Politie met onderdrukt geweervuur: volkswoede 63 doden Regering zet de Tweede Kamer onder druk BOUWCONFLICT IS GEËINDIGD Tienduizenden kleurlingen betoogden tegen passen HET WEER S.W MORRIS '(re/óm ijou êmj! Schade aan woningbouw door het bouwconflict BLOEDBADEN IN Radar alléén gevaarlijk door hitte-ontwikkeling Ambtenaren ontvangen nogmaals uitkering De belcistingontwerpen V ertrou wensk westie bij verwerping? C.A.O. getekend, staking opgeheven Commissie-Oberlander ontbonden 74e JAARGANG No 216 DINSDAG 22 MAART 1960 „K LUITENBURG" In de krant van heden: Af en toe zon Het woord is aan Namen van Brits prinsje worden vandaag bekend Haarlems Dagblad Hoofdredacteur: Simon Koster - Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 305e JAARGANG No 64 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout» ja n bh b tt**, c r* i. r> j t> staat 93, Haarlem Tel. 15295 (6 lijnen). (rani M mm I 1 J J Verf eMjnt JageUjks be'h. op^on- entetdagea Drukken] Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- S 1 i 3 i Éf fi"8™ ill I M C 1 J 3 |j bT JÊ Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 e£a ska gis JL «öa BfeJ? JlLaadr fr- P-P- 8-15- Losse nrs-12 ct- Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Jaarlijkse woningpro- duktie in de maand maart \J Oorspronkelijke u V ram'n9 maart utsmrms.-noa KAAPSTAD (Reuter). - In ver scheidene plaatsen ten zuiden van Johannesburg in Zuid-Afrika zijn maandag demonstraties van woeden de menigten kleurlingen door de poli tie in bloed gesmoord. Volgens heden morgen ontvangen berichten zijn er tenminste 63 doden en 200 gewonden te betreuren. De actie van de neger bevolking is gericht tegen dc verplich ting steeds een persoonsbewijs bij zich te hebben. Zij gaat uit van het Pan-Afrikaanse Congres, een extre me groep die zich heeft afgescheiden van het Afrikaanse Nationale Con gres. De voorzitter - Robert Sobukwe - en ander leiders zijn maandag ge arresteerd. Centra van de onlusten waren Vereniging, Sharpeville, Bophelong en Evaton - 50 km ten zuiden van Johannesburg (ten minste 56 doden en 162 gewonden) en Langa, dat tot de gemeente Kaapstad behoort (7 doden en 46 gewonden) Op het plein van het Afrikaanse dorp Sharpeville, dat eruit zag als een slagveld, lagen de verminkte lichamen van mannen, vrouwen en kinderen. Een squadron Sabre-straalvliegtui- gen, dat boven de hoofden der demon stranten scheerde, scheen hun eerder woedend te maken dan te intimideren, zoals de bedoeling was. (UPI) De botsing in Sharpeville had om ongeveer een uur in de middag plaats, toen een massa schreeuwende en met ste nen gooiende inboorlingen het politie bureau van de „lokatie" omsingelde om zich te laten arresteren. De politie opende toen het vuur. Kolonel Piernaar, de politiecommandant. zei: „Het is allemaal begonnen toen de horden inboorlingen het politiebureau om singelden. Mijn auto werd door een steen geraakt. Als ze dit soort dingen doen moe ten ze hun les maar op de harde manier leren." De harde manier De lucht was gevuld met de jammer klachten van vrouwen die hun mannen onder de doden zochten, en het sirene- gehuil van de ziekenauto's, die de doden en talrijke gewonden wegvoerden. Een officier van het Leger des Heils een neger, brak in tranen uit toen hij een Advertentie UW HUID WORDT WEER GEZOND EN MOOI MET k-MH-d-e-n - cosmetica Zond ons deze advertentie als brief 12 ets. aan post zegels voor antwoord on U ontvangt gratis een interessanto INKA-brochuro en een lijst mot verkoop adressen. ALLE „I N K A" KOSMETIK GED. OUDE GRACHT 106 pns. Weerrapporten 7, 2 Uit het binnenland 2, 4, 5 Buitenlands nieuws 3, 5 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Feuilleton 9 Horen en Zien -9 Agenda van Haarlem en IJmond 6' Uit stad en omgeving 6', 7 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 77 Beeldverhalen 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's LONDEN (AFP) De Britse minister van Defensie Duncan Sandys, heeft tegen een verslaggever van de „Daily Tele graph" gezegd dat de berichten in de Lon- dense pers over de noodlottige gevolgen op genetische gebied van radargolven onjuist zijn. De voorzorgen, die genomen zullen worden tegen de gevolgen van krachtige radargolven, richten zich niet tegen de aard van deze golven, maar tegen de enorme hitte die zij geven, aldus de minis ter1. Hij zei dat iemand, die zich te dicht bij de bron van deze golven waagt, „ter plaatse geroosterd" zou kunnen worden. