OCARDE Boete geëist tegen bestuurder voor te laat richting aangeven Amsterdams plan tot spreiding van evenementen Jongelui vernielden inventaris van historisch gebouw Baby maakte val van twaalf meter Vier doden in het verkeer Hardnekkige branden in Drentse venen Duurdere melk had geen invloed op het verbruik Zesenveertig NVV-leden in Haarlem gehuldigd F. B. P. Goossens halve eeuw in gemeentedienst Inwoneraantal van Amsterdam loopt terug I HAARLEMSE RECHTBANK Politiezijspan schoot onder een vrachtauto Officiële voorkeur voor zijdelingse beïnvloeding I f i UIT STAD EN STREEK Historicus W. van der Pas bij ongeval omgekomen sinaasappel citroen vruchtenlimonade Miljoenen turven in vlammen opgegaan Minister Marijnen HAARTONICUM 't verjongt en verstevigt Uw haar! Veertig of vijfentwintig jaar bij de bond Stap 'ns uit de rooksleur met Ritmeester lichte sigaartjes 1.20 Iraanse ambassadeur reikt onderscheidingen uit De Nederlandse hulp aan het buitenland Toegenomen forensisme de hoofdoorzaak Zaterdag komt Lourmais in Rotterdam aan Ir. Lambach sprak over organisatie, loon en rendement VRIJDAG 2 5 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdagmiddag stond een 22-jarige tuinspeciehandelaar voor de rechtbank in Haarlem terecht, omdat hij op 29 oktober van 't vorige jaar om half negen 's avonds met een zware vrachtauto op de Schoter- weg in Haarlem linksaf zou zijn geslagen, zonder daarbij voldoende op het hem ach teropkomende verkeer te letten. Door de ze manoeuvre was een motorzijspan van de Haarlemse politie onder de vrachtauto geschoven. De beide inzittende agenten liepen een hersenschudding op, waardoor zy negen weken lang hun werk niet had den kunnen doen. De verdachte verklaarde voor de recht bank, dat hij voordat hij zijn richtingwij zer had uitgestoken, in de achteruitkijk spiegel had gekeken en daarbij slechts twee auto's, maar niet de motorzijspan had gezien. De agent, die in de zijspan zat, ver klaarde dat hij geen brandende clignoteur had gezien. Toen de motor de wagen in haalde sloeg de laatste plotseling naar links, waardoor een aanrijding ontstond. Een achter de vrachtwagen rijdende auto mobilist verklaarde dat de motorzijspan zó hard had gereden, dat hij terzijde van de vrachtauto was toen het knipperlicht in werking trad. De vrachtauto kon op de eenrichtingsweg ter plaatse niet geheel links rijden, omdat hij anders de bocht van de vrij nauwe straat links niet kon maken. Bij het verhoor van de getuigen wijdde de raadsman van verdachte, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, veel aandacht aan de omstandigheid of de lichten van de poli tiemotor brandden. De meest getuigen hadden op dit facet van de zaak niet ge let. De agent, die in de zijspan had geze ten, verklaarde dat het licht wel brandde, een 21-jarige kapster, die naast de ver dachte in de cabine van de vrachtauto had gezeten, meende zich te herinneren dat het niet brandde. Vrijwel alle getuigen wa ren van mening, dat de politiemensen hard gereden hadden, hetgeen verklaard werd Advertentie 5 Ze3 het met Nieuws in het kort Regeringsmaatregelen. De afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden houdt op don derdag 31 maart om drie uur een leden vergadering in de Haarlemse Kegelbond, Tempeliersstraat 35 te Haarlem, waar on der meer de voorzitter de heer J. Betze- ma, lid van het hoofdbestuur, mededeling zal doen over bekend geworden regerings maatregelen. Sluiting van cursus. In de openbare lagere school te Lisse zal op vrijdag 25 maart de officiële sluiting plaats hebben van de algemene tuinbouwwintercursussen. Daarna volgt de uitreiking