LINOLEUM Adenauer zou zijn „harde' koers hebben laten varen LINOLEUM KROMMENIE v. DU1VENBODEN Westen verdiept zich ernstig in nieuw Russisch voorstel Renkum beschuldigt Amsterdamse Bank Kikvorsman Lourmais zwom Nederland binnen Amerika wil Atlas naar Indische Oceaan schieten Geen Amerikaanse kern proef op Canadees gebied? Vijf doden in het verkeer Verolme bouwt dorp in Brazilië Vliegers, die benzine stalen, veroordeeld Boekverkopersbeschik king onwettig verklaard Prijzenbeschikking Bouwbedrijf 1960 Land- en tuinbouw door nieuwe droogte periode bedreigd? Teleurstellend voor de kolenhandel 7 Klassiek of modern de van past ook in uw woning! Bonn verzacht zijn opzienbarende verklaringen INTERIEURVERZORGING Van Florida tot voorbij Zuid-A frik a Russen achten eerste fase in Westelijk ontwapenings plan geen beperking Fran&e filmexpeditie in Waris aangekomen Stopzetting van kernproeven Economischer gebruik van Transatlantische telefoon mogelijk Belgische universitaire week in Leiden geopend Boer vijf dagen achter de tralies Zachte winter DINSDAG 22 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie (Van onze correspondent in Bonn Van Westduitse regeringszijde heeft men ten tweede male in twee dagen tijds gepoogd drie ietwat opzienbarende uit spraken van bondskanselier Adenauer ge daan te Washington en Los Angeles wat te verzachten. Men legt er de nadruk op dat er niets is veranderd aan de West duitse houding ter zake van de Sovjet- Unie, Berlijn en de Duitse eenheid. Adenauer, die vandaag van San Fran cisco naar Hawaii vliegt, heeft een zeker opzien gebaard vooral in eigen land door een drietal uitspraken. 1. Hij stelde tijdens een persconferen tie te Washington voor om de Westberlij- ners via een volksstemming de vraag voor te leggen of zij de huidige status van hun stadsdeel willen gehandhaafd zien. 2. In een persinterview met enkele vooraanstaande Amerikaanse journalisten onder wie James Reston van de New York Times, verklaarde hij dat een ge sprek tussen hem en Kroesjtsjev niet on mogelijk was. Waarom, aldus Adenauer, zou zo'n gesprek onmogelijk zijn. In be paalde opzichten hebben Kroesjtsjev en ik achting voor elkaar, in andere gevallen is dat niet het geval 3. Adenauer acht het niet waarschijnlijk dat het nog eens tot een gesprek tussen Bonn en Oostberlijn (de zetel van de Oostduitse regering) zal komen, „maar toch zou ik deze mogelijkheid niet graag voor altijd uitsluiten. Wanneer op een dag de Duitse hereniging naderbij komt zou een punt bereikt kunnen worden waarop zulke gesprekken mogelijk zijn", aldus de bondskanselier in Los Angeles. Condities Op een persconferentie te Bonn zei een regeringswoordvoerder dat er geen sprake van is dat de houding en opvattingen van Adenauer zijn veranderd. Aan een ge sprek tussen Bonn en Oost-Berlijn, zo zei hij, zal de inwilliging vooraf moeten gaan van bepaalde condities, waaronder een sluitend akkoord inzake ontwapening waarover de Grote Vier thans te Genève spreken. Desondanks is men in regeringskringen te Bonn niet erg gelukkig over Adenauers uitlatingen van de laatste dagen. Te West- Berlijn, Washington en Londen is men niet erg ingenomen met het volksstem- mingsvoorstel. De verre mogelijkheid van een gesprek met Oost-Berlijn brengt de regering nog in grotere moeilijkheden, en wel voornamelijk op 't binnenlandse front. Men herinnert zich maar al te goed de verguizing door regeringskringen en de re geringspartij de C.D.U./C.S.U. van het so cialistische Duitsland-plan en het F.D.P.