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den en iets hogere middagtem- peraturen. Vannacht echter op meeste plaatsen enkele graden vorst. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. der lichamen herkende als dat van zijn broer. Nog meer inboorlingen liepen rond, zoekend naar bekenden. De straat was bedekt met plassen bloed. Vele kleurlingen zeiden, dat er niet de geringste aanleiding was geweest voor het schieten. „De politie kwam hier om ons te doden en dat is precies wat ze gedaan heeft.," zei een neger. Vele Afrikanen hebben de protestactie tegen de passen kennelijk uitgelegd als een stakingsoproep en zijn thuis gebleven. Dit had grote ontwrichting van het zaken leven tengevolge in Vereniging en Vander- bijl Park. In Orlando zei een Afrikaan: „Morgen marcheren we weer naar het politiebureau." Blanke gewurgd (Reuter) Harry Lawrence van de pro gressieve partij deelde in de Volksraad mede, dat de politie ook het vuur had ge opend in Langa. dat onder beheer van de gemeenteraad van Kaapstad valt. Persberichten melden, dat in Langa min stens zes mensen zijn gedood en dertig gewond. De onlusten in Langa ontstonden nadat de politie een menigte opdracht had gegeven uiteen te gaan. Een paar honderd Afrikanen begonnen toen bussen en auto's met stenen te bekogelen. Winkels, een aan tal .gebouwen, waar het bestuur gevestigd is en enkele scholen stonden weldra in lichterlaaie. Een auto van de pers werd in brand gestoken, de chauffeur is ge wurgd, met benzine overgoten en ver brand. Een verslaggever en een fotograaf, die hun toevlucht zochten op het politie bureau, dat twee uur belegerd werd. wer den gewond toen de Afrikanen wild wer den nadat de politie het vuur had geopend. (UPI) In Johannesburg heeft het Afrikaans nationaal congres deze verkla ring uitgegeven: „De autoriteiten zijn er fel op elk excuus aan te grijpen om vrees in de harten der mensen te schieten. Te zelfder tijd had het congres kritiek op wat het noemde: „Slecht omlijnde vormen van actie" van het Pan Afrikaanse Congres De Wet: meer geweld! (Reuter) Dr. De Wet van de nationale partij zei in de Volksraad, toen nog niet bekend wat dat er bij de ongeregeldheden meer dan één dode was gevallen, dat het hem verontrustte dat er bij dergelijke moeilijkheden, of zij nu door blanken of niet-blanken werden veroorzaakt, slechts één mens wordt doodgeschoten. Toen zijn critiek werd opgevat als een aanmaning tot gebruik van meer geweld dan nood zakelijk is om de orde te herstellen, zei hij dat „de blanken in dit land ook het recht op bescherming hebben. De duizenden Afrikanen trokken, op weg naar het poli tiebureau, door een gebied waar blanken wonen en er bestond de mogelijkheid, dat zij blanken zouden doden. Als blanken zou den besluiten om een optocht te houden en geweld te gebruiken, zou dezelfde strenge actie tegen hen moeten worden onderno men. Als het noodzakelijk wordt geweld te gebruiken, moet dit op een degelijke wijze worden gedaan, dat het ieder in het land duidelijk is dat er in Zuid-Afrika geen plaats is voor moord." Het plein van het Afrikaanse Sharpeville. dorp Advertentie BART6UORISSTR HAARLEM TEl"*13439 LtlDSCSTRAAI. (By! fcONINGSWfcltjj MSIERbAMy'TEt .223596 SUÈDE DAMESJASJES in kleuren De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft besloten dat de ambtenaren over het eerste kwartaal van dit jaar nog een uitkering ineens zullen krijgen van drie percent van het salaris met een minimum van 37,50. Naar men weet, heeft het overheidsper soneel reeds