van de diplo ma's. Op 30 maart heeft de sluiting plaats van de technische cursus met uitreiking van de diploma's eveneens in de openbare lagere school. „4 x Z N". De toneelgroep van de hervormde jeugraad zal zaterdag 26 maart in gebouw Rehobot te Lisse het toneelstuk „Maaike" opvoeren waarvan de baten be stemd zijn voor „4 x Z.N". „Maaike" is een stuk van Rosita Peters. Werkende vrouwen. De afdeling Haar lem van de Nederlandse bond van vrou wen werkzaam in bedrijf en beroep houdt op maandag 28 maart des avonds om acht uur in het Sterhuis.aan de Nieuwe Gracht 100 te Haarlem een vergadering waarbij gesproken zal worden over „Belastingver laging en woongelegenheid voor de wer kende vrouw?" Costuumshow uitverkocht. De belang stelling voor de costuumshow die Cruys Voorbergh morgenavond in het Frans Hals museum te Haarlem geeft als onderdeel van de viering van de „zilveren" Boeken week in Haarlem, is zó groot, dat het be perkte aantal plaatsen van de renaissance- zaal reeds is uitverkocht. Kustvaart. Donderdag 31 maart houdt kapitein J. D. J. Postma uit Groningen in hotel Keur in Zandvoort een lezing met film over de Groninger kustvaart. Deze avond gaat uit van het Koninklijk Zee manscollege „De Groninger Eendracht". Nieuwe onderwijzer. Ter voorziening in de vacature, die binnenkort aan de Karei Doormanschool in Zandvoort ontstaat, we gens het door mejuffrouw Z. G. Klap ge vraagde ontslag als onderwijzeres, hebben B. en W. van Zandvoort aan de raad de volgende voordracht doen toekomen: 1. de heer F. K. TI. M. Russel, Ede; 2. de heer D. Kuipers, Aalsmeer, 3. de heer F. Ebing, Amsterdam. Nieuw hekwerk. B. en W. van Zand voort stellen de raadsleden voor, een kre diet van 6800.te verlenen voor de ver nieuwing van ongeveer 500 m afrastering rondom het circuit. uit het feit, dat zij achter een bromfietser aanzaten, die de maximumsnelheid had overtreden. De officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, achtte het tenlastegelegde bewezen en was van oordeel dat verdach te te laat richting had aangegeven. Hij eiste een boete van 150 subsidiair vijf tien dagen. Mr. Van Löben Seis was van oordeel dat de inzittenden van de politiemotor schul dig aan de aanrijding waren, omdat zij niet hadden mogen inhalen. Hij noemde het twijfelachtig, of de motorfiets wel licht had gevoerd, waardoor de bestuurder van de vrachtauto hem niet had kunnen op merken. De raadsman was van mening dat zijn cliënt op behoorlijke wijze had ge reden en dat de politie te grote risico's had genomen. Geen voorrang Tegen een 53-jarige winkelier eiste de officier van Justitie 200 of twintig dagen. Deze had op 19 december komende van de Kleverlaan een op de Schoterweg rij dende motorrijder geen voorrang gegeven waardoor deze viel en een hersenschud ding en dubbele beenbreuk had opgelopen. Enige getuigen verklaarden dat de mo torrijder, een metselaar, zeer hard had gereden. De winkelier had lang gewacht om fietsers voorrang te geven en had de motorrijder niet opgemerkt. De raadsvrouwe mevrouw mr. H. F.el- hoen Ki'aal-Otto, noemde het een ellendig kruispunt. Zij achtte de ten lastegelegde onvoorzichtige wijze van rijden niet be wezen en noemde het niet verlenen van voorrang een kwestie van overmacht, om dat de motorrijder zo hard had gereden. Zij vroeg ontslag van rechtsvervolging of een hele kleine boete. De president, mr. H. J. Ferwerda, be paalde de uitspraak op 7 april om half tien 's morgens. Tegen een Haarlemse handelsvertegen woordiger eiste de officier van Justitie zes weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, omdat hij onder invloed zijn auto zou