Zandvoort ziet zomerdrukte met groot optimisme tegemoet Diploma's uitgereikt bij B.B. Heemstede in Bezwaren tegen openstelling tennisbanen op zondag Wacht van de „Karei Doorman" in Oostende gehoord Plan voor 200 huizen in Zwanenburg Spontane huldiging van grootmeester De Jong Francoise Sagan contra Bruna n.v. Nieuw plan voor de buurtschap Beinsdorp Gemeente leent ruim 8'/a ton DONDERDAG 31 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 MORGEN BEGINT VOORSEIZOEN Vele bedrijven zijn gemoderniseerd Felle benzinebrand in garage Bazaar voor bejaardenzorg Christelijk nijverheids onderwijs heeft tekort van 139.000 BB hield realistische oefening Gemeenteraad Hillegom Europese liga voor zwakzinnigenzorg Eis tot schadevergoeding zal f 375.000 overtreffen Stichting kleuterschool bij Aalsmeerderbrug Het is een opmerkelijk verschijnsel dat Zandvoort, wanneer liet een goed seizoen achter de rug heeft, het daarop volgend zomerseizoen met groot op timisme tegemoet ziet. Speciaal is dit het geval, wanneer de zomerperiode uit zonderlijk gunstig is geweest, zodat van een „topseizoen" kan worden gesproken. Zo was het na de zomer van 1947, die mooi weer bracht van maart tot november, zo is het nu ook na het zeldzame seizoen dat in 1959 werd beleefd. Men zal onder stiandpachters, hotel-, pension- of bedrijfsexploitanten in Zandvoort geen mens aantreffen, die niet met hoopvolle verwachtingen het komende seizoen tegemoet treedt. Dit seizoen staat voor de deur. dus wordt er vanzelfsprekend veel over gesproken. Op 1 april gaat het voor-seizoen in. Dat betekent dat dan de winkels elke zondag weer geopend mogen zijn van negen uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Zondag is dat dus voor het eerst het geval. Of alle winkels dan inderdaad geopend zullen zijn, zal nog moeten worden afgewacht; veel zal van de weersomstandigheden af hangen. Van 15 mei tot 15 september geldt dan de zomer-periode, in welke tijd de verplichte middagsluiting vervalt en de winkels ook des avonds tot tien uur, ('s zaterdags tot elf uur) geopend mogen zijn. Voor dit jaar komt er in het voorseizoen nog een speciale regeling voor Goede Vrij dag en de Zaterdag voor Pasen, op welke dagen de zomerwinkelsluiting van toe passing wordt verklaard. Dat het voorseizoen morgen begint, is aan veel dingen merkbaar. Speciale sei- zoenbedrijven openen weer hun deuren; hotels en café-restaurants heropenen of geven een speciale avond voor genodigden ter inleiding van het seizoen. Orkesten en ensembles, die gedurende de winter maanden slechts 's zaterdags en 's zon dags optraden, worden weer voor de ge hele week geëngageerd, kortom: op 1 april trekt Zandvoort zijn winterjas uit en steekt zich in zomertenue, ook al zou den de weersomstandigheden hiervoor geen enkele aanleiding geven Het is overigens in Zandvoort maar al te goed te zien, dat seizoen 1959 de be drijfsexploitanten bijzonder gunstige re sultaten heeft gebracht. Want welhaast on telbaar zijn de bedrijven, die een inwen dige of uitwendige verbouwing hebben ondergaan of nog ondergaan. Zaken wer den vernieuwd en gemoderniseerd. De exploitanten besteden het geld dus bijzon der goed. Opmerkelijk is de vrij plotselinge animo voor het vestigen van patates-frites-zaken. Men schijnt te denken en wellicht niet geheel tenonrechte dat in dit soort za ken een „rijkmakerijtje" schuilt. Wanneer alle aangevraagde vergunningen zouden worden uitgereikt, zou Zandvoort er dit seizoen vijf of zes van dergelijke bedrijven bij krijgen, waarvan tenminste twee op het Kerkplein, zodat de naam „Patates- fritesplein", die vorig jaar reeds aardig aan 't inburgeren was, het komende sei zoen op dit plein zeker van toepassing zou zijn. Het gemeentebestuur is er toe over-ge- gaan, het centrum van Zandvoort, het