Antillen gaan bezuinigen en belastingen verhogen Drie getuigen a décharge spraken de „halve waarheid" Chefarine 4 E Pullovers Kort en bondig Iets warmer overdag isZELFMENGEND Reserve-officier protesteert tegen overplaatsing naar B.B. Griep? Chefarine„4" doet wonderen O.a. herziening van pensioen- en verlofregeling overwogen KLM beperkt de snelheid der Electra's Protestanten op Nieuw- Guinea voelen zich achtergesteld Kostganger sloeg hospita neer 2 ESSO 2-T MOTOR OIL NS. blust met poeder elke woensdag jongensmarkt Kerkelijk Nieuws Van vuurmond naar brandspuit Kardinaal Alfrink in Rome Dr. Drees bij Ben Zwi tl MAART I960 WILLEMSTAD (ANP) De Antilliaan se minister van Financiën en Welvaarts- zorg, de heer J. Yrausquin, heeft een uiteenzetting geven van de economische en financiële situatie van de Nederland se Antillen, waaraan het volgende is ont leend. De situatie op de wereldoliemarkt heeft ertoe geleid, dat de V.S. een zekere res trictie op de import van olie afkondigden. Voorts hebben de vergunningen voor im port van olie, die thans worden uitgege ven de concurrentie, in het bijzonder wat de prijzen betreft, sterk bevorderd. Dit heeft geleid tot invoering zowel bij de Shell op Curasao als bij de Lago op Aru ba yan scherpe efficiëncymaatregelen. Dat betekende ontslagen en dus werk loosheid, alsook minder salarissen, dus geringere besteding. De gehele economie van de Nederlandse Antillen is hierdoor beïnvloed. De olie en de E.E.G. De afwijzende houding van Frankrijk ten aanzien van de associatie van de Ne derlandse Antillen met de E.E.G. is min der ernstig dan men op het eerste gezicht zou veronderstellen. Eventuele opneming van de Antillen in de Gemeenschap zal toch worden besproken en voorts is de ruwe olie van de Sahara zeer „licht" ge bleken, waardoor Frankrijk, dat mogelijk streeft naar een monopoliepositie in Euro pa, niet in staat zal zijn aan alle vraag te voldoen. Er zal dus toch andere olie dienen te worden geïmporteerd. Bovendien is gezien de ervaringen tijdens het Suez-conflict niet te verwachten, dat de overige Europese leden bijzonder ge steld zullen zijn op een monopoliepositie van de Sahara-olie. Minister Yrausquin meende dan ook dat de olie geen strui kelblok behoeft te zijn. Van grote invloed op de financiële si tuatie is het feit geweest, dat in 1959 een begin is gemaakt met de liquidatie van de sedert 1953 op Curagao gevestigde beleg gingsmaatschappij van de Shell. Voor Cu ragao is de weerslag daarvan dit jaar, voor het land in 1961 ten volle voelbaar. De ontvangsten lopen dus terug en het begrotingsbeeld zowel voor het land als voor de eilandgebieden vertoont der halve tekorten. Het is nodig dat de be sturen van Curagao en van Aruba geza menlijk een oplossing vinden. De in komsten zijn met viereneenhalf miljoen teruggelopen. Aruba en Curagao trach ten hier iets aan te doen door 15 opcen ten op de inkomstenbelasting te heffen, maar de situatie is, dat voor de gehele Antillen voor 1960 een tekort van vijf miljoen, voor 1961 een tekort van zeven miljoen en voor 1962 een tekort van ne gen miljoen Antilliaanse guldens is te ver wachten. Belastingverhoging Er zijn twee oplossingen: belastingver hoging, en de tering naar de nering zet ten. Beide zullen dienen te worden toege past. De progressie der inkomstenbelasting zal moeten worden verscherpt en de be lasting op de olie waarvan het tarief nog van 22 jaar geleden stamt zal moe- Advertentie Zij vermeng! zich vanzelf mef de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale dope die bij tweetakt motoren veelvuldig voorkomende lagercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt moforen, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van Ya en 1 liter. Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil ESSO NEDERLAND N.Y., ESSO GEBOUW DEN HAAG De bedrijfsbescherming van de Neder landse Spoorwegen heeft de beschikking gekregen over enkele nieuwe blusappara- ten, die op wagentjes gemonteerd achter de reddingswagen kunnen worden mee gevoerd. De blusapparaten zijn voorzien van een verticaal geplaatste ketel, waaruit stikstof onder druk van 150 atmosfeer, via twee pistolen, maximaal 200 kiogram droog poe der per minuut op propaan- en benzine branden spuit. Doordat de poederwolk bij het spuiten de hitte afstoot is het niet noodzakelijk dat de brandweerlieden met speciale kleding worden uitgerust. ten worden verhoogd. Voorstellen hierover zullen op korte termijn worden aangebo den. Wat de bezuinigingen betreft, zal moe ten worden nagegaan wat mogelijk is. Zo als de zaken nu liggen worden 52 pet. van de uitgaven besteed aan personeelskos ten. Reeds een bezuiniging van tien percent in die sector zou van belang zijn. Dit zou misschien te bereiken zijn door de auto matisering te bevorderen en mogelijk diensten van de landsoverheid en de eilandgebieden te combineren. Een effi- ciency-deskundige uit Nederland zal naar de Antillen komen om deze mogelijkhe den te onderzoeken. Ook een herziening van de pensioen- en verlofregeling zou een besparing kunnen opleveren, evenals de sanering van de ziekteregeling. Met Nederland is bovendien overeenge komen, dat een voorlopige vrijstelling wordt verleend van het leveren van een bijdrage in de defensiekosten. Ten slotte zal de nood-ouderdomsvoorziening even eens spoedig gesaneerd worden en omge zet in een definitieve ouderdomsvoorzie ning met een premiestelsel. Ontwikkelingspool Er zal tevens een andere weg moeten worden ingeslagen tot opvoering van het nationale inkomen. Ook de overheid zal in deze belangrijke initiatieven moeten ne men. De snel groeiende bevolking eist be staansmogelijkheden. Minister Yrausquin wenste de instelling van een ontwikkelings-cooperatie. Hierme de zijn evenwel miljoenen gemoeid en het zal nodig zijn, zich op dit punt met Ne derland te verstaan opdat men zal kunnen komen tot een tienjarenplan in de geest van het Surinaamse. Bevordering van het toerisme is beslist niet de enige mogelijkheid voor de Antil len aldus de minister. De plannen, die Bonaire en de Bovenwinden „selfsuppor ting" moeten maken zijn thans gereed. Op beide eilanden zullen water- en elektrici teitsvoorziening verbeterd worden, de vliegvelden zullen geschikt worden ge maakt voor DC-6 toestellen, jachthavens zullen worden aangelegd, wegen verbeterd, Saba en Eustatius zullen vliegvelden krij gen, de hotelbouw zal worden bevorderd. De puimsteenindustrie van St. Eustatius zal worden ter hand genomen, de confectiefa briek op Bonaire zal worden gemoderni seerd, koelhuizen zullen worden ge bouwd. Dit alles is verwerkt in een drie jarenplan, waarmede 12V2 miljoen is ge moeid en waarin Nederland zal bijdragen in de geest van het Surinaamse tienja renplan. De staatsschuld der Antillen is thans 116 per hoofd van de bevolking. Ouderdomsverzekering Minister Kroon, die het departement van Sociale en Economische Zaken be heert, deelde mede dat thans de plannen voor de invoering van een ouderdomsver zekering met premiebetaling in april aan de Staten zullen worden aangeboden. Dit geldt ook voor de instelling van een so ciale verzekeringsbank. De minister van Cultuur, Opvoeding en Volksgezondheid, mr. Debrot, gaf een beeld van de algemene gezondheidstoe stand, die aanzienlijk minder fraai is, dan men tot nu toe wel