hebben be stuurd. Op 16 december 's avonds omstreeks negen uur reed verdachte in Breda in ver boden richting en botste tegen de bestel auto van een vertegenwoordiger. Verdach te bood de tegenpartij vijf gulden aan als tegemoetkoming in de schade, maar de vertegenwoordiger wilde er politiewerk van maken. Toen hij van de politie terug kwam was verdachte verdwenen. De scha de aan de bestelauto bedroeg ongeveer honderd gulden. „Ik had de indruk dat de man dronken was. Hij sprak onsamen hangend", verklaarde de vertegenwoordi ger vanmorgen als getuige. Verdachte zei in België slechts twee gla zen wijn te hebben gedronken en niet on der de invloed te zijn geweest. Ongeveer anderhalf uur na de aanrijding in Breda botste de Haarlemmer op de Statenweg in Rotterdam tegen een stoeprand en sloeg met zijn auto om.,v Een Rotterdamse politieman verklaarde als getuige dat verdachte een wezenloze indruk maakte, traag antwoordde en naar drank rook. „Breng me naar mijn dokter, ik heb geld zat", had de Haarlemmer ge zegd. Toen de politie hem naar een arts in Rotterdam bracht weigerde verdachte de bloedproef te laten nemen en werd op gesloten. De arts verklaarde dat verdachte bijna over zijn eigen benen struikelde en niet in staat was te chaufferen. Een andere Rotterdamse politieman legde ongeveer dezelfde verklaring af als zijn collega. Verdachte zei dat hij bij het om slaan van de auto het hoofd had gestoten. „Denkt u dan, edelachtbare, dat je kwiek en fris uit je auto stapt?", vroeg hij de president. De officier eiste tegen de Haarlemmer die reeds eerder voor het rijden onder in vloed is veroordeeld, zes weken gevange nisstraf en twee jaar niet rijden. Uitspraken donderdag 7 april om half tien. Op de in Krasnapolsky. in Amsterdam gehouden algemene ledenvergadering van de V.V.V. Amsterdam heeft de directeur, de heer J. N. Strijkers, een pleidooi ge houden voor een spreiding van internatio nale evenementen. „Op hoog niveau" zou den de organisatoren van grote interna tionale evenementen de heer Strijkers noemde bij name b.v. de Olympische Spelen, de Floriade en de Passie Spelen in Oberammergau in nauw overleg met de regeringen tot een zo gunstig mo gelijke spreiding moeten komen. „Het ge beurt thans nog te vaak dat het ene jaar de internationale manifestaties elkaar verdringen, terwijl het volgende jaar er bijna niets is te doen". De heer Strijkers opperde dit plan naar aanleiding van het in 1959 gedaalde be- zoekerscijfer aan de hoofdstad in vergelij king met het Expo-jaar 1958. Toen wer den in Amsterdam in totoaal 716.927 (van wie 560.800 buitenlandse) gasten geteld te gen 708.497 (van wie 554.360 buitenlanders) in 1959. Ten aanzien van de hotelaccommodatie kon dc heer Strijkers voor 1959 optimis tische geluiden laten horen: „er werden grote reserveringen gedaan ten behoeve van vernieuwingen, die voor een deel al tot stand zijn gekomen en voorts werden enige nieuwe projecten onder handen ge nomen. Amsterdam is hier precies op tijd de juiste koers ingeslagen. Een groep van 80 a 100 jongelui heeft zaterdagavond vernielingen aangericht in het jeugdhuis aan de Gedempte Oude Gracht 47, dat de gemeente Haarlem heeft verhuurd aan de Stichting Vrijzinnig Pro testantse Jeugdraad. De politie heeft in middels tien jongelui aangehouden en zij zoekt thans naar de overige daders. Dit historische huis staat op de gemeentelijke lijst van monumenten. Zoals men weet zal in het pand na algehele restauratie een kantoor van Openbare Werken worden ge vestigd. De aangerichte schade aan ruiten, banken, deuren, wasbakken en toiletten, zou een kleine duizend gulden bedragen. De