Raadhuisplein, wat te verfraaien, door er bloemenbakken en een viertal banken te plaatsen. Deze verbetering komt het plein ten goede. Gelukkig zijn de kitsch-palm- bomen verdwenen. Zandvoort biedt een „Nederlandse Riviera" en behoeft het van imitatie echt niet te hebben. Vele boekingen Het is vanzelfsprekend nog te vroeg om iets definitiefs te kunnen zeggen over de te verwachten drukte in het komende sei zoen. Wel kan reeds met zekerheid wor den vastgesteld, dat de maand augustus dit jaar de „top-maand" zal worden. Zulks in tegenstelling tot het vorig jaar, toen dit in de maand juli het geval was. De oorzaak hiervan is, dat de vakantie spreiding in West-Duitsland het vorig jaar de gezinnen in de maand juli vakantie bracht en dit jaar is in de maand augus tus. Voor laatstgenoemde maand zijn dan ook de meeste hotels en pensions reeds geheel volgeboekt, terwijl er ook bij par ticulieren nog maar weinig kamers in de maand augustus vrij zijn. Dat men echter op het punt van de verhuur optimistisch is, behoeft niet veel verwondering te wek ken. Het staat wel vast, dat de vraag naar logies reeds nu veel groter is dan het vorig jaar. Dit blijkt niet alleen uit de aanvragen die bij stichting „Touring Zandvoort" binnenkomen maar ook uit de vraag bij hotels en pensions en particulieren. Ook voor de komende Paasdagen mag worden verwacht, dat deze een recorddrukte zul len opleveren, wanneer het weer tenmin ste wat wil medewerken. Voor het Paas weekeinde zijn verscheidene hotels en pen sions reeds geheel volgeboekt, vrijwel uit sluitend met Duitse gasten. Ook de Caravanen trekkerskampen zien seizoen 1960 met een gerust hart na deren, want reeds werden zeer vele aan vragen ontvangen. Dit is het geval met het Caravan- kamp .„Dennendal" en het kamp van de heer Pomper aan de Noord boulevard, doch ook met het trekkers kamp „De Branding" en het kamp „San- devoerde". Algemeen wordt aangenoemen dat de aantallen kampeerders dit jaar zeer groot zullen zijn. „De Branding" werd aanzienlijk gemoderniseerd en nog wat uitgebreid. De vroegere kampleider, de heer van Dij, zal de kampwinkel gaan be- In een garage van vorkheftrucks aan de Tweede Katendrechtsehaven te Rotter dam heeft vanmorgen een felle brand ge woed. Een monteur had juist de trucks van benzine voorzien. Hij startte de motor van een van de wagens om die naar bui ten te rijden. Plotseling sloegen de vlam men uit de motor. De monteur reed met grote koelbloedigheid vier andere trucks de garage uit, waarna hij enkele blusap- paraten leegspoot. De omvang van de brand was echter reeds te groot. De tank van het brandende voertuig ontplofte waardoor even een kritieke situatie ont stond. De brandweer bluste de brand met twee stralen. De schade kon nog niet pre cies worden vastgesteld. Hillegom Woensdagmiddag heeft ds. F. Brouwer de verkoopdagen ten bate van de bejaar desociëteit in „Weltevreden" geopend. Hj deed dit in plaats van de burgemeester van Hillegom die op hetzelfde tijdstip bij de opening van Keukenhof aanwezig was. De heer W. Imthorn memoreerde na mens de hervormde diakonie en het dia- konale werk de prettige verstandhouding met de afgevaardigden van de afdeling Hillegom van de Nederlandse Protestan tenbond en de hervormde gemeente. In de grote benedenzaal zijn een stand met door damesleden vervaardigde hand werken en een met door de Hillegomse middenstand geschonken huishoudelijke artikelen, en verder een rad van avon tuur, een grabbelton, een theetent en een poffertjeskraam. Tot vanavond half elf kunnen de inwoners op de bazaar het werk voor de Hillegomse oudere genera tie steunen. heren en een nieuwe kampleider zal wor den aangesteld. Wat de amusementsgelegenheden be treft, zal het grote amusementscentrum „Ober Bayern" aan de kop van de