PERRY L.t.s. wil zorgen voor korps van bekwame technische krachten Inventaris van „De Leeuwerik" ging van de hand Nieuw complex van fabriek üi verkoopautomaten geopend Lezing over de opvolging in middenstandsbedrijven Altijd vers in plastic shagbeurs Hedenavond orgelconcert door Albert de Klerk Hoofdambtenaar sloeg verpleegster tuin uit MODE A anmeldingsformulier 5 Daarnaast biedt zij mogelijkheden voor verdere technische studie Betaling abonnementsgeld 6upjeA kimêiteit Spaar de voetbalclub-emblemen per giro Kaan en Boerkoel damden sterk in de titelstrijd VEILING.... DE HAMER VALT Bij de grens Heemstede-Bennebroek Ledental bejaardenbond bijna verdubbeld Jaarvergadering van Kring Haarlem KNZB Haarlemse politierechter N.Ph.O.-concert in Heemstede De zwemcompetitie van de Kring Haarlem 'grieven aan de redactie DINSDAG 22 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TIJDENS een forumavond, die de afdeling Haarlem van de Vereniging „Volks onderwijs" enige tijd geleden heeft gehouden is onder meer komen vast te staan, dat er veel belangstelling bestaat voor de technische opleidingen. Vooral ten aanzien van de mogelijkheden, waarover de leerlingen van de lagere technische scholen na voltooiing van hun studie beschikken, bestaat nog veel onzekerheid. Wij hebben daarom een gesprek gehad met de directeur van de Haarlemse lagere technische school en de school voor scheepswerktuigkundigen, de heer J. P. Bloemsma, die ons over die mogelijkheden het een en ander vertelde. Tezamen met de technische avond school hebben deze scholen een leerlingenaantal van ruim 1600. Wel een teken, dat het technisch onderwijs ook metterdaad de belangstelling van vele jongeren weet te trekken. Om enig denkbeeld te geven van de groei van het lagere technisch onderwijs, is het goed te bedenken dat Nederland in 1920 ongeveer 10.000 jongeren had, die dit onderwijs volgden. In 1939 was dit aantal toegenomen lot 39.000 en enige jaren ge leden had het zelfs de 90.000 al over schreden. Een groei, die de evolutie van dit onder wijs heeft begeleid. Vroeger heetten de lagere technische scholen „ambachts scholen". Deze namen duidde aan dat zij opleidden voor het ambacht. Tegen woordig wordt op een l.t.s. een algemene brede grondslag gelegd, die als basis dient voor een ontwikkeling tot vakbekwaam heid in brede zin. De l.t.s.-en streven er naar de- handvaardigheid, het technisch in zicht, het aanpassingsvermogen, de zelf standigheid en de algemene mensvorming zoveel mogelijk te ontwikkelen. De specia lisatie van de leerlingen wordt na de l.t.s. in de bestaande leerlingenstelsels verder ter hand genomen. De primaire doelstelling van de l.t.s. is de vorming van vakbekwame lagere technici. Maar daarnaast zijn er ook tal van mogelijkheden voor verdere studie. Dat industrialisatie voor Nederland een levensbehoefte is behoeft eigenlijk geen nader betoog en dat hiervoor een eerste vereiste is dat ons land over goede tech nici beschikt is dan ook welhaast vanzelf sprekend. De leeftijd van de leerlingen, die toe gelaten willen worden op een lagere tech nische school is dertien jaar op 1 decem ber. Dit betekent dat een jongen, die de lagere school in een normale tijd afloopt, nog een jaar moet wachten alvorens hij op de l.t.s. kan worden toegelaten. Dit jaar wordt opgevangen door de zogenaamde voorbereidende klassen, voor de toelating waarvan geen minimumleeftijd bestaat. De Haarlemse l.t.s. heeft thans acht van dergelijke klassen met een totaal aantal leerlingen van 190. Beroepskeuze Tijdens het jaar in de voorbereidende klas wordt in samenwerking