politie werd gealarmeerd door om wonenden, maar toen zij met twee wagens arriveerde was het grootste deel van de belhamels reeds gevlogen. Hangende het onderzoek heeft de politie het niet wense lijk geoordeeld gegevens te verstrekken. Het jeugdhuis werd gebruikt door de Vrijzinnige Christelijke Jeugdcentrale, een afdeling van bovengenoemde stichting. Het schijnt dat de vereniging haar boekje te buiten is gegaan door de ruimte dóór te verhuren aan andere clubs. Zo'n club vierde op de bewuste avond een feestje in het gebouw. Het staat nog niet vast of de leden van deze club er andere jongelui hebben bijgehaald of dat een groep jon geren het gebouw i9 binnengedrongen. Er bestaan vermoedens dat de vandalen tot hun daad zijn gekomen nadat bekend is geworden dat de gemeente het gebouw- algeheel zou restaureren, en op hün ma nier „de gemeente een handje hebben wil len helpen". Tot voor enige tijd woonde boven het clublokaal een dame die als huismoeder optrad. Deze dame heeft enige tijd gele den van de gemeente een andere woning aangeboden gekregen. Zoals ook op andere avonden gebeurde werd het toezicht uitge oefend door enkele oudere leden van de jeugdcentrale. De avond daarna heeft dezelfde groep belhamels in Haarlemmerliede de boel op stelten gezet. Na een danspartij in een café ontketenden zij een rel. De politie werd ge waarschuwd, maar toen zij arriveerde wa ren ook hier de belhamels „gevlogen". Zij hadden tijdens hun vlucht balken op de rijweg gelegd. Een politieman die in een motor met zijspan de jongelui achtervolg de werd hier bijna het slachtoffer van. Toen donderdagmiddag mevrouw De Ja ger van de Diepenhorst te Rotterdam met haar tien maanden oude zoontje Robert van de vierde naar de derde etage liep, gleed het kind uit haar armen. Het viel door een ruit van het trappenhuis naar buiten en viel van twaalf meter hoogte op straat. Het kind kreeg een schedel- basisfractuur en is in het Westerzieken huis opgenomen. De moeder liep een hoofdwond op. Op de rijksweg in De Bilt ter hoogte van de Bunnikseweg is donderdagochtend de 60-jarige heer W. M. van der Pas, geschie denisleraar aan het A. C. de Bruijn-insti- tuut van de K.A.B. en geschiedkundig medewerker van De Volkskrant door een auto aangereden en dodelijk verwond. De heer Van der Pas wilde de drukke rijksweg oversteken om de bus naar Doorn te nemen, maar maakte, blijkbaar omdat hij haast had, geen gebruik van de na bijgelegen voetgangerstunnel. Op de rij weg werd hij geschept door een personen auto die uit de richting Utrecht kwam. Hij overleed ter plaatse. De bestuurder van de auto liep door glasscherven oogverwon dingen op en moest naar het ooglijders- gasthuis in Utrecht vervoerd worden. Op de Rijksweg Amersfoort-Apeldoorn is gisteren het achtste dodelijke verkeers ongeval van dit jaar in Barneveld ge beurd. Ter hoogte van Terschuur reed een personenauto, bestuurd door de heer P. A. J. de G. uit Hilversum in de richting Amersfoort. Deze wilde een militaire vrachtauto inhalen, maar tegelijkertijd naderde uit tegenovergestelde richting de 20-jarige mejuffrouw A. R. Achterkamp uit Apeldoorn met haar scooter. De passeren de auto botste recht op de scooterberijd ster, die met haar voertuig ongeveer ne gentig meter werd meegesleurd. Zij was op slag dood. Op de Storm van 's-Gravenzandeweg in Wassenaar is het driejarige meisje S. Voorham, toen het dicht bij de ouder lijke woning tussen geparkeerde auto's door de weg overstak, onder een militaire personenauto geraakt. Zij was op slag dood. Advertentie Advertentie v In het veengebied van Zuid Oost Dren te zijn enige veen- en