- eenheidsplan, die beide voorzagen in ge sprekken met Oost-Berlijn. en voorts van de reis op eigen houtje van minister van Justitie Schaffer enkele jaren geleden naar Oost-Berlijn. Onzekerheid en ironie In onafhankelijke grote bladen, zoals de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" en Die Welt wordt er alle nadruk op gelegd dat er geen sprake is van een zwenking in de politiek van Adenauer. Het is een waar heid als een koe, aldus de „Frankfurter Allgemeine", dat er na de vervulling van bepaalde voorwaarden (vrije verkiezingen en dergelijke) met Oost-Duitsland gespro ken zal moeten worden, maar dit is een mogelijkheid in een „ongrijpbare verte", omdat Moskou een deling van Duitsland gehandhaafd wil zien. Het blad gelooft dat Adenauers uitlating vooral bedoeld is om in Amerika de indruk weg te nemen dat de bondskanselier „de laatste der Mohika nen van de koude oorlog" is die de zo genaamde geest van Camp David tussen Eisenhower en Kroesjtsjev zou willen ver storen. De drie uitlatingen van Adenauer zou den dan ook aantonen dat de bondskanse lier zowel een grote vastberadenheid als een zekere soepelheid in kwesties omtrent de methoden om verder te komen bij Berlijn en de eenheid heeft getoond. Dat dit alles, nadat Adenauer maandenlang zo hoog van de toren heeft geblazen over standvastigheid, anti-flexibiliteit en derge lijke, te Bonn tot onzekerheid leidt en te Washington tot een zekere ironie, is dui delijk. Onmiddellijk resultaat geeft, deze Amerikaanse reis Bonn dan ook niet. De indruk overheerst dat de soms starre, maar op het punt der politieke tactiek tot plotselinge wijzigingen in staat zijnde bondskanselier in Amerika eieren voor zijn geld heeft verkozen en van zijn harde stand punten is afgestapt. „Nazi 'raus". BERKELEY (UPI) Bij het bezoek van Adenauer aan de universiteit van Ca- lifornië is het maandag tot incidenten ge komen tussen studenten die tegen zijn aanwezigheid demonstreerden en anderen die dit wilden beletten. Toen de bondskan selier zich naar de aula begaf hief een Joodse student een bord omhoog met de woorden „Nazi 'raus". Enkele studenten die het bord wilden vernielen werden door omstanders hiervan weerhouden. De gemeente Renkum heeft de Amster damse Bank ervan beschuldigd, al of niet met opzet onjuiste informaties te hebben verstrekt over de financiële achtergrond van een aannemersbedrijf, dat voor Ren kum rioleringswerken zou uitvoeren, maar al gauw surséance van betaling moest aanvragen, waardoor het riolerings werk zeer ten ongerieve van de bewo ners der betrokken straten in Renkum, kwam stil te liggen. Het aannemersbedrijf had voor deze werken ingeschreven tegen een prijs, die vergeleken met de overige inschrijvingen, zeer laag was. Daarom wendde de ge meente Renkum zich tot de genoemde bankinstelling om inlichtingen over de draagkracht van de aannemer. De bank zou toen, bij monde van een van haar bij kantoorbeheerders, telefonisch gunstige informaties over het bedrijf verstrekt heb ben, die later getuige de surséance van betaling onjuist gebleken zouden zijn. Uit de vertraging van de rioleringswerken zijn onplezierige consequenties ontstaan. Onder andere eisen diverse gedupeerde be woners van huizen in Renkum van de ge meente schadevergoeding van de door hen geleden schade als gevolg van opgebro ken straten e.d. Renkum wil nu probe ren, deze schadevergoedingseisen op de Amsterdamse Bank af te wentelen. Advertentie ALLE DESSINS UIT VOORRAAD BIJ GED. OUDE GRACHT 108 - 110 TELEFOON 17165 Flesje melk aan de grens Kikvorsman Louis Lourmais (39), die drijvend en