziek een heerlijk DINER ƒ5. Koninginnesoep Cotelette Suisse Gebakken aardappelen Aardbeien ijs Slagroom Tel. 10281 BEVALLEN van een zoon: 16 maart: C. Chang-Wong; 17 maart: A. M. van War merdam-Van der Peet; J. M. Kostermans- Roozen: T. Verbeek-Boonstra; W. M. Iiee- remansSanders; 18 ma-art: G. J. H. Hol man-Van Bakel; D. E. de Sevren Jacquet- De Weert. BEVALLEN van een dochter: 17 maart: A. G. M. Weber-Van der Veldt, A. van der Lei-Adriaanse, R. A. Tulen-Geerling, J. de Bruin-Suir, T. Warning-Cats; 16 maart: P. J. de Vries-Van Veen; 18 maart: H. C. C den Hartog-Van de Poppe, M. J. Kals- beek-Martin, J. C. P. Roest-Harms, C. M Serné-Jansen. GETROUWD: 18 maart: J. D. Kerstens en H. Comello. OVERLEDEN: 16 maart: C. H. Visser- Korrels. 75 j„ Gasthuisvest; J. G. Harders- Jibben, 76 j., Crayenesterlaan; H. D. Jan sen, 70 j„ Geweerstraat; N. J. de Nieuwe- Politiek, 77 j., Spaansevaartstraat. zien rond te komen. Anders bracht mijn man elke week 85 gulden thuis. Mijn oudste zoon van zeventien die ook in de bouw zit staakt ook. Dus die inkomsten mis ik ook. Hoe ik. dat klaar speel met die 36 gulden? Nou ja, je betaalt het hoogstnodige en de rest .stuur je door. Ik ben wel lid van de kerk maar daar aan kloppen doe je niet zo gauw. Met de eerstvolgende kinderbijslag hoop ik wat in te lopen, maar dan moet die staking niet lang meer duren. Van mij mogen ze maandag weer beginnen!" Mevrouw Groeneveld zei dat ze in ie der geval één ding uit de staking had geleerd, namelijk het financiële voordeel lid te zijn van een vakbond. „Dan maar liever iedere week een gulden contributie betalen. Het kost je nu veel meer." Ove rigens sprak mevrouw Groeneveld met waardering over haar leveranciers. „Ze la ten me nu niet in de steek. Maar je moet T later toch allemaal weer inlopen. Nogmaals, ik zal er mijn man heus niet hard om vallen dat hij meestaakt, maar voor een huisvrouw is zo'n staking niks ge daan. Ik hoop dat 't gauw afgelopen is." Voorlopig ziet het er echter niet naar uit dat de wens van mevrouw Groeneveld dit weekeinde in vervulling zal gaan en dat de nu verlaten bouwwerken maandag weer als vanouds bevolkt zullen zijn. De beide hoogleraren prof. dr. A. J. Wiggers en prof. dr. J. R. van de Fliert, die benoemd zijn aan de Vrije Universi teit te Amsterdam in verband met de nieuwe leergang in de geologie met in gang van de cursus 1960-61, hebben don derdag in het Woestduincentrum hun ambt aanvaard met het uitspreken van een ora tie. Prof. Wiggers, die als adviseur was verbonden aan de Geologische Stichting, afdeling geologische dienst te Haarlem en lector was aan de VU, gaat onderwijs ge ven in de fysische geografie en kwartair- geologie. Prof. Van de Fliert was laatste lijk werkzaam als paleontoloog bij de B.P.M. in de historische en tectonische geologie. Prof. Wiggers besprak in zijn rede de plaats die de fysische geografie inneemt in de aardrijkskunde en de kwartair-geo- logie in de aardkunde. Aan het slot van zijn rede merkte hij op dat thans, dertig jaar na de constituering der wis- en natuurkundige faculteit aan de VU, de geologen in alle bescheidenheid hun plaats aan deze instelling gaan inne men in de verwachting dat hun werk kan bijdragen tot verbreding en verdieping der discussie aangaande de verhouding tussen de openbaringswaarde van de Bijbel en de waarheidswaarde van de resultaten van het natuurwetenschappelijk en in het bijzonder van het geologisch onderzoek. Advertentie Op pas- 24 Enkele honderden georganiseerde en on georganiseerde stakende bouwvakarbeiders zijn vanmorgen in gebouw St. Bavo in Haarlem in een spoedvergadering bijeen gekomen teneinde de grieven te bespreken, die de ongeorganiseerden koesteren tegen de stakingsleiding naar aanleiding van de lage uitkeringen aan de ongeorganiseerden. De eerste spreker op deze vrij rumoe rige vergadering, de heer J. Elskamp, wees er namens de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond op, dat de staking juist dank zij de ongeorganiseerden zo vlot ver lopen is en vervolgens deelde hij mede, dat met ingang