turfbranden ont staan, die aangewakkerd door de sterke wind zich vrij snel uitbreidden. Nabij Em merschans werd een veenbrand door de Emmer brandweer met twee motorspui ten bestreden. In het gebied tussen de dor pen Klazienaveen Noord en Bargercom- pascum woedt een hardnekkige turfbrand, die een grote omvang dreigt aan te nemen. Het vuur grijpt zo snel om zich heen, dat reeds enige miljoenen turven in vlammen zijn opgegaan. Te Schoonebeek is de brandweer uitgerukt voor veenbranden in het gebied Amsterdamse Veld. Bosbrand in Brabant In Eerde onder de Brabantse gemeente St. Oedenrode en bij Veghel woedde giste ren een hevige bosbrand, die veroorzaakt werd door met vuur spelende kinderen. Vijf hectare bos en heide werden in korte tijd een prooi der vlammen. De brand werd door brandweerkorpsen uit Veghel, Schijndel en St. Oedenrode bestreden. Heidebrand bij Ruinen Bij de Boerveense plassen in de gemeen te Ruinen is vannacht een heidebrand uit gebroken. Ongeveer tien hectaren heide rondom een meeuwenkolonie brandden af. De brandweer uit Ruinen heeft het vuur bestreden. De oorzaak van de brand is on bekend. (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heer Egas (P.v.d.A.) over de afzet van consumptie- melk in verband met de vermindering van het subsidie, heeft minister Marijnen in de Tweede Kamer verklaard, dat het effect van een prijsverhoging, die gepaard gaat met een vrij ruime looncompensatie, op het melkverbruik per hoofd van de bevol king betrekkelijk gering is. In de eerste twee maanden van 1960 is het totale con- sumptiemelkverbruik even groot geweest als in dezelfde maanden van het jaar 1959. Er is dan ook volgens de minister geen gè- gronde reden om thans niet over te gaan tot het afschaffen van het restant consu mentensubsidie op melk. Advertentie NEEM ONMIDDELLIJK FIKADOZ In Die Raeckse zijn donderdagavond 46 leden van de algemene bond „Mercurius" afdeling Haarlem gehuldigd omdat zij veertig of vijfentwintig jaar zijn aange sloten bij het N.V.V. Deze huldiging ge schiedde tijdens een cabaretavond die door het afdelingsbestuur aan leden met hun echtgenotes of verloofdes was aan geboden. De bondsvoorzitter, de heer K. Kolhorn, zei dat het door het grote aantal jubilaris sen onmogelijk was ieder persoonlijk toe te spreken. Hij herinnerde aan de start van het N.V.V. in 1906. Omstreeks 1920 bereikte de bond een hoogtepunt in het ledental en op deze avond waren nu men sen aanwezig, die indertijd lid wilden worden van de „de moderne bond". Daar was moed voor nodig, want men stelde zich bloot aan broodi-oof en terreur. Toen na 1920 de conjunctuur daalde verlieten tienduizenden het N.V.V., maar de jubi larissen die thans veertig jaar lid zijn, bleven de organisatie trouw. In 1934 be leefde het N.V.V. weer een hoogtepunt, maar in de hierna volgende jaren van werkloosheid liep de organisatie opnieuw leeg. De 39 leden die nu hun zilveren jubileum vieren, hadden echter hetzelfde idealisme als hun voorgangers in de jaren twintig. Wanneer men thans van een vrij hechte en sterke vakbeweging met een half mil joen leden en macht en invloed mag spre ken, dan is dat te danken aan de leden die veertig en vijfentwintig jaar geleden op hun post bleven, aldus de heer Kolhorn. Er zijn talrijke sociale zekerheden be reikt en economische medezeggenschap: de vakbeweging heeft invloed in de SER en de Europese gemeenschap. „Moge uw trouw aan de bond een lich tend voorbeeld zijn voor vele jongeren, want er moeten nog talrijke misstanden worden opgeruimd", aldus de bondsvoor zitter. Ter illustratie noemde hij het feit dat een commissaris van een