zwemmend bezig is aan een Rijnreisje van duizend kilometer, heeft Nijmegen bereikt. Tegen etenstijd passeer de hij gisteren Lobith-Tolkamer en hoewel hij toen al gedurende negen uur in het koude water had gelegen, stapte hij na een kort oponthoud, waarin hij door Jaco Lam- merts, één van de tien kaasmeisjes, een korfje met Nederlandse zuivelprodukten aangeboden kreeg, opnieuw de rivier in om de tachtig kilometer van Wezel naar Nij megen vol te maken, een prestatie waar voor hij van harte werd toegejuicht door de honderden belangstellenden die giste ren van half acht tot half tien 's avonds op verkleumde Louis hadden gewacht. WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten hebben Zuid-Afrika laten weten, dat zij van plan zijn een intercontinentaal pro jectiel van het type Atlas naar de Indische Oceaan te sturen, nabij de zuidoost-punt van Afrika. De Atlas zal worden gelan ceerd vanaf Cape Canaveral in Florida, over de Atlantische „schietbaan" en voorbij Afrika, langs Kaapstad. Doel van deze lan cering zou zijn te demonstreren, dat Rus land niet een projectiel bezit dat verder reikt dan een Amerikaans. In januari heeft Rusland twee projectie len een afstand van ongeveer 7.700 mijl laten afleggen naar het centrale deel van de GroteOceaan. Het doel is de Atlas 9.000 mijl te lajen afleggen. De plaatsvervan gende minister van defensie James H. Douglas heeft voor de televisie beaamd, dat er plannen worden gemaakt voor een dergelijke lancering. Uit bronnen van zijn ministerie wordt vernomen dat de datum en de nauwkeurige koers nog niet zijn be paald. Wel kon men al vertellen dat de niet met springstof gevulde oorlogskop van de Atlas waarschijnlijk terecht zou ko men in de Indische Oceaan, ergens in de buurt van Prince Edward island. Dit vroe gere Britse eiland, waarop zich, voor zo ver hier bekend, thans alleen maar Zuid- afrikaanse meteorologen bevinden, ligt on geveer 1.500 mijl ten noorden van het zuid poolgebied. Hoewel zich in de oorlogskop geen explosiemiddelen zullen bevinden, zullen de scheepvaart en de luchtvaart worden gewaarschuwd het gebied te mij den ten tijde van de proef. Als de proef slaagt, zal de Atlas het Afrikaanse con tinent tijdens de laatste minuten van de reis van 45 minuten passeren, wanneer het projectiel weer in de dampkring terug keert. Van ingelichte zijde wordt verno men dat Zuid-Afrika geen bezwaar tegen de proef heeft. OTTAWA (Reuter) John Diefenbaker, de Canadese eerste minister, heeft maan dag een beroep gedaan op de grote mo gendheden zich te onthouden van nieuwe kernproeven, tenminste tijdens de ontwa- peningsbesprkingen te Genève. Diefenbaker zei in het Canadese lager huis, in antwoord op een vraag over een bericht dat de Amerikaanse commissie voor kernenergie verder gaat met plannen om volgend jaar in Alberta's oliehoudende zandgrond een kernapparaat tot ontploffing te brengen, dat alleen de Canadese regering "én niet de Amerikaanse commissie hier over te bslissen heeft. GENEVE (Reuter) Op de Geneefse tien-landenconferentie over ontwapening heeft de Italiaanse afgevaardigde Gaetano Martino maandag geantwoord op Poolse en Tsjechische vragen van de vorige week over het Westelijke ontwapeningsplan. In zake de opheffing van buitenlandse steun punten zei hij dat. daaraan geen behoefte meer zou zijn wanneer eenmaal de natio nale strijdkrachten tot de nodige sterkte voor binnenlandse beveiliging en de ver plichtingen aan de UNO zouden zijn inge krompen. De rus Zorin legde in een toespraak van een uur uit, dat het gebrek aan de tails