met de ouders getracht tot een juiste beroepskeuze te komen. Na het jaar in de voorbereidende klas heeft de leerling de keus tussen een algemeen leerjaar metaalbewerking, of twee jaar timmeren, fijn houtbewerken, schilderen, brood- en banketbakken of banketbakken. Na het eerste jaar alge mene metaalbewerking heeft de leerling, van deze cursus de keuze uit nog een jaar metaalbewerking of twee jaar elektrotech- 79C<XXOOOCOCOCCCOax^^vxyY>D(-rjoorxXncOCCOCCCCOCCOCCOOCXX-' niek, autotechniek of fijnmetaalbewerking. Na de school volgt de leerling bij zijn patroon gedurende twee jaar de specialis tische opleiding van het leerlingenstelsel. M ogelijkheden De afgestudeerden van de cursussen metaalbewerking, elektro- en autotech niek, fijnmetaalbewerking, timmeren en fijnhoutbewerking kunnen indien zij daar toe geschikt zijn naar een zogenaamde v.u.t.o. (voorbereidend uitgebreid technisch onderwijs) klas. Hier worden zij klaarge maakt voor het toelatingsexamen van de schakelklas van de hogere technische school, voor de eerste klas van de uitge breid technische school of voor de eerste klas van de elektrotechnisch school. Vol gen zij een dergelijke verdere opleiding niet dan kunnen zij een bewijs van al gemene ontwikkeling krijgen, nodig voor een latere studie voor leraar bij het nijver heidsonderwijs. Tenslotte kunnen de af gestudeerden van de afdelingen metaal, elektro- en autotechniek en fijnmetaal naar de school voor scheepswerktuigkun digen, die opleidt voor het voorlopig di ploma van scheepswerktuigkundige. Uit deze opsomming blijkt voldoende welke vele mogelijkheden er bestaan voor de leerlingen van de l.t.s., een schooltype, dat. er in de eerste plaats voor wil zorgen dat Nederland een korps vakbekwame tech nische krachten krijgt. Advertentie U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 7,25. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van ae maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor axiomatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De wedstrijden om het persoonlijk dam kampioenschap van het district Kennemer- land zijn op enkele partijen in de eerste klasse na afgesloten. Twee partijen voor de eerste klasse, welke van groot belang zijn voor de bezetting van de tweede en derde plaats, zullen deze week worden ge speeld en vermoedelijk resulteren in de vaststelling van enkele beslissingswedstrij den. Drie partijen kwamen tot een beslis sing, namelijk die tussen C. Kaan en H. Ie Noble, H. Leeuw en J. Oorthuys en J. Boer- kool—Th. v. Wort. C. Kaan en J. Boerkool kwamen tot winst. Leeuw en Oorthuys deelden de punten. In de tweede klasse werd gedurende de sluitingsronde nog felle strijd geleverd. J. v. d. Wereld zorgde voor de grootste verrassing door op fraaie wijze remise af te dwingen van kampioen J. de Boer. Met deze remise is J. v. d. Wereld de enige speler, die de kampioen een puntje heeft afgesnoept. L. v. d. Meer en G. ter Wolbeek kwamen remise overeen. D. Douwstra ver sloeg C. J. v. d. Does, C. Lenaarts won van A. Zandbergen en J. Thyms van J. v. Kempen. De eindstand tweede klasse luidt: 1. J. de Boer 19; 2, 3 en 4. L. v. d. Meer, J. Thyms en J. v. d. Wereld elk 13; 5 en 6. S. Lem mers en C. Lenaarts elk 12; 7. C. J. v. d. Does 10; 8. G. ter Wolbeek 8; 9. D. Douw stra 7; 10. A. Zandbergen 3 en 11. J. v. Kempen 0. Advertentie Herenkleding naar maat en confectie op abonnementsvoorwaarden Coupeur bezoekt U vrijblijvend met grote collectie lifillll /A(J< n Hemonylaan 26, Tel.794761 Amsterdam-Z. „Niemand meer dan vier gulden?" ....de hamer valt met een plof op het