groot levens middelenconcern een tantième van 260.000 incasseert, terwijl met veel pijn en moeite voor het personeel enkele per centen loonsverhoging werd bereikt. Geassisteerd door enkele leden van het afdelingsbestuur speldde de bondsvoor zitter de jubilarissen de gouden of zilveren speld op. Zij die veertig jaar lid waren kregen er een boekwerk bij, de zilveren jubilarissen een aansteker, terwijl de echt genotes en verloofdes van alle jubilarissen op 'n doos chocolade werden getracteerd. Aan het cabaretprogramma werkten mee de cabaretière Tonny Huurdeman. Jan Oradi met. conference en imitaties, de illu sionisten Truxini Company, de organist accordeonist Herman Teunissen en Gery Breed aan de piano. Hierna volgen de namen van de jubi larissen: Veertig jaar lid: de heren O. Bakkelo, W. J. van Éssen, P. v. d. Meulen, J. J. v. d. Brand, N. van Deenen, J. Hoetmer en A. F. Seijffer. Vijfentwintig jaar lid: de heren H. J. van Asperen, M. A. Blesgraaf, H. Bonke, G. F. Bordes, B. Dol, W. Duim, C. J. Groe nendal, S. Jansen, J. A. de Jong, C. Klin kenberg, H. E. Lohman. H. F. Roosen, F. W. Tewes, P. D. Vallenduuk, A. Vlas, A. J. Wagemans, J. B. de Zaayer, C. A. Pouw, W. Roest. TI. de Jong, de dames N. Bee kelaar, D. L. de Beer, T. J. Vergay, L. 20 Op 1 april 1910, toen Heemstede nog slechts ruim zevenduizend inwoners tel de, werd het administratief personeel van het gemeente gasbedrijf uitgebreid met een jongste bediende. Het was F. B. P. Goossens, die werd aangesteld op een jaarsalaris van 175,-; een voor die tijd lang niet onaantrekkelijke beloning. Nu mag men zich van dit administratief per soneel geen overdreven voorstelling ma ken, want dit bestond, behalve uit de reeds genoemde jongste bediende, verder uit de directeur, ir. G. Houben, een boek houder en een klerk. Aan meer personeel bestond geen behoefte, want de gasfa briek was immers pas één jaar in be drijf en van waterleiding kon evenmin nog sprake zijn, zodat men in Heemstede was aangewezen op pomp en welput. Dit verbeterde geleidelijk, nadat 1 oktober 1910 de watertoren in gebruik was geno men. In 1914 werd hier een elektriciteits bedrijf aan toegevoegd. De jonge Goossens voelde zich in dit snel groeiende bedrijf uitstekend op zijn plaats. Met de inmiddels verworven vak kennis en zijn fraai handschrift bleek hij een gewaardeerde kracht te zijn, zodat op zijn benoeming tot klerk diverse promo ties volgden. In 1920 werd hij aangesteld als adjunct-boekhouder, welke functie de heer Goossens heeft vervuld tot 1 januari 1950. Op deze datum werd hij benoemd tot boekhouder, tevens chef van de ad ministratie. Ruim tien jaar heeft de heer Goossens deze post op bijzonder bekwa me wijze bezet, zodat hij vrijdag 1 april zijn gouden jubileum in gemeentedienst zal vieren. In 1950 werd hem ter gelegen heid van zijn veertigjarig ambtsjubileum een koninklijke onderscheiding verleend; namelijk de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau. De aanstaande jubilaris is de enige nog aan deze bedrijven verbonden functiona ris, die de gehele groei heeft meege maakt. Zo werkte hij onder vijf direc teuren, zag hij in 1927 ten gevolge van de annexatie Heemstede's inwonersaantal van 17.000 teruglopen tot 12.500 en leerde hij de moeilijkheden kennen, welke aan twee oorlogen zijn verbonden. Ook buiten zijn ambtelijk leven heeft de heer Goos sens veel werk verzet. Zo was hij vele jaren penningmeester van het inmiddels opgeheven fonds voor ziekenhuisverple- ging, welke functie hij nog steeds ver vult voor de Heemsteedse afdeling van het Wit-Gele Kruis. Voor zijn verdiensten in deze kringen werd hem