in het Sovjet-plan dit juist soepeler maakt. Zorin betoogde voorts dat het eer ste stadium van het Westelijke plan geen ontwapeningsmaatregelen inhoudt en dat de door het Westen voorgestelde eerste in krimping van de Russische en Ameri kaanse legers tot 2,5 miljoen man elk, geen werkelijke beperking inhoudt omdat deze getallen de huidige sterkte reeds zeer dicht naderen (Rusland stelde een inkrim ping tot 1,7 miljoen man voor). In antwoord op de Westelijke kritiek dat de eerste twee stadia van het Russische plan niet in kern-ontwapening voorzien, gaf Zorin de volgende redenen op: 1. het Westen had vaak verklaard niet met zulk een verbod te kunnen instemmen zolang als de U.S.S.R. een overwicht heeft in conventionele bewapening, 2. Een beper king van de conventionele bewapening zou sterk bijdragen aan ontspanning in de in ternationale sfeer. 3. Beperking van con ventionele bewapening is van uit organisa torisch en controle-standpunt veel eenvou diger om mee te beginnen. De Russen gaven tegenover verslagge vers te kennen, dat zii het feit, dat het Westelijke plan geen tijdslimieten noemt een van de zwakste punten ervan achten. WARIS (ANP) Met het bijna traditio nele voorkomen: bloot bovenlijf, ge scheurde kleren, een geweldige baard en lang golvend haar, is zaterdagmiddag laat Pierre Dominique Gaisseau, de lei der van de Franse filmexpeditie, in Waris uit de rimboe te voorschijn gekomen, met zijn metgezellen de 28-jarige Demai- fret, politie-inspecteur Koopman en de Moejoe-opzichter Katanon. Het was, na de monstertocht, die zij hebben volbracht, voor het eerst, dat zij werden verwelkomd door een bestuurs ambtenaar. Maar ook het te Waris ge vestigde personeel van de r.-k. missie was ter begroeting uitgelopen. In het Frans en in het Engels werden zeer vriendelijke woorden gewisseld. Uren na de aankomst van de leiders kwamen in kleine groepjes de 36 dragers binnen. Zij waren vermoeid en verma gerd, maar, zei Gaisseau, „zij zijn net als ik: aan het einde van een route wa ren ze meer dan eens uitgeput. Maar na rust en goede voeding waren ze wonder lijk snel bereid, opnieuw op pad te gaan". WASHINGTON (UPI) Bij monde van de perschef van het Witte Huis James Hagerty is verklaard, dat de pre sident van de Verenigde Staten het Rus sische voorstel „zeer zorgvuldig in be schouwing heeft genomen". Het betreft hier het voorstel van de Sovjet-Unie om alle kernproeven te verbieden een ver drag tekenen voor het verbod van alle bovengrondse proeven en de ondergrond se proeven die de seismische sterkte van 4.75 te boven gaan en een verplichting om ondergrondse proeven met een sterk te beneden 4,75 niet te nemen hangende een gezamenlijk onderzoek van Oost en West naar de mogelijkheden om deze klei ne ondergrondse proeven te ontdekken. Over deze proeven zou dan later een aan vullende overeenkomst kunnen worden ge sloten. GENèVE (UPI) De Russische afge vaardigde Tsarapkin heeft maandag voor gesteld het door Rusland ingediende ont werp voor een verdrag voor „vijf tot vier jaar" aan té nemen opdat Oost en West in die tijd de controlemaatregelen voor ontdekking van kleine ondergrondse kernexplosies zouden kunnen perfectio neren. Als men het tegen die tijd niet eens zou zijn geworden over de ontdek kingsmethoden van 'die kleine proeven zouden de atoommogendheden moeten worden geraadpleegd om te voorkomen, dat het verdrag verloopt. In wes telijke kringen wordt vernomen, dat Tsa rapkin niet duidelijk heeft gemaakt of hij bedoelt, dat de opschorting van de proe ven zal eindigen, hetgeen theoretisch