tafeltje„Spijt me mijnheer, u bent net te laat". Na de flessen drank komen de flessen bessesap aan de beurt. „Pri ma, heerlijk voor de dorst. Meer voor geheelonthouders De acht blikken perziken gingen voor twaalf gulden weg. „Je proeft de zon Het beeld van alle veilingen toonde het oud-hotel „De Leeuwerik" vanmorgen. In de voormalige toneelzaal werd de inven taris van het hotel geveild, wat gepaard ging met rappe uitspraken van de veiling meester,' het doffe klappen van de hamer op het tafeltje voor hem, het geroeze moes en soms de stilte van de op koop beluste aanwezigen. Veiling.... Met de flessen Aquavit en Scotch Whisky ging het goed. Vijfender tig gulden voor twee flessen whisky. De bessesap zakte al iets af.... Drieëneneen- halve gulden voor twaalf flesjes. De wortelen gingen slechts moeizaam van de hand. In het midden van het zaaltje pleegde een mijnheer in een blauw pak overleg met iemand die schuin achter hem zat. Bij het volgend bod ging pas op het laat ste moment zijn vinger de lucht in. Hij had de partij. Koffie werd rondgebracht door perso neel in witte jassen. „Nee, dank u.... neen. dank u...." Men had zijn aandacht nodig bij hetgeen er in de zaal gebeurde, voorin; waar de veilingmeester alweer in zette, aan de zijkant links waar een vei lingknecht nu vier flacons French Capers, één flacon Sambal Oelek en een blikje kerrypoeder omhoog hield. Een mevrouw achteraan biedt. Eén maalEen mijn heer aan de zijkant van de zaal heeft het bod. Het volgende bod.... De veilingmeester vraagt aan de zaal wat de inzet moet zijn „Vijf guldenDe meneer met het blauwe pak, in het midden van de zaal steekt op het laatste moment de vin gers omhoogHij heeft het bod. Nummer 641 is een mandfles, gedeelte lijk gevuld met soeparoma. De veiling meester prijst het aan met de opmer- Lezing uitgesteld Het bestuur van de afdeling Zandvoort van de Nederlandse Protestantenbond heeft zich genoodzaakt gezien de voor don derdag 24 maart aangekondigde lezing in „Ons Gebouw" aan de Brugstraat, over het onderwerp: „Humor in de kunst", tot een nader te bepalen datum uit te stellen wegens ziekte van een der sprekers. Aan de Leidsevaartweg in Heemstede, bij de grens met Bennebroek, is maan dag het nieuwe complex van fabriek en kantoren van de Industrie- en Handel maatschappij ARZA Holland n.v. officieel geopend. Daarmee heeft dit bedrijf in verkoopautomaten, onder meer voor siga retten, de bollenschuur die het sinds een jaar of acht aan de Herenweg in Heem stede in gebruik had, verlaten. Het aan nemingsbedrijf de firma gebroeders Van der Putten in Heemstede heeft het nieuwe complex gebouwd naar een ontwerp van een der directeuren, de heer A. A. de Zanger. De bouw begon in axigustxis van vorig jaar. Het bedrijf telt dertig man personeel. De opening geschiedde in het bijzijn van onder anderen wethouder J. C. Corver en gemeentesecretaris A. van Wingerde, die het gemeentebestuur vertegenwoordigden. De heer Corver zei dat Heemstede nu juist een der weinige gemeenten is waar winkeliers geen sigarettenautomaten mo gen exploiteren. Hij adviseerde de dii-ectie nog maar eens een poging aan te wenden bij het gemeentebestuur om hierin ver andering te brengen. „Misschien kunt u ons zover krijgen", zei de wethouder. De drie overige sprekers, de commissa ris van het bedrijf ir. R. Tuinsing, de voormalige Rijksnijverheidconsulent ir. J. Smit en directeur De Zanger herinnerden aan de moeilijke jaren die het bedrijf na de oorlog heeft doorgemaakt. Ir. Smit schilderde de samenwerking tussen de heer De Zanger, de inventieve directeur, en de andere