Minister Erasmus is gemachtigd volkscongressen te verbieden UW OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER MORRIS 'êeforeifou(nuj! NEGENTIEN BRANDWEERLIEDEN IN GLASGOW OMGEKOMEN Gunstige reactie op p roevenstop-plan te Amerika „kan er niet onder uit" Russisch wachten Afrikanen verbranden hun passen NIEUWE VOLKSWOEDE IN KAAPSTAD Het woord is aan Als u gaaf verhuizen Opdracht van gemeente Haarlem aan Mari Andriessen Verdeeldheid onder de blanken in Kenya Russen afwijzend Het Westen presenteert controleplan Vragen over Zuid-Afrika Regering is geschokt maar overweegt geen stappen Opslagplaats van whisky in vlammen opgegaan in de krant van lieden: Nog vrij koud India wil deelnemen aan debat in Veiligheidsraad Bewaking voor ambassade ,,K LUITENBUR G" 74e JAARGANG No 222 DINSDAG 29 MAART 1960 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks 305e JAARGANG No 70 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- jj 1 |j Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Biwi| V* I f 1 I) 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I If If 11 I f 1 i J ff 1 B I I illlll Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 A 4 \*A XsA JL iWllllJ %JL JkJ 1 %JL %JL P-P t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Bewolkt en op de meeste plaat sen droog weer. Morgen over dag enkele verspreide opklarin gen. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Advertentie -s BARIÈUORiSSTR HAARLEM TEL. 13439 LBÓSÉSTRAA.I "(BI) KÓNINGSfilfclN) AMSTERDAM IEL 2735-56 Een foto, die historisch zal worden voor de strijd voor de rechten voor de zwarte bevolking van Zuid-Afrika: na dat de leider van het (tveldra te ver bieden) Afrikaans Nationaal Congres, Luthuli, het voorbeeld heeft gegeven, verbranden juichende negers de ge hate paspoorten, die van jongsaf hun onderhorigheid aan de blanken hebben gekenmerkt. (Telefoto ANP) W h i 11 i e r Wie weet te lijden om het geluk van een ander, weet ook dat de ander dat niet weten mag. De liberale partij en een tegen de apart heid gerichte vrouwenbeweging hebben de steun van de openbare mening gevraagd voor een telegramcampagne, die zij zijn begonnen en welke het aftreden van pre mier Verwoerd ten doel heeft. Diens af treden zou een gunstige sfeer scheppen voor onderhandelingen met niet-blanke leiders, aldus een gemeenschappelijke ver klaring. De politie heeft maandag kantoren van het Afrikaanse Nationale Congres bezocht en volgens een provinciale secretaris van de organisatie documenten in beslag ge nomen. Bij de ongeregeldheden in Kaapstad na het verbod op de Congrespartijen, zijn maandagavond weer ongeregeldheden uit gebroken, waarbij de politie van gummi knuppels en traangas gebruik maakte om een menigte Afrikanen uiteen te drijven. Er vielen slachtoffers maar bijzonderhe den zijn nog niet bekend. Naar schatting duizend Afrikanen hielden een betoging. De menigte bekogelde bussen en auto's met stenen. De politie schoot als teken van waarschuwing in de lucht. Vervolgens trad zij met gummiknuppels en traangas op om de mensen te verspreiden. Advertentie Morgen zal Prinses Irene de Keuken hof in Lisse officieel openstellen. Ter meerdere opluistering van de kleurige lentepracht is de „bollendrieling" Hil da, Lisa en Saskia v.l.n.raanwezig. DE KLEINE JOIIANNES Het gemeentebestuur van Haarlem heeft de beeldhouwer Mari Andries sen opdracht gegeven tot het maken van een beeld, De Kleine Johannes voorstellende uit het gelijknamige boek van Frederik van Eeden, die op 3 april aanstaande honderd jaar ge leden te Haarlem geboren werd. De beeldhouwer heeft de opdracht aan vaard. Het beeld zal geplaatst worden in de omgeving van het voormalig ouderlijk huis van Frederik van Eeden aan het Frederikspark (eer tijds Frederiksplein 10). NAIROBI (AFP) Sir Ferdinand Ca- vendish-Bentinck, die onlangs is afgetre den als voorzitter van de wetgevende raad van Kenya, heeft meegedeeld, dat hij van plan is een „Coalitie van Kenya" te vor men. Deze coalitie, die buiten en boven de partijen staat, zou de vereniging van alle blanken ter verdediging van hun gemeen schappelijke belangen tot stand moeten brengen. Daarentegen heeft Michael Blundell, de leider van de „New Kenya Group" maan dag in Nakoeroe zich tegen het denkbeeld van een verenigd front van blanken uit gesproken. Dit zou de blanken slechts iso leren van de groepen van een ander ras, aldus Blundell, die rassenpolitiek uit de tijd acht. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri- kaanse minister van Justitie, Erasmus, heeft maandag in het parlement een wets ontwerp ingediend, op grond waarvan de regering de bevoegdheid krijgt het Afri kaanse Nationale Congres en het Pan- Afrikaanse Congres te verbieden. De lei der van de oppositie, Sir De Villiers Graaff, stelde onmiddellijk hierop een amendement voor, dat de maatregel elk jaar opnieuw ter behandeling voor het parlement wordt gebracht. Erasmus kon dit niet aanvaarden maar was bereid de mogelijkheid te overwegen dat aan het parlement verslag van de stand van zaken wordt uitgebracht. Het amendement werd met 81 tegen 51 stemmen verworpen en het wetsontwerp in eerste lezing aanvaard. Een uur later kwamen steeds meer kleur lingen op straat in Kaapstad en andere steden om hun verontwaardiging over deze maatregel te uiten. Het kwam vooral in Kaapstad tot hevige onlusten, waarbij de politie met stenen werd be kogeld en gebouwen in brand werden ge stoken. Sir De Villiers had gezegd, dat de re gering al voldoende bevoegdheden om de toestand het hoofd te bieden heeft op grond van de bestaande wet tegen het communisme. De woordvoerder van de re gering zei echter dat juridische deskundi gen, aan wie advies was gevraagd, de me ning hadden uitgesproken dat de regering over onvoldoende bevoegdheden beschikt op grond van de huidige wetgeving. De leider van de progressieve partij, dr. Jan Steytler, wees het wetsontwerp af om dat hij niet geloofde, dat de oplossing van de vraagstukken ligt in het verbieden van organisaties maar in overleg met gema tigde Afrikaanse leiders. Ook de (blanke) vertegenwoordigsters van de Afrikanen in het parlement mevrouw Margaret Bal- linger zei, dat de toestand alleen zou kun nen worden verbeterd door onderhandelin gen met verantwoordelijke elementen van de niet-blanke bevolking. Vreugdevuur In Johannesburg hebben maandag twin tig Afrikanen hun pas in het openbaar verbrand, ondanks de waarschuwing van regeringszijde dat deze documenten weer op verzoek aan de politie moeten worden getoond wanneer de toestand normaal is. Kolonel Van Wijk, plaatsvervangend com missaris van politie, deelde een journalist in Pretoria mee, dat het verbranden dei- passen een strafbare handeling is en dat de politie zal optreden tegen degenen, die zich hieraan schuldig maken en tegen hen die anderen ertoe aanzetten. De Afrika nen zouden bovendien een pas van hun werkgever nodig hebben wanneer zij na het ingaan van het uitgaansverbod over straat moeten. GENèVE (Reuter) Het Westen heeft maandag op de ontwapeningsconferentie in Genève een voorstel voor internationale controle ingediend. Het plan omschrijft de eerste taken van de internationale organi satie voor ontwapening, die het Westen ingesteld wil zien in de eerste ontwape ningsfase. De organisatie moet van tevo ren in kennis worden gesteld van het op laten van satellieten. Zij verzamelt de ge gevens van bestaande waarnemingssta tions. Aandere taken zijn het vestigen van een centrum voor het ontvangen van in lichtingen over de sterkte aan wapens en personeel, het controleren van de plan nen voor vermindering van strijdkrachten en conventionele bewapening en het ver zamelen en controleren van de gegevens der verschillende landen over hun mili taire begrotingen. Voordat er overeenstemming wordt be reikt over het verbieden van ruimtevoer tuigen met middelen tot massale vernie tiging, moet er een stelsel komen voor het controleren en opsporen van ruimtesatel lieten. De organisatie moet van tevoren in kennis worden gesteld van het lance ren van lange-afstandsraketten. Zij wordt belast met het controleren van verminde ringen in de produktie van splijtbaar ma teriaal voor militaire doeleinden en de controle op het overdragen van overeen gekomen hoeveelheden splijtbaar mate riaal voor niet-militaire doeleinden. Voorts moet de organisatie de manier vaststel len waarop de militaire operaties van belangrijke landen na hun toetreding tot een verdrag voor internationale ontwape ning zullen worden gecontroleerd, de ver minderingen in bewapening en personeel controleren en middelen scheppen voor grotere bescherming tegen onverhoedse aanvallen. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Bur ger (P.v.d.A.) vanmiddag verzocht in de loop van deze week mondelinge vragen te mogen stellen aan de minister-president over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Hij vindt de houding van de regering te pas sief. De minister-president heeft in een brief meegedeeld dat de regering diep is geschokt, maar geen stappen overweegt. Het standpunt dat de regering inneemt ten aanzien van de rassen-discriminatie in Zuid-Afrika is bij herhaling door de re gering in de UNO tot uitdrukking gebracht. De volle internationale aandacht zal op de zaak worden gevestigd door de bespreking in de Veiligheidsraad van de UNO. De Kamer heeft het verzoek van de heer Burger ingewilligd. dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 (Van onze correspondent in Londen) Tenminste negentien brandweerlieden zijn gisteravond om het leven gekomen bij een ontploffing in een brandende whis- key-opslagplaats in het havengebied van Glasgow waarbij een zijmuur instortte. Veertig andere brandweerlieden werden gewond. Twee zusjes, die vlak bij het pakhuis wonen, worden vermist. VaZ Weeiïfapportén 12 Uit het binnenland2, 4, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Agenda van Haarlem en IJ mond 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Kunst 7 Beeldverhalen .9 Globetrotter Garcia de Leon).. 9 Feuilleton 9 Horen en Zien ,9 Economisch nieuwsIJ Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Het was dc grootste brand welke ooit in Glasgow heeft gewoed en de ernstigste slag welke dc brandweer in Groot-Brittan- nië ooit heeft getroffen. Zelfs gedurende de Duitse „Blitz" vielen er niet zoveel slachtoffers bij een enkele brand. Veertig brandweerwagens en tweehonderd brand weerlieden waren in actie maar het was van het begin af al een verloren strijd. De omgekomen brandweerlieden werden door de ontploffing verrast toen zij bezig waren in het brandende gebouw een on derzoek in te stellen. Plotseling bezweek een van de zijmuren terwijl tegelijkertijd een vlammenzee hen van de buitenwe reld afsloot en hun hulpkreten smoorde. Drie brandweerwagens werden door het vuur verteerd waaronder een splinternieu we, welke juist voor 170.000 door de ge meente Glasgow was gekocht. Een uitge schoven ladder met bijbehorend voertuig werd versplinterd door vallend puin. De vlammen schoten vijftig meter hoog de lucht in en vonken regenden over de wijde omgeving welke in een rosse gloed stond. Het vuur sloeg over naar een ijsco- fabriek en bedreigde een ander pakhuis aan de overkant. In de verbrande opslag plaats bevond zich voor een waarde van zestig miljoen gulden aan whisky. Dit is de derde grote whiskybrand in Glasgow binnen een maand. Twee sche pen op de Clyde, die gevaar liepen, wer den naar een veiliger plaats gesleept. NEW YORK (Reuter) India heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad, deze maand de Amerikaan Cabot Lodge, toe stemming gevraagd, zonder stemrecht te mogen deelnemen aan de vergadering die de Veiligheidsraad woensdag zal wijden aan de recente onlusten in Zuid-Afrika. Zuid-Afrika, dat geen lid van de raad is, heeft eerder een soortgelijk verzoek ge daan. Volgens kringen, die in nauw contact met de Afrikaans-Aziatische groep in de UNO staan, zullen wellicht ook Ghana, Li banon, Pakistan en mogelijk ook Guinea de bijeenkomst willen bijwonen. Volledige weerrapporten op pagina twee. FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Er waren eveneens ongeregeldheden in drie Afrikaanse steden nabij Johannes burg. Ten minste één Afrikaanse politie man werd volgens de eerste berichten ge dood en verscheidene zijn gewond. Ge- meentepersoneel werd uit alle drie de plaatsen geëvacueerd. Café's werden in brand gestoken en stenen gegooid naar treinen en auto's. In een der steden, Dube, werd de kerk van de nederduits gerefor meerde missie door Afrikanen in brand gestoken. De ongeregeldheden braken uit een paar uur nadat het parlement in eerste lezing een wetsontwerp had aanvaard waarin de regering de bevoegdheid krijgt de twee voornaamste Afrikaanse Nationalistische organisaties te verbieden. Volgens een districtscommandant zijn in Worcester een honderd km. van Kaap stad, maandagavond alle kerken waaron der de nederduitse gereformeerde, scho len, feestuurs- en katholieke gebouwen, de huizen van Bantoe-politiemannen en een kliniek afgebrand. Worcester wordt door Afrikanen bewoond. Dr. Frack terug JOHANNNESBURG (UPI) De admini stratief directeur van het Baragwanath ziekenhuis in Transvaal H. J. Hugo heeft vanavond bekend gemaakt dat dr. Isodore Frack in zijn functie van geneesheer directeur is hersteld. In Baragwanath wer den de Afrikanen verzorgd, die verleden week waren gewond bij de relletjes in Sharpeville. Volgens Hugo hadden „moei lijkheden en misvei-standen" tot Fracks' schorsing op zaterdag geleid. De politie heeft een permanente bewa king ingesteld voor het ambassadegebouw van de Unie van Zuid-Afrika aan de Alexander Gogelweg te Den Haag. Dag en nacht staat er een politieman voor de deur. Reeds vorige week was er rijdend toezicht, maar nadat de ambassade in de nacht van vrijdag op zaterdag met verf is beklad, is de bewaking verscherpt. Die nacht werd met groene verf het woord „moord" op een muur geschilderd en over het naambord heen werden twee s.s.