Verdeeldheid in Amerika over antwoord op Russisch plan Catroën „HOLIDAYS" CITROEN B.M.W. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER 1. J. van Koeten G0GG0M0BIEL J. J. van Kooten M\ super m Valspar RAMBLER Burgemeester verbiedt spandoekteksten Veiligheidsraad dinsdag bijeen Maandag spreken Macmillan en Eisenhower elkaar in Camp David Opdracht aan Jos. de Klerk tot het schrijven van Haarlems muziekhistorie Kosten levensonderhoud niet gestegen Van Loon's Automobielbedrij Invullen belastingbiljetten A. J. Rotteveel's Mensenrecht boven Protestoptocht A msterdam Zwakke wind Op Afro-Aziatische klacht over Z.-A frik a Gondelvaart In de krant van heden: Jan Musch in ziekenhuis Geert Hoogeveen Vlieg naar Londen Retour f 112 Met hotel 4 dg. f129.- GARAGE VERBEEK Automobielbedrijf Het woord is aan 74e JAARGANG No 220 ZATERDAG 26 MAART 1960 305e JAARGANG No 68 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, AdministratieGrote Hout- 1 I j I 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). LmJ I I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. HeÜigland 10. Tel. 15295. Bij- I I I I I 1 I I f™® 1 I lïlfllllfMl Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 X 1 VA VA X JL W X X JL O X-^ ^4. X# X VA\JI P-P-/ ^^Losse t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnL^niL nAAHiiniviDunL i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze Amsterdamse redacteur) „Protesteert tegen de rassenmoord in Zuid-Afrika" en „Kaapstad kaapt de vrij heid" zijn twee slagzinnen die burge meester mr. G. van Hall van Amsterdam heeft verboden om mee te voeren in een hedenmiddag in de hoofdstad te houden protestoptocht tegen de rassenpolitiek van de Zuidafrikaanse regering. De betogers zullen het nu moeten doen met opschriften als „Tegen de apartheid in Zuid-Afrika", „Een ras: de mens!", „Negervervolging is goddeloos" en enkele anderen. Van de zijde van het Amsterdamse ge meentebestuur is ons desgevraagd het volgende commentaar verstrekt op dit be sluit van mi*. Van Hall: De burgemeester is, als hoofd der gemeentepolitie, verant woordelijk voor de handhaving der open bare orde. Dit brengt mee' dat hij alle in zijn oog wenselijke maatregelen kan ne men om mogelijke openbare ordeverstorin gen te voorkomen. Mr. Van Hall oordeelde nu, dat het meevoeren der twee gewraakte spandoekleuzen inderdaad gevaren voor de openbare orde zou scheppen, (ook met het oog op de relletjes bij de spontane protest demonstraties in Amsterdam aan het be gin van deze week), zodat hij besloot, zijn toestemming tot het houden van de optocht van heden afhankelijk te stellen van het niet-meevoeren dezer 2 leuzen. Kanselarij beklad Naar wij vernemen is in de afgelopen nacht, ondanks een bewaking die de poli tie had ingesteld, met letters van een me ter hoog het woord „MOORD" gekalkt op het gebouw van de kanselarij van de Unie van Zuid-Afrika, Andreas Gogelweg 2c te Den Haag. Over het naambord van de kan selarij waren twee SS-runen geklad. Verklaring P.v.d.A. Het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid heeft de volgende verklaring doen uitgaan: „Met afschuw heeft de Partij van de Arbeid in al haar geledingen kennis ge nomen van de wijze, waarop de politie in Zuid-Afrika tegen demonstranten is opge treden, waardoor tientallen betogers het le ven hebben verloren en talloze anderen werden gewond. Zij ziet deze gebeurtenis sen als het gevolg van de noodlottige po litiek van rassendiscriminatie van de Zuid afrikaanse regering die aan de niet-blanke bevolking wezenlijke menselijke rechten onthoudt. De partij van de Arbeid spreekt als haar overtuiging uit dat de politiek en het optreden van de Zuidafrikaanse regering feitelijk en principieel in strijd is met de eisen van menselijkheid en van gelijk waardigheid en gelijkgerechtigheid van alle groeperingen zonder onderscheid van ras of huidskleur". De Nederlandse Politieke Jongerencon- tactraad, waarin zijn vertegenwoordigd de nationale organisatie van A.R.