directeur de heer N. van Walsem die als stabiliserende factor een belangrijke rol in het bedrijf speelt. Hij sprak waarderend over de wijze waarop deze directie de continuïteit van het be drijf heeft verzekerd. Na de toespraken namen de genodigden, onder wie echtgenoten en verloofden van personeelsleden, het nieuwe bedrijf in ogenschouw. Twee bollenschuren Deze Heemsteedse maatschappij is eigenlijk een voortzetting van een bedrijf dat de heer De Zanger voor de oorlog, namelijk in 1931 in Rotterdam is begon nen. Tijdens de bezetting werd het bedrijf geliquideerd, maar aan deze gedwongen onderbreking kwam in 1948 een eind. Toen begon ARZA opnieuw in een houten bol lenschuur aan de Glip en verwisselde deze vier jaar later voor een stenen bollen schuur aan de Herenweg. Het bedrijf is een der zeer weinige op het gebied van verkoopautomaten in den lande. Het maakt een volkomen eigen produkt. Be halve voor sigaretten vervaardigt de maatschappij automaten voor chocolade, kauwgum en dergelijke. Het produktiepro- gramma voor automaten, waarin nog an dere artikelen kunnen worden verkocht, is nog niet geheel gereed. Van de in Haar lem aangebrachte sigarettenautomaten is meer dan de helft afkomstig uit dit be drijf. Er is reeds een begin met export gemaakt. Advertentie VOOR IEDER EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle, Magneet. HMW, Solex, Giulietta enz. GED. OUDE GRACHT 102 - TEL. 14361 king, „Kijk wat een heerlijk mandje u overhoudt". Een blonde mevrouw, gekleed in een witte mantel zet in, een heer voor aan vblgt.De veilingmeester houdt zich er buiten. Het gaat vanzelf. Acht gul den, negen.negeneneenhalf.Mijn heer vooraan maakt een kringetje in de luchttien gulden. Mevrouw volgt elf gulden. Mijnheer laat het hierbij, de mand is voor mevrouw. „Mag ik uw naam even mevrouw?" Van nummer 644 springt men ten slotte over op nummer 1001. Eén pak lakens. In de catalogus staat bij nummer 1002 één pak dito. nummer 1003.één pak dito. Nummer 1025: één pak dito. De mijnheer met het blauwe pak is al eerder weggegaan. Hij heeft door telkens op het laatste moment zijn vinger op te steken ongeveer vijf of zes partijen toege wezen gekregen. Het is net kienen. Al leen mijnheer heeft een plankje met een heleboel nummertjes minder.... Verscheidene heren staan op en wande len naar de uitgang, waar de oude piano op zijn beurt staat te wachten. De mevrouw met de witte mantel schuift een paar plaatsen naar voren in de zaal. De lakens en servetten wachten op hun beurt. De Heemsteedse afdeling van de katho lieke bond van bejaarden en gepensioneer den mag zich verheugen in een zodanige groei, dat het ledental in het afgelopen verenigingsjaar bijna is verdubbeld. Na melijk van zesentachtig tot honderdzestig. Dit werd maandagmiddag door afdelings voorzitter D. Schoenmaker bekend ge maakt tijdens de jaarvergadering, welke in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg werd gehouden. Vandaar dat ook de traditionele jaarverslagen van se cretaris en penningmeester een uiterma te gunstig beeld vermeldden. In de vacature, ontstaan door het over lijden van mejuffrouw T. C. de Vries, werd voorzien door verkiezing van mevrouw C. Bal. Vervolgens maakte de voorzitter de plannen bekend voor een bescheiden feest viering, ter gelegenheid van het eerste lustrum van de afdeling. Woensdag 20 april zal in de kapel van seminarie Hage- veld een plechtige mis worden opgedra gen, gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt. Voor deze bijeenkomst'zullen ver der nog enige sprekers worden uitgeno digd. Ten slotte werden de plannen