in januari eenzelfde uitke ring gekregen als voorschot. In totaal ont vangen de ambtenaren over dit eerste kwartaal dus zes percent meer, terwijl de officiële verhoging vijf percent bedraagt. Wijnaends Francken: Zedelijke moed is zeldzamer dan licha melijke. Het nieuwe Britse prinsje dat 33 dagen oud is, is vandaag bij de burgerlijke stand van Westminster ingeschreven. De na men zouden in de loop van de dag worden bekendgemaakt In een brief van de minister en de staatssecretaris van Financiën aan de Tweede Kamer herinneren dezen eraan, dat in dc vergadering van 10 maart de beraadslaging over de wetsontwerpen tot wijziging van de Grondbelasting en van de Personele Belasting is geschorst op verzoek van de minister van Finan ciën, „die, naar aanleiding van de'dis cussies omtrent het ontwerp tot wijzi ging van de Grondbelasting, er behoefte aan gevoelde, zich met de overige leden van het kabinet nader op de situatie te beraden". De minister en de staatssecretaris bren gen in herinnering „dat van de aanvang af het beleid van de regering er op gericht is geweest, voor de gebouwde eigendom men een herstel van het vóór 1956 ge golden hebbende opcentenmaximum op de Grondbelasting tot stand te brengen, samen met de huurverhoging en de andere daarmede verband houdende voorzie ningen. In de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp is tot uitdrukking ge bracht dat de regering, gelet op de rende mentsverbeteringen van het huizenbezit, het niet verantwoord acht, de door de bij zondere situatie in 1955 geboden verlaging ten aanzien van de gebouwde eigendom men nog langer te handhaven. Voor de regering heeft in dit verband mede ge- De staking in het bouwbedrijf is opgehevenDc landelijke stakingsleiding heeft de bouwvakarbeiders opgeroepen vandaag dc werkzaamheden te hervatten. De stakingsleiding heeft een beroep op de arbeiders gedaan weer aan het werk te gaan op dezelfde waardige wijze als waarop de stakingsactie is gevoerd. De werkgevers organisaties hebben gisteravond de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouw bedrijf ondertekend. Zij gingen hiertoe over nadat zij kennis hadden genomen van het besluit, dal zij hun contractuele rechten op verrekening van de hogere loon kosten volgens de risicoclausule voor lopende werken kunnen behouden; daarnaast heeft de regering een prijzenbeschikking afgekondigd, welke is bedoeld om het toch doorberekenen van de hogere loonkosten voor lopende werken te ondervangen. wogen de druk van de Grondbelasting in vergelijking tot die van andere belas tingen". „Het nadere beraad heeft de regering geen aanleiding gegeven dit standpunt, dat harerzijds in de schriftelijke en mondelinge gedachtemvisseling met de Kamer naar welke wordt ver wezen nader zakelijk is gestaafd, te verlaten. Een verwerping van het desbetreffende wetsvoorstel zou de re gering dan ook niet met haar verant woordelijkheid in overeenstemming kunnen brengen". „Gezien het nauwe verband met de huurmaatregelen blijft de regering verder van oordeel dat voor een verschuiving van de behandeling van het thans aanhangige wetsvoorstel inzake de Grondbelasting naar een later tijdstip geen voldoende grond bestaat. De te voorziene gevolgen van zulk een uitstel tot het najaar van 1960 versterken haar in deze opvatting. Herstel van het opcentenniveau anders dan ter gelegen heid van de huurverhoging zal namelijk op sterkere psychologische bezwaren stuiten. Bovendien zullen, indien niet spoedig een aanvang wordt gemaakt met de aanslag regeling voor 1960, de aanslagen in de Grondbelasting over 1960 pas ongeveer te gelijkertijd met de aanslagen over 1961 kunnen worden uitgereikt. Dit gevolg is bijzonder onwenselijk te achten. De re gering zou uitstel van de behandeling van dit wetsontwerp dan ook ernstig be treuren". De minister en de staatssecretaris ver zoeken de Kamer de beslissing betreffende de Grondbelasting niet uit te stellen, doch thans op zo kort mogelijke termijn zowel het bij haar ingediende voorstel van wet tot wijziging van de Grondbelasting als het voorstel van wet tot wijziging van de Personele Belasting verder te behandelen. De behandeling van de ontwerpen wordt donderdag in de Kamer hervat- De arbeidsovereenkomst is nu door al le erbij betrokken partijen ondertekend, met uitzondering van de Nederlands Chris telijke Aannemersbond en de Nederland se Vereniging van Werkgevers in het Hei- bedrijf. De C.A.O.