zou betekenen, dat ieder land op dat moment zijn ondergrondse proeven, die de explosie kracht van 20 kiloton niet te boven gaan, kan hervatten. Volgens westelijke waarnemers zouden de Verenigde Staten gunstig staan tegen over een kortere onderzoekingsperiode, aangenomen dat zij het Russische voorstel accepteren, dat thans „ernstig wordt overwogen". De westelijke onderhande laars hebben sinds het begin van de be sprekingen laten weten, dat zij een ter mijn van twee a drie jaar nodig achtten om de ingewikkelde, kostbare controle machinerieën op te bouwen. Maar die waarnemers betwijfelen of het Westen akkoord zal gaan met een niet volmaakt gecontroleerde stopzetting gebaseerd op vertrouwen, die de periode zou over schrijden. LONDEN (UPI) Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag te Londen verklaard, dat de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, het Rus sische voorstel inzake een „moratorium" op proefnemingen met kernwapens van zeer groot belang acht, en dat het een zeer zorgvuldige bestudering zal krijgen. Men kon nog niet meedelen wanneer op het Russische voorstel zal worden ge antwoord. Op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn bij Voorthuizen zijn twee personenauto's in volle vaart tegen elkaar gebotst. De 72- jarige rustend arts Strumphler uit Baarn- brugge en zijn even oude echtgenote kwa men hierbij om het leven. Dr. Strumphler wilde een voor hem rij dende auto inhalen, maar bemerkte te laat dat uit tegenovergestelde richting een personenauto, bestuurd door de heer H. uit Amsterdam naderde. Er volgde een frontale botsing, waarbij dr. Strumphler, die de auto bestuurde, op slag werd ge dood. Zijn vrouw, die naast hem in de wagen zat overleed later in een ziekenhuis in Apeldoorn. De bestuurder van de te genligger werd licht gewond. De beide auto's werden grotendeels vernield. Op de rijksstraatweg in Teuge is de 60- jarige G. H. Koldenhof tijdens het over steken van de weg door een passerende auto aangereden. Hij overleed later in het ziekenhuis te Apeldoorn. In het St. Jansziekenhuis te Hoorn is het tweejarige meisje M. Slagter uit Hoog- karspel dat nabij de oudei'lijke woning aangereden was door een auto. bestuurd door haar oom, de heer J. Th. Slagter, overleden. In Hensbroek is de 25-jarige ongehuw de motorrijder P. E. de Blok uit Kreiler- oord (Wieringermeer) aangereden door een vrachtauto uit Alkmaar. De bestuur der van deze wagen moest uitwijken voor een groepje spelende kinderen en botste tegen de motorrijder op, die ter plaatse overleed aan zijn verwondingen. NEW YORK (UPI) —De American Te lephone and Telegraph Company heeft een nieuwe technische vinding ontwikkeld, waardoor het mogelijk wordt het aantal gelijktijdige telefoongesprekken via de transatlantische kabels tussen de Verenig de Staten en Europa te verdubbelen. Na een reis van enkele maanden door Noord- en Zuid-Amerika komt de heer C. Vetrolme, hoofddirecteur van Verolme's Verenigde Scheepswerven op 3 april terug. In Brazilië legde de minister van verkeer Adm. Peixoto de eerste steen voor de woonhuizen van het dorp, dat Verolme bij de nieuwe werf in Jacuancanga bouwt. Dit plan omvat 2250 woningen, waarbij zijn opgenomen een marktcentrum, winkels, een postkantoor, enkele scholen, een zie kenhuis, clubhuizen en een sportpark, met aan de weg een benzinesmeerstation en op de heuvel een kerk met pastorie. Het plan moet in vijf jaar worden uitgevoerd. Aan de baai van Camurina, dicht bij de werf, is de bungalow waar de heer Ver olme tijdens zijn bezoeken aan