bespro ken voor het in de zomer te houden jaar lijks uitstapje. Donderdag 31 maart wordt in de Haar lemse Kegelbond (Tempeliersstraat in Haarlem) de jaarlijkse algemene vergade ring van de Koninklijke Nederlandse Zwembond Kring Haarlem gehouden. Naast de jaarverslagen vei-meldt de agenda de bestuursverkiezing. Periodiek zijn aan de beurt van aftreden de heren G. Voogd, voorzitter; P. Wapstra, secre taris; J. J. Hogeland sr. en M. Wiegel. Verder zal de agenda voor de algemene vergadering van de Bond behandeld wor den. Deze agenda bevat het voorstel tot aankoop van het gebouw voor het ves tigen van het Bondsbureau. Tevens zal de Bondsvergadering een secretaris moeten kiezen daar mevrouw A. M. Stender Degenhart niet herkiesbaar is. Door het Bondsbestuur wordt in deze vacature kandidaat gesteld de heer S. Bolman. Maandagavond heeft de heer J. Koster, middenstandsadviseur uit Hilversum, on der auspiciën van de afdeling Haarlem van het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen in restaurant Brink- mann te Haarlem een lezing gehouden over fiscale- en verervingsmoeilijkheden rondom de opvolging in het midden- standsbedrijf. Onder de aanwezigen be vond zich onder meer de heer H. Peschar, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De heer Koster behandelde twee afzon derlijke problemen: het fiscale vraagstuk en de moeilijkheden bij de verhouding va der/zoon in het middenstandsbedrijf. De heer Koster wekte de aanwezigen op bij de beoordeling van de financiële status van hun bedrijf vooral rekening te hou den met de meerwaarde, samengesteld uit de zogenaamde stille reserves en de „goodwill". Van de totale meerwaarde van een bedrijf is 7.500 vrijgesteld van overdrachtswinstbelasting. Over de rest van de overdrachtswinst, die onder meer te voorschijn komt in gevallen van ver koop, bedrijfsvormverandering, in- en uit treden van vennoten en overlijden, wordt inkomstenbelasting geheven. De heer Kos ter wekte zijn gehoor op vooral deze ge vallen tijdig voorzieningen te treffen, op dat men later niet voor onaangename fis cale verrassingen komt te staan. Over de verhouding vader/zoon merkte de spreker onder meer op, dat in geval len van overlijden elk der erfgenamen recht heeft op de gehele boedel, zolang deze nog niet is verdeeld. Vele ruzies in familiebedrijven na overlijden van de eigenaar kunnen worden voorkomen, indien de vader zijn zoon tijdig in het bedrijf op neemt, of een vennootschap onder firma met hem aangaat. Hierbij moet worden overlegd welke bedrijfsmiddelen in de vennootschap gebracht moeten worden. De heer Koster merkte op, dat vele zoons zich zo weinig moeite getroosten de ver eiste diploma's te halen. Ongeveer de helft van de aanvragen om zelfstandige vesti ging moest worden afgewezen, omdat 90 percent van de aanvragers niet over on dernemerskwaliteiten bleek te beschikken. De heer Koster was van mening, dat al leen de goede ondernemer het in de toe komst zal kunnen bolwerken en het speet hem dan ook, dat vele jongeren uit mid denstandsgezinnen zo weinig moeite doen zich voldoende te ontwikkelen. De ouderen ried hij aan bij opname van de zoon een goed vennootschapscontract op te maken, waarbij de zoon een royaal stuk van de winst wordt toegestaan, maar diens opna men worden beperkt. De zoon zou dan bij het leven van zijn vader reeds zoveel mo gelijk schuld moeten aflossen, omdat hem dit later moeilijkheden zou besparen. Na de pauze kregen de aanwezigen gele genheid vragen te stellen. De organist Albert de Klerk geeft van avond in het Concertgebouw te Haarlem een concert van werken van