Zee- straal, thans nog geheel winters ingepakt, op 15 mei zijn poorten gedurende de week einden openen van 26 mei af weer elke dag geopend zijn. In de Kerkstraat wil de heer B. Lefferts omstreeks de pinksterdagen een grote „wijnbar" openen, die een bijzondere at tractie belooft te worden door de inrich ting van dit bedrijf, dat op enigszins Ita liaanse leest zal worden geschoeid. Gedu rende de seizoenmaanden zal hier ook een orkest optreden. Het moet niet onmogelijk worden ge acht, dat reeds gedurende de seizoen maanden een begin zal worden gemaakt met de bouw van het zomercentrum aan de kop van de Zeestraat. Zo ziet Zandvoort met een zeker niet ongegrond optimisme gelet op de voor in SS? Onder presidium van de heer C. Smits uit Hillegom heeft de Vereniging voor protestants-christelijk nijverheidsonderwijs in de bloembollenstreek in Lisse de jaar vergadering gehouden. De verslagen van secretaris en penning meester lokten geen discussie uit. Het Nij verheidsonderwijs heeft een tekort opge leverd van 139.000.waarvan rijk en gemeente respectievelijk 70 en 30 percent bijdragen. Het leerlingental bedroeg op 31 december 1959: 186 voor de primaire op leidingen. 26 voor de assistentenopleidin gen en 91 voor de avondcursussen. Zonder belangrijke wijzigingen werden vervolgens vastgesteld de statuten en het huishoudelijk reglement der vereniging alsmede de stichtingsakte. Woorden van dank \yerden gericht tot de scheidende directrice mejuffrouw Stuut voor hetgeen zij voor de school gedaan heeft. Mejuffrouw Van Oosten uit Haar lem werd tot directrice benoemd, terwijl mejuffrouw N. H. Daudeij als tijdelijk directrice zal fungeren zolang de nieuwe directrice nog niet in functie is. Woensdagavond werd Lisse gealar meerd door het springen van een zestal bommen, en op dat sein rukten alle over- heids- en zelfbeschermingsdiensten uit. Het „rampterrein" was de in aanleg zijnde Houtmanstraat, waar in tien huizen twintig gewonden lagen op boven- en be nedenverdiepingen en in de schuurtjes. Er braken drie branden uit waarvan er twee door de vrijwillige brandweer werden ge blust en een door de blokploeg. Voordat de blokploeg op het rampterrein aan kwam werd zij door leden van de „vijfde colonne" beschoten. Tijdens de hulpver lening trachtte een saboteur de ter hulp gesnelde blokploegen te bewegen het werk te staken. Deze man had zo'n goed acteer talent dat het maar weinig gescheeld had of hij had een pak slaag gekregen. De omstanders begrepen namelijk niet dat dit in scène was gezet en tot de oefening hoorde. Deze saboteur kwam uit Hille gom, waar men 28 mensen ter beschikking had gesteld als gewonden, saboteurs en plunderaars. In de Grevelingslraat was een bom ge vallen die gas-, water- electriciteits- en telefoonlëiding had vernield en de weg versperde. In de tuin van het politiebu reau lag een blindganger zodat het bureau en de huizen in een straal van honderd meter moesten worden ontruimd. Het ge wondennest was in Mariënburcht, de ver zamelplaats-gewonden van het mobiel ge neeskundig team was in het patronaats gebouw, de commandopost in het gemeen tehuis. De burgemeester en verscheidene raads leden waren bij de oefening aanwezig en kwamen ook een kijkje nemen in de com- rmandopost. De burgemeester reikte in „De Taveer ne" 19 diploma's, zilveren sterren voor vijfjarige trouwe dienst en gouden V's als bewijs van de blokvaardigheid uit. Straks zullen duizenden weer naar het strand toe stromen en daar heerlijk genieten van zon en zee. Zandvoort heeft zich op de komst van die duizen den goed voorbereid en is gereed voor de ontvangst van zijn gasten. tekenen seizoen 1960 tegemoet. Op het strand is daarvoor alles al in gereedheid gebracht. Wel werden tot nu toe nog maar weing echte voorjaarsdagen geteld en liet de zon verstek gaan, in tegenstel ling tot het vorig jaar, toen men van 1 maart af reeds van een mooi voorseizoen kon spreken, maar men leeft in de hoop, dat het komende seizoen wel eens met een grote drukte dat van vorig jaar kan evenaren. In december van het vorig jaar werden in Heemstede door vijf groepen van de plaatselijke dienst „Bescherming Burger bevolking" vaardigheidsproeven afgelegd, waarbij de deelnemers aan bepaalde eisen dienden te voldoen om in het bezit te ge raken van het daarvoor beschikbaar ge stelde diploma. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat door de leden van de groepen V en IV was verzocht van deze gelegenheid een onderlinge wedstrijd te mogen maken. De prestaties van deze groepen werden aldus door de jury met verscherpte aandacht beoordeeld, met als resultaat, dat Groep V (De Glip) met 240 punten de overwinning behaalde. Groep IV werd door de jury 233 punten toegekend. De zegevierende groep kwam hierdoor in het bezit van de zilveren ge meente-medaille, welke de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard voor deze sportieve krachtmeting beschikbaar had gesteld. De diploma's werden woensdagavond, eveneens door de burgemeester, uitgereikt in het „hoofd kwartier" van de plaatselijke B.B.: de bovenzaal van „Het Oude Slot". Voor deze druk bezochte bijeenkomst sprak de heer J. van der Plas als kringhoofd een kort inleidend woord, waarbij hij een brief voorlas van het plaatselijk hoofd van de B.B., de korpschef van politie A. Berent- sen. Deze is onlangs in een ziekenhuis op genomen. Burgemeester Van Rappard stelde voor de heer Berentsen een kleine attentie te zenden, welk voorstel met een spontaan applaus werd onderstreept. Vervolgens richtte de burgemeester zich tot de geslaagde leden van de B.B., die hij met hun succes gelukwenste. Ook noemde spreker het verheugend, dat zoveel mensen bereid worden gevonden hun burger plichten na te komen. Mr. Van Rappard achtte het in het bijzonder voor een fo rensengemeente als Heemstede van be lang, dat men hier toch op een enthou siaste B.B. kan rekenen. Vervolgens ging de burgemeester over tot het uitreiken van de diploma's, waarbij hij elke ge slaagde nog eens persoonlijk complimen teerde. Dit waren: Groep 1: H. Meyer, G. de Vries, A. H. Vosse, H. van Deutekom, E. B. van Perl- stein, Joh. de Graaf, A. Nunnink, A. van der Zwan, M. Bloemendaal, G. Tielrooy mejuffrouw M. Bloemendaal, mr. C. M. van Emmerik en J. Knook. Groep 2: H. A. Meeuwenoord, E. D. des Bouvrie, W. C. Pappot, F. H. Wentholt, J. C. Korzelius, P. A. Tibbe, W. Janssen, Joh. de Graaf, mejuffrouw Th. van der Renst, mevrouw C. M. Voorwerker, E. C. des Bouvrie en M. de Bouter (2). Groep 3: C. Jongepier, P. G. H. Brouwer. J. M. Wullems, H. C. Kramer, Wilh. Jan sen, N. W. van Vessum, mevrouw L. J. Mo- lijn-Goud, mejuffrouw F. H. Klaassen, A H. Suerink, C. de Bruin (1) en mevrouw B. B. Wullems-Willemse (2). De vergadering van de Hillegomse ge meenteraad, woensdagavond gehouden, kreeg een principieel tintje, toen de ver huur van de tennisbanen aan de twee plaatselijke tennisverenigingen ter spra ke kwam. B. en W. hadden voorgesteld de banen van 1 april tot 1 november voor 2400 te verhuren. De tennisverenigingen zouden dan zelf voor het onderhoud moe ten zorgen. Het college wilde voorts in gaan op het verzoek om de verenigingen in de gelegenheid te stellen ook op de zon dagochtenden van de banen gebruik te la ten maken. Hiertegen kantte zich de pro testants-christelijke fractie. Op de gemeentelijke voetbalvelden mag 's zondagsmorgens worden gevoetbald. Daarom vond de meerderheid van B. en W. dat. een gelijke regeling moet worden getroffen voor de tennisbanen. Wethouder Van de Boer nam in het college een minderheidsstandpunt in. Hij wilde