destijds reeds de pauselijke onderscheiding „Pro Eccle sia et Pontifice" verleend. Verder is de heer Goossens sedert de oprichting, veer tig jaar geleden, een nog steeds actief lid van het kerkkoor in de parochie „St. Bavo". De aanstaande jubilaris, die de pensioen gerechtigde leeftijd reeds heeft overschre den, zal de gemeentedienst gaan verla ten, zodra zijn opvolger in functie is. Maar voor die tijd zal hij op de dag van zijn jubileum, vrijdag 1 april dus, des morgens in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" officieel wor den gehuldigd. Des middags bestaat er dan van drie tot vijf uur in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg gelegenheid hem te complimenteren. De Iraanse ambassadeur, de heer A. Motamedy, heeft enige Iraanse onderschei- dingin uitgereikt in verband met de onder tekening van het cultureel akkoord tussen Iran en Nederland. De Nederlandse minister van onderwijs, mr. J. M. L. Th. Cals ontving daarbij het Grootkruis in de Orde van Homayoun. Dr. J. TI. Wesselings, secretaris-generaal van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kreeg de onderscheiding van groot-officier in de Orde van Homa youn, evenals mr. IT. J. Reinink, directeur- generaal voor de Kunsten en Buitenlandse Betrekkingen aan genoemd ministerie. De heer B. J. E. M. de Hoog, hoofd van de afdeling Buitenlandse Betrekkingen aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kreeg de versierselen van de onderscheiding als officier in de Orde van Homayoun. Reeds eerder waren in Teheran de versierselen van de onderschei ding als officier in de Orde van Homayoun uitgereikt aan mr. H. Th. Schaapveld, eer ste secretaris van de Nederlandse ambas sade aldaar. In 1958 en 1959 heeft Nederland voor de hulpverlening aan minder ontwikkelde landen alsmede ten behoeve van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea de volgende bedragen be schikbaar gesteld: Hulp aan landen buiten het koninkrijk: 1958 32.435.500, en 1959 ƒ51.900.000. Bijdragen ten behoeve van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea: in 1958 86.150.000, in 1959 94.965.000. Vroom, en de heren W. van Donselaar, J. Fontijn, L. Jansen, C. de Jong, W. Kalk man, G. W. H. de Korte, F. Piets, J. Schou ten, P. Truytel. M. M. Verhek, P. A. van Vuuren, P. A. Majer. A. N. Zonneveld, R. van Waard en J. N. Bronkhorst. In 1958 hebben meer mensen de drie grote steden in het westen des lands ver laten dan er zich hebben gevestigd. Dit vertrekoverschot bedroeg voor Amsterdam 7,3 van elke 1000 inwoners, voor Den Haag 6,2 en voor Rotterdam 2,8. Reeds in 1957 hadden van alle gemeenten met meer dan 100.000 inwoners slechts Enschede, Arn hem en Nijmegen vestigingsoverschotten. Voor wat Amsterdam betreft zette dit grotere vertrek zich het a'fgelopen jaar voort. In 1959 vertrokken uit de hoofdstad 10.159 mensen meer dan er zich vestigden, of 11,7 promille. Het geboorte-overschot van 7323 was niet in staat de bevolking in dat jaar te doen toenemen. Het inwoners aantal van Amsterdam daalde derhalve in 1959 met 2826 van 872.428 op 31 december 1958 tot 869.602 precies een jaar later. Voor Amsterdam betekent het vertrek overschot niet, dat de stad in zeer belang rijke mate arbeidspotentieel verliest. Het vertrekoverschot is voor een belangrijk deel te verklaren uit het sterk toegenomen forensisme. Uit ruwe berekeningen blijkt, dat ruim een kwart van de naar elders vertrokken Amsterdammers vrijwel zeker in nauwe relatie met de hoofdstad blijft staan, een ander vierde deel voor Neder land verloren gaat als gevolg van emigra tie, en dat de overblijvende kleine helft