Nicolas le Bégue, Joh. Sebastian Bach, Jean Langlais en Charles Tournemire. Na de pauze speelt de organist Grande piece symphonique van César Franck. Wegens mishandeling van een verpleeg ster heeft de Haarlemse politierechter mr. H. J. Fervverda. maandag een 51-ja rige technisch hoofdambtenaar uit Haar lcm veroordeeld tot betaling van een geld boete van 400, waarvan 200 voorwaar delijk en een voorwaardelijke hechtenis straf van twee maanden met drie jaar proeftijd. De verpleegster stond op 20 december van het vorig jaar met twee kinderen in het portiek van de woning van de verdach te te schuilen voor de regen. Dat zinde de hoofdambtenaar niet en hij gelatste de verpleegster weg te gaan. Bij de daarop volgende woordenwisseling maakte de verdachte, een fors gebouwde man, zich zo kwaad dat hij de verpleegster met han den en voeten te lijf ging. De laatste moest onder meer een klap tegen het hoofd in casseren waardoor zij een bloeduitstorting achter een van haar ogen opliep. Boven dien zou de verdachte de verpleegster te gen het onderlichaam hebben geschopt waarna hij haar kwaadschiks over het tuinhekje zou hebben gewerkt. De ver dachte beweerde dat de verpleegster het eerst handtastelijk was geweest. „Ik heb haar slechts afgeweerd" zei hij. De officier van Justitie, mr. J. Bredius hechtte echter geen geloof aan deze zelf verdediging. Hij zei dat de handelwijze van verdachte alle perken te buiten was gegaan en vorderde 200,- boete subsi diair twintig dagen hechtenis. Mr. J. C. Bettink die de verdachte ver dedigde trok de lezing die de verpleegster van het voorval had gegeven in twijfel Het zal met die mishandeling wel niet zo'n vaart gelopen hebben, meende hij. De po litierechter was echter allerminst over het optreden van de verdachte te spreken vooral omdat het hier iemand met een goede ontwikkeling en positie betrof. „Het is beneden elk peil zich zo tegenover een vrouw te misdragen." Mr. Ferwerda vond de door de officier van Justitie gevorderde straf te licht en legde de hoofdambtenaar de hierboven vermelde straf op. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft vandaag 22 maart in het Miner vatheater te Heemstede, onder leiding van Henri Arends, het tiveede concert in serie die onder auspiciën van de Heem steedse Kunstkring wordt gehouden. De pianiste Varda Nishry werkt als soliste aan het programma mee, waarop werken voorkomen van Beethoven Mozart. Varda Nishry werd in Israël ge boren en treedt al sinds haar achtste jaar voor het publiek op. Zij studeerde aan het Shulamit Conservatorium in Tel Aviv. In Parijs zette zij haar studie voort aan het Conservatoire National. Zij heeft toernee's gemaakt door Canada en Amerika. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De mooiste dag om een nieuwe voor- j aarscollectie te tonen is wel de eerste dag van de lente en het leek, alsof A. en K. hier rekening mee had gehouden, want de show van deze firma bracht gisteren in het Concertgebouw een mooie representa tie van de lente-mode. Het meest spectaculaire was wel de in troductie van de bekende Mac Nab tweeds door een echte Schot in ruiten rok en met doedelzak. Hij was de voorloper van enke le zeer smaakvolle mantels en tailleurs in de tweed, die bekend staat om de ruiten in mooie kleurstellingen en soepele kwa liteit. Door de sprekende dessins vraagt de stof slechts om een zeer simpele ver werking en het zijn juist de klassieke mo dellen, zo nu en dan verlevendigd met een enkel fluwelen kraagje, die in de praktijk het beste bevallen. De teenagers, die tij dens een show altijd zo spontaan reage ren, waren wel het meest enthousiast over de gezellige B.B.