Brazilië gaat wonen, gereedgekomen. In tegenwoordigheid van de Belgische ambassadeur is maandagmiddag in de La kenhal in Leiden de Belgische universi taire week van de Leidse universiteit ge opend. De openingsrede werd gehouden door de rector-magnificus prof. J. E. Jon kers. Deze sprak er zijn vreugde over uit dat thans op dit min of meer officiële niveau het contact tussen België en Neder land door deze Belgische culturele week in Leiden bevestigd wordt. Deze week is een onderdeel van het intensiever contact tus sen Nederland en België op grond van het cultureel akkoord dat enige jaren geleden met België gesloten werd. Prof. Jonkers sprak voorts over ver schillende aspecten van de komende ma nifestaties van deze Belgische week te Leiden. Zijn toespraak werd beantwoord door prof. dr. F. Baudouin, conservator van het Rubensmuseum te Antwerpen, die na zijn dankwoord voor de hartelijke ont vangst een lezing hield over de moderne Europese beeldhouwkunst. De openings plechtigheid werd opgeluisterd door het toonkunstkamerorkest. Na een fles melk leeggedronken te hebben, begint de kikvorsman Louis Lourmais aan zijn zwemtocht naar Nijmegen. Een stoet van public relations officers, volgt hem, maar zij spreken elkaar in het Frans en in het Nederlands voortdurend tegen, als het gaat om vragen over de fi nanciering van de tocht. Zij delen boven dien tijdschema's uit die om het half uur worden gewijzigd en dan nog in de verste verte niet kloppen. Louis zelf dobbert uur na uur in het midden van de rivier en wan neer hij al eens aan land komt, kan hij geen woord uitbrengen omdat zijn gezicht is verstijfd en zijn lippen twee maal dikker dan normaal zijn geworden als gevolg van de koude. Hij heeft dan geen belangstelling meer voor een gesprekje doch alleen voor een bad, dat hem trek doet krijgen in het dagelijkse portie gehakt, bouillonsoep, ge klutste eitjes, cotelet, biefstuk en wijn. De kikvorsman, die zich in het begin van zijn tocht maar liet drijven, moet nu lang zamerhand tot zwemactiviteiten overgaan doch in zijn dubbele rubberverpakking valt zulks niét mee. De snelheid van twaalf km per uur, die hij aanvankelijk nog be reikte, is nu al ongeveer gehalveerd en naarmate hij Rotterdam nadert, zal hij steeds harder moeten ploeteren om een beetje vooruit te komen. Met zijn lange tocht in het ijskoude water wil Lourmais bewijzen dat de rijke voedselbronnen, die zich volgens hem in de Poolzee bevinden, met een „beetje" goede wil opgespoord en geëxploiteerd kunnen worden. Vier employé's van de N.V. Aero-Con- tractors in Den Haag, twee vliegers en twee man grondpei-soneel zijn vanochtend wegens verduistering van 700 liter benzi ne ten nadele van hun werkgeefster op het vliegveld Texel, veroordeeld door de Alkmaarse rechtbank. De vliegveldchef De G. (eis zes maanden) kreeg drie maan den gevangenissstraf met aftrek, de vlie ger Van der D. (eis drie maanden voor waardelijk en ƒ400 boete) werd tot een boete van ƒ400 veroordeeld; de grond- werktuigkundige S (eis vijf maanden) kreeg 103 dagen met aftrek, waarvan der tig voorwaardelijk, terwijl de vlieger Van V. 200 gulden boete kreeg (eis een maand voorwaardelijk en 200 boete). De 66-jarige landbouwer Ruitenbeek uit Putten heeft zich bij de Rijkspolitie in zijn gemeente gemeld voor het ondergaan van de vijf dagen hechtenis (subsidiair tien gulden boete) die hem opgelegd werden omdat hij geweigerd heeft een z.g. inven tarislijst van het Landbouwschap te onder tekenen. Hij is in Zwolle ingesloten. Hoge Raad over pocketboek-kwestie De