van vandaag aan de on georganiseerden een kindertoeslag van twee gulden per week per kind zal worden uitbetaald. De heer Elskamp verklaarde verder, dat men bij spoedige hervatting van het werk buiten de stakingsleiding om de grote aannemers in de kaart zou spelen. Hierop antwoordde een der sta kers: ..Dat is toch jullie schuld!" De heer Elskamp repliceerde echter met de mededeling: „Als jullie maandag weer beginnen zetten jullie de leden van de Tweede Kamer en de rechter in hun hemd. Blijf toch solidair!" Hierna meldden zich een tiental mannen om het woord te voeren. De eerste staker kennelijk een georganiseerde was met de ongeorganiseerden van mening, dat de uitkeringen te laag waren, maar hij was (och van oordeel, dat men het verdere ver loop van de staking niet moest laten af hangen van de hoogte van uitbetalingen. De tweede staker meende, dat de er kende vakbonden hadden gefaald. Hij sprak van een oneerlijke verdeling van de gelden, vooral ook omdat de ongeorgani seerden in de meeste gevallen vroeger jarenlang ook contributies hadden betaald. Tevens bestreed deze spreker de opmer king, dat er in het bouwbedrijf nog „zwar te" lonen zouden bestaan en ten slotte wees hij erop, dat de vakbonden geen ver lengstuk mogen zijn van politieke en reli gieuze organisaties. De derde staker bracht in herinnering, dat aan de ongeorganiseerden bij het begin van de staking was beloofd, dat men tach tig percent van het contractloon uitbetaald zou krijgen. Deze belofte is echter niet in gewilligd. (De vergadering duurt voort.) Vrijdagavond is de driejarige Jacobus A. van Dijke om het leven gekomen bij een aanrijding in de Leliestraat te Woerden. Een groentehandelaar die zijn bestelauto in de straat wilde keren had uit voorzorg eerst twee kleuters die op straat speelden over een hekje in een voortuin gezet. Bij het keren zag hij plotseling toch een van de kinderen voor de auto. Hij remde krachtig maar het was reeds ie laat. De kleine kwam onder de auto en is in een ziekenhuis aan de verwondingen overleden. Ër heerste vanmorgen een geladen stemming onder groepen ongeorgani seerde bouwaketrbeiders, die teleurge steld waren over de hoogte van de aan hen verstrekte uitkeringen. Voor het gebouw van het N.V.V. in de Kruisweg te Haarlem groepten zij samen. De politie hield een oogje in het zeil. (Van onze Haagse redacteur) „Een passende en veilige Rijn-Schelde- verbinding behoort tot het programma van waterwegen opgelegd door de ver- keerseconomie van West-Europa. Mijn volk kan alleen voorspoed genieten wan neer Antwerpen twee gezonde en sterke armen kan reiken, de ene naar zee, de andere naar de Rijn. Maar de Schelde- Rijnverbinding is meer dan een vaarweg van Antwerpen naar Lobith: zij is een ge meenschappelijk Benelux-belang. Het is een modern kanaal van Amsterdam over Noord-Brabant naar Antwerpen en Brus sel met vertakkingen naar Rotterdam en de Duitse Rijn, een brede weg voor de duwvaart welke voor schepen van 1350 ton verlengd wordt tot Gent en Charleroi. Reeds nu is bijna de helft van het verkeer door het kanaal van Zuid-Beveland inter- Beneluxverkeer, dat bovendien voor twee derde in Nederlandse handen is. Het is ge wenst om gezamenlijk en zonder uitstel dit vraagstuk aan te pakken, dat boven dien voortreffelijk te coördineren valt met de Deltawerken." Deze passage vormde de kern van een betoog dat de Belgische minister van Ver keerswezen, de heer P. W. S e g e r s, vrij dagmiddag op uitnodiging van de Neder landse Kamer van Koophandel voor Bel gië en Luxemburg in het Kurhaus te Sche- veningen hield over de problemen van de vervoerspolitiek in België. Er was een bijzonder vooraanstaand ge zelschap naar hem komen luisteren, zoals de heer Lambert S c h a u s, lid van de Europese commissie, de Belgische am bassadeur, F. X. baron Van der Stra ten W a i 11 e t, diens Luxemburgse ambtgenoot, de heer J. P. K rem er, de Nederlandse minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. H. A. Korthals, en de staatssecretaris van dat departement, de heer E. G. S t i j k