welis waar zijn mede-inwoners geen bepaalde zondagsviering voorschrijven. Maar wel vond hij dat de gemeente niet moest mee werken aan een openstelling van de ten nisbanen tijdens de kerkdiensten op de zon dagochtenden. Wethouder Van Dam stelde hier te genover, de besturen van de sportclubs competent genoeg te achten zelf te beslis sen over de openstelling van de sportvel den. Namens de protestants-christelijke frac tie verklaarde de heer Imthorn zich tégen de openstelling op zondag. Hij wees erop dat vermoedelijk binnen niet al te lange tijd steeds meer mensen van een vijfdaagse werkweek kunnen profiteren, zodat dan wellicht de zaterdag aan de sport zal kunnen worden gewijd. De voorzitter, burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, vroeg zich af of de raad bij de verhuur van de banen bepaalde eisen ten aanzien van deopenstelling moest laten horen. Moet dit niet aan het beleid van de ver enigingen worden overgelaten? De heer Van der Vinne (Prot. Chr.) wees erop dat B. en W. kermisrumoer tij dens de kerkdiensten 's zondags niet toe staan. De tennisbanen zijn openbare grond. De gemeentelijke overheid moet hiervoor zo veel mogelijk de zondagsrust bevorderen. De voorzitter wees op het dui delijke verschil lussen kermisrumoer en tennissport. Uiteindelijk werd tot verhuur van de banen besloten en ging men er mee akkoord, de openstelling aan het beleid van de verenigingsbesturen over te laten. Tegen stemden de vier leden van de pro testants-christelijke fractie: de heren Van de Boer, Van Waveren, Van der Vinne en Imthorn. In navolging van andere gemeenten werd besloten de deelneming aan de Volks kredietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten per 31 december te verbre ken. Wethouder Van Dam gaf hierover een uitvoerige toelichting. Spr. betreurde de gang van zaken die tot het verbreken van de deelneming heeft geleid. Om inwo ners toch in de gelegenheid te stellen na 31 december kredieten op te nemen, wordt overwogen met de gemeente Leiden een regeling te treffen. Het voorstel om de r.k. hbs in Lisse voor de periode tot 1 september 1960 een extra subsidie van f 4050 te verlenen gaf aanleiding tot ampele bespreking. Aan de hbs is een A-afdeling gevoegd. Hiervoor wordt echter geen rijkssubsidie beschik baar gesteld. Hei schoolbestuur heeft zich te laat tot de gemeenten gewend voor een compensatie van de ontbrekende rijkssub sidie. De heer Degenaars (Arb.) zei dat het schoolbestuur een A-afdeling had in gesteld, zonder dat de financiën waren ge regeld. De oprichting noemde hij voorba rig en onverantwoord. Daar echter enkele jeugdige inwoners van de opheffing der A-afdeling de dupe zouden kunnen wor den en gezien het streekbelang van goed talenonderwijs, wilde hij zich niet tegen het voorstel verzetten. Nadat ook de heer Bakker (K.V.P.) enkle vragen hier over had gesteld, onderstreepte de voor zitter het belang van goed talenonderwijs. Hij zegde toe met de betrokken gemeen ten overleg te plegen. De raad ging ver volgens met het voorstel akkoord. Beslo ten werd leningen van 150.000,- en 103.000,- aan te gaan. Bij het voorstel tot het beschikbaar stel len van 50.000,- voor de vernieuwing van de brug in de Hyacintenlaan, deed de heer M e s k e r (K.V..P) de suggestie nu Lisse niet in de kosten wil bijdragen de medewerking van de bewoners te vragen. De voorzitter betwijfelde, of de bewoners hiervoor enthousiast zullen zijn. Het bouw- en aannemingsbedrijf A. Witkamp en J. van Geen in Bussum heeft het architectenbureau Nielsen, Spruit en Van de Kuilen een plan laten maken voor de bouw van ruim tweehon derd woningen in Zwanenburg. B. en W- van Haarlemmermeer hebben de ge meenteraad voorgesteld aan het bouwbe drijf gronden voor de bouw van de huizen te verkopen. Het college