-jongeren- studieclubs, de federatie van C.H.-jonge- rengroepen, de K.V.P.-jongerengroepen, de federatie van jongerengroepen van de P.v.d.A. en de jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie, heeft vanmorgen in een in Utrecht gehouden vergadering een resolutie aangenomen, waarin de raad zegt, „met afschuw kennis te hebben ge nomen van de bloedige gebeurtenissen in Zuid-Afrika, die zij het gevolg acht van een politiek, die in strijd is met de op vattingen over de waardigheid van de mens". Na de schietpartijen in Zuid-Afrika, demonstreren vele Engelse jongeren tegen de rassendiscriminatie. Een met bloed besmeurde foto van het bloed bad in Sharpville was voor een politie- inspecteur niet het ideale middel om te demonstreren en met een snelle duik zal hij deze bittere aanklacht uit de handen rukken van de rustig demon strerende Brit. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Geen regen van be tekenis. Zwakke wind in hoofd zaak tussen oost en noord. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW YORK (Reuter) De Afrikaans- Aziatische groep in de UNO heeft vrijdag de Veiligheidsraad officieel verzocht, de toestand te bespreken, die ontstaan is uit „het doden op grote schaal van ongewa pende en vreedzame betogers in Zuid- Afrika". De brief van de groep aan de Veilig heidsraad, waarin om een onmiddellijke bijeenkomst van de raad wordt verzocht, is door 28 van de 29 landen van de groep getekend. Alleen de vertegenwoordiger van Laos wacht nog op instructies van zijn regering. De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Amerikaan Lodge, heeft later bekendge maakt, dat de Veiligheidsraad dinsdag middag bijeen zal komen. De Afrikaans-Aziatische groep heeft haar genoegdoening uitgesproken omtrent een mededeling van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Herter, dat de Verenigde Staten voor plaatsing op de agenda van de door de Afrikaans-Aziati sche groep aanhangig gemaakte kwestie zijn. Een afgevaardigde zei, dat hierdoor behandeling van de zaak voor de Veilig heidsraad zo goed als verzekerd is daar hij verwacht, dat ook de Sovjet-Unie, Polen, Ceylon, Tunesië, Argentinië en Ecuador voor behandeling van de onderhavige kwestie door de Veiligheidsraad zijn. (Voor de plaatsing van een kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad zijn zeven stem men vereist). Prinses Beatrix heeft vrijdagochtend in Rotterdam de „Floriade" geopend. Na een bezoek aan de Euromast maak te ze per kabelbaan een tocht van het heerenhuis op de tentoonstelling naar het voorplein van de Ahoy-hal. a rnmnrnmic Missphien komt. er P. (Van onze correspondent in de V.S.) De hoofdzaak van de Amerikaans-Engel se besprekingen, die op handen zijn, moet zijn of men zich alleen voor de schijn conciliant zal tonen ten aanzien van de Russische voorstellen, dan wel of men voorzichtig, maar in alle ernst, wil na gaan of een gecontroleerd verbod van de belangrijkste kernexplosies thans inder daad te realiseren valt. Herter, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft kort voor het bezoek van Macmil lan op een persconferentie te kennen ge geven, dat de Amerikaanse autoriteiten het thans eens zijn geworden over de po sitie ten aanzien van de jongste Russische voorstellen te Genève. De Russen hebben daar voorgesteld alle grote kernexplosies bij verdrag in de ban te doen en daar naast een moratorium aan te gaan, waar bij de mogendheden op hun erewoord zou den dienen te beloven voorlopig geen be trekkelijk kleine ondergrondse kernexplo sies te weeg te brengen. Herter moest het wel doen voorkomen alsof de Amerikanen hun positie thans reeds bepaald hebben. Het zou het Ameri kaanse volk en vooral sommigen in de regering kunnen irriteren, indien de in druk gewekt werd, dat Amerika op de komst van Macmillan moest wachten om tot een beslissing te komen. De eensge zindheid, die de betrokken