-bouwbedrijf is aan het college van rijksbemiddelaars voorgelegd ter goedkeuring. Het college zal de ar beidsovereenkomst zo spoedig mogelijk goedkeuren. Het lag in de bedoeling dit reeds vandaag te doen. Het bovenstaande resultaat is bereikt na een langdurig overleg dat gisteravond op het ministerie van Economische Zaken is gepleegd. Aan de besprekingen namen minister De Pous, zijn ambtgenoten Toxo peus en Van Rooy en staatssecretaris Roolvink deel namens de regering, met aan de andere zijde de vertegenwoordi gers van de organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf. Het college van rijksbemiddelaars was verte genwoordigd door zijn waarnemend voor zitter. Minister De Pous deelde bij die ge legenheid mee, dat de regering zich ge noodzaakt heeft gezien de prijzenbeschik king uit te vaardigen, omdat is gebleken, dat het bouwconflict niet kon worden op gelost langs de weg van het overleg. De werkgeversorganisaties verklaarden De staking in de bouwbedrijven wordt merkbaar in de woning- bouwproduktie. Met een totaal van 80.000 wonin gen per jaar kun nen wij dus de ge middelde maand- produktie op 6500 woningen stellen, hetgeen neerkomt op ongeveer 200 woningen per dag In deze lijn door rekenend kunnen wij dus stellen dat de dagproduktie in het begin van maart ongeveer 200 woningen per heeft bedragen, zodat wij kunnen stellen dat de produktie over maart 1960 momenteel rond 1200 wo ningen bedraagt. In onze grafiek hebben wij dit cijfer vergeleken met de produktie |qqntol voltooide woningen f 5000 \000 woo *946 1947 1948 1949 maanden moort 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 KOXSf-PElT na de oorlog van al de maanden maart. Het is duidelijk zichtbaar dat de woning bouw-produktie van 1960 op dit moment het peil van 1948 nog niet heeft bereikt. thans wel bereid te zijn tot het onderte kenen van de arbeidsovereenkomst, maar zich ten aanzien van de prijzenbeschikking alle rechten voor te behouden. De werk gevers waren van de inhoud van de be schikking nog niet op de hoogte. Met de ondertekening van de C.A.O. is volledig voldaan aan de eisen, die de drie bonden van bouwvakarbeiders stelden in het ultimatum, dat zij 3 maart van dit jaar aan de werkgeversorganisaties stel den. Van de zijde van de drie vakcentra les is daarom verklaard, dat hiermee het doel van de staking is bereikt. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. hebben in verband met de opheffing van de staking de door haar georganiseerde solidariteitsactie be ëindigd. Het bereikte resultaat is overigens voor de leiders van de vakbonden niet onver wacht gekomen. In de nacht van zondag op maandag zijn werknemers en werkge vers namelijk reeds in bespreking ge weest ten huize van de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn. In deze besprekingen trad duidelijk aan het licht dat de werkgevers het afkondigen van een prijzenbeschik king eigenlijk wel zouden toejuichen. Toen bleek reeds de intentie bij de werkgevers de C.A.O. te ondertekenen. De staking was gisteren juist haar derde week ingegaan. Commentaar secretaris N.V.V. De secretaris van het N.V.V., de heer J. W. F. van Tilburg, verklaarde voor de VARA-microfoon, verheugd te zijn dat bij de aannemers thans, zoals hij zei „het ge zonde verstand heeft gezegevierd." Het doel van de staking: de nieuwe C.A.O., is bereikt en de discussies over het al of niet noodzakelijk zijn van het stakingswapen kunnen nu wel worden beëindigd, aldus spreker. De heer Van Tilburg verklaarde grote waardering te hebben voor de stand vastigheid, die de regering aan de dag heeft gelegd en in het bijzonder voor mi nister De Pous, die naar hij zei een kracht toer heeft verricht. Weinig bewondering daarentegen had spreker voor het Colle ge van Rijksbemiddelaars, dat naar zijn zeggen op een futiliteit de oplossing bijna had laten afspringen. De college streeft er zeker naar, groot te zijn in het kleine, al dus de heer Van Tilburg. Commentaar voorzitter N.C.B. De voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de hout- en bouwnijver heid, de heer J. van Eibergen, verklaar de in een voor de N.C.R.V.