Hoge Raad heeft vanmorgen uit spraak gedaan in de door de procureurs generaal bij de gerechtshoven te Arnhem en Den Haag ingestelde beroepen in cas satie aangaande de verkoop van pocket boeken door kruideniers, sigarenwinke liers. Indertijd waren een kruidenier te Deventer en een Haags sigarenwinkelier door de economische politierechter van rechtsvervolging ontslagen. Het hoogste rechtscollege blijkt in zijn uitspraak even eens de mening te zijn toegedaan dat bij het verbieden van de verkoop van boeken door anderen dan boekhandelaren artikel 7 van de Grondwet, dat de drukpersvrij heid en verspreiding garandeert, in het gedrang zou komen, en heeft de cassatie beroepen afgewezen. In zijn overweging zegt de Hoge Raad dat „ingevolge artikel 2 van de Vestigings beschikking Boekverkopersbedrijf 1958 de uitoefening van dit bedrijf waaronder blijkens art. 1 lid 1 is te verstaan het bedrijfsmatig aan anderen dan wederver kopers verkopen van boeken in het al gemeen is verboden zonder vergunning van de Sociaal Economische Raad". Er wordt echter bij opgemerkt, dat de uitoefening van dit bedrijf strekt om boe ken en voortbrengselen van de drukpers onder het publiek te verspreiden. En deze wijze van verspreiden, zo zegt de Hoge Raad, is bij uitstek geschikt om de in artikel 7 van de Grondwet gewaarborgde vrijheid te dienen. Deze dienende taak mag aan geen andere regeling worden on derworpen, dan die welke de dienende taak onverlet laat, zo gaat de Hoge Raad verder. Tot slot van het arrest wordt dan geconcludeerd dat een en ander bij de Boekverkopersbeschikking niet het geval is, zodat daaruit moet worden opgemaakt dat deze regeling onwettig is. Het is dus nu ook aan anderen dan boekverkopers mits uiteraard in het bezit van een vesti- ginsvergunning toegestaan de produk- ten van de drukpers te verkopen. In de staatscourant van vandaag is een prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960 opge nomen welke ondertekend is door de mi nister van Economische Zaken. De be schikking bepaalt dat de prijs voor hét uitvoeren van een bouwwerk, voorzover het uitvoeren geschiedt na 22 maart 1960. niet hoger mag zijn dan hetgeen de op drachtgever aan de aannemer is verschul digd, verminderd met de hierin begrepen verhoging van de kosten, die voortvloeien uit na 29 februa'ri 1960 goedgekeurde of algemeen verbindend verklaarde bepa lingen van Collectieve Arbeidsovereen komsten of na die datum bindend vast gestelde regelingen. De beschikking geldt voor bouwwerken op het gebied van de burgerlijke en uti liteitsbouw en van de grond-, water- en wegenbouw. De herstellings- en onder houdswerken zijn hier tevens onder begre pen. In bijzondere gevallen kan de direc teur-generaal van de prijzen afwijkingen van de bovenstaande bepaling toestaan. Dit geldt met name ten aanzien van de op 29 februari 1960 reeds in uitvoering zijnde doch op 1 september 1960 nog niet opgeleverde bouwwerken, indien blijkt, dat de hoogste ingevolge bovengenoemde be paling toelaatbare prijzen niet voldoende zijn om de noodzakelijke exploitatiekosten van de betrokken onderneming te dekken. De beschikking treedt in werking met in gang van 23 maart I960. (Van onze weerkundige medewerker Het is een opmerkelijk verschijnsel dat na de uitzonderlijk lange droogteperioden die de zomer en herfst van 1959 kenmerk ten, de depressies met regen van betekenis in ons land nog steeds niet aan bod zijn gekomen. Hogedrukgebieden beheersen ook het weer in deze lentemaand met als gevolg weinig neerslag. Landbouwers uit het oosten van ons