is van mening dat de uit voering van het bouwplan een zeer be langrijke bijdrage zal leveren tot de ont wikkeling van Zwanenburg en van grote betekenis zal zijn voor de oplossing van de woningnood aldaar. Voorgesteld wordt, ongeveer 24.290 vier kante meter grond in het zuidoostelijk deel van Zwanenburg aan het bouwbedrijf te verkopen tegen een prijs van 555.520 Het college gaat er van uit dat de woning wetwoningen moeten worden gesticht in het zuidwesten van het dorp en de par ticuliere bouw ten oosten van de IJweg Het bouwbedrijf Witkamp en Van Geen heeft het plan 204 huizen en 21 garages te bouwen met behulp van de rijkspremie regeling. Gedacht wordt aan de bouw van 74 eengezinswoningen met vijf kamers, 32 woningen voor bejaarden voor kleine gezinnen. 84 meergezinswoningen met vier kamers en veertien meergezinswoningen met drie kamers. Na verwezenlijking van dit bouwplan zal Zwanenburg een fraaie woonwijk rij kei- zijn. De gemiddelde huurprijs van de wo ningen zal niet meer dan 75 per maand mogen bedragen, wanneer men het project als een A-plan in de zin van de premie regeling kan realiseren. Mijntentoonstelling. De Limburgse mijnen zullen tezamen met de Hoge Auto riteit van de E.G.K.S. in 1963 in Heerlen een grootscheepse mijntentoonstelling gaan organiseren, die een beeld zal geven van de ontwikkeling van de Westeuropese mijnindustrie en van de Limburgse mijn industrie in het bijzonder. Groep 4: Joh. Verkaaik, H. Klupper, me vrouw E. Oud-Moes, O. A. Brink (1), C. J. Brouwers (1), J. A. Sleeman (1), Joh. G. Baak (1), J. Erkelens (2), J. L. H. Kok (2) en J. Worp (2). Groep 5: Ir. D. H. Bonhof, H. C. Willem- se, H. Bank, mevrouw M. Wesseling-van Dijk, Jan van der Worp, F. van Steyn, Joh. de Wit (1), R. Bloemendaal (2), N. Gal- jaard (2), A. L. Telleman (2) en mejuf frouw M. J. H. Galjaard (2). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal diploma's aan, dat door de betrokkenen reeds voor deze vaardig heidsproeven werd behaald. Na een korte pauze werd deze bijeen komst gesloten met het vertonen van de boeiende speelfilm „Mrs. Miniver", die onder andere betrekking heeft op de be roemde terugtocht van de Engelse troepen uit Duinkerken in 1940. Op initiatief van de Nederlandse Vereni ging voor Sociaal-Pedagogische Zorg heb ben in Den Haag besprekingen plaats ge vonden tussen vertegenwoordigers van or ganisaties op het gebied van de zwakzin nigenzorg uit Denemarken, Duitsland, En geland, Spanje, Frankrijk, Griekenland, Ita lië, Zwitserland en Nederland, waarbij una niem besloten werd tot de oprichting van een European League of societies for men tally handicapped". De statuten zullen worden vastgesteld op een volgend con gres, waarvoor alle nationale organisaties op het terrein der zwakzinnigenzorg in Europa zullen worden uitgenodigd. ocox&xcoyyyyyyyyyyyyt WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOSTENDE (ANP) De Belgische Raad van Onderzoek voor de Scheepvaart heeft woensdag een zitting gewijd aan de aanvaring van de „Karei Doorman" met het Belgische vissersvaartuig „Frans El- za", waar de luitenant-ter-zee I. Liong Bie Thung, die als officier van de wacht in de nacht van de aanvaring door de Nederlandse Marineraad aansprakelijk is gesteld voor het ongeluk, werd gehoord. Het verhoor van de heer Thun, twee andere officieren van het Nederlandse vliegdekschip die in de nacht':van de aan varing de wachthadden, luitenant-ter-zee D. Kalf en luitenant-ter-zee III H. Krol en de matroos J. den Haas werd afge nomen in een zaal van het gerechtshof in Oostende, de woonplaats van de vijf bij de ramp omgekomen Belgische vis sers. De belangstelling was gering. Alleen de eigenaar van de verloren gegane vis sersboot, de reder Frans Legein, en een viertal nabestaanden van de