-te kens geklad. Het restant uit de verfpot werd ten slotte tegen een muur gesmeten. De gemeentelijke reinigingsdienst heeft de beschilderingen verwijderd. Op de Purmerschool in Nieuwendam is een nieuwe les op het rooster ge komen, welke door de leerlingen van de zesde klassen ademloos ivordt ge volgd: „kampeerles!" Niet alleen de techniek van het kamperen wordt hier bouwen uit de (Van onze correspondent in de V.S.) De verwachting in Gettysburg, in welks nabijheid Eisenhower en Mac- millan confereren, is, dat de president en de premier het eens zullen worden over een welwillende reactie ten aan zien van de jongste Russische voor stellen, te Genève gedaan. De groep in het Amerikaanse kamp, die aan vankelijk het Russische voorstel wil de afwijzen, schijnt thans in te zien, dat Amerika een bijzonder slechte indruk zou maken op de publieke wereldopinie, indien het de Russi sche suggesties zonder meer van de hand zou wijzen. Vandaar dat Was hington thans wel geneigd is een voorzichtige welwillendheid te be tonen. Dat Macmillan bereid is op het russische voorstel in te gaan, stond bij voorbaat al vast. In Amerikaanse kring spreekt men thans over een aanvaarding van een moratorium voor proeven, dat zou duren tot 20 januari, de datum waar op de nieuwe Amerikaanse regering zal worden geïnstalleerd. Eisenhower zou ervan uitgaan, dat hij het volgen de bewind alleen kan binden door verdragen, die hij heeft aangegaan, maar een moratorium zou, naar men hier hoopt en wenst buiten een offi cieel verdrag vallen. Eisenhower zou zijn opvolger kunnen aanbevelen het moratorium voort te zet ten, indien de Russen serieus zouden deel nemen aan de perfectionering van het in spectiesysteem, maar zijn opvolger zou kunnen verwachten, dat hij gehoor zou ge ven aan de raad van zijn voorganger. Stopzetting van de proefexplosies is ook in Amerika bij de grote massa populair en Nixon zou aldus bij de verkiezingen in no vember kunnen profiteren van een rege ling, waar men thans naar schijnt te stre ven. De verkiezingspolitiek kan men dit jaar onmogelijk buiten beschouwing laten. Zelfs in zuiver internationale bespre kingen dringt dit onderwerp binnen. Indien de Engelsen en Amerikanen het in Gettysburg deze week eens worden over de instructies, die zij de gedelegeer den in Genève zullen sturen, dan nog moet men aannemen, dat pas gedurende de top conferentie de punten op de i's zullen wor den gezet. Zou men het eens worden over het moratorium voor de ondergrondse proefexplosies, dan zou de drang van de publieke opinie zeer sterk worden om de obstakels, die het verdrag inzake de grote explosies nog in de weg staan, te overwin nen. Die obstakels zijn niet gering, doch overkomelijk. Een der voornaamste pun ten, waar nog onenigheid over bestaat, is het aantal inspecties, dat per jaar zal zijn toegestaan aan de internationale inspectie- groepen, die controle moeten uitoefenen op de naleving van het verdrag. Om opnieuw terug te komen op de Ameri kaanse binnenlandse politiek: de politieke partij, die dit tot stand zou hebben ge bracht, zou daarvan bij de verkiezingen in november kunnen profiteren. Vóórdat Eisenhower en Macmillan maan dagochtend per helikopter van Washington naar Gettysburg vlogen, hebben zij een gemeenschappelijke verklaring afgelegd. Deze begon met de opmerking, dat het voornaamst doel van de ontmoeting over leg inzake de onderhandelingen te Genève is. Dit is stellig waar, doch tevens dien de deze eerste zin van de verklaring mei name de Duitsers en Fransen gerust te stellen, die spoedig nerveus worden wan neer de Engelsen en Amerikanen afzon derlijk overleg plegen. onderwezen, doch ook de manier, waarop een goed kampeerder zich ge draagt. Op de foto zien we hoe de jongens en meisjes luisteren naar de vader van een hunner, de heer Schmidt., die de fijne trekjes van het tent op doeken doet. ALLE „IN KA" KOSMETIK GED. OUDE GRACHT 106 Advertentie k*r»u*i«d*e*n cosmetica ken Uwhuid weer,.kerngezond" en stralend mooi! Hebl U moeilijkheden? IMeeelerspuisliesrimpeltjes, enzj Profiteer don van de unieke gelegen- heideengroiishuid- advies Ie onlvon- I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1