autoriteiten te Washington thans hebben bereikt, is ech ter nog steeds beperkt. Allen schijnen thans het standpunt aanvaard te hebben, dat men de Russische voorstellen niet zon der meer van de hand kan wijzen. Alleen reeds omdat zulk een summiere afwijzing Amerika bijzonder veel kwaad zou doen Vag M''eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland. 2, 4 Buitenlands nieuws 3, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Op en om het Binnenhof 4 Kerkelijk Leven 4 Filatelie 4 Puzzel 4 Taal-laria 4 Films 5, 9 Boekenhoekje 5 Kunst 5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Medische verzorging 9 Agenda van Haarlem en IJ mond 9 Kerkdiensten 11 Beeldverhalen 13 Feuilleton 13 Horen en Zien13 Beurs 15 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Erbij17 tot 21 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen Erbif in het oog van de wereld, heeft men er te Washington van afgezien de Russen na hun avances openlijk een blauwtje te la ten lopen. Doch daarmede zijn de opinie- verschillen in Amerikaanse kring niet op gelost. Men zal dus, hetzij door tegenvoorstellen, hetzij door vragen om opheldering, met de Russen nader in overleg treden en Macmillan zal daarvan met voldoening kennisnemen. Maar nog steeds bestaat er verschil van inzicht tussen hen, die aldus doende de overeenkomst met de Russen willen torpederen, en hen, die een akkoord met de Russen van zó grote betekenis in de wereldpolitiek achten, dat zij serieus naar een aanvaardbaar compromis willen streven. Zij, die een akkoord willen tor pederen, zijn niet alleen wantrouwend ten aanzien van de Russische tactiek, doch wensen zich tevens niet de kans te laten ontnemen om nieuwe ondergrondse proe ven te houden, die zij noodzakelijk ach ten. Herter wenste zich niet uit te laten over het standpunt „op een ander departe ment", toen hem gevraagd werd naar het streven van het Pentagon om de mogelijk heid voor nieuwe ondergrondse proeven open te houden. Het was echter wel dui delijk, dat hijzelf op zoek is naar een compromis. Hij wenste echter niet te spe culeren over de preciese aard van zulk een compromis. Misschien komt er een mo ment, dat wij hierover met de Russen en met Macmillan zullen spreken, zei Her ter. Deze zin alleen reeds zou erop kun nen wijzen, dat Amerika's positie nog niet absoluut vaststaat. Uiteraard zullen Herters tegenstanders zij, die het Russische voorstel het liefst ineens hadden afgewezen Amerika's minister van Buitenlandse Zaken slapheid verwijten. Vandaar wellicht dat Herter zich demonstratief ferm toonde en ver klaarde, dat een explosieverbod, hetwelk alleen gebaseerd is op goed vertrouwen, in strijd zou zijn met de fundamentele po litiek van de Verenigde Staten. Maar op de keper beschouwd, betekent deze ferme uitspraak niet meer dan dat Amerika geen verdrag zou willen aangaan, dat al leen gebaseerd is op een erewoord. Zulk een verdrag zou trouwens nooit door het Congres worden geratificeerd. Maanden lang echter heeft men zich aan een mo ratorium gehouden, dat niet door een ver drag bekrachtigd is, maar dat geheel be rustte op het gegeven woord. De voortzet ting van het moratorium voor bepaalde explosies en voor een bepaalde tijdsduur, zou daarom stellig niet in strijd zijn met de fundamentele Amerikaanse politiek. Nu in november aanstaande de ver kiezingen gehouden worden, moest de vraag opkomen, of deze regering het vol gende Amerikaanse bewind kon binden door een eventueel moratorium aan te gaan. Herter antwoordde, dat hij deze kwestie door zijn juristen liet onderzoe ken. Dit is een bewijs temeer, dat hij zelf althans aan de mogelijkheid van een moratorium denkt. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft de Haarlemse componist en schrijver over muziek Jos. de Klerk opdracht ver leend tot het schrijven van een werk over de muziekgeschiedenis van Haarlem. De heer De Klerk heeft de opdracht aan vaard. De Vereeniging Haerlem heeft zich in principe bereid verklaard de uitgave van Haarlems muziekgeschiedenis op zich te nemen. Jos. de Klerk, wiens vijfenzeventigse verjaardag onlangs werd gevierd met on der andere een ereconcert in de Haarlem se Concertzaal, heeft zich ruim veertig jaar verdiept in de muziekgeschiedenis van Haarlem, op welk gebied hij gezag hebbend is geworden. Ontelbare artikelen heeft hij over dit onderwerp geschreven, waarvan een aantal ter gelegenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag werd ge bundeld in „Muzikale speurtochten in Haarlems historie", welke uitgave van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant aanleiding is geworden tot de thans door de gemeente verleende op dracht. De rijke Haarlemse muziekhistorie heeft nooit een adequate beschrijving gekre gen. Wie er gegevens over tracht te ver krijgen is aangewezen op een tiental pu- blikaties, waarvan de meeste betrekking hebben op de historie van ondergeschikte details. Het is de grote verdienste van Jos. de Klerk dat hij door persoonlijk speurwerk deze bronnen bijzonder ver rijkt heeft met nieuwe gegevens. De resul taten van deze arbeid zijn vervat in zijn talloze artikelen en met de bundel „Muzi kale speurtochten in Haarlems historie" is een eerste poging gedaan een keur in blijvende vorm te bewaren. Door de ge meentelijke opdracht wordt de heer De Klerk thans in staat gesteld zijn artike len muziekhistorisch in hun achtergrond te brengen, waarbij tevens zijn kennis van Haarlems algemene culturele historie van groot belang is. Het is aldus dan ook begrijpelijk dat de secretaris van de Ver eeniging Haerlem, de heer I-I. E. Stenfert Kroese, wethouder Geluk kon meedelen dat de Vereeniging de publikatie van Haar lems muziekhistorie toejuicht en in prin cipe bereid is die te verzorgen. Het landelijk prijsindexcijfer van het le vensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt samengesteld op basis 1951 ondering van medio januari 1960 tot me dio februari 1960 geen wijziging. Het in dexcijfer inclusief A.O.W. bleef staan op 126 en het indexcijfer exclusief A.O.W. op 121. De toneelspeler Jan Musch is voor een operatie opgenomen in het O.L.V. Gasthuis te Amsterdam. Advertentie Houtplein 18-20 - Telefoon 16615 - 12000 Verhuur van nieuwe auto's tonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord KapitSn en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphlne Volkswagen en 9 pers V.W bus. Alle wagens rijn all-rlsks verzekerd Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Houtplein 18-20 - Telefoon 16615 - 12000 i U hebt er méér plezier van met ■■A 1 AIM lakvërf Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 Voordelig en komfortabel Vele extra vluchten rond de paasdagen (A'dam/R'dam-C.- BENELUX TRAVEL SERVICE Reguliersgracht 45, A'dam-C„ Tel. 33301 »2- Londen-C.)A Korte Kleverlaan 30 - 40 - Bloemendaal Telefoon (02500) 5 J3 01 - 5 54 46 ACC.KANTOOR L. G. B O D E Fred Hendriklaan 40. Haarlem-Z. Tel 341 Borgward - Skoda Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 iëa MORRIS beforeijouêiiij! 8ARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSftTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN; AMSTERDAM TEL 273596 SUÈDE TASTES in kleuren Dr D. Bakkerlaan 12 16 Bloemendaal Tel.57.500-57.5e E. Laurillard: Bid, werk, geef, bemin, verdraag, blijf hopen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal dinsdag bijeenkomen ter bespre king van het verzoek der Afrikaanse en Aziatische leden van de V.N. om de rassen- onlusten in Zuid-Afrika op de agenda van die raad te plaatsen. Met andere woorden: het verzoek van de Afro-Aziatische groep om de Veiligheidsraad in spoedzitting bij een te roepen, is ingewilligd, maar dat wil op zichzelf nog niet zeggen dat de Zuid afrikaanse rassenkwestie ook inderdaad zal worden besproken; want daarover kan alleen de raad zélf beslissen. De kans, dat die beslissing gunstig dat wil