omgekomen vissers woonden de zitting bij. De vragen van de raad, gesteld dooi de havencommandant van Oostende, de heer Becu, hadden vooral betrekking op de positie van het Belgische vissersvaar tuig, voordat het werd overvaren. Van minuut tot minuut werd nagegaan, wat zich in de nacht van 24 op 25 september van het vorige jaar in het uur voor het ongeluk had afgespeeld. De raad werd daarbij geleid door het scheepsjournaal, dat de Koninklijke Marine ter inzage aan de leden had afgestaan. De reddingspo gingen door de bemanning van het vlieg dekschip werden niet ter sprake gebracht. De vragen van de Belgische raad, die voor het grootste deel al waren beant woord tijdens het verhoor door de Ne derlandse Marineraad, hadden voorts in het bijzonder betrekkingen op de volgen de punten: Vraag: Achtte u het voldoende een vis send vaartuig op een afstand van 500 yards te passeren (de heer Thung had uiteengezet twee koerswijzingen te heb ben gedaan om op deze afstand langs de „Frans Elza" te kunnen varen)? Antwoord: Onder normale omstandighe den wellicht niet, maar de ruimte was beperkt. Vraag: Waarom hebt u bij deze koers wijzigingen geen fluitsignalen laten ge ven? Antwoord. Het is geen gewoonte bij klei ne koerswijzigingen dat te doen en ik wilde de tegenliggers niet storen. Vraag: Waarom hebt u toen een aan varing onvermijdelijk bleek liet met bei de machines volle kracht achteruit gesla gen? Antwoord: Met het oog op de achter de „Karei Doorman" varende schepen. Uit mijn ervaringen in de oorlog weet ik, wel ke gevolgen een dergelijke manoeuvre kunnen hebben". Aan alle vier (afzonderlijk) gehoorde bemanningsleden werd ook de vraag ge steld, of kort voor de aanvaring leden van de bemanning van het Belgische vissers vaartuig aan dek waren gezien. De vier gelijkluidende antwoorden waren alle ont kennend. Het verhoor nam in totaal bijna vijf uur in beslag. De verklaringen van de bemanningsleden van de „Karei Door man" werden stenografisch opgenomen en door hun handtekeningen bekrachtigd. De raad zal naar verwachting over twee we ken uitspraak doen. Een groot aantal dammers kwam woensdagavond samen in het „Hof van Holland" om W. de Jong hulde te bren gen voor de overtuigende wijze waarop hij de nationale damtitel heeft veroverd Ook in 1956 bracht hij de titel op zijn naam. Verschillende officials en ver tegenwoordigers van verenigingen brach ten hun gevoelens van trots en dankbaar heid onder woorden. Wethouder D. J. A. Geluk vertolkte de waardering van het gemeentebestuur. De heer C. J. Bloklans bood de kam pioen namens de K.N.D.B. zijn felicitatie aan. Het was spreker onmogelijk het ver lossende woord te spreken voor de be antwoording of beiden zouden worden uitgenodigd voor de strijd om de wereld titel in het komende najaar. Hij raadde beide kandidaten echter aan in training te gaan. De heer J. A. M. Janus, vice voorzitter van de afdeling Noordholland van de K.N.D.B. roemde de kampioen om zijn bijzondere stijl van spelen, welke dikwijls spot met de theorie en juist daar door zo boeiend is. Namens de damvereniging van het district Kennemerland bood voorzitter .T J. Warmerdam de landskampioen een moderne huiskamerstoel aan. Nadat nog verschillende vertegenwoordigers van ver enigingen het woord hadden gevoerd trad oud-wereldkampioen P. Roozenburg naar voren om grootmeester De Jong enkele tips te geven voor het behalen van de wereldtitel. De heer F. Slot vertolkte de gevoelens van trots en dankbaarheid van damclub 't Oosten, de vereniging van W. de Jong Tenslotte dankte de kampioen voor de hem gebrachte spontane hulde en voor stoffelijke blijken van belangstelling. De rechtskundig adviseur van de rederij van de „Frans Elza" en de nabestaan den van de vijf vissers deelden mede, dat in de loop van de