algemeen aannam. Voorzieningen op dit gebied, in het bij zonder wat de hygiëne betreft, werden door hem aangekondigd. De directie van de KLM heeft besloten het algemeen advies van de Amerikaanse luchtvaartinstanties om de snelheid van de Lockheed Electra-schroefturbinevliegtui- gen voorshands te beperken op te volgen. De KLM zal ctè snelheid van haar Electra- toestellen voorlopig beperken tot rond vijf honderd kilometer per uur, inplaats van deze toestellen de gebruikelijke snelheid van ruim zeshonderd kilometer per uur te laten behalen. Deze snelheidsbeperking zal op de dienstuitvoering met Electra-vlieg- tuigen geen invloed hebben. Deze en soortgelijke maatregelen plegen genomen te worden in gevallen van een vliegtuigongeluk waarvan de oorzaak nog niet is komen vast te staan, zoals tot dus verre de situatie is met betrekking tot het ongeluk dat vorige week met een Electra van Northwest Airlines in de V.S. is ge beurd. Te Washington worden over deze maat regelen besprekingen gehouden tussen de deskundigen van luchtvaartmaatschappijen die dit toestel in gebruik hebben en van de Federal Aviation Administration. r Advertentie Dames confectie, ook in grote maten BARTELJORISSTRAAT 5 Advertentie zuiver wol licht van gewicht moderne Italiaanse kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs, 6 jaar Niet minder dan drie getuigen a décharge zijn op ernstige wijze door de president van het gerechtshof te Amster dam onderhouden over hun in eerste instantie voor de politie afgelegde ver klaringen die neerkwamen op: „het be langrijkste heb ik juist niet gezien". Deze getuigen waren daarom in eerste aanleg door de politierechter in Alkmaar niet gehoord. Deze veroordeelde op grond van voornamelijk twee andere getuigen verklaringen de 48-jarige visser A. P. uit Den Helder, ondanks diens hardnekkige ontkenning, tot een maand gevangenisstraf wegens mishandeling en bedreiging met doodslag op 30 november 1958. Die zater dagnacht was er ruzie ontstaan in een ca fé op de Bassingracht in Den Helder. P. zou een opperman met een jas in het ge zicht hebben geslagen en deze, nadat hij had geroepen „ik zal je verzuipen" in het Helders Kanaal hebben getrokken. P. zelf kon ternauwernood uit het water worden gered. De opperman wist vrij gauw op de kant te komen. P. had die avond vrij veel bier gedronken. Enkele toeschouwers van het gebeurde schrokken achteraf zodanig van het von nis, dat ze zich op verzoek van de raads- ma'n, mr. H. Jonker, als getuigen a dé charge in hoger beroep voor het Gerechts hof beschikbaar stelden. Doch de Presi- Bij het aansluiten van een gasfles is in Mijdrecht een boerderij in brand geraakt en tot. de grond toe afgebrand. Dankzij het kordate optreden van de brandweer konden de stallen en het vee behouden worden. Een zoon van de bewoner van het pand, de land bouwer Van Wijk, werd bij de brand zeer ernstig gewond. Op de foto: het dent van dit Hof was bijzonder slecht te spreken over de halve waarheid die deze getuigen hadden verteld tegenover de po litie in Den Helder. Vooral toen een hunner, de 23-jarige scheepsmaker D. Verblaauw, zijn verkla ring voor de politie vrijwel geheel herriep en nu tot verbazing van het Hof onder ede vertelde dat P. de opperman niet had be dreigd, zoals hij zelf had gezien en dat P. de man niet had geslagen en met hem op zettelijk in het water was gesprongen. De ze verklaring werd nauwgezet op papier vastgelegd. De scheepsmaker moest het stuk terstond ondertekenen. De Procu reur-Generaal zei dit stuk te zullen zenden naar de Officier van Justitie in Alkmaar met de mededeling of deze wellicht ter men aanwezig acht om tot vervolging van de getuige over te gaan. Het Hof wees het verzoek van de raadsman, om de zaak van wege de vele tegenstrijdige verklaringen terug te verwijzen naar de Rechter-Com- missaris, af. Daarna werd besloten de zaak aan te houden voor het horen van een niet verschenen getuige a charge, een an dere visser. Het Hof gelastte medebren- ging van deze man op de zitting van 25 april a.s. Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling: De heer W. Dijker man, vicaris té 's-Gravenhage, woonachtig te Leiden, Lange Vrouwenkerksingel 12, Leiden, is beroepbaar. Geref. Kerken Bedankt voor Voorschoten (vac. M. den Boer) J. M. Bloemkolk te Ede. Baptisten Gemeenten Beroepen te Haarlem F. E. Huizinga te Hengelo (O.). Voor het Militair ambtenarengerecht in Den Haag heeft de reserve eerste luite nant J. B. A. uit Delft zich beklaagd over een volgens hem onwettige overplaatsing van de luchtdoelartillerie naar de mobiele colonnes, een legeronderdeel dat de Be scherming Burgerbevolking terzijde staat. De officier was als een van de beste leer lingen van de luehtdoelartillerieschool le raar aan deze school geworden, samen met vijf anderen. Na zijn vertrek met groot verlof besteedde hij nog 41 lesuren aan een schriftelijke cursus om helemaal bij te blijven. Kort daarop ontving hij een brief van zijn commandant waarin werd aangekondigd, dat hij ter beschik king was gesteld van de „mobile colon nes", een afdeling waarvoor hij totaal geen interesse had. Door deze overplaat sing, die overigens door de autoriteiten niet als zodanig wordt omschreven, voel de de officier zich in zijn eer aangetast. Hij had reeds een oefening bij deze mi litaire colonnes meegemaakt, waarbij hem was opgedragen, zijn onderschei dingstekens van de „Lua" van zijn uni form te verwijderen. „Voor deze functie bij de mobiele colon nes wordt", aldus klager, „alleen gelet op lichaamskracht. Door zo te handelen ver laagt men een reserveofficier tot een voorwerp met slechts lichamelijke hoeda nigheden, en in strijd met het principe „de juiste man op de juiste plaats", zo stelde hij. In officierseer geschaad De officier concludeerde aan het eind van zijn betoog dat hij door deze onver diende overplaatsing wordt geschaad in zijn eer als artillerie-officier (van de vuur mond naar de brandspuit)", terwijl zijn bevorderingsbelangen volgens hem even eens nadeel ondervinden. Bovendien is volgens hem deze beslis sing in strijd met de wet, omdat officie ren alleen vrijwillig overplaatsing kunnen aanvragen. Deze „ter beschikkingstelling" bij de B.B. is volgens klager een verkap te overplaatsing. De beslissing is genomen omdat vol gens klager de personeelsvoorziening bij de mobiele colonnes niet reeds bij de indeling van dienstplichtigen wordt geregeld „een beslissing dus, om beleidsfouten te dekken". Zijn overplaatsing is, meent klager, „ge baseerd op loze argumenten: de praktijk heeft uitgewezen dat gemakkelijk op ba sis van vrijwilligheid in de behoeften kan worden voorzien". Er wordt volgens hem ook misbruik van bevoegdheid gemaakt als men hem op draagt zijn uniform te veranderen, andere onderscheidingstekens aan te brengen, van een korps waartoe men niet behoort. De officier verzocht de raad ten slotte, deze vergissing te herstellen en zijn plaat sing bij de mobiele colonnes nietig te ver klaren, zodat hij zijn verdere dienstver plichtingen kan vervullen bij het Korps Luchtdoelartillerie, het wapen waar zijn volle belangstelling naar uit gaat. HOLLANDIA (ANP) In een open brief aan de minister van Binnenlandse Zaken vragen 23 leden van de Evange- lisch-Christelijke kerk in Nederlands Nieuw-Guinea om „een rechtvaardig sub sidiebeleid" ten aanzien van de vestiging van scholen aldaar. „Bij haar subsidiebe leid voor het onderwijs zal de regering er zich van moeten onthouden, door mid del van gouvernementssubsidie een on evenredig grote steun te geven aan de r.