e 1. Verder waren er vele prominenten uit het bedrijfsleven en inzonderheid uit de vervoerssector, ook uit Zuid-Kennemerland. Misschien met uitzondering van de be schouwing over de Schelde-Rijnverbin ding had het Nederlandse gehoor alle re den om de Belgische minister met voldoe ning aan te horen. Hij maakte immers gewag van een Ombuiging van Belgisch vervoersbeleid naar Nederlandse opvat tingen. In Nederland immers wordt het vervoer beschouwd als een produktieve bedrijvigheid op voet van gelijkheid met handel en industrie, in België werd het vervoer daarentegen gezien als een func tie van industriële activiteit en een mid- „Krantenbericht: twee dames van trap gevallen in hotel De Leeuwerik". De mevrouw die dit zegt wor stelt zich lachend de nauwe en steile zoldertrap af. een tweede dame volgt, be nauwd hijgend. „Mij mot u niks vragen, ik weet van niks". Contro leur nummer zoveel ver veelt zich. Hij heeft niet veel te doen op zolder. De controleurs die wol veel te doen hebben, zitten be- ne,den in de voormalige eetzaal en biljartafdeling van het hotel De Leeuwe rik, waarvan de inventaris op maandag, dinsdag en woensdag onder de hamer gebracht wordt. Heden is het kijkdag Dames en heren bewegen zich door het hele hotel, trap optrap af. No terend, al of niet deskundig op de piano spelend die in de hal staat. Kamers wor den bekeken, meubilair be tast en bekloptweer schrijven. Kamer nummer één verdient zijn eerste nlaats door de rui mie bad kamer die eraan toege voegd iskamer num mer twaalf is maar niets, althans volgens de mijn heer. die met een zuinig gezicht staat rond te kijken.... matras op het bed voelen.weer schrij ven. Beneden in de eetzaal beleeft een controieur mis schien wel de meest op windende dag van zijn leven. Op lange tafels staat al het glaswerk uit de inventaris opgesteld en het publiek schuifelt er langs, pakt een glasknipt met zijn vingers langs de rand tot er een helder geluid uit komt, dit alles op deskun dige maar voor glaswerk soms wel ruwe kopers manier. Eierdopjebrandblus- apparaatspoelbak aardapnelschilmachine pureeknijper. In de keuken van het voormalig hotel scharrelen alleen mannen rond. Het grote fornuis in het midden wordt deskundig bekeken, pannen tegen het licht ge houden en beklopt en om en om gedraaiden weer geschreven op kleine blocnootjes of in de cata logus. De afdeling wijnen In de kelder staat iemand liefkozend gebogen over de voorraad, die keurig in rekken dik onder het stof uitgestald ligt. Fine cham pagne a l'orange, één fles Menthe Verti Glaciale en twee flessen be.-^senjene- ver.... en weer schrijven De controleur vertelt, dat er een mijnheer is geweest, die over een oude fles Ma deira vertelde dat de gis ting zo sterk is geweest dat de fles wel eens zou kun nen ontploffen „Nou het is me nogal wat, 't lijke wel bomme". De controleur laat het flesje maar liggen. Beneden staat de heer W. N. Wolterink, directeur van het verkooplokaal No tarishuis, achter de bar. Hij is optimistischBelooft een goede veiling te wor den. Veel belangstelling" Aan het kraantje van de spoelbak zit een kaartje met nummer 710In de catalogus staat: één rood kop Als het einde van de kijkdag nadert, moeten de bezoekers het gebouw ver laten. De controleurs heb ben haast.... Op de bar staat een rijtje borrel glaasjes. del om de produktie en distributie te be vorderen. Bovendien heeft de spoorweg in Nederland niet de uitbreiding gekend die hij in België heeft, zodat „Nederland niet thans de strategische terugtocht der spoor wegen behoeft mee te maken die zo moei zaam door vele ministers van verkeers wezen in West-Europa moet worden ge dekt." aldus minister Segers, die meer van zulke sappige formuleringen ten bes te gaf. „Wij komen meer en meer tot de over tuiging dat het vervoer een geheel vormt. Een verbeten concurrentie tussen de ver schillende vervoersmiddelen moeten wor den gemilderd en de minister van ver keerswezen is niet langer een „minister van de spoorwegen." Zoals u in Nederland zijn wij thans tot het inzicht gekomen dat een