volgende week een voorstel voor het bedrag van de schade vergoeding, die door de Nederlandse Ma rine zal worden betaald, via diplomatieke weg zal worden overgemaakt. In totaal komen twaalf familieleden voor een on dersteuning in aanmerking. Hoewel de raadsman geen bedragen wilde noemen be vestigde hij de berichten, dat de genoemde som van vijf miljoen Belgische frank (375.000) zeker te laag zal zijn. Rechtbank Utrecht Bij de civiele kamer van de rechtbank te Utrecht, is woensdag het proces geïntrodu ceerd, dat door de Franse schrijfster Fran- qoise Sagan tegen de n.v. Uitgevers Mij. Bruna te Utrecht en de jonge Limburgse schrijver Theo Denessen, woonachtig te Parijs, aanhangig is gemaakt op grond van vermeend plagiaat. Als gevolmachtigde van de Franse schrijfster en van haar beide uitgevers respectievelijk te Parijs en te Brussel treedt op mr. A. Mout te Den Haag die bij de rechtbank te Utrecht wordt vertegen woordigd door mr. P. H. Rink. Voor de ge daagde partijen treden op mr. L. J. van Apeldoorn en mr. F. H. van Ravenswaay te Utrecht. Bepaald werd dat over vier weken, op 27 april, de procureurs van de gedaagde partijen antwoord zullen geven op de uitgebrachte dagvaarding, waarin wordt gesteld dat vele punten van over eenstemming zijn tussen de roman „Un certain sourire" van Frangoise Sagan en „Als het morgenkrieken" van Denessen die dit boek schreef onder de naam Mei d'Or- val. H aarlemmermeer Het van 1941 daterende uitbreidings plan in onderdelen voor de buui-tschap Beinsdorp is sterk verouderd. Een nieuw plan is thans in ontwerp gereed gekomen en B. en W. van Haarlemmermeer stel len de raad voor hiermee .in te stemmen. Van de in het zuidwesten van de gemeen te gelegen woonkernen heeft Beinsdorp het minst een eigen economische basis. De bloembollenteelt is in deze buurtschap relatief slechts in geringe mate tot onwik- keling gekomen. Industriële activiteiten ontbreken in Beinsdorp geheel, in tegen stelling tot bij voorbeeld Zwaanshoek en Cruquius. De belangrijkste bedrijven zijn een semi-agrarisch handelsbedrijf en een slopersbedrijf, welke in het plan zijn toe gestaan te blijven. Een groot deel van de inwoners bestaat uit elders werkende forensen. De geringe afstand tot Nieuw-Vennep en Hillegom maakt, belangrijke uitbreidingen van de buurtschap planologisch minder gewenst. Daarom wordt in het plan volstaan met sanering van de bestaande bebouwing en afronding van de woonkern. Voor de bevordering van het gemeen schapsleven is een dorpshuis zeer gewenst aldus B. en W. Hiervoor is een plaats ge reserveerd langs de ringdijk ten noorden van de Venneperweg. In de nabijheid kan een speelveldje worden aangelegd. BEP, Ten slotte is de reeds in het geldende plan opgenomen nieuwe verbinding van de Venneperweg met Hillegom gehand haafd. Alternatieve mogelijkheden om deze weg ten zuiden van Beinsdorp te lei den zijn opengelaten. In de volgende week donderdagmiddag te houden vergadering van de gemeente raad van Haarlemmermeer komt een voor stel aan de orde om bij de n.v. Bank vo-— Nederlandse Gemeenten twee geldleningen van respectievelijk 605.000 en 257.000 aan te gaan. De eerste lening dient ter financiering van de nieuwe werkplaats voor minder-validen en van de brug over de Ringvaart, Met de tweede lening wordt onder meer de aanleg van gasleidingen ge financierd. De looptijd van de leningen is 25 jaar. B. en W. van Haarlemmermeer hebber de gemeenteraad voorgesteld een openbare kleuterschool te stichten op een terrein nabij de Aalsmeerderbrug. langs de Kruis weg. Verwacht wordt dat de school door minstens twintig kleuters zal worden be zocht. Bij Koninklijk Besluit is de leerlin- genschaal voor dit geval verlaagd van dertig op twintig.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11