-ruitjes die in een chemi- sier verwerking of met kleine pofmouw tjes en gegarneerd met een broderie kantje, een vlotte indruk gaven. Veel van de wijde rokjes waren tot op de helft van vlieseline voorzien om het uitstaand effect te verhogen. De tailleurs zagen we in al lerlei variaties, met strak getailleerde jasjes en met lange rechte jasjes, die door een ceintuur bijeengeregen konden wor den. Mooie ensembles in zachte pasteltinten met een eenvoudig aaneengesloten japon netje onder een getailleerd jasje zullen veel doeleinden dienen. Heerlijk zijn ook de z.g. „brommer- coats", die aan de voorkant met een rits gesloten worden en de regen geen kans geven. Ze tonen weer een beetje de nei ging naar het trenchcoat model en omdat de vezels door en door geverfd worden zijn ze gegarandeerd kleurecht, wat toch wel erg belangrijk is voor een artikel, dat zo veel van wind en wèer te lijden heeft. De grote maten waren ook goed vertegen woordigd en vooral de ensembles in ge dekte tinten waren mooi slank afkledend. We hoorden zelfs namen als Charles de Montaigne en Jacques Hein vernoemen, wat wel op een zeer veelzijdige en goede collectie duidt. Kaiy De laatste ontmoeting van de zwemcom petitie Kring Haarlem KNZB wordt zon dag 27 maart door VZV in de overdekte zweminrichting in Velsen gehouden. Het programma van de te zwemmen nummers luidt: 50 meter schoolslag meisjes afdeling A, 50 meter vlinderslag jongens afdeling B, 50 meter rugslag meisjes B, 50 meter vrije slag heren nieuwelingen, 100 meter vrijeslag dames junioren, 100 meter rug slag heren junioren, 3 x 50 meter wissel slag estafette meisjes afdeling A, 5 x 50 meter vrije slag estafette dames junioren, 5x50 meter vrije slag estafette heren nieuwelingen. de (Verkort weergegeven) Hoornvlies. Naar aanleiding van het artikel in uw blad van 16 maart j.l. be treffende „Gebrek aan hoornvlies voor transplantaties en wettelijke regeling in dit verband gevraagd ten behoeve der blinden" bracht ik gaarne het volgende naar voren: Het is prachtig en getuigend van naastenliefde wanneer de mens bereid is na overlijden het hoornvlies beschik baar te stellen voor transplantatie. Echter wanneer wettelijk wordt bepaald, dat slechts indien de overledene voor de dood heeft bepaald „Dit niet toe te staan", het hoornvlies slechts dan niet de overledene zal worden ontnomen, begaat men een fout. Het is juister, dat slechts hoornvlies zal mogen worden weggenomen, indien de overledene te voren heeft bepaald vrij willig daartoe toestemming te verlenen en in het ziekenhuis gelijk met de opname deze verklaring aanwezig is. De blinden zullen waar mogelijk geholpen moeten worden, maar de wet zal volkomen de vrij heid tot het brengen van dit offer móeten waarborgen. J. B. Baker is geen vroedvrouw. In aanvul ling op „bevalling in taxi" zou ik gaarne het volgende onder uw aandacht brengen: Wanneer de bevalling a.s. is. komt hier niet in de eerste plaats de baker maar een vroedvrouw of dokter aan te pas. Dus verving de schoonmoeder niet de baker maar de vroedvrouw. Wanneer de beval ling achter de rug is en alles in orde be vonden komt de baker aan bod en mag onder controle van dokter of vroedvrouw de zorg van moeder en kind op zich nemen. Er heerst nog steeds veel misver stand over het begrip vroedvrouw en baker. W. KET—OLIE. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zij die zich met ingang van 1 april 1960 per kwartaal abonneren, ontvangen de nnmmers tot en met 31 maart 1960 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5