vervoersonderneming op zichzelf ren dabel moet zijn." Maar op dit punt roerde minister Segers toch een tegenstelling tussen België en Nederland aan. De Belgen menen dat een gelijke behandeling van de verladers met zich brengt dat volledige kennis nodig is van de vervoerstarieven. Vervolgens ging minister Segers in op de modernisering van de Belgische spoor wegen, waar nog 36 percent van de trei nen met stoomtractie worden gereden. De elektrificatie zal in Btelgië slechts 22 per cent van het net bestrijken (in Nederland 50 percent), omdat men de voorkeur geeft aan dieseltractie. Door elektrificatie van de lijn Brussel-Bergen-Franse grens zal men in 1962 geheel elektrisch van Amster dam tot Parijs kunnen rijden. Verder zal het beheer van de Belgische spoorwegen worden vrijgemaakt van allerlei belem meringen om een commerciële uitbating mogelijk te maken. Ook in het wegvervoer is het de vaste wil van de ministers van het verkeer van de Benelux zo spoedig mogelijk tot een meer liberaal regiem te komen. Op het gebied van de havens moet een harmonisatie van de Nederlandse en Bel gische verkeerspolitiek mogelijk zijn. Een ordeloze concurrentie tussen de Neder landse en Belgische havens kan wellicht de buitenlandse clientèle verheugen maar moet leiden tot een toestand die de ren tabiliteit van de havenondernemingen ho peloos in gedrang brengt. Minister Segers gaf er blijk van de jong ste technische en economische ontwikke ling in dc luchtvaart met grote bezorgd heid te bezien. „In welke mate zal onze kleine vennootschap marginaal (noodlij dend) worden?" riep hij uit. Als enige uit weg beval hij de samenwerking der Euro pese luchtvaartmaatschappijen aan. De Belgische bewindsman hoopte dat de ver keerstechnische samenwerking in „Euro control" toch nog zal leiden tot een samen gaan van de K.L.M. met Air-Union. Naar aanleiding van de opmerkingen van minister Segers over de Schelde-Rijn verbinding hadden wij nog een gesprek met de onderdirecteur van het havenbe drijf van de gemeente Rotterdam, drs. C. G. van Leeuwen. Deze bleef bij het stand punt dat een Rijn-Scheldeverbinding in strijd moet worden geacht met de coördi natiegedachte van het havenwezen in de Benelux. Ook met een Moerdijkkanaal blijft Rotterdams positie ten aanzien van het Duitse achterland gunstiger dan die van Antwerpen en het is toch de bedoe ling dat iedereen profiteert van zijn na tuurlijke voordelen. De opmerking dat de helft van het verkeer Beneluxverkeer is corrigeerde drs. Van Leeuwen door erop te wijzen dat deze „helft" een veel gerin ger tonnage vertegenwoordigt. Het zou vooral het verkeer van stukgoederen zijn dat door de Schelde-Rijnverbinding zou worden aangetast en het is juist die ver- voerssoort die de belangrijkste bijdrage tot de welvaart van Rotterdam levert. De Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, zal bin nenkort. in Brussel op een gelijksoortige bijeenkomst het Nederlandse standpunt vertolken. Het ministerie van Justitie deelt mee, dat bij beschikking van 11 maart de mi nister van Justitie de voorwaardelijke invrijheidstelling van A. Berends herroe pen heeft. Zoals bekend is, werd de voorwaarde lijke invrijheidstelling op 6 januari 1960 geschorst op grond van het ernstig ver moeden, dat Berends een der hem opge legde bijzondere voorwaarden, te weten, dat. hij zich niet in de provincies Gelder land en Overijsel mocht vestigen noch zich daar ophouden, had overtreden. Het inmiddels naar zijn gedragingen na de invrijheidstelling in medio december 1959 ingesteld onderzoek heeft geleid tot de bovengenoemde herroeping. Deze houdt in. dat de tenuitvoerlegging van de opgelegde vrijheidstraf zal worden voortgezet, doch het behoeft niet te be tekenen, dat Berends deze straf volledig zal moeten ondergaan. Ook na herroeping van een voorwaardelijke invrijheidstelling blijft het mogelijk, dat reclassering te ge legener tijd onder ogen zal worden gezien en dat. zo de vooruitzichten daarop gun stig worden beoordeeld, tot hernieuwde voorwaardelijke invrijheidstelling zal wor den overgegaan. De