verder weg van Amsterdam trekt en maar ten dele de relaties met Amsterdam onderhoudt. Vanmorgen is de Franse kikvorsman Louis Lourmais om 05.30 uur uit Dordrecht vertrokken. De stroming was bijzonder gunstig en reeds om negen uur vanochtend kon Lourmais bij IJ&elmonde aan land gaan. Zaterdagmorgen om ongeveer negen uur zullen Lourmais en zijn vrouw Liliane samen zwemmend de laatste etappe tot Rotterdam afleggen. Om ongeveer elf uur 's ochtends zal het Franse kikvorsechtpaar aan de Parkkade bij café-restaurant Bellevue aan wal komen. Daar zal hun een grootse ont vangst wachten. De Franse consul te Rot terdam, de heer A. Bernard, zal het echt paar op de kade verwelkomen. Voor de afdeling Haarlem van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield ii\ J. W. H. Lambach, raadgevend ingenieur, gistermiddag tij dens een lunchbijeenkomst een lezing over „Organisatie, loon en rendement". Ir. Lambach begon ermee aan de hand van het voorbeeld van een zich tot een grootbedrijf ontplooiende eenmanszaak toe te lichten voor welke organisatorische problemen de directie bij dit ontwikke lingsproces komt te staan. Er vindt een voortdurende afsplitsing van functies naar nieuw te creëren afdelingen plaats en dit kan aanleiding geven tot problemen in de menselijke verhoudingen. Spi'eker wees erop, dat de directeur het overzicht over alle afdelingen niet mag verliezen en dat het daarom gewenst is bij voorbeeld ad ministratie, boekhouding en verkoop on der leiding van één aan de directie ver antwoordelijke functionaris te plaatsen. Volgens de door Fayol geformuleerde wet is het immers zo, dat naarmate men hoger in de hiërarchie komt men met steeds minder mensen nog tot een werke lijk goede samenwerking kan komen. Spreker wees erop dat men in het be drijf vanuit een organisatorisch oogpunt twee doodzonden kan begaan en wel wan neer, ten eerste, staffunctionarissen op drachten aan lijnfunctionarissen geven en ten tweede, wanneer de bedrijfsleider or ders geeft aan bazen of arbeiders en daar bij hoofdbazen passeert. Verder stelde de heer Lambach dat de directie regelma tig aandacht zal moeten geven aan de communicatie in het bedrijf en de daar mee samenhangende formulierenstroom, als wel aan het werkmethode-onderzoek. Met dit laatste kan men nagaan waar nog produktiviteitsverhogende veranderingen kunnen worden ingevoerd. Op dit punt in zijn lezing gekomen richt te ir. Lambach zich op de problematiek van de huidige loonpolitiek en hij vroeg zich af of de regering nu de arbeidspro- duktiviteit of het rendement van het ka pitaal tot criterium voor loonsverhogingen heeft genomen. Wanneer de arbeidspro- duktiviteit bedoeld is dan is het voor een goede beoordeling noodzakelijk dat men de zogenaamde „normprestatie", die men door arbeidsanalyse e.d. kan vaststellen, kent. Maar, zo merkte spreker op, slechts in één op de tien bedrijven kent men deze normprestatie en daar loopt het loon automatisch op met de produktiviteit, im mers daarvoor heeft men het tarief. Geeft men in deze bedrijven 4 a 5 per cent loonsverhoging op het minimum, dan moet men alle tarieven met een dergelijk percentage verkrappen, als men wil vol doen aan de aanwijzing van de loonpoli tiek. Ir. Lambach moest vaststellen, da' hij nog geen bedrijf heeft gezien dat dit ook inderdaad heeft gedaan. Hij vroeg zich af of het niet reëler is het loon aan het rendement te koppelen prestatiebeloning d.m.v. tarieven is zekei niet het laatste woord. Wellicht, zo be sloot ir. Lambach zijn lezing, kan het zgn inschakel-systeem hier uitkomst bieden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7