zeggen: in de door de Afro-Aziati sche groep gewenste zin zal uitvallen, is zeer groot; dat is een verblijdend ver schijnsel, want het wijst op een groeiend begrip voor de noodzaak om kwesties, die men vroeger in internationale kring liever maar niet aanraakte, in behandeling te nemen, omdat zij zich tegenwoordig niet meer door landsgrenzen laten inperken. Om discussie door de Veiligheidsraad mogelijk te maken, moeten zeven van de elf leden van die raad ermee akkoord gaan dat het bewuste onderwerp op de agenda wordt geplaatst. Van zes stemmen was de Afro-Aziatische groep al dadelijk vrij ze ker: twee landen van die groep het Afrikaanse Tunesië en het Aziatische Cey lon zullen het voorstel van de groep verdedigen en, zoals vanzelf spreekt, ook voorstemmen; op de stemmen van de twee Zuidamerikaanse leden van de raad, Ar gentinië en Ecuador, kan men eveneens wel rekenen; en aan de houding van de twee communistische leden, de Sovjet- Unie en Polen, hoeft men in het geheel niet te twijfelen. Het ging er voor de aan vragers dus om, zich nog te verzekeren van één stem meer, en die verzekering hebben zij nu, bij monde van minister Herter, gekregen van de Verenigde Staten. Bespreking van de Zuidafrikaanse rassen- onlusten en dus stellig ook van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek zelf is nu dus vrijwel zeker. De Amerikaanse toezegging getuigt van zedelijke moed, want voorstanders van de apartheidspolitiek en goedpraters van de recente moordpartij waartoe die heeft geleid zullen ongetwijfeld met het argu ment komen dat de Verenigde Staten op het punt van de rassenscheiding zelf heel wat boter op het hoofd hebben. Maar minister Herter heeft een suggestieve vraag in die zin gisteren op zijn perscon ferentie al afdoend gepareerd door er op te wijzen dat de politiek van de Amerikaanse regering erop gericht is het lot van de rassenminderheden te verbeteren (op hoe veel tegenstand men daarbij ook stuit), hetgeen beslist niet gezegd kan worden van de apartheidspolitiek der Zuidafri kaanse regering. De vraag rijst nu, welke houding de an dere Westerse landen in de Veiligheids raad Engeland, Frankrijk en Italië zullen aannemen. Zullen zij evenveel ze delijke moed tonen als de V.S. in dit geval hebben gedaan en het risico aanvaar den dat er tijdens het debat allerlei kri tische, en dan wellicht niet ongerechtvaar digde, opmerkingen over de rassistische aspecten van hun eigen tegenwoordige of vroegere (wat Italië betreft alleen vroe gere) koloniale politiek worden gemaakt? Of zullen zij zich, evenals bij vorige ge legenheden, weer beroepen op de bepaling in het Handvest, dat de V.N. zich niet mo gen bemoeien met „aangelegenheden die in wezen onder de binnenlandse jurisdic tie van een staat vallen" om daarmee de hele kwestie taboe te verklaren? Dit oude argument kan, als het om ras- conflicten gaat, langzamerhand wel als zó versleten worden beschouwd dat het niet langer bruikbaar is. In het jaar 1960 kan geen enkel land zich meer veroorloven, zijn rassenminderheden te terroriseren en dit door de rest van de wereld als een zuiver binnenlandse aangelegenheid er kend zien. Dat is wel zeer duidelijk gebleken uit de algemene verontwaardi ging, die niet alleen in de pers maar ook in de parlementen en zelfs in de rege ringsgebouwen van tal van beschaafde lan den tot uiting is gekomen als reactie op het bloedbad in Zuid-Afrika. Als het ooit nodig is geweest, aan te tonen dat de voorschriften van de V.N. omtrent de rechten van de mens dienen te prevaleren boven het voorschrift inzake de bin nenlandse jurisdictie, dan heeft de spon tane reactie van de hele wereld in de af gelopen week dat wel volledig gedaan. Het zou betreurenswaardig zijn als dins dag in de Veiligheidsraad zou blijken dat nog niet alle westerse landen deze les heb ben geleerd en in 't vervolg hun politiek beleid daarnaar zullen richten. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1