oud-KNIL-majoor II. C. J. C. Schmidt heeft heden een functie bij de bedrjjfsbescherming (een onderdeel van de B.B.) te Rijswijk geaccepteerd, die hem door burgemeester drs. A. Th. Bogaardt was aangeboden. „De regering heeft mij per se niet willen helpen", zei de heer Schmidt vanmorgen. Nu ik eenmaal dit ondergeschikte baantje heb geaccepteerd, ben ik uitgerangeerd. De regering kan nu zeggen: Schmidt is onderdak, we hoeven niets meer voor hem te doen". „Het aanbod van burgemeester Bogaardt is buitengewoon sympathiek", aldus de heer Schmidt. „Hij is de enige gemeente lijke autoriteit, die mij werkelijk heeft geholpen, eerst met een woning en nu met een baan". Wegens heling een maand gevangenisstraf geëist „Ik leerde hem kennen in een bar aan de Zeedijk in Amsterdam. Hij zat flink in zijn contanten, maar ik heb hem nooit gevraagd waar het geld vandaan kwam". Aldus verklaarde vrijdag de 30-jarige werkster-buffetjuffrouw A .J. V. uit Den Bosch tegenover het Haagse gerechtshof. Zij stond terecht wegens heling van een flink deel van de' 8.000,—, welke een 24- jarige Haagse inbreker in de nacht van 12 op 13 augustus 1958 had gestólen uit een pand aan de I-Iaagweg in Rijswijk. Met een koffer vol pakjes bankbiljetten liet de inbreker zich per taxi naar Am sterdam rijden, waar hij de bloemetjes flink buiten zette. Tijdens een tocht langs de kroegjes van de Zeedijk ontmoette hij de 30-jarige vrouw, die zich graag door hem liet tracteren. In zijn hotelkamer liet hij haar de inhoud van zijn koffer zien en gedurende de daarop volgende dagen gaf hij vele honderden guldens uit aan cadeautjes voor zijn vriendin. Na enige tijd verhuisde het nieuwbak ken paar naar Den Haag, waar de in breker een huurkamer volzette met meu bels ter waarde van 1.200,—, terwijl hij zijn vriendin dagelijks f 60,— „huishoud geld" gaf. Het duurde zo niet lang, of het geld was op. Nog een paar dagen ging de.vrouw toen uit werken, maar voor het paar was de aardigheid er toch af. Het ging uit elkaar. Later werd de man gearresteerd en kwam de hele zaak aan het rollen. De inbreker is reeds veroor deeld en zit momenteel zijn straf uit in de Rekkense inrichtingen. Voor het gerechtshof getuigde hij dat hij zijn vriendin al enkele uren na de ken nismaking had bekend dat het „pikwerk" was gewéést: De vrouw hiéld échter vól dat verdachte gezegd had het geld met varen op zee te hebben verdiend. Pas te gen het einde van de verhouding, toen hij mij een advertentie liet zin, waarin de benadeelde duizend gulden uitloofde voor inlichtingen, die zouden leiden tot opspo ring van zijn gestolen bedrijfskapitaal, begreep ik hoe de vork in de steel zat, zo zei ze. De procureur-generaal achtte heling be wezen en eiste bevestiging 'Van het door de rechtbank opgelègde vonnis: een maand gevangenisstraf. Uitspraak 1 april. Sergeant-majoor A. de Ronde van de Koninklijke Marine heeft in het marine opleidingskamp te Hilversum het 5.000ste rij-examen afgenomen. Sinds 1947 is deze sergeant-majoor de rij-instructeur van al le chauffeurs geweest, die bij de Konink lijke Marine dienden en nog dienen. Ook voelde hij tweemaal per jaar alle chauf feurs aan de tand inzake hun rijvaardig heid. Dit feit is vandaag in Hilversum niet ongemerkt voorbij gegaan. Gedurende de ouderdag. die aldaar werd gehouden, werd sergeant-majoor De Ronde voor de troep „gehuldigd". Een indrukwekkende taart werd hem daarbij aangeboden. Alle chauffeurs van de Koninklijke Marine hadden iets bijgedragen voor een geza menlijk cadeau, een prachtig automa tisch polshorloge. ~x&zxxxcccoxcoxcccc<x>rrv-*xr/yx>cc U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarm.ee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees S,25. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uiv juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kivitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, ivilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE OD^xooccco»»»ooccox>oocccccaxcoccocoKocxxxcco;^o:

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5