-k. kerk in haar arbeid op Nieuw-Gui nea". Als er naast de vier bestaande primaire middelbare scholen (nl. de zendingsscho len te Hollandia en te Manokwari, de r.-k. school te Hollandia en de openbare PMS te Sorong) een vijfde nodig is, zal deze school volgens de ondertekenaars aan de zending moeten worden toegewezen. In dien dit geschiedt, zijn de kansen op voortgezet onderwijs voor leerlingen af komstig van de protestantse z.g. „voe- dingsscholen" nog geenszins gelijk aan die van de leerlingen van de rooms-katholie- ke voedingsscholen. In de brief wordt voorts onder meer opgemerkt dat de enige aanvaardbare maatstaf voor de subsidiepolitiek van de regering is: gelijke mogelijkheden voor allen. De enige basis is volgens de brief: abituriënten van zendings- en missiescho len dienen gelijke kans te hebben op voortgezet confessioneel onderwijs en niet, zoals thans het geval is, 48 pet. voor het protestantse kind en 67 pet. voor het rooms-katholieke kind. Zou de missie voor een tweede primaire middelbare school subsidie krijgen, dan zou dit laatste per centage 82 bedragen. De openbrief is ondertekend door 21 Ne- dei-landers en 6 Papoea's. De „Raad voor de Zending van de Ne derlands hervormde kerk" deelt mee, met instemming kennis te hebben genomen van de bovengenoemde open brief. Overi gens verklaart de Raad voor de Zen ding dat deze open brief in Hollandia werd geschreven zonder zijn medewerking of medeweten. ROME (UPI) Kardinaal Alfrink, de aartsbisschop van Utrecht, is maandag in Rome aangekomen voor het bijwonen van de consistories waarin de nieuwe „prinsen der Kerk" tot hun waardigheid verheven zullen worden. Op het vliegveld van Rome werd de kardinaal-aartsbis schop welkom geheten door kardinaal Giobbe, de voormalige Pauselijke nuntius in Nederland, de Nederlandse gezant bij de Heilige stoel graaf De Marchant, de Nederlandse ambassadeur graaf Van By- landt, afgevaardigden van het Nederlands College en andere functionarissen. De con sistories beginnen op 28 maart in het Vaticaan. Notariaat. Tot notaris in het arron dissement Maastricht, standplaats Eijsden, is benoemd J. H. M. van Hall, kandidaat notaris te Naarden, in de plaats van Ch. H. D. M. J. Russel. Benoemd tot notaris in het arrondissement Middelburg, stand plaats Vlissingen H. Beijer, kandidaat-no taris te Soest, in de plaats van J. L. Ver hagen. Hersteld. De voorzitter van het NVV, de heer D. Roemers, heeft zaterdag na een geslaagde maagoperatie het ziekenhuis te Amsterdam, waar hij behandeld is, ver laten. Eerste druiven. Op de fruit- en groen teveiling „Honselersdijk" te Honselersdijk in het Westland zijn maandag de eerste druiven van 1960 aangevoerd. De druiven, Frankenthalers, brachten 15.per kilo op. Streekverbcteringsgebieden. In Gel derland zijn thans zeven gebieden als streekverbeteringsgebied aangewezen, waarvan de grootste zijn de Noordwest Veluwe met een oppervlakte van 26.000 hectaren en Maas en Waal-West met 9.000 hectaren. De voor 1960 voor deze laatste gebieden te verwerken bedragen zijn 160.000 respectievelijk 77.500. In totaal is voor de zeven gebieden uitgetrokken een bedrag van 395.000. De duur van deze streekverbeteringen varieert van drie jaar voor kleine gebieden tot vijftien jaar voor een omvangrijk gebied als de Noord-West Veluwe. Politiemutatie. De heer J. P. A. J. van den Bosch, hoofd'nspecteur van gemeente politie te Nieuwer Amstel, is benoemd tot commissaris van politie aldaar. Indiaan werd kloosterling. In de kerk van de redemptoristen in Den Bosch heeft een vroegere inlander uit het Surinaams gebied de kloostergeloften afgelegd. Het was de Arawak-indiaan Biswane, geboor tig uit Agamakreek, die in navolging van zijn neef Edgard Alamake tot de r.