-microfoon uit gesproken commentaar dat het zo sponta ne ondertekenen van de werkgevers, na dat de overheid haar beslissing had ge nomen, ten goede kan komen aan de ver- Het plechtige ogenblik xvaarop de CAO werd ondertekend. De heer Dura, voor zitter Raad van Bestuur Bouwbedrijf, zet zijn handtekening, waarbij de heren Brandsma (NVV) en Eibergen (demissionair voorzitter NCB) nauw lettend toezien. V.l.n.r. de heren Stam huis, minister De Pous, Brandsma, Dura en Eibergen, en de ministers Toxopeus en Van Rooy. houdingen tussen partijen. Hij hoopte en vertrouwde dat, voorzover die verhoudin gen zouden zijn geschaad, deze schade weer zeer spoedig zal kunnen worden in gehaald. B(j de organisaties van werknemers in het bouwbedrijf heeft men weinig waar dering voor het College van Rijksbemidde laars. De reden is, dat men het College ve wijt bij de laatste bespreking op het n w* nisterie van Economische Zaken gister avond het tekenen van de nieuwe CAO haast toch nog te hebben verhinderd. Het College zag dat de vijf percent loonsver hoging en de 0,3 percent aan verbeterin gen van ondergeschikt belang, een econo mische ruimte eisten van 5,3 percent vol gens de nieuwe CAO. De Rijksbemidde laars meenden dat slechts een ruimte van vyf percent economisch was verantwoord. Op de drempel van het beëindigen van de staking moest toen nog koortsachtig worden gerekend om de 0,3 pet weg te wer ken. Op dit punt bleken de Rijksbemidde laars van geen toegeven te willen weten. Men zocht het in de rijwielvergoeding en in de gereedschapsvergoeding voor de tim merlieden. Werkgevers en werknemers be sloten toen de gereedschapsvergoéding niet te verhogen tot vier cent per uur, maar te handhaven op twee cent per uur, zoals in de oude CAO was bepaald. Hiermee was de ruimte teruggebracht tot 5,05 pet. Nog was het College van Rijksbemiddelaars niet te vreden. Tenslotte werd ook de 0,05 pet weggewerkt: uit de bijdragen van de werkgevers in het regenverletfonds. Over dit in hun ogen „gemillimeter" bleken ook de werkgevers ontstemd te zijn. (Van onze Haagse redacteur Naar wij vernemen is de internationale commissie, welke zich ten doel had gesteld het aandeel van de Westduitse minister Oberliinder in de massamoord in 1941 op de bevolking van de Poolse stad Lwow (Lemberg) te onderzoeken, in het afgelopen weekeinde op een bijeenkomst in Dene marken ontbonden. Door de commissie zal geen rapport wor den uitgebracht, maar het Belgische lid professor Flor Peeters is gemachtigd de conclusies van het onderzoek ter kennis te brengen van officiële geïnteresseerde in stanties. Men mag aannemen dat daarmee in de eerste plaats de Westduitse regering wordt bedoeld. Wij vernamen dat de commissie van oor deel is dat dx\ Oberlander, aan de gruwe len in Lwow onschuldig i*s. De secretaris van de commissie, de heer J. H. Zwart uit Amstelveen, heeft vrijheid van handelen gekregen om de publieke opinie op passen de wijze over de bevindingen van de com missie in te lichten. Door deze ietwat gekunstelde vorm komt men tegemoet aan de beide in de commissie levende opvattingen, namelijk: enerzijds dat de commissie haar taak reeds heeft beëindigd en geen rapport meer be hoeft uit te brengen, omdat dit reeds door anderen gedaan zal worden, en anderzijds de mening dat deze commissie als onafhan kelijk college de op haar genomen taak dient te volbrengen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1