land zijn tijdens het ploegen de laatste weken in tal van provincies tot de ontdekking gekomen dat er op enkele decimeters diep te droog, mul zand wordt aangetroffen. Zjj zeggen dit in het voorjaar nog nimmer te hebben meegemaakt. Dat vele land- en tuinbouwers, die verleden jaar door de droogte al veel schade hebben geleden, het voorjaar en de zomer onder deze omstan digheden met enige ongerustheid tegemoet gaan kan men zich voorstellen. Depressies gevraagd Het grondwaterpeil is in tal van gebie den, met name op de hoge zandgronden in Drente, Overijsel, Gelderland en Brabant, abnormaal laag. Het feit dat er op enkele decimeters diepte droog mul zand wordt aangetroffen wijst er op dat er op die plaatsen tussen bouwvoor en grondwater geen contact is. Vooral in het voorjaar en de voorzomer is er veel water nodig. In de eerste plaats gaat er steeds meer verdam pen doordat de temperatuur hoger wordt en de luchtvochtigheid in het voorjaar bij een schrale droge wind en zon zeer laag is en voorts gaan ook de planten weer een grote hoeveelheid water, die zij nodig heb ben voor de groei, gebruiken. Om een overzicht te krijgen van het te kort aan neerslag over het laatste jaar (van april 1959 af) geven wij hier de tekorten voor elke provincie opgesteld aan de hand van een groot aantal neerslagcijfers, ons maandelijks uit elke provincie door regen waarnemers verstrekt. Dit tekort (in millimeters) bedraagt voor: Groningen -230 mm Noordholl. -140 mm -173 mm -228 mm -242 mm -236 mm -217 mm Z. Holland -165 mm Zeeland -131 mm N. Brabant -208 mm Limburg -184 mm Geh. Ned. -190 mm Friesland Drente Overijsel Gelderl. Utrecht Hierbij zij opgemerkt dat na oktober 1959 de omgeving van Haarlem nog de meeste regen heeft gekregen van het ge hele land. Nu de lente is begonnen en de afgelo pen winter geen langdurige koude met zich heeft gebracht, ziet het ernaar uit dat winter 1959-1960 de zoveelste in suc cessie zal zijn die voor de kolenhandel te leurstellend is verlopen. Zelfs al komt er nog wat kou, dan zal die zo vernemen wij in de kring van de Nederlandse brand- stoffenhandel het jaar niet meer kun nen „redden". De handelai-en in vaste brandstoffen wij zen erop, dat als de omzetten in huisbrand de laatste jaren zijn gedaald, zulks is te wijten aan de (te) hoge wintertemperatu- ren en „niet omdat de individuele verbrui kers de kolen als warmtebron de rug zou den hebben toegekeerd". Aangaande de overschotten bij de mijnen onderstreepte men nog eens dat deze niet bestaan uit voor huisbrand geschikte soorten. „De pijn bij de mijnen heeft betrekking op de in dustriekolen". In de afgelopen winter, zo werd nader toegelicht, overtrof de vraag naar goede huisbrand zelfs nog het aan bod, en er was in sommige gevallen spra ke van achterstand in de mijnleveringen. Dat op het ogenblik het aanbod in ge wilde soorten weer ruimer is, wordt na deze zachte winter begrijpelijk geacht. „Het is geenszins een verschijnsel van structurele aard. Ook in de vooroorlogse jaren toen er nog geen gewag werd ge maakt van moeilijkheden op de huisbrand- markt was het „normaal," dat in maart en april, na een „teleurstellend" stooksei- zoen. op grote schaal partijen huisbrand werden aangeboden." Engels vlootbezoek. Van 25 tot 29 maart zullen de Engelse oceaanmijnen- vegers „Jewel" en „Acute" een niet-offi deel bezoek brengen aan Rotterdam. De schepen hebben elk een waterverplaatsing van 1000 ton. De bemanning van elk schip bestaat uit 6 officieren en 100 schepelin gen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7