-k. kerk en het kloosterleven is overgegaan. Ver schillende missionarissen uit Suriname waren bij de plechtigheid aanwezig. Brandweerkazerne. Voor de bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Bergen op Zoom zal een geldlening van 552.000 worden aangegaan bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De oude brand weerkazerne werd op 25 iebruari 1944 to taal vernield door de eerste Vl-bom die op Bex-gen op Zoom terecht kwam. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80, Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 Dr. W. Drees en zijn echtgenote, die maandag in Israel zijn aangekomen voor een bezoek van veertien dagen aan het land als gasten van de regering en de (socialistische) Mapaipartij, zijn in Jeru zalem door president Ben Zwi ontvangen. In de Naaldwijksestraat te Den Haag heeft de 44-jarige markiezenmaker J. R. zijn hospita, "de 46-jarige L. v. d. P.—v. S. in haar woning tijdens een ruzie een slag met een bijl op het hoofd gegeven. Daarna heeft de man getracht zichzelf van het leven te beroven. De kostganger had met zijn hospita on enigheid over de aanstaande schoonzoon van de vrouw. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. Hun toestand is niet ernstig. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied met een centrum van 1040 mb. nabij de Baltische staten handhaaft zich. Het houdt de depressies op grote afstand. Het gebied met bewol king boven het vasteland van West-Euro pa wordt voortdurend kleinex\ De zon zal dan ook meer zijn invloed kunnen doel gelden, waardoor de temperatuur overdag geleidelijk wat hoger wordt. In de nacht kan het echter op de meeste plaatsen nog enkele graden vriezen. Het ziet er naar uit dat het droge weer verscheidene dagen zal aanhouden. Woensdag 23 maart Zon op 6.37 uur, onder 18.58 uur. Maan op 4.41 uur, onder 14.37 uur. Maanstanden 27 maart 8.38 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 maart Hoog water 11.25 en uur. Laag water 6.20 en 19.23 uur. Woensdag 23 maart Hoog water 0.22 en 12.58 uur. Laag water 8.02 en 20.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvooxi is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen so C a d binnen- en buitenland. d "tb H L H Neerslag, laatste SA uur. B CJ SB Si £J3 Den Helder onbewolkt ozo 6 0 Ypenburg onbewolkt windst. 6 0 Vlissingen onbewolkt 0 7 0 Eelde onbewolkt windst. 8 0 De Bilt onbewolkt 0 6 0 Twente geheel bew. windst. 8 0 Eindhoven onbewolkt 0 7 0 Zd Limburg geheel bew. 0 8 0 Helsinki onbewolkt zw 8 0 Stockholm onbewolkt zzw 8 0 Oslo geheel bew. z 5 0 Kopenhagen onbewolkt ozo 7 0 Aberdeen geheel bew. z 5 1 Londen onbewolkt ono 11 0 Amsterdam onbewolkt 0 7 0 Brussel onbewolkt 0 8 0 Luxemburg geheel bew. ono 8 0 Parijs onbewolkt nno 11 0 Bordeaux onbewolkt 0 17 0 Grenoble onbewolkt windst. 14 0 Nice onbewolkt n 16 0 Berlijn onbewolkt 0 5 0 Frankfort geheel bew. ono 7 0 München motregen ozo 2 0,1 Zürich mist windst. 6 0 Genève onbewolkt wzw 9 0 Locarno half bew. windst. 13 0 Wenen licht bew. w 8 0 Innsbruck geheel bew. wzw 12 0 Belgrado zwaar bew. 0 10 0 Athene geheel bew. n 14 0 Rome onbewolkt ono 15 0,1 Ajaccio onbewolkt 0 15 0 Madrid licht bew. windst. 23 0 Mallorca half bew. 0 18 0 Lissabon zwaar bew. nno 24 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2